Minder milieuklachten 'T AUTOOTJE: EERSTE VLAARDINGSE LACHFILM Fietspadenkaart geeft failliete veer aan Lentefeest gaat varen KM 'FC Maeslantsluys' tegen Royal Antwerp Rotterdammer aangehouden Spido bekijkt rondvaariidee met argusogen Open en bloot met wurgstokjes Kortaf Sc <Z* Van onze verslaggever BEREND SCHILDER ROTTERDAM Twintig tot veertig windmo lens van tachtig meter hoog kunnen tussen Maas sluis en Hoek van Holland worden gebouwd. De gemeente Rotterdam, eigenaar van het polderge bied langs de Nieuwe Waterweg, heeft de grond al vast gereserveerd voor de gigantische windturbi nes. De wieken, met een spanwijdte van tachtig meter, zouden 80 gigawattuur kunnen leveren. Dat is twee percent van de electriciteit die het GEB in Rotterdam nu voor het hele Rijnmond-gebied op wekt. Zonde Overzicht van de set van 't Autootje. ,^Jén bolwerk van snelheid. Hij zit vol met gimmicks," aldus producent Bram van Rij (links). Jeugd Guus Klepke aan het roer van zijn 'Groene Vrede'. Volgende week zijn de bezoekers van Lentefeest vijf dagen lang zijn passagiers. vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING Brand Inbraken HET VRUE VOLK scieda' i 10 tfp 't ^/A mgggj 2ÏÏA. 3 ■4'P.i^y life??' i3v^f&>A sjf v Plaats voor tact uiig meter hoge windmolens De drie kleine windmolens die nu in Hoek van Holland staan en direkt stroom leveren aan de verbruikers, wekken sa men slecht 0,1 gigawattuur op. De windturbines langs de Nieuwe Waterweg zullen alle stroom doorsturen naar het electriciteitsnet van het GEB. De Stichting Energie An ders, die de Hoekse windmo lens beheert, gaat akkoord met het plan om de windturbines tussen Hoek van Holland en Maassluis te bouwen. Over de omvang van de installaties heeft de stichting echter ern stige twijfels. "Het Is onwaarschijnlijk dat SCHIEDAM /VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Van in woners van Schiedam en Vlaardingen heeft de Centrale Meld- en Regeikamer van Rijnmond in 1982 aanmerke lijk minder milieu-klachten binnengekregen dan in het jaar daarvoor. Het aantal klachten afkomstig uit Maas sluis was vorig jaar echter groter dan in 1981. Dat staat in het jaarverslag 1982 van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR). In Schiedam was het totaal aantal klachten vorig jaar 1165, tegen 1470 in 1981. De oor zaak van de klachten moet vol gens het DCMR-verslag vooral aan de overzijde van de Nieu we Maas worden gezocht. Al leen de klachten uit de Zuid- wijk hebben vermoedelijk te maken met een complex be drijven aan de Wilhelminaha- ven. Dit de Zuidwijk kwamen overigens de meeste klachten (399) van alle Schiedamse wij ken. In Vlaardingen klaagden in 1982 1435 mensen. In het jaar ervoor ging het om een aantal van 1673. De klachten zijn ge lijkmatig over de wijken ver deeld; alleen de Vettenoordse- polder springt er duidelijk uit met 298 klachten. Net als in Vlaardingen en Schiedam geldt voor de klach ten uit Maassluis dat de oor zaak vooral aan de zuidelijke zijde van de Nieuwe Maas moet worden gezocht. In Maassluis nam het aantal klachten vorig jaar toe van 472 (1981) naar 511 (1982). zulke grote windmolens zullen renderen," aldus een scepti sche W.J. Lenstra, voorzitter van Energie Anders. "Wij gaan er van uit dat windturbi nes van maximaal veertig me ter hoog nog haalbaar zijn." De plaats Is uitgekozen door de Dienst Stadsontwikkeling van Rotterdam. In een nota, getiteld "Wind", stelt de dienst dat tachtig meter hoog de ab solute grens is. Verdere aan wijzingen over de bouw van de windturbines geeft Stadsont wikkeling niet. De "Wind-nota" valt samen met plannen van de gemeente om toelatingsregels voor nieu we windmolens in Rotterdam vast te stellen. Particulieren die een molen willen bouwen weten zo precies waar zij aan toe zijn. Burgemeester en Wethou ders van Rotterdam hebben met gemengde gevoelens op het windturbineplan langs de Nieuwe Waterweg gereageerd. Een gemeentevoorlichter: "Het GEB heeft nu ai stroom over. Al die windmolens geven nog meer overcapaciteit. Sommige wethouders roepen: zonde van die energie." Als de molens voor het GEB winst opleveren, kunnen alle Inwoners van het Rijnmond gebied een kleine korting op hun energierekening verwach ten. De beschei den windmo lens in Hoek van Holland leveren nog geen fractie van wat de gigantische windturbi nes langs de Nieuwe Wa- terweg zou den kunnen opwekken. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDI 'GEN „De film wordt één iwerk van snel heid. Hij zit vol met gim micks", aldus Bram van Rij, de producent van een heuse Vlaardlngse lachfilm. Hij maakt de film, die 25 minuten gaat duren, in eigen beheer sa men met cameraman Fred Splerenbrug, geluidsvrouw Nel Speyer en regisseur Antoine van Benthem. Momenteel draaien de camera's volop. Het publiek zal echter nog enkele maanden geduld moeten heb ben, want na de opnames zijn drie maanden gereserveerd voor de montage. Als de lachfilm (zonder tekst, maar wel met geluid) klaar is willen Bram en Fred (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ver koop van de fietspadenkaart voor het Rijnmondgebied loopt goed. Het Openbaar Lichaam Rijnmond overweegt een twee de druk, nadat in twee maan den tijd het grootste deel van de oplage van 10.000 stuks de deur uit is. Daarin zal overi gens een foutieve vermelding worden geschrapt: de fletsveer Vlaardlngen-Pernis. die eige naar J. Steinmann onlangs failliet liet verklaren. „Ja, dat was een ongelukkige omstandigheid," aldus een Rijnmond-voorlichter. „Maar wel buiten onze schuld. De voorbereidingen voor de kaart, de tekeningen en zo, zijn al in maart en april gedaan. Begin mei Is het ding gedrukt. Enke le weken later stopte Stein mann met het veer. Dat kon den wij niet voorzien." MAASSLUIS De Belgische eredivisieclub Royal Antwerp FC speelt woensdag 10 augus tus tegen FC "Maeslantsluys" op het VDL-terrein aan de Sport laan in Maassluis. Het Maeslantsluysteam zal bestaan uit voetballers van MW. Excelsior. MSV en gast heer VDL De opbrengst van de wedstrijd, waarvan de uit slag wellicht in het voordeel van de Belgen zal uitvallen, komt ten goede aan het Natio naal Sleepvaartmuseum in Maassluis. Royal Antwerp FC ziet de wedstrijd als een "leuk oefen partijtje" om zich voor te be reiden op de Europacup III. De Belgen hebben in de eerste ronde van dit Europese spek takel tegen FC Zürich geloot. Royal Antwerp FC heeft acht jaar geleden voor het laatst meegedaan aan de Europacup III. Het bestuur van de club heeft veel geïnvesteerd in bui tenlands talent. De 28-jarlge Joegoslaaf Petrovlc (op zijn 18-de zat hij in het nationale team van zijn land) en de 30-jarlge Hongaar Poczik zijn onlangs aangekocht om de prenties van Royal Antwerp FC dit seizoen waar te maken. De Belgen spelen elf voorbe reidingswedstrijden. Het ge vecht tegen FC "Maeslant sluys" is hun laatste oefenwed strijd. Aanvang acht uur. proberen hem internationaal te verkopen via een bureau in Engeland, ,,'t Autootje" is het eerste eigen product van stu dio Spierenburg, die gevestigd is in een pand aan de Wm Beu- kelszoonstraat in Vlaardingen. De studio bestaat een half jar en leverde tot nu toe onder meer STER-spots af voor ..porthuis Centrum (met de glijbaan). De film waarvoor de opna men worden gemaakt in Vlaardingen, Maasland, Rot terdam en Reek, gaat over een autootje en zijn eigenaar: de niet zo erg snuggere Piet (ge speeld door Laurens Steyger). Samen met zijn echtgenote, buurjongen (gespeeld door de gelijknamige neef van Bram) en oma (mevrouw Lodewijk) beleeft Piet allerlei avonturen met het nukken vertonende ve hikel. Zo stond het autootje bij eén van de eerste opnamen voor het terras van het Vlaardlngse café Centraal ineens vol rook. Piet dook onder de motorkap om het euvel' met behulp van hamer, zaag en boor op te spo ren. Oma vluchtte het ea'.'< l» om na het nuttigen van dige borrels een steeds puntental aan de trektai 11 $e scoren. Plet kwam tot de ont dekking dat de benzine van zijn voertuig op was en tapte wat brandstof van een brom fiets af. Hij gebruikte hiervoor een bierglas dat nog half vol met benzine op het terrasta feltje werd teruggezet. Niets vermoedende klant enz. Het budget voor de film is zeer beperkt. De spelers krij gen voor hun acteerwerk dan ook geen vergoeding. Omstan ders bij de opnamen zullen hier en daar worden gevraagd pro deo als figuranten op te treden. SCHIEDAM De stichting Lente feest zoekt volgende week het water op- Vanaf maandag acht augustus vforden er vijf dagtochten met de boot gemaakt. Guus Klepke, voor man van de Rode Valken, heeft zijn schip de 'Groene Vrede' een week lang ter beschikking gesteld van Lentefeest De tochte- starten iedere dag bij de Appelmarktbrug op de Lange Ha ven. Onder leiding van Klepke zal dan richting Delft gevaren worden. "Onderweg stoppen we bij de 'Porce- lefnen Fles* waar ook een museum bij is," zegt een tevreden Riet Ko- nings van Lentefeest. "Guus Klepke heeft speciaal voor ons een weekje vrij genomen." In de boot is plaats voor zo'n zes passagiers, de medewekere van Len tefeest en de bemanning niet meege rekend. "We kunnen hoogstens twee zwaar gehandicapten meenemen. Het hoeven niet alleen mensen te zijn die ons regelmatig bezoeken. Het is voor iedereen die niet dage lijks op vakantie kan," aldus Riet Konlngs. Deelname aan de dagtoch ten is gratis. De stichting gaat ook iets doen voor de jeugd. Het ligt In de bedoe ling om op 16, 17 en 18 augustus in het gebouw van de stiching aan de Broersvest 101 een braderie te hou den. Kinderen die Iets te koop heb ben kunnen dat op die data aan de man brengen. "Het geld dat zij daar mee verdienen kunnen zij dan bij voorbeeld aan kinderen die in het ziekenhuis liggen, of thuis ziek zijn, besteden. Ze mogen zelf beslissen aan wie zij wat willen geven. Ze hoe ven ook niet al het geld te besteden," zegt Riet Konlngs. Voor de dagtoch ten en de braderie kunnen geïnteres seerd zich telefonisch aanmelden bij Lentefeest, tel. 73.08.31. In het gebouw van de stichting wordt donderdag weer een bingo ge houden. Het eerste nummer zal om precies acht uur worden omgeroe pen. De zaal gaat om zeven uur open. De opbrengst komt geheel ten goede aan het werk dat Lentefeest verricht voor bejaarden, gehandi capten en mensen die slecht ter been zijn. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 5Q Alhambra 1, tel. 330293: De lift (16) 2, 7.15 en 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: So phie's Choice (16) 8.15 uur Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.) 2,7 en 9.30 uur Calypso 2, tel. 131855: Merry Christmas mr. Lawrence (16) 1.45 6.45 en 9.15 uur Calypso 3, tel. 131855: Raiders of the lost ark (12) 2, 7 en 9.30 uur Centraal, tel. 138210: Super sterren (18) 12.15, 1.30, 2.45, 4. 5.15, 6.30, 7.45 en 9 uur Cineac AD (Beurs), tel. 138082 Octopussy (12) 2, 6.45 en 9.30 uur Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Hot bubblegum in het leger (16) 2, 7 en 9.30 uur Cinerama 1, tel. 115300: Blue Thunder (12) 1.45, 6.45 en 9.30 uur Cinerama 2, tel. 115300: Nightshift (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Cinerama 3, tel. 115300: Stri pes (a.l.) 1.45, 6.45 en 9.15 Cinerama 4. tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.) 6.45 en 9.30 uur Cinerama 5, tel. 115300: Toot- sie (a.l.) 2,6.45 en 9.15 uur Corso, tel. 121110: Wie met puch omgaat (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.) 8 uur Lumière 1, tel. 117755: Breathless (16) 3.30, 7 en 9.30 uur Heidi (a.l.) 1.15 uur Lumière 2, tel. 117755: Bad Boys (16) 2, 7 en 9.30 uur Lumière 3, tel. 117755: Star- wars en The empire strikes back 1.45 en 7 uur Lumière 4, tel. 117755: La ba lance (16) 1.45, 6.45 en 9.15 Luxor, tel. 138326: Les enfants du paradis (16) 1.30 en 7.30 uur Metro 1, tel. 844393: De gen darme ziet ze vliegen (a.l.) dag 2 uur Metro 2, tel. 844393: The post man always rings twice (16) 8 uur Rex, tel. 772793: Porno pijp jesdrop (18) 10-22 uur Thalia, tel. 111555: Octopussy (12)2. 6.45 en 9.30 uur SPIJKENISSE Euro, tel. 01880 -24144, zaal 1: Hot Bubble- gum in het leger (16) 1.30, 6.45 en 9.15 uur zaal 2: Octopussy (12) 1.30, 6.30 en 9.15 uur zaal 3: Lone Woll McQuade (12) 1.30, 6.45 en 9.15 uur HELLEVOETSLUIS Tivoli, tel. 01883 - 12608: Tootsie (12) 7 uur Playgirl (18) di. 9.30 u. Kindervoorstellingen Alhambra 2: Festival van bekroonde te kenfilms (a.!.) dag. 2 uur Cinerama 4: E.T. (a.l.) dag. 1.45 uur Metro 2: Lucky Luke at Daisy Town (a.l.) dag. 2 uur Euro, Spijkenisse: Peter en de Vliegende Autobus (a.l.) wo. 1.30 uur Tivoli, Heilevoetsluis: Knokken voor twee (a.l.) dag. 3 uur Ahoy", tel. 812122: Jeugdland, dag. 09.30-16.30 uur Zuiderpark en Eemhal Ahoy': Sportsoos, dag. 09.30-16.30 uur □eiftseplein: Vertrek Rond- vaartbus, wo. 09.30 uur Stadhuisplein: Live-uitzending Radio Veronica, wo. 07.00-17.00 uur Binnenwegplein: Permanente poppenkast, wo. 13-16 uur Hoek van Holland: Start VVV- Avondvierdaagse, di. 18.30-19.30 uur Stellendam: Visafsiag: Delta Ftora, dag. 10.00-22.00 uur SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft de 34-jarige Rotterdammer C.E.G. aangehou den op verdenking van twee inbraken zondagochtend vroeg. Er wordt nog gezocht naar vermoedelijke me dedaders. De eerste inbraak werd gepleegd in de fotozaak Huize Brabant aan de Tuinlaan. Daar wer den zeven came ra's ter waarde van 6000 gulden ont vreemd. De politie werd gealarmeerd door omwonenden die gestommel in de winkel hoorden. Evenlater werd in gebroken in het ge bouw van de Pro vinciale Organisatie voor Ondersteuning Kuitureelwerk (POOK), ook aan de Tuinlaan. Hier werd een bedrag van 600 gulden meegenomen, af komstig uit een aantal opengebro ken geldkistjes. De Rotterdammer hield zich bij aan komst van de poli tie 'verdacht op' bij het postkantoor. Bil zijn aanhouding had G. een hoe veelheid kleingeld op zak, vermoede' lijk afkomstig van de inbraak in de to tozaak. Van de ca mera's werd niets teruggevonden waardoor de politie denkt dat er meer daders zijn. Wel werd een band van een draagtas voor camera's aange troffen. De Rotter dammer heeft niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/ROT TERDAM Het Rotterdamse rond- vaartbedrijf Spido BV bekijkt met ge mengde gevoelens de Schiedamse plannen voor een rondvaart, waarbij mogelijk een traject in de Nieuwe Wa terweg zou worden betrokken. Spido- directrice mevrouw W. Peitenburg be twijfelt of ze die plannen nu al se rieus moet nemen, maar verklaart des gevraagd een Schiedamse rond vaart als concur rentie te zien. "De markt voor rondvaarten is toch al niet zo groot," aldus mevrouw Pei tenburg. Als de ge meente Schiedam een rondvaart bo vendien zou subsi diëren zat Spido daartegen zeker bezwaren maken. Directeur van de VVV-Schiedam R. Pillard, die het idee voor een plaatselij ke rondvaart heeft geopperd, zei ech ter dat het in eerste aanleg een puur commerciële opzet moet krijgen. Vol gens Pillard zijn al twee rederijen geïnteresseerd. Overigens wil Pil lard het vaarwater van de Spido mij den, door in de route tot voorbij Vlaardingen te gaan. "En dat is verder dan de Spi do gaat," aldus Pil lard. VLAARDINGEN De 25-jarige Vlaar- dinger H. P. liep met wurgstokjes op de openbare weg. Agenten die dit za gen, namen het ge vaarlijke wapen in De brandweer moest er zaterdag aan te pas komen om een In brand gevlogen vuilnis hoop aan de Rin- gerstraat te be dwingen. De brand weerlieden hadden aan één hogedruk- straal genoeg om de brand meester te worden. beslag. De man kreeg proces-ver baal. De 43-jarige stad genoot W. H. maakte het nog bonter. Hij bedreig de een personeels lid van Albert Heljn op het Liesveld met een mes. Hij werd opgepakt en door de politie verhoord. Ook hij kreeg pro ces-verbaal. In een flat aan het Bachplein zijn dit weekeinde vier kel derboxen openge broken. Uit een van de boxen verdwe nen een serie el pees ter waarde van 150 gulden. Uit een andere box verdwenen een lin- nenuitzet, een pla tenspeler en een stel bromfietshel men. In de overige twee kelderboxen vonden de daders niets van hun ga ding. Bij een inbraak in een woning aan de Puttershoekse- straat verdwenen onbekenden met een video en een aantal videoban den. De waarde van de buit be droeg zo'n 3000 gulden.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2