'medeplichtigheid' Oppassen voor de giftige pieterman Verfpot is Ml.. Zwendelaars deden in auto's, hasj en kogels MEIWMfflÏÏMM vendex 7300 JERDAG VOORDEEL VRUDAG ZATERDAG VOORDEEL 299.- uEndon Vandaag met Spert eren om Niehuis te helpen Stukgoed Agenda M Dieren gekweld mm Huiszoekingen Dierenverzorger Ed van den Boom laat zien hoe makkelijk het is een hond uit de dieren bewaarplaats te halen. Beheerder Hendrik Du pont: "Hopelijk geen ben de die voor de vivisectie werkt." DONDERDAG 28 JUU 1983 via [piratei izender wordl t besl tr aft HOEK VAN HOL LAND Een ama teur garnalenvisser heeft bij - het strand van Hoek van Hol land een school gifti ge pietermannen ont dekt. Het gaat om de kleine pieterman, of wel de scheivisdui- vel, die net zo giftig is als de grote pieter man. Dr. Dolf Boddeke van het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek waar schuwt garnalenvis- sers langs het strand de kleine pieterman niet met de blote hand te pakken. "Er zijn nog steeds gar- nalenvissers die met hun handen in de vangst graaien. Als er een kleine pieter man bij zit, kan dit gevaarlijk zijn," al dus Boddeke. - De visjes komen bij rustig weer en laag water tot in de branding. Zij hebben een giftige spriet achter hun kop en twee stekels bij hun kieuwdeksels. Meest al graven zij zich in het zand. De garnalenvisser die de school ontdek te, de heer C. van Witzenburg uit Vlaardingen, heeft drie schelvisduivelt jes in zijn net gevan gen. Hij heeft de vis jes mee naar huis ge nomen en in zijn zee aquarium gestopt. Bij een steek van de kleine Pieterman is het volgens dr. Boddeke raadzaam naar het ziekenhuis te gaan. De uitwer king van het gif is af hankelijk van de diepte van de steek. Boddeke acht de kans dat zwemmers worden gestoken "uiterst klein". (Van onze verslaggever LAURENS BORST) ROTTERDAM Adverteerders op Rotterdamse radiopira ten worden binnenkort door justitie vervolgd. Hen zal door het Openbaar Ministerie "medeplichtigheid" ten laste worden gelegd. Officier van Justitie mr, Hendriks hoopt op deze ma nier de piraten de doodsteek te geven. Zonder inkomsten uit reclameboodschappen zou het voor de etherpiraten onmoge lijk worden nog langer door te gaan. "We hadden eigenlijk al veel eerder adverteerders aan moe ten pakken," aldus de officier, "dan waren er nu niet zo veel piraten geweest." De officier weet nog niet welke straffen hij zal eisen te gen middenstanders die bij pi raten adverteren. Zowel geld boetes als (on) voorwaardelij ke gevangenisstraffen liggen binnen de mogelijkheden. Onlangs eiste deze officier vijfduizend gulden boete en twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf tegen de eigenaar van Radio Atlantis. De rechter legde de geldboete inderdaad op, maar veroor deelde de man tot één maand voorwaardelijk. Tot nu toe is dit de hoogste straf die ooit in Rotterdam i3 gegeven voor etherpiraterij". De laatste weken treedt jus titie steeds scherper op tegen "grote en populaire" piraten zenders. Zowel Radio Atlantis als Havenstadradio zijn in de ze periode meerdere malen uit de lucht gehaald. De officier heeft de politie zelfs opdracht gegeven om Radio Atlantis on middellijk op te rollen nadat het opnieuw gaat uitzenden. Atlantis is sinds enkele dagen weer in de lucht met een aan gepaste programmering waardoor de medewerkers zo min mogelijk risico lopen om op heterdaad betrapt te wor den. Havenstadradio heeft door de talloze invallen voorlopig besloten te stoppen met uitzen dingen. Beide stations vinden het onrechtvaardig dat vooral ROTTERDAM Agenten hebben gisteren een sterk ver magerde bastaard-herder uit een woning in Rotterdam ge haald. Het dier lag in een sterk vervuilde kamer. De hond kon niet meer op zijn poten staan. Buren hadden over de ver zorging van het dier geklaagd. De herder is per dierenambu lance njar een arts gereden en na controle aan dierenbescher mers toevertrouwd. Tegen de eigenaren, die overigens niet met vakantie waren, is proces verbaal opgemaakt. Ook de eigenaar van een poedel krijgt een boete wegens dierenkwelling. Hij had zijn huisdier opgesloten in een auto die geparkeerd stond aan de Chrispijnstraat. In de auto was het een temperatuur van 52 graden. tegen hén wordt opgetreden door justitie. "Wij zijn blijk baar te populair bij de men sen". De verscherpte acties van Justitie hebben ook bij Atlantis geleid tot het bekijken van al ternatieven om "radio te ma ken". Woordvoerder Paul van Delft: "We overwegen serieus om naar België uit te wijken. Daar liggen voor ons nog vol op mogelijkheden. Aan de an dere kant maakt het oneerlijke beleid van Justitie ons steeds fanatieker om toch hier door te gaan." v De Rotterdamse kunstenaar Leslie Gabriëlse rechtsheeft de laatste hand gelegd aan "De Trampo linespringers". Deze muurschildering in de Rotterdam se Wolstraat is mogelijk de laatste die in de stad is gemaakt in het kader van de "Townpainting". Rotter dam heeft internationaal de aandacht getrokken met het 'versieren' van trams en dode muren, maar ook hiervoor is het geld nu op. Van Leslie Gabriëlse zijn momenteel in de galerie van het Hilton-hotel op de eerste etage ook nog acht levensgrote wandkleden te zien en een twaalftal zeef drukken. De expositie duurt tot vrijdag 5 augustus. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft een bende opgerold die een grootscheepse auto zwendel had opgezet. Een van de leden van deze bende bleek bovendien 1600 k'lo hasj in huis te hebb*.:i met een handels- w? vrde van ongeveer vier r .Ujoen gulden. Bij het on derzoek naar de auto zwendel stuitte de politie bovendien op een partij van 1400 kogels van het kaliber .22. Negen leden van de ben de zijn sinds begin dit jaar- gearresteerd. Vijf van hen zitten nog in voorlopige hechtenis. Vol gens de politie hebben de negen aan de autozwendel rond 900.000 gulden ver diend. De bende huurde perso nenauto's, bij voorkeur van dure merken. Die werden van een vals ken teken voorzien en vervol gens met behulp van ad vertenties aan de man ge bracht. Het onderzoek van de politie naar deze zaak leidde ertoe dat in enkele woningen in Schiedam en Bernisse huiszoekingen werden gedaan. Daar trof de politie valse kentekens aan. In dc woning van de 37-jarige C. D. van de Z. in Bernisse ontdekten agen ten vorige week bovendien 1200 kilo hasj. Verder speurwerk leverde nog eens 400 kilo op. Van de Z. is in verband hiermee aangehouden. De Rijkspo litie in Den Haag zai deze j hasj-zaak verder onder- i zoeken. j De 1400 kaliber .22-ko- I gels vond de politie tij dens een huiszoeking in een leegstaand pand in Schiedam. Voor deze vondst heeft tde politie nog geen verklaring. De eige naar van het pand is spoorloos. Wie steelt er nu een asielhond? (Van onze verslaggever JIM POSTMA) ROTTERDAM „In deze vakantietijd zou je precies het tegenovergestelde verwachten. Dat ze dus 's avonds hier stie kem hun hond komen droppen. Maar in piaat3 daarvan bre ken ze 's nachts in het dieren asiel en NEMEN een hond mee... Dit is voor mij een vol komen raadsel." Hendrik Dupont, nu negen jaar beheerder van de dieren- bewaarplaats aan de Rotter damse Roel Langerakweg, is verbluft. In het afgelopen weekeinde werd uit zijn asiel de bastaard-herder Daniël ge stolen. Eerder werden op de zelfde wijze nog eens een Duit se herder en een Ierse setter weggehaald. Is hier sprake van een nieu we rage? Beheerder Hendrik Dupont: „We hopen van niet. De ellende begon met het weghalen van het bouwhek rond het nieuwe 2,3 miljoen gulden kostende asiel. Vlak daarop werden de eerste honden gestolen. Voor de inbrekers is het een koud kunstje om binnen te komen. Of ze wippen even over een an derhalf meter hoog hek of ze slopen een paar spijlen eruit. De hondehokken zelf zijn door een grendel zo open te maken." Enig idee wie de daders -ijn? Hendrik Dupont: „De politie tast nog in het duister. Dus moet je gaan fantaseren. Is het misschien een eigenaar die eerst afstand van zijn dier heeft gedaan en later wroeging heeft gekregen? Of gaat het om een bende die de honden verkoopt aan de vi- vlsectiemarkt? Dit laatste zou heel erg zijn. Een hond voor de vivisectie levert altijd nog zo'n vierhonderd gulden op. Geluk kig bestaat er in Nederland een strenge controle op, maar of dat In België ook zo is weet je niet." Gaat u iets aan die diefstal len doen? Hendrik Dupont: „De politie heeft toegezegd 's avonds meer te gaan surveilleren. Ook het personeel van de dierenbe- waarplaats zal een extra oogje in het zeii houden. Van ge meentewerken hebben we nu toezegging dat er om het asiel een anderhalf meter hcog gaashek komt met daarboven op een halve meter prikkel draad. Daartussendoor laten we dan nog een waakhond lo pen." Gebeurden dit soort inbra ken ook in het oude asiel? Hendrik Dupont: „Een enkele keer. Maar dan ging het om geld of andere spullen. Nooit om dieren. Ja, een keer werden we gebeld door een man die zei: 'Heeft u nog schade opgelo pen?' Een nacht daarvoor was er een raam ingeslagen en cr was een hond meegenomen. Dus toen wij verbaasj 'ja' zelden, antwoordde die man: 'Dat heb ik gedaan. Ik was stomdron ken, ziet u. En ik heb vreselijk spijt van wat ik gedaan heb. Maar ik kon het niet helpen. Met die dronken kop van me liep ik langs het asiel cn zag toen die hond zitten janken met z'n trouwe hondeogen ach ter die tralies. Dus....* Die man is de volgende dag inderdaad die hond komen te rugbrengen. Maar van de schade die hij beloofde te beta len, hebben we nog geen cent gezien. De tekorten bij de Rotter damse dierenbewaarplaats worden elk jaar groter. Moest er in 1982 nog een kwart mil joen gulden bij, voor dit jaar is de verwachting dat het tekort 500.000,- gaat bedragen. De opvangcapaciteit in het nieuwe asiel is uitgebreid van 24 tot 70 honden en van 50 tot 150 katten. Jaarlijks worden er zo'n 3.000 katten geplaatst en zo'n 2.000 honden. Vorig jaar 'moesten cr 450 katten inslapen en 60 honden. Volgens beheerder Hendrik Dupont is er de laatste tijd sprake van een toename in het afgeven van dieren. Nu dit jaar voor het eerst sprake is van gespreide vakanties krijgt het dierenasiel 20% meer die ren te verwerken dan normaal in deze tijd van het seizoen. Hendrik Dupont: "Meestal zeggen de mensen dat ze aller gisch zijn voor het dier of dat ze aggressief zijn. In de prak tijk blijkt daar niet veel van waar te zijn. Bezuinigingen van het ge zinsinkomen spelen denk ik een grote rol. De mensen den ken: "eerst maar de hond of dc kat de deur uit en dan zien we wei verder." Daar staat gelukkig tegen over dat veel meer mensen die moeten leven van een uitke ring een huisdier nemen, mecatal een hond. Veel werklozen komen niet meer aan dc slag en door de vrije tijd die ze hebben gekre gen gaan ze nu graag wande len met een hond. Dank zij de ze positieve ontwikkeling hou den wij een goede doorstro ming," aldus Hendrik Dupont. Handig ladenkastje Met 4 laden. Prachtige oregon-grenenstructuur. Als meeneemmeubeltje, incl. montage-instruktie. In 2 maten: H74xB73.5xD36cm. Normaal 155.- Meeneemprijs nüllQ. H74xB49,5xD36 cm, Normaal 149.- Meeneemprijs nü Elektrische kogelkop-schrijfmachine Met o.m. lift-off korrektiesysteem, 30,8 cm brede wagen, snel verwisselbare typebol en instelbare a tabulator. Incl. draagkap-SQS:- iSirf: Herensportslip Van 100% katoen ribtricot. Met V&D-kwaliteitswaar- borglabel. Prima pasvorm. Keus uit vele kleuren. Maten 4 t/m 6. Per stukjï^- Dynamic hi-fi stereo hoofdtelefoon Type VH115. Weegt maar 46 gram! Voor 4-200 Ohm. Frekwentiebereik 20-20.000 Hz. Stereo radio/cassetterecorder -<CROWNV Type CSC 935L. Totaalvermogen 8 Watt. Met KG, LG, MG en FM-stereo. 4 hoogwaardige speakers, LED-indikaties, ingebouwde mikrofoons en hoofdtelefoonaansiuiting. Speelt op lichtnet en batt. H24xB50xD12 cm. Elektrische vol-zigzag naaimachine Met o.m. 3 naaldstanden, instelbare steeklengte en retour knop Incl. doosje accessoires en opberg koffer. s-ws" ook geldig op de plaatselijke koopavond

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1