lied c iip n 14 En hij was net ingewerfct.,^ bmn Lange Haven dicht voor schepen m ausboulevard restaurant ri ker De Stuu rhut onder grote belangstelling gedo opt Fries paspoort voor Te Loo chiedam toch kernwapenvri e gemeente STRAF VOOR AFREMMEN AFSCHEID VAN POSTTREIN Open huis in museum Oud-voorlichter Buschkens overleden Bart de Leede (PSI nieuw in de raad Sporters naar Esslingen SG wil literair fonds Inbraak in modehuis Telex vat vlam IpV (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De benoeming van burgemeester John te L.00 tot nieuwe burgemeester van Leeuw arden is geen verrassing. Iedereen had zijn ver trek al verwacht. Niemand hield er rekening mee dat hij de kans op een burgemeesterschap in de hoofdstad van zijn geboorteprovincie zou weige ren. De geruchten circuleerden al twee maanden. Fruitmandensjouwer r-t Burgemeester Te Loo: naar Leeuwarden Disk jockey "Ooievaarsnest" "Formeel" jé Met een ferme zwaai 'doopt' burgemeester John te Loo het restaurant De Stuurhut met een fles champagne. Fractie leider Aad van Lingen: "Geen spec taculaire dingen mee gemaakt. Zijn ambts periode is veel te kort geweest". 8* y i frc",* HET VHUE VOLK DINSDAG 17 MEI 18*3 ~4 f >c ï*V1t -' Te Loo naar .eeuwarden: 'Gei er i verrassing' "Ik word nu opgezadeld met een procedure voor een nieuwe burgemeester, net nu Te Loo m Schiedam is ingewerkt en in deze raadsperiode nieuwe ta ken heeft gekregen Erg, erg jammer." zegt PvdA-fractielei- der Ge Brouwer Dit verzwakt het bestuur van Schiedam en SCHIEDAM De Bange Haven Is van daag, woensdag en don derdag gestremd voor het scheepvaartverkeer, omdat de Appelmarkt- brug wordt herplaatst. De ouderwetse ophaal brug Is gerestaureerd. Ook de pijlers in het wa ter zijn vernieuwd. Het werk aan de Appel- marktbrug heeft lange tijd stilgelegen vanwege een ongelukje In de fa briek met een van de gietijzeren portalen. Een van de Hameiporta len knapte en er moest een nieuwe worden ge goten. Het afrondende werk aan de brug zal ongeveer veertien dagen in beslag nemen. ik hoop dat het geen gevolgen heeft voor het media- en mm derhedenbeleid Zaken waar voor Tc Loo interesse en idee en had Brouwer schetst Te Loo als een man waarbij je niets kon ritselen Geen moppentapper, maar hartelijk in de omgang en iemand die altijd klaar stond om iets uit te zoeken of te regelen "Hij is erg formeel Zo formeel zelfs dat Te Loo bij uitjes van de raadsleden er automatisch van uitging dat de partners wel thuis zouden blijven "En dat vonden we toch wel erg formeel," bekent Brouwer Als partijgenoot kwam Te Loo zelden op een ledenverga dering PvdA-leden hebben hem eens gekscherend de "fruitmandensjouwer" van de stad genoemd omdat hij louter representatieve zaken deed "Hij wilde zich met teveel met de plaatselijke partijpolitiek bemoeienAI3 hoofd van de politic heeft hij het volgens Brouwer heel goed gedaan "Politiezaken behartigen, dat was een hobby van hem Zijn voorganger, burgemeester Arie Lcms, het dat op zijn be loop. maar Te Loo heeft gei jverd voor meer agenten in de wijk, dependances in de wijk en aanpak van kleine crimina liteit Meer de maatschappelij ke kant dus Ongevraagd stipt de fractie leider ook de voorgeschiedenis aan "Te Loo is op een ongeluk kige manier Schiedam binnen gehaald Iedereen had zijn zin nen gezet op Jack Wallage als burgemeester, maar "Hans Wiegel destijds minister van Binnenlandse Zaken, heeft toen eigenhandig de kandida tenlijst omgegooid en nummer twee gekozen Dat was dus Te Loo Een voor Schiedam totaal onbekende persoon waar eigenlijk niemand op heeft ge rekend De Partij van de Arbeid stond daarom gereserveerd te genover zijn benoeming en vond dat de nieuwe burge- meester eerst maar rond moest kijken voordat hij ver antwoordelijkheden mocht dragen Dat 13 volgens Brou wer de reden waarom Te Loo in zijn eerste ambtsperiode (oktober 1979 juni 1982) alleen de verplichte "nummers" in zijn takenpakket kreeg Zo zat bijvoorbeeld de porte feuille Volksgezondheid m het takenpakket van burgemeester Lcms Met de komst van Te Loo ging deze taak naar de toenmalige wethouder me vrouw Taverne en sindsdien is Volksgezondheid voor Te Loo's onbereikbaar gebleven De Schiedammers kennen het echtpaar Te Loo van fees telijke bijeenkomsten, jubilea, openingsplechtigheden en wijkfestiviteiten Tijdens deze gelegenheden toonde de burge meester zich altijd een belezen man die citeerde uit gedichten bundels en romans. Hij hield ook erg veel van muziek en heeft vorig jaar een aantal malen verzoekplaten gedraaid voor de Ziekenomroep. VVD-fractielefder Gerard Verhulsdonk noemt Te Loo een oprechte socialist Iemand die goed kan samenwerken met "andersdenkenden" "Een man van het milde overleg, met ge voel voor humor dat niet bij iedereen, maar bij mij wel aansloeg. Hij was een woord kunstenaar die altijd zeer om zichtig vertelde dat hij ergens tegen was Verhulsdonk geeft Te Loo een ruime voldoende. "In mijn raadsperiode heb ik vier bur gemeesters zien vertrekken, ik heb dus voldoende vergelij kingsmateriaal. Voor mij zijn burgemeesters voorbijgaande incidenten geworden Schie dam is net een ooievaarsnest." Verhulsdonk vindt dat Te Loo te kort in Schiedam is geweest om indruk achter te laten "Zijn eigen partij heeft hern in de vorige coalitie met het CDA vleugellam gemaakt Hij kreeg alleen de verplichte num mers," zegt de fractieleider botweg Fractieleider Aad van Lin- gen "Als ik van tevoren had geweten dat Te Loo maar 3tó jaar zou blijven, had hij van het CDA nooit burgemeester mogen worder Ik vind dat een hoofdbestuurder minstens zes jaar in een stad moet blijven. Ook Van Lingen meent* "Van het CDA had hij best meer ta ken mogen hebben Ik vind hem erg actief en hij heeft zijn best gedaan. Ik waardeer het vooral dat hij altijd aan spreekbaar was In raadsver gaderingen en tijdens commis siebijeenkomsten kon ik altijd voelen dat hij meedacht." Herman Noordegraaf, frac tieleider van de PPR/PSP Het zat er dik m dat hij naar Leeuwarden zou vertrekken Hij is hier te kort geweest om zich goed te kunnen ontplooien Toch heeft hij duidelijk zijn stempel gedrukt op het politie beleid en aandacht geschonken aan de m Schiedam wonende buitenlanders. Er is nu een maatschappelijke werkster voor buitenlanders, een nu- grantenvoorhehtster en bin nenkort krijgen wij ook een migrantenopbouwwerker." Noordegraaf vindt Te Loo een beminnelijk iemand, "maar," zegt hij, "af en toe vind ik hem te formeel. Hij heeft de neiging op de juridi sche toer te gaan. Dat komt natuurlijk omdat hij rechten heeft gestudeerd. Ah meest re cente voorbeeld haalt Noorde graaf het verweer tegen de plaatsing van anti-kernwapen- bordjes bij de gemeentegrens aan "Te IjOO zoekt allerlei ju ridische foefjes op om te ver tellen waarom die bordjes niet kunnen maar een principiële discussie over wel of geen kernwapens op Schiedams grondgebied gaat hij uit de weg." "Toch jammer," zegt Noor degraaf tot besluit, "dat hij te weinig ruimte kreeg om zich te manifesteren. Ik weet bij- l-'t. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met een uit eenspattende fles champagne uit handen van burgemeester John te Loo is gistermiddag het nieuwe petit-restaurant De Stuurhut aan de Maasboule vard 'gedoopt' Een restaurant dat is ondergebracht in een tn Maassluis gebouwde comman dobrug van een schip Het spreekt voor zich dat Neptunus, de god van het wa ter, door eigenaar Hans Visser was uitgenodigd om de ope- ningsfestiviteiten luister bij te zetten Frits Bom, VARA's om budsman en een volle neef van Visser, had zich in de kledij van de god gehuld Na een rondvaart door de haven van 'grote broer" Rotterdam kreeg Neptunus op de kade een fles champagne van de burgemees ter overhandigd Met het muziekkorps Harps Davids voorop trok de stoet genodigden vervolgens naar De Stuurhut De gasten konden zich uitle ven in het gooien met zeewater dat zij bij het verlaten van de rondvaartboot in een plastic bekertje m de handen was ge il drukt. - Het gebouw is gemaakt op de Scheepswerf en Machinefa briek De Haas in Maassluis De 'commandobrug werd m 42 dagen tijd in elkaar gezet De wanden van het gebouw zijn gemaakt van vijf millimeter dik staal, geheel in de traditie van de scheepsbouw. Vóór het restaurant staat een grote scheepsmast die afkomstig is van een onlangs gesloopte Ja panse tanker. Ook het .interieur doet den- .'Sr f/', ken aan het zilte nat Boven de bar hangen glas m lood ramen die tot 1978 de Gusto-werf sier den De serveersters brengen de drankjes en hapjes ror.c m heuse matrozenpakken Het restaurant biedt plaats aan maximaal 175 mensen Het weer speeide de festivi teiten danig parten Door de gestadig neerdalende regen moest Hans Visser de bezoe kers geduld vrager voor het beloofde vuurwerk Dit knette rende spektakel is voorlopig verschoven naar vrijdag Het is de tweede horecagele genheid die Visser in Schie dam opent, In het Beatnxpark exploiteert hij restaurant De Vijver. Het nieuwe restaurant is vooral bedoeld als trekpleister voor dagjesmensen Zes dagen per week kunnen echter ook bruiloften en partijen in De Stuurhut worden gevierd voorbeeld dat hij dolgraag wil de dat afdeling voorlichting verhuisde naar de hal in het Stadskantoor en daar ook een hulp- en informatiecentrum vestigde, maar hij stootte zijn neus tegen gebrek aan fmanci- AM en En tenslotte Ulfert Bruseker van de CPN* "Wat moet ik er van zeggen' Ik vind het leuk voor hem, maar kan mij er niet zo druk over maken Voor hem weer een ander, hoewel Het is een slechte zaak voor Schiedam dat hij na een paar jaar al vertrekt De continuï teit komt in gevaar, maar Te Loo zal die functie m Leeuwar den wel ambieren SCHIEDAM Gister avond leidde burge meester John te Loo voor de laatste keer de vergadering van de ge meenteraad. "Voor het geval dat het u mocht zijn ontgaan," Het hij de raadsleden weten, "kan ik u meedelen dat ik met Ingang van 16 juni ben benoemd tot burge meester van Leeuwar den." Hij nodigde de le den uit om na de verga dering bij hem thuis 'het glas te heffen*. Het eer ste geschenk kreeg Te Loo uit handen van de socialist Arie Verllnde; een Fries paspoort. <Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er komen tóch bordjes met de tekst 'Kernwapen vrije Gemeen te' bij de gemeentegrenzen van Schiedam te staan. Een vrijwel eensgezind op treden van de fracties van. PvdA en 'klein links' (CPN, PPR, PSP, D'66) zorgde er gisteravond voor dat een amendement van Yvonne Slljee om de bordjes te plaatsen, werd aangeno men, Het voorstel van de socialisten haalde het net: 17 stemmen vóór en 16 te gen. Wethouder Chris Zij develd (PvdA) was tijdens de stemming niet aanwe zig. Met deze beslissing ging de raad tóch overstag, na dat hij in november een zelfde voorstel (toen van Herman Noordegraaf) had verworpen. Ook een ver deeld college verwachtte niet dat de raad gister avond óm rou gaan. Vol gens het college getuigt het van weinig gevoel voor rea liteit om de bordjes te plaatsen omdat een' lagere overheid de kernwapens toch niet kan tegenhouden. „Dat zijn we ons wei be wust," aldus Yvonne Siljee. „Maar met het uitspreken van de intentie dat we té gen plaatsing zijn in Schie dam rijn we er niet. We moeten blijven herhalen. Tot op het drammerige af." Ze merkte op dat soms ook verkeersborden weinig re- eel zijn: "Die verbieden iets terwijl de overtreding toch wordt begaan." Volgens Hermar, Noorde graaf (PPR) gaat het bij de plaatsing van de bordjes om een 'symbolische han deling'. Hij vond het advies van het college daarom ook 'erg juridisch'. Zoals verwacht steunden de fracties van VVD en CDA het voorstel van Yvonne Siljee niet. Volgens raadslid Van Lingen (CDA) zijn de borden 'een zinloos gevaar'. VVD- raadslid Verhulsdonk was het met hem eens: "De bordjes sorteren geen en kel effect". SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Een vuistslag m het gezicht waardoor twee tanden afbraken en een kapotte por tierruit. Dat was de "straf' voor de 52-jarige automobilist A. van Zanten uit Eindhoven voor "te langzaam rijden". De man reed in de Nieuwe Haven in Schiedam en moest voor het veranderen van rich ting een beetje afremmen. De achterop komende Schiedam mer K. A. S. ergerde zich hier zo aan dat hij Van Zanten klem reed. Hij gaf de Eindho- venaar vervolgens een klap m zijn gezicht zodat twee tanden van Van Zanten afbraken Alsof dit nog niet genoeg was, reed K. A. S de man weer klem op de Schiedamsedijk in Vlaardmgen Nu sloeg hij zijn portierraam aan gruizelemen ten. De dader werd enige tijd la ter aangehouden in Spijkenisse es. overgebracht naar de Vlaardmgse politie. Na ver hoor en proces-verbaal werd hij heen gezonden. HOEK VAN HOLLAND Na precies veertig dienstjaren heeft de heer C. M. Nleuwland dinsdag af scheid genomen van de PTT. Daarvan heeft hij ruim Z8 jaar in Hoek van Holland doorgebracht als postconducteur. Dat wii zeggen dat hij op en neer reisde met de posttreinen, om daar ondermeer brie ven voor te sorteren. Toen enkele jaren geleden de spciale posttreinen werden opgeheven kon Nleuwland keus maken en uiteindelijk heeft dat geresulteerd in een wachtgeldregeling. Het afscheid is dinsdag in Rot terdam gevierd. SCHIEDAM Oud-gemeente- voorlichter Dolf Buschkens is zater dag in de Daniël den Hoed kliniek aan kanker overle den Hij is 64 jaar geworden. Dolf Buschkens heeft elf jaar als gemeente- voorlichter in Schiedam gewerkt Hij trad in 1970 in dienst In deze destijds voor de gemeente nieuwe functie, heeft hij inhoud ge geven aan de taken van het bureau Voorlichting Bij zijn afscheid in ja nuari 1982 waarbij hij gebruik maakte van de regeling om vervroegd uit te treden (VUT) noem de hij zijn een manspost "ploegen op de rotsen" De laatste twee jaar was hij chef van deze afdeling ge weest Buschkens begon zijn journalistieke carnere in Indië en kwam in de vijftiger jaren naar Neder land, waar hij heeft gewerkt bij de Schiedammer, het plaatselijk kopblad van het Parool De oud-journalist en gemeentevoorlich- ter is kort ziek ge weest De crematie is woensdag om twee uur m het cre matorium m Rotter dam zuid Schiedam Gis teravond is de 23-jarige A F. de Leede geïnstalleerd als lid van de ge meenteraad Hij neemt voor de PSP de plaats in van Eric Dijkhuizen die om gezondheidsre denen uit de raad stapte Bart de Leede is student Politocologie aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam Zijn belangstelling gaat vooral uit naar culturele minderhe den, maatschappe lijk werk en sociaal en cultureel werk SCHIEDAM In het Stedelijk Mu seum is woensdag een filmdag Vanaf negen uur worden er om het uur films vertoond over het werk van drie kuns tenaars Theo van Haren Noman maakte een film over oorlogsmonu menten, de Rotter damse kunstenaar Kees Franse is te zien tijdens het ma ken van manshoge appels uit vuren hout en ten slotte is het leven van de schilderes Grand ma Moses vastge legd in een film, ge titeld „Oma schil dert". Voor de jeugd houdt het museum woensdag een open huis. leder kind is welkom tus sen twee en vijf uur om te schilderen, te tekenen of te kleien De leiding is in handen van kunstklasdocent Roel Rienstra SCHIEDAM On geveer 60 jongens en meisjes, lid van zeven sportvereni gingen, zullen vrij dag voor een jeugdsportuitwisse- Img naar het West- duitse Esslingen vertrekken Tijdens de pink sterdagen zullen zij de Schiedamse kleuren hoog hou den bij sporten als voetbal, handbal, volleybal en tafel tennis Er zal ook een estafetteloop worden gehouden waaraan iedereen zal meedoen De organisatie van de uitwisseling is in handen van de Sportraad voor de gemeente Schie dam SCHIEDAM De Schiedamse Ge meenschap wil een fonds instellen waaruit historische publikaties over Schiedam gefinan cierd kunnen wor den, In dit fonds zal ook geld worden gereserveerd voor de verhalen van amateurschrijvers. Op verzoek van het college van Burge meester en Wet houders heeft de gemeenschap ge keken of een der gelijk fonds moge lijk is In haar ad vies aan het college zegt de gemeen schap dat het fonds met alleen voor professionele publikaties maar juist ook voor de amateurschrijvers van nut moet zijn Het fonds zal on dergebracht wor den bij de gemeen schap He? advies is tot stand geko men in overleg met de Historische Ver eniging Schiedam, het Gemeente Ar chief en de afdeling CSJ van de ge meente Morgen avond zal het ad vies in de vergade ring van de ge meenschap worden besproken Volgens de SG is er op dit moment vol doende historisch materiaal, vervaar digd door ama teurs, aanwezig Het is al lang een wens van de orga nisatie om het werk van amateurschrij vers te publiceren SCHIEDAM Uit een kledingzaak aan de Hoogstraat is vorige week voor vijftien duizend gul den aan kledtnt: ontvreemd De da ders wisten het mo dehuis binnen te komen door een ruil in te gooien Ook de inhoud van de kassa, honderd gulden, werd mee genomen De die ven richtten een schade van onge veer honderd gul den aan Met behulp van een valse sleutel heb ben onbekenden een woning aan de Dokter Noletstraat een ongewenst be zoekje gebracht Een aantal zilveren voorwerpen werd meegenomen De inhoud van een aantal kasten in de woning werd door de dieven aan een onderzoek onder worpen en vervol gens op de vloer gegooid De geldelijke in houd van twee flip perkasten en zo'tï honderd pakjes si garetten vormden de buit van een in braak in een cafe aan de Rotterdam- sedijk De daders hebben de voor deur van de hore cagelegenheid ge forceerd De waar de van de buit be draagt ruim vijfhon derd gulden SCHIEDAM De brandweer moest er zondagnacht aan te pas komen om een in brand gevlo gen telexmachme in het kantoorpand van het bedrijf SVM in de 's-Gra- venlandsepolder te blussen Het is nog onbekend hoe de brand is ontstaan Met behulp van een hogedrukstraat werd de brandwee' het vuur in korte tijd meester

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2