v Boymans wil zelfstandigheid behouden Allereerste met di vloma Verzet tegen ontslag bij bedrijf Lubbers Rotterdam drie dagen lang één en al jazz ampioen in thuishaven Toch 'iï. opstapbus in Beneluxtunnel Tie dubbelkrant Vandaag: Klad in autohandel Heroxneroof: 8 jaar Z.G.A.N. Sport Zwemmer verdronken ^SëÉMi Kalf gesloken '«9o/ IJ t\\ Margreet van der Hoeven in haar atelier: eerste Nederlandse animatiefïlm- ster-met-diploma. Van onze verslaggever TJITTE DE VRIES ROTTERDAM De directeuren van de vier Rotterdamse musea zijn gisteren tijdens een ver gadering van de Commissie Kunstzaken van de Rotterdamse gemeenteraad flink met elkaar in aanvaring gekomen. En soms ook met leden van de commissie. I Archie Shepp en zijn sextet spelen op de slot avond in Hilton. 'ff, (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM STRAAT-NR POSTCODEPLAATS TELEFOON: 0- MIJN NIEUWE ABONNEE IS (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT- POSTCODE:PLAATS TELEFOON. 0- Hi)/2ij betaalt 20.41 p mnd, 60.40 p. kwartaal Het Vrije Volk, afd. Abt.Service Antwoordnummer 1573 3000 VB Rotterdam Z Z'i - 1' V Bi 1 ;v;> v1"k y L. VRUrifeG 15JÜU 1983 i Vlam slaat in de pan bij viermjus ei imdir ecteuren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een pri meur voor de Academie van Beeldende Kunsten Rotter dam: als eerste in Neder land kreeg beeldend kun stenares Mar greet van der Hoeven vorige week haar diploma uitgereikt met de vermelding: "specialisatie experimentele anlmamtle- film". In een ruim, zonnig pand je in de Kaapse Rechthuis- straat, een vroegere water stokerij die nu uitstekende diensten bewijst ais atelier, zegt Margreet (29): "Dat heeft heus wel heel wat voe ten in de aarde gehad." Formeel was het tot nu toe nog niet mogelijk dat een student aan een Neder landse kunstacademie afstu deerde met animatiefilms, hoe artistiek deze bewerke lijke filmvorm ook mag zijn. Er waren docenten op de Rotterdamse academie die het liefst hadden gezien dat Margreet ook nog wat beeldjes en plastieken had getoond voor haar eindexa men. Directeur Hein van Haaren hakte echter de knoop door en gaf Margreet de kans twee van haar drie films en al het tekenwerk en de miniatuurdecors voor een eerstvolgende film "Fa miliealbum" in te leveren als eindexamenwerk. Met veel interesse voor fo tografie en film liet de van oorsprong Haagse Margreet van der Hoeven zich in 1976 in Rotterdam op de kunst academie inschrijven. Na het basisjaar werd haar geadviseerd verder te studeren op de afdeling pu bliciteit, maar dat beviel niet. Ze vroeg of ze de oplei ding beeldende kunst mocht volgen. Op deze afdeling raakte ze geïnteresseerd in het brede gebied van de ani matiefilm, dat niet alleen de teken- en poppenfilm omvat maar nog zo'n honderd an dere technieken. "Ik was altijd al erg in dim geïnteresseerd," zegt Margreet, "maar nooit met het idee dat je zoiets ook zelf zou kunnen maken." Toen ze op de academie een maal ontdekte wat ze wilde, begon het geknok. "Ik heb heel wat moeten verzetten om te kunnen doen wat ik wilde. Het ma ken van animatiefilms paste sw niet in het rooster. Met veel moeite werd ik toegelaten tot het eindexamenjaar." Intussen werd het eerste animatiefilmpje "Animatie- symfonie" van Margreet toegelaten op het Internatio nale Filmfestival van Varna In Bulgarije. De maakster zelf werd uitgenodigd het festival te bezoeken. Dat werd een hele ervaring, waarvan op beeldende wijze verslag werd gedaan in knappe combinaties van te keningetjes en foto's in haar derde film "Nou, nou, meid het werd tijd", die met de kritische film "Zes scheppen suiker" haar offi ciële eindexamenwerk werd. In de afgelopen jaren moest Margreet er allerlei baantjes bijnemen om in haar onderhoud te voorzien en het maken van films te financieren. Het is namelijk een van de kostbaarste en meest tijdrovende filmvor men. Een minuutje film kost al gauw 10.000,-. Margreet werkt nu onder andere In de wijkbibliothe- ken op Noordereiland en in Feyenoord en geeft cursus sen fotografie in Gouda. Het conflict laaide op bij de bespreking van een nieuwe ta- kenlljst voor de zogenaamde "vijfde" directeur, de direc teur-Personeel en Financien. In 1972 werd deze vijfde direc teur aangesteld bij de Dienst Gemeentelijke Musea omdat de administratie van de kleine musea tot dan toe op het ge meentehuis werd gedaan en de toenmalige directeur van het Museum Boymans-Van Beu- ningen graag verlichting van zijn taak wilde, zodat hij meer aandacht kon geven aan het museumbeleid. De huidige directeur-Perso neel en Financiën, Ch. van Blommensteln, gaat eind vol gend jaar met pensioen. Op dit moment loopt er al een sollici tatieprocedure voor een opvol ger. De afdeling Kunstzaken van de gemeente Rotterdam vindt dat deze nieuwe direc teur meer bevoegdheden moet krijgen en dat het takenlijstje uitgebreid zou moeten worden. De "vijfde" directeur zou zelfs een vetorecht moeten krijgen voor wat de vier musea be treft Directeur dr. Wim Beeren van Museum Boymans was het hier in het geheel niet mee eens. Ook Pieter van Empelen van het Maritiem Museum wilde niet dat de "vijfde" di recteur verdergaande be voegdheden zou krijgen dan men nu met elkaar had afge sproken. De Boymans-directeur was kort tevoren al in aanvaring gekomen met directeur Van Blommesteln over het feit dat men bij de afdeling Kunstza ken had geconstateerd dat zijn museum de begroting met twee ton dreigt te overschrij den. "Die cijferopstelling deugt niet," verweerde directeur Beeren zich. "Er zijn allerlei posten bij opgeteld, die er niet thuishoren." Dat was voor Van Blommesteln aanleiding om Beeren te verwijten dat hij dan maar op tijd juiste cijfers moest indienen. Maar Wim Beeren bleef erbij dat Boy mans geen tekorten vertoonde en dat zijn aankoopbudget zelfs nog een ruimte had van 107.000 gulden. In een brief aan wethouder Joop Linthorst van Kunstza ken pleitte Beeren voor een eigen administratieve staf. Hij betoogde dat dit het werk van Boymans ten goede zou ko men. 'Ik meen dat Boymans een té hoge prijs betaalt voor de diensten die de directeur Per soneel en Financien levert. Ik (Van onze soc.-econ. redactie) KEIZERSVEER De In dustriebond FNV verzet zich legen ontslagen bij Hollandia Machinefabriek in het Bra- 'bantse Keizersveer, het bedrijf ivan de familie Lubbers. Volgens bestuurder Leo Speek van de Industriebond (wil directeur Lubbers hals overkop gaan reorganiseren, |omdat een nota over de toe komst van de onderneming te- ROTTERDAM Een kalf yan vier weken oud is gisteren door onbekenden in een poot gestoken. Het beest dat in een jveiland aan de Wester Hordijk IJsselmonde stond, liep vol gens de politie een zes centl- ineter diepe wond op. gen de bedoeling 'n inmiddels binnen het bedrijf circuleert. Speek meent dat noch de vak bond noch het personeel ver antwoordelijk zijn voor dat uitlekken. "Daarom vinden wij het een grof schandaal dat de directie de werknemers hier nu de dupe van wil laten wor den. Daags voor de vakantie wil Lubbers nog snel een reor ganisatie doorvoeren. Dat is voor ons onaanvaardbaar." De bond vreest 71 ontslagen,1 maar volgens directeur R. Lubbers van het moederbedrijf Hollandia KIoos gaat het om ongeveer vijftig mensen. De Ingreep is naar zijn mening noodzakelijk in verband met de overcapaciteit bij het be drijf in Keizersveer. Die nood zaak is er volgens de vakbond juist niet, omdat Hollandia fi nancieel voldoende ruimte heeft om ontslagen op korte termijn te voorkomen ROTTERDAM Voor het eerst wordt er in Rotterdam een groots jazzfestival ge houden. In de week van 8, 9 en 10 september zal het in de stad één en al jazz zijn, waaraan 40 cafés meewer ken en vijf grote hotels. De slotavond, de zogenaamde "Jazz-Nlght" wordt op groot se wijze door Internationale formaties afgesloten in het Hlltonhotel. Het "Heineken Jazzfestival Rotterdam" Is een initiatief van de gemeente Rotterdam, de VW en van het Rotter damse bedrijfsleven. Ook Het Vrije Volk verleent me dewerking door onder meer voor het festival een speciale jazzkrant uit te brengen die overal in Rotterdam ver krijgbaar zal zijn. De cafés die aan het jazz festival meedoen liggen voornamelijk In het centrum van de stad en wel langs de route Nieuwe Binnenweg, Oude Binnenweg, Een- drachtsweg. Schouwburg plein, Stadhuisplein en de Kruiskade. Ook doet er een aantal cafés In Rotterdam- Zuid mee aan het festijn. Voor de drie jazzdagen hebben deze cafés een spe ciale nachtvergunning ge kregen, zodat de liefhebbers van negen uur 's avonds tot drie uur 's nachts op donder dag naar jazz kunnen luiste ren en op de vrijdag en za terdag tot 4 uur. Zie verder pagina 15. betaal per jaar 1,3 miljoen gul den. Ik moet strak3 bijna 1 miljoen gulden bezuinigen. Voor het verschil i3 Boymans in staat voor een groot deel zelf zijn administratieve en fi nanciële beleid te voeren." Di recteur Van Blommestein was het met deze becijferingen ge heel oneens. Wethouder Linthorst kon zich best voorstellen dat Boy mans graag zelfstandig zou willen worden, maar hij wees erop dat er nu eenmaal een be staande situatie was gegroeid. Anders zou Van Empelen straks ook zelfstandigheid voor het Maritiem Museum kunnen bepleiten, aldus de wet houder. Bij directeur Meyerman van het Historisch Museum leefde er ook geen behoefte om de ambtenaren hun zin te geven en de "vijfde" directeur grote re bevoegdheden te geven- "Ik heb begrepen dat het alleen maar om een betere controle gaat," aldus Meyerman. Het voorste! van wethouder Linthorst werd tenslotte aan vaard. UI.JI.IIIII^I v/z/'/y KW/'W. De acht (en een halve) wereldkampioenen model- bootbesturen zijn weer terug m Rotterdam. De Bulgarijegangers poseren trots bij hun vlagge- schtp, de 5.20 meter lange Nedlloyd Delft. (Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De acht modelbotenbouwers van de Vereniging Neptunus uit Rotterdam (sinds 11 juli wereldkampioen 1983) zijn weer thuis. Drie bussen met aanhangers. 17 volwasse nen en 4 kinderen hebben gezamenlijk de trip naar Stara Zagora in Bulgarije en terug gemaakt waar in de week van 4 tot en met 11 juli de wedstrijden om het wereldkampioenschap ra diografisch bestuurbare modelboten werden gehou den. De acht gouden plakken met oorkonde werden ge wonnen door de Neptunia- nen, die het 5 20 meter lan ge containerschip de Nedl loyd Delft, vier sleepboten, een loodsboot en een schip van de Rotterdamse Haven dienst bestuurden. In Bulgarije echter viel de groep niet alleen op door de behendigheid in bouwen en besturen, maar ook door hun vredelievendheid, het merendeel van de vertegen woordigers uit andere lan den kwam namelijk met oorlogschepen. „Zoals ge woonlijk was het knallen en schieten niet van de lucht," merkt deelnemer Willem Helbcrs op De modelbouwers hadden de romp van de Nedlloyd Delft cadeau gekregen van het Scheepvaartkundig la boratorium te Wagemngen. Aan de hand van de origi nele bouwtekeningen van het containerschip is men verder gaan bouwen. Ook de sleepboten van Smit, de loodsboot en het schip van de havendienst zijn op deze manier ontstaan. Nederland was goed ver tegenwoordigd in Bulgarije dit jaar. De zilveren plak ging naar een vereniging uit Haarlem, de bronzen naar een groep uit Vlaar- dingen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een oud idee is weer uit de kast ge haaid: de opstapbus om fiet sers en bromfietsers te vervoe ren door de Beneluxtunnel. De ze oplossing voor het langza me verkeer is weer actueel ge worden door het staken van de veerdienst Viaardingen-Per- nis. Vorig jaar opperde het open baar lichaam Rijnmond het (ook toen niet nieuwe) idee voor de opstapbus Het overleg met het ministerie van Ver keer en Waterstaat over subsi diering werd daarna door kruist door het in de vaart ko men van het veerpontje. Deze verbinding heeft het maar een half jaar uitgehou den. Op 20 mei staakte Rederij Steinmann uit Spijkenisse de exploitatie. De heer Steinmann kon het niet bolwerken zonder de 80 000 gulden subsidie waar om hij had gevraagd. Het bootje van Steinmann vervoerde gemiddeld driehon derd passagiers per dag, vrij wel allemaal mensen die op de andere rivieroever hun werk hebben (tussen Maassluis het veer naar Rozenburg en de Maastunnel in Rotterdam is er geen mogelijkheid voor het ROTTERDAM De 55-jarl- ge C. de Hair uit Geervliet Is donderdagavond in zee ver dronken. De man was met zijn vrouw vanaf het strand op de Maasvlakte de zee ingegaan. Ze konden door de sterke stro ming echter niet meer naar het Btrand terugkomen. Een helikopter van de Rijks luchtvaartdienst haalde op het strand een politieman op, die hangend aan een kabel naar de plaats van het ongeluk werd gebracht. De helikopter sleepte de politieman en het echtpaar naar het strand. Daar bleek de man te zijn overleden. langzaam verkeer de rivier over te steken). Gezien deze ervaring is op nieuw bij het ministerie aange klopt om medewerking voor de opstapbus. Rijnmond vindt dat er geen kaartje "experiment" aan hoeft te worden gehangen, omdat het half jaar dat Stein mann heeft gevaren de behoef te aan een oversteekmogelijk- heid heeft aangetoond. De ambtenaren op het ministerie die de opstapbus bestuderen zouden deze week laten weten wat ze er van vinden. Gisteren vroegen ze nog twee weken be denktijd. Overigens geeft Rijnmond het idee van een veerverbm- dlng nog niet op. Wellicht is met een kleiner bootje en min der personeel een minder ver liesgevende exploitatie moge lijk. In dat geval zal opnieuw bij de bedrijven in Pernis wor den aangeklopt om financiële meoewerking De bedrijven Pennwalt en Panocean zouden bereid zijn een gegarandeerd aantal overtochten voor hun rekening te nemen. Formaat 100x50 cm. exclusie! gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee vla deze bon aanmeldt Natuurlijk ont vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis Maak nog geen geld over Wacht op onze acceptgirokaart Vut in. knip uit, en stuufop in een gesloten envelop naar De postzegel betalen wij

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1