tover De 'Waterdecade', het tienjarenplan waarmee de VN hoopte te bereiken dat in 1990 de voltallige wereldbevol king zou kunnen beschikken over drinkwater en sani tair van redelijke kwaliteit, is bij gebrek aan voldoende financiële middelen geen succes geworden. De kosten van dit project werden ooit begroot op 1500 MILJARD gulden. De Rotterdammer Arie Van den Berg zegt dat hij voor een fractie van dat reusachtige bedrag de wereld kan voorzien van goed en bacterievrij drinkwater. "Voor 0,0025 (een kwart cent) kan ik zorgen dat één mens genoeg gedesinfecteerd drinkwater heeft voor één dag." Zijn 'wondermiddel' (een druppel is genoeg om een glas water te desinfecteren) heet Hadex. De Rotter damse GG en GD, RNO, de ANWB en de Consumenten bond bevelen het aan. Het geld en de middelen ontbreken hem om het pro- dukt onder de aandacht te brengen van de regeringen van Derde Wereldlanden. Van den Berg stuit steeds weer op ambtelijke muren. "Soms lijkt het," zegt hij, "of de politieke wil ontbreekt om miljoenen mensen in leven te houden." isi 25 miljoen doden Arie van den Btrg:""Sonïfe lijkt het wel of de politieke wil ireekt miljoenen mensen inleven te houden." Bijgeloof Tfsaifca|a mm B^è;u^cSlndïaSe hoofdstad New Delhi: de waterleiding heeft het begeven, waardoor de bevolking op een primitieve pomp aangewezen Is met alle gezondheidsrisico's vandien. Het zuiverste In f rastruc tuur 'Wij kunnen Derde Wereld aan schoon drinkwater Jmmmw jjapSwÉ. JIM POSTMA "De idiotie in de ontwikke lingshulp is ten top gestegen. Voorbeeld: ergens in een Derde- Wereldland redden ze met een couveuse een te vroeg geboren kind. Na enkele maanden neemt de moeder de baby mee naar huis; het kind krijgt borstvoe ding. Weer een tijdje later gaat die vrouw over op melkpoeder- produkten, gestuurd door Euro pa of Amerika. Een maand later is haar baby dood... Oorzaak: het verontreinigde drinkwater waar mee de melkpoeder moest wor den aangelengd." Rotterdammer Arie van den Berg (48) maakt zich al jaren lang kwaad over "deze paard- achter-de-wagen-span-politiek". Kwaad is hij "omdat ik met en kele druppels van mijn desinfec terend water deze baby had kun nen laten leven. Maar ook de 25.000 andere kinderen in de we reld die dagelijks sterven als ge volg van het drinken van besmet water." Het internationale instituut voor ontwikkelingshulp en mi lieubescherming "Earthscan" in Londen zegt in zijn rapport "Wa terlog": "Een miljard (1000 mil joen) kinderen hebben niet de be-, schikking over veilig en schoon drinkwater." De uitspraak is af komstig van een voormalige UNICEF-directeur, Henry F. La- boisse. Het rapport citeert ook de di recteur van de Wereldgezond heidsorganisatie, dr. Halfdan Mahler. Deze VN-functionaris stelt zich op het standpunt dat het recht op een dagelijkse por tie schoon drinkwater tot de be kende Rechten van de Mens zou moeten behoren. In "ontwikkelingslanden wordt de drinkwatervoorziening echter niet beter, maar slechter. De hui dige situatie is dat honderden miljoenen mensen in Derde-We reldlanden zijn aangewezen op drinkwater dat meer verontrei nigd is dan in 1975 het geval was. Sinds dat jaar is bovendien het aantal mensen dat het zonder sa nitair moet stellen met 400 mil joen gestegen. "Tachtig procent van de ziek ten in de wereld." zo staat in het Waterlog-rapport le lezen," is toe te schrijven aan het gebruik van besmet water of gebrek aan sani tair": Vooral voor mensen met een gering inkomen kunnen deze ziektes een dodelijke afloop heb- ben. In de Derde-Wereldlanden Krijgt een miljard mensen per jaar diarree. Het aantal dat er aan overlijdt bedraagt 25 mil joen. Om het drinkwaterproject van de VN in 1990 schoon water en voldoende sanitair voor de hele wereldbevolking te doen sla gen zou ongeveer 25 miljoen dol lar (circa 75 miljoen gulden) no dig zijn. Dat is slechts een frac tie van de bedragen die de we reld per dag besteedt aan siga retten (240 miljoen dollar) en wapens (1400 miljoen dollar). Intussen staat al vast dat het VN-drinkwaterproject zal stran- ben die instructies gaan geven, en dat kost ook weer geld." Dick de Jong van de stichting IRC (International Reference Centre for Community Water Supply and Sanitation) in Rijs wijk zegt: „Wij zijn erg benieuwd naar de toepassingsmogelijkhe den van dit Hadex-middei. In een land ais India, dat 700 miljoen inwoners heeft, heb je 670.000 dorpjes, waarvan er 40.000 afhankelijk zijn van ver ontreinigd oppervlaktewater. Het overgrote deci van het drinkwa ter komt dus uit putten, en dc vraag is of je daarvoor wel een desinfectiemiddel kan gebruiken. Het grootste probleem blijft het geld. Wij zijn bezig waterzuiverings technieken over te brengen waarmee je stukken voordeliger uit bent dan met allerlei dure pompinstallaties. Onlangs heeft India zijn begroting voor water en sanitaire behoeften verhoogd van 4 tot 6 procent en dat is erg hoopvol voor het vele werk dat wij op dit gebied doen." „Hoeveel geld het ministerie van Ontwikkelingssamenwer king jaarlijks uitgeeft voor drinkwaterprojecten in Derde- Wereldlanden, kan ik u helaas niet vertellen", zegt een mede werker van het ministerie desge vraagd. „Het is eenvoudig niet op onze begroting terug te vinden. Wel is er vanaf 1979 een bedrag van 260 miljoen gulden gepompt in 23 projecten in acht zoge naamde concentratielanden, waaronder Indonesië. Over dc re sultaten van die projecten kan ik niets vertellen, want de minister is daarvan zelf nog niet op de hoogte. Zij is nu twee weken met vakantie en na haar terugkomst kunt u kennis nemen van het rapport." Arie van den Berg: „De ambte lijke molens blijven doordraaien en de drinkwatermolens staan zo goed als stil. Ik blijf m'n kop sto ten tegen die ambtelijke muren terwijl het de taak van de over heid moet zijn om het desinfec tiemiddel te brengen op die plaatsen waar duizenden men senlevens kunnen worden gered". „Je gaat twijfelen aan de poli tieke wi! van regeringen, 'Als we iedereen gezond maken dovr hel verstrekken van goed drinkwa ter en sanitair, wat moeten we dan met al die mensen doenf', hoor je ze denken. 'Hebben we dan wel genoeg werk voor ze, en voldoende te etenf." „En wat tc denken van de me dische maffia, de farmaceuti sche industrie, de multinationals die miljarden verdienen aan me dicijnen om ziekten zoals chole ra, typhus, paratyphus en diar- rees te bestrijden? Zijn zij er bij gebaat wanneer er over de hele wereld ineens geen miljard zie ken meer zijn waaraan ze hun dure medicijnen kwijt kunnen?" „Wetenschappers zijn het er over eens dat ze verkeerd bezig zijn. Je moet geen ziekten be strijden met dure artsen en me dische lapmiddelen. Nee. je moet de oorzaak van de ziekte wegne men." „Voor een paar centen kun je verontreinigd drinkwater schoon maken en voor hetzelfde geld heb je wat extra zout en glucose. Daarmee bespaar je miljarden aan medische hulp en ontzetten de hoeveelheden medicijnen. Geld dat je kunt gebruiken voor voedsel en andere echte ontwik kelingshulp." Dennis Hatenboer, die Hadex onder licentie vervaardigt in sa menwerking met de Baren- drechtse firma Van Weijen. zegt: „Er zijn nog grote problemen die overwonnen moeten worden eer het middel in de Dcrdc-Wcrcld- landcn kan worden toegepast". „Je zit met de problemen van primitieve mensen die allerlei vormen van bijgeloof hebben. Ze moeten eerst toestemming vra gen aan de tovenaar of medicijn man van het dorp eer ze het mo gen gebruiken en die heeft na tuurlijk weer zo z'n eigen mid deltjes." „De toepassing van het desin fecterende middel lijkt eenvou dig, maar is het niet. Het werkt, dat staat als een paal boven wa ter. Je zit echter met transport en opslagproblemen en je hebt mensen nodig die gebruiksin- structies geven." „Dan heb je te maken met lo kale autoriteiten, dc corruptie en de zakkenvullers." „Ik ben naar allerlei congres sen over de hele wereld geweest waar ze over drinkwaterproble matiek spraken. Tot nu toe is zestig miijard dollar besteed in VN-vcrband voor het realiseren van de "Waterdecadc"." „Waar is al dat geld gebleven? Er is nog geen moer veranderd. ALles wat de heren doen is verga deren onder de meest luxueuze omstandigheden met peperdure vliegtuigtickets in hun zak." „Wij künnen de mensen in de Derde-Wereldlanden directe hulp bieden. Niet morgen, maar van daag!" het drinkwater onbetrouwbaar is. Arie van den Berg: „Het aan leggen van dure pijpleidingen in de vorm van een infrastructuur in Derde Wereldlanden is uit den boze, zeggen de rijke landen die ontwikkelingshulp geven. Daar is eenvoudig het geld niet voor omdat het in de miljarden loopt. Ik heb nu berekend dat ik voor een kwart-cent per dag 0,0025) een mens in een ontwikkelings land van schoon drinkwater kan voorzien. Dat is inclusief de pro- duktie- en transportkosten van het desinfectiemiddel. Voor een glas helder drinkwa ter is maar een druppeltje Ha dex nodig. In een handig flesje, dat zo bij elk gezin in een ontwikkelings land thuis kan staan, zit 50 milli liter desinfectiemiddel, genoeg om 200 liter zuiver drinkwater te maken. Ik kan de flacons laten trans porteren of het middel in vaten van 500 liter laten vervoeren. Af hankelijk van de sterkte van de verontreiniging van het drinkwa ter kan het middel worden gedo seerd. Volgens testen kan Hadex tot een jaar goed blijven onder tro pische temperaturen en het kan dus ook worden gebruikt onder epidemische omstandigheden. In koelhuizen blijft het middel tot drie jaar goed." die niet wordt erkend. Maar het is mijn heilige overtuiging dat mijn drinkwater-desinfectiemid- del de oplossing is van de gigan tische problemen in de Derde Wereldlanden. Maar wie is Arie van den Berg? Zeker weer zo'n rare kwast met een raar verhaaltje, zullen de instanties zeggen. Want toevallig heet ik geen AKZO, Sheil, Philips of wat voor dure multinational-naam dan ook." De in Rotterdam geboren Arie van den Berg is al jaren in de chemie werkzaam. In 1979 vond hij in samenwerking met de fir ma Hatenboer-Neptunus (drink- waterleveranvier aan zeesche pen in de Rotterdamse havens) het desinfectiemiddel Hadex uit. Tot 1975 bestond er volgens Van den Berg geen enkel betrouw baar middel om water te desin fecteren. den wegens gebrek aan geld. Sinds de "Water-decade" (een tienjarenplan van de VN) werd gelanceerd is aan verhoging van de kwaliteit van drinkwater en sanitair zelfs minder geld be steed dan voordien voor dit doel werd uitgegeven. Sinds zijn uitvinding heeft Van den Berg van alles geprobeerd om regeringen en instanties die zich bezig houden met ontwikke lingshulp voor zijn desinfectie middel te interesseren. „Ik heb de leden van de Staten Generaal erop geattendeerd: geen ant woord. De Verenigde Naties: geen antwoord. Nu vast staat dat het VN- drinkwaterproject zal misluk ken, lijkt de doorbraak te komen. Medische instanties in Amerika tonen belangstelling en hebben proefmonsters besteld. Ontwik kelingslanden ais Thailand en India zijn er mee aan het experi menteren. In een folder van het Rotter damse bedrijf Van den Berg Wa- terchemie staat: "Nederland staat erg goed bekend als het om drinkwater gaat. Dat behoort tot het zuiverste in de hele wereld. En dat terwijl de aanvoerwegen allemaai sterk verontreinigd zijn. Zoals overal eigenlijk het geval is. Nederland is met tal van lan den en organisaties bezig met hulp aan Derde Wereldlanden op het gebied van drinkwatervoor ziening. Maar deze hulp is vaak te grootschalig en te kostbaar. Of ze is te technisch en schept daar mee nieuwe problemen, die een oplossing in de weg staan. Misschien is er een betere weg en wel direct daar te beginnen met hulp, waar het verontreinig de water als drinkwater wordt gebruikt. Bij de mensen, die dat water drinken." Arie van den Berg: „Ik voel me als een roepende in de woestijn. Of als een profeet in eigen huis Pas heb ik een brief ontvangen van de Thaise regering, waaruit blijkt dat ze erg enthousiast zijn. In tien provincies en in drie ver schillende taboratoria hebben ze er proeven mee genomen. Ze kwamen tot de conclusie dat het uitstekend te gebruiken is om verontreinigd oppervlaktewater bacterievrij te maken." Dr. J. Banffer van de Rotter damse GG en GD zegt: „Het lijkt mij dat dit desinfectiemiddel ze ker goed te gebruiken is in kleine dorpsgemeenschappen. Het pro bleem is: hoe maak je een plaat selijke bevolking vertrouwd met de werkwijze van he.t middel? Je moet ontwikkelingshelpers heb- Van den Berg voegde aan zijn middel aikalihypochloriet en an dere stoffen toe. Bij testen van de ANWB en TNO in samenwer king met de Consumentenbond bleek zijn Hadex het enige veili ge, goedkope en goed werkende drinkwaterdesinfectiemiddel te zijn. De Rotterdamse GG en GD adviseert dit middel mee te ne men naar vakantielanden waar

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1