12 JPeyrouw^Wa rk' snuift' iedere wèe! Sü m Trechter ondergaat gedaanteverandering „Meer betalen, voor minder service" REUZEND3STEL 1 I sss Mmmmn Buurmannen doen mee aan 'Tour de France' deen treinen 'WIÊëÊêM r*MÊl lt> 1st Kortsluiting: kamer in brand 1 fj m Sch vandaag èn morgen ROTTERDAM EN OMGEVING SCHIEDAM Elke dinsdagavond staat ze een minuutje in haar tuin, de neus in de lucht. Vooral dat laatste is belangrijk want mevrouw Els Wark uit de Rietkraag 19 in Kethel is een van de onge veer negentig Schiedammers die meedoen aan een onderzoek naar de 'geurbeleving in de woon omgeving*. Stank X": §§f||t|iSiwIs# 4 Straatvegers Gemeentemuseum e»' HET VRUE VOLK sdiiedam i iiimS j_ii DONDERDAG 21 JUL11983 333 \r- li 'Keukenluchtjes tellen niet mee' (Van een onzer verslaggevers) Ze stelt haar neus één keer per week kosteloos ter beschik king van het psychologisch la boratorium van de Rijksuni versiteit in Utrecht Dit is de initiatiefneemster van het on derzoek. Ook in Hoogvliet, Per nis en Zeist zijn 'geursnulvers' voor de universiteit in de weer. Het onderzoek duurt twintig maanden en is begin juni dit jaar gestart. „Ik heb nu zo'n zes k zeven kaartjes ingestuurd met 'nee' als antwoord," zegt mevrouw Wark. Iedere week moet zij haar bevindingen Invullen op een kaartje. Er zijn zeven mo gelijkheden. Op de vraag of er iets geroken wordt kan geant woord worden met 'nee' en met 'ja' waarna een aantal moge lijkheden volgen, variërend van niet hinderlijk tot heel erg hinderlijk. Hoewel haar neus wat kwali teit betreft waarschijnlijk niet afwijkt van die van de gemid- delde Schiedammer, heeft me vrouw Wark zich toch opgege ven. „Ik heb gereageerd op een advertentie," zegt ze. ,.Tk loop altijd te klagen als het stinkt dus dan kan ik hier ook wel aan meedoen. Ik weet niet of het iets zal uithalen. Ik rea geer ook altijd trouw als ik een kwalijke lucht bespeur. Dan bel ik de Centrale Meld- en Re gel Kamer." De buren van mevrouw Wark zijn intussen wel gewend aan het dagelijkse ritueel in de tuin. „Ik heb het ze verteld," zegt mevrouw Wark. Tijdens het gesprek liet een van de bu ren de antwoorden wel met een schaterlach volgen. „Je moet het helema J zelf doen. De buren mogen niet helpen. Ik krijg ook nooit aanwijzin gen van de buren als zij iets ruiken." Dat er ook wel hiaten in het onderzoek zitten blijkt wel uit de volgende opmerking van mevrouw Wark. „Zondag stonk Mevrouw Wark in haar tuin in Kethel. Elke' week is haar neus 'even in dienst' van de Rijksuniver siteit. het hier verschrikkelijk. Een soort chloorlucht. Ik mag al leen tussen zeven en acht 's avonds ruiken. Al3 het daar voor of daarna vreselijk stinkt, moet ik toch 'nee' op het kaart je invullen. Ik geloof dat de mensen ln de andere gebieden wel meer last van stank zullen hebben." De ondervindingen van de amateursnuivers worden on dersteund door luehtproeven die regelmatig door de mede werkers van de universiteit worden genomen. Het geheel moet uiteindelijk een beeld ge ven over de invloed van 'lucht jes' op de mensen. Tijdens het snuiven is me vrouw Wark wel verplicht eni ge selectie toe te passen. „Kijk, keuken- en tuinluchtjes mag ik natuurlijk niet meerekenen." ft:'* Het ontmoe tingscen trum van De Trechter aan de Over- schieseweg wordt in een nieuw jasje gestoken. Momenteel wordt de bar verbouwd. Dit is móge lijk met steun uit het Koningin Ju- lianafonds. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op meer dan één marnier ondergaat het pro ject De Trechter momenteel een vernieuwing. Ten eerste wordt het project op zeer korte termijn een zelfstandige stich ting, na zeven jaar onder de vleugels van Federatie voor club- en buurthuiswerk te heb ben geopereerd. Bovendien wordt op dit ogenblik keihard gewerkt om het ontmoetings centrum voor werklozen nog voor het nieuwe seizoen te ver bouwen. De verbouwing kon worden gerealiseerd met een forse bij drage uit het Koningin Julia- nafonds. De bar in het ontmoe tingscentrum. dat Is gevestigd aan de Overschiesestraat, krijgt een grotere omvang. Ook wordt aan het centrum een loods bijgebouwd, die voor al als werkplaats (timmeren, schilderen etc.) dienst gaat doen. Uitbreiding komt het werk- lozenproject De Trechter nu goed uit. In de loop van zijn zevenjarig bestaan heeft het de belangstelling van mensen zonder werk sterk zien groeien. Het informatiecen trum van De Trechter bijvoor beeld ontving vorig jaar ruim 1400 bezoekers. In het alge meen ging het daarbij om in formatie van individuele aard, zoals ontslagkwesties en vra gen over uitkeringen. Het ontmoetingscentrum trok in 1982 zo'n 10.000 bezoe kers. De cursussen voor werk lozen die de Trechter organi- SCHIEDAM Bewonersver eniging Zuid en het clubhuis werk Zuid trekken uit de bezui nigingsvoorstellen van de ge meente maar één conclusie: „De Schiedammer moet meer gaan betalen voor minder ser vice!" In een open brief aan burgemeester en wethouders en aan gemeenteraadsleden zeggen beide organisaties him medewerking aan de ombui- gingsvoorstellen van vier mll- joen op. „Wij mogen alleen maar aangeven hoe de door U vast- gestelde bezuinigingen kunnen worden gerealiseerd. Voor die f „eer" bedanken wij reeds bij r deze, als we niets mogen zeg- gen over de uitgangspunten of effecten van het door U voor- fe gestane beleid", schrijven II ciubhuisraadvoorzitter M. van r Roon en secretaris A. Bons van J de bewonersvereniging. I; Een treffend voorbeeld vein **de teneur van de ombulgings- Soperatle is, aldus de brief- r schrijvers, het voorstel om te lgen dezelfde prijs huisvuil nog j' maar één keer in plaats van twee keer in de week op te ha llen. „Sterk bezuinigen op het uitvoerende werk, trekt de ver- houding met het onzichtbare, administratieve werk nog meer scheef. Wij zien dan ook -• liever voorstellen die de bu reaucratie verminderen. D&t ls - een zinnige manier van bezui nigen", schrijven zij. Voor belde organisaties uit -Zfid zijn de voorstellen te veel gedicht op besparingen die op .de schouders van de bewoners terecht komen. Zo wordt ge- dacht aan subsidievermlnde- ring voor clubhulzen en op bouwwerk. „Dat zijn nu juist voor de be woners twee belangrijke in stellingen. Nu de werkloosheid stijgt, krijgen we steeds meer vrije tijd en zijn deze voorzie ningen broodnodig. We hebben niet voor niets zeven jaar ge vochten voor een opbouwwer ker in de wijk. Dat laten we ons niet zomaar afnemen", al dus secretaris A. Bons van de bewonersvereniging Zuid. Hij noemt het ook onaan vaardbaar dat de Openbare Nutsbedrijven het aanvegen van de straten willen vermin deren en bovendien willen uit besteden. „Bij het eigen bedrijf worden mensen op straat gezet en van elders nieuwe aangeno men. Alsof wachtgeld géén geld kost. Wij zien er van ko men dat onze straten niet meer zo snel schoon worden gemaakt. Wij weten wel betere manleren om te besparen." Als voorbeeld geeft Bons de langdurige procedures bij het aanvragen van vergunningen aan. „Wie subsidie aanvraagt voor een verbouwing krijgt het geld pas uitgekeerd als het karwei al bijna achter de rug Is. De gemeente kan vee! vlot ter werken." Verder zijn er volgens de se cretaris op het Stadskantoor etages die voor de helft niet gebruikt worden. Meer ambte naren op één verdieping spaart geld uit voor huur van andere panden. Bewonersvereniging Zuid en het ciubhulswerk gaan de voorstellen punt voor punt kri tisch bekijken en willen samen met de bewoners acties onder nemen. Of het nu ligt aan het natte voorjaar, de hete zomer of de composthoop, in ieder geval staat er bij het vogelasiel een distel van maar liefst 2 meter en 72 centimeter. „Het is een lust voor het oog, er zit ten prachtige bloe men aan," zegt be heerder Gerrit van de Hoek op uHens erf het onkruid spontaan is gaan groeien. Vorig jaar stond de distel er ook, maar toen kwam de plant niet verder omhoog dan een halve meter. Ook bij de Gemeen telijke Plantsoe nendienst noemt men een distel van 2,72 mefer erg hoog. ,jZe kunnen mans hoog worden," weet een plantendeskun- dige van de dienst, „maar meestal is twee meter het maximum. Waar schijnlijk is deze bizarre lengte te wijten aan de com posthoop, wat na tuurlijk goede voe ding is voor on kruid." seert zijn jaarlijks goed voor ruim 500 deelnemers. Al met al ls men er ln Schiedam in ge slaagd om rond de elf procent van alle plaatselijke werklozen te bereiken, berekent het schel dende bestuurslid van De Trechter, Leo Herwig. Herwig is overigens niet het enige bestuurslid die De Trechter de rug toekeert. Het hele zittende bestuur is ver vangen, in verband met de "gedaanteverwisseling" van De Trechter. Momenteel wor den de laatste zaken geregeld voordat het project de naam Stichting mag gaan voeren. Leo Herwig, die namens de Federatie voor club- en buurt huiswerk in het bestuur zat: „De belangrijkste reden voor de zelfstandigheid van De Trechter is voor mij dat werk lozen zich nu zelf met het be leid gaan bemoeien." Gister ochtend vond een bijeenkomst plaats tussen de leden van het oude en nieuwe bestuur. Ze be reiden gezamenlijk een verga dering voor, waarop de bezoe kers van De Trechter over alle vernieuwingen worden geïn formeerd. Die vergadering wordt op 15 september gehou den. In het nieuwe bestuur zitten twee werklozen en een WAO'er. Het zijn J. Wiegertze, M. Wil schut en J. Schaap. Als vierde lid moet de gemeente Schie dam nog iemand aanwijzen. De gemeente heeft een be stuurszetel geclaimd, omdat zij jaarlijks een subsidie van rond de 275.000 gulden aan De Trechter verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een slaapkamer van een woning ln de Fannlus Scholtenatraat ln Vlaardlngen brandde voor een deel uit na kortsluiting. De brandweer was het vuur snel meester. De schade is nog niet geraamd. Niemand werd ge wond. De 30-jarige J. v.d. B. liep een slagaderlijke bloeding op bij een bedrijf aan de George Stephensonweg. Hij raakte aan zijn rechter onderarm gewond na een val. Hij werd voor be handeling overgebracht naar het Holy-ziekenhuls. In aangeschoten toestand reed een 53-jarige Vlaardlnger met zijn voertuig tegen een ge parkeerde auto ln de Floris de Vijfdelaan. Hij kreeg proccs- verbaaL Uit een auto in de Professor Rutgersstraat werd een radio- cassetterecorder gestolen met enkele cassettebandjes en een zonnebril. Waarde: 315 gulden. Men kwam de auto binnen door een ruitje te forceren. Van een auto in de Ameland hoeve werden vier wieldoppen ontvreemd. Ter gelegenheid van de 85e verjaardag van Jan van Heel houdt het gemeentemuseum Maassluis een tentoonstelling met schilderijen en gouaches van deze schilder. De expositie wordt zaterdag om 15 uur ge opend met een inleiding door Van Heel. Geopend: dinsdag, t/m zondag 14-17 uur. Tot 22' augustus. Gemeentemuseum, Zuiddijk 16, Maassluis. Alhambra 1, tei. 330293: De lift (16), 2. 7.15, 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: Sop hie's choice (16), 8.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.j, 2, 7, 9.30 uur. Calypao 2, tel. 131855: Merry Christmas mr. Lawrence (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur. Calypso 3, tel. 131855: Monly Python live at the Hollywood Bowl (a.l.), 2, 7, 9.30 uur. Centraal, tel. 138210: Super sterren (18). 12.15,1.45. 3.15, 4.45, 6.15, 7.45,9.15 uur. Cineac AO (Beurs), tel. 138082 Octopussy (12), 2, 6.45, 9.30 uur. Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Hot Bubblegum in het leger (16), do. 7, 9.30 uur, vr. 2, 7. 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Blue thunder (12), 1.45, 6.45, 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: Flashdance (a.l.), 2, 7, 9.30 uur. Cinerama 3, tel. 115300: Rai ders of the lost ark (12), 1.45, 6.45, 9.15 uur. Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.), 6.45, 9.30 uur. Cinerama 5, tel. 115300: Toot- sie (a.l.), 2, 6.45, 9.15 uur. Corso, tel. 121110: Wie met pech omgaat (a.l.), 2, 7, 9.30 uur. Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.), 8 uur. Lumiere 1, tel. 117755: Bad Boys (16), 7, 9.30 uur. Lumiere 2, lei. 117755: La Ba lance (16), 2. 7, 9.30 uur. Lumiere 3, tel. 117755: Star- wars en The Empire strikes! back (a.l.), 1.45 en 7 uur. w Lumiere 4, tel. 117755: Bad 4 Boys (16), 1.45; The postman always rings twice (16), 4.15, 6.45, 9.15 uur. Luxor, tei. 13826: De gendar merie ziet ze vliegen (a.l.), 2,7, 9.30 uur. Metro 1, tel. 844393: 48 hours (16), 2 uur, vr. 2, 7, 9.30 uur. Metro 2, tel. 844393: Bud deelt doffe dreunen uit (a.l.), 8 uur,--, vr. 7, 9.30 uur. Rex, tel. 7.72793: Naakt kwani de pornovreemdeling (18), door!, van 10.00-22.00 uur. Thalia, tel. 111555: Octopussy' (12), 6.45, 9.30 uur. Tivoli, Heilevoetsluis, tel. 01883-12608: De lift (16) do. vr. 7 uur, First Blood (12), do! vr. 9.30 uur. Kindervoorstellingen Alhambra: Feslival van be kroonde tekenfilms (a.i.) 2 uur Cinerama 4: E.T. (a.l.), 1.45 uur Lumiéra 1: Heidi (a.l.), 2, 4.30 uur Metro 2: Asterix en de helden (a.l.). 2 uur Passage: 101 Dalmatiers (a.l.), 2 uur Diversen Ahoy', tel. 812122: Jeugdland. dagelijks van 9.30-16.30 uur Hoek van Hoifand: Pr. Hen- drikstr. Jaarmarkt, vr. vanaf 16.00 uur. Parkzicht, tel. 360104: Zaine Griff, do 23.00 uur Boymans-van Beuningen, tel. 360500: films over de jaren '60, do. 20.15 uur Laurenskerk: Orgel- en sa- menzangavond, do. 20.15 uur. wegwijzer JEUGDLAND In het kader van Jeugdland worden zaterdag fietscross- wedstrijden gehou den aan de Vlaar- dingerdljk (tegen over de Jozef Is- raelsstraat). De wedstrijden duren van 11 - 15 uur. Deelnemers moe ten een leeftijd hebben tussen de acht en zestien jaar. BOUWSPEEL PLAATS Dinsdag 26 juli staat bij Bouw speelplaats Zuid het maken en opla ten van vliegers op het programma. Kinderen kunnen er terecht van 10.30 - 16 uur. De Bouw speelplaats is ge vestigd aan het Hoofdplein in Schiedam-Zuid. Donderdag 28 juli wordt een grote hut gebouwd. HAPPY CLUB De vereniging van alleenstaanden The Happy Club houdt morgen een weke lijkse danscontact- avond in zaal Tivoli in Schiedam (Nieu we Haven 237). Za terdagavond vindt ook zo'n evene ment plaats, maar dan in Partycen trum Jansen aan de Vijverhofstraat 116 in Rotterdam. RECHTSHULP De Turkse tolk van het Buro voor Rechtshulp aan de Hoogstraat 198 is vanaf 1 augustus op donderdag avond aanwezig bij het spreekuur van 17 -19 uur. De overige spreekuur tijden blijven onge wijzigd, zij het dat dan geen beroep op de tolk kan wor den gedaan. De tij den zijn: maandag en dinsdag van 14- 16 uur. RODE KRUIS Voor 1 augustus kan men zich nog aanmelden voor de Dagboottocht van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Schiedam. De tocht wordt gehouden op zaterdag 3 septem ber. Het aanmel dingsadres is Wa rande 95, Schie dam. De kosten voor de trip zijn 27 gulden 50 per per soon. LENTEFEEST Vanavond is bij de stichting Lentefeest aan het Broersvest 101 een bingo avond. De zaal gaat open om zeven uur, maar de balletjes- machine wordt pas om acht uur in wer king gesteld. Mor gen wordt in het zelfde gebouw een mini-rommelmarkt gehouden, van 10- 15 uur. De op- brengst komt ten goede aan het weri: voor gehandicap- ten. KERMIS Op het Emmaplein is dit jaar weer een kermis. Deze be- gint op zaterdag 30 juii en blijft draaien tot en met 7 augus tus. Dagelijks ge opend van 14-24 uur. BRIDGE Maandagavond (25 juli) wordt in de bo venzaal van Sport hal Margriet weer een bridge-instuif gehouden. Dit zal ook het geval zijn op de vier maanda gen die daarop vol gen. Organisator van de instuiven is de Sportraad Schiedam. De aan vang is telkens 19,45 uur. Inschrij ving uitsluitend per paar aan de zaal nv< f 1 s£c t, 'i Sr rVfi (i-l om \k hv •XX 0>„r- &Uj (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Twee Maassluizers rijden 'op dit mo ment een alterna tieve Tour de Fran ce. Het zijn Be rend-Jan Huiskes, zoon van de ge meentesecretaris en zijn buurman, dr. Ir. Verrips, Zij maken deel uit van een 10 man tellend peloton, sa mengesteld uit Ne derlanders. De groep rijdt samen met nog eens 80 Belgen, Fransen en Engelsen. De Ne derlandse equipe wordt gesponsord door een Maasslui- se rijwielhandelaar. Verrips en Huiskes begonnen hun rit in het Belgische Brug ge. Vervolgens voert de route langs het Franse Saint Quentin, Troyes. Doel, Anne- cy, Alpe d'Huez, Galp en Mont Ven- toux. De wielren ners hopen zon dagavond de finish te bereiken. Het grootste deel van de etappes worden toerend af gelegd. Op enkele trajecten worden de sokken erin ge- UTRECHT In verband met het aanbrengen van een aantal nieuwe brugdelen van de Baanhoekbrug over de Beneden Mer- wede rijden er op zaterdag 23 juli de hele dag en op zon dag 24 juli tot 22.00 uur geen trei nen tussen Dor drecht en Slie- drecht, in beide richtingen. Dat zet. De sprintjes tellen mee voor hét puntentotaal. Vader Huiskes ver telt op het stad- huis: "Mijn zoon is aangestoken door onze buurman, Verrips is helemaal gek van fietsen en heeft Berend-Jan min of meer mee- genomen. Mijn vrouw heeft het er niet zo op. Als zij op de televisie de echte Tour de France ziet is ze geneigd te denken dat Berend-Jan ook zo moet zwce- gen. Zo zwaar is het gelukkig niet heeft de NS woens dag meegedeeld. De NS zal op het afgesloten traject bussen inzetten. Enige vertraging W de dienstregeling 4 mogelijk. Si

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2