tgèd tégen l,ieclewvile:| m Twee amateurs zetten kunst te kijk in Blauwe Brug 'Soms wil ik de bloemvazen wel van de tafel grissen' 'Soms vind ik 'n borduurwerk terug in een hondenmand' Tweede bezuinigings ronde telt 122 punten Nachtwandeling TE HUUR GEVRAAGD IN SCHIEDAM Subsidie voor sport en spel <l Dag politie Steekpartij in café Hoogstraat Gemakkelijk bereikbaar en toegankelijk voor personenwagens en vrachtwagens. Huurder is bereid een langlopend kontrakt aan te gaan. fwma vwmwySfatoteQ n het vrue volk Sch SCHIEDAM De 'meiden van Liedewyde' zul len hem met een bloedend haH zien vertrekken. Hans Huisman (43) verlaat aan het eind van dit schooljaar de school voor Huishoud- en Nijver heidsonderwijs Liedewyde aan de Parkweg. „Dat 'huishoudschool' krijg je er van je leven niet meer uit terwijl die term de lading bij lange na niet dekt," zegt de Schiedammer die per 1 juli is be noemd tot directeur van de le Algemene Vak school in Rotterdam. Arrogant MAvJï mmmmm ffIzK Duur "Kinderen vinden dit wandkleed met zee-taferelen al- 'tijd het mooist'," zegt Francis Tiggeiman. Brieven onder nr. 378 bur. v.d. blad. Schiedam 10 ZATERDAG 11 JUN11983 Directeur van een school is niet per se leraar' ..Vroeger was bet zo dat de meiden opgeleid werden tot huisvrouw. Koken, naaien, kin deren opvoeden. Dat is veel breder geworden. We hebben nu een administratieve rich ting om maar iets te noemen. De term 'huishoudschool' sug gereert dat je je alleen maar bezig houdt met het huishou den. Door de jaren heen zijn er ontzettend veel vakken bijge komen." Huisman werd in '71 be noemd tot directeur van Liede wyde dat dit jaar 35 jaar be staat. Tot die tijd was hij le raar en adjunct-directeur ge weest van een zogenaamde le- raressenoplciding in het Bra bantse Oudenbosch. Een tijd waarover hij zegt 'boeken vol te kunnen schrij ven". „Dat was werkelijk onge looflijk. Op heel die school za ten alleen maar vrouwen. Er werd les gegeven door voorna melijk oude vrijsters met vast geroeste ideeën. Ik ging een keer 's avonds In dat dorp een patatje halen. Ik had een oude, nogai vale spijkerbroek aan. Werd er de volgende dag tegen me gezegd dat het een leraar van die school niet betaamt om in zijn pyamabroek rond te lopen. Ik heb in dat dorp ook nog een keer op mijn lazerij gehad van de burgemeester omdat ik leerlingen boeken iiet lezen van schrijvers als Jan Wolkers. Kun je nagaan wat een dorp dat was." In '71 werd Huisman aange nomen als directeur van Lle- deweyde. „Het is in wezen uiterst arrogant om te sollici teren op een post van directeur van een school." meent hij. „In de advertentie werden zoveel eisen genoemd dat het leek of ze op zoek waren naar God de vader. „Ben ik dat allemaal?" dacht ik. „Ik ben eigenlijk een beetje te vroeg directeur geworden. Ik was net dertig. Je komt dan terecht in een fuik. Je kan dan bijna geen promotie meer ma ken. Het is eigenlijk te vroeg gekomen." Vroeg of niet vroeg. Hans Huisman werd Ingelijfd bij Liedewyde. Een nadeei was wel dat het lesgeven, iets dat hij 'prachtig' vindt, er bij een dergelijke functie wel bij in schiet. „Van de ene op de ande re dag zat ik achter een bu reau. Begroting bekijken en maken, wetten kennen, leiding geven. Het is eigenlijk belache lijk dat een directeur van een school altijd een leraar moet zijn. In een ziekenhuis heb je een medisch en een econo misch directeur. Zo'n opzet zou je op een school ook moeten hebben. Waarom zou je niet iemand uit het bedrijfsleven voor zo'n functie aantrekken? Het slaat nergens op dat je een goede leraar moet zijn om di recteur te worden. Dat heeft weinig met elkaar te maken." In de twaalfeneenhalf jaar dat hij de eerste man van Lie dewyde was, heeft Huisman het onderwijs zien én helpen veranderen. Niet in de laatste plaats door het verslechteren van de arbeidsmarkt. Een markt waar een vakopleiding vanzelfsprekend op gericht is. „De leerlingen vragen zich steeds meer af waar ze in deze tijden nog voor moeten leren. Een treurige zaak," zegt Huis man. „Het automatisme van leren en werken is verdwenen. Er zijn nu leerlingen die een maand voor hun examen op houden omdat ze een baantje hebben gevonden en dat niet willen verliezen. In mijn begin tijd werd er nog aan de mei den getrokken door het be drijfsleven. Toen was er werk zat. De slechte economische si tuatie heeft een grote invloed op de sfeer op school." De lessen die de meisjes op de Liedewyde krijgen zijn aan gepast aan de economische si tuatie. „Dat is een moeilijk punt. Moet je je als school aan passen aan de arbeidsmarkt. Eigenlijk niet. Maar het heeft ook geen zin om tijdens een di ploma-uitreiking te beweren dat er weer een 'mijlpaal' is bereikt terwijl het merendeel niet aan de slag kan." „Vroeger werden de meiden opgeleid om in een uur tijd duizend slaatjes te maken," geeft Huisman gekscherend een voorbeeld. „Nu kunnen ze ook na drie jaar duizend slaat jes maken maar hebben zij nog veel meer geleerd. Hoeven ze niet alleen te kijken naar de advertenties voor slaatjes maaksters. Kunnen ze veel soepeler overschakelen op een andere baan." Een van de dingen die Hans Hulsman op Liedewyde, en daarmee ook op andere 'huis houdscholen' heeft bereikt i3 de eigen keuze van het vakken pakket voor de hogere klassen. „Ik heb in het begin wel wat eh... illegale dingen gedaan. Kijk, de leerlingen kun je goed motiveren als je ze dingen iaat doen die ze leuk vinden en die ook nuttig zijn. Ik vond dat wij de eigen keuze van het vakken pakket moesten invoeren. De onderwijsinspecteur Visser, een moordvent, was ook wel in voor een experiment. „Ik vind het wel jammer om weg te gaan maar ik zit hier tenslotte al twaalfeueenhalf- jaar. Ik heb een ontzettende fijne tijd gehad. Het voordeel is dat ik in Schiedam kan blij ven wonen. Ik zal heus nog wel eens binnenwippen bij Liede wyde." WA wAST' '/fa. Y/sMfo 'C. "De term 'huishoudschool' dekt bij lange na de lading niet," vindt directeur Hans Huisman. De voordeur van de Lie- dewyde- school vbaardoor Hans Huis man twaalf eneenhalf jaar geleden als directeur naar binnen stapte. De school be stond deze week pre cies 35 jaar. "Af en toe maak ik ook een fleurig boeket," zegt Bep Strik." Mensen willen graag een vrolijke noot." SCHIEDAM Blauwe Brug bezoekers kennen Bep Strik vooral als lerares bloemschik ken, maar dit maal is zij expo- sanie in het wijkcentrum. Fraaie droogbloemboeketten van haar hand, zijn in de vitri nes tentoongesteld. "Ik heb ja ren niets meer aan bloem schikken gedaan, vertelt de veertigjarige amateur-kuns tenares," totdat de Blauwe Brug werd geopend en men een lerares bloemschikken vroeg. Sindsdien heb ik miijn hobby weer opgepakt en ben ik mij verder gaan verdiepen in de kunst van het bloemschik ken. Maar er zit natuurlijk verschil tussen het zelf maken van boeketten en het andere mensen bijbrengen." Ais verkoopster in een bloe- menzaak moest de Schiedam- se boeketten leren schikken of ze dat nou leuk vond of niet. 'Destijds werden er altijd ver se bloemen gebruikt, maar ik houd meer van droogbloe men." De werkstukken waarin bruine tinten zijn verwerkt, vindt zij zelf het leukst. "Som mige mensen noemen dat som ber. Ze willen graag een fleu rig bloemetje ertussen, maar persoonlijk vind ik de donkere tinten het betere werk Om toch te voldoen aan de wensen van het publiek, staan er nu ook een paar fleurige bie- demeier-boekettcn. "Eigenlijk ben ik in gedachten altijd be zig met boeketten die anderen leuk vinden. Dat komt natuur lijk omdat ik altijd in een win kel stond." Wanneer zij bij anderen op bezoek is, zou ze soms wel de vazen met slecht gerangschik te bloemen van tafel willen grissen. "Dat doe ik natuurlijk niet, maar soms vind ik het doodzonde dat een boeket wordt verminkt doordat het achteloos in de vaas is gezet." Het maken van droog bloemstukken is geen goedko pe hobby, "Meestal ziet iemand die op bezoek is een boeketje staan waar hij of zij weg van is. Die mag het kopen tegen kostprijs. Dat scheelt mij weer bij de aankoop van nieuwe droogbloemen. Het zou te veel tijd kosten om de bloe men zelf te kweken en te dro gen." Het is voor Bep Strik altijd een raadsel wat het uiteindelij ke resultaat zal zijn. "Ik zie wel waar ik eindig," roept ze. "Ik kan vooruit niet zeggen hoe het boeket eruit zal zien. Het is heel erg afhankelijk van mijn bui." Als ze aan het werk is, mo gen de kinderen haar niet sto ren. "Als ik bezig ben, wil ik ook geen telefoon horen maar concentreer ik mij op het bloemstuk." Gelukkig is de keuken van Bep met plavuizen betegeld, want een rommeltje wordt het wél als ze bezig is. "Ach, daar gaat de dwei! weer over." Deze r-ir-crmaanden komt de hol1 je - op een laag pitje. 'i i >i .ot september vrij en C n .vil ik lekker bezig zijn in mijn eigen huis, exposi ties bekijken of zo maar wat rondhangen. In het nieuwe sei zoen geef ik weer, lessen en ga ik weer hard aan de slag." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 70-jarige wandkledenmaakster Francis Tiggeiman heeft er geen moei te mee om in een mum van tijd een prachtig werkstuk te borduren. "Tv-kijken vind ik tegenwoordig maar niks. Ik ga liever aan de slag met naald en draad. Ais ik ergens de ze nuwen over in heb. neem ik een wandkleed en word ik van zelf weer rustig." De amateur-kunstenares heeft in De Blauwe Brug een expositie. Aan een van de wan den in de hal hangen de twaalf maanden van het jaar. Vanuit de verte lijkt het wel schilder werk, zo vloeiend lopen de kleuren van het wandborduur werk In elkaar over. "Hier heb ik vier jaar over gedaan. Ik wilde heel- precies weten hoe de" natuur in een be paalde maand eruit ziet. Ieder schilderij heeft een eigen ver haal. Het is allemaal uit het blote hoofd verzonnen. Ik weet ook niet hoe het komt, maar opeens krijg ik een beeld voor ogen, en dan ga ik aan het werk." Zo droomde ze midden in de zomer van een winterland schap waarbij een vos op gang ging bij ondergaande zon. Dat droombeeld is nu overgebracht op het wandkleed dat de maand januari uitbeeld. "Ik kan heel goed met beesten overweg, vandaar ook dat in de wandkleden veel dieren voorkomen. Ook de natuur gaat mij aan het hart. Ik ben een echt natuurmens." Ze heeft geen speciale cur sus gevolgd. "Wij moesten op school natuurlijk borduren, maar ik heb er niets voor ge leerd. Ja-..ik heb leren dweilen, en boenen en koken, maar ver der ben ik niet geleerd." Toch komt er bij borduren nog een hoop hersenswerk kijken. "Je moet uitdokteren hoe de vorm in elkaar zit en daarna natuur lijk de kleuren bij elkaar zoe ken." Mevrouw Tiggeiman Is een geboren en getogen Kethel- naar. Tegenwoordig woont ze in Overschie. "Ik werd altijd drukke Cies genoemd. Ze von den me geloof ik altijd al een buitenbeentje." Het maken van wandkleden i3 niet haar enige hobby. Ze maakt ook nog gedichten, boet seert kleifiguren en is nu bezig een sprookje te schrijven dat ook op een wandkleed wordt uitgebeeld. "Het materiaal haal ik van de markt en natuurlijk is ieder stukje stof voor mij een dank baar restje in een kleed." Doordat ze bijna ailes weg geeft, komt zij haar borduur werk weer op de gekste plaat sen tegen. "Ik verkoop niets. Ik zou ook niet weten wat voor bedrag ik er voor zou moeten vragen. Meestal geef ik ze weg. Soms vind je dan een kus sen waar ik uren op heb zitten tobben, terug in de honde- mand," zegt ze lachend. Maar toch wil ze niet denken aan verkopen: "Iemand' die goed voor je is, is onbetaalbaar, zeg ik altijd maar." SCHIEDAM Honderdtweeën twintig punten telt het overzicht van de tweede bezuini gingsronde dat gis teren door Burge meester en Wet houders van Schie dam openbaar is gemaakt. Het over zicht geeft een ge detailleerder beeld van de bezuini-1 gingsronde waar mee de raad in haar aprilvergade- ring al in grote lij nen akkoord is ge gaan. Het ligt in de be doeling van B. en W. het komende jaar vier miljoen gulden te bezuini gen. Dit bedrag moet tot 1988 op lopen tot elf mil joen. De bezuini gingen moeten de gaten vullen die ontstaan door de verlaging van de uitkering uit het ge meentefonds en de verlaging van Rijks subsidies in de di verse sectoren. Die verlagingen komen voort uit het re geerakkoord dat de twee partijen in het huidige kabinet hebben gesloten. In de voorsteilen moet het Sociaal Cultureel werk zes ton inleveren. Dat is tien procent van het totale bedrag dat deze sector jaarlijks te verteren heeft. Verder stel len B. en W. voor om in het opbouw werk twee vacatu res niet op te vul len. Ook wordt er gedacht het op bouwwerk te cen traliseren. In ande re gemeenten (Rot terdam) wordt het opbouwwerk al ge regeld vanuit een zogenaamde werk- geverspoole. In het overzicht wordt de mogelijk heid geopperd de leges (betalingen voor rijbewijzen, paspdorten e.d.) te verhogen. De per centages hiervoor moeten nog wor den vastgesteld. De opbrengsten van het Stedelijk Mu seum denken B. en W. te verhogen (20.000 gulden) door het heffen van entree en het in stellen van een mu seumkaart. A B. en W. rekenen op een extra winst voor de Openbare Nutsbedrijven van 2 een half miljoen gulden. Verder zegt® het gemeentebe- stuur dat er één miljoen gulden door onder andere hogere belasting opbrengsten uit de toekomstige wo- ningbouw binnen- komt. fi, De lijst met bezui nigingsvoorstellen wordt nu voorge legd aan de raads commissies. Als de lijst is vastgesteld worden de organi saties en instellin- - gen waar bezuinigd 3 moet worden in het overleg betrokken. Zij moeten aange- ven hoe de bezuini- gingen kunnen worden doorga- voerd en wat de j consequenties zijn. De voorstellen gaan vervolgens weer terug naar de raad en de com- missies. Vóór het zomerreces van 1984 moet de ge- meenteraad zich Y uiteindelijk uitspre ken. l SCHIEDAM Het Rijk heeft de ge- meente Schiedam subsidie toegezegd om in het centrum en in Oost sport-en spel-activiteiten op te zetten. "De be doeling is om de mensen meer in de gelegenheid te stel len zich te bewe gen," zegt de heer Tjassens van de. Sportraad voor Schiedam. Het gaat om een bedrag van zo'n 12.000 gulden. Wat hier precies mee gedaan gaat wor den is nog niet be kend. Het ligt in de bedoeling om in augustus met de activiteiten te be ginnen. "Het draaiboek is nog niet klaar," vertelt Tjassens. "Met het geld kun nen we de bewo ners materiaal ge ven en sportleraren en recreatiewerkers betalen. We zijn 4 I -i i i erg blij met het geld. We kunnen nu buiten onze nor- i j male activiteiten wat voor de bevol king doen." Tjassens hoopt dat ook in andere wij ken in de toekomst meer gesport en gespeeld gaat wor den. "Het ministe rie geeft maar voor driekwart jaar een subsidie. Daarna moet de gemeente het zelf gaan beta len. .SCHIEDAM In zijn afscheidsronde door Schiedam heeft burgemester John Te Loo giste ren het politiekorps gedag gezegd. De burgervader schud de persoonlijk de hand van de agen ten op de drie poli tiebureaus in de gemeente. Op zijn ronde werd Te Loo begeleid door twee motoragenten. Maandag worden de inwoners van i Schiedam in de ge- legenheid gesteld i afscheid te nemen 1 van Te Loo. fn het 1 stadskantoor be- i gint om half zeven i 's avonds een re- 1 ceptie in de kanti ne. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft donderdag nacht met geweld een einde gemaakt aan een hevige steekpartij in het Bruin café aan de Hoogstraat. Een ru zie van enkele we- ken geleden was waarschijnlijk de aanleiding voor R. v. B. (21) en de twee broers C. L. (23) en M. L. (21) om elkaar met messen te lijf te gaan. De steekpartij ont stond toen de twee broers het café bin nenkwamen. Vol gens getuigen zat B. rustig een biertje te drinken en zocht het tweetal ruzie met hem. In de vechtpartij die toen ontstond kreeg C. L. een messteek in zijn long. Hij werd met spoed overge bracht naar het Schieland zieken huis en direct ge opereerd. Ook de andere twee vech tersbazen kwamen er niet zonder kleerscheuren at. M. L. kreeg een messteek in zijn buik, B. liep een gebroken arm en een zware hoofd wond op. Zij liggen ook in hef Schie land ziekenhuis. HOEK VAN HOL LAND De afde ling Wandelen van de Nederlandse Culturele Sport bond houdt in de nacht van 11 op 12 juni een nachtelijke wandeltocht over het strand van Hoek van Holland naar Sche/eningen. Bij de organisatie zijn de stichting Ruim Baan Werk Rotterdam, de RW en OV Sportvrien den en de WSV De Zeemeeuw betrok ken. Gestart wordt van uit de kantine van het recreatieterrein Hoek van Holland aan de Kerkhof- weg. De finish is aan de oude haven van Scheveningen. Dat betekent een afstand van onge veer 25 kilometer. Inschrijfgeld 6 per persoon. Jongeren onder de 15 jaar mogen alleen deel nemen onder gelei de van een oudere. Het startbureau is op 11 juni van 23.00 tot 1.00 uur open voor na-in schrijving. De start is om 1.00 uur. Er rijden speciale bus sen van Rotterdam naar Hoek van Hol land. Die vertrek ken om 22.00 uur jy vanaf het Zuidpiein.'i- Zij brengen de j deelnemers daar j na afloop van de A wandeltocht ook weer terug. Inlich tingen bij A. van Yperen, Koriander- straat 187,3193 SH Hoogvliet, te!. 38 54 61, evenals bij R. Boon, Colum-*-- busstraat 26,3151 BD Hoek van Hol- land, tel. 01747 - 3932. U ia# J1#, nU Bedrijfsruimte van 500 m2

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2