Hoe wordt koopkracht? Wim Noorl staat voor Soedan niet meer te trappelen. A 3?5 1?5 Jongen (17) bekent doden van vrouw ter meulen 260 ter meulen Overal brand: dot e en miljoenenschade Unie BLHP dreigt met KLM-acties Files opgeteld: in 2 dagen 120 km 'Toch wat doen op Prinsjesdag' Zes kogels treffen man hij ruzie m." Noodlanding Softy het vrije volk (Van een onzer verslaggevers) MONTFORT Nog altijd werd vanmiddag in Montfort gevreesd voor het leven van drie van de 61 feestgangers die gisteravond licht tot zwaar ge wond raakten toen tijdens een plotselinge wind- en waterhoos balken, masten en zeil van een grote feesttent met donderend geraas bovenop hen stortten. Verdwaasd M?' i Artdreion shampoo. Grote gezms- fles inh 250 mi50 ml gra tis In glans, ei, milky of den nen. van 4,95 voor Roosvicee vruchtenmix inh. 0.5 liter. Van 4,05 voor Bac deodorant. Grote gezinsbus in 4 geuren. Inh 150 ml van 7,95 voor Vervolg vooipagina Blij weer zien van moeder en zoon: Wim Noort terug op Schiphol Onfortuinlijk Vluchtpoging Ongelijk Crofty bad- kamerciean. Verwijdert kalk en vet- aanslag van tegels, bad. kranen etc. Alles glimt weer als nieuw Krast met. Per 2 stuks van 7,90 voor vlido viido insekten- bestrijder. ftS-V} 3 Doodt zowel vliegen- de ais kruipende m- sekten Perstuk van 3,25 voor 2 voor 3./5 zeemspons. Handig in huis en voor de auto Neem mee op vakantie1 Van 2,65 voor Garage binnen lané 3 P-W'i% y "ffk te B'*j0> - n ÈA*5 B l v,:->■-><:<t v"^l. Feesttent in één klap toneel van ellende De ramp, die een verschrik kelijke ravage veroorzaakte, kostte meteen al het leven aan Jan Scheeren (39) uit Bruns- sum die door een afgeknapte hoogspanningsleiding werd ge troffen en geëlectrocuteerd werd. Nog twintig ernstig ge wonden liggen in ziekenhuizen, Sommigen met afgerukte lede maten. Het alarmnummer yoor familieleden (04750-10190) 3tond ook vanmorgen nog roodgloeiend door ongeruste vakantiegangers die vanuit het buitenland opbelden. Op het feestterrein "De Rui- ne", waar een groot schutters feest werd gehouden, waren zo'n 9.000 bezoekers toen het rond half acht gisteravond opeens begon te hozen. Zo'n 3.000 feestgangers, waaronder veel kinderen, vluchtten de hoofdtent binnen. Ze waren daar nog niet of een windhoos, die midden over het feestter rein ter grootte van een voet balveld raasde, joeg de tent kompleet aan flarden. Geknap te hoogspanningsleidingen vie len er bovenop. De chaos en de paniek waren onbeschrijfelijk. Terwijl hysterische ouders onder de 86 meter tentzeil hun kinderen zochten, en er nog steeds stroom op de hoogspan ningsleiding stond, trachtten anderen met man en macht balken op te tillen waaronder slachtoffers bekneld lagen. Her en der over het terrein la gen ook de resten van wegge blazen consumptietenten, schietmasten en omgewaaide bomen. Omwonenden stelden meteen hun huizen en boerde rijen open en de eerste slachto- fers werden ondergebracht in een nabije kerk en in een grote danszaal. De paniek was nog extra groot doordat ook de telefoons en de elektriciteit waren uitge vallen. Zodra doordrong wét er aan de hand was stelde gou verneur Kremers het rampen plan in werking. Twintig brandweereenheden en vijftien ambulances trachtten het ter rein te bereiken, maar omge waaide bomen en ondergelo pen wegen bemoeilijkten dit. Ziekenhuizen in Roermond, Eindhoven, Heerlen, Weert, Helmond en Sittard trommel den a! het personeel op. En ter wijl de schutters in hun ver nielde pakken verdwaasd tus sen de puinhopen liepen trachtten monteurs de stroom van de hoogspanningsleiding te nemen en nood-telefoonver bindingen aan te leggen. Wie niet onder de ravage bedolven was geraakt kon nóg nauwe lijks wegkomen, doordat bo men bovenop de geparkeerde auto's waren gevallen. Volgens de politie had nie mand de windhoos kunnen ver wachten. „Er was warm tot zeer warm weer voorspeld met tegen de avond een onweers bui," al;dus politievoorlichter Clabbers. „Moest je dan op grond van zo'n bericht het feest niet laten doorgaan?" De windhoos was „als een streep" over midden-Limburg getrok ken, precies over het feestter rein. Vanmorgen onderzochten de technische recherche en de ar beidsinspectie de restanten van de tent. Er leken geen aan wijzingen dat de tent niet in orde zou zijn geweest. De ver slagenheid in Montfort, waar maandenlang aan de voorbe reidingen van het schutters feest dat 20.000 bezoekers trok was gewerkt, was ook vanmor gen nog groot. •PT' 4 V''ZA Nadat de gewonden waren afgevoerd en de 86 meter tentzeil was verwijderd, zoch ten politiemensen het terrein af naar persoonlijke bezittingen van de slachtoffers. ROOSYlCÉl 8 «fco-sfxy GARMERWOLDE Een Duitse Cessna, die tussen Bonn en Emden uit de koers was ge raakt en zonder brandstof kwam te zitten, heeft een nood landing gemaakt op een wei land tussen de Groningse dorp jes Garmerwolde en Thesinge. De piloot en de drie passagiers bleven ongedeerd. DEN HAAG Het bezuini gingspakket van het kabinet wordt in de vakantie van de ministers „doorgerekend". Be keken wordt of alle cijfertjes kloppen en wat de effecten voor de koopkracht zullen zijn. Half augustus praat de minis terraad dan verder over belas tingen (onder meer een verho ging van de BTW) en premies, die van groot belang zijn voor de koopkracht. De inkomensverdeling moet volgens Lubbers volgend jaar „eerlijker" dan in 1983. Tussen CDA en WD bestaan op dit punt nog grote meningsver schillen. Zo voelt de VVD er niets voor de inflatiecorrectie in-de belastingen te schrappen. Het kabinet heeft nu al vast gelegd dat het bedrijfsleven in 1984 ruim anderhalf miljard Van onze verslaggever JEN VLIETSTRA SCHIPHOL Wim Noort, de dertigjarige Rijnsburgse ontwikkelingswerker die sa men met twee Amerikanen, een Canadees en een Westduit ser een twee weken lange gij zeling door Zuidsoedanese op standelingen heeft overleefd, is terug in het vaderland. Opmer kelijk monter stapte hij zater dagochtend om tien voor zeven uit het vliegtuig, dat hem van Nairobi naar Schiphol had ge bracht. Of hij zich nog ooit aan een nieuwe missie in Soedan waagt? "Nou," zegt hij, "het is een prachtig land, maar ik sta niet te trappelen van ongeduld. Dan zullen er toch eerst rust en veiligheid moeten terugke ren. Voorlopig leeft en werkt er in het gebied van de rebellie niet één blanke meer." Toch wil hij een weerzien met het dorpje Boma aan de Soedanees-Ethiopische grens, waar hij drie maanden heeft gewerkt, niet geheel uitsluiten. "Met de bevolking van zo'n vijfhonderd zielen heb ik het uitstekend kunnen vinden. Van huis uit ben ik kinder-ver- pleegkundige.iHaar ginds heb Ik vooral medisch-klinisch werk gedaan in goed overleg met het Amerikaanse zen dingsechtpaar Haspel. Als dat het er weer een keer in Zuid- Soedan op wil wagen en de Presbyteriaanse kerk het me vraagt, wil ik het ook wel weer ernstig in overweging nemen. Een grote moeilijkheid lijkt me evenwel, dat tijdens de op stand zowat al onze bezittin gen zijn vernietigd. Hulzen werden als Zwitserse kazen doorzeefd,- enorme vernielin gen werden aangericht aan het hoofdgebouw en de wagens vanjet dierenpark, dat het Zo ologisch Instituut van Frank fort er had aangelegd. De schade aan dat park kan men ?onder meer op een miljoen schatten. Ik vrees, dat de Westduitsers er weinig voor Tullen voelen het weer van de grond af op te bouwen." De angst uiteindelijk door de rebellen te worden doodge schoten is zeer reëel geweest. "Vooral in de tweede week van de gijzeling, toen een nieu we leider van de rebellen was komen opdagen. Lado*heette hij - of althans, zo liet hij zich noemen, want hij zei wel vier namen te hebben. Hij beweer de in Libië te zijn opgeleid en in Iran zelfs te hebben deelge nomen aan de gijzelingsactie tegen de Amerikaanse ambas sade. Hij was een heel pientere kerel, maar ongelooflijk wreedaardig. Hij liep voortdu rend met een handgranaat te spelen alsof het een tennisbai- lctje was. Misschien danken we ons leven vooral aan twee van zijn secondanten, met wie heel wat redelijker te praten viel. De eerste week van de gijze ling was minder angstig ge weest. De rebellen waren afge komen op een ouwe Russische Mig, die drie weken tevoren een noodlanding had moeten maken op een vliegveldje bij Boma. Maar toen ze arriveer den, was het toestel net weer vertrokken. Laten we dan Bo ma maar Innemen, zeiden ze. Dan doen we toch Iets voor het Front ter Bevrijding van Zuid- Soedan. Nou, zo'n kunst was dat niet, want de rebellen wa ren goed bewapend en de be volking van Boma beschikte nauwelijks over één pistool. Eigenlijk ben lk op een heel onfortuinlijke manier in die gijzeling betrokken geraakt Ik kwam per vliegtuig terug uit Juba, waar ik een conferentie over oogziekten had bijge woond. Toen we aan de grond kwamen, bleek de landings baan plotseling omzwermd te zijn door rebellen. Ze begonnen te schieten, fouilleerden ons en dwongen ons op de grond te gaan liggen. Maar al gauw werden ze heel wat schappelijker. We mochten ons vrij door het dorp bewegen en radiocontact met de buitenwereld onderhouden. Ik mocht mijn werk blijven doen en als we wat te eten had den, aten de rebellen met ons mee. Eén van hen kwam zelfs met z'n kapotte geweer bij me en vroeg of ik dat voor hem kon repareren. Ze lieten ook mevrouw Haspel en haar drie kinderen, een zieke man en een vrouw, die door haar knie was geschoten, vrij. Na de komst van Lado veranderde dat alle maal Toen werd onze bewa king veel strenger en werden ook steeds meer dreigementen tegen ons geuit. We zouden worden doodgeschoten als ze de door hen geëiste losgelden, uniformen, schoenen en medi cijnen niet zouden krijgen. Op aandrang van westelijke diplomaten heeft de Soedanese regering tenslotte een einde aan de gijzeling gemaakt. Uit een radiobericht over een vliegtuig, dat met de losprijs uit Kenia zou vertrekken, had den we begrepen, dat de in greep een dag eerder zou plaatsvinden dan in werkelijk heid is geschied. Men had na melijk Kenia gespeld met de K van Kaki en niet van Kilo, zoals in het radioverkeer ge bruikelijk is. We besloten toen te vluchten en prakten daartoe wat slaap tabletten door het hapje van onze drie bewakers. Ze sliepen inderdaad als ossen, maar het ontvluchtingsplan mislukte door ons gebrek aan water en voedsel omdat het Soedanese leger pas een dag later kwam opdagen dan we hadden aan genomen. De rebellen waren' erg boos toen ze ons weer te pakken hadden Eén van hen sloeg mijn bril aan gruizels en van een ander kreeg ik een klap met een zweep. Toen het leger een dag later wel met helikopters boven Bo ma verscheen en hevig begon te schieten, was het met de weerstand van de rebellen gauw gedaan. We hebben er nog een paar angstige uren aan beleefd, maar gelukkig vluchtten de rebellen precies de andere kant uit als wij. Van de rebellenleiders hebben we nooit meer ict3 gehoord of ge zien. Nou ja, het is daar volop bush-bush. Daar konden ze zich gemakkelijk in verstop pen. "Het Soedanese leger maak te later bekend bij de actie zelf één man te hebben verloren en achttien rebellen te hebben ge dood. Dat laatste kan ik beves tigen noch ontkennen. Ik heb niet één dode rebel te zien ge kregen...." gulden lastenverlichting moet krijgen. Voor de helft via een belastingverlaging (vennoot schapsbelasting), voor de an dere helft door een premiever schuiving van werkgevers naar werknemers (Ziektewet). Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) mag met de ambtenarenbond gaan praten over arbeidstijdverkorting met een „ruime" herbezetting van de vrijkomende uren. De over heid moet volgens Lubbers (met ongeveer 80 pet) vooruit gaan lopen op de ontwikkelin gen in het bedrijfsleven, waar de opvulling slechts 12,5 pet bedraagt. Het kabinet heeft besloten tot een minder ingrijpende premieoperatie dan in voor gaande jaren. Lubbers meent dat de mensen het beu zijn dat de overheid het tekort terug dringt via premiestijgingen. Bijkomend voordeel is dat de belastingopbrengsten van mi nister Ruding (Financiën) zul len meevallen als de premies minder omhoog gaan. Per saldo zal het "harde, maar zakelijke pakket" het te kort van de overheid met enke le tienden van percenten druk ken, de premiedruk stabilise ren en de druk van de belastin gen iets verminderen, verze kerde Lubbers. CDA-fractieleider De Vries is tevreden met het resultaat van het begrotingsoverleg. Vooral met de gelijke behande ling van ambtenaren en uitke ringstrekkers en de forse her bezetting van arbeidsplaatsen die door korter werken bij de overheid beschikbaar komen. Bij afwezigheid van fractie leider Nijpela, vice-fractie- voorzitter Evenhuis en partij voorzitter Kamminga, rea geerde de financieel specialist van de WD, De Korte, op het akkoord. Hij meent dat is af gesproken twaalf miljard "hard en reëel" te bezuinigen in 1984, De Korte concludeerde dat de uitkeringstrekkers een miljard méér inleveren dan de ambtenaren. En hij voegde er dreigend aan toe: De instem ming van de VVD met het ak koord staat of valt met het overnemen van deze visie." Lubbers gaf De Korte op alle fronten ongelijk. Het kabinet snoeit weliswaar op jaarbasis 11,8 miljard gulden. Maar om dat een deel van de maatrege len pas per 1 juli ingaat, is het effect volgend jaar "slechts" 11 miljard. De gelijke behande ling van ambtenaren en uitke ringstrekkers blijft volgens de premier "in principe over eind". Feit is wel dat de maat regelen na 1984 "harder" uit pakken in de sociale zekerheid dan bij het overheidspersoneel. Vrijdagavond zorgden de WD-ministers met hun eis een miljard extra te bezuini gen in de sociale zekerheid (in de Ziektewet en via het verla gen van de kinderbijslag met 5 procent) voor een impasse in het begrotingsoverleg. Lubbers verzekerde dat zaterdag noch in het bezuinigingsbedrag, noch in de verdeling van de be zuinigingen over de verschil lende sectoren ook maar iets veranderd is. Enkele snoeiplannen, in to taal ging het om zo'n half mil jard gulden, werden wat "har der" gemaakt. De enige belangrijke wijziging was het uitstel van de gerichte kortingen op de uitkeringen van 1 april tot 1 juli. Dit ge beurde op verzoek van CDA- mlnister De Koning van Socia le Zaken, die meer tijd wil heb ben om advies in te winnen. De premier liet doorscheme ren dat de WD-ministers vrij dagavond na een goede maal tijd de consequenties van zijn plan niet helder voor ogen had den. "We hebben de mist even laten optrekken, dat was het verstandigst." Zaterdag schik ten de liberale bewindslieden zich, na enkele kleine wijzigin gen, in het plan dat Lubbers eerder vorige week op tafel had gelegd. ^OKAJvf Clean MAANDAG 1» JUL11983 ROTTERDAM Felle branden in een zwembad, een expeditiebedrijf, drie boerderijen, een verdeelstation en een garage heb ben dit weekeinde voor vele miljoenen schade aangericht. In de garage kwam J. var. Ooi (43) uit Maasbracht bij een explosie om het le ven. In Katwijk stond gistermorgen vroeg het overdekte ge deelte van het Sportfondsenbad in lichterlaaie. Hoe wel brandweer korpsen uit Kat wijk, Rijnsburg en Leiden snel ter plaatse waren, kon slechts de machi nekamer worden behouden. Van de rest van het zwem bad bleven slechts de muren overeind. De oorzaak van de brand is nog volle dig duister, de schade wordt op 7 miljoen geschat. In Tegelen ver woestte een zeer felle brand gister middag de nieuwe gebouwen van het internationale ex peditiebedrijf Ewals-Teeuwen. De brandweer had uren nodig om de vlammenzee te do ven. De vrachtwa gens, die buiten stonden, konden worden gered, maar een loods waar koelkasten en droogtrommels wa ren opgeslagen ging evanals de an dere gebouwen in vlammen op. De schade bedraagt zo'n 10 miljoen gul den. De oorzaak is nog niet bekend. Door blikseminslag brandde een grote boerderij in het Groningse Zeerijp gisteravond tot de grond toe af. De iandbouwmachines konden nog uit een bijschuur worden gered, maar ook de hooiopslag werd een prooi van de vlammen. Schade: een half miljoen gulden. Hooibroei was de oorzaak van een uitslaande brand die een stolpboer derij in Opmeer binnen een uur vol ledig verwoestte. De schade werd hier op minstens drie ton geschat. Ook in het Noord hollandse Span broek ging een stolpboederij door hooibroei in de vlammen op. Scha de ruim twee ton. Door een gasexplo- sie tijdens laswerk- zaamheden in een garage in Maas- bracht, waarbij J, van Oo! om het le ven kwam, vatten de garage en het woonhuis van het slachtoffer vlam, evenais een garage van de buren. De vrouw en het enige kind van het slacht offer konden zich redden. De garage waar de explosie zich voordeed en het woonhuis brandden uit, de garage van de buurman liep veel brand- en water schade op. Schade: twee ton. Door een ontplof fing in een Tilburgs verdeelstation van de PNEM kwam een groot deel van Midden-Brabant zaterdagavond een uur zonder stroom te zitten. Een over verhitte oliekoeler was geëxplodeerd, waarna het ver deelstation vlam vatte, in Tilburg, Hilvarenbeek, Ois- terwijk, Berkel-En- schot, Dongen en Goirle bleven liften steken en was tele foneren niet meer mogelijk. Alleen de politiecentrale was dankzij een nood- aggregaat nog be reikbaar. Behalve dat de po litie handenvol werk had aan het bevrijden van men sen uit liften, het chaotische verkeer en alarminstallaties die overal begon nen te loeien, kreeg de centrale een op vallend groot aan tal telefoontjes van mensen die in pa niek raakten omdat hun diepvriezer uit viel. Ook het treinver keer liep door de stroomstoring gro te vertragingen op. Een nog geheel nieuwe brandweer wagen van de brandweer Midden- Limburg is van nacht bij het blusen van een brand in Melick zelf in brand geraakt en moet als verloren worden beschouwd. Oe schade wordt ge schat op ruim drie ton. SCHIPHOL De Unie BLHP. de vak bond voor hoger personeel, dreigt met acties bij de KLM als de lucht vaartmaatschappij de vorig jaar geda ne toezegging om de vergoeding voor ploegendienst te verhogen niet na komt. De Unieleden in de ploegendienst zuilen dan alleen nog dagdienst doen. Van de 600 Unie-leden bij KLM werken er 500 in ploegendienst. Vorig jaar dreigde de vakbond al met acties. Toen kwam er ten slotte toch een voor de Unie BLHP aanvaardba re regeling uit de bus: dit jaar 25 tot 62 cent per uur méér en van 1 ja nuari 1984 tot 1990 vijt percent per jaar extra. Volgens een woordvoerder van de KLM was die verhoging gekoj>- peld aan een nieu we roosterregeling. Die moet in de CAO-ondertiande- lingen 1983 worden afgesproken, maar dat overleg ligt tot half augustus stil. VOGELWAARDE - De 17-jarige M. L. uit het Zeeuws- Vlaamse Vogel waarde heeft zich dit weekeinde bij de politie gemeld en bekend zater dag de alleenwo nende Angela On- gena (69) in haar tuintje te hebben gedood. Over zijn motie! laat hij zich nog niet uit. De bejaarde vrouw was in haar tuin aan het werk toen de jongen, die zij wel kende, haar benaderde. Ze be gon te gillen. M.L. greep haar daarop beet en drukte de vrouw de mond dicht tot ze stikte. Daarna sleepte hij haar de woning binnen en legde hij haar op bed. Later op de avond vertelde de jongen het verhaal aan een vriend, die hem aanraadde naar de politie te gaan. Die trof in de woning de dode vrouw aan) Voorzover bekend wordt er uit de wo ning niets vermist. DRIEBERGEN Het vakantiever keer heeft dit weekeinde een dik ke 120 km file op geleverd, met het hoogtepunt op za terdagmorgen toen vijftien files ont stonden met een totale lengte van 80 km. Gisteravond was er een file van 30 km tussen Roosendaal en Vlissingen, die zich pas tegen mid dernacht oploste. Lange wachttijden ontstonden zoals gebruikelijk in deze tijd van het jaar bij de veerboten naar Texel en Zeeuws Vlaanderen. De Ne derlandse Spoor wegen vervoerden dit weekeinde met extra materieel on geveer 15.000 mensen meer naar de stranden dan normaal. ROTTERDAM/ UTRECHT Prinsjesdag zal toch een beetje ac tiedag worden. De coördinatiegroep 'kritische en ver ontruste FNV'ers1 is van plan die dag acties te organise ren in onder meer Rotterdam, Delft, Amsterdam en Utrecht. De Federatie- raad, het hoogste orgaan van de vak centrale FNV, wees een nationale sta kingsdag op de derde dinsdag in september onlangs af. De door de FNV gekozen weg om door het bewerken van politici de grootscheepse plannen tot sociale afbraak en loons verlaging tegen te gaan is echter vol slagen onvoldoen de, vinden de kriti sche FNV'ers. De politie heeft dit weekeinde de 46-jarige Turk S. K. aangehouden, die bekend heeft vrlj- ,dag in Amsterdam zijn 48-jarige land genoot M. Ugrac te hebben neerge schoten. Ugrac werd door zes kogels getrof fen. Zijn toestand is volgens de politie nog ernstig. De schietpartij zou ontstaan zijn na een politieke woor denwisseling over het bewind in Tur kije.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1