geit moet een BH aan' Kruiningergors: 'We huilen en lachen met elkaar' tweede honk t 'Vergoeding' voor publiek >o/ 1 mïm mmmmMKM Scï DEDUBBELKRANT door Rein Wolters I fimrmm f m Kussengevechten op een gladdebalk boven het Schiewater; soms was een enkele mep voldoende om de tegenstander in het water te laten plonzen. De hmdemisbaan werd te gammel beoordeeld. Voor het begin van de zeskamp probeerden enkele jonge ren de constructie toch even uit. m vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMQEVINQ llpiifeMflg Scheepjes Wim Krommen hoek schoffelt de tuin bij zijn "Driemeidenhuis", één der mooiste stulpjes op het Kruiningergors. Ia M Links: Herman Witholt en zijn vrouw Miep: "Wij pendelen al zo'n S7 jaar tussen Rotter-Charlois en het Kruiningergors"., Rechts: Feest in de Den- nelaan: Charles i.s ge slaagd voor zijn aanne mersdiploma en gaat op de schouders van de buurkampeerders. Broodmand Af.' HET VRUE VOLK Schiedam fcsSgji £>i'*£-£ 'Laten we 't water maar 's gebruiken' SCHIEDAM "Wc hebben hier veel water in de omge ving, dus dachten we: laten we 't maar eens gebruiken," zegt Johan van Ontmoetingscen trum Sint Joris Doele. Het cen trum besloot zaterdag feeste lijk het seizoen '82/*83, met een zeskamp waarin het water vlak voor de deur een belang rijke rol speelde. Al werd een hindemisbaan over de Schie SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Gemeenschap zal, bij wijze van „vergoeding" aan het publiek, binnenkort een nieuw popconcert organiseren. De stichting voelt zich tot dit gebaar verschuldigd, nadat vo rige week donderdag ruim 300 mensen voor niets op een aan gekondigd concert aan de Maasboulevard stonden te wachten. De Amerikaanse Collegiate Wind Bands zegde een af spraak met de stichting op het laatste moment af. De band had direct na het geplande op treden een afspraak in Hoek van Holland: Belgische chauf feurs, die de band begeleidden, zouden de Amerikanen hebben gezegd dat Heek van Holland vanuit Schiedam anderhalf uur rijden is met de auto. Daarop oordeelden de Ameri kanen dat voor een optreden geen tijd zou zijn. Ken nieuw te organiseren popconcert zal, volgens de Stichting Schiedamse Gemeen schap. eveneens aan de Maas boulevard plaatsvinden. vlak voor het begin van de wedstrijd toch als te gammel beoordeeld. Maar kussengevechten zorg den wel voor de nodige water pret, evenais een wedstrijd ka novaren. Voor de kussenstrijd was een dikke gladde balk vanaf de kade anderhalve me ter boven de waterspiegel ge plaatst. Soms was een enkele mep met het vriendelijke "wa pen" voldoende om een beslis sing te brengen in de duels, die overigens in een gezellige, sportieve sfeer werden uitge vochten. Gejuich was er vanaf de kade als verliezers èn win naars in het water plonsden. Ook op de kade voor het cen trum aan het Doeleplein waren onderdelen voor de zeskamp opgesteld. Opvallend daarbij was het "auto's demonteren". Het winnende team wist een volledig voertuig terug te brengen tot een hoopje schroot op een vierkante meter. Ook de "specialiteit" van het jonge rencentrum, het touwtrekken ("dat doen wij ook veel op zo merkampen"), werd lustig be dreven. Het aantal deelnemers aan de zeskamp schatte de organi satie op 60. De meeste bleven ook 's avonds voor een barbe cue. Daarbij werd ook de uit slag van dc zeskamp bekend gemaakt. Prijzen waren er voor Hans van der Hoek, Preek de Jong en Wilfred Mui- zer. Ook volgend seizoen biedt Ontmoetingscentrum Sint Jo ris Doele een breed scala van activiteiten, zoals disco, beat- ballct. bingo en de cursus Moe ders op herhaling. Door de jon geren van het centrum zijn on langs apparaten voor kracht sport aangeschaft, die vrij ge bruikt kunnen worden. 4 SCHIEDAM „Die geit moet een bustehouder hebben, want het hangt er allemaal een beetje bij, hè?" De jury nam zaterdag bij de beoorde ling van tientallen geiten (vooral hun uiers) geen blad voor de mond. Toch had de geitenkeuring bij de educatie ve boerderij van de gemeente Schiedam in park Kethe! be paald een serieus karakter. De deelnemers leidden hun spe ciaal opgepoetste dieren dan ook gespannen voor jury en publiek. Maar gelachen werd er ook. Bijvoorbeeld toen een deelne mer te horen kreeg dat zijn geit weiiswaar „een mooie gro te uier heeft, maar zij is wel erg smal van boven. Zo geeft ze zichzelf helemaal weg." Ook het onderdeel „dwerggeiten" werd door het publiek vrolijk ontvangen. Schaterend zag men toe hoe een 6-jarig jonge tje zijn dwerggeit dan weer met geen mogelijkheid vooruit te duwen kreeg en dan weer al zijn kracht nodig had om zich niet door het dier omver te la ten sleuren. Voor de kampioenen van de Schiedamse keuring stond een plaats bij de provinciale keu ring in Leiden op het spel. De Schiedamse geitenfokker („Het is mijn hobby") P. van der Meer legde uit dat de schoonheid van zijn geit Cora het resultaat was van vele ge neraties fokwerk. Op het terrein van de educa tieve boerderij kregen ouders de kans om hun kinderen te fo tograferen in een rijtuig dat door een (stevige) geit werd voorgetrokken. Verder kon het publiek een glaasje limonade drinken. Maar middelpunt van belangstelling bleef de hele middag de overdekte kraal, waarbinnen jury en geitenfok kers hun werk deden. Cora van P. van der Meer werd uiteindelijk Schiedams kampioene bij de bruine tog- genburger geiten. In de catego rie witte geiten won geit Karin van P. de Groot. De beste dwerggeit vond de jury Linda van P. van Mil. De geitenkeu ring werd georganiseerd door de Geitenfokvereniging Ons Genoegen. Het evenement wordt jaarlijks gehouden. MAANDAG 1 AUGUSTUS 1983 Alhambra 1, tel. 330293: De lift (16). 2, 7.15 en 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: So phie's Choice (16) 8.15 uur Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Calypso 2, lel. 131855: Merry Christmas mr. Lawrence (16) 1.45. 6.45 en 9.15 uur Calypso 3, tel. 131655: Raiders of the lost ark (12), 2, 7 en 9.30 uur Centraal, tel. 138210: Super sterren (18) 12.15, 1.30, 2.45, 4. 5.15, 6.30, 7.45 en 9 uur Cineac AD (Beurs), tel. 138082: Octopussy )12) 2. 6.45 en 9.30 uur Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Hot Bubblegum in het leger (16) 2 uur Cinerama 1, tel. 115300: Blue Thunder (12) 1.45, 6.45 en 9.30 uur Cinerama 2, tel. 115300: Nightshirt (a.l.) 2. 7 en 9.30 uur Cinerama 3, tel. 115300: Stri pes (a.l.) 1.45 6.45 en 9.15 Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.) 6 en 9.30 uur Cinerama 5, tel. 115300: Toot- sie (a.l.) 2. 6.45 en 9.15 uur Corso, tel. 121110: Wie met pech omgaat (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.) 8 uur Lumiere 1, tel. 117755: Breath less (16), 3.30, 7 en 9.30 uur Heidi (a.l.) 1.15 uur Lumiere 2, tel. 117755: Bad Boys (16) 2, 7 en 9.30 uur Lumiere 3, tel. 117755: Star- wars en The empire strikes back 1.45 en 7 uur Lumiere 4, tel. 117755: La ba lance (16) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Luxor, tel. 13832$: Les enfants du Paradis (16) 1.30 en 7.30 Metro 1, tel. 844393: De gen darme ziet ze vliegen (a.l.) dac 2 uur Rex, tel. 772793: Porno pijp jesdrop (18) 10-22 uur Thalia, tel. 111555: Octopussy (12)2, 6.45 en 9.30 uur Spijkenisse Euro," tel. 01880-24144, zaal 1: Hot Bub- blegum in het leger (16) 1.30, 6.45 en 9.15 uur; zaal 2: Oc topussy (12) 1.30, 6.30 en 9.15 uur; zaal 3: Lone Wolf McQua- de (12) 1.30, 6.45 en 9.15 uur Hellevoetsluis, Tivoli, tel. 01883-12608; Evil Dead )16) 9.30. Tootsie (12) 7 uur Kindervoorstellingen Alhambra 2: Festival van be kroonde tekenfilms (a.l.) dag. 2 uur Cinerama 4: E.T. (a.l.) dag. 1.45 uur Metro 2: Lucky Luke at Daisy Town (a.l.) dag. 2 uur Tivoli, Hellevoetsluis: Knokken voor twee (a.l.) dag. 3 uur, belt di. Ahoy, tel. 812122: Jeugdland, dag. 09.30-16.30 uur Zuiderpark en Eemhal Ahoy: Sportsoos. dag. 09.30-16.30 uur Hoek van Holland: Start Avondvierdaagse, di. 18.30-19.30 uur Stellendam: Visafslag: Delta Flora, di. 13.00-22.00 uur "Het mooiste vajt tuinieren is het nathouden." Sjaak Steene (49) heft met een knipoog zijn fles-met-in- houd van een bekende brou werij. "Op ons laantje hebben wc aitijd wel wat te vieren: bij het slaan van een paaitje of het ophangen van een tiere lantijntje. Met zijn allen pak ken we d'r dan één. En soms wel meer ook," grijnst hij on der luide bijval van zijn huur lieden-kampeerders. Wat serieuzer voegt hij er aan toe: "Op dit laantje zijn we één grote familie. We la chen en huilen met elkaar." Gezamenlijk en in vereni ging versieren de kampeer ders van het Dennendaal op het Kruinigergors (Westvoor- ne/Oostvoorne) de tuin en het huisje van Sjaak Steene. Hij legt uit: "Mijn zoon Charles is vandaag geslaagd voor zijn aannemcrsdiploma. Dat gaan we dus massaal vie ren. Kom er bij zitten en laa' je maar vollopen." Het eerste doen fotograaf John de Pater en ik, maar het tweede wijzen we vriendelijk doch beslist van de hand. Terwijl de buren met clo setrollen en ander materiaal de zaak opfleuren en Sjaak Steene opnieuw een "toeter" uit de ijskast pakt, zegt hij: "Wc komen ai jaren op 't Gors. Het is hier onze iust en ons leven. Alle zorgen gaan aan de kant als we bijeen zijn. Zo hoort het toch ook. hé. Uit eindelijk is er al zo veel ellen de in de wereld. Hier vergeten we dat, door mens onder de mensen te zijn. We dolien veel, maar aan de andere kant zijn we bloedserieuze mensen met onze eigen ver antwoordelijkheid." Als zoon Charles wat later arriveert gaat hij op de schouders en wordt daarna door alle kampeerders uit bundig gefeliciteerd. Met wei- gevallen laat hij zich kussen. "Ik had dit wel verwacht. Het zou me zijn tegengevallen als dit onthaal achterwege was gebleven," zegt de met glans geslaagde examinan dus. Buurman Aad Niehot (57) wil nog kwijt "Ik sta nu der tig jaar op 't Gors en hier heb ik eigenlijk de mooiste tijd van mijn leven. Het gaat on der elkaar altijd ongedwon gen toe. Heel wat anders dan in Schiedam, waar ik woon." Zijn vrouw Riet voegt er, wijzend naar Steene sr., aan toe: "Ken je die zangeres Con- ny van den Bosch? Nou, daar zit nou Sjakie van de hoek uit haar liedje. Die man staat al tijd en voor iedereen paraat. Een gozer uit duizenden, zet dat maar in de krant. Een paar laantjes verder geniet Wim Krommenhoek (64) in zijn tuin van de zon. Ook hij wil ons pils slijten, maar ondanks het uitzonder lijk warme weer weten we ook die uitnodiging te weer staan. "Ik ben een geboren Schie dammer maar woon aan het Plein 1953 in Rotterdam-Pen- drecht en sta al 35 jaar op 't Gors. Sinds mijn afkeuring als verkoopleider bij Jamin, vertoef ik hier het hele sei zoen." Krommenhoek kan zich er op beroemen dat hij een der mooiste huisjes op het Gors heeft. Het is afgeleid van een Oostenrijkse Alpenhut. Bin nen is het zo mogelijk nog mooier: fraai betimmerd en betegeld en op de vloeren pla vuizen. "Ik heb dit in de loop van de jaren opgebouwd, steeds 'n stukje. De waarde? Ik weet het niet. Doen jullie eens 'n gooi?" vraagt hij uitdagend. We schatten het tussen de vijftig en honderdduizend gulden. Wim Krommenhoek heeft zijn tweede honk "Drie- meidenhuis" gedoopt. "Naar mijn vrouw en twee dochters: drie meiden, dus," lacht hij opgewekt. Eerder op de dag troffen we bij het centrum van het Gors een groepje in leeftijd gevor derde kampeerders. Zij spe len vol overgave jeu de bou les. "Dat doen we twee keer per dag. Het is een competitie tussen de 65-plussers van ons recreatiecentrum," legt de 7l-jarige Cor Zuur uit Rotter dam-Noord uit. Terwijl zijn tegenstanders en medestrij ders ijverig en vaak akelig secuur met de zware verzil verde ballen smijten, wil hij kwijt: "Zes Jaar heb ik nu een huisje op het Kruiningergors. Toen gekocht voor elfduizend gulden. Een gouden besluit, dat huisje te kopen. Het is hier zalig man. We vieren het hele jaar vakantie. Nou ja, van april tot septem ber dan. Ja, ik vind de hele zaak hier best betaalbaar. Wat ik van beroep was? Nou, gewoon. Controleur In de ha ven." Cor Zuur iaat ons zonder pardon staan: hij moet gooien en blijkt-dat méér dan voor treffelijk te doen. Hij werpt midden in de andere gewor pen ballen, ketst er een paar opzij en wint. Zijn poging ons de spelregels uit te leggen strandt: we snappen d'r niks van. We snappen tijdens ons be- zoek trouwens méér niet. Bij voorbeeld ook niet hoe de 71-jarige Cor de Vos er in siaagt scheepjes-met-masten in limonadeflessen te laten varen. Uitgebreid legt hij uit dat het te maken heeft met een wirwar van draadjes, maar iets anders dan ons daarin verstrikken, doen we niet. "Ik ben een soort gespleten persoonlijkheid," legt de op het Rotterdamse Noorderei land wonende De Vos uit. "Ik scheid mijn activiteiten tij dens de zomer en winter vol ledig. In de winter leg ik mij toe op het bouwen van model schepen en het kijken naar de televisie. In de zomermaan- imtümfr. den zweer Ik die hobby's af: ik schaak dén graag tegen de computer en tulnier hier rond mijn huisje. Ik kom altijd tijd tekort, hoe je het ook wendt of keert." Het huisje van Lies en Cor de Vos mag er trouwens ook zijn: de houten wanden zijn aan de buitenkant bekleed met een fraai soort steenplaat en geven een "Hans-en-Grie- tje-en-de-heks-effect". "Leuk, hé, 'n idee van m'n schoonzoon. Ik sta hier al vanaf vlak na de Tweede We reldoorlog. Toen was het hier nog een kippenfarm, riet ter rein hebben we zelf ontgon nen en aangelegd. Dat ge beurde onder leiding van de toenmalige Gors-directeur, de heer Braai de schoonvader van Koos Postuma." Hij vult aan: "We kozen in dertijd voor een huisje op 't Gors omdat het niet zo erg ver van Rotterdam was en bovendien goed bereikbaar. Eerst togen we daar steeds op dé motor naar toe en later met de auto." Van de motor was ook Her man Witholt (70) afhankelijk ais hij naar zijn huisje op het Kruinigergors wiide. "Mijn vrouw en twee dochters reis den meestal met het moorde naartje (stoomtrein tussen de Rotterdamse Rosestraat en Oostvoorne R. W.) en dat ging best wel," zegt de gepensio neerde broodbezorger van Van der Meer en Schoep. We treffen hem zonnend aan de koffie. Zijn vrouw breit van roze wol een truitje. "Voor mijn 16 maanden oude kleindochter," licht ze toe. Herman Wii.,uit: "We zijn hier net na de oorlog gestart met een tent. Mijn oudste dochter Ria was toen nog maar een paar maanden. Zij sliep in een broodmand, die we als wiegje hadden aange kleed. Het was toen een heer lijke tijd. Trouwens, nu nóg." Sjaak van der Stei is ook een van de kampeerders van het eerste uur op het Kruinin gergors. De laatste jaren houdt hij zich op het honderd hectare grote recreatieterrein ook bezig met bestuurlijke za ken als secretaris van de Fe deratie van Kampeervereni gingen op het Gors. Hij vertelt: "Vroeger was dit centrum eigendom van de gemeente Rotterdam, maar sinds 1981- is het van West- voorne. Op ons terrein staan 1770 zomerhuisjes en 400 ca ravans. Zestig hectare is in gericht voor gebruiksrecrea- tie, vijf zijn voor de sport en de resterende 33 hectare is natuurgebied. Ach, de omge ving spreekt voor zichzelf. Het is hier schitterend inge richt. Niet alleen voor de pas sieve maar ook voor de actie ve recreatie." Hij deelt verder mee dat al le huisjes en caravans zijn aangesloten op water, riole ring en elektriciteit. Voor huisjes bedraagt de jaarhuur tussen de ƒ645,- en ƒ1145,- en voor caravans tussen de ƒ705,- en ƒ960,-. Daar komt nog zo'n jaarlijkse som van ƒ150,- bij voor de afname van water en toeristenbelasting. Ook de afrekening van het elektra komt daar nog uoven- op- Wie zich een huisje of cara van wenst te verwerven, wordt op een wachtlijst ge plaatst. De verkoop van huis jes geschiedt na onafhankelij ke taxatie over de waarde en de zo vastgestelde prijs is bindenr".

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2