Geur van bloed op mmm 'f J eruit warmer ter meulen 180 fe»till Laatste dode van storm geborgen 1^ v* Molensteen VV- door HANS DE JONG Nederlaag (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM CDA-partijvoorzitter Bukman 'heeft zaterdag op de Partijraadsvergadering een .nederlaag geleden met zijn harde aanpak van de zogeheten "dissidente" CDA'ers Dijkman, Schol- ten en Aantjes. Een kleine meerderheid van de partijraad wees een opgelegde zwijgplicht voor fractieleden en be- .stuurders met een afwijkende mening af. Bukman 'had zich voor een motie van deze strekking uit- gesproken. Robijn was- verzachter. Een royale fles met een inh van 2.45 Itr. Van 4,95 voor Clorlx. Dikker en werkt beter, inh 1 liter voor Robijn fleur fijn. Fijnwasmiddel met extra kleurbeschermer Inh 1100 gr. zelfs met gratis fies_ Dubro slechts Enka perfo dweil. Neemt snel en veel water od. Soepel en sterk Pluist met Hygiënisch. Afm 50 x 55 cm van 4,25 voor Partijvoor zitter Buk man haalde in zijn ope ningsrede flink uit naar de "diva r.\ lig gers' in het CDA. Hij waarschuw de hen voor de laatste maal, maar moest later ervaren dat een echte zwijgplicht door de par tijraad werd afgewezen. min. Siets Leef iang: in eigen omge ving aanpak ken. De spiraal- tuin in Box tel, waarin meer gewas sen dan in een gewone tuin kunnen staan. Douchekop HET VRIJE VOLK actueel s .V, Van onze verslaggeefster YVONNE ZONDEROP - HILVERSUM „Kinderen "van eenzelfde vader, komt nu tesaam van zuid en noord," klonk het zaterdagochtend in 'hotel Gooiland te Hilversum waar de CDA-partijraad bijeen '-.wam om te praten over emancipatie. Stel Dijkman en Jan Nico Scholten konden •gewaarschuwd zijn. Het partijbestuur had als immer een toepasselijke psalm uitgekozen om de vergadering *ln te lulden. Afwijkende .tmeningen, zo viel uit deze Ctekst ai op te maken, worden ~blnnen het CDA niet geduld. X Voor wie de boodschap te .^geheimzinnig was, ging ^partijvoorzitter Bukman er een uurtje later nog eens hard ^'overheen. Verdeeld optreden In de Kamer is kwalijk voor het CDA, zo zei hij. Dijkman ^en Scholten moeten zich schikken naar de -fracticmecrderheid en niet ■langer meestemmen met moties van de oppositie. Ook het Kamerlid Mateman, dat laatst openlijk pleitte voor een verdere verrechtsing van het CDA, kreeg een veegje uit de pan. Zijn gedrag zou de Christen-Democratie schaden. Maar in de wandelgangen wist het omvangrijke Kamerlid te melden "dik tevreden" te zijn. „Bukman heeft zijn zinnetje aan mij moeten wijden om de zaal tevreden te stellen en kon daarna weer tien minuten te keer gaan tegen Dijkman en Scholten." Stel Dijkman liep aanmer kelijk minder ontspannen rond. Gehaast liet hij de ver slaggevers weten „dat we bin nen het CDA niet zo met el kaar behoren om te gaan. De partijvoorzitter wil eerst pu bliekelijk praten en dan pas met mij." De beschuldiging dat hij zou aansturen op een splitsing, wees Dijkman verontwaar digd van de hand. „Het CDA splijt zichzelf. Ik word ont hoofd als de boodschapper van het slechte nieuws. Het CNV staat achter mij en ik k-ijg stapels brieven." Op de partijraad ontbraken die brievenschrijvers node. Behalve van de pers kreeg Dijkman weinig aandacht, laat staan bijval. „Ik blijf taai volhouden. Ik laat me niet in timideren," aldus het CDA-Ka- mermlld met grote vastbera denheid. De geur van bloed was waarneembaar, ook al praat ten de CDA-ers eigenlijk over zo'n vriendelijk onderwerp als de emancipatie volgens het CDA. In verschillende zaaltjes vergaderden hoofdzakelijk vrouwen over de resolutie die dezelfde middag door de par tijraad moest worden vastge steld. De mannen bevonden zich in meerderheid in de kof fiekamer en praatten onder het genot van een pilsje met elkaar over echte politiek. Die ochtend had partij-voor- zlter Bukman al duidelijk ge maakt hoe zwaar de emanci patie voor zijn partij weegt: „Het lijkt waarachtig wei of het gezin bezig is in plaats van hoeksteen, molensteen van onze samenleving te wor den," aldus Bukman. Ook zei hij niets te begrijpen van de meewarige blikken die het CDA altijd krijgt ais men pleit voor een "gezinsvriendelijk" beleid. De resolutie kwam er onge schonden doorheen. Het voor stel van de afdeling Den Hel der om de term "vrouwen en mannen" te wijzigen In "men sen", haalde het niet, temeer daar niet duidelijk werd wat nu het verschil is tussen men sen enerzijds en mannen en vrouwen anderzijds, aldus het partijbestuur. Een emotioneel betoog van een kennelijk homofiele CDA- cr was het gevolg, maar Buk man wimpelde deze bekwaam af door te verzekeren dat ook het probleem van de homofilie de aandacht van het CDA heeft. De vergadering was al een uur achter op het schema toen fractievoorzitter Bert De Vries de vermaningen van partijvoorzitter Bukman nog eens dunnetjes mocht over doen. „Het eigen standpunt presenteren als het enige ech te christen-democratische standpunt, ook als je een uit zonderingspositie inneemt, is óf hovaardig, óf een uiting van sectarlsme," zei hij onder ap plaus. „Het doet mij verdriet als een enkeling publiekelijk de voorkeur aan afbraak geeft." Dijkman was al vertrokken en daarom moest voormalig loyalist Hans de Boer de dissi dent verdedigen. „Een hele boel problemen waren allang verleden tijd ais het sociale gezicht van het CDA weer wat herkenbaarder werd, als we zouden kandijen uit solidari teit met de sociaal zwakke ren," zo hield hij de aanwezi gen voor. Dat De Boer indruk maakte, bleek toen het klapstuk van de dag aan de orde kwam; een voorstel va i de afdeling Overijssel. Het partijbestuur moest volgens deze CDA-ers een verbod uitvaardigen op het voeren van discussies in de pers als de partij zelf al had besloten. Een zwijgplicht dus, voor Dijkman, Schollen, Aantjes en andere "twijfe laars". Partijvoorzitter Buk man stelde zich na enige aar zelingen achter deze motie op. En keek vervolgens op z'n neus toen een kleine meerder heid de motie afwees. Van de 300 partijgangers was tweederde toen allang naar huis. De overgeblevenen bezorgden Bukman echter een duidelijke nederlaag. Kenne lijk hadden ze inmiddels ge noeg bloed gezien. federlaag voor Bukman Eerder op de dag liet ook CDA-fractievoorzitter De Vries zich zeer negatief uit over de dissidenten. Het geeft geen pas, aldus De Vries, om met de oppositie mee te stem men tegen voorstellen van de eigen bewindslieden. Daarmee worden collega's die met pijn en moeite wél het kabinet steu nen in de kou gezet. Als enke lingen volharden in hun afwij kend standpunt, „komt er een moment waarop we elkaar diep in de ogen moeten zien". Stef Dijkman, een van de aangesprokenen, verklaarde evenwel door te zullen gaan met zijn verzet tegen asociale maatregelen „Ik sta niet al leen. Ik weet mij gesteund overal in het land." aldus de volkshuisvestingsspecialist, die bij de voorjaarsnota van wege zijn kritiek het woord niet mocht voeren. Oud-loyalist, en huidig bur gemeester van Haarlemmer meer, Hans de Boer, nam het op voor de vier CDA'ers die bij de voorjaarsnota met de Partij van de Arbeid meestemden voor vei betering van het inko mensplaatje dit jaar. Het CDA doet niet genoeg als ze alleen voor volgend jaar een recht vaardiger verdeling van de in komens eist, aidus De Boer. Een voorstel van de CDA- nrar/ ALKMAAR De rijkspolitie te water heeft zaterdag het stoffelijk overschot geborgen van de 14-jarige Alexander Da- mad uit Wormer. Hij was op varende van het jacht Medway dat tijdens de storm op Hemel vaartsdag bij Den Oever ver ging. Het lijk werd gevonden op. de IJsselmeerdijk bij An- dijk. Hiermee zijn aile tien door de Hemelvaartsstorm omgekomen watersporters ge borgen. V jongerenorganisatie om toch een vrijwillige boycot tegen Zuid-Afrika in te stellen, kwam niet in stemming. Nadat Buk man toezegde dat een aparte werkgroep zich over deze pro blemen zou buigen, trok het CDJA de motie in. Een motie die vroeg om handhaving van het huidige niveau van de minima, totdat meer duidelijkheid bestaat over het echte bestaansmini mum, werd verworpen. Wel neemt het CDA zich voor de echte minima bij de herzie ning van het sociaie zeker heidstelsel te ontzien. CDA-fractieieider De Vries wees de partijgangers erop dat niet alleen de uitkeringstrek kers maar ook de bedrijven tot de zwakken in de samenleving zijn gaan behoren. „Zij moeten ondersteund worden, opdat ze weer op eigen benen kunnen gaan staan," aldu3 De Vries. Als verheugend feit noemde hij de betekenis van de "bloed groepen"de onderverdeling tussen KVP, ARP en CHU binnen het CDA aan het uit sterven is. De Vries ziet hierin een groei naar eenheid binnen het CDA die eer. goede toe komst tegemoet gaat. Eindelek beter nieuws. Na een druilerige zondag met nog veel lek uit een oude depressie op de Noordzee (hij trekt nu verzwak kend over Dene marken naar het noordoosten) zal het vandaag in het Rotterdamse en daar omheen over al droog zijn. Er is geen beletsel meer voor zonnige perio den en vanmiddag kan de temperatuur bij een zwak tot matig zuidenwindje wat hoger worden, aan zee nog hoog stens 14 graden, landinwaarts 15 tot 17 graden. Nog altijd wacht men in De Bilt op de eerste tempera tuur van 20 graden Celsius, wat zo laat in de tijd de afgelo pen 130 jaar nog nooit eerder het geval was. Als de tekenen niet be driegen zit het er deze week eindelijk in. Maar dan moet het eerst nog wel wat ongerechtigheid vanuit het zuidwes ten passeren. Op de computerkaart voor dinsdag zien wij een uitloper van 984 milhbar-de- pressie ten zuid westen van Ierland het Kanaal benade ren. In verband daarmee zal in de loop van de dag meer bewolking opkomen en is later wat lichte regen of een bui met uitge sloten. Maar daarna zal de temperatuur verder kunnen oplopen en wellicht de 20 gra den Celsius berei ken. Een hoge- drukgebiedje van 1015 millibar boven het oostelijk Alpen gebied heett er voor gezorgd dat het grote regenen in Duitsland en met name Midden- Europa nu ten ein de is. Ook over Frankrijk ligt zo'n klein maxi mum. Het is moge lijk dat het hierbo ven genoemde front zal vertragen door de ontwikke ling van een golf- stormg erin. Dat gebeurt dikwijls. Er is veel vraag naar het weer voor de komende zo mer. Mij bereiken althans veel tele foontjes met het verzoek maar even uit te leggen hoe het precies zal wor den. Ik kan er al leen dit over zeg gen. er zijn geen tekenen dat die zo mer ouderwets zonnig en droog zal uitpakken. De voor bereiding daartoe, meestal in april en mei al, heeft totaal ontbroken. Het lijkt mij een wisselvalig, misschien wispeltu rig en gemiddeld te koel seizoen te worden maar als reactie op de grote voorjaarskou is een hi'.tegolfje denk baar. Contrasten zijn er bijna altijd Het meest sprekende voorbeeld vinden we in 1923. Toen stonden op de langste dag, 21 |u- ni, de kachels in de cafes nog rood, maar in juli beleef de men in Neder land de meest in tensieve hittegolf van de eeuw die veertig a vijftig slachtoffers eiste, onder meer door zonnesteek van werkers op het land en ook door verdrinking bij het zwemmen. Een korte blik in het buitenland- op de Zugspitze ligt maar even vier me ter sneeuw, in Feld- berg, Zwarte Woud 38 cm, in het zui den en zuidoosten van Spanje wordt het het warmst met 26 tot 28 graden tegenover 16 gra den in Noord- Spanje en een ma tige warmte van 21 graden in Lissabon Fraai meiweer ook in Italië en vooral oe zuideigke gebie den van de Balkan, maar veranderlijk, wisselvalig, regen achtig en koei in Scandinavië. Luchtdruk Rotter dam vanmorgen negen uur 1012 millibar (759 milli meter) met stijgen de tendens. -«w- WM r/ tamp. max. Amsterdam zwaar bew. 12 6 De Bilt mist 12 4 Deelen mist 12 7 Eelde zwaar bew. 13 9 Eindhoven zwaar bew. 5 Den Helder geheel bew. 12 8 Rotterdam zwaar bew. 12 5 Twente geheel bew. 12 9 Vlissingen geheel bew. 13 9 Zd Limburg geheel bew. 11 8 Aberdeen zwaar bew. 10 5 Barcelona licht bew. 22 12 Berlijn zwaar bew. 18 9 Bordeaux haif bew. 20 10 Brussel geheel bew. 12 8 Frankfort regen 14 9 Geneve zwaar gew. 21 8 Helsinki regen 16 13 Innsbruck licht bew. 20 8 Klagenfurt mist 20 6 Kopenhagen zwaar bew. 15 10 Lissabon zwaar bew. 21 12 Locarno hall bew. 19 7 Londen geheel bew. 14 10 Luxemburg licht bew. 11 5 Madrid licht bew. 27 7 Malaga half bew. 25 17 Mailorca onbew. 23 10 Munchen onbew. 18 5 Nice onbew. 20 13 Oslo zwaar bew. 14 9 Parijs licht bew. 16 9 Rome onbew. Split onbew. 24 15 Stockholm mist 17 8 Wenen onbew. 21 10 Zurich half bew. 17 5 Casa Blanca zwaar bew. 20 11 Las Palmas licht bew. 22 16 Tel-Aviv onbew. 24 18 Tunis onbew. 25 1 Siets: Zet 'n mensvriendelijk bedrijf op' (Van een onzer verslaggevers) BOXTEL De waterbe sparende douchekop, de warmtemuur, de spiraaltuin en de zuinige grasdaken. Siets Leefiang omringt zich met zaken waarover de argeloze buitenstaander de wenkbrau wen fronst, maar van het woord "alternatief' wil hij niet weten. De manier waarop hij de crisis te lijf gaat, is in de eerste plaats haalbaar. Leefiang is oprichter en voorzitter van de Noordbra bantse stichting De Twaalf Ambachten, die door middel van het gelijknamige orgaan een "praktische inspiratie bron" wil zijn voor het dage lijks leven, wonen, werken en ondernemen. Daar is niets wereldvreemds aan, integen deel. Leefiang wil het gewone leven van alledag wat aange namer maken, voor mens en milieu. Neem zijn eigen woning in het brabantse Boxtel. Een oude, van origine naïtte en tochtige noodwoning. Op het eerste gezicht niet warm te stoken. De oplossing waarvan Leefiang een warm pleitbe zorger is heet "tegelkachel", een massief blok beton en te gels waarin hout of gas wordt gestookt. De kachel houdt hitte zeer lang vast en straalt die net zo lang uit. Leefiang: "Met een beetje goedkoop hout stook ik m'n huis voor 150 gulden per jaar warm." Hij erkent onmiddellijk dat zo goedkoop stoken niet voor iedereen is weggelegd: Op een bovenwoninkje in de stad zakt het gevaarte door de vloer en zijn er meer onoverkomelijke problemen. Maar toch. met wat goede wil kan centrale verwarming elders wel plaats maken voor tegelkachels. Zoals in "het dagelijks ieven volgens Siets Leefiang" heel veel dingen goedkoper, scho ner en prettiger kunnen. Neem het "onderlandhuis". Leeflangs stichting De Twaalf Ambachten werd overspoeld met reacties na een publikatie in het tijd schrift over half-ondergronds wonen. Dat kan bij voorbeeld in een geluidswal of in een dijklichaam. En het biedt vol gens Leefiang voordelen. Een onderlandhuis is goedkoop te bouwen, duurzaam en ener giebesparend. En ook is het weer eens iets anders dan een doorzonwoning op de tiende etage. En als het toch over ener- glebesparcn gaat: een dikke laag aarde met hoog gras op het dak isoleert uitstekend. "Bovendien levert één vier kante meter gras genoeg zuurstof voor een mens om een jaar te leven. Denk je eens in wat dat voor moge lijkheden biedt in de grote steden," zegt Leefiang. Talloos zijn de mogelijkhe den die hij in zijn tijdschrift aanprijst. Veelal zaken waar bij het grote publiek voorals nog de schouders ophaait. Een douchekop die veertig procent warm water be spaart, maakt niet op ieder een evenveel indruk. Deson danks groeit de belangstelling voor andere vormen van wo nen, werken of ondernemen. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van De Twaalf Ambachten heeft Leefiang gisteren en eergiste ren een studieweekend belegd met lezers van zijn periodiek. Om contact te hebben met die mensen en om ze te laten zien waarover hij schrijft. Omdat bij alies voorop moet staan dat het voor zoveel mogelijk mensen haalbaar is, was het "Het 4veekend van de moge lijkheden". Met maquettes en modellen heeft Leefiang laten zien hoe in huis eenvoudig bespaard kan worden op water en gas. Hoe huishoudelijk afvalwater gezuiverd kan worden in gTO- te pianten- en groentebakken. Wat het nut is van een com- posttoilet. En in de naast zijn woning aangelegde tuin wordt duidelijk hoe je opper vlakte wint door gewassen in een spiraalvorm te planten. In veel gevallen gaat het om eenvoudige mogelijkhe den waarbij niet opnieuw een aansiag wordt gepleegd op het milieu. Daarnaast zet Leefiang zich in voor het kleinschalige, „mensvriende lijke" bedrijf. Kleine onderne minkjes die niet op winst uit zijn, maar de ondernemers een bestaan moeten garande ren. Er zijn er inmiddels vele: klussenbedrijven, bakkers en eethuizen, loodgieters en ar chitecten, tuinders. Met nadruk wijst Leefiang erop dat het om ongesubsi dieerde bedrijfjes gaat. En wanneer het collectieve be drijfjes zijn, is cr doorgaans geen directeur, maar beslist iedereen mee die meedraagt aan het risico. Het tijdschrift De Twaalf Ambachten dat Leefiang met anderen in een schuur bij zijn huis maakt, vormt zijn bron van inkomsten. Een klein be drijf dat met moeite kosten stijgingen overleeft. Maar, zegt Leefiang, ik ben niet veeleisend. En liever dit dan meedraaien in een groot en onpersoonlijk bedrijf. De oud-journalist Leefiang begon tien jaar geleden als boer bij de eerste Nederland se proeftuin De Kleine Aarde, ook in Boxtel. Daarvoor had hij als wetenschapsredacteur te maken gehad met zaken als kerncentrales, ruimte vaart en computers. En als actievoerder met de gevolgen van a! die nieuwe technieken, zoals milieuverontreiniging. Na een periode op de barri caden begon hij te twijfelen aan het nut van actievoeren („Kijk eens naar Amelis- wcerd," zegt hij) en besloot in zijn directe omgeving aan te pakken. Maar na vijf jaar was de proeftuin van een kleinschalig project een mil joenenonderneming gewor den. En werd hij er na een conflict min of meer uitge gooid. Met De Twaalf Ambachten begon hij opnieuw. Ais dui zendpoot te midden van expe rimenten, achter de schrijf machine. in de spiraaltuin of naar een lezing. En in de weer om oude Van Gend en Loos-vrachtwagens los te krijgen voor kleine bedrijfjes die om een vervoermiddel zit ten te springen. Leefiang: „Die wagens kostten in het begin zeshonderd gulden. Maar sinds dc ANWB ontdekt heeft dat ze zeer geschikt zijn ais camper, zijn ze stukken duurder. Jammer."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1