ABVA-KABO dreigt met harde acties VERKOOPSTER SCHRII Te Loo naar Leeuwarden Reeks inbraken in Rotterdamse scholen Nieuw theater- initiatief Slaappillen tegen de sneltram Bands gedupeerd: apparatuur weg Vandaag met: Booy rotzooit verder Examens 83 UIT/agenda Reeuwijk in de ban van de bom De gang op voor unaniem stemmen Gezamenlijke toneelcursussen voor jongeren Primeur fez ro (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Rotterdamse ambtenaren dreigen met harde acties tegen de tweede bezuinigingsoperatie van de gemeente Rotterdam. Het dreigement komt van de kaderleden van de grootste ambtenarenorganisatie in de stad, Abva/Kabo. De ambtenarenbond organi seert 26 mei de dag waarop de gemeenteraad beslist een demonstratie op de Coolsingel. Mr. G. J. te Loo: na bijna vier jaar weg uit Schiedam {ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) '*Oq/ DE DUBBELKRANT DINSDAG 17 MEI 15*3 9 Hogere ambtenare i: on tspringierds j tis BRIELLE „Ach. gaat u even op de gang staan dan kun nen wij deze motie unaniem aannemen." Met dit verzoek van burgemeester C. de Ronde liet het Briel- se VVD-raadslid me vrouw C. M. Berning zich wegsturen bij de stemming over een motie tegen de split sing van Zuid-Hol land. De "krachtige unanieme motie" gaat nu naar het pro vinciebestuur. De harde acties komen er zo besloten de kaderleden van Abva/Kabo gisteren als de gemeenteraad er 26 mei niet in slaagt B. en W. af te brengen van het voornemen de komen de jaren 120 miljoen gulden te REEUWIJK In een weiland bij de ge meente Reeuwijk maakt de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) vandaag zes Duitse vliegtuigbom men uit de tweede we reldoorlog onklaar. Met het opruimen van de projectielen is een bedrag van 3 miljoen gemoeid. De operatie vindt plaats op de grens met Waddinx- veen, precies op de plek waar een rioolzui veringsinstallatie moet worden gebouwd. Op gezag van de EOD zijn tal van voor zorgsmaatregelen ge nomen. Zo wordt van daag alle verkeer op de provinciale weg Gouda-Alphen aan den Rijn omgeleid, ligt het scheepvaartverkeer op de Gouwe stil en mo gen de bewoners van tien huizen in Reeu wijk niet meer naar bezuinigen. Deze operatie gaat volgens Abva/Kabo zeker 1500 arbeidsplaatsen kosten. Boven dien zullen Rotterdamse amb tenaren extra salaris moeten inleveren. De onrust onder de 28.000 Rotterdamse ambtenaren is volgens bestuurder Siep Doo- renbos van Abva/Kabo groot. De woede in de gemeentelijke bedrijven zou het kookpunt na deren. De aangekondigde sala rismaatregelen die bovenop het door minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken gedwon gen inleveren komen, zullen volgens Abva/Kabo vooral de "lagere" ambtenaren treffen. De Rotterdamse salaris maatregelen (minder promo tiemogelijkheden en aanpas sing van de arbeidsvoorwaar den aan de rijksregelingen) gaan volgens Doorenbos amb tenaren tot de rang van refe rendaris op termijn tien tot twintig percent van hun sala ris schelen. Ambtenaren in ho gere rangen hoeven tot woede van de bond bijna niets in te leveren. De Abva/Kabo, die boven dien de absolute garantie wil dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen, staat niet al leen met de kritiek op het inle veren van salaris. Ook de amb tenarenbond CFO heeft becij ferd dat de laagstbetaalde ambtenaren er 300 gulden op achteruit gaan. De Rotterdamse wethouder Ries Jansen (Personeelsza ken) ontkent echter dat amb tenaren extra moeten inleve ren. Hij verzekert dat de voor stellen gaan over afschaffing ook voor de hoger gesala- rieerden - van toekomstig perspectief. W! Verkoopster Cor- rie Zweers (31) sit nog volkomen ont redderd op haar bed bij te komen van de emoties en de verwonding aan haar hand, die ze gisteren opliep bij een gewapende overval. Rond, het middaguur richtte een vrouwelijke overvaller, de aan heroine verslaafde T. T. D., haar pistool op - Corrie, die ver koopster is in een Jamin-winkel aan de Rotterdamse Schiedamseweg. Corrie, die dacht dat het een na- maakpistool u>as, wilde het wapen grijpenr Dat lukte niet en bovèndien ging er een schol af dat haar hand schampte. De over- valster rende daar op wegmaar werd buiten aangehouden door enkele passe rende politieman nen. Pas enige tijd na het incident besefte Corrie dat het inci dent nog erger voor haar af had kunnen lopen. "Ik wilde he lemaal niet de held spelen, maar ik dacht dat het een geintje was met een namaakpistool," al dus Corrie. buiten. Dat is ook het geval met de werkne mers van 35 bedrijven in Waddinxveen die zich binnen de zoge naamde gevarenzone bevinden. Het cara vanpark Breedijk in Waddinxveen is in middels al ontruimd. Het demonteren van de bommen vindt drie jaar na de ontdekking door een gemeen teambtenaar plaat3 en is voor de experts van de EOD een "vrij een voudige klus". Een groot voordeel is dat de ontstekingsmecha nismen van de bom men nauwelijks ge roest zijn. Vier van de zes projectielenzijn Duitse vliegtuigbom men met een gewicht van 500 kilo per stuk. de andere twee zijn brandbommen. De voorbereidingen voor de operatie heb ben drie maanden in •beslag genomen. Rondom de bommen is een bijna acht meter diepe bouwput gegra ven met een doorsnee van 40 meter. Dure ap paratuur is er voor no dig om te voorkomen dat deze put volloopt met grondwater. Het feit dat Reeuwijk pas na drie jaar van haar bommen afgeholpen kan worden is een ge volg van de enorme hoeveelheid werk waar de EOD zich voor gesteld ziet. Het aantal aanmeldingen van projectielen is in tien jaar tijd gestegen van 2500 tot 4200 vorig jaar. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Burgemees ter G. J. te Loo van Schiedam stapt op. Hij is gisteren be noemd tot burgemeester van Leeuwarden waar hij J. S. Brandsma opvolgt die met pensioen gaat. Te Loo (54) wordt op 16 juni geïnstalleerd in zijn nieuwe gemeente. De FvdA-burgemeester zou in oktober vier jaar in Schie dam werkzaam zijn geweest. De vertrekkende man staat be kend als een bekwaam be stuurder die zich niet politiek opstelde, maar zich wel veel onder de Schiedammers meng de. Hij heeft een grote kennis van en ervaring met het ge meentelijk apparaat. Voor zijn komst naar Schie dam was hij burgemeester van Winschoten (van mei 1972 tot oktober 1979) en in het Drentse Borger (van februari 1969 tot mei 1972) en in Gasselte (de cember 1958-1969). De scheidende burgemeester is al sinds zijn jonge jaren lid van de Partij van de Arbeid waarin hij in zijn Drentse pe riode voorzitter was van de Provinciale statenfractie PvdA, PPR, PSP. Hij was aan het begin van de vijftiger ja ren in het Friese plaatsje Baarderadeel mede-oprichter van de jongerenorganisatie Nieuwe Koers. Momenteel is hij onder meer nog voorzitter van het Schie- landziekenhuis, van de Rijn- mondburgemeesterskring. van het Genootschap Neder land-Is rael, de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren en heeft hij functies bij Veilig Verkeer Nederland, het Burge- meestersoverleg van middel grote steden en het gewest van de Partij van de Arbeid. Te Loo is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn zoon Ronald (19) studeert economie aan de Erasmusuniversiteit, zijn dochter Saskia (14) zit in de derde klas van het gymna sium. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dertien Rotterdamse scholen op zo- wei de linker ais de rechter Maasoever zijn het afgelopen weekeinde bestolen. Inbre kers richtten voor duizenden guldens schade aan. De tota le buit is gering. Hoewel bij scholen regelmatig wordt in gebroken spreekt de politie van "een opmerkelijk week end". Bij een bedrijf in de Van der Takstraat bij de Spoor dijk in Rotterdam kwamen inbrekers binnen door de deur aan de achterzijde van het pand te forceren. Er werd voor 15.000 gulden aan vlak- schuur- en decoupeermachi- nes meegenomen. Bij een woning aan de Vre- dehofweg namen inbrekers voor 16.000 gulden aan siera den mee uit een slaapkamer. Ze waren het huis via een raam aan de voorzijde van het huis binnengekomen. Drie kantoorpanden aan de Scheepmakershaven kregen ook bezoek van enkele over vallers. Ze waren de bedrij ven binnengekomen door deuren en ruiten te forceren. Uit bureauladen en kasten werd 8000 gulden buitge maakt. Verder werd een waardevolle bureaukiok mee genomen. ROTTERDAM De Volksu niversiteit Rotterdam heeft in samenwerking met het Thea terinitiatief voor Jongeren vier nieuwe toneelcursussen opge zet. Ze hebben ieder een ander karakter: humor, absurdisme, een bestaand stuk en dans en beweging. Het is de bedoeling dat de vier groepen uiteinde lijk een gezamenlijke toneel avond houden. De duur van de zomercursus is vijf weken. De laatste week za! er ieder avond worden ge repeteerd. Het heaterinitiatief is een groep jongeren die het theater in Rotterdam een nieuwe im puls willen geven. Het uitein delijke doel is een theatercafé voor jong talent. In het gebouw van de Volk suniversiteit aan de Westzee dijk wordt op 17 mei een aameldings/voorlichtings- avond gehouden. Vier docenten zijn aanwezig om uitleg te ge ven. Er zal tevens eentoneeis- tuk worden opgevoerd door vijf jogneren om te laten zien wat men met samenwerking en motivatie kan bereiken. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM ..Hij ligt er nou eenmaal. We kunnen al leen nog maar hopen dat de grond zo zwak is. dat hij er doorheen zakt." Met ferme taai halen in de Ommoordse Romcynshof ruim honderd mensen de sneltramlijn onder uit Dat de proefdienstregeling door Bolkruidbewoners erva ren wordt als een regelrechte ramp, maakte Het Vrije Volk op 6 mei al bekend, maar de klachtenstroom groeit. Behal ve de geluidsoverlast van de sneltram worden de oversteek plaatsen bekritiseerd, de snel heid van de stalen gevaarten en de stoom die bij de start wordt uitgeblazen. Mevrouw Goedendonk: „De oversteek plaatsen moeten beter bevei ligd worden. Mijn zoontje be grijpt best wat een rood licht betekent, maar bij oranje twij felt hij. Kunnen daar geen slagbomen komen of zo?" Mevrouw De Vries: „Ik ben slecht ter been, loop met kruk ken. Toen ik laatst wou over steken, reed de tram gewoon door, terwijl het voetgangers licht op groen stond. Ik ben me te pietter geschrokken. Als ik doorlop leg ik wel mooi het loodje." De snelheid van de sneltram (volgens de mensen uit Om moord moet het woordje snel er af) is ook aan kritiek onder hevig. „De wissels doen het hem," zegt mevrouw Kopper. Volgens de Ommoordse maakt de sneltram het meest lawaai wanneer er met grote snelheid over de wissels gere den wordt. „In plaats van 60 ki lometer zoals nu gebeurt, moet er voortaan met 5 kilometer over een wissel gereden wor den. Anders is het een hels ka baal. word je gek van de her rie." De heer Waagdorp kan er over meepraten. Wegens het kabaal van de chauffeurs die elkaar *s nachts en in de vroe ge ochtenduren goedendag toe teren lijdt hij aan slaaptekort. Hij zegt: „Slaaptabletten zijn sinds de komst van de snel tram enorm in trek." En een ander: „Voorai die pieptonen hè. Tegen die piepers kan geen syntesizer op." f Een meneer die op de 14de verdieping woont relativeert de zaak: „We kunnen nu wel spreken over geluidswallen maar moeten die soms tot aan mijn verdieping reiken? Ge luid gaat omhoog en daar kun je verder vrij weinig aan doen. Ja, verhuizen." Zo ver willen de meesten het niet laten komen. Een bewo- nersgroep gaat de problemen in eerste instantie met de ge meente bepraten. "Helpt dat niet, dan volgen er acties, zeg gen de Ommoorders. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tien Rot terdamse bands zijn zwaar ge dupeerd door de diefstal van hun apparatuur. Medewerkers van de stichting De Jazzbun- ker ontdekten gistermiddag dat inbrekers voor zo'n 15.000 aan instrumenten en electroni- sche apparatuur hadden ont vreemd. De dieven hadden het slot van de Jazzbunker aan de Boompjeskade opengebroken. "Dit is een regelrechte ramp voor ons, "vertelt Hans Zierik- zee, medewerker van de stich ting. "Alle microfoons en ver sterkers zijn gepikt. Bovendien hebben ze ook nog enkele blaasinstrumenten meegeno men. Tien Rotterdamse groe pen die hier hun repetitieruim te hebben, kunnen nu niet meer spelen. Vier van de gedupeerde bands zijn Talk about Noise, Aanvang 8 uur. Formaline en de Debiele Eenheid. Hans Zie- rikzee hoopt dat de detailhan delaren of andere "speurneu zen" de gestolen spullen weten te achterhalen. "Ik heb niet veel hoop, maar we blijven op timistisch al hebben we daar weinig reden toe," aldus Hans. ROTTERDAM Hans Vroomans (21) uit Leidschen- dam wordt de eerste afgestu deerde van de opleiding lichte muziek aan het Rotterdamse conservatorium. Hij is daar mee de eerste in ons land die zo'n opleiding voor uitvoerend musicus, in dit geval als pia nist, op dit niveau met sukses isekroond. A.W.A Formaat 100x50 cm, exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin. U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt Natuurlijk ont vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT: POSTCODE: TELEFOON: 0. NR:, PLAATS: MIJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT:. POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0. Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, 60.40 p. kwartaal Maak nog geen geld over. Wacht op onze acceptgirokaart. Vul in, knip uit, en stuur op m een gesloten envelop naar: Het Vrije Volk, afd. AbLService Antwoordnummer 1573 3000 VB Rotterdam De postzegel betalen wij.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1