s cl liieda im 14 BETON TUSSEN RAILS 'Rapport is opgeklopt' Nutsbedrijf stopt met oud - papierophaaldienst Bibliotheken gaan dicht Experiment voor thuishulp aan demente ouderen Geen week abonnement? Direct op de bon Bejaarde breekt heup Botsing door struiken Pater krijgt 2000 brillen Schap geeft geld terug Waterbus blijft op het droge :i; Gasleidingnet Zuid wordt vernieuwd VW-showparade in de Hoek Balans 1982 Rode Kruis Museum toont een uitgestorven vis Video-films huren?! complete speelfilms voor 25,- per week. BALY, DAM 5a, SCHIEDAM Tel. 010 - 267216 w m*'%ff*lv; n Wé: ;~fï r jflj Van onze medewerker AAD VAN KASSEL SCHIEDAM Kam pioen van het toernooi bij de A-junioren is DHS geworden. Het versloeg ten aanschou- we van 500 bezoekers het buitengewoon favo riete Excelsior'20, met 1—0. Het staat nu al voor 100 percent vast dat dit een terugkerend evene ment zal worden, want alle dertien deelnemen de verenigingen hebben al toegezegd om ook het volgend jaar aan dit fe stijn mee te doen. Sch :vi? Ir* HET,VRIJE VOLK «*rr^vi£v '-v 'Ovcv^v^i" m o/ï DHS rint. toernooi A-junioren SCHIEDAM Wie zijn RET-abonnement thuis heeft laten liggen, kan bij controle rekenen op een boete van ƒ26,50. De RET heeft besloten abonnement-houders over een kam met zwartrijders te sche ren. Het kwam nog al eens voor dat met „vergeten" week abonnementen werd geknoeid. Meestal kreeg Iemand die bij controle in tram en bus ont dekte dat hij zijn abonnement thuis had gelaten, geen boete. Als extra service mochten de klanten het vergeten abonne ment later alsnog aan de RET tonen. Met ingang van maan dag 27 juni is het boete-tarief van kracht SCHIEDAM Door de weg- opbreking op het Broersvest voor de aanleg van de tram baan, heeft de 81-jarige me vrouw M. T. C. een lelijke val gemaakt. De bejaarde struikel de en ging door haar enkel. Ze is met een gebroken heup op genomen in het Schielandzfe- kenhuis. SCHIEDAM Een zestien jarige bromfietser is op de kruising Dr. Zamenhofstraat- Fahrenheitstraat tegen een auto gebotst. De bromfietser reed op het fietspad en had door de hoge struiken langs de weg de auto niet zien aanko men. Hij liep kneuzingen op aan schouder en knieën. VLAARDIN GEN Pater Jozef Cramers heeft gisteren tweeduizend oude brillen in ontvangst genomen. Met deze brillen vertrekt hij over twee maanden naar Ghana om daar op zijn missiepost slechtziende Ghanezen te helpen. Direct na afloop was het Henny van de Reijken, die na mens de sectie L van de Schie- damse sportraad, het winnen de team de eerste prijs over handigde. De wedstrijd was van een hoog gehalte. Onder ieiding van arbiter Ben Pelk, was het Excelsior'20 dat het beste van het spel op de mat legde. Ech ter reeds na zeven minuten was het na een foutieve terug speelbal in de Excelsior-defen- sie, John Koogje die DHS op een 1—0 voorsprong zette. Excelsior gooide er nog een schepje bovenop en onder lei ding van de spelmaker en zeer behendige Leon Kepke, zette het de ploeg uit Ketel, onder leiding van eerste elftalspeler Nol Roozen, onder nog zware druk. DHS laatste-man Peter de Helj liet echter zien dat hij niet voor niets is uitverkoren om in het komende seizoen bij SW te proberen om via bet C-team een gooi te doen naar de hoofdmacht. Hij organiseer de zijn verdediging naar beho ren. Het was voor Excelsior erg moeilijk om er een bres in te slaan om eventueel op gelij ke hoogte te komen. Ook het uitstekende keeperswerk van DHS-doelman Frans Wuyts voorkwan die tegentreffer. Ook na de pauze bleek dat het team van Excelsior, als het tegen een fysiek sterkere ploeg moet optornen, daar erg moeilijk mee heeft en dat het met mooi voetbal en techni sche hoogstandjes juist zo'n ploeg niet kan verslaan. DHS beet zich vast in de kleine voorsprong en verdedigde deze met man en macht. Excelsior bleef echter vol harden in zijn normale spelle-1 tje en met name uitblinker Leon Klepke ging voortdurend op de solotoer, wat echter niets meer opleverde dan enkele corners. Die leverden wel het nodige gevaar op, maar doel punten kwamen er niet. Het bleef dus bij die ene treffer. Na het laatste fluitsignaal waren de mannen uit Ketel dolgeluk kig. De Thurlede-bewoners gingen met gebogen hoofd het veld af, want zij beseften ter dege dat zij wat aan onder schatting hadden gedaan. Be rouw komt altijd na de zonde. Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27,50 voor een hele week Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond Geen borg - Legitimatie vereist "'Mm j t /sp/rS/S/' '/7/fy V' st ,sfsss,t'/ '/'//'A us****"- 'mm/'''" W/Z'W y*»f':z,< /////At'zé, De aanleg van de tram baan in het stadscentrum heeft van de omgeving een gatenkaas gemaakt. Overal bij het Broersvest zijn weg dekken opgebroken om plaats te maken voor de rails. Er begint nu een eind aan te komen. De arbeiders zijn gisteren begonnen de ga ten tussen de rails te dichten met beton. Het ongemak is al menig voetganger, fietser en automobilist de keel uit gaan hangen. Ze moeten nog enke le weken geduld hebben. Plan is om eind juni feestelijk het eerste ritje met de tram te kunnen maken. Van een onzer verslaggevers VLAARDIN GEN Perso neel van de GEWB is geïrri teerd over het uitlekken van een rapport over personeels problemen bij het waterlekon- derzoek. Volgens de betrokken werknemers worden de proble men in het rapport, dat is op gesteld door toezichthouder D. W. de Jager, overdreven. In het rapport komen ze er niet zo goed van af. Ze zouden het werk te zwaar hebben ge vonden. terwijl ze ook teveel naar hun zin 's avonds moes ten werken. Verder boterde het niet zo goed tussen hen en de Oostenrijkse werknemers van SCHIEDAM De proef met het gescheiden ophalen van oud papier is mislukt. Het ex periment van de Openbare Nutsbedrijven wordt woensdag 29 juni afgesloten. Die dag zal de "papierwagen" voor de laat ste keer een ronde door de wij ken Zuid en Oost maken. Het mislukken van de proef is te wijten aan de concurren tie die de papierwagen onder vond van particulieren die op- hetzelfde moment oud papier ophaalden. In totaal is naar schatting zesduizend kilo opge haald. Particulieren hebben ongeveer vierduizend kilo in gezameld. In de wijk Oost werd bedui dend meer Ingezameld dan in de straten van Zuid, De ge dachte leeft dat in Schiedam Zuid verenigingen en scholen actiever zijn in het ophalen. De Nutsbedrijven laten het voort aan weer aan particulieren over. Het experiment heeft zes maanden geduurd. Landelijk gezien komt de helft van de totale oudpapier stroom voort uit de vrijwillige inzameling, waarbij scholen, verenigingen en particulieren een belangrijke rol spelen. Ne derland schijnt overigens het hoogste percentage herinza meling oud papier van de we reld te hebben. Volgens de Ver eniging van Nederlandse Pa pierfabrieken staat Nederland met 59% hergebruik aan de top. De Nutsbedrijven willen nu onderzoeken in hoeverre het schelden van oud papier van het overige huisvuil verbeterd kan worden, zodat het percen tage (20%) dat nog steeds in de Schiedamse huisvuilzakken verdwijnt, lager wordt. De "Papierwagen" komt woens dag 29 juni tussen 8.00 en 10.00 uur door de straten van Schie dam Oost, en in Zuid tussen 13.00 en 15.00 uur. SCHIEDAM Vijf biblio theekfilialen gaan vanwege vakanties dicht. Het filiaal in Oost, Lorentzlaan 6 is van maandag 20 juni tot en met 2 juli gesloten. Personeel van Zuid, Leliestraat 10 geniet van 27 juni tot en met 9 juli van vakantie. Tijdens de vakantie sluiting van de filialen kunnen de boekenleners terecht bij de Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven 131. De openingstijden worden beperkt tot de weekdagen. Van 9 juli tot en met 13 augustus zal de bibliotheek niet geopend zijn op zaterdagmiddag. Ook het filiaal Kethel, Bachplein 590, heeft op vrijdagavond en zaterdagmorgen in de periode van 8 juli tot cn met 13 augus tus geen uitlening. De overige filialen zijn ge sloten: de Centrale jeugdbiblio theek van 15 juli tot en met 30 juli: filiaal Nolensiaan van 1 tot en met 13 augustus en ten slotte filiaal Rosa van 8 tot en met 20 augustus. de firma Seba, die de leiding hadden bij het in september vorig jaar uitgevoerde onder zoek. Overigens ontkennen betrok kenen niet, dat de samenwer king niet zo geweldig was. Vooral de eerste week van het onderzoek riepen de autoritai re Oostenrijkers veel weer standen op. Bovendien wilden ze zo lang mogelijk doorwer ken, omdat het aangenomen werk was. Maar verder bleven de problemen binnen de per ken. Er is niet geklaagd bij de directe chefs en niemand heeft werk geweigerd. De opsteller van het rapport heeft aldus GEWB-kringen geen overleg met de desbetref fende personeelsleden gevoerd en hij heeft de zogenaamde "problemen" ook niet aange kaart in het opzichtersoverleg. De raadscommissie van per soneelszaken, die gisteravond over het rapport praatte, was over het algemeen van mening dat de zaak opgeblazen was. "De olifant is weer terugge bracht tot een mug", aldus Jo Schriel (CDA). De commissie praatte over het rapport op verzoek van SP-raadslid Pop- pe. Cor de Zwart, voorzitter van de Abva/Kabo, prees de inzet van de werknemers tijdens de verontreiniging van het water- net in november. "Een hele week hebben mensen ook van andere afdelingen In een wagen op de Dayer geze ten. Soms wel 24 uur achter el kaar. Daar wordt niets over gezegd." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Drie- maasstede, een verpleeghuis voor geestelijk gestoorde be jaarden en langdurig zieken, speelt met de gedachte een mobiel team voor de regio op te richten. Stichting Verpleeg tehuis Nieuwe Waterweg- Noord schrijft dit in haar jaar verslag 1882. Het mobiele team zou moe ten worden belast met de hulp verlening aan thuiswonende gestoorde bejaarden en soma tisch zieken. Het plan is inge geven vanwege het grote te kort aan plaatsingsmogelijk heden voor demente bejaarden in het Waterweg-gebied. De wachtlijst voor de Drie- maasstede telt 146 ouderen. Deze cijfers worden nog ge flatteerd doordat steeds vaker aiieen de meest urgente geval len voor opname worden aan gemeld. De gemiddelde wacht tijd voor opname bedroeg voor somatische patiënten ongeveer een maand en voor demente patiënten vier maanden. Het verpleeghuis Driemaas- stede dat bejaarden uit Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis verzorgt, is volledig be zet. Er wonen 269 mensen. Over het initiatief om te ko men tot de oprichting van een mobiel team zijn nog bespre kingen gaande met het RIAGG (een overkoepelend orgaan, de gezinsverzorging en de GGD. De financiering is nog niet rond. Directeur J. P. Hagenaars heeft het idee overgnomen uit Zweden en Denemarken, waar mobiele teams heel gewoon zijn. „Professionele hulpverle ners geven bejaarden adviezen en helpen indien nodig een paar dagen per week. Het gro te voordeel van een mobiel team is, dat het de ouderen veel langer zelfstandig houdt." Ook als het Rijk niet zou wil len bijdragen aan het experi ment, wli Hagenaars zoeken naar alternatieven om het plan te realiseren. SCHIEDAM Alleenstaan den die voor de verontreini gingsheffing zijn aangeslagen voor ƒ115,20, kunnen een ge deeltelijke teruggave aanvra gen bij het Hoogheemraad schap van Delfland. De verontreinigingsheffing voor alleenwonenden is ƒ38,40 per jaar en wordt in rekening gebracht via de ONS. Wie teveel heeft betaald, kan binnen twee maanden na da tum van de afrekennota een verzoek om verlaging indie nen. Dat moet schriftelijk ge beuren bij het Hoogheem raadschap, Postbus 3061, 2601 DB Delft. VRIJDAG 17 4UNT1983 É'«Sf, 1 3- ROTTERDAM De Waterbus Rot terdam krijgt van de gemeente geen subsidie. Daarmee lijkt dit project mis lukt. De Waterbus zou met twee sche pen dagtochten en lijndiensten op de wateren in en om Rotterdam gaan varen. De beman ning zou bestaan uit zeven werkloze jongeren. Rotterdam vindt deze plannen van de Stichting Werk gelegenheid te vaag en vraagt zich af waarom het een werklozenproject moet worden. Het zou een taak moe ten zijn voor een ondernemer, die het risico wil dra gen. Het was de bedoe ling de werklozen het eerste jaar op contractbasis aan te nemen In het ka der van de Werk- geiegenheldsverrui- mende Maatregel. Daarna zou worden bezien ol het plan levensvatbaarheid heeft om het om te zetten in een apar te onderneming; de Rotterdamse Wa- terbusmaatschap- pij. Voor de Waterbus had de Stichting Werkgelegenheid een subsidie van 22.500 gulden aan gevraagd en een garantiestelling van de gemeente voor 80.000 gulden. Daarbij vroeg de stichting om een bedrag van 145.000 gulden voor een onder zoekscommissie die meer plannen moet bedenken. Rotterdam wil daaraan niet begin nen, omdat er reeds genoeg in- stellingen en com missies zijn, die zich met dat werk bezighouden. SCHIEDAM Eind juni begint de ver plaatsing van het gasontvangst- en verdeelstation op het voormalige gas fabrieksterrein aan de Dwarsstraat. Het hoofdstation verhuist naar het Nleuwsticht, nabij de Buitenhaven weg. Door de werk zaamheden zullen wegen in Zuid wor den opgebroken. Het gasleidingnet In Schiedam-Zuid wordt tevens ver legd en vernieuwd. De werkzaamheden beginnen bij de Westerkade waar na de straten Wll- lemskade, Groene- laan, Visserstraat, Willem Brouwer straat, Hoofdstraat en Buitenhavenweg aan de beurt ko men. Tijdens de omlegging gaat de gaslevering gewoon door. Ook in het gedeelte Nieuwe Haven, Hoofd straat, Willemskade komen nieuwe lei dingen. Als het gasleiding- net rondom het ge bied van de Dwars straat gereed is (voor december) worden de gassta- tions afgebroken. Er zullen drie kleine districtstations worden gebouwd -._c aan de Westerka-% de, Hoofdstraat eri;^ Nieuwe Mathenes--^ - serstraat. Op het GTB-terrein aan de Dwarsstraat komen ongeveer tweehon derd woningen. du i U" sT iiü mi— HOEK VAN HOL LAND In Hoek van Holland wordt zaterdag de jaar lijkse VVV-showpa- rade gehouden, waarbij ook de Rijnmondband pre sent Is. Het evene ment op het terrein van voetbalvereni ging Hoek van Hol land aan de Lemai- reweg begint om 20.00 uur. Er zijn onder meer optre dens van de har- monievereniging "Rotterdam aan Zee", de show- 11- ROTTERDAM - Het Nederlandse Rode Kruis heeft vorig jaar hulp ver leend bij 32 con flictsituaties, 29 na tuurrampen en ze ven noodtoestan den door vluchte lingenproblemen. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis blijft het werk con tinue. "Sinds de Tweede Wereldoor log waren er slechts 37 dagen zonder conflict er gens op de wereld. Alie op die dagen van officiële vrede was er geen hulp nodig aan slachtof fers van conflictsi tuaties". De organisatie is ook erg actief in het welfare-werk, met radio-medi sche dienst, hulp verlening langs de wegen, vakantie projecten voor zie- groep "Sweet Thir- teens" uit Den Haag, "Jubal" ui! Dordrecht en de Fentissy Showgroep pen. Kinderen en 65-plussers krijgen'J, een gulden korting - op de entreeprijs van 3,25. - ken en gehandicapt t ten en bloedtrans fusiedienst. On- danks medewer- t king van ongeveer 34.000 vrijwilligers in ons land zijn er - nog miljoenen gul-'V( dens nodig voor die hulpverlening. Daarvoor worden straatcollectes en „I, inzamelingsacties georganiseerd. Ifi ■SF: i J s I MSP JN i; 4 ROTTERDAM In het Natuurhisto risch Museum is tot 11 mei 1984 een opgezet exemplaar te zien van de steur, een bodem- vis die deze eeuw door toedoen van de mens in Neder land is uitgestor ven. De steur was een vis die In de perio de april-juni de ri vieren optrok om te paaien, die een lengte kon berei ken van zes meter, een gewicht van 400 kg en een leef tijd van meer dan honderd jaar. Al vanaf de prehisto rie werd deze vis veel gevangen. De steur vormt een onderdeel van de nieuwe expositie in het museum aan de Van Aerssenlaan 49 (Blijdorp), Rivie renland geheten. In deze tentoon stelling wordt de plaats aangegeven die grote rivieren in Nederland innemen In de vorming van- het landschap en in het leven van de mens, dier en plant. Er is eën grote maquette te zien waarin het stroomgebied van Rijn en Maas, van oorsprong tot Noordzee, wordt uitgebeeld. Er zijn fossielen van enke le planten en die ren, evenals foto's Van enkeie histori sche prenten waai'-, op dijkdoorbraken en overstromingen zijn weergegeven?- Verder worden er foto's van de flora en fauna van Ne- derfand getoond en - opgezette vogels en zoogdieren. Het-? msueum Is dage- lijks geopend van 9 - tot 17,00 uur. f M WAAR VINDT U ONS? Botter damse- dijk Hoog straat Koe markt 4 i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2