Wie moet miljoenstrop betalen? Vier maanden aan de ketting enaar actie Duurste fietspad september open Statieportret als voorproefje s Speculant op de fles: 25 milj. schuld I Vandaag met: Angst om koopjestunnel Z-v/arte Zee opgelegd Sport m Zuivere winst wat onzuiver Maassluis en provincie achter Verolme Elektra Werkloosheid Rotterdam boven 20 pet pssis UtÉsiËl i Inbreker' -mishandeld Infomobie! maandags dinsdags woensdags donderdags vrijdags Protest tegen Amerikanen (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE A.D. IJSSEL Het stadsverwarmingsnet in de Capelse wijk Schollevaar roest bij 1700 woningen weg. Op honderden plaatsen moeten straten en tuinen worden opengegooid voor reparatie of vervanging van leidingen. -v Cs iwiipif»»*! mbhi 1 1 ligg ifo 11 Het mobiele service kantoor van Het Vrije Voik- Metropoo! en VVV Rotterdam staat bij u in de buurt: WOENSDAG 20 JUU 1983 Stadsverwarming in Canelle roest weg Dc roest is een gevolg van de abnormaal hoge stand van het grondwater in de wijk en van het gebruik van slecht ma teriaal bij de aanleg. Op vijf plaatsen hebben zich reeds lek kages voorgedaan, die inmid dels door het GEB zijn verhol pen. Het GEB heeft de schade dit voorjaar ontdekt en is met een grondig onderzoek bezig. Het durft echter nog geen raming te geven van de kosten van de' hersteloperatie, maar het gaat vermoedelijk om miljoenen guldens. Evenmin waagt het GEB zich aan een schatting van het warmteverlies dat door aantasting van de leidin gen is ontstaan. Volgens ir. A. A. Sengers van het GEB zijn die gegevens nog niet bekend. De hoge stand van het grondwater is het gevolg van het feit dat ter plekke een oude bedding van een kreek loopt, die eeuwen geleden een vrij ondoordringbare klei-afzetting heeft achtergelaten. Het grondwater kan daardoor nau welijks wegzakken. Het GEB ROTTERDAM De reder van het Griekse vrachtschip Heroas uit Pyreus dat nu al vier maanden aan de ketting ligt voor de kade van de Maas- haven-NZ, moet aan de rijks belastingdienst in Rotterdam een schuld van meer dan 35.000 gulden betalen voordat .hij het schip weer mag laten uitvaren. Daarbij moet dan ook de brandbestrijdingsappa ratuur en de reddingsmiddelen riri orde gebracht zijn en moet ft men een bemanning hebben i waarvan de top ten minste de vereiste diploma's heeft. Zolang dit niet het geval is j1 zullen metro-reizigers in Rot terdam vanuit station Maasha- -_ven het 7068 bruto register ton metende schip dag in dag uit werkeloos voor de kade zien liggen. De Griek is vanaf 25 maart dit jaar aan de ketting gelegd omdat de scheepvaartinspectie - het niet verantwoord vond dat de boot onder deze omstandig- f- heden verder zou varen. Men achtte het schip een gevaar op het water en kondigde een vaarverbod af. Zulke vaarver- boden worden met de regcl- ü.maat van de klok uitgedeeld, i vijftig per jaar in Nederland i en 90 percent daarvan in Rot s' terdam, maar meestal betaalt de kapitein of reder de ver schuldigde boete, waarna men ;dan na enkele dagen weer zee kan kiezen. In dit geval wacht de 7 scheepvaartinspectie in Rot- terdam al maanden lang op het seintje dat de brandblusap- paratuur en de reddingsboten in goede staat zijn gebracht, waarna de rijksbelastingdienst betaald moet worden. Pas dan kan het schip uitvaren. J. Hoe langer men wacht des te. 5. groter wordt de schuld en des te minder lonend is het te bcta- len. Pas wanneer er geen enkel ■i schot in de zaak zit, (het con sulaat wordt daarbij ingescha keld) en betaling onmogelijk is k0 geworden, kan besloten wor den tot verbeurdverklaring en uiteindelijk tot openbare ver- koop. „Zo ver is het echter nog niet niet de Heroas," aldus een j zegsman van de scheepvaart inspectie. ROTTERDAM De Maat schappij voor Volkswoningen staat achter de inhoudingsac tie van haar huurders in het Oude Westen. Bewoners van nieuwbouw en gerenoveerde woningen in deze wijk hóuden sinds 1 juli 25 gulden per rnaand in op de huur uit pro- ROTTERDAM Dc 30-jari- -ge J.G.B. heeft gisteren bij het LRotterdamse CS een 18-jarige pjongen erstig mishandeld. B. Lhad de tip gekregen dat de jon- fgen bij hem had ingebroken. ,CDe politie heeft beiden ver- sphoord. Er is geen aangifte van mishandeling gedaan. iest tegen de stijgende woon lasten. Ze eisen dat de woon lasten omlaag gaan. De Maatschappij meent dat de actie de voortgang van de stadsvernieuwing niet schaadt. De betaalbaarheid van de huur en andere kosten voor het wo nen is de belangrijkste voor waarde voordeze vooctgang. zo meent de woningcorporatie met de „Aktiegroep Het Oude Westen". Deelnemers aan de inhou dingsactie zullen daarom niet worden aangeschreven over de huurachterstand. Ze storten nu de 25 gulden op een speciale rekening van de Aktiegroep. De Aktiegroep heeft officieel vastgelegd dat de actie niet te gen de Maatschappij voor Volkswoningen, maar tegen de politiek in Den Haag is ge richt. DEN HAAG Het „duurste fietspad ter we reld' (kosten 9 miljoen gul den) wordt op 16 september in gebruik genomen. Het Is een twee kilometer lang pad, tussen «Dordrecht en Sliedrecht, dat komt te lo pen over de Baanhoek- spoorbrug. Van deze brug worden in het komende weekeinde, van 23 en 24 juli, twee nieu we delen ingezet van 110 meter, met ruimte voor het treinverkeer en het fiets- verkccr: Het treinverkeer tussen Dordrecht en Slie drecht zal dit weekeinde ge heel zijn gestremd. Het provinciale fietspad over de spoorbrug maakt deel uit van de noord-zuid fietsroute, die de verbin ding vormt tussen de Krim- penerwaard, de Alblasser- waard en het Eiland van Dordrecht. Men verwacht, dat het fietspad, dat op 13 meter hoogte over de Beneden- Merwede komt te lopen, niet alleen druk gebruikt zal worden voor het recrea- tie-fietsverkeer maar ook voor woon-werkverkeer en woon-schoolverkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht. Van de 9 miljoen, die het pad heeft gekost, betaalt de provincie Zuid-Holland vijf miljoen en het Rijk vier miljoen. Het pad heeft, In kringen van Provinciale Staten de bijnaam „duurste fietspad ter wereld" gekregen, om dat, voorzover men kan na gaan, nog nimmer in Ne derland zoveel geld voor één fietspad van twee kilo meter lang is uitgegeven. is met het gemeentebestuur van Capelie aan den IJssel aan het onderhandelen om aan die situatie een einde te maken. De veel geplaagde bewoners van de wijk zijn al geconfron teerd met kapotte warmteme ters, te hoge eindafrekeningen en administratieve fouten bij het GEB. De ontdekking van de lekke'! is voor hen dc jongs te grote tegenslag. Aangetast zijn volgens het GEB 300 bochtstukken van Deens fabri kaat, waarvan de verbindingen lekken. Sengers: „Dat type lei ding heeft een holle ruimte, waarin het water is binnenge drongen. Het is gelukkig niet overal aangelegd." Ook verteren in de kruip ruimtes onder dc woningen on geveer 300 leidingen. Deze be vatten helemaal geen bescher ming tegen het vocht. Daarbij treden forse warmteverliezen op. Bewoners hebben tempera turen van 35 graden van het grondwater gemeten. Duide lijk is dat die verliezen voor rekening van de bewoners zijn gekomen, want ze vonden „na de meter" plaats. Het GEB voelt zich voor die leidingen in dc kruipruimten niet verantwoordelijk. Sengers: „Om de eenvoudige reden dat ze niet tegen zoveel vocht be stand hoeven te zijn. De aan sprakelijkheid van het weg- groesten en het warmteverlies ligt niet bij het GEB, maar el ders. Wij zullen de leidingen wel vernieuwen, maar we zul len de rekeningen doorsturen" Voorzitter Beindorff van de belangenvereniging Capelle- Schollevaar vreest dat de vele eigenaar-bewoners zelf moeten opdraaien voor de hoge repa ratiekosten. ft* Een klein voorproefje van wat Rotterdam 2 oktober te wachten staat. Dan komen heel wat meer oudere auto's naar dc voet van de oude watertoren. Op het Utopiaterrein zal dan een regionale auto-dag worden gehouden. Alles op vier wie len ouder dan vijftien jaar of meer dan tien jaar uit produktie is hartelijk wel kom om zich te laten be wonderen. Publiek dat wel belangstelling heeft, maar geen oude wagen bezit, kan zijn auto op omliggende ter reinen kwijt. Gisteren ontmoetten de eerste liefhebbers elkaar. Er werd een bijbehorend stijf statieportret gemaakt en men keek onder eikaars motorkap, om daarna "oh" en "ah" te zeggen of bewon derend te zuchten. Twee toppers stonden er al zo: een Alvis uit '47 (tweede van rechts achter) en een Renault 4 CV (eerste links voor). De autodag bij Utopia moet de kennismaking van autoliefhebbers op gang helpen, het uitwisselen van gegevens vergemakkelij ken. de scheidslijnen weg vlakken tussen de verschei dene autoclubs die vaak al leen voor zichzelf wat orga niseren, en het begin zijn voor meer Rijnmond-activi teiten van dit genre; Daarbij zal op die dag een rondrit door de stad ge maakt worden, komt er een Concour d'Élégance in Hal 4 waar het publiek de mooi ste, leukste en rotste oudere auto van Rijnmond kiest en verschijnt er een boekje over Rotterdamse autolief hebbers. Van dat moment af zal ook iedere eerste dinsdagavond van de maand in café Tom Tom op het Utopiaterrein een bij eenkomst zijn van liefheb bers. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Huizen handelaar/speculant K. L. Bakker, eigenaar van honder den woningen in Rotterdam en enkele in Dordrecht, is failliet. Schuldeisers die samen bijna vijfentwintig miljoen gulden tegoed hebben, besloten giste ren de hulsbaas niet nog lan ger uitstel van betaling te ver lenen. De curator van Bakker, mr. G. J. Remmelink, had ge adviseerd de Ridderkerker nog anderhalf jaar te gunnen om zijn schulden af te lossen. Maar de schuldeisers voelden daar niets voor. De rechtbank heeft Bakker inmiddels in staat van faillis sement verklaard. De grootste schuldeiser, de gemeente Rotterdam, eist on geveer anderhalf miljoen gul den van de huizenhandelaar op. Bij de dienst Bouw- en Wo-. ningtoezicht, ook wel Bouwpo- litie genoemd, die veel ach terstallig onderhoud aan wo ningen van Bakker in Rotter dam heeft weggewerkt, heeft hij een schuld van 1,1 miljoen. Bakker staat in Rotterdam bekend als de "tweede Fennis" omdat hij zijn bezit enorm verwaarloosde. Op klachten over onderhoud reageerde hij nauwelijks of niet. Radeloze huurders schakelden Bouw- en Woningtoezicht in om hun huisbaas tot de orde te roepen. Maar ook aanschrijvingen baatten niet, zodat de dienst op kosten van de huisbaas uiteindelijk zelf lekkende da ken, kapotte schoorstenen en dergelijke repareerde. Daartoe is zij wettelijk verplicht. Bakker weigerde deze rekenin gen te voldoen. Volgens de Ridderkerker was er veelal geen sprake van achterstallig onderhoud. Het GEB en het gemeente lijk drinkwaterleidingbedrijf (DWL) hebben een vordering van rond 400.000 gulden uit staan. Dit zijn kosten voor por- tlekveriichtingen, liften en wa ter, die Bakker meestal wel in rekening bracht bij de huur ders, maar niet afdroeg aan de leveranciers. Hij stond op het standpunt dat een verhuurder niets daarmee te maken had. GEB en DWL moesten hun kosten maar rechtstreeks doorberekenen aan diegenen die de kosten maakten, de huurders dus. Ook banken, onder meer de Friesch-Groningsche Hypo theekbank en de Westland Utrecht Hypotheekbank deden zaken met hem, en de fiscus behoort tot de schuldeisers. De schuld bij de belastingen is volgens mr. Remmelink niet noemenswaardig. De banken daarentegen krijgen 22,6 mil joen voor hypotheken die ze hebben verleend. Daarnaast heeft Bakker nog een schuld van 750.000 gulden bij diverse andere crediteuren. Het bezit van Bakker, ook zijn eigen woning in Slikker veer, zal nu worden verkocht. De opbrengst hiervan zal wor den gebruikt om eerst de schulden bij banken en belas-- tingen in te lossen en dan pas bij de gemeente Rotterdam. De gemeente Rotterdam had eind vorig jaar al het faillisse ment van Bakker bij de recht bank aangevraagd. Waarschu wingen aan het adres van de huisbaas en onderhandelingen met hem over aflossing van de schulden leverden namelijk geen resultaat op. Rotterdam heeft het faillis sement doorgezet ondanks het andersluidend advies van mr. Remmelink. Ze was niet bereid tot nog meer consideratie met de huisbaas. Capelie a.d. IJssel 12.00-14.30 uur Rivierweg t/o de Kijkshop Krimpen a.d. IJssel 15.00-16.00 uur Raadhuisplein even weken: Beverwaard 9.00-10.30 uur Cannen- burgstraat/Terwormstraat oneven weken: Zuidplein 9.00-10.30 tegenover SporUondsenbad bij de roltrap Hoogvliet 11.00-12.30 uur Winkelcentrum Binnenban voor A.H. Spijkenisse 13.30-16.00 uur Zijlstraat voor Spijkstaal Ommoord 9.00-10.30 uur Winkelcentrum Hesseplaats Vlaardingen 13.30-16.00 uur Veerplein bij Liesveld IJsselmonde 9.00-10.30 uur Kerstendljk bij Markt Ridderkerk 11.00-12.30 uur Raadhuisplein t/o Rabobank Dordrecht 13.30-16.00 uur Sarisgang/Statenplein Alexander polder 9.00-10.30 uur Samuel Esmeyerplein t.o. Rinze Koopmanstr. Schiebroek 11.00-12.30 uur Meidoornsingel/Larikslaan Schiedam 13.30-16.00 uur Emmaplein t/o Hema 8 DEN HAAG Het Statenlid J.P.R.M. Steegh (PSP/CPN/ PPR) wil dat het provin ciaal bestuur een stokje steekt voor het kantoren bouwplan van bet Zui veringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Het zuiveringsschap, dat is gevestigd in Dor drecht. heeft in 1982 een bedrag van 4.9 miljoen overgehouden. Twee miljoen wil het bestuur reserveren voor de bouw van een eigen kantoor (totale kosten elf mil joen). Steegh vindt dat dit voornemen „psycholo gisch op een zeer slecht moment komt" (zo heeft het bestuur van het schap het zelf al ge zegd!), maar bovendien onverantwoord, gezien de toch al te snel stijgen de zuiveringslasten. MAASSLUIS Verolme Elektra in Maassluis, onder deel vari het vroegere RSV-. concern, blijft vrijwel zeker bestaan. De gemeenteraad van Maassluis heeft zich gister avond garant gesteld voor een deel van de lening van elf mil joen die de ABN en de AMRO- bank aan het bedrijf willen verstrekken. De gemeente heeft een krediet-garantie van C anderhalf miljoen verstrekt. Het provinciebestuur van Zuid-Holland heeft al eerder een even grote garantiesubsi die gegeven. Volgens het Rot terdamse accountantskantoor Dijker en Doornbos is Verolme Elektra levensvatbaar als de verkooporganisatie wordt ver sterkt en de vorig jaar ver trokken directeur wordt ver vangen door "een meer com mercieel ingestelde persoon lijkheid." Aan de voorwaarde dat er ruim 200 man personeel (van de 575) zouden moeten ver dwijnen, heeft het bedrijf in middels voldaan. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Door het Inlopen van een administratie ve achterstand bij het gewes telijke arbeidsbureau in Rot terdam is op papier het aantal geregistreerde werklozen vori ge maand met maar liefst 2115 toegenomen. In werkelijkheid is de werkloosheid echter met 900 toegenomen. Eind juni telde het GAB- rayon Rotterdam 48.445 werk lozen (34.051 mannen en 14.394 vrouwen). Het werkloosheids percentage in Rotterdam ligt nu op 20,6, wat ruim drie per cent méér is dan het landelijk gemiddelde. Bijna de helft (48,9) van de mensen blijkt al meer dan een jaar werkloos. In juni 1982 was dat nog maar 35,7 pet. De vraag naar personeel nam vo rige maand af met twintig tot 544. CAPELLE a.d. IJSSEL Hete Interkerkelijk Vredesbe raad en de actiegroep Stop de Neutronenbom houden mor gen, donderdag 21 juli, een pro testbijeenkomst in Capelie aan den IJssel. Deze is gericht te gen de opening van het Milita ry Traffic Management Com mand van het Amerikaanse le ger aan de Schinkelsebaan. Volgens de twee organisaties is dat legeronderdeel verant woordelijk voor de doorvoer van kernwapens in Europa. De bijeenkomst vindt plaats voor het gebouw en begint om 13.30 uur.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1