Kleïhè Aarde ziet Schiedam wel zitten Gaat Stedelijk entree heffen? Onzinnige inspraak: borden al maanden weg Voorzitter Van ijk neemt nu écht afscheid f Extraatjes voor feesten ItlBlp r l P [muziek bloseopeé diversen ssiiiiliiit "msmmmim. 0 SCHIEDAM Wet houder Chris Zijdeveld van Ruimtelijke Orde ning probeert op het Stadskantoor iedereen warm te krijgen voor de bouw van piramide huizen van Stichting De Kleine Aarde. De magi sche krachten die de Egyptenaren toeschre ven aan de piramide zijn ook op de wethou der overgeslagen. Hij ziet met dit experimen tele woningbouwtype nieuwe kansen voor goed en goedkoop wo nen. mmmmk Bureaucratie SCHIEDAM Er bestaat een kans dat het Ste delijk Museum in de toekomst entree gaat heffen. Volwassen bezoekers zullen dan één gulden vijftig moeten betalen, kinderen 75 cent. SCHIEDAM Raadsleden van de commissie Ruimtelijke Ordening mochten gisteren hun me ning geven over verkeersborden die al lang niet meer te zien zijn bij drie Schiedamse bruggen. De bedoelde borden zijn al maanden geleden verwij derd. Zolang geleden zelfs dat H. C. Jansson van Gemeentewerken niet meer kon achterhalen wie met de borden aan de haal is gegaan. „Werkeloosheid is het grootste probleem. De Federa tie moet daar op kunnen reageren," aldus de schei dende voorzitter Van Wijk, links op de foto. SCHIEDAM „Ik wil wel, maar de tijd ont breekt," zegt de heer W. J. van "Wijk. Hij heeft gisteravond afscheid genomen als voorzitter van de Stichting Schiedamse Federatie. Van Wijk, in het dagelijkse leven hoofd van de Prin ses Beatrixschool, is maar liefst vijftien jaar in de avonduren actief geweest voor de stichtin gen. De Federatie die onder andere de adminis tratie doet en de belangen behartigt van diverse sociaal-culturele instellingen in Schiedam, zoals club-en buurthuiswerk. Mi ■zms,. Agenten zorgen ervoor dat de colonne wandelaars zon der stagnatie de pas erin houdt. Sch •Sfe» vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING. - 4 9i m-.MMi'.'-h ai Bingo Concert Coöperatie Aanvaring Museum Inbraak ,3 Diploma- loma- uitreiking :lêl ■Él. »r i 1 HET VRIJE VOLK schiedam 14 Él£ Wethouder Zijdeveld wil wig-wamhuizen Bij de opening van Neder lands eerste echte experimen tele wig-wam woning die is ge bouwd op het eigen terrein van de Stichting De Kleine Aarde is Boxtel, was Zijdeveld zeer lovend over de driehoekwo ning. De mensen van De Klei ne Aarde hadden speciaal Zij develd uitgenodigd vanwege zijn fanatieke toepassing van zonne-energie in Schiedamse nieuwbouw. Architecten mogen nu van de wethouder ook aan de slag met ontwerpen van piramide- woningen. Om de raadsleden te overtuigen van de baanbre kende mogelijkheden die de pi- ramidebouw heeft, kregen zij allemaal een brochure van De Kleine Aarde als huiswerk te lezen. De houten wigwams van twee verdiepingen zijn ge schikt om met z'n tweeën te bewonen. Mensen kunnen er zowel alleen als in groepsver band in leven. In de top van de piramide zijn zonnecollectoren aangebracht en is een ruimte gereserveerd voor energie-opslag. Behalve uit zonnewarmte wordt ook energie verkregen uit een windmolen die op de top van de wig-wam-woning staat, en die bijvoorbeeld voor zes of tien woningen in één kluster energie levert. "Zijdeveld heeft in Boxtel luidkeels geroepen: "Schiedam De wig-ivamwoningen waarvoor wethouder Zijdeveld de gemeente probeert warm te krijgen. durft het we! aan deze pirami de-woningen te bouwen," ver telt Wout Snel, voorzitter van de Stichting Bouwplan De Kleine Aarde. Samen met ar chitect Gerard Schouten plei- thij vandaag bij de wethouder en z'n ambtenaren voor een ex periment. Zijdeveld is inder daad zeer enthousiast en roept dat hij "dolgraag" aan de slag wil met deze goedkope bouw. Wat Snel betreft kunnen ge gadigden alvast contact met hem opnemen (04116-84921. Voorwaarde is namelijk dat er een groep mensen in Schiedam is, die in een dergelijke woon vorm met milieuvriendelijke en energiebesparende foefjes, wil wonen. Zij kunnen als groep een vereniging of stich ting vormen die dit plan aan kaart. Verder is het noodzake lijk dat de gemeente toestem ming geeft en bouwgrond be schikbaar stelt. Provincie en Rijk kunnen Schiedam niets in de weg leggen, omdat de mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening het ex periment groen licht heeft ge geven. Technisch is de piramide een fluitje van een cent. Vol gens De Kleine Aarde kan een handige doe-het-zelver voor dertigduizend gulden al een pi ramide-woning bouwen. De proefwoning die in Boxtel op eigen terrein staat, is wat duurder uitgevallen omdat hier ook allerlei foefjes voor energie-besparing in zijn toe gepast. Deze komt op 15.000 gulden. Wout Snel hekelt de bureau cratie en bouwverordeningsre- gels die tot nog toe alle initia tieven de grond in hebben ge drukt. Alleen In Huizen bij Hil versum is het gelukt. Hier wordt juli de eerste paal gesla gen. "Vraag mij niet hoeveel zweetdruppels het heeft ge kost. Er zijn allerlei omwegge- tjes belopen om het experi ment erdoor te krijgen. We moesten de hulzen eerst ont zettend duur maken om in aanmerking te kunnen komen voor subsidie. "De piramides in Huizen zullen als premie a-koopwoningen worden opge leverd. "Ik heb begrepen dat in Schiedam de grondprijzen re delijk zijn," zegt Snel. "Als je de grond goedkoop houdt, en zelf een handje uitsteekt, ben je voor 40.000 gulden onder de pannen. We hebben een aanne mer van een houtbedrijf ge vonden die voor 18.000 gulden het casco levert." In de tweede bezuinigings ronde in het kader van de ana lyse bestaand beleid denkt het college van Burgemeester en Wethouders hierdoor dertig duizend gulden in het laatje te krijgen. Dit zeer tegen de wens van onder andere CPN'er Ul- fert Bruseker. „Het bezoek zal daardoor aanzienlijk teruglo pen," meende hij in de verga dering van de raadscommissie voor Cultuur. „Vooral mensen uit de lagere inkomensgroepen worden getroffen. Nu kan iedereen in en uit lopen. Dat doen de mensen niet zo snel als er entree wordt geheven." Mevrouw Lambalgen-Brou- wer van het CDA dacht dat het niet met zo'n vaart zou lopen. „Je moet de zaak beter gaan verkopen," dacht zij. Het ge meentebestuur houdt in leder geval al rekening met een te rugloop van het bezoekersaan tal met twintig procent. De maatregel zou op 1 ja nuari 1984 of in het nieuwe sei zoen september '84 in moeten gaan. Clara Stroman van het museum ls allerminst geluk kig met het idee. „Het bezoe kersaantal zal er zeker door terug lopen. Bovendien raak je de inloop kwijt van mensen die tussen de middag eventjes bin nen wippen. Maar ik weet ook geen alternatief om te bezuini gingen. Het is nu eenmaal een vast gegeven dat Schiedam dik in de rode cijfers zit." Het museum zou als het plan doorgtiat mee gaan draaien In de museumjaarkaart. Deze kaart geeft bezoekers recht op gratis toegang in musea in het hele land. Van de opbrengsten van de jaarkaart krijgen de aangesloten musea een percen tage. Er zijn nog besprekingen gaande over de consequenties die het plan heeft voor de vrije lunch- en orgelconcerten in het museum. „Het ls een vast ge geven dat de concertserie gra tis moet blijven, maar hoe we dat moeten regelen, weten we nog niet," zegt Clara Stroman. „Misschien dat we een vrij- kaartje gaan geven, want we hebben gemerkt dat de con certbezoekers niet geïnteres seerd zijn in de tentoonstellin gen. Het gaat om verkeersmaat regelen die geldén voor de Ko ningin Wilhelminabrug, Korte Havenbrug en Willemsbrug- Bij deze drie bruggen werden in 1957 borden neergezet die een automobilist verbieden de brug op te rijden ais een tegen ligger in het zicht is. Nu, vijfentwintig jaar later, is er een college-besluit voor nodig om de borden weer te verwijderen. Gemeentewerken heeft daartoe een voorstel op het bureau van burgemeester en wethouders gedeponeerd. Echter... het is nog maar een formaliteit waarbij de in spraak achter de feiten aan holt en een hoop administra tief werk is gemoeid. De Koningin Wilhelmina brug is in 1978 vernieuwd en heeft nu een wegdek van zeven meter breed! Ruim voldoende dus om elkaar te passeren en al vijf jaar is het verkeersbord ook spoorloos, maar de ver keersmaatregel is nog altijd van kracht. Bij de Willems- en Korte Ha venbrug stonden dezelfde ver bodsborden. Bij de Korte Ha venbrug werd het verbod in 1957 ingesteld omdat paard en wagen of mensen met hand karren nog voorkwamen in het straatbeeld. Tegenwoordig is de kans dat deze voertuigen el kaar op de brug passeren een zeldzaamheid. Bij de Willemsbrug is in de loop der jaren het wegdek zo versmald dat met geen moge lijkheid nog voertuigen met vier wielen over de brug kun nen. Het afscheid van de voor zitter viel samen met de vie ring van het tienjarig be staan van de Federatie in het dienstencentrum De 4 Molens. In de grote zaal van het centrum hadden de kop stukken uit het sociaal-cultu rele wereldje zich verenigd om dit heugelijke feit luister bij te zetten. „Juist in deze tijd krijgt de Federatie een steeds belang rijker taak," vindt Van Wijk. „Het belangrijkste probleem waar de huidige maatschap pij mee zit is zonder meer de werkeloosheid. De Federatie moet activiteiten kunnen ontplooien om dat op te van gen. We moeten af van het idee dat werkeloosheid iets vies is." „De nadruk komt voor een voorzitter van de Federatie steeds meer op deskundig heid te liggen," gaat Van Wijk verder. „Nota's doorne men, boekwerken lezen, ik heb daar eenvoudigweg geen tijd meer voor." Het is de derde keer dat Van Wijk af treedt als voorzitter van de Federatie. De vorige twee keren kwam hij terug omdat er geen opvolger gevonden kon worden. Dit maal is hij, ondanks dat er nog niemand is die zijn plaats wil inne men, vastbesloten de voorzit tershamer neer te leggen. Duizenden op pad bij wandelvierdaagse Een petje op tegen de nog schrijnende zon, een tas je met ver frissing en wandelen maar. Voor de heren is het altijd nog wat moeilijker om zomerse kledij aan te trekken, de vrouwelijke deelnemers hebber er geen moeite mee zo blijkt duidelijk. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een colonne van vijfentwintighonderd men sen trekt vier dagen lang door de stad ter gelegenheid van de jaarlijkse Avondvierdaagse. De wandelaars zetten er gis teravond bij het startpunt sporthal Margriet ferm de pas in. Het terrein van de Sporthal bood een zomerse aanblik want met dit weertje tien kilo meter lopen, kost aardig wat zweetdruppels! Plastic zakjes met komkommers, frisdrank en appels moeten de deelne mers op de been houden. De route is iedere avond an ders. Op de eerste dag togen dc wandelaars naar het park. De omgeving van Grocnoord, lan delijke weggetjes langs de Overschiesestraat en als laat ste een tocht langs de Maas boulevard en de wijk De Gor zen vormen een afwisselend kijkgebeuren voor de deelne mers. De grootste groep vormen de schoolkinderen die in klasse- verband de veertig kilometer lopen. Zij nemen met een aan tal van 1700 het voortouw. Er zijn ongeveer 800 individuele inschrijvers. Onder de wande laars bevinden zich ook leden van De Kring die voor de 37-ste maal meelopen en leden van de Nederlandse Wandel- bond die voor de veertigste maal aan de avondvierdaagse meedoen. Zij zulien samen met andere veteranen vrijdag op de laatste avond extra feeste lijk worden verwelkomd. De tocht eindigt vrijdag bij de Westfrankelandsedijk waarna met muziekverenigingen aan kop, de colonne naar de Sport hal gaat voor de medaille-uit reiking. WOENSDAG 22 JUN11983 Theater Zuidplein, tel. 815844, Ariecchinozaal: Ted Keijser, „It's all Dutch to me", wo. 20.30 uur. De Schouwburg, tel. 111766: Holland Festival. Nederlands Danstheater, wo. 20.15 uur. De Lantaren, teh 364998, zaal 1: Stichting Dansproduktie, Nieuw Projekt, wo. 20.30 uur; zaal 2: Eiko Koma, Trilogy, wo. 21.00 uur. Arena, tel. 363431: Roger Chapman Band, wo. 21.30 uur. „v.-: 'Y&MV Alhambra 1, tel. 330293: Flying high II (a.l.), 7.00, 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: So phie's choice (16), 8.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Ghandi (a.l.), 8.00 uur. Calpyso 2, tel. 131855: Tootsie (a.l.), 7.00, 9.30 uur. Calypso 3: One from the heart (a.l.), 6.45, 9.15 uur. Centraal, tel. 138210: Het gro te voordeel (18), 6.15, 7.45, 9.15 uur. Cineac AD (Beurs), tel. 138082: Streetfighters (16), 7.00, 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Merry Christmas mr. Lawrence (16), 6.45, 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: 48 Hours (16), 7,00, 9.30 uur. Cinerama 3, tel. 115300: Five days one summer (a.l.), 6.45, 9.15 uur. Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.) 6.45,. 9.30 uur. Cinerama 5, tel. 115300: Toot sie (a.l.) 2.00, 6.45, 9.15 uur. Corso, tel. 121110: The. de [verschrikkelijke (16). i >o, 9.30 uur. Kriterion: tel. 128615: Ameri can gigolo (16), 7.00, 9.30 uur. -in» Lumiére 1, tel. 117755: Lone 199 wolf McQuade (12), 7.00, 9.30? a s: uur. Lumiere 2, tel. 117755: Silves-C! ter Stallone in first blood 7.00, 9.30 uur. Lumiére 3, tel. 117755: Jaws i", (12), 6.45, 9.15 uur. Lumiére 4, tel. 117755: Battle-197 truck (16), 6.45, 9.15 uur Metro 2, tel. 844393: The "hot"1'?, bubblegum" maagd (12), 8.00 uur. Rex, tel. 772793: Het sexsle-, 0 ven van Jennifer Wales (18) tot 23.00 uur. Thalia, tel. 111555: De lift (16).'11" 7.00, 9.30 uur. 't Venster 1, tel. 364998: Heart beat 16), 19.30, 20.00 uur. ,1fs' 't Venster 2, tel. 364998: Het zevende zegel (16), 20.00, 22.30 uur. 't Venster 3, tel. 364998: Comenu, back to five dime Jimmy Dean (16), 19.30, 22.00 uur. Spijkenisse'Euro, tel. 01880 24144, zaal 1: De lift. (12), 8 uur; zaal 2: Tootsie (a.l.) 8 uur; zaal 3: An officer and a gentlo-^v man (12) 8 uur Lantaren 3: Stadt der verlore- ne seelen (16), 20.00, 22.30 uur. Hellevoetsluia, Tivoli, Summer lovers (12), 20.30 uur. .Ay .:-w "j/vf •?og nog JsH" mmm&mmj Luxor, tel. 138326: Holland Festival, films. Langepad: Prestatieloop, wo. 19.00 uur Stadhuisplein: Noorse brass band, do. 13.00 uur Chillup, tel. 814046: haring- avond, wo. 20.30 uur Trefcentrum, Westersingel 18:»;n lezing over meditatie door Wal-nw ter Dënzer, wo. 20.00 uur. a' ■S?i !t?V 'iuë kortaf De stichting Lente feest houdt op don derdag een bingo avond. Precies om acht uur zal het eerste nummer worden omgeroe pen. De zaal is om zeven uur open. De opbrengst van het spel is bedoeld voor het werk dat de stichting ver richt voor bejaar den, invaliden en mensen die slecht ter been zijn. Len tefeest is gevestigd aan het Broersvest 101. Ineke Kok (piano) en Hanneke Cats (dwarsfluit) geven donderdagavond een concert in het Stedelijk Muzeum. Zij zullen werken ten gehore brengen van Bach, Beetho ven, Jardani, Pas cal, Tomasi en Wis- smerr. De toegang bedraagt drie gul den voor leden van de Vereniging van vrienden van het Museum en vijf gul den voor niet-Ie- den. Koffieblikken uit Engeland, Zweden en Frankrijk, een kubus van 125 jaar Konsum uit Oos tenrijk enzovoort. De etalage van co- operatie 't Winkel tje aan de Kethel- straat 12 in Schie dam is sinds kort ingericht met spul len die bezoekers van het Coöpera tiemuseum hebben aangedragen. De etaiering kan vol gens de coöperatie misschien een sti mulans betekenen voor mensen die op vakantie gaan om ook iets dat zij zien in het buitenland en dat met de co- operatie te maken heeft mee te ne men. Een boot is op de Sehie ter hoogte van de Overschie sestraat in aanva ring gekomen met een pui van een bakkerij. De schip per ramde met het achtersteven de gevel die een klein deukje opliep. In het Stedelijk Mu seum aan de Hoog straat gaat vrijdag een nieuwe exposi tie open. De ten toonstelling 'ont werpen voor de in dustrie' geeft een overzicht van de geschiedenis van het industriële ont werp en de heden-,,y daagse industriële Tv vormgeving. Het ontwerperscoliec- af tief "2D3D" in Dén-" Haag en kunste naars Wim Crou- -sVj' wel, Gertjan Leuve-.. link en Louis Luc- ker stelden de ex- wt positie samen. De tentoonstelling is zien tot 8 augustus. I n deze periode wordt naast Cobra ook de Japanse hei;r dendaagse kunst uit de eigen eollee- ~- tie getoond. Bij een inbraak in nsl! een woning aan deat£ Overschiesestraat is een video-recoro der gestolen. De ,4!» dief is met een val- se sleutel binnen'Lie' gekomen. - J xw mii' Sjy, Groothuis worden ;jjt. vrijdag de dipio- ma's uitgereikt aalïjlj- de avondcursisteru De feestelijke avond begint om in het MCM de acht uur. «tr vrT tiS' JTS* VA .3 'tiK SCHIEDAM Het Passage theater heeft van de gemeen te vijfduizend gulden te goed voor het jubileumfeest in no vember. Het theater bestaat dit jaar vijftig jaar en dat wordt gevierd met onder an dere een open dag en ama teursfestival, gevolgd door feesten in tropische sfeer en in de jaren dertig stijl. Ook de pleincommissie Frans Halsplein krijgt duizend gul den voor een pteinfeest on der strikte voorwaarde dat t men in volgende jaren zelf n 1 voor de financiering zorg r. dient te dragen. Verder is er v ook vijfhonderd gulden gere-:9 serveerd voor de wijkvereni- ging Bijdorp. Die vierde afg&r lopen maand op grootse wij- ii ze haar jubileum en heeft om3 een bijdrage in de kosten g&nz, vraagd. -.ó :l 3- -c siSfi 'Vrf. MSitelifctoieLiJ.a

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2