Chemische industrie vreest s flfl 4 Rotterdam in teken watermilieu door Bon van Haren HtMI E chemische industrie lijkt geen openba- P re confrontatie te willen met milieu-we tenschappers op het Internationaal Wa ter Tribunaal (IWT). In ieder geval wei- JBBmmJr g-eren (je organisaties, waarin de chemi- sche produktiebedrijven in Nederland en ;JWest-Duitsland zijn verenigd, hun leden te advise ren aan het IWT mee te werken. - De Vereniging Nederlandse Chemische Industrie (VNCI). en het Verband Chemie Industrie e. V. be sweren dat voor het Tribunaal, dat van 3 tot en met ^8 Öktober in Rotterdam wordt gehouden, te globa- Je begrippen en overdreven normen worden ge chanteerd. De organiserende stichting, die al jaren bezig is met de voorbereiding, wijst deze beschul diging van de hand. Zeehonden International Water Tribunal Betrapt Schandalig Vervuilers boycotten het Water Dr. R. J. H. Kruisinga, ex-staatsse cretaris van Volksge zondheid, zit in de jury die over de aanklachten moet oorde len. In een antwoord aan de VNCI schrijft dr. Jan Dogterom, be- ".stuurslid van de uit müieu-orga- -nisaties uit verschillende landen gevormde stichting Internatio- 7. baal Water Tribunaal: „De richt- J-lijnen, zoals neergelegd bijvoor- „beeld in het Handvest van het JWater van de Raad van Europa yZijn;al in 1968 opgesteld en niet Vaag of globaal; zijn juist zeer dujcjclijk! Ze worden echter niet n|geleefd, hoewel alle EEG-lan- 4|rüdit handvest en vele andere iritSrnationale verdragen en ver klaringen die hetzelfde zeggen, hebben erkend en aanvaard." Emd deze maand uiterlijk gaaft alle aanklachten de deur uit, naar de "gedaagden", voorna- mèiljk bedrijven. Bij de te be handelen zaken gaat het echter dikwijls om vervuiling die wordt veroorzaakt door verschillende bedrijven, die hetzelfde produk- "tiepróces toepassen, :_;-Tn-_totaal worden maar liefst méér'dan veertig bedrijven be schuldigd van milieu-delicten. Wëst-Duitsland heeft de twijfel achtige eer de ranglijst aan te voeren. Hoeveel Duitse bedrijven zullen worden aangeklaagd is op dit moment nog niet precies be- Tkend,—omdat in enkele gevallen naam en nationaliteit van de be schuldigde niet bekend zijn ge maakt. Zeker is wel dat het aantal Duitse bedrijven het aantal Ne derlandse zal overtreffen. Ons land staat op de tweede plaats met dertien bedrijven die een ge vaarlijke bijdrage leveren aan de vernietiging van het natuur lijk milieu in het water. Een van de grootste zaken zal die zijn van de Polycyclische By- fenilen (PCB's), die onder meer verantwoordelijk zijn voor de schade aan de zeehondenstand in de Waddenzee. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddènzee fungeert in deze zaak als aanklager en wijst 21 bedrij ven aan die deze gevaarlijke PCB's in het water storten. Daarvan komen er acht in ieder geval uit Nederland. Shell en an dere bedrijven in Rijnmond ko men op dit lijstje voor. Zeven milieu-organisatie3 kla gen gezamenlijk Duphar BV in Amsterdam aan voor zijn lozin gen. De Werkgroep Water van de Vereniging Milieu Defensie stelt de verontreiniging van de Nieu we Waterweg door de Unie van Kunstmestfabrieken BV in Per nis en door Windmill Holland BV uit Vlaardingen aan de kaak. De aanklacht betreft in dit geval de jaarlijkse lozing van duizenden tonnen fluoriden en fosfaten, en grote hoeveelheden zware meta len als cadmium, chroom, zink, lood, koper, nikkel, kwik en arse nicum. Een verzameling Rotterdamse milieugroepen klaagt Shell Ne derland Chemie BV aan voor zijn drin-lozingen in de Eerste Petroleumhaven. Ward Dossche, Greenpeace Nederland en Werkgroep Noord zee hebben een gecombineerde aanklacht geformuleerd tegen bedrijven die zich ondermeer be zighouden met de produktie van chemische stoffen voor de verf industrie. Steeds sterker wordt de indruk dat de chemie-indu3trie zich dui delijk betrapt weet door de groeiende groep enthousiaste jonge wetenschappers, die gevol gen van lozingen in de praktijk controleren. Degenen die dit werk doen zijn jonge mensen met een chemie-opieiding, die vakanties en vrije dagen opoffe ren om ongeloofwaardige ver haaltjes van chemie-giganten te toetsen. In België, West-Duitsland, Frankrijk en Nederland is een hecht samenwerkingsverband ontstaan tussen dergelijke groe- ^^ÉÉÉÉmÉt mM m Het ziet er primitief uit, maar toch drijft het Water tribunaal min of meer op werk dat door vrijwilligers als deze nemer van watermonsters is verricht. ROTTERDAM Tussen 24 september en 8 oktober vinden verschillende Internationale bij eenkomsten plaats in Rotter dam, waarop de toestand van het watermilleu centraal staat. Een Europees forum met het thema „Mens en Water" bege leidt het tweede Europese Ml- lieufilmfestival. Burgemeesters uit tientallen Europese kustge- meenten praten over de aanpak van kustverontreiniging. De Ecologische Kring houdt een symposium en het Internatio naal Water Tribunaal oordeelt over milieu-aantastingen door bedrijven. Direct na de Open Havendag (24 september), waarop het Ha venbedrijf en allerlei indus trieën anders nauwelijks toe gankelijke delen van Rotterdam bereikbaar maken, start de serie mliieubijeenkomsten. Twee dagen confereren in Rot terdam burgemeesters van tien tallen Europese kustgemeenten. pen, die van verschillende kan ten hulp krijgen. Schippers en andere "waterminnenden" stel len vakkennis en boten beschik baar om aan de achterkant van de bedrijven, bij lozingspunten, monsters op te vangen. Op laboratoria van universitei ten en hogescholen in België, West-Duitsland en Nederland zijn al die monsters geanaly seerd. Voor dit wetenschappelijk onderzoek werd incidenteel gel delijke steun verkregen. Het hele onderzoek van de mi lieu-organisaties zat stevig in el kaar. Zo zelfs dat al in twee ge vallen voor het tribunaal verza meld materiaal kon worden overgedragen aan dc Justitie om Zij hopen op 27 september te ko men tot een actieprogramma voor praktische en financieel/ju ridische aanpak van kustveront reiniging als gevolg van o.a. on gelukken met olietankers. Op 26 september opent Prin ses Margriet het tweede Europe se Milieufilmfestlval van de Fondation Européenne dc la Culture waaraan een forum ge koppeld is. Dit Europees forum, dat in De Doelen plaatsvindt en tot 1 okto ber vuurt, kan bogen op een il luster comité van aanbeveling. De voorzitter van het Europees Parlement Piet Dankert, minis ter Pieter WInsemlus, de Franse staatssecretaris voor Milieuza ken mevrouw Huguette Bou- chardeau en de Europees com missaris voor Milieuzaken Heinz Narsjes maken hiervan deel uit. Tijdens dit forum treden o.a. Koos Postema en oud-minister dr. Leendert Ginjaar ais ge spreksleider op. Politici, hoge te worden gebruikt bij officiële gerechtelijke onderzoeken. Dc eerste zaak betreft het be drijf Scado BV in Schoonebeek, dat door de Officier van Justitie vervolgd wordt voor vervuiling van het milieu op illegale wijze. De tweede zaak betreft de vuils- tort van Troost Pernis in de Bicsbosch. De daartegen strij dende Vereniging Behoud Bies- bosch heeft de bewijzen die zij in samenwerking met het Interna tionaal Water Tribunaal had ver zameld in handen gegeven van de Officier van Justitie. Troost wordt verantwoordelijk gesteld voor stortingen van chemisch af val, die verboden zijn en die heb ben geleid tot verspreiding van ambtenaren en vertegenwoordi gers van organisaties en bedrij ven die zich met het watermilicu bezighouden uit vele Europese landen komen aan het woord. Tegelijkertijd worden de films en andere audiovisuele produk- ten getoond, die het onderwerp „Mens en Water" hebben. Hier aan Is een wedstrijd verbonden. De ecologische consequenties van de ligging van Nederland aan de monding van de Rijn komt ter sprake op het sympo sium van de Oecologische Kring op 30 september in het Groot handelsgebouw. Het Internationaal Water Tri bunaal vindt plaats van 3 tot en met 8 oktober. De organisatie wordt gesteund door de Neder landse overheid met 1,1 miljoen gulden. In West-Duitsland zijn alle verzoeken om steun afgewe zen. De E.E.G. gaf een bijdrage van vijfduizend gulden. Via ac ties hoopt de organiserende stichting nog vier ton bijeen te garen. S»JS88W®S gevaarlijke chemische stoften in de waterstromen van de Bies- bosch. Op het Internationaal Water Tribunaal komen toch nog in to taal 19 zaken aan de orde. Er zijn uitvoerige aanklachten van particulieren of van milieu-orga nisaties. die met bewijsmate riaal worden ondersteund. Naast Bayer Antwerpen, Pig ment Chemie Homberg, NL Che micals Gent, Kronos Titan Le verkussen komt ook TDF Tiofine Rozenburg in het beklaagden bankje. Op het laatste moment is na het bekend worden van analy se-resultaten van recente mon- stertochten met het laborato riumscheepje Reinwasser in het Rijnmondgebied ook nog Akzo Botlek aangeklaagd voor lozing van gechloreerde koolwaterstof fen. In deze laatste maand van verzameling van aanklachten is uit Amerika een zaak voor het tribunaal aangeboden. Dat be treft de drinkwatervervuiling waarvan de Mohawsk, een Noordamerikaanse indianens tam, het slachtoffer zijn gewor den. In hun reservaat hebben de indianen te kampen met veront reiniging van hun drinkwater door chemische stoffen die ge loosd worden door industrieën. Ben andere interresante zaak voor Nederland is de aanklacht tegen de kerncentrales langs de Maas in Frankrijk en België. Het water raakt hierdoor radio-actief besmet, vooral met tritium, dat met bestaande technieken niet uit het water te verwijderen is. Deze verontreiniging is een di rect gevaar voor vele Nederlan ders, omdat de drinkwaterlei- dingbedrijven van Den Haag, Dordrecht en Rotterdam het Maaswater gebruiken als grond stof voor hun drinkwater. Hoe gevaarlijk dc Belgische lozingen in de Maas zijn hebben Rotter dammers enkele jaren geleden kunnen merken. Het gemeente lijk drinkwaterleidingbedrijf moest toen de inname van Maas water in zijn spaarbekkens in de Biesbosch stopzetten wegens ernstige verontreiniging. In de Maas treden sterke schommelin gen in de concentraties van ver ontreinigende stoffen op. De oor zaak is dat het waterpeil in deze rivier in hoge mate wordt be paald door de regenval. Jan Dogterom en andere be stuursleden van het Internatio naal Water Tribunaal zeggen sterke aanwijzingen te hebben dat de chemische industrie aan stuurt op een boycot van het tri- binaal. "Verschillende milieugroepen hebben in eerdere contacten met bedrijven toezeggingen gekregen van deelname aan het tribunaal, maar horen nu andere standpun ten. De Werkgroep Noordzee bij voorbeeld had zo'n toezegging van Pigment Chemie uit Duits land. Er kwam echter wel een beperkende voorwaarde bij: ten zij het Verband Chemie Indu strie een collectieve boycot af roept. Dat is natuurlijk niet ge beurd. Wel hebben de VNCI en haar Duitse zusterorganisatie in vrijwel identieke bewoordingen geweigerd hun leden te advise ren om medewerking te geven. Dc discipline van die bedrijven, met name in Duitsland, is na tuurlijk wel vergaand, en het ergste moet gevreesd worden." Volgens Dogterom is de behan deling van de verzoeken van het Internationaal Water Tribunaal door dc internationale organisa tie van verenigingen van che- mie-industrieën, de CEFIC in Brussel gecoördineerd. De weigeringen om mee te werken en de daarvoor aange voerde argumenten vindt Dog terom schandalig. In een boze re actie aan de VNCI in Nederland schrijft hij; "De door de nationa le overheden voor de praktijk vastgestelde normen leiden tot ernstige watervervuiling, voor zover er wei normen zijn vastge steld. Van een aantal zeer giftige stoffen, zoals bijvoorbeeld PCB's, bestaat helemaal geen norm. Daar draagt de industrie eigen verantwoordelijkheid om lozin gen te voorkomen. En over die eigen verantwoordelijkheid gaat het Tribunaal en het zou zeer on gewenst zijn als de industrie die eigen verantwoordelijkheid weg wuift of negeert. Daarom is ook de enige juiste houding van dc chemische indu strie om wel te komen op het In ternationaal Water Tribunaal. Als de chemische industrie vraagt om deregulering van mi lieuwetgeving en dus expliciet vraagt om meer eigen verant woordelijkheid dan moet de che mische industrie dat ook maar komen laten zien op het Water tribunaal. Tenslotte: het is ons nu al dui delijk dat er aanklachten zullen worden gepresenteerd waar zelfs wel sprake is van overtreding van door de overheid gestelde normen." Een onafhankelijke jury beoor deelt na het horen van dc aan klagers en de verdediging van de aangeklaagde bedrijven welke milieuovertredingen zijn begaan. In die jury zitten de Nederlan ders prof. dr. J.H. Koeman, hoog leraar toxicologie (vergiften- leer) aan de Landbouwhoge school in Wageningen en dr. R.J.H. Kruisinga. natuurkundige en voorheen staatssecretaris voor Volksgezondheid, minister van Defensie en lid van het uit voerende bestuur van de Wereld gezondheidsorganisatie. Het der de Nederlandse jurylid zai de voorzitter zijn. die nog moet wor den aangewezen. Voorts maken drie Duitsers, onder wie een gepensioneerde rechter, een Engelsman, een Zwitser en een Fransman deel uit van dc jury.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1