'Invulling van Woudhoek is net 'n hordenloop' Muziek niet duurder les 1 Financiering aansluiting rijksweg 19 bijna rond Nieuwe opzet voor sloopterrein Fraude bestrijding Vakantiegroet voor commissie Echtpaar Van de Vlies vijftig Jaar samen I Verkeersslachtoffers li' Pro Juventute stopt in Maassluis ff|W#l Ook uitkering voorjonge zelfstandigen Sch SCHIEDAM „Een onmogelijke zaak" noemt directeur G. A. A. Smits van de Gemeentelijke So ciale Dienst het invoeren van een nieuwe regeling voor de RWW- en WAO-uitkeringen. De Eerste Kamer beslist daar op 28 juni over en op 1 juli moet de GSD de regeling invoeren. 6 ton (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het hart van de nieuwbouwwijk Woudhoek wordt gevuld met 64 premie-huurwoningen. De eerste paal .'s gisteren de grond ingegaan. H. J, van Gameren van woningbouwvereniging "Onze Woning" zette met een forse ruk aan het touw de hei-stelling in werking. Aan weerszijden van de nu nog kale vlakte bij de Scheepvaart- en Bouwmeesterweg is de nieuwbouw alweer bewoond. Leegstand rnKT"* rnk&i m-'-MÊ mmtiA Deze kale vlakte is het centrum van de nieuw bouwwijk Woudhoek, het hart wordt nu ge vuld met premie huurwonin gen. Inzet: H. J. van Game ren, voorzit ter van „On ze Woning" heide de eer ste paal voor de èlf huizen. Door slagboom Opstootje Val van glazenwas ser Diefstallen Autoruit stuk Agent met pensioen Nieuwland HET VRUE VOLK Schiedam WOENSDAG 15 JUN11983 VLAARDINGEN/SCHIE- DAM/MAASSLUIS De organisatie Pro Juventute stelt zijn maatschappelijk werkers niet langer be schikbaar in de plaatsen Maassluis, Maasland en Hoek van Holland. Vanwe ge 3e bezuinigingen moe ten zij „hun krachten ge heel aan de gesubsidieerde gemeenten geven", is te le zen in het jaarverslag 1982 van Pro Juventute Bene den-Maas. Het gaat bij deze beper king vooral om het werk van het Adviesbureau voor Jongeren en Ouders. In 1982'vroegen 264 jongeren hulp bij het bureau, aldus het jaarverslag. Pro Ju ventute had voor zijn hulp (in de ruimste zin bij op voeding en volwassen wor den) een subsidie aan Maassluis gevraagd. Maas sluis wees de aanvrage af, wat Pro Juventute „bijzon der betreurt", vooral van wege het grote aantal cli ënten in die gemeente. De gemeenten die wel subsidie geven, Vlaardin- gen en Schiedam, voerden daarop vorig jaar een forse korting uit. Gezien de grote financiële problemen ziet Pro Juventute in de nabije toekomst nog maar twee mogelijkheden: ofwel over dracht van het werk van de afdeling Beneden Maas (gevestigd in Vlaardingcn) aan de afdeling Rotterdam, ofwel een afslanking en re organisatie. V, v - 'Een onmogeli jke zaak' Het belangrijkste gevolg van de door de regering voorge stelde regeling is dat zowel de WAO als de WWV terugge bracht worden tot 70 procent van het laatstverdiende loon. Dit was respectievelijk tachtig en zeventig procent. Daarnaast wordt de duur van de uitkeringen afhankelijk van de leeftijd van de uitke ringsgerechtigden. Voor men sen tot 23 jaar een half jaar, voor mensen boven de zestig is dat vijf jaar. Daarna vallen zij na een overgangsfase van een jaar onder de Algemene Bij standswet. Na 1 juli kan de GSD zodoende 250 WWVers op de stoep verwachten die een bijstandsuitkering komen aan vragen. „Wij móeten dat bin nen twee weken regelen," zegt Smits. De Dlvosa, de vereniging voor directeuren van GSD's, maakte in een brief aan het ministerie begin deze maand, grote bezwaren tegen de op stapel staande veranderingen. „Er wordt een volstrekt wil lekeurige groep getroffen," zo meent de Divosa. „Jongeren verliezen op deze manier het geloof In de samenleving." De DIVOSA heeft regelmatig contact met Den Haag maar kan toch niet voorkomen dat met de dag het aantal regelin gen en veranderingen in het sociale verzekeringsstelsel groeit Zij verwijt de regering geen oog te hebben voor de ge volgen die uit de laatste wets wijziging voortvloeien. Voorts verwacht de DIVOSA grote problemen bij de uitvoering er van. De verandering gaat de ge meente Schiedam zo'n zes ton kosten. Bij de betaling van de WWV-uitkeringen neemt het Rijk de kosten op zich. Voor de Bijstand wordt negentig pro- "Een onmo gelijke zaak" vindt directeur Smits van de GSD het bin nen drie da gen invoeren van een nieuwe rege ling. cent door Den Haag vergoed. Voor volgend jaar rekent de GSD op 103 miljoen gulden dat wordt uitgekeerd. Dit jaar is dat 91 miljoen. Twaalf en een half miljoen gulden is voor re kening van Schiedam. Het Rijk heeft toegestemd in een com pensatieregeling voor de ver hoogde kosten voor de ge meenten. Daarvoor is 38 mil joen gulden beschikbaar die verdeeld wordt over de ge meenten. Dat bedrag zal ech ter de kosten voor de gemeen ten niet geheel compenseren. In drie advertenties van een kwart paglna in de landelijke dagbladen zullen de GSD's de cliënten oproepen om een bij standsuitkering aan te vragen. De advertentie zal twee keer vóór 1 juli en één keer daarna verschijnen. Waren gepland. Door de instor tende bouwmarkt verrijzen nu in het centrum vier- en drieka merwoningen tegen premie- huur. "Het ontwikkelen van bouw plannen lijkt op een horden- loop", sprak wethouder C. Zij develd van Ruimtelijke Orde ning. "Steeds als je denkt over een hindernis heen te zijn, heeft iemand stiekum de hek jes verzet en loop Je tegen de volgende hobbel aan. Zeker voor dit centrumgebied was dat het geval". Voor de wethouder is Woud hoek een geestesklndje, dat met zorg wordt geleid naar de volwassenheid. De wijk in Schiedam-Noord is bijna vol tooid. Inmiddels zijn er al bij na 1300 huizen gebouwd. De planning Is tweeduizend. Voorzitter H. J. van Game ren vond dat de eerste paal voor het project wat "zwaar moedig" In de heistelling hing. De installatie moest een paar keer worden bijgesteld waar door het karwei langzaam vor derde. "Ik hoop dat het geen slecht teken is", zei hij. Het hart van Woudhoek heeft lang op zich laten wach ten, omdat hier koopwoningen SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Muziek school Nieuwe- Waterweg Noord wil de muzieklessen met ingang van augustus niet duurder maken. Ondanks de bezuinigingen van de Water weg-gemeenten op het budget, worden de tarieven bevroren. - De muziekschool probeert met groepslessen en koppelles- sen tot besparingen te komen, In de afgelopen jaren heeft de. Streekmuziekschool haar mu- ziekactivlteiten uitgebreidt door meer aandacht te geven aan algemene muzikale vor ming die alle lagen van de be volking ten goede komen. In Vlaardingen wordt in 1984 het aantal lesuren op scholen uitgebreid. (250 klokuren te genover 220 dit jaar). Maas sluis handhaaft het niveau van vorig jaar (148 uur) en Schie dam blijft gelijk (265 uur te genover 267 uur). Als de financiën het toelaten wil de muziekschool bovendien kortlopende cursussen voor migranten, bejaarden en gees telijk gehandicapten opzetten in de drie steden. SCHIEDAM Ook jonge on dernemers kunnen gebruik maken van de zogenaamde Rijks gr oeps regeling Zelfstan digen. Dat is een regeling waarbij mensen die een eigen zaak op poten willen zetten, dat met behoud van uitkering kunnen doen. Tot voor kort was deze rege ling alleen bedoeld voor men sen met een lange ervaring als kleine zelfstandige. Jonge on dernemers kunnen een jaar lang van de GSD een aanvul ling krijgen op hun verdien sten als deze onder de bij standsnorm liggen. Wat er na dat jaar gebeurt, wordt per ge val bekeken. "Laat het geen slecht teken zijn", zei hij. "Ik hoop dat we niet bezig zijn te bouwen voor leegstand. Ik heb begrepen dat er hier en daar in Schiedam nogal wat hulzen onverhuurd blijven". ifoft ??p'r4 'i i&MA&iéZiS&z&'i wm\ >*- -> -i- -- J< fass&fflSA r IP mm 4r,HV';V ""4. Wethouder C. Zijdeveld vindt dat een misvatting. "Er ia nog veel vraag naar huur woningen in de nieuwbouwsec- tor", vertelde hij. "Alleen mer ken we wél dat bewoners lan ger aarzelen en soms na vier weken tot de conclusie' komen dat zij de overstap naar een nieuwbouwwoning toch te groot vinden. Daarom lijkt het VLAARDINGEN Op de bijdrage van Vlaardingen na Is de financiering van de (hal ve) aansluiting van rijksweg 19 op de Mr. Kesperweg rond. De provincie heeft 850.000 gul den voor het project gereser veerd. Schiedam heeft er 1,3 miljoen voor uitgetrokken. Het wachten Is nu op Vlaardingen, dat een half miljoen gulden op tafel moet leggen. Dit geld moet uit de portefeuille van wethouder Goudriaan (ver keer) komen. Goudriaan verwacht een deel van dit bedrag via rijks subsidies terug te krijgen. Het restant moet gevonden worden door andere plannen uit te stel len. Welke dit zijn, weet hij nog niet, zo zei hij gisteren tij dens een persconferentie. Behalve op het punt van de financiering ligt Vlaardingen ook dwars bij de technische uitvoering. Vlaardingen wil dat de halve aansluiting (op en afrit in noordelijke rich ting) een hele aansluiting (idem in zuidelijke richting) in de toekomst niet onmogelijk maakt. Rijkswaterstaat wil dit echter niet garanderen, omdat deze dienst tegen een hele aan sluiting la In het VJaardingse model moet de rijwielstalling van het Shell-sportpark verdwijnen. Tevens krijgt dit complex een nieuwe inrit. Kamer van Koophandel, ge meente Rotterdam, Rijnmond en het ministerie van volksge zondheid zouden volgens Gou driaan achter de Vlaardlngse eis staan. Schiedam zou dit ook doen, mits het Vlaardlngse model haar maar geen extra geld kost Wethouder Goudriaan ver wacht dat de aanleg van de halve aansluiting medio vol gend jaar zal beginnen. „We staan nu aan de vooravond van de laatste bottle-neck." alsof de huUen onverhuurbaar zijn, maar het benaderen van nieuwe gegadigden kost nu eenmaal tijd". SCHIEDAM Volgens directeur G. A. A. Smits van de Schiedamse GSD zal er op korte termijn een regionale organisatie worden opgezet om de fraude door de uitke ringsgerechtigden te voorkomen en op te spo ren. „Wij zijn er voor de dienstverlening," meent de directeur. De GSD heeft op dit moment 160 gevallen van vermeende fraude In be handeling. Dit aantal groeit Smits wijt deze groei aan de 'druk van de economie'. „Als de econo mische situatie versloch- tert proberen meer men sen het verlies via de GSD recht te trekken". De fraudegevallen wor den nu behandeld door de Bijstand Maatschappelij ke Werkers. Deze BMW's doen onder andere huis bezoeken naar aanleiding van tips van burgers. „Het Is niet zo dat wij el ke tip onderzoeken. Het ia wat anders als er over één persoon tien tips bin nenkomen," aldus Smits. De 64 premie-huurwoningen hebben een kale huur van 480 gulden in de maand. Het maakt deel uit van een bouw plan van 170 woningen. Omdat het aantal woningen dat met Rijkssubsidie in Schiedam mag worden gebouwd, al is op gesoupeerd, worden de reste rende huizen volgend jaar ge bouwd. In dit centrumgebied zijn ook de buurtwinkels ge pland. Plan is om 1800 vierkan te meter winkelruimte met daarboven zestig woningen te bouwen. SCHIEDAM De gemeente heeft een nieuw herindelings plan voor het sloopterrein bij het woonwagencentrum aan de Schiekade. In de nieuwe opzet wordt het sloopterrein ver plaatst en aan het oog onttrok ken door een beplante wal. Vanaf de Ingang van het cen trum tot aan de Polderweg wordt een groenzone aange legd die tevens een recreatieve functie krijgt De bedrijfsacti viteiten worden geconcen treerd op het gebied gelegen tussen de Schle en Schiekade. De bedoeling is hier zes sloopterrelnen te maken, die zullen worden aangesloten op waterleiding en electrlcitelt Tevens komt er een loods met een vloeistofdichte vloer. De herindeling is nodig om dat bij de planning van de nieuwe onderkomens van de woonwagenbewoners op het Schuttersveld en Koekoeks laan geen bedrijfsactiviteiten zijn toegestaan. Om de werk gelegenheid van de woonwa genbewoners te behouden, Is de Schiekade aangewezen als een experiment om kleinscha lige sloopbedrijven te stimule ren. Het Ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer draagt voor de helft bij in de aanleg- kosten. Het sloopterrein wordt om ringd door de aarden wal die aan de kant waar de werk zaamheden worden uitge oefend wordt beschermd met perronstukken. Met de aanleg van de wal ls een bedrag ge moeid van 220 '00 gulden. Het totale pion gaat 870.000 gulden kosten. De grond bij het woonwagencentrum blijkt ook nog vervuild te zijn met olie- en zware metaalreaten. De verontreiniging is volgens de gemeente beperkt gebleven tot de toplaag. Het afgraven ervan en vervanging door schone aarde gaat een ton kos ten. Dit bedrag komt voor re kening van de gemeente. De nieuwe opzet voor het sloopterrein moet nog worden besproken in de raadscommis sies en gemeenteraad- ortaf Een Rotterdamse automobilist is in de Beneluxtunnel door de afsluiting van de westelijke tunnelbuis gereden. De man merkte de borden en slag boom te laat op. Hij kwam met de schrik vrij, maar heeft op het politie bureau in het pijpje moeten blazen, waarna bleek dat hij lichtelijk be schonken achter het stuur had geze ten. Het publiek liep te hoop toen agenten op de Koemarkt hardhandig optra den tegen een ver- keersovertreder. De Schiedammer was met z'n auto op het Koemarkt plein ondanks een verbod toch linksaf geslagen. Bij zijn aanhouding door een surveillancewa gen verzette de chauffeur zich, wat veel bekijks trok van het publiek dat zich in omliggende cafés verpoosde. Tijdens het op stootje dan toen ontstond, maakte de verkeersovertre- der zich uit de voe ten. De 25-jarige R. J. van S. heeft tijdens het ramenzemen van zijn woning aan de Boerhaavelaan een val gemaakt vanaf de derde eta ge. Hij Is met een wervelfractuur op genomen In het Schielandzieken- huis. Uit een winkel aan de Hoogstraat is een tas gestolen met daarin rijbewijs en giropas. De tas was van een ver koopster en lag in een bureaulade. Van een auto die stond geparkeerd aan de Caland- straat zijn de sier- velgen en radiateur gestolen. 150 me ter laskabe! was de buit bij een inbraak in een fabriek aan de Brauwweg. De kabel heeft een waarde van 1500 gulden. Door spelende kin deren is op de rijksweg vlak bij de afsiag Schiedam- Schiedam een autoruit gesneu veld. De kinderen gooiden steentjes op de weg vanaf het spoorwegvia duct. Hoofdcommies M. den Uijl neemt vrij dagmiddag af scheid van zijn col lega's op het hoofdbureau van de politie, aan de Nieuwstraat 12. Den Uijl is als poli tieman begonnen, en heeft sinds 1970 de dagelijkse lei ding van de afde ling vreemdelingen politie. Hij gaat met vervroegd pen sioen. De af scheidsreceptie is tussen 14.45 en 16.00 uur in de kantine. Buurthuis Niéuw- tand, Albardastraat 65 heeft vanavond- voor oudere jeugd een gezellige pick nick in het Beatrix- park. 8al meene men. Verzamelen om half zeven bij het buurthuis. Kos ten 2,50. Het uitje Is voor de jeugd van 12 tot en met 15 jsar. VLAARDINGEN Van het Engelse Kanaaleiland Jer sey wenst mevrouw M. A. de Keijzer de ieden van de raadscommissie voor verkeer en vervoer een pretti ge vakantie. Haar ansichtkaart stond gisteren tijdens de laatste commissie vergadering voor de zomervakantie als nagekaomen in gekomen stuk op de agenda. Mevrouw De Keij zer Is één van de "verontruste huis vrouwen" van de Van Linden van den Heuvellsingel. Deze groep bewo ners is het er niet mee eens, dat da singel is openge steld voor vracht verkeer. Op haar ansicht laat ze de commissieleden al vast strijdlustig we ten, dat ze de moed niet heeft op gegeven, nu de eerste protesten hiertegen niet ge holpen hebben. „In september gaan we gewoon door", schrijft ze. „Het Is dan Wat kouder en kunnen er weer bewoners uit hun mantels ge veegd worden. Of andersom. P. S. Tot nu toe was het zo dat in liefde en oorlog alles toege staan was, thans moet daar het VCP (verkeerscicurlatie- plan) aan toege voegd worden." SCHIEDAM - Het echtpaar Piet en Annie van de Vlies vierde gisteren haar vijftigjarig hu welijksfeest. Het gouden bruidspaar woont aan de Vlaardingerdljk 107. Pieter van de Vlies Is een gebo ren en getogen Schiedammer. Hij heeft vanaf z'n jeugd in het lood gietersvak gezeten en werd op 35-jari- ge leeftijd opzichter waardoor hij reisde van Dordrecht naar Vlaardingen om toezicht te houden op de reparatie klussen. „Ik flets nog etke dag," zegt de bijna 85-jarige bruide gom. „En ik kijk nog naar de meis jes ook!", voegt hij er lachend aan,toe. De vttale Schie dammer Is een echte doe-het-zet- ver. at hij niet op de fiets, dan is hij wel in de tuin of In de kelder aan het knutselen. „Ik heb hier aan de Vlaar dingerdljk lekker de ruimte. Ik kan zo Nieuwland inkijken. Het Is ai 46 jaar ons uitzicht." Ook mevrouw Van de Vlies die 77 jaar is. verveelt zich geen moment. Ze maakt alle kleren zelf en borduurt graag. Eens In het jaar gaat het echt paar naar Spanje. Een busrei3 van twee tot drie dagen maar daar zien ze niet tegenop. Dit jaar Is de vakantie erbij Ingeschoten omdat de busmaat schappij die de reis organiseerde failliet is gegaan. Samen maken ze nu veel busreisjes. Mevrouw Van de Vlies is van origine een Duitse. Van de, Vlies leerde haar kennen op het kan toor van zijn baas in Rotterdam. Ze kwam toen uit En geland. „Ik dacht een Engelse lady," maar dat bleek niet te kloppen. We hebben acht maan; den verkering ge had en zijn toen in het huwelijksbootje gestapt. Je leert el kaar toch pas goed kennen als je ge trouwd bent." Het huwelijksfeest hebben zij gisteren met vrienden en 1 bekenden gevierd.; Het werd een ge- t zelllge dag waarbij de voordeurbel t geen minuut stil stond. In de maand mei zijn tijdens 'ver keersongevallen zestien mensen licht- en drie perso nen zwaar gewond geraakt. Bij de bot singen waren 198 auto's betrokken én vijf vrachtwa gens. Onoplettend heid, geen voor rang geven en te dicht volgen blijken de meeste ongeluk-, ken te veroorzaken. Vier voetgangers, dertien fietsers en vijftien bromfiet- j sers werden even- j eens aangereden. ^TTfaa-É^nïi <Tf| '6

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2