Hevig noodweer teistert zuiden van Nederland Joop had een kwaad moment: 'We wiren fout. Punt uut!' msjisniH er meulen Militaire eer voor twee slachtoffers FC!..:, Zomer blUft 't! Vredesmars trekt langs De Peel Nederlandse bas wint in Wenen Brinkman: kritiek op Holland Festival 'Nog minder kan niet! BREATHLESS 'HIER MET DE SLEUTELS' RICHARD GERE (Van een onzer verslaggevers) VANCOUVER De Nederlandse oorlogsmisdadiger Jakob Luitjens, in 1948 door de bijzondere strafkamer te Assen tot levenslang veroordeeld, mag blijven wer ken aan de Universiteit van British Columbia in Van couver waar hij sinds 1963 plantkunde doceert. nu kopen! Deze gezellige nostalgische vensterval staat prachtig in uw interieur. Met mooi vogel motiefje. Van 100% polyester. Hoogte 47 cm. In wit. van 9,90 voor -yptSsy-' STAVOREN Het KNMI had storm voorspeld voor zaterdag. Zwaar weer voor de veertien skütsjes op het onberekenbare water van het IJsselmeer. De zon prikte inderdaad, de wind leek zich bladstil te speculeren op een vliegende start. En de storm kwam inderdaad, maar in een vorm die het KNMI onmogelijk had kun nen voorspellen. En eigenlijk was het vooral voor één man de stormachtigste dag van de hele race tot nu toe. Voor, ach voor wie anders dan voor Joop Mink, de schipper van het Grauwster skütsje, voor "ons" kind dus. door Els Smit Joop Mink: "Je moet ma ken dat je vortkomt." Protest Vanaf donderdag in LUMIERE VALERIE KAPRISKY Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kieur- negatieffilm krijgt u bij Foka door HANS DE JONG HET VRIJE VOLK binnenland 3 Landverrader Luitjens blij ft aan als docent AMSTERDAM Drie onbekend gebleven man nen hebben zaterdag middag een gewapende overval gepleegd op een Juwelierszaak in de Am sterdamse P. C. Hooft- straat. De overvallers dwongen de enig aanwe zige verkoopster onder bedreiging met vuurwa pens de sleutel van de vitrine af te geven, sloe gen hun slag en gingen er daarna vandoor in een auto. De buit wordt geschat op vele tiendui zenden guldens. In de vi trine bevond zich onge veer driekwart van de totale inventaris. Angeles het verzoek had ge kregen Luitjens wegens diens oorlogsverleden te ontslaan. De rector van de universi teit, George Pedersen, schrijft dat in het universiteitsblad. Volgens Pedersen maken het aanstellingsbeleid van het in stituut en de mensenrechten in Britisch Columbia ontslag niet mogelijk. „Een veroordeling wegens een misdrijf is geen grond voor ontslag, tenzij het misdrijf verband houdt met de uitoefening van het beroep," aldus Pedersen, die van het Si mon Wiesenthal-fonds in Los De bijzondere strafkamer te Assen achtte de nu 63-jarige Luitjens in 1948 schuldig aan het plegen van twee levensde licten: het neerschieten op 12 oktober 1944 van de Groningse onderduiker Hendrik Jan Jan sen en later in dat jaar het neerschieten van een gedeser teerde Duitse soldaat in het Drentse Roden. Luitjens gaaf zich op 18 april 1945 in Roden aan, maar vluchtte in de meidagen van dat jaar uit het kamp Wester- bork. Via Zuid-Amerika be landde hij begin jaren zestig in Canada waar hij in 1971 het staatsburgerschap kreeg. De bijzondere strafkamer had in zijn vonnis Luitjens niet formeel van moord of mede plichtigheid beschuldigd en veroordeelde hem voor „het verlenen van hulp aan de vijand". Volgens het Canadees- Nederlandse uitleveringsver drag is het echter niet moge lijk om Luitjens op basis van dit vonnis naar Nederland te rug te sturen. De oorlogsmidadiger die een fel propagandist voor de NSB was en op zijn 21ste lid werd van de Landwacht, is onlangs door verslaggevers van Radio Noord in Vancouver opge zocht. Hij ontkende toen zijn oorlogsverleden. De justitie in Canada onder zoekt momenteel ruim hon derd gevallen van mogelijke oorlogmisdadigers die in Ca nada verblijven. De zaak-Luit- jens is daar hoogstwaarschijn lijk niet bij. Mr. P. J. Brilman, landelijk officier van justitie belast met de opsporing van oorlogsmis dadigers, heeft enkele maan den geleden gepoogd de weg voor uitlevering te effenen. In april stuurde hij het uit 1948 stammende vonnis van de bijzondere strafkamer in As sen naar Luitjens huisadres in Vancouver. Daarbij zat ook een kopie van het vonnis. i -'t - '*t;j r - In het Bra bantse Bakel, precies voor de deur van de bekende motorcrosser Frans Sig- mans, veran derde de pro vinciale weg naar Milhee- ze in één groot zwem bad. (Van een onzer verslaggevers) VENLO/TERNEUZEN Hevig onweer heeft zaterdag nacht en zondagmorgen voor namelijk in het zuiden van het land forse schade aangericht. Op het recreatieterrein De Braakman in het Zeeuws- viaamse Terneuzen kwam de 17-jarige A. H. J. Nijens uit Cuijck om het leven toen hij door de bliksem werd getrof fen. Een oom van het slachtof fer liep door de blikseminslag brandwonden aan een arm op. Op de E3-autosnelweg Venlo- Eindhoven in het buurtschap 't Ven spoelde door hevige re genval een stuk van de rechter rijbaan weg. In Venlo en tal van andere Limburgse plaat sen liepen veie kelders onder water. Zondagmorgen vroeg sloeg tijdens het onweer boven Noord-Limburg de bliksem in de antennes van verschillende politiebureaus en politiewa gens, waardoor de mobilofoon- verbindingen uitvielen. Ook de brandweer In Venio had last van blikseminslag waardoor een gedeelte van de Alarmcentrale bulten bedrijf raakte. De politie van Roermond moest extra manschappen in zetten om spoorwegovergan gen te bewaken omdat na blik seminslag de beveiligingsin stallaties niet meer werkten. Verschillende campings en watersportcentra in Limburg kampten met grote waterover last. Tientallen auto's raakten vast op ondergelopen straten in Echt en Roermond. In de tunnel onder de spoorlijn Sus- teren-Maasbracht stond het water ruim 1 meter hoog. 1 De dag was zo zonnig voor hem begonnen. De Zeilraad ;deed zijn langverwachte uit spraak over het beroep dat Joop had aangetekend tegen de beslissing van de jury om de wedstrijd van vorige week maandag bij de Veenhoop niet te laten meetellen voor het kampioenschap. Joop zei vori ge week in HW over die be slissing: "Je weet van tevoren, •dat je niet met z'n allen tegeli jk om die boei heen kan. Dat mot je van te voren plannen. "De jury ging maandag door de knieën voor de protesten van schippers, die met reuze- klappen op elkaar waren ge botst. Maar de Zeilraad rede neerde anders: "Kan best we zen, een puinhoop bij De Veen- hoop, maar reglementair was ailes piekfijn in orde. De wedstrijd is ten onrechte geannuleerd." Commentaar van Jetze van der Goot, de voorzitter van de jury: „We hebben het mis ge had. De Zeilraad reageert min der emotioneel dan wij. Wij za ten in onze speedboot vlak op de botsing en dan na de wedstrijd al die opgewonden schippers om je heen. Het is goed dat er een instantie is die de zaken rustig bekijkt." Joop had het gelijk al rustig bekeken. En. overigens samen met een aantal collega's rustig beroep aangeteken. Dat was een mooi begin van de zater dag. Joop, die bij De Veenhoop eerste was geworden, nog ste viger op de eerste plaats. We wisten het wel. En nu op het IJsselmeer, met zijn schitte rende scheepje, gelijk goed weg. We waren er een beetje bang voor hoe het Joop zou vergaan op de grote wateren zijn de zwaardere schepen in het voordeel. En dat met die voor spelde storm. Het i3 goed als je een favoriet hebt, dan kun je lachen als een andere kansheb ber in de fout gaat, hetgeen niets anders is dan toch eigen lijk verderfelijk leedvermaak. Een Sietske Meeter van Bolsward ging in de fout die nam gelijk al in het begin een boei aan de verkeerde kant, zo dat hij een aantal schepen moest laten voorgaan en een eind in de race naar achteren zakte. Joop was daar weer even goed doorheen gekomen. Als een gek zeilde hij daar. En toen gebeurde het. Had hij het weerbericht ge hoord? Wilde hij voor de ver wachte storm een flink eind voorliggen er was opeens iets dwangmatigs in zijn ge drag, bij die boei waarop hij samen met de Zwaan van schipper Lammert Zwaga op afkoerste. Psychologie gaan we nog eens een keer voor u studeren, als we uitverwon- derd zijn. Joop als eerste langs de boel. Ik allang blij natuurlijk. Maar het was al gemompeld aan boord van de persboot: „Dat kan niet wat-ie nou doet bakboord heeft voorrang". En nog geen twee minuten later: „Wat gaat Joop nou doen?" Joop op volle kracht het veld uit, want Lammert Zwaga Joop was het nog even gaan vragen aan hem zou protest tegen Joop aantekenen. En als je een protest hebt op gelopen, dan kan je kiezen of delen. Of je verlaat meteen de wedstrijd en dan eindig je op de veertiende plaat3 dat is slecht, maar de slechtste wed strijd mag iedere schipper van zijn eindtotaal aftrekken. Je kan met een protest ook in de strijd van die dag blijven, maar dan mag je die wedstrijd niet aftrekken en dat met die storm op til. Geen storm gezien natuur lijk. Maar wel een diepe stilte op de persboot. Met ledereen zijn eigen reactie op wat er is gebeurd. „Zo is het leven." en „Hij heeft gewoon een stomme fout gemaakt, of eigenlijk twee. In het begin deed-ie ook al Iets raars." En ik heb ver driet. Lammert Zwaga, die de race inderdaad won zei later: „Joop z'n bedoelingen waren goed. Hij wou achterlangs, maar hij kon het niet meer voor elkaar krijgen. En dan zijn daar de reglementen. Er moet paal en perk worden ge steld." En Joop, onmiddellijk na aankomst aangeschoten door Radio FryslAn: „Jullie komen wel op een kwaad moment bij me. We wiren fout. Een protest en dan moet je ophouden, en dat is het. Punt-Uut. Je moet maken dat je vortkomt." Welke schipper doet iets te gen een storm? Zei Jame3 One din ongetwijfeld al op hogere ■leeftijd. We houden Joop voor u In de gaten. Komende dagen vanuit Rotterdam, maar de laatste dagen, eind deze week, weer live. Hel Nieuwe Sexidoo! van Hollywood De eerste rol van een beroemd frans fotomodel "Bevat de meest erotische liefdesscenes ooit in Hollywood gemaakt" (Telegraaf) ACTUEEL FILM In Eindhoven was een van de grote invalswegen door het water volledig onbereikbaar. De politie moest het verkeer omleiden. Ook in deze stad werden wegen onbegaan baar. Tientallen automobilis ten die toch door probeerden te rijden strandden in de onder gelopen straten en sommigen moesten door politie én brand weer worden weggesleept. In de gemeente Susteren ont stond door blikseminslag in een loods een brand, waarbij een herdershond en twee paar den omkwamen. NUNSPEET/DEN HELDER Twee slachtoffers van de mijnontploffing vorige week in 't Harde zijn zaterdag met mi litaire eer begraven. De overi ge vijf zijn op verzoek van de familie zonder militair vertoon begraven of gecremeerd. Bij de begrafenis in Nun- speet van de 22-jarige beroeps wachtmeester-instructeur P. R. de Bakker zei generaal-ma- joor W. J. Poot, commandant van het commando opleidin gen van de Koninklijke Land macht: „Het zal ons waar schijnlijk nog wel duidelijk worden hoe het is gebeurd, maar het waarom zai altijd een raadsel blijven." De militaire eer bij de begrafe nis van de 21-jarige dienst plichtig soldaat N. H. W. Schu macher in Den Helder, die een dag na het ongeluk aan zijn verwondingen overleed, bleef op uitdrukkelijk verzoek van de familie beperkt tot saluut schoten en het blazen van de 'Last Post'. Over enkele dagen wordt het onderzoek naar het ongeluk af gerond. ROTTERDAM Admirahteitsstraat 8, tel. 010-130.180 Vlakbij metrostation Oostplem. 2e Middeliandstraat 23, tel. 010 -772117 MAANDAG 25 JUL11963 tweer Het meest opval lende weernieuws van het weekend kwam uit het zuid oosten en midden van het land. Daar kreeg men een gro te onweersdouche toebediend, soms met veie en zware bliksemontladin- gen. Hier een paar van de hoogste re genuitslagen in de ze over het geheel genomen zo droge julimaand: Biitho- ven 17 mm, Ohè- en-Laak 60 mm (het ligt tussen Roermond en Sit- tard), Sittard zelf maar 17 mm, maar Susteren meer dan 65 mm. Linne bij Roermond 69 mm, Den Bosch 29 mm, Heusden bij Asten 39 mm, Venlo 31 mm, Deurne bij Eindhoven 46 mm en een windstoot van kracht 7, vlieg basis Twente 24 mm, Sprang-Capel- le 23 mm en ook op de Zuidholland se eilanden viel plaatselijk 10 tot 12 mm. Nu is het weer sta bieler. We beleven in e eerste helft van de week gunstig zomerweer met flinke zonnige pe rioden met voorna melijk dinsdag een grotere en toene mende kans op on weer van het zui den uit. Er ügt een onweersdepressie over Noord-Spanje, die het vanmorgen al in San Sebastian en Bordeaux liet donderen, hoewel er in de hogere ni veaus "rails" lopen gericht op onze omgeving, zai het wel dinsdag wor den alvorens die onweersdepressie bij ons het een en ander zal kunnen losmaken. Volgens de compu ters zou er woens dagmorgen in een vrij groot deel van ons land weer re gen van betekenis kunnen worden af getapt. Dat zou dus een gunstige ont wikkeling blijven voor de land- en tuinbouw. Hoewel het groot ste deel van deze week zomerweer blijft, zal er toch in de tweede helft eni ge daling van tem peratuur voorko men. Maar niet voordat het kwik eerst nog weer eens een plafond van 28 29 graden bereikt heeft. Het aantal zomerse da gen in De Bilt is nu 14 geworden, er zijn maar twee juli's in deze eeuw aan wijsbaar met een nog groter aantal, namelijk die van 1947 (16) en 1900 (17). De luchtdruk Rot terdam vanmorgen 9 uur 1015 millibar (761 mm), tendens weinig verande rend.^ Strandverwachting Zeeuwse en Zuid hollandse kust voor dinsag: eerst zonni ge perioden en droog, later meer bewolking en toe nemende kans op onweer. Zwakke tot matige oostelijke wind, warm met 22 tot 25 graden. Verdere vooruit zichten: na onweer wat frisser. Speciaal aanbevo len badtijden voor dinsdag: Domburg 1215, Rockanje 12.30—15.30, Hoek van Holland 12.45—15.45, Scheveningen 13—16 en Zand- voort 13.15—16.15 uur. plaats weer temp. max. min.l Amsterdam mist 22 11 De Bilt mist 23 13 Doelen mist 24 12 Eelde mist 23 16 Eindhoven mist 22 13 Den Helder mist 22 11 Rotterdam onbew. 22 13 Twente mist 23 14 Viissingen onbew. 21 15 Zd. Limburg onbew. 22 14 Aberdeen mist 19 13 Athene onbew. 30 22 Barcelona zwaar bew. 30 Berlijn onbew. 30 15 Bordeaux onweer 28 17 Brussel onbew. 24 17 Frankfort zwaar bew. 26 15 Geneve licht bew. 32 17 Helsinki onbew. 23 15 Innsbruck licht bew. 27 13 Klagenfurt zwaar bew. 34 15 Kopenhagen zwaar bew. 25 14 Lissabon regenbui 25 16 Locarno zwaar bew. 28 18 Londen geheel bew. 23 17 Luxemburg onbew. 26 16 Madrid licht bew. 34 19 Malaga half bew. 30 O Mallorca onbew. 35 21 Malta onbew. 37 25 Muenchen onbew. 28 14 Nice licht bew. 29 24 Oslo onbew. 28 14 Parijs zwaar bew. 25 16 Rome licht bew. 32 22 Split onbew. 32 22 -Wenen regenbui 18 Zuerich onbew. 27 15, Casa Slanca zwaar bew. 25 19 - Istanbul licht bew. 27 22 Las Paimas zwaar bew. 28 21- Beiroet onbew. 23 Tei-Aviv onbew. 29 22 Tunis licht bew. 45 23 VEN RAY Enkele honderden deelne mers aan de Vre desmars 1983 heb ben gistermorgen gedemonstreerd bij •vliegveld De Peel. Die mars, een ini tiatief van een aan tal vrouwen uit het Westduitse Ruhr- gebied, startte op 9 juli in Oortmund en eindigt op 6 augus tus op de zoge naamde Hirosjima- dag in Brussel. Er doen mensen aan mee uit praktisch alle Westeuropese landen. De deelnemers, steeds wisselend in aantal, protesteren met de mars tegen de stationering van middelfange-af- standsraketten in Europa. Bij de toe gangspoort van vliegveld De Peel ooit door het IKV genoemd als vestigingsplaats voor in Nederland te stationeren kruisraketten werd op de grond de leus 'Vrede, geen raketten hier* geschilderd.' De vredesmars trekt tot en met za terdag verder door Zuidoost-Brabant WENEN De Ne derlandse bas Har ris Peeters (24) uit Roermond heeft af gelopen weekeinde het internationale operaconcours in de Belvédère in Wenen gewonnen. Peeters won niet alleen de eerste prijs van zestigdui zend schilling (ruim 8500 gulden), maar verwierf samen met de Cubaanse tenor Jesus Li Celicilio ook de prijs van de Gulbekianstichting in Lissabon (4500 gulden) voor de beste vertolking van een werk van Guiseppe Verdi. Voorts ontving Peeters een onder scheiding van het muziektijdschrift Opernwelt. Aan het festival in Wenen namen 240 jonge zangeressen en zangers uit achten dertig landen deeL DEN HAAG Meteen na zijn va kantie (eind augus tus, begin septem ber) wil minister Brinkman van wel zijn, volksgezond heid en cultuur een gesprek met de di rectie van het Hol land Festival, waar in hij "kritische op merkingen over aard en wijze van programmeren", zal maken. Aanleiding de Hol land Festival-lei ding uit te nodigen is, aldus een woordvoerder van het ministerie, de ongerustheid van de minister over een aantal ontwik kelingen rond het festival. Ook het te kort op de begro ting van het festival baart de minister zorgen. Bovendien zou het Holland Festival, aldus de woordvoerder, de laatste jaren te zeer een "Amster damse aangelegen heid zijn gewor den". UTRECHT Ge handicapten wor den door de door het kabinet aange kondigde bezuini gingen onevenredig zwaar getroffen, vindt de Neder landse Gehandi captenraad. tn een brief aan het kabi net wijst de raad erop dat een koop krachtdaling van 3,5 percent per 1 januari 1984, een verlaging van de uitkeringen met vijf tot tien percent plus nog eens een bezuiniging van an derhalf miljard gul den op de volksge zondheid hard aan komen bij de ge handicapten. "Wij verwachten van u dat u uw plicht zult doen in het kabinet en meer spreiding in de inkomensoffers zuit aanbrengen, de sterkste schou ders moeten de zwaarste lasten dragen. Gehandi capten hebben hun bijdrage de laatste jaren ai dubbel en dwars betaald. Het kan echt niet meer minder," aldus de Gehandicapten raad.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1