14 Vlaardingen doet t alleen Metaalarbeiders melden zich bij arbeidsbureau Geen voorrang meer voor grote gezinnen Lange Haven: stads gracht of vui nisbelt WIE VAN RACEN HOUiT, ZIT GO ID WIE VAN BLAUW HOUDT ZIT GOED. MAZDA 323 SEA-SIDE 16.795,- Swift Boys won 'dik verdiend' Kortaf f 'Wilde liggers' en Vlietbewoners steken de koppen bil elkaar Singel-leerlingen Video-films huren? 3 complete speelfilms voor 25,-per week. BALY, DAM Sa, SCHIEDAM Tel. 310 - 267216 A (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De eerste 'excursiemaand' van het biologisch centrum in de boerderij Park Kethel aan de Harreweg zit erop. Zo'n veertig klassen van veertien kleuter- en lagere scholen hebben de afgelopen weken informatie gehad over het 'Nieuw Leven bij plant en dier'. Dat was de titel van het eerste lesprogramma. Super 8 speel/sexfiims, 6 voor 27,50 voor een hele week Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond Geen borg - Legitimatie vereist Pluimvee Internationale Pinkster Racas, Zandvoort. 23 mei. Aanvang 12 uur. Gratis 2 toegangskaarten op vertoon van uw MAZDA kentekenbewijs Wij presenteren u de Mazda 323 Sea-Side. De toch al complete 1.3L DX in een bijzondere uitvoering. Met een gedistingeerd streepje op de flanken en aërodynamische wieldoppen. Met twee van binnen uit verstelbare buitenspiegels. En een ingebouwde 10W Blaupunkt stereo radio-cassettespeler. Beperkt leverbaar in metallic-blauw. Maar als u van blauw houdt, zit u goed. Dan rijdt u straks in een verbazingwekkende auto voor een verbazingwekkende prijs. Prijs incl. accessoires, metallic - lak en BTW, (excl. afleveringskosten f360,-). Noordmolenstraat 17-20 en36 Schiedam, tel.: 265607-262585 11^=^ Sch Falen Huisvuil -.>é Op name Inbraak Nieuwe pre dikant Schaakkam pioenschap r> i HET VRIJE VOLK Schiedam ■Vï* Jf. Bedolven oude de ekeningen' Formeel gesproken bestaat het biologisch centrum nog niet. De gemeenteraad zal zich in haar juni-vergadcring uit moeten spreken over een kre diet van 37.775 gulden bedoeld voor het centrum. In werke lijkheid wordt de boerderij al sinds 15 april door de school kinderen bezocht. "Het is tot nu toe prima ver lopen", vindt Bernard Boode (27). Hij is een werkloze onder wijzer die via de zogenaamde Werkverruimcnde Maatregel (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Schie dam en Maassluis doen niet mee aan gezondheidsvoorlich ting aan buitenlandse vrou wen. Initiatiefnemer de ge meente Vlaardingen had de steun van de beide buurge meentes gevraagd. Vlaardin gen zal proberen het project alleen van de grond te krijgen. De grootste hobbel die moet worden genomen is het aan stellen van een part-time coor dinator. Wanneer het idee re gionaal zou zijn aangepakt, was het gemakkelijker ge weest subsidie aan te vragen bij het rijk. Vlaardingen hoopt nu op geldelijke steun uit een particulier fonds of via het zie kenfonds. Een gemeentelijke woord voerder van Schiedam moti veert de afwijzing: „Wij zijn er laat bij betrokken. Het project gaat binnenkort beginnen. Wij hebben ons niet goed kunnen voorbereiden. Daarom doen wij niet mee." Zijn collega in Maassluis: „Wij zijn met meerdere projec ten voor migranten bezig. Als je te veel hooi op je vork neemt, mislukt uiteindelijk al les. Het ontbreekt ons voorlo pig aan voldoende man kracht." Er bestaan nog veel misver standen over gezondheidszorg onder buitenlanders. De Ne derlandse artsen begrijpen soms de opvattingen van mi granten over gezondheidszorg niet. De Vlaardingse hulpverle ners willen zich met name op de buitenlandse vrouwen rich ten. Zij hopen de vrouwen te kunnen voorlichten via kruis verenigingen waar zij vaak ko men. Ook willen zij via artsen de vrouwen bereiken. SCHIEDAM/MAASSLUIS/ VLAARDINGEN Het aantal metaalarbeiders dat zich als werkzoekende laat inschrijven terwijl zij nog een baan heb ben. stijgt. Hans Broeder, ar- beidsmarktonderzoeker bij het Gewestelijke Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, denkt dat dat te wijten is aan de ontslagaanvragen van Wil ton Fijenoord (188) en Verol- me Elektra (iets meer dan 200). Eind maart stonden er 124 metaalarbeiders mét werk op de lijst van werkzoekenden. Op 30 april was dat aantal geste gen tot 160. „Dat is wel veel", meent Hans Broeder. „Dat cij fer is zeer afhankelijk van de collectieve ontslagen". De werkloosheid in het ge west Nieuwe Waterweg Noord is in april in totaliteit afgeno men. Het aantal geregistreer de mensen zonder werk daalde met 195 naar 9136. Een daling (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Kinderrijke gezinnen die in een slooppand wonen, worden niet meer extra snel aan een andere woning geholpen. Ze zullen even lang moeten wachten als woning zoekenden met veel kinderen van buiten een sloopwijk. Door de schaarste aan grote huizen ontstaan er grote moei lijkheden bij het herhuisvesten van grote gezinnen in bijvoor beeld de Mariastraat waar nieuwbouw is gekomen. Om vertraging van de nieuwbouw te voorkomen, had het college besloten deze alooppandbewo- ners te bevoorrechten- De linkse partijen hebben hiertegen geprotesteerd. Her man Noordegraaf (PPR). Adri Reijnhout (D'66) en Hans van Kleef (PvdA) vinden deze spe ciale regeling discriminerend voor kinderrijke gezinnen die niet in een 3aneringswijk wo nen en ook al jaren staan inge schreven. "Grote gezinnen hebben on geacht hun woonomgeving ge lijke rechten op een ander huis," zeggen ze. Het gemeen tebestuur heeft de aparte be handeling daarom geschrapt. Aanvankelijk wilde het college de voorkeursregeling twee jaar handhaven. van 2,1 procent. Ook landelijk is een daling van de werkloos heid te bespeuren. Bij de mannen nam de werk loosheid met 81 personen af tot 6.204. Het aantal geregistreer de werkloze vrouwen daalde met 114 naar 2.932. Alleen in de metaalsector is het aantal werklozen gestegen. Met 74 naar 1421. In de bouw, de handel en de sector kan toorpersoneel nam de werk loosheid met respectievelijk 31. 29 en 52 af. Het aantal vaca tures dat werd aangemeld bij het GAB steeg (in vergelijking met maart) van 86 naar 94. Op één na werd in al deze vacatu res voorzien. De werkloosheidscijfers over de maand april: Mannen Vrouwen Totaal Schiedam 2562 1196 3759 Vlaardingen 2188 1089 3277 Maassluis 854 338 1192 Rozenburg 358 220 578 H. van Holland 173 66 239 Maasland 69 22 91 6204 2932 9136 van het Rijk bij het biologisch centrum is terechtgekomen. "Ik word bedolven onder teke ningen die de kinderen op school maken. Ook na school tijd komen er vaak kinderen langs." Tijdens hun excursie naar Park Kethel zagen de kinderen op welke manier de verschil lende dieren hun kroost op de wereld brengen. "Ik laat de kinderen zien dat vogels uit eieren komen cn zoogdieren uit de 'buik van de moeder'," zegt Bernard. "Daarnaast kun nen de kinderen de dieren die wij hier hebben voeren. Het is zo opgezet dat het geen saaie theorieles is. De kinderen krij gen echt wat te doen." Het biologisch centrum heeft inmiddels al een aardig aantal dieren en vogels verzameld. Ratten, kippen, hanen en kui kens (er is een eigen broedma chine), hamsters, een geit met een jong bokje, konijnen, zij staan, liggen of lopen rond zo dat de kinderen ook visueel een indruk van de natuur krij gen. "We hebben hier een eend, 'een sukkeltje', die op twee me ter hoogte een aantal niet be vruchte eieren zit uit te broe den. In de tuin hangt een vo gelkastje waar een pimpel mees zijn eieren uitbroedt. De ze komen zeker uit. Eén voor één kunnen de kinderen daar een kijkje nemen," zegt Ber nard Boode. In de schuur achter het woonhuis van 'boer' Lansber gen is met strobalen, geheel in de sfeer van het boerenbedrijf, een schoolklas geïmprovi seerd. "In de lessen mogen de kinderen de dieren ook beet- houden. De raten zijn daar uiterst geschikt voor. Ook de kuikentjes gaan van hand tot hand." De medewerkers van het centrum zijn bezig een ten toonstelling in te richten over het Midden Delftlandgebied. Deze tentoonstelling is bedoeld voor de volwassenen. Het ligt irs de bedoeling het centrum ook in de weekends te openen. De volgende excursie voor de kinderen zal zich toespitsen op de bijen. Een kast voor een honingraat is inmiddels al aangeschaft. Planken in alle lengtes en breedtes liggen voor het grijpen in het water van de Lange Haven. De kinderen van het timmerkamp aan het Hoofdplein zouden er een hut van kunnen bouwen. Het vuil blijft in dit geval liggen, om dat de doorstroming van het water is geblok keerd door de noodbrug die naast de Appel- marktbrug is gemaakt. Gewoonlijk wordt de ze rommel met de stroom verder meegevoerd naar de Maas. Voor het Nutsbedrijf dat de stad schoon houdt, zit er nu niets anders op dan nu wat vaker "de bezem" door dit deel van de Lange Haven te halen. De vuilgooiers zijn voor de milieucontroleur ongrijpbaar. Ze vallen niet op te sporen omdat de dader(s) in de meeste gevallen al lang gevlogen is, eer hij de ver vuiling ontdekt. ''W/M 7,, ^"7% MÉÉR AUTO. MINDER ZORGEN. B&3 c Landman VRIJDAG 20 MEJ 1*3 Van onze medewerker AAD VAN HASSEL ROTTERDAM Het is Ursus in de beslissingswed strijd tegen Swift Boys gisteren niet gelukt om het ver loren gegane ter rein van vorig jaar, de vierde-klasse KNVB, te herove ren. Op het terrein van Xerxes in Rot terdam moesten de Schiedammers met 2-—1 het onderspit deiven. Een over winning voor de Rotterdammers waar n.ots op af viel te di.igen. Het was deze avond duidelijk da betere ploeg, mer name de routine gaf de doorslag. Onder leiding van oud-prof Jan Ever- se, was Swift Boys driekwart van de wedstrijd de meer dere en liet het Ur sus achter zich aanhollen. Vooral verdedigend was het bij de Schiedammers in de beginfase een wanorde. Swift- Boys had daar in het eerste kwartier enkele malen van moeten profiteren, jmaar bij uitbraken van Peter Homan en Jan Everse was het doelman Rob Hoppe die hande lend optrad. Een maal, in het geval Everse, kwam hem dat op een boeking te staan. Het bleek echter uitstel van execu tie. Na een kwartier omzeilden de Rot terdammers op nieuw de buiten spel van Ursus en was het Wil Lansen die Hoppe wèl wist te verschalken 0—1. Pas na een De huisvuilophaal dienst verschuift in verband met Pinks teren naar donder dag 26 mei. De Nutsbedrijven zijn voor storingen in de levering van gas, water, elektri citeit en kabel be reikbaar via num mer 62 22 22. halfuur kwam Ur sus wat in de wed strijd en vielen er enkele kansen te noteren. Nadat Henk van Loenen en Henk Verwey net naast het doe! mikten, kreeg An ton van Oers twee kansen op rij, ech ter hij faalde jam merlijk. Nadat doelpunten maker Lansen ge blesseerd was uit gevallen en vervan gen door Maarten van de Wiel, was het toch vlak voor de onderbreking dat Ursus de stand gelijk trok. En hoe. Bert Ramaker kreeg de bal op links aangespeeld en haalde loeihard uit. Keeper Martin Pelkman heeft hem alleen maar ge hoord, want het leer sloeg in als een bom, 1 1. In deze fase was Ursus ook duidelijk de betere, maar verder dan dat ene doelpunt kwamen zij echter niet en konden bei de ploegen gaan rusten. Na de pauze was het weer duidelijk Swift-Boys dat de meeste aanspraak kon maken op de titel en Ursus-doel- man Rob Hoppe moest binnen een kwartier driemaal redding brengen om zijn ploeg voor een achterstand te behoeden. Nadat bij de Schiedam mers Rob Bonte zijn opwachting mocht maken voor de geblesseerde Bert Ramaker, moest arbiter Kuys de jeugd achter het Rotterdamse doel laten verwijderen omdat deze flessen in het doelgebied gooiden. Kuys deed even la ter weer van zich spreken, omdat hij.' met krampver schijnselen zich moest laten ver- vangen door een r'|* van zijn secondan- i' ten. Nadat Van 4" Oers nog een kans om zeep had gehol pen, gooide Ürsus- trainer John Corver er nog een extra spits in ten koste tL van Ruud van Dijk.'3* De wissel had am- per plaatsgevonden of het stond 2—1 ,4 voor de Rotterdam se ploeg. Na slecht wegwerken van de bal van Hoppe was' het invaller Van de Wiel, die in buiten-*24 spelpositie de bal over de doellijn werkte. Het was weer Van Oers die voor de gelijkmaker had kunnen zorgen, maar hij kwam kracht tekort om H de bal over de kee per heen te lobben. Na het laatste fluit signaal bleven de Schiedammers be teuterd achter en trainer John Corver kon zijn teleurstel ling ook niet ver bergen: „Aan de overwinning van de Boys valt niets af te dingen, dat was dikverdiend, maar de manier waarop dat tweede doel- punt valt, zal mij nog lang bijblijven. Die bal was zuiver buitenspel". „Het is alleen triest dat wij juist bij Swift-Boys waren ingedeeld in de competitie, want zeg nou eerlijk, wij J hebben uit 20 wed- strijden 33 punten vergaard en toch blijf je dan met leges» handen. Heiaas, -uii' maar het is met an-ia" ders en wij zullen er alles aan doen om het dan maar volgend seizoen te J'«- halen. Aan de in- stelling zal het niet ""i1 liggen". 1"' 1 .'n,p •liï Met een gebroken pols en een hersen schudding is de 15-jarige bromfiet ser D. v.d. B. uit Schiedam In het Schielandzieken- huis opgenomen. Hij reed zonder val helm in de Ob- rechtstraat en kruiste zonder op te letten de Vale- riusstraat. Daar werd hij gegrepen door een auto, be stuurd door de 28-jarige Vlaar dingse J. A. A. de V. Onbekenden heb ben voor de twee de maal ingebro ken in de kantine van de Schiedamse Voetbal Vereniging. Zij hebben echter niets meegenomen. Enkele dagen gele den stalen inbre kers uit de kantine tachtig gehaktbal len, snoepgoed en pakken melk. Ds. J. D. Wuister zal zondag 22 mei tijdens de eredienst op Pinksteren om 15.00 uur in de Grote- of St. Jans- kerk worden be vestigd door con sulent ds. L. de Ru, predikant in Schie dam. Na afloop is er gelegenheid voor begroeting en feli citatie. In de vijfde ronde van het Schaak kampioenschap ,.r„ Schiedam won Dick.'-* de Wit voor de vijf- de achtereenvol- k gende maal en de titel komt nu in zicht voor de Rot- terdammer. Mario - van Kleef schakel- de Dik van der Pluijm uit en is nu n samen met Johan -f van Nieuwenhuizen de best geklasseer- de Schiedammer. *4 In de eerste klasse ,riT is Jaco van Beest w vrijwel zeker van de eerste prijs na winst op zijn be- si langrijksie belager Ben van Nugteren. De tweede klasse wordt aangevoerd door het duo G. de Zwart en P. Bon- gers. Er zijn nog twee ronden te gaan in boerderij landvreugd waar in juni de finale wordt verspeeld. MAASSLUIS Het "eerste recht" van bewoners langs de Maasslui- se Vlieten op een ligplaats voor de deur is voorlopig van de baan. De bewoners (al of'niet in bezit van een vaartuig) en de booteigenaren die van de Vlieten ge bruik maken maar elders in Maassluis wonen, steken eerst de koppen bij elkaar om een eer lijker regel te be denken. Dit werd gisteren besloten door bei de groeperingen na een wederom tu multueuze vergade ring. Al eerder ont aardde een verga dering om de zaak te regelen in een regelrechte ruzie tussen booteigena ren en bewoners langs de Vlieten. De gemeente 'Maassluis wil een einde maken aan het verschijnsel van "wilde liggers" die ■j nu nog zonder te g, betalen aan de ka-,cr des in het centrum^' van de stad kunnen afmeren. Voortaan^ moeten de ple2ier- vaarders in het be-, zit zijn van een ver gunning om hun boten af te mogen meren. Door het af- geven van vergun- ningen heeft de ge-.', meente een mstru „y ment in handen om' nog meer boten inct de Vlieten (nu lig- «f gen er ai zo'n 150)y>r te weren. v$ 'tit Tram, trein, bus en metro vormden gis termiddag voor leerlingen van lage re school De Singel (Holy-Noord) de vervoermiddelen tijdens een speur tocht door Vlaar dingen, Schiedam en Rotterdam. De 1e- en 2a-klasser- tjes bleven dicht bij huis, de oudere leerlingen beland den zelfs op Zes tienhoven waar ze de cockpit van een City Hopper beke ken. De speurtocht vormde een onder deel van een pro ject over vervoer en verkeer, waar de leerlingen deze week aan werkten. De projectweek wordt vandaag be sloten met een ten toonstelling. De voorafgaande da gen keken de kin deren onder meer naar een film, ze kregen een spelk en er werd bij de lessen handvaat* i digheid, rekenen e»i taal met het onder- j werp "gestoeid"^! Op de foto een lri| groepje leerlingen, dat bij toeval de cruise-zeilloger Ceesje van Ürk in de haven van Vlaardingen ont dekte. Schipper Gert Loomeijer K de alles uit. V 4

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2