4 ■MB teraam IémP - st i - m i gi wm mm (links) Volop en thouslasme beneden aan het po dium, on danks al het ge drang FOTO'S NIELS VAN DER HOEVEN Rechts: In gestrekte draf over het podium t F ey enoordshirt :;v |||r Stones Rod even niet draad loos in ac tie, want de act met de microfoon standaard kan niet achterwege blijven. Clint Eastwood Elton John De aanlei ding tot een bloedi ge vecht partij voor het ereter- ras - (rechts) 'ZmïM '¥m Rods "Pink Lady" in volle glo rie, vijftig meter lang meer dan tien meter hoog, kos ten ruim twee ton. 'mm. "Hallo Rod zie je mij?" ZE LEEK WEGGELOPEN UIT EEN BOEK VAN AGATHA CHRISTIE, VAN HAAR KOCHT IK WHISKY UIT 1897... L'AUBERGE HOSMAN FRÈRES Korte Dam 8-10 Schiedam Tel. 010-264096 ZATERDAG 11 JUN11983 Rocking Rod beloont fans Van onze verslaggever LOUIS DU MOULIN ROTTERDAM Uit een halve dop een heel el halen. Die truc kent alleen Rod Ste- fklBH wart-" Rod.terd.am Special" noemt de Britse popster hem na zijn bezoek van gister avond aan de Kuip, die voor de helft was gevuld, maar waaruit hij een sfeer toverde alsof die tjokvol zat. "Rocking Rod" heeft zijn fans flink laten wachten. Te lang voor dat deel bij wie de verveling zodanig had toege slagen dat er volkomen onno dig gevochten moest worden met de te beheerst optreden de ordedienst en politie macht. Het geduld werd evenwel ruimschoots be loond. Met een show die in houdelijk veel weg had van de vorig jaar verschenen dubbelelpee "Absolute Live", maar die qua uitstraling veel meer bood dan een keurige afwikkeling van de aller grootste successen. Het podium dat speciaal voor deze wereldtoernee is gebouwd (kosten half mil joen) bleek inderdaad de ex tra-attractie die Rod Stewart zijn fans had beloofd. De af dekking van de immens hoge en brede geluidstorens had de vorm van een reusachtige liggende rose dame, die meer weg had van Mick Jaggers Jerry Hall dan van Rod's eigen Alana. In haar 'Ingewanden' stond een' lichtinstallatie opgesteld die naarmate het donkerder werd steeds fraaiere staal tjes van goochelen met lam pen liet zien. Dan was er ver der de vernieuwde Rod Ste wart Group, die van de zan ger alle gelegenheid kreeg om zich uit te leven en dit ook met alle aanwezige han den aangreep. Rod greep regelmatig de solo's van onder anderen bas-' sist Jay Davis en drummer Tony Brock aan om zich te verkleden (bij "Hot Legs" verscheen hij onverwacht in een Feyenoord-shirt) en om, op andere momenten, even, bij te komen. Want, dat de 38-jarige veteraan slimmer met zijn nog altijd opzienba rende energie omspringt is duidelijk. Gelukkig heeft die zorgvuldiger aanpak geen1 kwaliteitsvermindering tot gevolg. De andere tactiek valt enigszins te vergelijken met het laatste seizoen van zijn auperfan Willem van Ha- negem (met zijn Truus en andere voetbalprominenten als Johnny Rep en Slmoh Ta- hamata eregasten). De niettemin soms van links naar rechts over het «■méé V V. .v W sak* vijftig meier brede podium hollende sfeermaker moest ook wel voorzichtig zijn, daar zijn schuurpapierenstem na ruim twee weken toeren al behoorlijk vermoeid was. Na de opgerekte uitvoering van "Da ya think I'm sexy" leek het even of Rod Stewart er door zat. De massa had hij echter al zo zeer in- vervoe ring gebracht dat hij bij vol gende meezingers als "Sai ling" "Maggie May", waar zijn gevoelige "Gasoline AL- ley" aan vooraf ging, zich kon beperken tot het dirige ren van het publiek. Hoe zijn doorleefde stem het de ko mende zes maanden van de concertreis langs zes conti nenten houdt blijft nog de' angstige vraag. Gelukkig is er vandaag (was een optie voor een tweede Kuipcon- cert) nu een rustdag, zodat Rod er morgen in het stadion van Versailles weer flink kan uitpakken. Net als Supertramp afgelo pen woensdag in het Olym pisch of de Rolling Stones en Simon and-Garfunkel waag de Rod Stewart zich niet aan al teveel avontuur. Zijn nieuwste elpee "Body Wis hes" (met daarop de ook al flink meegebrulde single "Bay Jane") bleef vrijwel buiten spel. Met hoofdzake lijk de allerbekendste num mers (de opening "Tonight I'm yours", "Sweet Little Rock "n Roller", "Tonight's the night". Passion", "She won't dance with me) heeft ook "Rocking Rod gekozen voor de gulden middenweg. Evenals Mick Jagger en an ders dan Supertramp en in mindere mate Simon and Garfunkel slaagde de geblon deerde publieksbespelers er daarbij wel in de oudere glo rie nieuw leven in te blazen. Een vergelijking met de Stones-concerten kan zijn op treden van gisteravond, be sloten met het trappen van blauwe ballen vanaf het po dium naar de fans, dan ook zeker doorstaan. Alleen organisatorisch is de hele Rod Stewartdag min der gesmeerd verlopen dan uit het podiumspektakcl zelf bleek. Al zo waren er toch een paar honderd bezoekers afgegaan op de informatie op de in de voorverkoop aange schafte kaartjes en dus al lang voordat om vier uur de hekken open gingen aanwe zig. Deze allervroegste sta dionklanten, kennelijk niet op de hoogte van de latere wijzi ging van het aanvangsuur (vermeld in HW en op de ra dio) vatten het wachten bui tengaats laconiek op. Sommigen pakten de bus richting Zuidplein of gingen op eigen gelegenheid op stap. Anderen doodden de tijd met het leggen van een kaartje of het nemen van een zonnebad. Met de wachturen die later tussen de optredens zouden volgen teveel van het goede en waarschijnlijk de oorzaak van de weerzinwekkende ag ressie. Een tweede verras sing voor veel bezoekers was om vijf voor half zes de op komst vah Normaal, overal niet als de openingsgroep ge afficheerd. Sommige laterko- mers zullen de Achterhoe kers dus gemist hebben. De boerenbontrockers uit Hummelo hadden geen enke le moeite de aandacht van de massa voor zich op te eisen. Vanaf het openingsnummer „De boer is troef" tot het al lerlaatste „Ajuus" een uur la ter werd er in hoog tempo en „oerend hard" .Achterhoeks schokbcton" in de steed3 vol lere Kuip gestort. Dit is een groot café" brulde Buizen Be rend meer dan eens van ple zier Met „Niet naor huus toe gan", de meezinger bij uit stek „Vrouw Haverkamp" maakten Buizen Beernd (Bennie Jolink) en zijn drie makkers veel meer los dan de onverwacht ingevallen formatie Clint Eastwood Sc General Saint. Zo goed als onbekend met het werk van deze achtmans formatie uit Jamaica bleek aan het overgrote deel hun inspanningen niet besteed. Beter was dan ook geweest om Clint Eastwood (dien na tuurlijk niet3 te maken heeft met de Amerikaanse ster-ac teur) en Co te laten beginnen en vervolgens de feitelijke warming-up voor Rod Ste wart te laten verrichten. De zich voordoende daling van de stemming had dan stellig niet plaatsgevonden. „Voor ons was het ook in derdaad leuker geweest," be kende manager Mick Froe- ling na afloopt. „Toch hebben we maar anders besloten. In de hoop dat het publiek Rod Stewart dan na een minder intensieve luisterperiode gre tiger zou ontvangen. En eigenlijk ook omdat pas laat bekend werd wie Mother's Finest zou ontvangen." Het in laatste instantie niet doorgaan van Mother's Fi nest heeft een contractuele oorzaak gehad. Supertramp, waarbij de Amerikaanse fun- ky-hardrockformatie van zangeres Joyce Kennedy af gelopen woensdag in het voorprogramma stond, gaf geen toestemming voor een tweede stadionconcert in Ne derland. „Jammer," oordeelde Mick Froeling. die de zaken van Mother's Finest in ons land tijdelijk behartigt, „voor de avond was het beter ge weest." Ondanks de diverse strub belingen de afgelopen weken in de organisatie wilde het vijfde Normaal-lid geen kwaad woord horen van dc aanvankelijke impressario Peter van Bueren. Net als het stadion Feyenoord en platen maatschappij waren hij en zijn propagandisten van het Hken uiteindelijk toch niet ontevreden over de gedurfde stap van de Noordwijkse ho teleigenaar. „Van dc techni sche kant heeft die man geen snars verstand maar zakelijk gezien heeft hij het niet eens zo slecht bekeken. Hij i3 vroeg begonnen met adverte ren en met de kaartverkoop. Daardoor waren er toch al duizenden kaarten verkocht toen bekend werd dat ook Da vid Bowie hier kwam. Mojo had dat nooit zo gedaan en dus waarschijnlijk nog min der mensen in huis gehad. Rod Stewart en zijn zake lijke begeleiders zullen zeker een andere mening zijn toe gedaan. Het half lege stadion (volgens de platenmaat schappij waren er dertigdui- i zend betalende toeschou wers) zal de kostenverslin- dende onderneming van de Schotse Londenaar ongetwij feld "that fucking Dutch man" toerekenen. Die man heeft, hoewel hij snel van be talen was (ongeveer zes ton is Stewarts gage), hem er toch maar ingeluisd. En, lo pen immers niet elders in Europa de stadions van "Rocking Rod" wel steeds he lemaal vol? De zanger-zakenman moet evenwel niet uit het oog ver liezen dat Nederland niet veel groter is dan Belgié, waar hij in Brussel de Vorst Nationaal met zevenduizend zitplaatsen slechts een keer uitverkocht en zijn fans de afgelopen paar jaar te weinig echte knallers van hem heb ben gehoord. Bovendien mag hij zich gelukkig prijzen met het uitstekende weer, dat bij de opkomst in zijn voordeel heeft gewerkt. Maar niet getreurd, want ten slotte is iedere zakelijke partij er uit gesprongen en het publiek zeer tevreden. Mocht Rod Stewart met zijn maaije Elton John ook hier komen (hun Amerikaanse toernec staat reeds vast) dan zal de Kuip beslist tot de rand gevuld zijn met fans. W/S/, \,y< V.' 't was lunchtijd In Londen. Die ochtend had ik een veiling bezocht bij Christie's. Ik wilde net weer een hap nemen van de voortreffelijke "Ploughman's lunch", die vóór mij op tafel stond, toen iemand mij op mijn schouder tikle. Ik keek op, in het popperige gezichtje van een allervriendelijkst oud dametje. "Are you the gentleman..." begon zij. „die vanmor gen heeft geboden op die partij oude Port bij Chris tie's?" Dat had Ik. Jammer genoeg was de Port mijn neus voorbij gegaan. Of ik misschien geïnteresseerd was in een partij "Gien Grant" uit 1887... En óf ik dat was. „Ziet u". legde ze haast verontschuldigend uit, „het is bijna vakantie..." Naderhand verklaarde zij, dat haar overleden man kenner en verzame. laar van oude dranken geweest was. En dat zc nu weer iets verkocht om op vakantie te kunnen gaan... Die Glen Grant uit 1897 moet u maar eens komen proeven. Als digestief bij ons nieuwe aspergemenu is het zonder twijfel een ervaring. Tot 18 juni a.s. vijf gangen menu inclusief wijn 60.00 Zowel iunch als diner. Wlllibrord Hosman p.p. 1

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1