ter meulen 1.400.000 ogen omhoog m wMm Bestuur van de PSP stapt op 'Roken bedreigt' van pakje af UTRECHT VRAAGT PAUS OP BEZOEK Nieuw schip Smit-Lloyd HH DE KLERK Sr mS^l --B Gasverbruik ingezakt mm m Sp§i ÉPIMl: Illegale kampeerders op de bon PVC-gif vrij bij brand Drie Nederlanders in Spaanse cel Run op zondags- enveloppe Sluis 'Ons land cultureel onderontwikkeld' Nieuw medicijn - meer open hartoperaties Wm- o DAGEN LANG AMERIKAANSE VERKOOP TAPIJTCOUPONS DINSDAG 14/6 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Wellicht onder druk van het mas sale FNV-protest zaterdag in Utrecht tegen onder andere de korting van twee procent per 1 oktober op minimumloon en uitkeringen, heeft minister de Koning een nieuwe 'listige' uitleg voor deze kor tingsplannen gegeven. De Koning zei gisteren voor de AVRO-radlo dat het kabinet in het najaar met trendvolgers en ambtenaren een verder gaande arbeidstijdverkorting wil afspreken en wel met ver laging van de absolute lonen. Het kabinet mikt daarbij op twee procent korter werken en ook op twee procent loonsver laging. Daarom moeten vol- gens De Koning het minimum loon en de uitkeringen dan ook met twee procent omlaag. Tot nu toe had het kabinet steeds gezegd dat het mini mumloon en de uitkeringen omlaag moeten vanwege de arbeidstijdverkorting die de afgelopen maanden in het be drijfsleven is afgesproken. De FNV heeft hiertegen" steeds fel geprotesteerd, om dat bij die vorm van korter werken in de bedrijven nog geen loonsverlaging heeft plaatsgevonden. Alleen hebben de werknemers hun prijscom pensatie ervoor ingeleverd. Door de koppelingen krijgen dan ook de mensen met het minimumloon en de uitke ringsgerechtigden geen prijs- compenstle, erkende de FNV steeds. Deze mensen straks nog eens een keer extra laten boeten voor de arbeidstijdver korting in het bedrijfsleven is een onaanvaardbare vorm van dubbel pakken, heeft de vakbe weging voortdurend gezegd. FNV-voorzitter Wim Kok heeft er zaterdag op de pro testmanifestatie van de FNV. opnieuw geen enkel misver stand over laten bestaan dat de vakcentrale deze korting van twee procent op alle moge lijke manieren zal proberen te gen te houden. "Wij doen een ARNHEM Het aardgas verbruik bij kleinverbruikers, veelal huishoudens, is vorig jaar gedaald met ruim 10 per cent. De daling is volgens de gasbedrijven, de Vegin, vooral toe te schrijven aan het min der koude weer vorig jaar. Worden de weersinvloeden "normaal" berekend dan was de besparing nog altijd 3,6 per cent De gasbedrijven zetten vorig jaar 20,3 miljard kubieke me- ter aardgas af. Boidoot zakdoekjes. Met verfrissende eau de co logne. 20 zakdoekjes^ van 6,- voor Elsève shampoo. In balsam of freauen ce. 200 ml Van 4,75 voor Nlvea bodymilk. Trekt snel in de huid en is niet yettig. inh. 250 ml van 5,95 voor dringend beroep op u om te la ten zien dat het met ons verzet tegen deze maatregel bloedige ernst is," aldus Kok in zijn slottoespraak. "Als het nodig blijkt zullen wij een duidelijk vervolg op deze dag geven, ook met acties." Met deze woorden, die hij oorspronkelijk niet had willen uitspréken, kwam Kok duide lijk tegemoet aan het voortdu rende geroep van actie vanuit de overvolle Jaarbeurszaal. Hij wilde ook de kritiek van sommige groepen FNVers er mee ontzenuwen, dat het pro test van zaterdag alleen maar bedoeld zou zijn als een dagje stoom afblazen. In het begin van de toe spraak van Wim Kok ontstond even groot rumoer, gefluit en gejoel in de hal toen Kok zijn leden voorhield dat ook de an dere politiek die de FNV zou willen voeren voor meer werk gelegenheid, offers vraagt van werknemers en uitkeringsge rechtigden. Maar met zijn uit spraak dat dit alleen kan als de mensen de overtuiging krij gen dat ze er met die offers ook weer echt bovenop komen, kreeg hij de joelers en fluiters weer redelijk rustig. Maar verder was er de hele dag geen enkel Incident van betekenis op de grote FNV-ma- nifestatie. Hoewel de schattingen van het aantal mensen nogal uiteen liepen, van 40.000 tot 75.000 aanwezigen, toonden de FNV-bestuurdera zich tevre den over de opkomst van de FNV-ers uit alle' delen van het land. De marsroute door de Utrechtse binnenstad bleek te kort; halverwege botste de kop van de stoet op het achterste deel ervan. Toen de eersten de Jaarbeurshal alweer bereikten waren de laatsten er aan de andere kant er nog maar net uit vertrokken. En Wim Kok begon zijn slottoespraak al voordat Iedereen terug was in de hal. Behalve alle muziekgroepen en koren die zich de hele dag lieten horen, was eigenlijk het meeste succes weggelegd voor diverse onvoorziene optredens van een groep Turkse jonge ren, die In traditionele kos tuums dansen uitvoerden. "Sa men vechten voor gelijke rech ten", was hun leus. GOES De politie van Goes heeft twintig kampeerders een proces-verbaal gegeven die 's nachts met hun caravan op een dagrecreatieterrein op Zuid-Beveland hadden ge staan. De actie van de Goesse poli tie loopt vooruit op een groot scheepse actie van de Rijkspo litie over twee weken in heel Zeeland tegen het steeds vaker voorkomen van Illegaal kam peren. Tot voor kort kon de po litie weinig uitrichten tegen onwettige kampeerders, maar aan het begin van dit seizoen heeft de politie samen met het Openbaar Ministerie richtlij nen opgesteld die beter optre den mogelijk maakt. (Van onze parlementsredactie) STEENWIJK Het voltallige PSP-bestuur is opgestapt nadat het congres het voorstel van het bestuur tot nauwere samenwerking met CPN en PPR in de landelijke politiek had weggestemd. ARNHEM, NINGEN SCHEVE- Twee grote vliegshows hebben sater dag op vliegbasis Deelen, bij Arnhem en boven het Scheveningse strand een massale belangstelling ge trokken. Ruim 700.000 toe schouwers keken naar stuntvliegdemonstraties en naar spectaculaire pa rachutesprongen. In Arnhem, waar het zeventigjarig bestaan van de Koninklijke Lucht macht werd gevierd, moest een Northrop F 5 voortijdig zijn solode monstratie beëindigen omdat het toestel in bot sing kwam met een vogel. In Scheveningen lag het accent van de show op de DEN HAAG De waar schuwing "Roken bedreigt de gezondheid" verdwijnt van pakjes sigaretten en an dere tabaksartikelen. Of er een andere tekst voor terug komt is nog onzeker. Eén van de redenen van het verdwijnen van de tekst is een formele. De waar schuwing "Roken bedreigt de gezondheid" wordt ge volgd door: "de minister van volksgezondheid en 'milieu hygiëne. Dat ministerie be staat niet meer. Er is nog wel een staatssecretaris voor Volksgezondheid (vA. Reyden) en die zegt over het verdwijnen van de tekt: "Het- is zeer de vraag of zo'n kale tekst wel enige zin heeft. Ik kan me voorstellen dat een verstokte roker zegt, nou en_ de minister waarschuwt maar. Als er een nieuwe tekst komt, moet die "wel een beetje meer zeggen", al dus staatssecretaris Van de Reijden. Hij wil daarover' overleg met de tabaksindus trie, eonsumenténorganisa- ties en de Stichting Volksge zondheid en Roken. Het werd in 1517 gebouwd voor de eerste en enige Neder landse paus Adriaan Florls- zoon Boeyens, die in Utrecht geboren werd. burgerluchtvaart. Ion op. Op beide shows kon hei publiek kennismaken met de nieuwe Airbus A 310 van de KLM. Dat gebeurde op het partij congres van zaterdagavond. Op de tweede dag van het con gres, zondag, hoekte het inmid dels demissionaire partijbe stuur toch nog een succesje. De toch wel geschrokken ach terban gaf toen wel steun aan het bestuursvoorstel te gaan onderhandelen met CPN, PPR en EVP over een gezamenlijke lijst voor de komende verkie zingen van het Europees parle ment Klein links Het PSP-bestuur wilde in de landelijke politiek een hechte re samenwerking van klein links om de llnks-rechts-tegen- stelling te verscherpen. Boven dien vindt het dat de standpun ten van de drie partijen dicht bijelkaar liggen. Het blok van de drie kleine linkse partijen zou voorts de PvdA uit het so ciaal-democratische "midden" vandaan kunnen trekken, al dus de gedachte van het be stuur. De meerderheid van het con gres vond echter dat de partij top daarmee te hard van sta pel liep. De meeste congres gangers vinden dat de drie partijen op hoofdpunten nog te veel van elkaar verschillen. In de plaatselijke politiek moet men samenwerking niet uit de weg gaan, maar op landelijk niveau moet men het voorzicht aandoen, aldus de meerder heid. Toenadering Bij een al te gehaaste toena dering dreigen de pacifisti sche, socialistische en feminis tische doelstellingen van de partij te worden afgezwakt, zo werd gezegd. Het wegstemmen van het be stuursvoorstel was ook een succes voor Tweede Kamer fractieleider Van der Spek, die niets voelde voor de voorge stelde samenwerking. Een geschil tussen bestuur en congres was er voorts over de opstelling van de partij te genover groeperingen als de vrouwen-, vredes- en kraakbe weging. De partijleiding wilde een politiek onafhankelijke op stelling. Het congres vindt dat de PSP "brede bewegingen moet radicaliseren en radicale bewegingen moet verbreden". Eind deze maand zal de par tijraad van de PSP een inte- rimbestuur kiezen. Smit-Lloyd 122 na de te waterlating bij Scheeps werf De Merwede te Hardinxveld een nieuwbouw- programma van 315 mil joen nadert zijn vol tooiing. (Fo to JEN VLIET- STRA) Van onze verslaggever JEN VUETSTRA HARDINXVELD Smit-Lloyd B.V. werk maatschappij van Smit Internationale nadert de voltooiing van een bouwprogramma van acht tien schepen. Een investering van zo'n 315 miljoen gulden, die geheel op Nederlandse werven is aan besteed. ■■mos *0 Verzamelaar Dick Lampe uit Sluis toont trots een van de begeerde eerstedagenveloppe met een af stempeling op zondag HET VRIJE VOLK b nneniand 3 Koning geeft 'listige' kortingsplannen mie» (WSM wiÉÊËËÉmmm. mw De Voedingsbond, die gratis kaas, worst en krentebrood uit deelde had ook veel succes met zijn kaartenaktle. Iedereen mocht zijn wens voor de toe komst op een kaart noteren. Vele duizenden voorbijgangers deden dat. De Voedingsbond gaat deze wensen nu inventari seren. De leden van de jongerenbe weging FNV mochten de enor me Kale Kip die de financiële noodtoestand van de jongeren moest' symboliseren, het po dium opsjouwen, waarbij ze ook het spandoek "Koningen en graven stelen als raven" nog eens goed konden laten zien. Toen één van deze jonge ren bedremmeld aan hei FNV- bestuur kwam vragen of het wel goed zou zijn als hun fan fare de Internationale zou spe len, zei Wim Kok, „Zo Iets moet je nooit vragen, dat moet je gewoon doen." HAAKSBERGEN Op het Industrieterrein van Haaksber gen ia in de nacht van zater dag op zondag een hal van een bouwmaterialenhandel uitge brand. Door de brand die ge paard ging met een grote rook ontwikkeling, zijn volgens de brandweer giftige stoffen vrij gekomen; in het gebouw lagen veel PVC-produkten opgesla gen. Omdat de wind gunstig was, bereikte de rook niet de bebouwde kom. De brandweer schat de schade op zeker een miljoen gulden. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Nu het steeds waarschijnlijker wordt dat Paus Johannes Paulus 11 vol gend jaar een bezoek aan Ne derland zal brengen heeft het provinciaal bestuur van Utrecht hem uitgenodigd In leder geval langs te komen op het Utrechtse provinciehuis. Als goede reden voor dit be zoek wordt genoemd dat dit gebouw in het verleden een 'huis voor de paus' was en In de zestiende eeuw Paushuize heette. S/W/.'//*/ Zaterdagmiddag liep in de reusachtige constructiehal van Scheepswerf De Merwede te Hardinxveld de Smit-Lloyd 122 van stapeL Het derde in een se rie van vier sleepboot-, anker-, behandelings- en bevoorra dingsschepen voor de off sho re-Industrie. Met hun vermo gen van bijna 10.000 paarde- krachten en hun lengte van 63,50 meter behoren ze tot de zwaarste schepen in deze klas se. Als ze daarin niet door pro tectionistische maatregelen van sommige regeringen wor den belemmerd, zijn in princi pe alle wereldzeeën hun werk terrein. De Smit-Lloyd 122 direct herkenbaar aan de typische opbouw met brug en be man- ningsverblijven op het voorste deel van het schip om achter een zo groot mogelijk dek vrij te maken voor het transport van materialen zal ln sep tember In de vaart komen. Dan zal ook de Smit-Lloyd 123 als voorlopig laatste van de se rie van vier reeds van de hel ling zijn gegleden om om streeks de jaarwisseling het ruime sop te kiezen. De Smlt-Lloydschepen van de 120 klasse varen met een slechts negenkoppige beman ning. Dat kan o.a. door een ver doorgevoerde automatisering in de machinekamer, waarin nog slechts één man de wacht behoeft te houden. MAANDAG13 JUN11983 Het extra kortingspercentage kan hoger of lager worden. De keuze en spanning liggen bij u. Het kortingspercentage is op: rottendam: binnenwegplein/lijnbaan, tel. (010-117700) MADRID In Ma drid zijn drie Ne derlanders veroor deeld tot gevange nisstraffen en boe tes wegens het smokkelen van drugs. De drie wa ren in november 1981 gearresteerd toen ze met hun boot, de Abbe Ca- try, voor de Spaan se oostkust ter hoogte van Almerla voeren. De politie trof aan boord 2,5 ton hasj aan. De veroordeelden zijn C. van VenD., van H. die beiden twee jaar kregen en een boete van 200.000 pesetas. M. van der V. kreeg 1,5 Jaar een een boete van 150.000 peseta's. Van de andere twee be manningsleden kreeg de kapitein, een Brit, vier jaar en een boete van 400.000 peseta's. Het andere beman ningslid, ook een Brit, kreeg 1,5 jaar en een boete van 100.000 peseta's. WöJ" SLUIS Het post kantoor van het Zeeuws-Vlaamse Sluis Is het afgelo pen weekeinde be legerd door hon derden verzame laars die In het be zit wilden komen van gestempelde eerstedags-zon- dagsenveloppen. De belangstelling was zo groot dat postkantoorhouder L. Bliek een rant soenering moest instellen. Bliek was op het idee gekomen om ter gelegenheid van de plaatselijke bra derie het postkan toor op zaterdag en zondag voor alle geldhandelingen open te houden. Van de PTT kreeg hij toestemming om een eerste zon- dagsenveloppe uit te geven. Speciaal voor de gelegen heid waren 3000 enveloppen ge drukt. Die waren gistermiddag alle maal al verkocht. Toen de envelop pen op waren kochten slimme verzamelaars hele vellen Europaze gels. Ook die moesten gestem peld worden. Tien vrijwilligers van de Sfulse postzegel club en een extra PTT-man assisteer den Bliek bij dat karwei. AMSTERDAM Als de voorstellen van de werkgroep orkestenbestel in praktijk worden ge bracht wordt Ne derland een cultu reel onderontwik keld land, talentvol le musici zouden na hun studie meteen proberen In het buitenland aan de slag te komen. Zo reageert de Ne derlandse Toon- kunstenaarsbond (NTB) op het on langs aan minister Brinkman van WVC uitgebrachte advies van deze werk groep. Niet hon derddertig musici zouden als gevolg van de veranderin gen hun baan ver liezen maar, aldus de NTB, tweehon derd. En In plaats van plannen uit te denken die een be zuiniging van ruim tien miljoen gulden betekenen, presen- neteerde de werk groep een voorste! tot bezuiniging van maar liefst twintig miljoen. In het rap port van de werk groep, aldus de NTB, wordt verder de bedrieglijke suggestie gewekt dat steun zal wor den verleend aan jazz en pop maar wordt voorbijge gaan aan de noden van andere catego rieën amusements musici. De NTB die verder stelt dat er geen enkele artis tieke noodzaak is Amsterdams Phil- harmonlsch Orkest, het Utrechts Sym fonie Orkest en het Nederlands Kamer orkest samen te voegen en 76 musici te ontslaan doet een beroep op het parlement de voorstellen niet over te nemen. Het Brabants Or kest, dat In de visie van de werkgroep moet Inkrimpen, heeft zich Inmiddels ook tegen de plan nen gekeerd. Om de huidige speel- kwaliteit te handha ven, stelt hat or kest, is een bezet ting van minstens 88 musici noodza kelijk en niet van 68, zoals de werk groep voorstelt. GRONINGEN Door toediening van het nieuwe ge neesmiddel Prosta cyclins kan het aantal openhartop eraties worden uit gebreid. Het medi cijn vermindert na melijk beschadi ging van bloed- plaatjes. Deze plaatjes kunnen hierdoor na de operatie hun stollingswerk bij bloedingen beter verrichten. Dat be tekent dat er min der donorbloed per operatie nodig is en het gevolg Is dat de totale hoeveelheid beschikbaar bloed over meer opera ties verdeeld kan worden. Dit stelt de Gro ningse arts drs. J. van Den Dungen in zijn proefschrift, waarop hij aan de Groningse Universi teit Is gepromo veerd. Een tweede voordeel van het gebruik van het medicijn Is volgens hem dat de kans op levensbedrei gende bloedingen na operaties sterk verkleind wordt. De preciese wer king van het ge neesmiddel is dat het de samenklon tering van bloed plaatjes In de hart/ long-machine, dia wordt gebruikt bij openhartoperaties, verhindert. Deze samenklontering heeft beschadiging van bloedplaatjes en hun verwijdering uit het bloed tot gevolg. Na de operatie, wanneer onvermij delijk bloedingen optreden, zijn de bloedplaatjes nodig voor de stolling. Door prostacyclina wordt hun aantal gehandhaafd zodat de stolling onge stoord kan plaats vinden. Een groot voordeel hierbij is dat de stof snel in het lichaam wordt afgebroken. Als het medicijn Is uitge werkt kunnen de bloedplaatjes hun stollingswerk doen. Prostacycilne is een stof die in een- lage concentratie door het menselijk lichaam wordt ge maakt. Vorig Jaar kreeg de Engelse medicus Vana de Nobelprijs voor de ontdekking ervan. De afdeiing experi mentele chirurgie van het Acade misch Ziekenhuis van Groningen toonde als eerste aan dat het be schadiging van het bloed kan vermin deren.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1