wmsmys:imm m y Zó beeldende snoeien is Hifi B lil Magistrale toppers (en 'n flop) op North Sea Jazz-festival i FOKR® ter meulen Nieuw Amsterdam eindelijk op reis VARA-pIan door Verenigingsraad Surinamers moeten van academie af Schutter op strand Hooibroei: brand -yst ifcl t mm m het vrue volk n|i <9® -r ✓>- Een metertje strand de man: dat was alles wat Nederland de laatkomers gisteren nog te bieden had. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De massale trek naar het verkoe lende water heeft dit warme weekeinde aan tenminste vier mensen het leven gekost. Stranden, plassen en zwembaden waren overvol en vooral op de Zeelandrou te was het gisteren ongekend druk. Ook op de nationale vlootdagen in Den Helder kwamen velen af. 17 km file Even ze!f maken... Prachtige kwaliteit rolgor- dijnstof om zelf rolgordijnen te maken. In beige met bruin randmotief. 200 cm hoog. voor m'f (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Verschrikkelijk. Verbijsterend. Af schuwelijk. Met die kwalificaties heeft de voorzitter van de Beroepsvereniging Beeldende Kunstenaars, H. Rijzinga, gereageerd op de wijze waarop staatssecreta ris De Graaf (Sociale Zaken) en minister Brinkman (Cultuur) de al eerder aangekondigde bezuinigingen op de BKR-regeling willen realiseren. W't f ..II® l„ msm wmw W Keurig gekleed in grijze broek en pandjesjas dalen Bas van Heel (links) en Willem Kernkamp aan stevige touwen de toren van de Delftse Nieuwe Kerk af. De twee zijn lid van de Delftse Studenten Alpenclub en namen zaterdag, in het kader van de "Delftse Doe Dag", deel aan de beklimming en de afdaling van de beroemde kerkto ren. Linkerhanden Hoogtepunt Het beslissende moment van de dooji: de Nieuw Amsterdam kan op (cruise)reis. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleur- rotingi3*l8iÜ ROTTERDAM binnerelai nd 3 Vier doden in 't water 9yA!éiss^M-}i^^m4t^^ WfeJ Zo'n 700 meter uit de kust van Walcheren werd gisteren een verdronken, ongeveer 27-jarige vrouw uit zee ge haald. In het Nieuwe Meer in Amsterdam verdronk Lie Ras mussen (44) toen de sterke golfslag van een speedboot haar van het dek van haar eigen boot, waarop ze lag te zonnen, zwiepte. Op een camping in Ommen verdronk Slmon Kruizinga (4) uit Deventer in een speelvij ver. In de Sloterplas bij Am sterdam kwam A. van Taar- ling (27) om het leven toen hij al zwemmend een spastische aanval kreeg. Boer E. van Dalen (49) uit Sintjansklooster verdronk toen hij een koe uit een sloot wilde trekken, waar het dier verkoe ling had gezocht. Toen hij de koe een touw om de nek wilde binden schoof de tractor hem onder water. Hoewel de verkeersdrukte dit weekeinde over het alge meen meeviel te warm was het op de Zeelandroute zo druk dat er gisteravond om 10 uur bij de Grevelingendam nog 17 km file stond. 's Morgens had op rijksweg 58 bij Goes al een file van ruim zeven kilometer gestaan. Dat was sinds de weg 10 jaar gele den vierbaans werd niet meer gebeurd. De Zeeuwse politie moest al vroeg in de ochtend honderden automobilisten een plaatsje wijzen in gebieden waar normaal een parkeerver bod geldt. In Hoek van Holland waren de parkeerterreinen eveneens te klein. Ook de Spoorwegen noteer den een ongekende drukte door vakantiegangers, vooral rich ting strand. De wachttijden voor de veerboten naar Texel liepen op tot zes uur. Het scheepvaartverkeer had tot gisterochtend veel last van de mist. De loodsdienst op de We3terschelde moest worden gestaakt, waardoor een 50-tal schepen in de monding moest wachten. Mist was ook de oorzaak van een aanvaring tussen een Noorse gastanker en een Duits vrachtschip, die echter op eigen kracht de rede van Vlis- singen konden bereiken. Twee jachten die in de mist ver dwaalden werden door de red dingsboot uit Burgsluis en door een loodsboot binnenge bracht. ©SffSKS ov Ook in politieke kring, met name bij de fracties van PvdA en CDA, zijn al vraagtekens bij de rlgoreuze aanpak gezet. De BKR-regeling (een-mini muminkomen plus een bijdra ge voor atelier en materiaal in ruil voor werk) vergt thans ƒ138 miljoen, inclusief onge veer ƒ7 miljoen van de ge meenten. De Graaf wil terug naar 30 miljoen in 1986, waar bij dan wel een pot van 20 miljoen wordt gevormd waar mee het ministerie van WVC een 'nieuw beeldende-kunstbe- leid' kan gaan voeren. Om te snoeien, zo heeft De Graaf de betrokken commis sies uit de Tweede Kamer be richt, moeten veel scherpere toelatingseisen voor de rege ling worden gesteld. Alleen kunstenaars voor wie een dui delijk perspectief bestaat op zelfstandig functioneren zou den straks nog in de regeling opgenomen moeten worden. Dit betekent dat van de on geveer 3500 beeldende kunste naars die thans van de rege ling profiteren er zo'n 2500 hun heil elders moeten zoeken. Volgens De Graaf en Brink man moeten de nieuwe regels bepalen dat een kunstenaar pas kans op toelating heeft wanneer hij minstens drie jaar als beroeps heeft gewerkt. Zit iemand eenmaal in de BKR dan moeten alleen die kunst werken worden 'ingenomen' waarvan mag worden ver wacht, dat èr een bestemming voor te vinden is. BBK-voorzitter Rijzinga: „Zo mag het niet worden. Maar hoe we het tegenhouden dét is de vraag. Onze mid delen zijn beperkt." mm*. door CHIEL JACOBS OEN HAAG Een Holland se nieuwe, die onhandig een Amerikaanse blueszangers- mond binnenglijdt, twee bas- stylisten die de meest fantasti sche duetten spelen, 25.000 stokjes saté in pindasaus, de afgang van Nina Simone en de triomf van Oscar Peterson, 40.000 glazen bier, de eerste Kennismaking met de Cubaan se supergroep Irakere, hitte en zweten, maar ook weldadige koelte, David Murray, Big Joe Turner en het San Francisco Blues Festival die het lieten afweten, maar bovenal gezel ligheid en veel, heel veel jnooie, lekkere, interessante, boeiende en soms ook oerver- jjelende jazz: dé.t was North Sea Jazz Festival 1983, zoals bet zich de afgelopen drie da gen afspeelde op en om de ne gen podia van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Paul Acket en de zijnen kun nen tevreden zijn, al is nog "'et zeker of de 30.000 bezoe kers die het festival vorig jaar trok ook dit jaar zijn gehaald. an de subsidies die allemaal °P de tocht staan is die van de gemeente Den Haag inmiddels gered, zodat er tenminste eni ge kans is dat dit achtste jNorth Sea Jazz Festival door een negende zal worden ge volgd. Twee dingen zijn daar van nu al zeker: Oscar Peter son zal weer van de partij zijn en het festival begint op vrij dag de dertiende..., een datum waarvan Paul Acket zelf erg houdt! Ondanks de bezuinigingen is de formule die het North Sea Jazz Festival zijn grote faam heeft bezorgd volledig in tact gebleven: een kompleet beeld van alle stijlen en stromingen in de jazz, met de oude rotten zolang het nog kan en de ver nieuwende Nederlandse jazz- groepen voor zover het budget het toelaat. Dat laatste kan de organisatoren moeilijk worden verweten: de afgelopen jaren is gebleken dat er bij het publiek nauwelijks belangstelling voor bestond. North Sea Jazz Festival 1983 concentreerde zich andermaal op de grote namen. En wie veronderstelt dat zich daarbij geen verrassingen meer kun nen voordoen heeft het glad mis. Ze waren er in het groot en in het klein. Bij Woody Her man, wiens New Thundering Herd de donderende opening van het festival op vrijdag avond had moeten zijn was de verrassing er niet. De band speelde smaak- en reukloos met slechts in een paar solo- Fabelachtig trompetspel was er tijdens het North Sea Jazz Festival 1983 van de nog pas negentien jaar oude Wynton Marsalis, ster in Herbie Hancock's V.S.O.P. II. (Foto: Henk Koster) trekjes van Woody een glimp van de glorie van weleer. Maar wat een genot om dan die twee geweldige stridc-pia- nisten Dick Welstood en Dick Hyman aan de gang te horen met linkerhandwérk dat niet- te-voigen zo snel is. En op die zelfde vrijdagavond nog twee uitersten: het fabuleuze vibra- foonspel van Gary Burton in een Keith Jarrett-solo en sa men met Chick Corea in een zich magistraal ontwikkeld Fiesta van Hancock en daarte genover de teleurstellende te rugkeer van Nina Simone, eens Intrigerend met haar donkere geluid, strijdbaar ook met haar befaamde Backlash, maar nu koketterend met nog slechts een schaduw van dat donkere geluid. Tijdens het tweede concert, dat zij nogal aangeschoten be gon, ging zelfs dït niet meer. De hoogten werden niet meer gehaald en mevrouw Simone verliet na 27 minuten het po dium. Het helpt dan niet meer om organisatoren en publiek te gaan uitschelden: mevrouw Si mone was gewoon afgegaan. Een strop voor Paul Acket, die wel zo integer was zijn publiek een half concert te vergoeden! Zaterdag deed Ray Charles het heel wat beter. In twee con certen bracht hij de zaal tot uitzinnig enthousiasme, om daarna het podium vrij te ma ken voor Herbie Hancock's V.S.O.P. II waarin onder meer de fabelachtige 19-jarige trom pettist Wynton Marsalis, die enkele ogenblikken tevoren een Edison In ontvangst had mo gen nemen uit handen van VA RA producer Aad Bos. Wynton en de V.S.O.P. (waarin zijn broer Branford Marsalis tenorsax speelt) lie ten ieders wens in vervulling gaan in een tweetal vooral technisch zeer indrukwekken de concerten. In het klein was er ook het nodige aan de hand. Bassist Slam Stewart bijvoorbeeld, die met Major Holley de enige col lega-bassist die zijn stijl, waarbij de basnoten laag wor den meegeneuried. beheerst, tot een grandioze serie duetten kwam die eindigde met het be kende Flat foot. De Trombone Summit waaraan helaas Vlek Dickenson moest ontbreken maar waarin Curtis Fuller, Al bert Mangelsdorff, Julian Priester en Brltt Woodman een oude rot als Al Grey het vuur na aan de schenen leg den. Hoogtepunt, al op de vrijdag avond, werd de Cubaanse groep Irakere die niet alleen verbaasde door de ongelooflij ke virtuositeit en instrument- beheersing van de blazers: flui ten, trompetten, saxen, maar niet minder door het geheide samenspel en de sublieme klankbalans, die ook nog eens perfect de zaal in kwam. En wat dan te denken van de muziek rond de eregast van dit festival, Mose Allison, aan wie Herman Brood en zijn Wild Romance (Wild Romance is een compositie van Allison) samen met Hans Dulfer en de zijnen een saluut bracht? Een prachtige rock 'n roll show van Brood, dat wel, maar jazz? Topper van het festival was zoals altijd ook Oscar Peter son, de onverstoorbare, die on danks te laat arriveren zondag welgemoed het podium opstap te voor twee magistrale con certen die wel niet tot zijn meest geïnsplreerdcn behoor den, maar toch nog altijd zo veel intensiteit bezaten dat dat beetje gemiste inspiratie royaal werd overspeeld. En terwijl Peterson, samen met zijn partners Niels Hennlng örsted Pedersen op bas en Martin Drew op drums een le gertje engeltjes van de hemel speelde keken in de wandel gangen anderen naar een vi deoshow met... Oscar Peterson! Dat was het dan weer, 600 artiesten, 9 podia die gewoon niet bij te benen waren en dan nog film, eten en drinken, dat alles besloten met tweemaal Lionel Hampton, die andere ouwe rot-die-je-niet-mag-mis- sen. North Sea Jazz Festival 1983: een waar festijn. MAANDAG 11JUU1983 LE HAVRE Ten langen leste heeft prinses Margriet zaterdag toch het veelbesproken rampschip de Nieuw Amsterdam, waarvan de bouw constant vertragin gen opliep in het Franse Le Havre kunnen dopen. De plechtigheid vond bijna twee maanden later plaats dan het plan was met als gevolg dat de Holland Amerikalaan (HAL) een aantal cruises vanuit de Ameri kaanse oostkust naar het CaraTbisch gebied heeft moe ten annuleren. Advokaten van de HAL overleggen nog over de vraag. hoe de aansprake- lijkskwestie waar mee miloenen zijn gemoeid, die de Franse scheeps werf waar de bouw van het schip ver tragingen opliep moet betalen, ge- geregeld kan wor den. De HAL heeft enke le dreigende pro cessen van teleur gestelde passagiers weten af te wente len door hun aan te bieden op een later tijdstip in een bete re klasse dan waar voor zij hadden ge boekt alsnog een reis te maken. Amerikanen, die de neiging hebben, al dus een woord voerder van de HAL, om een pro ces te beginnen om bij wijze van spre ken de avondkle ding, waarin zij zich tijdens de cruise hadden willen ver tonen te deklareren hebben over het al gemeen begrijpend gereageerd. De ruim 1200 pas sagiers die voor hun verblijf aan boord van de Nieuw Amsterdam circa ƒ400 per dag betalen zullen voor het overgrote deel uit de VS en Cana da komen, aldus HAL-woordvoer- ders. De meerder heid van de be manning komt uit Indonesië. Het schip is nu onder weg naar New York. HILVERSUM De VARA-Verenigings- raad (het parlement van deze omroep) heeft zich zaterdag achter het "Totaal plan" van het VA- RA-bestuur ge schaard. "In grote eensgezindheid" werd tijdens een besloten vergade ring ook toege zegd, dat de twee miljoen, die nodig zijn om 19 ontsla gen tot 1984 te voorkomen, in de herfst beschikbaar zullen zijn. De Verenigingsraad wilde de VARA na 1984 wei afslanken met 140 tot 160 medewerkers en eiste, dat de kwali teit van de pro gramma's zal wor den zoals in het To taalplan wordt be loofd. APELDOORN Vier Surinaamse studenten die al enkele jaren stude ren aan de Politie academie in Apel doorn, mogen hun opleiding niet af maken. De directeur van de academie heeft hun dit eind vorige week, in hel bijzijn van een vertegen woordiger van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, laten weten. Het ministerie wilde vanmorgen nog geen reden geven voor de maatregel. Volgens een woordvoerder van de Surinaamse am bassade zijn de vier al enkele ma len informeel voor de keuze gesteld: óf Nederlander worden en in dienst treden van de Ne derlandse politie óf verwijdering van de academie. "De vier studenten hebben daarop unaniem besloten de eer aan zichzelf te hóu den en gekozen voor hun eigen land." aldus het commentaar van de ambassade. De vier zouden op kor te termijn afstude ren, één zelfs bin nen twee maanden. De Surinaamse am bassade zegt ervan overtuigd te zijn dat de verwijdering is gebeurd in op dracht van het mi nisterie van Buiten landse Zaken. Dit departement ver wijst vooreen reac tie echter naar Bin nenlandse Zaken. DEN HAAG Bij een schietpartij op het strand van Scheveningen is zaterdagnacht een 19-jarige inwoner van Den Haag door een kogel in de slaap geraakt. Zijn toestand was van morgen volgens de politie redelijk. De jongen maakte deel uit van een groepje van twaalf jongelui, in leeftijd variërend van 16 tot 19 jaar, dat op het strand een feestje vierde. Toen ze naar huis terug wilden keren, werden ze aange vallen door twee mannen van wie er een met een ge weer ongeveer tien scholen op de groep jongelui los te. De mannen maak ten zich daarna uit de voeten. De poli tie heeft nog geen arrestaties verricht. SPIERDIJK Hooibroei was er zaterdagnacht de oorzaak van dat een kapitale stolp boerderij in het Noordhollandse Spierdijk in vlam men opging. Per soonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De schade bedraagt een half miljoen gulden. Admiraliteitsstraat 8, tel. Oir -130.180 Vlakbij metrostation Oost plein. 2e Middellandstraat 23, tel. 010 -772117

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1