s zwarte-pietenspeF 6 km op plassen s Hooikoorts-spuit nog puntgaaf Zo snel is sneltram nu ook weer niet 'Spijkenisse en Capelle zonder ziekenhuizen' WEEK- AGENDA Infomobiel UIT/agenda vandaag met Chloorgas velt 2 man en verstoort examens Illegale stortingen bDort maandags dinsdags woensdags donderdags vrijdags m U m •te! M B mwm i i:«i- .t<A ma.23meiHeenvliet wo 25 mei Rotterdam za. 28 mei Schiedam za. 28 mei Spijkenisse Vr.27enza28mei za 28 mei Alex, polder ma. 30 mei Pernis Het mobiele service kantoor van Het Vrije Volk-Metropool en VVV Rotterdam staat bij u in de buurt: 6:S Pi fesl tel te sj? ROTTERDAM Zonder wezenlijke toezeggingen heeft wethouder Van der Pols gisteren het gesprek met minister Van Aardenne over de RDM-scheepsreparatie afgesloten. Het college van B. en W. heeft daarna ge constateerd dat het geen zin meer heeft voort te gaan met de pogingen om een reparatie-BV bij de RDM op te richten. Zwarte Pieten m mm Drie maan den voorbe reiding, drie miljoen kos ten; uiteinde lijk iets meer dan drie uur werk. Het ontste kingsmecha nisme wordt gedemon teerd. Door de afwezigheid van roest was dat "een fluit je van een cent". MT* P- Q £a^aS*a WOENSDAG 18 ME11383 Doek definitief over RDM-reparatie 2e pinksterdag Paarden- en Jaarmarkt Prestatieloop Kralingsebos start 19.00 uur Grote Braderie met veel attracties, muziek, ambachten en moonwalk Nolenslaan Braderie Waterland open 9.00 tot 17.00 uur Zwijndrecht Braderie Kort Ambachtlaan Open vi "3.00 tot 21.00 uur za. 9. 3 tot 17.00 uur Opening Sneltram- HVV-prestatieloop start 11.00 uur Wielerronde metrostation 'Oosterflank' HW-Wielerronde start: 19.00 uur Deyffelbroekseweg Capelle a.d. IJssel 12.00-14.30 uur Rivierweg t/o de Kijkshop Krimpen a. d. IJssel 15.00-16.00 uur Raadhuisplein Beverwaard 9.00-10.30 uur Cannenburgstraat/ Terwormstraat Hoogvliet 11.00-12.30 uur Winkelcentrum Binnenban voor A. H. Spijkenisse 13.30-16.00 uur Zijlstraat voor Spijkstaal Ommoord 9.00-10.30 uur Winkelcentrum Hesseplaats Vlaardingen 13.30-16.00 uur Veerplein bij Liesveld IJsselmonde 9.00-10.30 uur Kerstendijk bij Markt Ridderkerk 11.00-12.30 uur Raadhuisplein t/o Rabobank Dordrecht 13.30-16.00 uur Sarisgang/Statenplein Alexanderpolder 9.00-10.30 Berlagestraat/ Immanuélkerk Schiebroek 11.00-12.30 uur Meidoornsingel/Larikslaan Schiedam 13.30-16.00 uur Emmaplein t/o H erna. (Van onze parlements- redactie DEN HAAG Op de Bergse Voor- en Achter- plas in Rotterdam, op de Kralingse Plas in Rotter dam en op de Brielsemaas tussen de Molenhaven bij Brielle en de oostpunt van het eiland de Midden plaat, is het vanaf van daag verboden met een snelle motorboot harder te varen dan 6 kilometer per uur. Dit heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland besloten. Het provinciaal bestuur komt met dit besluit tegemoet aan vele klachten van zo genoemde "langzame" watersporters ais zeiiers en surfers, die op plassen en rivieren overlast on dervinden van allerlei snelle boten, die zich aan geen enkele snelheidsre- gel wensen te houden. Door het gedrag van de ze watersporters ontstond de laatste tijd veel irrita tie. Er zijn ook. vooral op hoogtijdagen als Pasen, Pinksteren en zomerse weekeinds in de grote va kantie, ongelukken ge beurd. b~'ï t5;Bj Bij dit allerlaatste gesprek over deze zaak heeft de be windsman alleen willen toe zeggen dat Rotterdam de af lossing en rente van de lening die het Rijk wil verstrekken een twee jaar later mag gaan betalen. Voor Rotterdam is dat volstrekt onvoldoende,, omdat het bedrag van tien twaalf miljoen gulden voor de dokken en opstallen gehand haafd blijft. Al op 3 mei heeft havenwet houder Den Dunnen (Van der Pols vervangt hem momen teel) tegen Van Aardenne ge zegd dat dergelijke voorwaar den de oprichting van de scheepsreparatle-BV onmoge lijk maken. Het college van B. en W. constateert dat de Tweede Ka mer het niet noodzakelijk heeft geacht het beleid van de mi nister wezenlijk bij te sturen. Henk Krul van de Industrie bond FNV vindt dat ook. Krul: „Vanaf het kamerbe- slult dat er na 1 april niets meer gedaan zou worden is er een ondermaats zwarte pieten- spel gespeeld. Van Aardenne heeft vanaf het begin laten blijken dat hij het niet met de RDM-reparatie ziet zitten en daar is de uitkomst ook naar. Hij heeft het gewoon niet ge wild." De FNV-bestuurder vindt het "onverantwoord" dat de RDM-er3 door de gang van za ken zo lang tussen hoop en vrees hebben geleefd. "Het is tragisch dat het niet mogelijk is geweest werk voor zo'n vijf honderd man te behouden," al dus Krul. Ook het college betreurt het in hoge mate dat door de ont wikkelingen van de laatste we ken opnieuw ten onrechte hoop is gewekt bij de oud-werkne mers van de RDM. B. en W. constateren verder dat al op 4 mei, de datum waarop Rotterdam de red dingspogingen staakte, duide lijk was dat de marktcontac- ten van de voormalige RDM snel aan het verlopen waren en dat de mogelijkheden voor het verkrijgen van reparatie-op drachten voor het komende seizoen steeds geringer wer den. Wanneer het bedrijf nu toch van start zou gaan, zouden de eerste tijd slechts enkele tien tallen mensen aan het werk kunnen. Dat betekent dat de claim van de bedrijfsvereni ging zou groeien tot het maxi male bedrag van dertien .mil joen gulden. Dit hield het risico van een nog grotere schuldenlast voor het nieuwe bedrijf ln. De Industriebond FNV heeft eergisteren nog aan minister Van Aardenne gevraagd de op richting van de reparatie-BV een eerlijke kans te geven. Voor de defensiepoot van de RDM zijn gisteren drie com missarissen benoemd: mr. R. J. H. Fortuyn (oud-lid van de raad van bestuur van de KNSM), J. Groenendijk (vice- voorzltter van de raad van be stuur van Nedlloyd) en schout bij-nacht bd ir. T. P. J. M. Stolz. De aandelen zijn onder gebracht ln de stichting 'Mari ne- en industriële belangen', die bestuurd wordt door de Na tionale Investeringsbank. Deze bank zit voor 40 percent ln de marine- en apparatenbouw van de RDM. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee per soneelsleden van het Van 't Hoff-instituut (een openbare school voor laboratoriumon derwijs) zijn gisteren in het ziekenhuis beland nadat bij het schoonmaken van apparatuur chloorgas was vrijgekomen. Elders in het schoolgebouw, een dependance aan de G. J. de Jonghweg, waren juist exa mens fysiotherapie gaande, waarbij proefpersonen als pa tient fungeerden. Deze exa mens moesten ijlings worden gestaakt. Het hele gebouw werd ontruimd. De problemen ontstonden toen het plaatsvervangend hoofd van de technische dienst bezig was zogenaamde ionen wisselaars door te spoelen en te reinigen. Met die apparaten maakt de school zelf gedemi- neraliseerd water, dat in grote hoeveelheden bij het onderwijs wordt gebruikt. Het doorspoe len gebeurt met natronloog en zoutzuur. Terwijl het plaatsvervan gend hoofd de inhoud van klei ne vaten zoutzuur overpompte in grote kwam er plotseling chloorgas vrij. Achteraf bleek dat één. van de kleine vaten, waarop volgens het etiket zoutzuur moest zitten, in feite chloorbleekloog bevatte. Het plaatsvervangend hoofd en de concierge, die in de buurt was, kregen last van het chloorgas. Zij zijn een dag in het zieken huis gebleven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Moei lijke gevallen van hooi koorts kunnen ln een aan tal gevallen goed bestre den worden via injecties met graspollen-extract. Die injecties moeten lange tijd worden volgehouden. Dat blijkt uit een proef schrift van de Rotterdam se allergoloog P. H. Die ges, die vandaag promo veert tot doctor in de ge neeskunde. Voor dit onderzoek is een jaar lang een groep mensen met hooikoorts, bij wie de hinderlijke ver schijnselen niet op de ge bruikelijke manier kun nen worden bestreden, met graspollen-extract be handeld. Een andere groep kreeg injecties met een nep-middel. Het blijkt dat ln de "graspollengroep" veertig percent minder klachten bestonden en medicijnen werden gebruikt dan in de andere groep. Door het graspollenextract blijken de huidreacties en de an tistoffen van de hooi koortspatiënten te veran deren. y"/ W5K* j (Van een onzer verslaggevers) REEUWIJK Zonder enige problemen en binnen zeer kor te tijd hebben experts van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) gisteren in een weiland bij Reeuwijk zes vlieg tuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk ge maakt. Voor het karwei, waar drie maanden aan voorberei ding vooraf was gegaan en dat drie miljoen gulden heeft ge kost, waren aanvankelijk twee volle dagen uitgetrokken. Zes experts van de EOD, onder lei ding van kapitein L. P. G. van Maren, klaarden de klus giste ren echter binnen vier uur. Het noodzakelijke ongerief voor de' buurtbewoners bleef daardoor tot een onverwacht minimum beperkt. Rond één uur 's middags kwam met een doffe knal, ge volgd door een kleine rook pluim, een einde aan een korte periode van spanning waarin omwonenden en mogelijk ook de experts van de EOD ver keerden. De knal werd veroor zaakt door explosieven van de EOD die twee kleine vijftig-ki lo brandbommen tot ontplof fing brachten. Het echte zware werk was toen al enige tijd achter de rug, namelijk het de monteren van de ontstekings mechanismen uit vier lood zware vijfhonderd-kilo bom men. „Het Is ons reuze meegeval len," vertelde kapitein Van Maren kort na afloop van de demontages. .Alleen de eerste ontsteking leverde even wat problemen op, maar daarna liep alles op rolletjes." De ervaren kapitein van de EOD toonde zich verbaasd over de "gaafheid" van de vier ontstekers. „Ze waren niet vastgeroest en zagen er zelfs fabrieksnieuw uit. Dat is ook de reden waarom we het kar wei zo snel konden klaren." Hoewel er geen absolute ze kerheid is over de herkomst van de bommen, gelooft Van Maren dat ze afkomstig zijn van een Duitse bommenwerper die ze "op de vlucht voor een Engelse jager" ln 1944 heeft af geworpen om sneller te kun nen vliegen. De acht bommen (vorige week werden ook al twee kleine projectielen on schadelijk gemaakt) kwamen terecht op de zachte veen grond van een weiland dat ligt tussen Reewijk, Waddinxveen en Boskoop. In de loop der ja ren zakten de bommen de ROTTERDAM „Het loopt goed. De sneltram is niet ge vaarlijker dan een gewone tram in de stad," aldus rappor teerde gisteren ir. C. de Wijs, directeur van de Verkeers dienst, aan de raadscommisie Verkeer en Vervoer. Twee verkeersdeelnemers hebben tijdens de proefritten al op onzachte wijze kennisge maakt met de sneltram: vorige week reed een jongen op de fiets door rood licht op de Hoofweg en botste tegen de tram (fiets kapot, geen ver wondingen): op het kruispunt 's-Gravenweg kwam 22 april een auto tegen de tram. „Een nogal idiote botsing", aldus ir. De Wijs. De bestuur der van de auto vertelde het een onzer verslaggevers zo: „Ze waren er met de weg bezig en ik moest stoppen. Inmiddels kwam het licht op rood te staan. De weg werd vrijge maakt voor mij en een van de wegwerkers gaf mij een seint je dat ik wel door kon rijden, door het rode licht. Toen ik op reed riep mijn vrouw: "Pas op, de snelVoor ze "...tram" kon zeggen waren we al tegen elkaar geknald." Er was alleen materiele schade. De wijkbewoners, bejaarden tehuizen en scholen in Om moord, Lage Land, Ooster flank en Schenkel zijn vóór de proefritten begonnen uitvoerig voorgelicht. Extra aandacht van ouders en leerkrachten blijkt echter gewenst: jeugdige fietsers en bromfietsers slinge ren zich nogal eens op hun eigen manier over de kruisin gen (linker baan of schuin over), zodat ze het verkeers licht missen, of gaan welbe wust door rood licht. „Dit baart wel enige zorg," aldus De Wijs. De sneltramrijtuigen ver schillen in technisch opzicht nogal van de metrostellen op de Noord-Zuidlijn, om veilig bovengronds te kunnen rijden. Ze hebben extra railremmen en zand voor noodstoppingen zoals gewone trams. De be stuurders hebben ruimer uit zicht. Op het sneltramtraject (het gedeelte dus tussen Capelse- brug en Ommoord) is de maxi mum-snelheid 50 km per uur. drassige bodem in tot een diep te van vijf tot acht meter. Bij toeval ontdekte een ambtenaar drie jaar geleden op een kaart dat er in het bewuste weiland bommen lagen. Direct werd hiervan melding gemaakt bij de Opruimingsdienst in Cu- lemborg. Deze dienst heeft het echter zo druk dat Reeuwijk drie jaar op een "wachtlijst" kwam te staan. Na een voorbereiding van zo'n drie maanden, waarin on dermeer een grote werkput in het weiland moest worden ge graven, was het gisteren de dag van "de voltooiing." Een compleet draaiboek was sa mengesteld en op het gemeen tehuis van Reeuwijk stond een beleidsteam onder voorzitter schap van burgemeester me vrouw Y. Verstoep-Bauwer pa raat. Binnen een straal van zo'n zeshonderd meter tot de zes bommen mocht niemand zich buiten begeven. Enkele bewo ners en boeren in de directe omgeving van de bommen mochten wel thuis blijven. Zo'n tweehonderd stuks vee waren daags tevoren al buiten de ge- varenzóne gebracht. Ook de werknemers van enkele bedrij ven binnen de straal van 600 meter moesten gedwongen bin nen blijven. Scheepvaartver keer op de Gouwe was stilge legd. het rijverkeer over de provinciale weg van Gouda naar Alphen a/d Rijn werd via het centrum van Waddinxveen omgeleid en zelfs vliegtuigen moe3ten boven het bewuste weiland wat hoger vliegen dan normaal. Zestig manschappen van de Rijkspolitie bewaakten de af zettingen en ambulances en brandweer stonden gereed voor eventuele calamiteiten. Omdat het karwei snel was .voltooid konden alle beperken de maatregelen al rond half twee 's middags worden inge trokken. Een half uur later graasden de eerste paarden en koeien alweer ln de wei op en kele tientallen meters afstand van de werkput. Met modderi ge laarzen onder haar char mante kleding betrad ook bur gemeester Verstoep-Bauwer het drassige weiland om de ex perts van de EOD een ferme en dankbare hand te schudden. De EOD-ers poseerden nog even voor de fotografen bij de onschadelijk gemaakte bom men en het dorp ging weer over tot de orde van de dag. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De plan nen die Rotterdam heeft ge maakt om het aantal zieken huisbedden in de stad te ver minderen leveren vijf miljoen gulden meer op dan die van 'ex-minister Gardeniers van Volksgezondheid. Dit geld moet worden gebruikt om de eerste lijns gezondheidszorg (huisarts, wijkverpleging, maatschappelijk werk) te ver sterken. Zo kunnen ook nieuwe banen worden geschapen, ter vervanging van de werkgele genheid die verloren gaan als er ziekenhuisbedden worden opgedoekt. Dat heeft wethouder W. J. van der Have van Volksge zondheid gisteren gezegd in een rede bij het 75-jarig be staan van het gemeentelijke Bergwegziekenhuis. Volgens Van der Have kunnen de bezui nigingen in de gezondheids zorg ook positief uitpakken; er kunnen gestroomlijnde, aan de moderne tijd aangepaste voor zieningen komen. „Dat vraagt soms wel dat we onze bolwer ken, begrippen en ideeën opge ven," aldus de wethouder. Verder verklaarde hij dat bij de inkrimping van het bedden- bestand in de Rotterdamse zie kenhuizen tot 1990 vrijwel geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen. Een sociaal plan dat de sa menwerkende Rijnmond-zie kenhuizen hebben opgesteld samen met de gemeente en de vakbonden voorzien in een ge leidelijke aanpassing van het personeelsbestand In de zie kenhuizen. Van der Have greep het jubi leum van het Bergwegzieken huis aan om de gemeentelijke inkrimpingsplannen toe te lichten. Die plannen houden onder meer ln dat Spijkenisse geen compleet krijgt, maar een centrum. ziekenhuis poliklinisch Het bouwkundig verouderde Van Dam-Bethesda-ziekenhuis in Rotterdam moet deels naar dat Spijkenisser centrum, en deel3 worden betrokken bij de samenvoeging van het Berg wegziekenhuis en Eudokia. Ca pelle moet voorlopig geen nieuw ziekenhuis krijgen. Zwijndrecht zou evenals Spijkenisse alleen een polikli nisch centrum moeten krijgen. Wellicht zou ook in Capelle mettertijd een dergelijk cen trum kunnen komen, aldus het Rotterdamse plan. Van der Have deelde overi gens mee dat de regering zeer onlangs heeft verklaard bereid te zijn de vier grote steden vergaande bevoegdheden te geven om zelf de gezondheids zorg in hun gebied te sturen en te coördineren. DORDRECHT De BV Houdstermaatschappij v/h H. Troost uit Pernis stort al bijna een jaar lang illegaal afval in de polder Stededijk in Dor drecht. Dit bleek gisteren tij dens een zitting bij de Raad van State. Drie milieu-organisaties hebben Inmiddels bij het pro vinciaal bestuur onmiddellijke sluiting van de stortplaats geeist. Het toezicht op de stort plaats 13 een provinciale ver antwoordelijkheid.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1