Hm &ss@em&&m&i&3& I AUGUSTUS IS UIT! Monique de beste m ter meulen Eén Nederlander betrokken bij ontvoeringszaak horeca-milj onaire Drugsruzie aanleiding Schagense moordzaak Raymond Massey overleden (86) Houtfabriek 'uitgedund' verder Docent (35) in tent doodgestoken Man schiet minnaar van 'ex' in buik Rietkerk terug van vakantie Valkenburg: weer volop overlast Padvinders actief op Jamborette Vier mensen verdronken 'v W Nepbom houdt verkeer tegen 'Extraatje': niet naar postkantoor AD-verslaggever op Zeedijk beroofd door 'Commando Herrenberg Bijenzwermen [belagen fietsers van voor Zwembadbrand Bij brand 40 kalveren dood H£T vrije volk Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM "Kolonel Valk (van de Neder landse militaire missie in Paramaribo) heeft mij inderdaad benaderd over een machtsovername in Suriname en heeft mij in contact gebracht met de Surinaamse Volkspartij. Dit contact is mislukt. Men heeft me toen met rust gelaten." Aldus de ex-luitenant van het Surinaamse leger Roy Bottse, die al enkele jaren in Rotterdam verblijft. (Van ome filmredac tie) TAORMI- NA Voor haar hoofd rol in "Ademloos" van regis seuse Mady Sachs heeft Monique van de Ven op het filmfes tival van Taormina op Sicilië de prijs gekre gen voor "de beste acteer prestatie". "Adem loos", het speelfilmde buut van Mady Sachs was de enige Nederlandse film op dit Italiaanse filmfestival. Eersteklas natuurzemen. Soepele traangelooide natuur zemen in een royale maat (ca. 54 x 40 cm) en van een zeer goede kwaliteit. Met optimale vochtopname. DuDro. NU 5 StUkS voor (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Politiemannen hebben zaterdag een 30-jarige Amsterdammer in diens woning in de hoofdstad gearresteerd op verdenking van me deplichtigheid in de ontvoering van de 51-jarige horeea-miljonaire Toos van der Valk. SCHAGEN Een ru zie om een drugstrans actie blijkt de aanlei ding te zijn voor de ge welddadige dood van de 22-jarige Freek de Bruijn, vorige week maandagavond in zijn woning in het Noordhol landse Schagen. Twee jongelui, de 16-jarige A. P. en diens 21-jarige halfbroer T. S., zijn de daders. Ze hebben dit weekeinde een volledige bekente nis afgelegd. Tips tinne land MAANDAG 1 AUGUSTUS 1983 i vaiK vroe mij T macht te grijpen Bottae, voor de Avro-tv: "Ik [weet mij goed de woorden van kolonel Valk te herinneren die [sij in Den Haag kort na de [staatsgreep van 1980 tegen mij [uitte: "Ik had je gewaar" jschuwd, lk heb het je gezegd: als jij het niet doet doen de on derofficieren het. Je hebt het [niet willen geloven, je ziet het" (Vaneen onzer verslaggevers) GIETEN De rijkspolitie Ivan Gieten heeft zaterdag savond een fietspad in deze ge beente moeten afsluiten nadat [eerder o de dag zeker tien fiet- [sers waren aangevallen door [bijenzwermen. Sommige fiet- [sers zijn met een fors aantal J steken naar een ziekenhuis ge- I bracht Naast het fietspand stond leen aantal bijenkasten waaruit jde imker de honing had ver- wijderd. De man beloofde de jïaaten onmiddellijk te ver plaatsen. j {Van een onzer verslaggevers) WEIL - Het afgelopen [weekeinde zijn minstens vier mensen in Nederland door ver- [drinking om het leven geko- J men. In het Leukermeer in het Noordlimburgse Weil ver- j dronk zaterdag het tienjarige [Engelse jongetje Anthony Al lan uit Cheshire. Hij was met [enkele vriendjes op het meer aan het varen toen het bootje I omsloeg en de jongen, die niet I kon zwemmen In het water vieL Een 37-jarige man uit Vor- [den verdronk gisteren op het Veluwemeer bij Harderwijk nadat hij van zijn luchtbed i was gegleden, waarop hij ver- moedelijk in slaap was gevaJ- f len. Bij Vreeland op de Vecht Is de elfjarige Maria van Mont- i oort uit Amsterdam om het even gekomen nadat ze van de voorplecht van een motor* schip was gevallen en geraakt werd door de schroef. In Noordwijk vond de politie het stoffelijk overschot van een nog niet geïdentificeerde man van 40 a 45 jaar. Valke had Bottse, zo vertel de deze, vóór de staatsgreep in de officiersmess in Paramari bo gesproken over het leger en de buitenspelsituatie van het leger, mede ingegeven door de grote controverse tussen com mandant Elstak en Valk. "Daarover pratend deed hij mij onomwonden het voorstel tot overname van de macht. waarbij hij het woord staats greep niet gebruikte," aldus Bottse. Bottse, die onlangs zelf een bevrijdingsexpeditie op touw had willen zetten, had die in- formtle doorgegeven aan de le den Koenders en Demming van de inlichtingendienst. Bij dat gesprek waren volgens hem "ook politici" aanwezig geweest De toenmalige minister van Defensie mr. Scholten zou heb ben overwogen Valk te ont slaan, maar zag daarvan af omdat er geen harde bewijzen waren en omdat dan zou blij ken dat Nederland op enigerlei wijze bij de staatsgreep be trokken was. Valk, toen uit Su riname teruggeroepen, is door legerleider Desi Bouterse "een goede vriend van Suriname" genoemd. Bouterse wilde "be vestigen noch ontkennen" dat Valk rechtstreeks bij de staatsgreep betrokken was. "Wij waren goed bevriend met elkaar. Valk heeft begrip ge toond voor de Surinaamse re volutie," De Surinaamse ambassa deur Herrenberg, die dit week einde op Schiphol uit Parama ribo terugkeerde, overweegt een kort geding tegen het Alge meen Dagblad. Dit had ge- i schreven dat de Algerijnse re gering Herrenberg destijds •enige tijd gevangen had ge houden omdat hij ervan werd verdacht CIA-agent te zijn. Herrenberg had nooit om rec tificatie gevraagd en verzoe ker om een interview ook afge wezen. Het Parool gaat in hoger be- roep tegen het vonnis waarin werd gesteld dat deze krant het "onvoldoende aanneme lijk" had gemaakt dat Herren berg contacten had met Co lombiaanse cocaïnehandela ren, en in die zin moest rectifi ceren. Volgens hetjParool-arti- kel zouden de cocaïnehandela ren in Suriname een vrije doorvoerroute krijgen In ruil voor een grote geldlening aan Suriname. Ambassadeur Herrenberg verklaarde op Schiphol dat de getuigen in deze zaak "geen straf te vrezen hebben." "Zij zullen hun Surinaamse natio naliteit noch hun bezittingen in Suriname verliezen. Zij hebben onder ede de waarheid moeten spreken. Het spreekt vanzelf dat zij daarvoor geen straf te vrezen hebben." Kolonel Valk blijft inmiddels de beschuldigingen over zijn betrokkenheid bij de staats greep ontkennen. Zo zegt hij vlak voor de staatsgreep met vakantie in Zuld-Afrika i.e zijn geweest, "en dat zou ik toch niet hebben gedaan ais ik een staatsgreep voorbereidde." "//'A. De Amsterdammer R. P. O. Is volgens de politie de enige Nederlander die bij de ontvoe ring betrokken is geweest. De man is waarschijnijk alleen bij de voorbereidingen ervoor actief geweest, zoals het scha duwen van Toos van der Valk GRONINGEN Het over dekte zwembad De Parrel in Groningen is vanmorgen door brand grotendeels verwoest. Brandstichting wordt door de politie niet uitgesloten. De schade toopt in de miljoenen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. AMSTERDAM De Leidse- straat in het centrum van Am sterdam is zaterdagavond ruim een uur afgesloten ge weest voor alle verkeer omdat de politie een geheimzinnig koffertje aantrof voor het Poolse Verkeersbureau. Omdat rekening werd gehou den met een bomaanslag Is de Explosie ven Oprui mings Dienst ingeschakeld, die In het koffertje echter alleen maar een lege fles aantrof. HAULERWIJK Bij een brand in het Friese Haulerwijk zijn zaterdag veertig kalveren om het leven gekomen. Hoe de brand in een meststal is ontstaan was vanmorgen nog niet duidelijk. De stal brandde volledig uit. Enkele andere dieren konden tijdig in veilig heid worden gebracht (Van een onzer verslaggevers) LOS ANGELES De Ame rikaanse acteur Raymond Massey (foto), in Nederland vooral bekend door iljn rol van de knorrige dr Gillespie in de televisieserie "Dr. Kilda- re", ls zaterdag ln een zieken huis in Los Angeies (Califor- nië) overleden aan de gevolgen van een gecompliceerde long ontsteking. Massey, die ln de Verenigde Staten vooral naam maakte met zijn vertoling van president Abraham Lincoln en in totaal ln ruim zesUg films speelde, was 86 jaar. Behalve acteur was Massey, die in Canada werd geboren en in 1944 het Amerikaanse staatsburgerschap verwierf, ook schrijver. Zijn toneelstuk 'The hanging judge" werd met veel succes In Londen ge speeld. GROUW Sterk uitgedund zijn er voor het Friese houtbe drijf Halbertsma in Grouw mogelijkheden om door te blij ven draaien. Volgens de be windsvoerders van het ln ern stige financiële moeilijkheden verkerende bedrijf biedt alleen het maken van pallets voldoen de perspectief. Daardoor zou den negentig banen behouden kunnen blijven. Eind Juni kregen alle 450 werknemers te horen dat se ontslagen zouden worden. Met de bank werd geregeld dat de Ionen tot 1 augustus veilig zou den zijn. De andere activiteiten van Halbertsma, deuren, metaal- produkten en mccneemmeube- Icn, zijn onzeker. Alleen overneming op korte termijn, waarover nog onder handeld wordt, zou het defini tief stopzetten van dat werk kunnen voorkomen. De twee bezochten De Bruijn, een actief handelaar ln soft drugs, om zich te beklagen over de kwaliteit van de gele verde waar. Dat beklag leidde tot een woordenwisseling en een vechtpartij, waarbij S. het slachtoffer met diens eigen mes een dodelijke steek toe bracht. Beide halfbroers vluchtten daarna in grote haast op hun brommers die later een sleu telrol zouden spelen bij het po litieonderzoek waarvoor 35 man werden ingeschakeld. Via tips van buurtbewoners werden de brommers en hun twee eigenaren, de belde half broers, achterhaald. De twee waren oude bekenden van de Schager politie. Ze hadden al diverse diefstallen en inbraken op hun naam staan. Bij huis zoeking werd tussen hun eigendommen belastend mate riaal gevonden evenals een vuurwapen. Het slachtoffer is eind vorige week gecremeerd. BIJ een vechtpartij in zijn ouderlijke woning ln Haarlem ls zaterdag de 24-jarige Maro- kaan Mohammed el Yousfi neergestoken en iater ln een ziekenhuis aan zijn verwondin gen overleden. Zijn drie broers, van 17, 19 en 22 jaar oud, zijn aangehouden. De va der, moeder en dochter des huizes zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Achtergrond van de fatale steekpartij was een al lange tijd lopende familietwist. Vol gens de politie moet één van de drie broers de dader zijn. Het slachtoffer kon na de messteek nog op eigen kracht de beneden-verdieping van de ouderlijke woning bereiken maar zakte daar in eikaar. Een uur later overleed hij ln het ziekenhuis. en haar echtgenoot bij hun vil la in Nuland, bij Den Bosch. Van het betaalde losgeld ln totaal twaalf miljoen gulden komen inmiddels regelma tig biljetten boven water. De briefjes worden voornamelijk aangeboden aan Nederlandse banken maar in vrijwel alle gevallen is niet meer na te gaan door wie dit gebeurde. Het op deze manier herontdek te geld is intussen opgelopen tot een bedrag van een half miljoen gulden. De horeca-miljonaire werd op 27 november vorig jaar ge kidnapt uit haar woning. Na betaling van het losgeld werd ze drie weken later weer losge laten. Vrijwel onmiddellijk daarna werd de plaats ontdekt waar ze verborgen was gehou den: een flat ln BrusseL Volgens de Bossche politie onderhield de Amsterdammer O. contacten met de Italianen Guiseppe Ravelli (3?) en Gian Consoll (32) die enige tijd gele den voor hun aandeel in de ontvoering zijn aangehouden. Ravelli werd gepakt in Belgié en is aan ons land uitgeleverd. Consoli zit in Italië vaat. Ook in West-Dultsland zijn enkele ontvoerders aangehouden. De leider van de kidnappers, de Italiaan Adriano Mapelli, alias Giorgo la Volpe, is nog steeds voortvluchtig. De ontvoeringszaak wordt over anderhalve week behan deld voor de rechtbank ln Den Bosch. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG Het grootste deel van de mensen die een bij standsuitkering krijgen en recht hebben op een eenmalige uitkering ln het najaar hoeft daarvoor niet meer naar het postkantoor om self dat „ex traatje" schriftelijk aan te vra gen. De gemeentelijke sociale diensten gaan zelf onderzoeken wie recht hebben op zo'n uitke ring. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken komt met dat besluit tegemoet aan de wensen van de Tweede Kamer. Mensen met een WWV-uItke- ring of mensen die een bijzon dere bijstandsuitkering hebben naast een ander minimum-in komen, bij voorbeeld AOW, zullen wel zelf een aanvraag moeten doen als ze denken in aanmerking te komen voor de eenmalige uitkering. AMSTERDAM Verslaggever Karei Bagijn van het Al gemeen Dagblad, tegen wie ambas sadeur Herrenberg een kort geding wil aanspannen, is za terdagavond op de Zeedijk in Amster dam door twee mannen bedreigd en beroofd van 1800 gulden. Dit heeft een woord voerder van de po litie in de hoofdstad vanmorgen meege deeld. Volgens het Alge meen Dagblad zou de portier van de redactie in Rotter dam enkele uren na de beroving zijn opgebeld door een anonieme man die vertelde dat de be roving het werk was van het „Com mando Herren berg". De actie zou zijn ondernomen in verband met de ar tikelen die Bagijn over Suriname in zijn blad heeft ge schreven. Korte tijd geleden, aldus meldt Alge meen Dagblad, zijn er ook ai telefoni sche dreigementen bij het blad binnen gekomen. Een man die zich Cornelisse noemde zei tijdens een van die ge sprekken: „Bagijn moet ophouden met het schrijven over Herrenberg. Anders worden er maatregelen geno men. In dat ver band moet hij maar denken aan wat er op 8 december in Suriname is ge beurd". De Suri naamse ambassa de liet het Alge meen Dagblad in een reactie weten geen Corneiisse te kennen. Herrenberg zelf heeft zaterdag bij zijn terugkeer uit Suriname op Schiphol verklaard dat hij overweegt gerechtelijke stap pen tegen het biad te nemen in ver band met de arti kelen die Bagijn over hem in het blad heeft geschre ven. VALKENBURG Trappen tegen rol luiken, uitdraaien van gloeilampen uit de straatverlich ting, slepen met terrasafscheidin gen, beiletje trek ken en luidruchtig schreeuwen. Dat zijn nog de minste „wandaden" waar aan veel jongelui op vakantie in het Zuidlimburgse Val kenburg zich be zondigen. De afgelopen da gen heeft de Val- kenburgse veie tientallen jongelui, voornamelijk af komstig uit het westen en noorden van het land, hier voor geverbali seerd. Ze zullen via snelrecht worden berecht. Ook kleine diefstal len nemen de laat ste weken onrust barend toe. Er wor den zoveel tentbe nodigdheden, por temonnees en ca mera's ontvreemd dat de pojitie aan neemt dat er spra ke is van oplich ting: de meeste aangiften zijn ver moedelijk bedoeld om geld los te krij gen van de vakan- fieverzekering. Voi- gens de politie is er ook een hausse in vechtpartijen en il legaal kamperen. SPAARNWOUDE Op de Jambo- rette Spaarnwoude, het grote Scoutlng- kamp waaraan on geveer 1800 pad vinders uit 17 lan den deelnemen, Is gisteren „open dag" gehouden. Op de foto tonen deelnemers uit het Afrikaanse Zimbab we hun vaardighe den. VERONA Drs. Bert Thiecke, een 35-jarige weten schappelijke mede werker van de rijksuniversiteit Utrecht, is gisteren onder raadselachti ge omstandigheden omgebracht op een camping bij de Noorditaliaanse stad Verona. Hij werd met een messteek in de borst dood aange troffen in zijn tent. Naast hem lag een vriend met wie hij op vakantie was, de 25-jarige Ste phen Coffi uit Amersfoort. Omdat er geen zichtbare wonden waren, moet de doodsoor zaak van Coffi nog worden vastge steld. ln de tent heeft de politie van Verona documenten ge vonden van een derde Nederlander, Die was echter spoorloos. Bert Thiecke was bij de rijksuniversi teit docent van de werkgroep huisart- sen-geneeskunde. Vorige week dins dag was hij met Coffi in de camping Romeo en Julia in het plaatsje Ca' del Ebreo gearriveerd. Donderdag was hij voor het laatst ge zien. Coffie was za- terdagvond door andere kampeer ders nog gezien op de voedselmarkt. De politie is een grootscheeps on- ilerzoek begonnen. Bij een bergwande ling in de bergen van Noord-italiö, nabij Val Nenosta, is gisteren de 67-jarige Nederlan der Jan van Stal den uitgegleden en langs een helling naar beneden ge vallen. De man raakte met zijn hoofd enkele rots blokken en over leed kort daarna. Hij is het achtste slachtofler dit jaar in het betrokken berggebied. KERKRADE De 33-jarige H. H. uit Kerkrade ls giste ren levensgevaar lijk gewond geraakt door een schot in de buik, dat was afgevuurd door de ex-man van zijn vriendin M. de K. (27) uit Heerlen. Deze is nog voort vluchtig. H„ die in een bar met de ex-vrouw van de Heerlenaar aanwezig was. had het daar met De K. aan de stok gekre- gern. Na de ruzie verdween De K. om even later met een pistool terug te ke ren. Op straat schoot hij H. In de buik. Diens toe stand is nog kritiek. DEN HAAG Mi- nister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) onderbreekt zijn vakantie om in een spoedvergade ring van de Raad van Toezicht van hel Algamsen Bur gerlijk Pensioen fonds (ABP) het rapport Gruljters toe te lichten. De bewindsman liet dat rapport maken, nadat het ABP In opspraak was ge komen, onder meer ln verband met een aantal aan- en ver kopen van onroe rend goed. De mi nister houdt het rapport angstvallig geheim. HNij wilde het ai- leen voorzitter Wie- renga van de Raad van Toezicht ter in zage geven. Maar die vond dat, net als de overige le den van da raad, onvoldoende. Met name de vertegen woordigers van de ambtenaren centra les In dat orgaan lieten dat blijken. De ambtenaren eisen overigens nog steeds dat het rapport-GruIJters openbaar wordt gemaakt. Des noods zai daarvoor een kort geding worden aangespan nen, zo is meege deeld.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1