110 Ansichtkaartenverzamelaar Mastenbroek (82) lv emeentebank helpt mensen met schuld 'Schilderen is voor mij een voor behoedmiddel' Duizenden guldens schade aan fonteinen Tankerclesning moet afval zelf opruimen Jubilarissen en VUT-ers verrast met lintje Kortaf Spectaculair programma in Bristoi-disco m m mm Sch (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS "Gelukkig bestaat Maassluis pas sinds 1614. Dat maakt mijn hobby een stuk eenvoudiger." Dat zegt de samensteller van het boekje "Maassluis in oude Ansichten deel 2". de 82-jarige T. Mastenbroek. Deze week bood hij per soonlijk het eerste exemplaar aan bij burgemees ter Van Es. T. Mastenbroek (82): "Ik lijk u-el een verwijsadres, zoals van een dokter naar een specialist, maar dan over historische vragen". Eén van de ansichten uit Masten- broeks col lectie. Een kijkje op de Zuiddijk om streeks 1900. Deze ansicht is ook afge drukt in het nieuwe boekje. S"™ Sa»- 3? In Vlaardingen is sinds 1951 een Gemeentelij ke Kredietbank gevestigd. Na jaren te hebben doorgebracht in een klein pandje aan de Pieter Karei Drossaartstraat is de Kredietbank giste ren verhuisd naar de Sehiedamseweg 59. Ter gelegenheid van de verhuizing volgt hier een gesprek met wethouder J. Wijnstok, die de Kre dietbank in zijn portefeuille heelt, en W. Saling, die als administrateur belast is met de dage lijkse gang van zaken bij de bank. Risico Spuitbussen Herman Hermans bij het werkstuk 'Rood en Wit', ge maakt na een bezoek aan het British Museum in Zan den. Een alumi nium schil derij. Het heet: 'Faire Souvenir' of tewel 'Pret tige Herin nering'. Het is het meest realistische werkje van Hermans dat nog tot 17 juli in de gang van de bibliotheek hanat. Aluminiumkunst Malheid Familieruzie Inbraak Nieuwe Damlaan HET VRUE VOLK Schiedam ZATERDAG 1» JUNI 19*3 Met auteursrech t ben ik hee l voorzichtig' Mastenbroek is in Maassluis vooral bekend geworden door zijn langdurige lidmaatschap van het bestuur van het Ste delijk Museum, hij deed dat in dc periode 1933-1975. Al sinds zijn tiende jaar had Masten broek zich m de historie van zijn geboorteplaats verdiept Aanvankelijk betrof dat voora) de kerkelijke geschiedenis Maar met het fotograferer als zijn tweede hobby bleef het daartoe niet beperkt. Dat blijkt onder meer uit eigen opnamen die in het nieuwe boekje zijn afgedrukt. Opvallend is een fo to van Mastenbroek uit 1916, vlak na een watervloed Hij legde vast hoe de rails van een trambaan zijn blijven hangen terwijl de grond eronder een dijk is weggeslagen door de kracht van het water Vooral na de uitgave var zijn eerste boekje in 1967 weet m b? U 4W**'** WW" iedereen in Maassluis dc weg naar Mastenbroeks huis te vin den. "Ik heb soms de indruk dat ik fungeer als een verwijs adres, zoals van een dokter naar een specialist. Als men sen een historische vraag over Maassluis niet kunnen beant woorden, komen ze naar mij," aldus Mastenbroek. Net als deel 1 is deel 2 van "Maassluis in Oude Ansichten" een prentenboekje. De foto's zijn deels uit de collectie van Mastenbroek zelf, deels van andere fotografen. "Ik heb alk anderen uitdrukkelijk om toe stemming gevraagd voor pu blicatie. Het auteursrecht ii een groot goed, daar ben il heel voorzichtig mee," zegt de samensteller. Ook de ansichten zijn afkomstig uit zijn verza meling. Het boekje is uitgegeven door de Europese Bibliotheek, is uitgevoerd met een harde kaft en gaat 29 gulden 90 kos ten. Overigens is het diezelfde Europese Bibliotheek die Mas tenbroek heeft ontdekt. "Ik had toevallig eens gelezen dat ze boekjes over andere plaatsen uitgaven, en toen heb ik een brief geschreven met de vraag; wie doet Maassluis. Toevallig hadden ze nog nie mand." T. Mastenbroek en zijn vrouw (83) verkeren in een goede gezondheid. Masten broek, die het grootste deel van zijn leven bij een bankbe drijf ln Rotterdam heeft ge werkt, wijdt nog altijd het grootste deel van zijn tijd aan zijn hobby. Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN VLAARDINGEN "De Ge meentelijke Kredietbank staat als het ware één stap voor de Sociale Dienst. Mensen met grote schulden krijgen bij deze bank nog een kans om hun pro blemen met een lening op te lossen, in plaats van dat ze failliet gaan. uit hun huis moe ten of van gas en iicht worden afgesloten." Aldus de heer M Saling. administrateur van de Gemeentehike Kredietbank Bij de oprichting in 1951 was de naam van deze instelling nog "Volkskredietbank". maar de term "volks" werd later ge schrapt "omdat dat zo zielig klinkt", vertelt Saling Even- r wel is de bank er juist voor de mensen bij wie de (geld)nood hoog is Zeker de laatste jaren, waarin steeds meer mensen zijn aangewezen op een uitke- nng en alle denkbare lasten stijgen Saling- "De bank leent geld aan rmnder-draagkrachtigen, die bij andere banken niet meer terecht kunnen Particu liere banken vinden het vaak een te groot risico om bijvoor beeld met bijstandstrekkers en mensen met het minimumloon m zee te gaanOok mensen die door particuliere banken geweigerd worden vanwege hun verleden (waarin ze bij voorbeeld met tijdig aflosten) kunnen bij de Gemeentelijke Kredietbank terecht. Saling constateert dat die groep na verloop van tijd vaak weer wel voor particuliere banken ac ceptabel zijn Wethouder J Wijnstok, die de politieke verantwoordelijk heid voor de Gemeentelijke Kredietbank draagt, ziet een duidelijke verschuiving in de vraag van de klanten door de jaren heen "Vroeger was de bank er voor zaken die de bur ger in zijn wijze van bestaan goed kan gebruiken Mensen kwamen geld lenen voor een auto, een caravan of iets voor in het huis De laatste jaren melden zich echter heel na drukkelijk mensen met grote schulden, die geld nodig heb ben voor hun eerste of dringen de levensbehoeften," aldus wethouder Wijnstok. Loopt de Gemeentelijke Kre dietbank zodoende met een groot financieel risicof Wijnstok: "Jazeker. De bank trekt natuurlijk een categorie mensen waarbij je moet op passen of het geleende geld wel terug komt. We stellen dan ook bepaalde eisen. We zijn echt wel heel hard, hoor. In het uiterste geval stellen we de voorwaarde dat een gezin on der toezicht komt te staan van een maatschappelijk werker Saling "In veel gevallen blij ken mensen in de schulden te zitten vanwege hun uitgaven patroon. Wij geven hen dan ad viezen voor een betere budget tering. Een medewerker van de bank gaat met de persoon m kwestie vragen na zoals- heb je die telefoon wel nodig? Moet je maandelijks 50 gulden aan tijdschriften uitgeven?" Zijn de problemen waann i eel mensen met een uitkering momenteel verkeren nog wel met adviezen over budgette ring op te lossen Wijnstok "Nee, het is inder daad al veel erger Er is ook een percentage mensen dat zich bij de bank meldt dat je helemaal niet meer kunt hel pen Het uitgangspunt voor de Gemeentelijke Kredietbank ts dat zij quitte moet spelen, ofte wel: de bank mag niet op kos ten van de gemeenschap draaien. Hoe doet men datf Saling: "We verstrekken ook normale kredieten, tussen aan halingstekens Iedereen is wel kom, ook de man die twee ton per jaar verdient en geld wil lenen. We stellen ons naast on ze sociale functie op als een volwaardige bank, die com mercieel denkt." De financiële situatie van de Gemeentelijke Kredietbank is nu overigens verre van roos kleurig, Het boekjaar 1982 werd afgesloten met een ver lies van 20.000 gulden. Dat ts op zichzelf nog niet rampzalig, want er zijn ook talloze jarer. voorbij gegaan waarin de bank wél quitte speelde Maar* "We dreigen nu in een situatie ver zeild te raken waarin de bank structureel verliesgevend is," aldus wethouder Wijnstok En daar gaat wat aan gebeu rent Saling: "Daar gebeurt wat aan. We proberen de gewone kredieten op te krikken, dus meer mensen te trekken die anders bij een andere bank le nen We wijzen hen op onze gunstige tarieven, die verge lijkbaar zijn met die van de postgiro Ik denk dat ook onze nieuwe huisvesting aan de Sehiedamseweg een belangTij- ke bijdrage zal leveren. Eerst zaten we in de P.K. Dros saartstraat, nogal afgelegen. Mensen stappen juist naar dc eerste de beste bank op de hoek; de RABO, de AMRO, en nu komen ze aan de Sehiedam seweg ook de Gemeentelijke Kredietbank tegen." Zien de particuliere banken de Gemeentelijke Kredietbank met als een concurrent Wijnstok- "In Vlaardingen in elk geval niet. Ik heb nooit eni ge aversie geconstateerd. Dat komt natuurlijk mede doordat wij heel duidelijke accenten leggen op de niet-commerciele kredieten Saling. "We hebben goede contacten met de particuliere banken. Soms verwijzen ze zelfs mensen door naar ons Ach, ais je naar de landelijke cijfers kijkt is de rol van ge meentelijke kredietbanken niet zo groot. Ze nemen maar vijf procent van de totale krediet verstrekking voor hun reke ning Privacy Saling en Wijnstok wijzen erop dat de nieuwe huisvesting aan de Sehiedamseweg ook grote voordelen heeft voor de huidige klanten. Er zijn nu aparte spreekkamers, zodat klanten meer privacy genie ten. Voor de klanten uit Schie dam (waarvoor de vestiging van de Gemeentelijke Krediet bank ook is bedoeid) is de bank nu gemakkelijker bereik baar. De Gemeentelijke Krediet bank heeft tn toenemende ma te te maken met mensen die in grote schulden leven, heeft u gezegd. Meldt zij die ernstige situatie ook aan de politiek9 Vervult de bank ook een sig naalfunctie) Saling: "Ja, vooral op lande lijk niveau, via de overkoepe lende Nederlandse Vereniging van het Voikskredietwezcn Die houdt regelmatig overleg op het ministerie." Wijnstok "Die vereniging kan natuurlijk goed antwoord geven op de vraag wat is écht een minimum-uitkering? En wanneer de Rijksoverheid moet ingrijpen. Plaatselijk hebben we trouwens ook een aantal overlegsituaties Van onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM „Kunst is een scheet in een netje. Het is niets en toch bepaalt het mijn hele leven," zegt de 26-jarige Schle dammer Herman Hermans Sedert zijn vierde is hij inten sief bezig met de schilder kunst Hij kan het met laten Voor hem is bezig zijn mei verf op linnen en aluminium platen, een voorbehoedmiddel om met in de sleur van het al ledaagse terecht te komen „Een soort oerdrang tot zien leren en doen maakt dat tk met hart en ziel bezig ben Dag en nachtaltijd, anders kan ik niet Ik maak ook studiereizen naar Londen en Parijs. Dan loop ik alle musea af Van de tails maak ik foto's en dia's die ik later in mijn eigen werk ge bruik Ondanks dat k weet dat het niet altijd gaat, probeer ik mezelf vrij te maken en pro beer tk vrij te zijn m wat ik doe." „Kijk, als je m een auto stapt moet je rechts rijden. Regels om je aan te houden Maar mijn kunst is voor mijzelf. Nie mand die tegen me zegt. 'Doe dit zus of zo.' Hier, dit werk stuk Iaat mijn gevoelens hier over zien: 'Studie voor een kruisiging' heet het ,Als je het kunstenaarsvak in wilt, krijg je met vele pro blemen te maken. Vooral fi nanciële, dus in het begin ben je veroordeeld tot een lijdens weg. Dan heb je geluk nodig en steun van iemand die in je ge looft, om zodoende financieel onafhankelijk te kunnen wer ken," aldus Herman Hermans. Nog tot 17 juli hangen er twintig felgekleurde kunstwer ken van hem aan de muur in de gang van de openbare bi bliotheek. Op aeryllinnen heeft Herman steeds twee vlakken gespoten met feile fluoresce rende verf. Eroverheen werd een dia geprojecteerd. „En dan ga ik er effe tegen aan. Met zwarte acrylverf Ik stond m een winkeltje toen het me opeens overviel, ik stond met twee grote spuitbussen in handen en het idee was er. Ik wil concreet bezig zijn en dat kan met die bussen. Alleen moet Je het spuiten we! buiten doen, want het spul is kanker verwekkend," vertelt Her mans. Hij maakt al zijn werk thuis in Groenoord. „In mijn Studio Totaal, zoals ik het noem," lacht Herman voorzichtig. „Nee. genoeg ruimte heb ik niet, ik ben goed op zoek Maar het is erg moeilijk iets ge schikts te vinden Want er moet flink wat daglicht binnen komen en het liefst mot een buitenplaatsje erbij Miar ii, blijf gewoon doorzoekt-1.' ai dus Herman. Heel bijzonder zijn Her man's schilderstukjes op alu- minlumplaat. Het aluminium wordt beschilderd met olieverf en later maakt hij er met een etsnaald krassen in. „Hier. Als je je ogen een beetje dicht knijpt, kun je de contouren van een paard herkennen m deze abstracte voorstelling En dat is nu zo belangrijk in mijn werk." „Ik probeer met kleur een te kening 'los' te maken. Ik ver breed de zwarte tekenlijn tot een kleurencontour. Zo wordt op abstracte wijze een beeld gevormd en gaan kleurbanen de functie overnemen van te kenpen of potlood Dat vind ik mooi, het boeit mij Ik wil ook de mensen hiermee boeien, zo veel mogelijk mensen en over al vandaan Ik ben schilder om te schilderen, omdat ik met an ders kan Iets dat in mij zit en door God gegeven, zoals een bekende kaboutertekenaar zou zeggen." Herman kruist de lange be nen eens over elkaar en gaat er even goed voor zitten. „Ik onderga zo'n grote matheid, zo'n egoïsme Ik werk ook voor mezelf, maar ik vind het nodig dat er in mijn werk een amu sementswaarde zit. Voor ande ren." „Maar moet je die politici eens zien, joh. Alles is geba seerd op materialen. Niets lijkt meer een geestelijke waarde te hebben Na de Tweede Wert d- oorlog zijn we verkeerd opge voed. Werken, werken, soldaat je spelen. En na het werk te moe zijn om je geestelijk te verrijken of om gewoon iets voor jezelf te doen," filosofeer de Hermans „De daad ontbreekt vaak Ik wil doen en het resultaat zie je hier. Het laat ook zien hoe ik tegen het leven aankijk, tegen het maatschappelijk gebeu ren." De Schiedammer, die in de tijd die hem rest dwarsfluit speelt met vrienden, beeld houwt en stnp3 tekent, had eerder al een kleine expositie in Mercurius boekenhandel. Contacten met musea m de re gio zijn gelegd, evenals met de BKR 'We' zullen nog meer van Herman Mermans horen en zien. Openingstijden openbare bi bliotheek: maandag 18 30-2100 uur, dinsdag 9.00-17,00 en 18,30-2100 uur, woensdag 9 00-17 00 uur, donderdag 9 00-12 00, vrijdag 9.00-17.00 uur en 18.30-21.00 uur en zaterdag 9.00-16 00 uur. Toegang vrij SCHIEDAM „Als Tankerclesning fail liet zal gaan dan vrezen wij dat wij, als bewoners in Schiedam zuid, zul len blijven zitten met een ongelooflij ke hoeveelheid rot zooi Dit schrijft de Bewonersver eniging Zuid in een open brief over Tankercleanmg Het bedrijf verkeert in moeilijkheden en heeft surseance van betaling gekre gen „Al meer dan een laar slaat Tanker cleanmg olie- en chemlcalieresten op In haar opslag tanks op het be drijfsterrein in Schiedam Zuid. Wij schatten dat Tan- kercleaning in staat ss minstens tiendui zend ton afval op te sparen én te bewa ren in éen jaar tijd." aldus de BVSZ „Het opruimen van deze restvervuiling gaat minimaal 2Vi miljoen gulden kos ten Wij zijn bang dat bij de afwikke ling van een faillis sement er een he vig getouwtrek zal ontstaan over de fi nanciering van de ze kostenpost De bewonersver eniging acht het moederbedrijf Transol de eerst verantwoordelijke om deze schoon maakkosten te be talen Ze vinden dat de overheid hierover Transol moet aanspreken. De open brief is ge- -icht aan het Schie- damse gemeente bestuur, Rijnmond, de provincie en de Ministeries van Volksgezondheid, Milieu, Ruimtelijke Ordening en Eco nomische Zaken .Indien hier met tij dig op wordt inge sprongen vrezen wij geconfronteerd te worden met een affaire al la EMK, aldus de BVSZ SCHIEDAM Lo co-burgemeester R Scheeres heeft gisteren een druk ke dag gehad met het opspelden van eremedailles m de Orde van Oranje Nassau Hij spelde gisteren zes lintjes op de revers van jubilarissen en scheidende werk nemers Bij de dok- en werfmaatschappij Wilton-Fijenoord overhandigde hij aan vier jubilaris sen een medaille, Schiedammer H. in 't Hol, werkzaam als hout- en alumi- mumbewerker kreeg een bronzen i Insigne Tekenaar B Plaisier ontving een zilveren me daille, evenals af delingschef J B Besoort Ook de Vlaardingse administrateur F J J Krauwinkel werd onderscheiden met een zilveren me daille Zij werkten allen veertig jaar bij dezelfde baas Bij het Schiedamse bedrijf Van Dijk Scheepsuitrustin gen is de Rotter dammer H H Sliep verrast met een on derscheiding in de orde van Oranje Nassau De jubila ris die er een dienstverband van 45 jaar op had zit ten, kreeg van Scheeres een zilve ren eremedaille op gespeld. De heer Sliep is ge durende al die ja ren belast geweest met het vervaardi gen van scheeps- zeilen en scheeps tuigen, een am bachtsvak dat ook nu nog geheel met de hand geschiedt Als laatste m de rij onderscheidingen ontving politiefunc tionaris Maarten Den Uijl even voor dat zijn afscheids receptie begon uit handen van de bur gemeester een gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau De 62-jarige chef van de afdeling Vreemdelingenpoli tie nam tijdens een druk bezochte re ceptie in het hoofd bureau van politie aan de Nieuwstraat afscheid van zijn collega's en overige bekenden Maarten den Uijl is eerst ais a'gent be gonnen bij de Schiedamse politie In 1945 werd hij hoofdagent en sinds 1970 be kleedt hij de functie van hoofd van de vreemdelingenpoli tie Den Uijl maakt gebruik van de re geling "vrijwillig vervroegd uittre den" Bij een familieruzie over geld is een bewoner uit de St Li- duinastraat gewond geraakt Zijn 34-jarige zoon die de klappen had uitgedeeld liep een beet in zijn rechterbeen op door een politiehond, om dat de man zich verzette te gen z'n aanhouding Ook een 32-jarige mevrouw bemoeide zich met de aanhouding en deelde een trap uit aan een agent. Beide mensen zijn na verhoor weer vrijgelaten Bij een inbraak in een winkel aan de Troelstralaan is een plastic zak met vijfhonderd gulden verdwenen Uit een si garenwinkel aan de Parkweg is een hoeveelheid shag en sigaretten ter waarde van vierduizend gulden gestolen Een groen aanhangwagentje dat stond geparkeerd bij de Lange Singelstraat >s even eens ontvreemd De aan hangwagen heeft het kente ken FT 86 FX. In verband met de aanleg van een verkeerstunnel bij de Nieuwe Damlaan wordt dit weekeinde 's nachts gewerkt bij het station Nieuwland Vanaf zaterdagnacht tot en met dinsdagnacht zullen bij de spoorlijn de bovenleidin gen worden verzet en hoor- palen ten behoeve van de hulpbruggen worden aange bracht SCHIEDAM De schade die jaarlijks wordt toegebracht aan de fonteinen m de Schiedamse sin gels loopt in de duizenden guldens. Vooral de dure sproeikoppen moe ten het ontgelden Schiedam heeft sinds 1975 geleide lijk aan acht fontei nen in de singels geplaatst Deze zorgen ervoor dat de kwaliteit van het water in de stadssingel op ni veau blijft Met be hulp van de fontei nen wordt het bo- tulisme bestreden en het zuurstofge halte van het sin- qelwatar verhoogd. Waarschijnlijk sneuvelen de sproeikoppen om-- dat met steentjes over het water wordt gekeild. Het herstel van de spuitkoppen kost de gemeente jaar lijks tienduizend gulden ROTTERDAM Discotheek Bristol op het Hofplein biedt in de zomer maanden een spec taculair programma met muziek, roller skate, karate, een stripquiz en bingo Vanavond, zater dag 18 juni, treedt om middernacht de zanger Lou Prince op. Vrijdagavond 1 juli kunnen bezoe kers kijken naar een demonstratie van fuil-contact ka rate met de Neder landse en Europese kampioen Azzouazi In september vol gen in Bristol kam pioenschappen met deze vorm van ka rate, waarbij echt gericht geslagen wordt In samenwerking met de Rollerskate in de Menkenhai vinden in de loop van augustus Dis codans kampioen schappen plaats op rollerskates Bristol heeft in augustus nog een exclusiviteit Dan wordt daar de „Stripdiscoquiz" gehouden Deelne mers maken kans op een plaats in de landelijke finale in Alkmaar De hoofd prijs is een veer tiendaagse reis naar Hawaii In de quiz kan men maxi maal vijf kledings tukken kwijtraken Doordeweeks wordt de dansvloer veranderd in een bingozaal. 1 Bristol wordt opged' knapt. De trap naar boven verandert inJJ een „Showbizz- trap" met lichtjes en de verlichting op de dansvloer wordt aangepast De gor-' j dljnen verdwijnen* r De Kunstacademie' zal de wanden fan- tasierijk beschilde ren 1

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2