1 i Opgeofferd aan de stadsvernieuwing Blokkade tegen prostitutie 1 mnmg voor foutparkeerders Slepersultimatum BEATRIX BIJ OOST WEST FORUM mmmmm In Ponskaart komen dure koopwoningen 395.- 545.- vo 270.- 223.- 295.- 240.- Bejaarde gedood Vandaag met: Eds 5 maanden tegen aanrander Rubriek Z*G*A*uJ« Sport Botulisme in Spijkenisse Tf- m Si 1 Infomobiel maandags dinsdags woensdags donderdags vrijdags UW VAKANTIE IS BELANGRIJKGENOEG OM 'M BU DE ANWBTE BOEKEN. UIT EN THUIS MET DE ANWB ANWfg ÜflPS Het mobiele service kantoor van Het Vrije Volk- Metropool en VVV Botterdam staat bij u in de buurt: Hobbyisme De heer Van Es in de vers ontdekte grafkelder van de familie Bentinck, onder de vloer van de Rhoonse dorpskerk. Even verderop lagen de eeuwenoude skeletten van elf leden van het be kende Rotterdamse geslacht Tromer. Spanje Cost a Bra va. 10-daagse busreis. Hotel met vol pension. 2 en 16 september p.p. f 425.-14 oktober Griekenland. Wit hebben de ingrediënten voor uw "eilanden-menu". Vliegreis Athenep.p.v.a. HS 710.- LS Frankrijk. Fréius. Rivièra. Compleet ingerichte tenten. Incl. staanplaats. Per week HS 595.- LS i. Nederland. Voorthuizen. Veluwe. Compleet ingerichte tenten. Vanaf 5 aug: Per week incl. staanplaats HS 440.- LS Italië. Piet ra Ligure. A lassio. Diano Marina. Aan de Rivièra. Diverse studio's. Per week vanaf HS 491.-LS Duitsland. Saarburs. Moezel. Bii de Franse en Luxemburgse grens. A ppane men ten. Per week vanaf HS 525.-LS Oostenrijk. Reith. Tvrol. Appartementen. Vanaf 30juli. Per week vanaf HS 532.- LS r; WOENSDAG 13 JULI1983 Gemeente doet eigen wasserij de deur uit iKWSfó ROTTERDAM Ruim honderd boze bewoners uit de Rotterdamse wijk Mid delland hebben gisteravond in hun langdurige strijd te gen de straatprostitutie een spontane blokkade-ac tie gehouden in de Claes de Vrieselaan. Met klapstoe- len versperden ze een uur lang het tram- en wegver keer in deze straat, die nu al meer dan een jaar door prostituees "in bezit is ge nomen". De bewoners waren de avond begonnen met een buurtvergadering om de resultaten van eerdere ac ties op het stadhuis en bij het huls van burgemeester Peper te bespreken. Naar mate de vergadering lan ger duurde en de bewo ners tot de conclusie kwa men dat er eigenlijk niets veranderde in hun wijk raakten de gemoederen flink verhit en besloten de aanwezigen om over te gaan tot een blokkade-ac tie. De prostitutie is volgens de bewoners weer net zo hevig als ongeveer een jaar geleden. Ten tijde van de eroscentra aan de Keile- weg werd het wat rustiger, maar de laatste maanden helpt zelfs de verscherpte politie-surveillance niet meer. De bewoners signaleren dat er zelfs weer nieuwe prostitutie-hotels in de wijk zijn bijgekomen, ondanks hun eis aan de gemeente om alle hotels zo snel mo gelijk te sluiten. De politie keek het ge beuren gisteravond min zaam aan en trad niet op. Het tram- en wegverkeer werd tijdens de actie om geleid. Capelle a.d. IJssel 12.00-14.30 uur Rivierweg t/o de Kijkshop Krimpen a.d. IJssel 15.00-16.00 uur Raadhuisplein even weken: Beverwaard 9.00-10.30 uur Cannen- burgstraat/Terwormstraat oneven weken: Zuidplein 9.00-10.30 tegenover [Sportfondsenbad bij de roltrap Hoogvliet 11.00-12.30 uur Winkelcentrum Binnenban voor A.H. Spljkenisse 13.30-16.00 uur Zijlstraat voor Spijkstaa! Ommoord 9.00-10.30 uur Winkelcentrum Hesseplaats Viaardlngen 13.30-16.00 uur Veerplein bij Liesveld IJsselmonde 9.00-10.30 uur Kerstendljk bij Markt Ridderkerk 11.00-12.30 uur Raadhuisplein t/o Rabobank Dordrecht 13.30-16.00 uur Sarisgang/Statenplein Atexanderpolder 9.00-10.30 uur Samuel Esmeyerplein t.o. Rlnze Koopmanstr. Schlebroek 11.00-12.30 uur Meidoornsingel/Larikstaan Schiedam 13.30-16.00 uur Emmapletn t/o Hema (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rotterdamse college van B. en W. wil af van de Gemeentewasserij. Er zijn plannen in de maak om het bedrijf in te brengen in een combinatie met de wasserijen Borgh en Zoon, Van Dorp BV en Piet Hein. Het gemeentepersoneel dat over gaat naar de nieuwe combinatie zal de ambtenarenstatus verliezen. De ambtenarenbonden zijn tegen dit voorstel tot privatise ring. Volgens Abva-Kabo-be-, stuurder Huub Vermeulen ls: er geen enkele noodzaak de Gemeentewasserij af te stoten. Wanneer de fusie doorgaat zou voor het gemeentepersoneel in elk geval de huidige rechtspo sitie gehandhaafd moeten wor den. De bedoeling is dat de drie particuliere wasserijen één BV oprichten en een geheel nieuw bedrijf opzetten, met inbreng van machines en personeel. De gemeente brengt ook machines en personeel in, maar neemt alleen deel voor vijf jaar In het startkapitaal en verstrekt en kele leningen. Het gemeentepersoneel zal er op achteruitgaan in Inko men als de wasserij-cao wordt toegepast. Daarom wil de ge meente gedurende zeven jaar een aanvulling op het cao-loon betalenaan haar ex-werkne- mers. Vakbondsman Vermeulen wijst deze oplossing van de hand. Als er al sprake moet zijn van privatisering, dan moet de gemeente haar perso neel In dienst houden en via detachering te werk stellen bij de nieuwe combinatie. „De gemeente moet 'heel voorzichtig omgaan met deze mensen. Het zijn ongeschool den en ze zitten in de laagste twee bezoldigingsklassen die de gemeente Rotterdam kent. Maar daarmee zitten ze nog altijd iets beter dan in het par ticuliere bedrijfsleven," aldus Vermeulen. Van de betrokken vier was serijen is Borgh de grootste met 55 ton natwas per week; de Gemeentewasserij doet 51 ton per week. Van Dorp 15 ton en Piet Hein 10 ton. Volgens het fusieplan is voor langere ter mijn de werkgelegenheid van nagenoeg het voltallige perso neel van de vier bedrijven vei lig gesteld. Op de loonlijsten staan thans 175 personen. De drie particuliere wasse rijen bevinden zich alle in een stadsvernieuwingswijk (Borgh in Middelland, Van Dorp in (Van een onzer verslaggevers) Dordrecht Het plan om foutparkeerders in Dor drecht in bepaalde gevallen eëh dagvergunning te geven In plaats van een bon gaat door. Dé gemeenteraad heeft giste ren ingestemd met deze vondst, _die ertoe moet leiden dat niet alle opbrengsten van parkeerboetes regelrecht in 's rijks schatkist verdwijnen. Het systeem van dagvergun ningen (een door Dordtse amb tenaren ontwikkelde primeur yoor Nederland) moet de ge meente jaarlijks rond 450.000 gulden opleveren. Het systeem komt erop neer dat automobi listen die bijvoorbeeld te wei nig geld in de parkeermeter of automaat hebben gegooid geen bon meer krijgen. Het fout- parkeren wordt beschouwd als "solliciteren" naar een vergun ning om een dag lang op de be wuste parkeerplaats te mogen staan. Zo'n dagvergunning gaat 40 gulden kosten. Het systeem, waarvoor ook in andere gemeenten zoals Schiedam grote belangstelling bestaat, kan op zijn vroegst eind dit jaar worden inge voerd. ROTTERDAM Bij de ^Nieuwe Rotterdamse Sleep dienst dreigen acties als er Jhet voor 15 augustus een CAO |omt voor dit dochterbedrijf tiyan Smit Internationale. De iVervoersbond FNV heeft NRS Sit ultimatum gesteld. S De bond verwijt de NRS-di- jfectie de onderhandelingen te !vertragen. Problemen zijn er i),ver de bezetting van enkele ^Sleepboten en over vrije dagen (die werknemers nog tegoed hebben. De NRS verricht met 360 man personeel sleepwerk in het Europoort-gebied. De NRS-directie vindt dat de Vervoersbond overvraagt: "Wij kunnen een werkgelegen- heidsgarantie geven tot eind 1984, ondanks een sterke om zetdaling. De FNV-bond wil niet alleen die garantie, maar ook arbeidstijdverkorting, prijscompensatie én verhoging van de reële lonen. Die eisen zijn te duur." Tussendijken en Piet Hein in Delfshaven). Ze horen daar niet meer thuis en al enige tijd werd gezocht naar verplaat- singsmogelijkheden. Huub Vermeulen conclu deert: „Mijn stellige indruk Is dat de gemeentewasserij via deze samenvoeging wordt op geofferd aan de belangen van de stadsvernieuwing. Ik vind dat een zeer oneigenlijke gang van zaken." „Men maakt van privatise ring een soort hobbyisme," verwijt Vermeulen het college. „Na die onrust vorig jaar heb ben we een onderzoek ge vraagd naar het bestaansrecht van de Gemeentewasserij. TNO heeft, toen gerappor teerd dat de wasserij zeer wel op eigen benen kan staan en dat het afgeleverde produkt kan wedijveren met dat van particuliere bedrijven." aldus Vermeulen. Na de vakantie zal wethou der Rles Jansen (Algemene Personeels- en Organisatieza ken) de vorderingen van de fu- slegesprekken voorleggen aan zijn raadscommissie. De com missie heeft hem de ruimte ge geven in elk geval door te gaan met het overleg. (S Sl'-i'-sX »w:ev,- Koningin Beatrix, incognito en als amateur-beeldhouwster, raakte gisteren geestdriftig in gesprek met kunste naars die in Dordrecht deelnemen aan het "Oost West Forum". I (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT Koningin Beatrix heeft gisteren onver wachts voor de tweede maai, zij het dit keer incognito, een bezoek gebracht aan het Dordtse beeldhouwerssympo sium: het Oost West Forum. Op 16 juni jongsleden had de vorstin, die zelf ook beeld houwt, al eerder een bezoek ge bracht aan het Oost West Fo rum. Maar toen waren de enorme basaltblokken echter nog verre van kunstwerken: de 6 Japanse en 6 Nederlandse beeldhouwers hadden namelijk twee weken van onderlinge discussie nodig gehad om te komen tot een beeldhouwcon- cept. En tijdens het eerste be zoek van de vorstin waren de twaalf kunstenaars nog maar „net" begonnen met hun kun stige arbeid. Ter compensatie had konin gin Beatrix, de beeldhouwers beloofd, dat ze nog een keer te rug zou komen, maar dan niet officieel. Bij haar ook voor de pers strikt geheim gehouden tweede bezoek aan het Dordtse .beeidhouwsyposium werd de vorstin siechtgs vergezeld door haar adjudant en enkele rechercheurs. Zie verder pagina 15. Van een onzer verslaggeefsters RHOON De heer Van Es laat zien hoe ze het „ge- helm van Rhoonse kerkje" aan de Dorpsdijk ontdekten. Hij schuift een ijzerdraadje heen en weer in de spleet tussen twee monumentale drietons platen op de kerk vloer. Op z'n knieën zit hij, ter hoogte van de plek waar het altaar stond. „Steeds dieper lieten we die draad zakken maar we voelden niets. Uiteindelijk konden we niets anders conclude ren dan dat er een kelder onder moest zitten." Mevrouw Van Es, de kos teres van de kerk, weet zich het „spul" van dat tot dag, zelfs van uur tot uur te her inneren. „Het was zondag 3 juli toen we de grote ont dekking deden. We haalden een hoekje uit de kerkvloer en zagen een skelet liggen." Vijf man rolden een ge scheurde drietons-steen van zijn plaats. Niet één skelet, maar maar liefst zes lagen er in de kelder, zagen de sjouwers. Het sinds het be gin van de negentiende eeuw diep bewaarde ge heim was onthuld. Een ploeg experts van de medische faculteit Lelden telde uiteindelijk elf lijken, vier kinderen en zeven vol wassenen. De kist was bijna vergaan, maar de naam plaatjes bleken na enig poetswerk helemaal intact. Zes van de elf leden van het bekende Rotterdamse geslacht Tromer konden di rect worden geïdentifi ceerd: Anthony, Jacobus, Maria, Isaac, Johanna, weer een Anthony en weer een Jacobus. „Die ploeg uit Leiden, dat is de top hier in Nederland op dit gebied. Ze zakten om tien uur de kelder in, had den niet eens tijd voor een kopje koffie. Ik riep nog „Meneer Maat wil u eerst koffie. Maar die einder zei, laat maar. hij is helemaal in trance." Het spul in het Rhoonse kerkje naast het kasteel be gon met het proefschrift van juffrouw Geertruida de Moor uit Delft. Ze maakt op het ogenblik een studie van de abdij De Leeuwenhorst. Adriana van Rhoon, toen nog geschreven zonder h, was daar aan het einde van de vijftiende eeuw abdis. Zie verder pagina 15. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de "Ponskaart" van architect Henk Klunder aan het Weena tegenover de Lijnbaan zullen geen premiehuurwoningen in de duurdere categorieën ko men, maar koopwoningen. Hiervoor zal een bijzondere hypotheek in het leven geroe pen worden. Opdrachtgever het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) denkt daar bij aan maandelijkse kale las ten voor de kopers tussen 650 en ƒ750. Daar bovenop komen dam nog servicekosten en stookkosten. Hiermee zijn de huurplan nen voor de 120 meter hoge to- (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE Onder de eendenbevoiking in de singel tussen Groenewoud en Groene- woud-Noord In Spijkenisse is botulisme geconstateerd door het Centraal Diergeneeskundig Instituut. De dode dieren zijn In het la boratorium onderzocht. Op an dere plaatsen in de gemeente is de ziekte nog niet geconsta teerd. Met de aanhoudende warmte Is het echter wel mo gelijk dat botulisme zich snel uitbreidt. De gemeente doet een beroep op haar inwoners om de vondst van dode eenden of andere vogels en vissen te melden bij de afdeling plant soenen van de dienst Gemeen tewerken. Botulisme levert niet direct gevaar op voor de volksgezondheid. Toch wordt de bevolking aangeraden niet in singels en ander open water te zwemmen. ren in het hart van Rotterdam definitief van de baan. De bouw van de opvallende wol kenkrabber, die nog 30 meter hoger is dan het hoogste ge bouw dat in de Maasstad staat (de Shelltoren aan het Hof plein), lijkt overigens door te zullen gaan. Er zijn geen tech nische problemen meer wan neer de Centrale Beleggings- raad van het ABP in septem ber de nieuwe hypotheekvorm accepteert. Dit gebeurt op grond van een afweging van woonlasten ener zijds en aan de andere kant een marktonderzoek naar de behoefte om voor deze hoge uitgave in de stad in hoogbouw te willen wonen. Gezien de eerste reacties van het publick was de belang stelling op dat punt betrekke lijk groot, hoewei het voorna- meling om mensen ging die zo hoog mogelijk wilden wonen in de Ponskaart In het gebouw van Klunder Is rekening gehouden met 290 woningen, die als het ware ge situeerd zijn op de vier hoeken van de slanke hoogbouw. Aan de achterzijde (kant van de spoorbaan) komt een lift schacht en een trappenhuis. De bouw van de toren heeft in middels ook enig verzet opge roepen, onder meer bij de Wel standscommissie die het ge bouw een vreemde eend ln de bijt van het Weena vindt en er voor pleit het meer naar achte ren te "schuiven". In de prak tijk stuit dit op bezwaren daar hier een metrobuis ligt. Als het gebouw er komt, zal het worden gestut op extra lange en zware heipalen van 55 meter. Met name dit soort voorzieningen maakt dat de prijs van de appartementen hoger komt te liggen dan bij vergelijkbare lagere gebou wen, volgens deskundigen. 30748 ANWB-Rotterdam. Westblaak 210, tei. 010-140000. ANWB-Hoogvliet. Binnenban 6, (in Winkelcentrum Binneban) tel. 010-164100. ANWB-Schiedam. 's-Gravelandseweg 565, tel. 010-734333. PrijwijUKinnen voorbehouden, (tis - Hoogseizoen. Lx Laagxeizwn.) BARENDRECHT De 81-jarige mevrouw A. R. J. van der Es uit Barendrecht is in de nacht van maandag op dins dag in haar bejaardenflat om het leven gebracht. De vrouw vertoonde verwondingen op het hoofd die door een zwaar voorwerp moeten zijn toege bracht. Het alleenwonende slachtof fer werd dinsdagochtend in haar flat levenloos aangetrof fen. De beheerster nam pools hoogte na het afgaan van een alarm. Als één van de bewo ners van de flat acht uur geen water gebruikt, gaat dat alarm af. Om half zes maandagavond is de bejaarde vrouw voor het laatst levend gezien. De woning van de weduwe was overhoop gehaaid. Dat zou erop kunnen wijzen dat de moordenaar uit was op geld of sieraden. De gaskranen in de flat wa ren opengezet, wat erop duidt dat de dader door middel van een ontploffing zijn sporen heeft willen uitwissen.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1