M e wmmr T OO wto& :r&ïmm *m mmm ïp"^ Niet alleen royalty m ss&kB®&a "Bén moei steeds de toon aangeven." 9 flSr&S^P 3t*ï?*« wmmM Max Koot, in brede kring vooral be kend als hoffotograaf ("Maar 7.0 noem ik mezelf niet, hoor") exposeert tot 27 juli in het Hilton-hotel in Amsterdam. De bedoeling is dat wat betreft die ten toonstelling het mes aan twee kanten snijdt. Hilton hoopt dat wat ander pu bliek dan anders het hotel binnenloopt en Max Koot hoopt dat op deze manier in brede kring bekend raakt dat hij veel, heel veel andere dingen doet be halve vorstelijke personen op de kiek zetten. Verstoppertje Klapcamera ÜSlt Society Tussenweg Hof-fotografie wmBr WA&yir,'AL._ :ttJES3dSSSi *ZPr$S 'Ik kies voor de fc"S^»ii^.5bW«rii m met voor mens ZATERDAG 25 JUNM8S3 't mooie plaat ie' Door ELS SMIT DEN HAAG Bert Haanstra. .denk ik als ik de eerste glimp van hem opvang. Of zouden alle - mensen die beroepshalve achter een camera staan zulke ogen krijgen? En misschien is het wel het type: het type van de erva ren en tóch nog menslievende ras-observeerder. Maar ik heb hier niet te maken met een type. Ik heb te maken met Max Koot en als-ie al in een vakje moet, dan maar in het vakje zoals de "Amerikaanse auteur Thomas Tryon het omschreef: „Alle wer kelijk Goeie mensen op deze wc- ^reld zijn in wezen ongekunsteld én ze hebben altijd iets van het Kind in zich bewaard." Met de Mazda van Koot van ''zijn studio annex winkel naast het Vredespaleis over de Scheve- ■ningseweg. „Mooi is 't hier, hè?" Die bomen en de zon. „Vroeger was 't hier nog leuker, dan reed - die Scheveningse tram, die open ":,tram hier. Was een leuk gezicht: al die mensen die naar het - -strand gingen." - Koffie in het Promenade Hotel. Eerst maar even de aanleiding - tot het gesprek: hoe bent u aan die tentoonstelling in dat Am sterdamse Hiltonhotel gekomen? „Ik kende het meisje dat daar de public relations verzorgt of beter gezegd: ze kende mij. En ze - wilde al lang een tentoonstelling "van mijn werk en nu was daar de gelegenheid. Ik ben er wel blij -om. Amsterdammers zijn chau vinistisch die komen niet naar .Den Haag. Daarom hebben we er - maar een beetje commerciële op- -stelling van gemaakt." Commercieel? V „Nou ja, een overzicht dus van y wat we doen: portretten, kinder- 'foto's, luchtfoto's, bruidsfoto's en de staatsiefoto na de inhuldiging van Beatrix die hebben wc op- ^geblazen tot anderhalve meter." Als dit commercieel is, wat zou ik me dan moeten voorstel- len bij een artistieke opstelling? „Het een hoeft het ander niet ..„uit te sluiten. Het ging er ons om "een zo breed mogelijk overzicht te geven van wat we doen." Maar er hangen dus geen fo- to's die u voor u zelf maakt of... Nou, ik weet niet of die Artis tiek genoemd kunnen worden, ..maar nee, die hangen er niet." Wat zijn dat dan voor foto's? „Foto's die ik op vakantie maak: safari-foto's, eh..." U maakt foto's op vakantie. Ik ken fotografen die als ze op va kantie gaan de camera zo ver mogelijk weggooien. „Dat kan ik me wel voorstel len. Maar ik vind het leuk om dan die foto's te maken waar ik anders niet aan toe kom, de land schappen bijvoorbeeld. Daarbij moet ik zeggen dat ik het geluk heb gehad dat ik voor mijn be roep veel heb mogen reizen." Zoals naar? "Naar Indonesië bijvoorbeeld". .Mmm. leuk. "Dat kwam toen helemaal goed uit - ik had van drie ver schillende firma's gelijktijdig een opdracht. Dat had voor hén het voordeel dat ze niet de gehele reissom hoefden te betalen". Wat heeft u daar gedaan? "Onder meer de Borobudur ge fotografeerd. Ik vond het wel leuk om daar terug te komen - ik ben in Indonesië geboren". O ja? En hoe vond u het om terug te komen? "Ik vond het wel interessant". Ook dat het rond de Borobudur nu compleet Sijtje Boes is gewor den? "Vreselijk. Ik weet nog, toen we kleir waren *r>:in vader op Toon Hermann uit de serie van toen en thans. Over bruidsfoto's: "Ik werk me rot op die twee men sen." zondagmiddag zei: Jongens, we gaan even naar de Borobudur. Toen was-ie nog niet gerestau reerd en als het dan tijd werd om naar huis te gaan, dan speel den mijn broertjes en ik verstop pertje in die boeddhabeelden. Maar als je 't nu over reizen hebt: Indonesië is mooi, Bali is prachtig, groen en lieflijk. Maar als je mij zou vragen, waar gaat je hart naar uit, dan zou ik zeg gen: Afrika: dat Kenia en Tanza nia - die Serengetti. Ik geloof dat als ergens het paradijs is, dat daar is". Dat licht en... "En alles. Maar dan toch, het is in al die landen zo, ook in Ni geria bijvoorbeeld: de organisa tie van dingen, ook van die wild parken is veel te snel overge gaan in handen van de bevol king". Aan organisatievermogen ont breekt het nog wel eens. "En niet dat dat die mensen valt kwalijk te nemen. Ik bedoel: wij hebben er eeuwen over ge daan om zo ver te komen - je kan bovendien niet verwachten dat mensen met een totaal andere beschaving die principes overne men". Het is het ontbreken van organi satie en het ontbreken van ccn centrale figuur die ideeën heeft, die inspireert en die het voor beeld geeft. Een centraal punt is belangrijk: dat geldt bij ons in de zaak. dat geldt ook voor neem maar de architectuur. Je kan al le metselaars en bouwers van het Vredespaleis inhuren, maar ais je de architect niet inhuurt, Zo komen gere geld foto's bij kranten binnen. Maar Koot doet meer dan alleen vorstelijke perso nen fotograferen. dan krijg je geen tweede Vredes paleis. Je kan alle technici en ca meramannen, en allemaal even goed, inhuren om een Visconti- film te maken, maar als je Vis conti zelf niet uitnodigt, krijg je geen Viscontï-film. Ik denk dat bij de Borobudur ook één man het idee heeft gehad; weliswaar moeten die ideeën door de meer dan honderd jaar heen zijn over genomen, maar één moet steeds de toon hebben aangegeven. An ders kom je niet tot zo'n gebouw. Als je goed kijkt, valt het je op dat de vormen naar boven toe steeds simpeler en volmaakter worden. Dat is niet per ongeluk, dat is doordacht. En wat betreft de onderste laag. voorstellend de wereld met al zijn vuil en ellen de- en daaromheen zat een laag aarde. Weet je dat ze er nog steeds niet uit zijn of die laag aards slijk daar nu door de eeuwen heen om is afgezet of dat het de bedoeling van de maker is geweest." Mooi, mysterieus. En toen ging ,u, in uw jeugd naar Eindhoven. "Naar Biidel zelfs. Mijn vader was gepensioneerd als hoofdon derwijzer in Indonesië en wilde eigenlijk wel terug naar Neder land en mijn moeder was een Brabantse, dus..." En toen is het fotograferen be gonnen. Op de hbs, geloof ik. "Ja en na m'n eindexamen bij Philips, want daar werkte ik toen." :ïv^;n:?ïW "Portretten vind ik sowieso leuk." FOTO'S MAX KOOT rlZyfW. Met de klapcamera van vaders. "Ja, nou en of." Was uw vader fotograaf? „Nou ja, kiekjes van de familie buiten, van vuurspuwende ber gen en zo. Ik vond dat leuk die fotografie. Ik had die camera en ik ben toen boeken gaan lezen over de techniek van het ontwik kelen." Van wie, toch niet van... „Van Dick Boer, jazeker, wei nig opwindende, maar gedegen boeken waar ailes in staat. En met die techniek had ik toch al weinig moeite, want ik had hbs-b gedaan, het rechtlijnige type, weet je wel. Met brandpuntsaf standen en lenzen had ik niet zo veel moeite, maar ik moest na tuurlijk wel het een en ander over de chemicaliën leren. Die foto's, portretten van personeels leden van Philips maakte ik dan 's avonds in de slaapkamer, met een dekentje als achtergrond. Behalve als mijn broer ziek was, want dan konden de afspraken niet doorgaan. Na verloop van tijd en nadat ik had ontdekt dat mensen de foto's mooi vonden, zei ik tegen mijn vader: Ik wil fotograaf worden. 'Ik zal er het wetboek eens op naslaan," zei m'n vader. En toen bleek dat je behalve dat je kredietwaardig heid moest hebben, handelsbe kwaam moest zijn én dat je een vakdiploma moest hebben. Toen ben ik, na de oorlog naar de foto vakschool in Den Haag gegaan en ik dacht: Ik slaag nooit na tuurlijk. Maar ik kreeg bericht en ik was geslaagd, hoorde bij de 50 procent geslaagder. Bij toeval vond ik toen een studio aan het Statcnplein in Den Haag. Daar werkte ik dan de foto's af die ik in het weekeinde in Eindhoven maakte. Nee, geen foto's in Den Haag. Hier kende me toch geen hond." Wél naar Parijs geweest? "Ja. in 1955/*56. Ik dacht dat ik daar we! hei een en ander kon leren. De sjieke firma Harcourt was dat: trappen, tapijten en kroonluchters en zij maakten fo to's van de society. En op een ge geven moment zei ik: Maken jul lie geen foto's van bruidsrecep ties? Nee, dat deden ze niet, want bij trouwerijen ging het daar zoals het bij ons vroeger ook ging" Hoe ging dat dan? „Dan stonden vijf, zes fotogra fen op het bruidspaar te wachten en degene die 's avonds het eer ste de foto's bij het bruidspaar thuis bezorgde, die verdiende er wat aan. Ze vonden mijn idee wel goed, bij Harcourt heb ik re portages gemaakt tot 500 kilome ter van Parijs bij al die oude kastelen. En die foto's hingen ze dan op in een etalage. Op een ge geven moment dacht ik: ik zit hier toch aan m'n plafond -- ik ga weer terug naar Nederland. Ik had er veel geleerd, in Parijs, wei niet artistiek, waarvoor ik in eerste instantie was gekomen, maar wel commercieel. Ga maar na: een fotograaf in Nederland, Liesbeth List die had een studio met een kastje voor de deur met z'n naam, maar geen etalage in ieder ge val. Toen ben ik daarmee begon nen, want een etalage praat te gen de mensen en hij neemt ook de drempelvrees weg om bij een fotograaf naar binnen te stap pen." En het werk in Nederland? „Bruidsreportages, met ons team maakten we er zo'n 80 tot 100 per maand. Totdat ik dacht: nu moet ik een tussenweg kiezen: tussen het massawerk en het heel precieuze werk van het ma ken van enkele foto's en die voor een hoge prijs verkopen. Ik heb toen besloten tot een redelijke kwantiteit met een redelijke kwaliteit. We zijn toen mensen die zouden gaan trouwen gaan aanschrijven, samen met de fir ma De Weduwe later is daar de Fclicitatiedicnst uit voort ge komen." Hé. „Ben ook de Haagse Comedie gaan aanschrijven, met daarin de aanbieding: ik wil uw acteurs fotograferen en u kan die foto's dan in de foyer ophangen als u mijn naam er bij vermeldt. Zo heb ik Paul Steenbergen en Cees Laseur bijvoorbeeld gefotogra feerd. 'k Kreeg er wel aanmer kingen op in het begin, van colle ga's, ook omdat ik in bladen ad verteerde. Dat kon je toch niet doen als fotograaf. En dan zei ik: Waarom niet? Zijn wij dan God? Toen ik begon, deed ik mensen na, bijvoorbeeld met alleen dat kastje naast de voordeur. En nu doen mensen mij na. En dat is ook góed als je in een vak begint. Maar daarna ga je verder als je dat in jc hebt." Mag ik ccn sigaret opsteken? U rookt niet? "Nee. nooit gedaan. Maar vo rig jaar had ik wel een rokers- been." Met van die dichtgeslibde ade ren. "Ja, of een etalage-been noe men ze het ook wel." Een etalage-been? "Ja. want als je een paar me ter hebt gelopen, krijg je kramp in je kuiten, moet je opeens hoog nodig voor een etalage stil staan." Wat voor foto's vindt u nu leuk om te maken? "Sncl-beslis-foto's. Dus niet .van wasmachines. Maar b.v. wel van ménsen op het juiste mo ment dat vastleggen waarvan jc denkt dat je daarmee iets van het wezen van dat mens vangt. Daaraan gaan vaak uren vooraf, hoor. Ik vraag ze 't hemd van het lijf. Dat doe ik ook als het gaat om het fotograferen van een pro- dukt: Waarvoor hebben ze het nodig, wat willen ze met die foto bereiken? Alleen met prachtige zónsondergangen ben je er niet. Er moet een boodschap overko men: de story-tclling picture, de foto die een verhaal vertelt daarvan hou ik." Ook bij het koninklijk huis? Want hoffotograaf bent u ook. "Ik noem me zo niet, hoor. Maar ja, ik doe dat nu al zo'n 22 jaar, da's lang. Maar ik zeg er liever niet zo veel over. Net ais de kok. de notaris en andere mensen die hun diensten daar verlenen, moet jc een bepaalde discretie in acht nemen, vind ik. |Ox'crigens, in maart komt er een boek uit met alle staatsiefoto's vanaf 1954. vind ik wel leuk, ko men ook nict-gepubliceerde fo to's in." Wordt het brood, wat betreft de hoffotografic. u niet uit de mond gestoten nu de mannen van de prinsessen zelf veel foto's ma ken. "Dat is toch prima. Iedere va der mag van zijn kinderen foto's maken. Waarom zij dan niet. En als de kranten die foto's willen hebben dat is toch heel begrij pelijk." Maar vond u het leuk om te doen? "Ik vind sowieso portretten maken leuk. Van Van Agt ook 't Blijft toch altijd een eer als je daarvoor wordt gevraagd." Heeft u het idee dat gezichten echt door de jaren heen verande ren - ik bedoel het gezicht van de mensheid, afgezien van make-up. "Mmm, ik denk van wel. Je hebt echt een gezicht van nu. Neem nou Jean Paul Beimondo - die had het in de film van de ja ren twintig, dertig niet kunnen maken. Aan de andere kant: Ru dolph Valentino had nu helemaal niets geweest." Maar wat is dat gezicht van nu dan? "Mick Jagger heeft dat ge loof ik - ccn beetje. Ja, een beetje sensueel, zo met die beetje plat geslagen neus." Zoals bij de apen. "Hé. ga weg. nou ja een beetje wel en dan die dikke lippen. Ja, ik geloof we! dat er een bepaald generatiegezieht bestaat. Ik zag laatst Bert Haanstra weer eens..." Hé. "Ja, én een paar vrienden van vroeger bij mij uit de klas, we lijken verder helemaal niet op el kaar en toch - bepaalde trekken." Sn wat betreft vrouwen? "Dat weet ik niet zo. Komt misschien ook omdat wij man nen door de jaren heen toch de zelfde dingen mooi blijven vin den. Ik denk dat er nu nog heel veel vrouwen zijn die op Marilyn Monroe zouden willen lijken. En het is heel gek, vind ik. Vrouwen worden op latere leeftijd lelijker en mannen juist mooier, interes santer. Eigenlijk is dat, en dat zei Lily Bouwmeester eens tegen me, heel oneerlijk van de natuur. Als wij mannen 20 zijn, zijn we vaak zo onnozel, terwijl een vrouw dun ai veel meer mens is. Dat is ook het tragische van veel huwelijken natuurlijk, 't Is mis schien wel zo wat Wim Kan zegt: Éen man heeft zijn carrière aan zijn eerste vrouw te danken en aan zijn carrière zijn tweede vrouw. Misschien zou het hele maal niet zo gek moeten zijn als een meisje een man trouwde die twintig jaar ouder was dan zij - ik denk niet dat ze zo'n groot ri sico loopt dat hij wegloopt. Mis schien moeten ouders tegen hun dochter van zestien wel zeggen: Je moet Nu ieven," In de fotografie is. denk ik. ook het een en ander veranderd. "Ja, en wat dat betreft zit ik op één lijn met Lord Snowdon. Die zegt ook: Vroeger ging het om Interessante Foto's, maar nu gaat het om foto's die iets van een mens vertellen. Als vorm en inhoud samen gaan, zit je na tuurlijk in de roos. Maar als ik moet kiezen, kies ik voor de méns en niet voor het mooie plaatje. M'n foto's zijn door de jaren heen steeds eenvoudiger geworden - niet meer al die scha- duw-licht-effecten. Ze zitten na tuurlijk nóg geraffineerd in el kaar, maar dat hoef je niet te kunnen zien. Eigenlijk is 't het mooiste als mensen het idee heb ben: O, maar zo'n fotootje kan ik ook maken. Voor mij is het van meer belang, niet als een moeder zegt: O, wat staat m'n kind er mooi op, maar als ze zegt: "Tel kens als ik naar z'n foto kijk, moet ik huilen." Terug naar de studio om nog een uurtje foto's te kijken uit het gigantische archief. En dan schiet me opeens te binnen dat ik hem nog één vraag moet stellen: Tot hoe lang., ik bedoel u bent nu 66.. gaat u ermee door? "t ls waar, ik heb al AOW. Maar ...Ach, ik sterf achter de camera."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1