Leidingen van stadsverwarming onder handen heeft9 n Uit EERSTE STAP NAAR NACHTLEVEN OP ZUID Éi u FRITUUR- BADHANDDOEK BK feÉ«J m Vandaag met: Bejaarden vaak veel te lang in verzorgingstehuizen Sport VETp^kariig Gepakt bij brandstichting r Mammoet door verdiepte geul n m ■lil Ill mm Een héél kilo in één pak Twee woningen uitgebrand (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam wil afrekenen met het sterk verbrokkelde particuliere welzijnswerk. In plaats daarvan moet er per wijk één organisa tie komen, die samen met de bewoners het werk uitstippelt en uitvoert. Voor de huidige organisa ties is daarbij slechts een adviserende ról wegge legd. 'mÊÊm li wr~~ mm m 'Boem is ho' op Jeugdlands crossbaan. (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- MIJN NIEUWE ABONNEE IS: {voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- Hij/zij betaalt Q ƒ20.41 p. mnd, ƒ60.40 p. kwartaal Hel Vrije Volk, afd. Abt.Service DE DUBBELKRANT ''•Tly r ^•k-Z-Z'frsï;v. li j£ DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 Rotterdam zet mes in het welzijnswerk SS® ROTTERDAM De projectleider bezuini- gings- en ombuigingsope ratie bij de gemeente Rotterdam, A. H. Berg (38), stapt op. Per 1 okto ber treedt hij in dienst als senior-adviseur bij het bureau Berenschot B.V., adviseurs voor beleids vorming en organisatie. Berg zal zich bij de groep Berenschot Be stuurskunde bezig houden met de advisering van overheidsorganisaties. Als "opperbezuiniger" stelde hij vier jaar gele den de spelregels op voor de grote bezuinigingsope raties binnen het Rotter damse gemeentelijke ap paraat. Daarvoor was hij hoofd Organisatiezaken bij de gemeente. Ook heeft hij bij het bedrijfs leven gewerkt, onder meer als extern organisa tie-adviseur. Enige tijd geleden liet Berg in een interview in deze krant weten zijn werk als "opperbezuini ger" zeer fascinerend te vinden, maar "persoon lijk zou ik na vier jaar wel eens iets anders wil len." Rotterdam wil het welzijns werk daarmee eenvoudiger en doorzichtiger maken. Het geld kan efficiënter worden besteed Nu is er volgens Rotterdam sprake van wildgroei. Het wel zijnswerk houdt zich vaak te veel bezig met het instandhou den van zichzelf. Verspillingen en overlappingen zijn daarvan het gevolg. „Men werkt langs elkaar heen en men legt de nadruk op de eigen zelfstandigheid", al dus een discussienota van wet houder Hans Simons (Welzijn) van Rotterdam. „Het is nodig de grenzen tussen de instellin gen te doorbreken, zodat de on eigenlijke concurrentie ver dwijnt." Simons geeft toe. dat ook het ambtelijke apparaat schuldig is aan de verbrokkeling en wil ook dat veranderen. Simons wii per wijk één or ganisatie stichten voor de club- en buurthuizen, het op bouwwerk, de dienstencentra, het maatschappelijk werk en peuterspeelzalen. De besturen zullen bestaan uit bewoners, beroepskrachten en bestuurs leden van de huidige instellin gen. „Zo ontstaat een duidelijk aanspreekbare organisatie. Men hoeft minder tijd te beste den aan het opstellen van plan nen. Dat kan leiden tot minder inzeten van coördinatoren", al dus de discussienota. Juist nu Rotterdam de ko mende jaren 6 miljoen gulden wil bezuinigen op het welzijns- (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJS- SEL Stadsverwarming- klanten in de Capelse wijk Schollevaar moeten rekening houden met graafwerk in hun tuintjes en tijdelijke stopzet ting vande warmtelevering. Het GEB Rotterdam heeft de bewoners van Schollevaar deze week op de hoogte gesteld van de maatregelen die nodig zijn in verband met het weg- roesten van het ieidingennei in de wijk. Zoals gemeld is door de hoge ROTTERDAM Gisteren al is de olietanker Al-Rekkah als eerste "zeventigvoeter" in Europoort binnengelopen. De ze 'tanker werd pas woensdag verwacht, als eerste schip dat gebruik maakt van de verdiep te Eurogeul. Dank zij de nieuwe diepte Van zeventig voet (21,33 me ter) van de Rotterdamse ha venmond kon de A!-Rekkah haar lading van 365.000 ton ru we olie afleveren. Zij kwam al vaker naar Europoort, maar loste dan onderweg een deel van de lading om hier te kun nen binnenlopen. grondwaterstand onder de hui zen een groot aantal verbin dingsstukken in de leidingen aangetast. De verbindingen blijken niet waterdicht. Het contact met het grondwater betekent ook warmteverlies. Het GEB is inmiddels begon nen met het aanbrengen van drainagebuizen onder de wo ningen, om het grondwater ge legenheid te geven weg te vloeien. Hierbij moet in de meeste gevallen ook in tuinen worden gegraven. Over een paar weken wordt de reparatie van de lekke bocht- en verbindingsstukken ter hand genomen. De betrok ken bewoners worden tijdig van alie werkzaamheden op de de hoogte gesteld. Bij ongeveer de helft van de woningen in Schollevaar zijn deze werk zaamheden noodzakelijk. Het GEB voelt zich in feite niet verantwoordelijk voor de ze affaire, noch voor de kosten van de drainage, noch voor de natte leidingen en het warmte verlies. „In het belang van tic bewoners zullen wij de hier mee gemoeide kosten echter voor onze rekening nemen", ai- dus directeur drs. J. C. Blan ke ft. Het bedrijf zoekt nog uit hoe de bewoners schadeloos kun nen worden gesteld voor het warmteverlies. Ook schade ais gevolg van het graven in tui nen zal worden vergoed. Over de vergoedingen beslist het Rotterdamse college van B. en W. werk in de wijken vindt Si mons het noodzakelijk het geld zo efficiënt mogelijk te verde len. Dat kan via deze nieuwe opzet van het welzijnswerk. Rotterdam heeft de moge lijkheid het op deze manier te veranderen, omdat het nu 'zelf de subsidies aan de instellin gen verstrekt. Enkele jaren ge leden subsidieerde het rijk de Instellingen rechtstreeks zon der tussenkomst van de ge meente. Voor het vrouwen werk, het migrantenwerk en het open jongerenwerk blijft dat systeem voorlopig gehand haafd. Die zaken kunnen daar om niet worden toevertrouwd aan de nieuwe wijkorganisa- ties. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Eten in de nanacht kan sinds gisteren ook in Rotterdam-Zuid. Als eerste op de zuidelijke Maasoever heeft Hans Schut (42) een ver gunning gekregen voor het ex ploiteren van een naehtbar met restaurant aan de Beijer- landselaan 21. Schut heeft jaren strijd gele verd tegen bestuurlijke en ambtelijke bezwaren voor hij het felbegeerde papiertje kon afhalen. Vooral door het wijk- orgaan Hillesluis' is heftig ge protesteerd tegen de a:' gifte van de vergunning. I "Ik heb het altijd onredelijk gevonden dat je 's nachts voor het consumeren van een war me hap was aangewezen op de binnenstad. Daar zijn tiental len nachtvergunningen afgege ven. raar op Zuid was 's nac» helemaal niks," aldus Hau„ Schut gisteravond tij dens de drukbe-ochte ope ningsreceptie in zijn Whit- bread-Inn. Met de opening van zijn nachtzaak (doordeweck van 20.00 tot 04.00 uur en in de weekenden van 20.00 tot 05.00 uur) mikt Schut op mensen met een normale beurs. 0 ml n (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het fiets- crossen gaat Rotterdam nog verder veroveren. De Dienst voor Sport en Recreatie zal de ze en komende maand op ne gen plaatsen in de stad fiets- cross-instructie geven op spe ciaal aangelegde (tijdelijke) banen. De Dienst SAR vindt dat de Rotterdamse fietscross-jcugd niet al te zeer verwend is met die éne echte fietscrossbaan (In Hillegersberg) die de stad rijk is. Bovendien blijkt de fietscrossbaan op Jeugdland in Ahoy' een zeer grote belang stelling te trekken. Uit de wij ken komt een toenemend aan tal vragen om iets te organise ren op fietscrossgebied. Om die reden heeft de ge meentelijke sportdienst in sa menwerking met de Fiets- crossclub Rotterdam het in itiatief genomen negen de- monstratiebanen uit te zetten. Op de banen (onder meer uitgerust met de springschan- sen die ook op Jeugdland wor den gebruikt) is maar een be perkt aantal fietsen (met hel men en dergelijke) beschik baar, zodat de jeugd zo veel mogelijk een eigen fiets moet meenemen. Voor de jongens en meisjC3 zelf de baan op mogen, zal een demonstratieteam een wed strijd fietsen en instructie ge ven. Daarna worden er échte wedstrijden georganiseerd, die dienen ais voorronden voor de eind september te houden gro te finale in Hillegersberg. Dc Dienst SAR streeft er naar dat de fietscross-activi- teiten op de negen uitgezcchte plaatsen worden voortgezet door buurthuizen, speeltuin verenigingen en bewonersor ganisaties. Het schema voor de fietscross-demonstraties is als volgt: Woensdag 17 augustus van 19.00 tot 21.00 uur in speeltuin Schiewijk in Overschie: Donderdag 18 augustus van 14.00 tot 17,00 uur op het ter rein achter de Prins Aiexan- derhal in Oosterflank: Woensdag 24 augustus van 19.00 tot 21.00 uur op de gras strook bij metrostation Gerde- siaweg Kralingcn; W' - _iag 31 augustus van 19.00 tot 21.00 uur in Centrum- Noord (plaats nog onbekend); Zaterdag 3 september van 11.00 tot 17.00 uur in wijkpark de Twee Heuvels in IJsselmon- de; Woensdag 14 september van 19,00 tot 21.00 uur in het Zui derpark (precieze plaats nog onbekend) in Charloi3; Vrijdag 16 september van 18.00 tot 21.00 uur in de Berg straat in het Oude Noorden: Dinsdag 20 september van 18.00 tot 19.30 uur op het Grote Visserijplein in Mathenesse; Woensdag 28 september van 19.00 loc 21.00 aan de Goedcn- raad in de Beverwaard. ROTTERDAM Bij een brand in de Bergpolderstraat zijn gisteren twee verdiepin gen en een zoider geheel uitge brand. De etages waren be woond. Niemand raakte ge wond. ROTTERDAM Waarom raken mensen bevriend met een fuchsia, of zelfs met ccn geranium? In het Rotter damse Plaswijckpark is een antwoord op die vraag te zoeken. Fanclubs van beide, toch zo alledaags ogende plantensoorten hebben daar een expositie van hun lieve- lingsplant ingericht. Tussen kunstig uitgestalde planten iopen leden van de beide plantenverenigingen vergenoegd heen en weer. Op de vraag waarom nu juist een plant ais bijvoor beeld een fuchsia een soort supportersvereniging als de "Kring van Fuchsiavrien den" nodig heeft, past geen eenduidig antwoord. Dat blijkt uit de ode. die fuchsia- vriendin Bep Makkinje ten beste geeft. "Het is net als met de liefde, waarom wordt iemand we) op die ene ver liefd en niet op een ander?". Zo probeert ze de oorzaak van haar gevoelens voor de fuchsia te vangen. "Mij spreekt de kleur enorm aan. En het snelle resultaat, dat de plant opievert." Een ander geeft in het clubblad Fuchsia zijn blijde verrassing met een door hem gekweekte nieuwe soort weer: "Eindelijk helemaal middenin de roos. En daar om een plant die met recht naar mijn vrouw genoemd kon worden." Het kweken van nieuwe soorten is één van de bezig heden, waarmee de fuchsia- vrienden zich bezighouden. Er zijn nu 1400 soorten. Iede re soort moet officieel goed gekeurd worden, de kweker ontvangt daarop een octrooi. Ze wijst op de kleurrijke ontstaansgeschiedenis van de plant, die rond de 17e eeuw in Zuid-Amerika ont dekt is door de monnik Char les Plumier. "Een tijdlang is de plant in de vergeethoek geraakt. Pas in de dertiger jaren probeerde de eerste plantenvereniging in Caiifor- nië de plant weer in de be langstelling te krijgen," ver telt mevrouw Makkinje. Het enthousiasme waaide in 1965 over naar Nederland, toen hier de vriendenkring werd opgericht. Een enorm aantal aktiviteitcn werd rond het plantje gestart. Het aantal fuchsia-vrienden groeide aan tot 2500. Op hun programma staan nationale cn internationale excursies, de uitgave van een eigen blad, een correcte tennaamstelling van de Ne derlandse fuchsiasoorten, en zelfs kon een hele bibliotheek ingericht worden over de fuchsia. Naast dc geranium, waar omheen ook een expositie in het park is ingericht, zijn er nog een negental andere planten die steun van een vriendenclub hebben. "Je kunt nu eenmaal door een plant gegrepen raken," bena drukt Bep Makkinje nog eens. De expositie is dage lijks te bezichtigen tot 20.00 uur. Alleen de laatste dag, zaterdag S augustus, kunnen belangstellenden slechts tot 15.00 uur terecht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee Rot terdammers zijn vannacht op heterdaad betrapt bij een po ging tot brandstichting. De po litie zag de twee bezig bij een werkkeet aan de Persoonsha- ven in de wijk Feijenoord. De ze staat naast een school die gesloopt moet worden. De twee mannen zijn de 23-jarige M.VV.P. en de 23-jari- ge C.W.D.. beiden afkomstig uit Rotterdam. Dc politie heeft hen ingesloten op het bureau. Zij zullen worden gehoord. A.W.A. Formaat 100*50 cm, exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin. U krijgt deze rulle kwaliteits-öadhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Naluurlijk ont vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis. J." Er- Maak nog geen geld over. Wacht op onze acceptgirokaart. Vul in, knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar: Antwoordnummer 1573 3000 VB Rotterdam De postzegel betalen wij.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1