mm [Qmbiidsteam wil af van 'wanbetalers' cafedrama uidplein Podium Riezenkamp weet wat taxeren is Regen houdt paarden en publiek van jaarmarkt Rijk steekt 200 miljoen in RDM DELTA-TERMINAL KOMT PIJLSNEL VAN DE GROND Vandaag met: Telerail had treinramp voorkomen Alie films mum u wat? n 'Toekomst- bouwers' kunnen weer verder WEEK AGENDA Infomobiel maandags dinsdags woensdags donderdags vrijdags m 4- RrjQT Vfsd rS-A O (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Er moet snel een einde komen aan $»dè reeks afsluitingen van gas en licht door het Rotter- jgdamse GEB. Het energiebedrijf moet klanten veel J*rneer mogelijkheden geven om hun schulden te sane- SJrén. Ook de voorlichting over betalingsregelingen en de ^mogelijkheden om beroep aan te tekenen tegen GEB- Jjjnota's moeten worden verbeterd. ■sc Winkelcentrum Hoogvliet Braderie, rad van avontuur, stokken vangspel v. d. T.V. Met keur van prijzen. Monique Hoogenboom (rechts) en Tamira Koolmees: „De paardenhandel op Oud-IJssetmonde is bedrog. De viervoeters zijn alleen aangevoerd omdat er 'n tientje per aanwezig paardenhoofd wordt uitgeteld." Leuk Een geringe aanvoer van paarden waarvoor enige honderden mensen hun bed ul vroeg in de steek lie ten. Het mobiele service kantoor van Het Vrije Volk- Metropool en VVV Rotterdam staat bij u in de buurt: m 500 miljoen I WOENSDAG 29 JUN11983 Het moet nu uit zijn met GEB-aMuit ngen' ®- Dat zegt het Ombudsteam het %Crooswijk (waarin de hulpver-. '■S; leners uit deze wijk zich heb- '»ben gebundeld) in het rapport 'Daar zit een luchtje aan". In "dit rapport vraagt het Om- .-.budsteam de Rotterdamse ge meenteraadsleden om het ,,GEB "tot de orde te roepen". Het GEB van Rotterdam ROTTERDAM - Het wapen dat is gebruikt tijdens de schietpartij in het Delftse café 't Koet siertje. is gevonden. Het is een 9 mm-pistool van - het type FN Highpowcr. Dit heeft de Haagse (pers) officier van justi tie mevrouw mr. J. C. N. Couzijn gisteren bekend gemaakt. Nadere bijzon derheden wilde zij niet geven. Mr. Couzijn maakte gisteren de dagvaarding openbaar in de zaak te gen de 27-jarige C.Y., die ervan wordt verdacht begin april zes mensen te hebben doodgeschoten in 't Koetsiertje. Uit die dagvaarding blijkt dat Y. zesmaal moord susi- diair doodslag ten laste wordt gelegd. Voor moord kan maxi maal levenslang worden opgelegd. Op doodslag staat een maximumge vangenisstraf van vijf tien jaar. ROTTERDAM In theater ^Zuidplein zitten Ellie Rietveld ,en Renee Willeman, ih deze cultuurtempel belast met de ""bijzondere projecten, klaar om de namen te noteren van men sen die denken dat ze iets pres teren op het gebied van toneel, muziek, dans, zang, perfor- -■- rnance, cabaret, mime, poëzie, ^"acrobatiek, vuurvreten enz. I enz. Al deze halve én hele ar- tiesten komen in principe in aanmerking voor een optreden 1 op het 'Open Podium', waar- mee het theater op 13 septem- ber van start gaat. Iedere veertien dagen is er een afle vering in de Arlecchinozaal. Een optreden wordt wel aan 1 tijd gebonden. Vijftien minu ten is de grens. Wie die over schrijdt wordt weggefloten. Ieder "Open Podium" krijgt zijn eigen presentator of pre sentatrice, waarvoor lieden worden uitgenodigd die een speciale band (al dan niet kunstzinnig) met Rotterdam hebben. Afleveringen van een toneel feuilleton zo is voorts de be doeling zullen als een rode draad door de OP's lopen. Ver der krijgt het publiek (een kaartje gaat ƒ2,50 kosten) ge legenheid voor improvisaties j én worden er regelingen ge- troffen om de caféruimten 's I avonds open te houden. Voor inlichtingen en aanmel dingen: tel. 813379 (Ellie Riet- 1 veld) en 816628 (Renee Wille- hian). staat landelijk op de derde plaats wat het aantal afsluitin gen betreft. Per jaar worden ruwweg veertienhonderd Rot terdamse gezinnen zonder gas en elektriciteit gezet. Het Crooswijkse Ombudsteam vindt het "een regelrechte be lediging" om iedereen die be talingsachterstand heeft met een als wanbetaler te behande len. Dat kon tien jaar geleden misschien, maar door het te ruglopen van de inkomens en het sterk, stijgen van onder meer de energieprijzen is het water velen nu tot de lippen gestegen, aldus het team. Afsluitingen zouden volgens de Crooswijkse hulpverleners alleen nog toegestaan moeten zijn als bewezen is dat klanten van het GEB wel kunnen beta len, maar dat domweg niet willen. Er zou een beroepscom missie van gemeente raadsle den moeten komen die toe stemming geeft voor afsluitin gen. Na het versturen van herin neringsnota's moet het GEB wel overgaan tot afsluitingen, zegt een woordvoerster van het energiebedrijf. „We hebben daarvoor opdracht van de ge meenteraad." Het GEB doet er volgens haar al alles aan om betalingsregelingen te treffen met mensen die hun rekening niet kunnen voldoen. „Er is een maatschappelijk werker aan gesteld, die zich speciaal hier mee bezighoudt. Hij heeft on der meer contacten met de So ciale Dienst. Regelmatig wor den huisbezoeken afgelegd bij mensen die door hun energie rekeningen in de problemen komen." De voorlichting over de beta lingsregelingen verloopt via de pers en Stadskrant. Dit heeft, zegt het GEB, redelijke resul taten. Het aantal mensen met een betalingregeling zal van 10.000 in "82 tot ongeveer 18.000 dit jaar, stijgen. Cliënten met achterstanden persoonlijk aan schrijven over betalingsmoge lijkheden heeft het energiebe drijf nog niet overwogen. „Dit zou een mogelijkheid zijn, maar het brengt wel extra rompslomp mee voor onze ad ministratie", meent het GÈB. Het GEB moet zelf óók zor gen dat er geen betalingsach terstanden onG.'aan, vindt het Ombudsteam n Crooswijk. WSa$B$WSaa5üaSi5B5$*535SEMi33!B«aSSSSiSeSiBaS$S®$Sag (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ruim honderdvijftigduizend gulden heeft ex-wethou der Jan Riezenkamp de afgelopen vier jaar ver diend aan koop en ver koop van het pand Nieuwe Binnenweg 350 in Rotter dam. De gemeente Rotter dam en het pensioenfonds (Van onze verslaggever REIN WOLTERS ROTTERDAM Vanmor gen 05.32 uur. Over Oud-IJs- selmonde waart voor het eerst sinds weken een regen achtige grauwsluier. Boven dien is het guur en dat doet zo'n honderd vroegwakkeren diep in hun kraag duiken. Behalve gapen doen de wachtenden aan het IJssei- mondsehoofd weinig anders dan eikaar aanstaren. Ze zijn in afwachting van paarden, liefst drommen paarden. Die beesten moeten de traditie van de IJsselondse paarden markt hoog houden. Tien minuten later voeren meisjes vijf paarden aan. Nou ja, paarden? Voor die be naming zijn ze wel wat klein uitgevallen. De regen blijft miezelen en dat stemt marktmeester Piet Kooijman (54) bepaald niet vreugdevol. "De aanvoer valt mij bitter tegen. Ik ben op verschillen de paardenmarkten geweest om te vragen of de handela ren ook naar hier wilden ko men. Dat hebben ze toege zegd. Nou, je ziet het. Ik sta hier mooi voor joker. Ach, aan de andere kant gaat het in Oud-IJsselmonde eigenlijk meer om de traditie dan om de handen." Handelaar en manegehou der Bertus Buizer (38) uit Rotterdam-Kralingen deelt die mening niet. "Ik kom hier wel degelijk om te handelen. Ik heb tien paarden aange voerd en hoop naast verko pen ook zelf te kunnen kopen. Inderdaad, het is tegenwoor dig hard knokken om een paar gulden te verdienen. De prijzen zijn ook flink gekel derd. Nu ontvang je voor een goed paard ongeveer 2500,-. 'n Paar jaar terug was dat nog het dubbele." Tegen kwart voor zeven voert een manegehouder nog eens zes rijpaarden aan. Er zijn nu zo'n 350 grote en klei ne mensen. Marcus Bennis (12) uit Bolnes: "Jammer dat het zulk slecht weer is. Ik heb nog nooit eerder een paar denmarkt bezocht. Ik heb er geen spijt van. Om half ne gen moet ik wejr naar hui3 en dan naar school.' Monique Hoogenboom (15) en ""amira Koolmees (15) maken van hun hart geen moordkuil. "Die paardenhan del hier is bedrog. Niet één van de dieren wordt ver kocht. Het zijn allemaal rij dieren van maneges. Ze staan hier alleen omdat per dier een tientje aanvoergeld wordt betaald. Maar goed, het is weer eens wat anders dan uitslapen. De sfeer hier vinden wij wel leuk." Veel sfeer gedurende de hele ochtend ook in het aan grenzende café De Gouden Leeuw. Vier man bedienend personeel komen handen te kort om aan de vraag naar koffie en alcoholische versna peringen te kunnen voldoen. Het blijft tot zaterdag ge zellig en druk in Oud-IJssel monde. Tot vanavond is er oen braderie aan de Boven straat: morgenavond is er een prestatieloop en bingo, vrijdag treedt Lee Towers op en zaterdagavond kan er in de feesttent aan het IJssel- mondessehoofd gedanst wor den o.l.v. Purple House. van de RET zijn er waar schijnlijk tachtigduizend gulden bij ingeschoten. Riezenkamp nam in septem ber 1974 het ruime pand aan de Nieuwe Binnenweg over van de familie Vielvoye, die toen al ruim een jaar bezig was om het te verkopen. Ed Vielvoye. verkoopleider, zegt: „Wij heb ben er jaren zelf gewoond, maar nadat mijn moeder in 1970 de bovenwoning verliet lukte het niet behoorlijke huur ders te krijgen. De gehele Bin nenweg liep terug en ook wij kregen te maken met scx- en gokbazen. die zich niets van het huurreglement aantrok ken. In 1973 verkocht ik het aanvankelijk voor honderddui zend gulden aan een Chinees, die zijn financiering echter niet rond kreeg. Riezenkamp kocht het uiteindelijk voor 97.500 gulden." Dat was in overeenstem ming met taxatierapporten van verschillende makelaars. Bij de Stad Rotterdam ver wierf Riezenkamp een hypo theek op dat huis van liefst 249.000 gulden. Volgens de heer W. Nooder van de Raad van Bestuur van de verzekerings maatschappij liggen taxatie rapporten ten grondslag aan alle hypotheekverstrekkingen door zijn maatschappij. De hoogte van het getaxeer de bedrag in de overeenkomst met Riezenkamp weigert de Stad Rotterdam mee te delen uit privacy-overwegingen. Door splitsing in 1979 ont ving Riezenkamp 105.000 gul den, door terugkoop en weer doorverkoop van hetzelfde wo- ningdeei streek hij dit jaar 32.000 gulden op en in mei kreeg hij 115.000 gulden plus 10.000 gulden overnamekosten Capelle a.d. iJssei 12.00-14.30 uur Rivierweg t/o de Kijkshop Krimpen a.d. tJssel 15.00-16.00 uur Raadhuisplein even weken: Beverwaard 9.00-10.30 uur Cannen- burgstraat/Terwormstraat oneven weken: Zuidplein 9.00-10.30 uur tegenover Sporlfondsenbad bij de roltrap. Hoogvliet 11.00-12.30 uur Winkelcentrum Binnenban voor A.H. Spijkenisse 13.30-16.00 uur Zijlstraat voor Spijkstaal Ommoord 9.00-10.30 uur Winkelcentrum Hesseplaats Vlaardingen 13.30-16.00 uur Veerplein bij Liesveld iJsselmonde 9.00-10.30 uur Kerstendijk bij Markt Ridderkerk 11.00-12.30 uur Raadhuisplein t/o Rabobank Dordrecht 13.30-16.00 uur Sarisgang/Statenplein Alexanderpolder 9.00-10.30 uur I Samuel Esmeyerplein j t.o. Rinze Koopmanstr. Schiebroek 11.00-12.30 uur Meidoornsingel/Larikslaan Schiedam 13.30-16.00 uur ^-.•.Emmaplein t/o tjema^óri we (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het rijk >- taalt ruim ƒ200 miljoen voor voortzetting van de RDM in afgeslankte vorm. Van die 200 miljoen gulden is 40 miljoen bestemd voor het aandelenka pitaal, 27,5 miljoen voor bijzon dere steun, 55 miljoen om ver liezen te dekken en 86 miljoen voor de afbouw van onderzee- ers. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft dit in een brief aan de Tweede Ka mer laten weten. Een beslis sing. over de verzelfstandiging van Verolme Botlek is volgens de bewindsman binnenkort te verwachten. Ook de onderhan delingen over verkoop van de Braziliaanse Verolme-werf zijn in een vergevorderd sta dium. In september wordt daarover de knoop doorgehakt, verwacht Van Aardenne. Het Amerikaanse kolen- graafprojekt wordt op een zacht pitje gezet in afwachting van verkoop. Onderhandelin gen daarover zijn nog niet gaande. (Van onze parie- mentsredactie) DEN HAAG - De Rotterdamse crèche De Toe komstbouwers krijgt toch nog 30.000 gulden extra van minister Brink man van WVC. Hierdoor kan het kinderdagverblijf in ieder geval als "normale" crèche verder functione ren. PvdA-Kamerlid Elske Ter Veld heeft deze toezeg ging gisteren van minister Brinkman zwart op wit gekre gen. Omdat uc Tce komstbo'jwers nu in ieder geval kan dojrgaan, ziet me vrouw Ter Veld af van een interpella tie in de Kamer. Gebleken is ook dat het PvdA-Kamerlid geen meerderheid krijgt voor haar verzoek om De Toe komstbouwers minstens honderd duizend gulden ex tra te geven. De experimentele crèche moest on- iangs van het mi nisterie van WVC meer dan de helft van haar budget in leveren. Hierdoor is het niet langer mo gelijk om kinderen 's avonds en in de weekends op te vangen. De Toe komstbouwers gaat nu proberen om vrijwilligers en uit keringstrekkers aan te trekken die op ongeregelde tij den op de kinderen kunnen passen. De crèche wordt voor namelijk gebruikt door alleenstaande ouders die wel eens 's avonds of in het weekeinde moeten werken. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Delta-Ter minal, de nieuwe vestiging op de Maasvlakte van de ECT, de Europe Container Terminus, komt met een adembenemende snelheid van de grond. Van de 81 hectare, die het nieuwe ter rein inclusief Binnenhaven en spoorlijn zal bevatten, i3 al 15 hectare bestraat. Honderden meters kade muur zijn in ruwe contouren gestort, zodat het geen twijfel lijdt, dat de 600 meter kade, die de. eerste fase van de bouw zuilen voltooien, in augustus van het volgend jaar in ge bruik zullen worden genomen. Dan zal ook de Binnenhaven zijn gegraven en het Haven- spoor op de terminal zijn aan gesloten. Het indrukwekkendste werk is de bestrating. Drie remi- automatische bestratingsma chines leggen in deze periode ongeveer 100.000 stenen per dag. Met tientallen tegelijk leggen de machines de stenen in de zandgrond, waarna ze "met de hand" nog maar een kleine nabewerking nodig heb ben. Als er geen tegenslag komt, kan in het voorjaar het gehele terrein van stenen zijn voorzien. De betonnen massa's geven met de eerste sporen van de rails waarop vijf modern sa men honderd miljoen gulden kostende kranen zich straks zullen bewegen, al een goed en duidelijk beeld van de situatie in de toekomst. De aanieg van de terminal i3 zo grootschalig opgezet, dat de bezoekers zich, op de toekom stige kademuur het immense terrein overziend, zich in een stuk woestijn van Bahrein waant. Het enige dat echt Hollands aandoet zijn de duizenden meeuwen, die hier nog steeds broeden en zich niet laten ver jagen. We ontdekten zelf meeuwennesten tussen de sta pels stenen, die dagelijks wor den aangevoerd en wachten om in de gronri geklonken te worden. De vogels hebben er geen weet van, dat ze v rkeren in een omgeving, waar een slor dige 500 miljoen gulden in is geïnvesteerd, ECT steekt in het nieuwe ob ject 350 miljoen gulden, de ge meen:- Rotterdam heeft ge zorgd voor een voor-investe ring van 150 miljoen. Als de eerste fase van de aanleg vol tooid is, en Delta-Terminal gaat volgend jaar draaien, zal het van het succes na deze eer ste fase afhangen, of tot verder uitbreiding overgegaan zal worden. Er is voor een even tuele toekomstige ontwikke ling nog ongeveer 290 hectare beschikbaar. De algemeen-directeur van ECT, ir. G. J. Wormmeester, die gisteren met zijn complete staf op de nieuwe Maasvlakte- lokatie meer dan honderd Rot terdamse cargadoors te gast had, toonde zich optimistisch over de toekomst van het con- tainerbedrijf. Hij wees het ver wijt van de hand, dat de crisis in het stukgoed mede veroor zaakt is door de expansie van het containervervoer in de we reld. "Toen elders alleen nog maar gepraat werd over kor ter werken," zo zei Worm meester, "is bij ons al een vijf ploegendienst ingevoerd. Dat is ook niet zonder slag of stoot gegaan maar het gevolg is wei geweest dat we nu vijf ploegen in dienst hebben, die ieder 32,5 uur werken. En ook over de in passing van Delta-Terminal in ons bedrijf is overleg geweest en inspraak." Willen we met z'n allen van dit nieuwe bedrijf een 3ucces maken, zal dat succes afstra len op heel Rotterdam. Maar dan is niet aiieen inzet en góe de wi! nodig bij het ECT-perso- nee! maar ook bij onze klanten en toeleveringsbedrijven. De Rotterdamse cargadoors kun nen daarbij een centrale rol vervullen. Want als het ons belden goed gaat, gaat het Rot terdam goed," aldus de ECT- directeur.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1