Rijnmond woongemeenscha pl hard nod ig Ratelende derailleurs en reclame in wielerronde Brandbrief over Lange Haven vindt gehoor Hoeveel is een bus voor de deur waard? M DRIES Rebkfaar. Ook uw buitenlands gefd, reischeques en reisverzekering? bondsspaarbank m Doe meer met de spaarbank die meer doet Gratis caravan controle Dries voor preventie bioscopen diversen PASFOTO'S Sch tl&v «MHai Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Vlaardingen heeft interesse voor een woongemeenschap van zwakzinnigen. De gemeente heeft grond gereserveerd ten noordwes ten van de Albert Schweitzerlaan voor een cen traal gebouw voor zwakzinnigen met daar om heen een aantal „socio-woningen" waar de mensen zelfstandig kunnen wonen. Ook wil Vlaardingen de al bestaande huurwoningen in Holy-Noord gebrui ken als huizen voor minder ernstig zwakzinnigen. Zowel de „socio-woningen" als de huurwoningen moeten op de nieuwe bewoners worden aangepast. Kleinschalig Bouwstop mm, Minder toe schouwers dit jaar bij de wieler ronde van Schiedam. De amateur wielrenners gingen er echter niet langzamer door. Veel eigenaren van pan den aan de Lange Haven zijn bereid de gevels een beter aanzien te geven. Maak nog deze week bij Dries een afspraak voor een gratis chassis-controle. Voorkomen is beter dan genezen! Tijdig onderhoud verlengt de levensduur van uw caravan. SRAANSEPOLDER vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING 1:. - AAI! iiipii Met vakantie gaan geeft al drukte genoeg. Wacht daarom niet tot het laatste moment met het regelen van de financiële reiszaken. Kom tijdig even langs. Dan maken wij de zaken snel voor u in orde. zwart-wit en kleur Klaar terwijl u wachti Foto - Film -Video - Studio alle gangbare valuta reischeques: veilig "geld" reisverzekering snelle afhandeling spaarbank Schiedam DOKTER, TANDï ARTS, APOTHEEK y HET VRUE VOLK schieeiam 12 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 a Swakzfm nigen kunnen in buurgemeente wonen De gemeenschap Is bedoeld voor patiënten uit het hele Rijnmondgebied. Er bestaat een groot tekort aan dit soort, nieuwe voorzieningen. De woongemeenschap voor zwak zinnigen is een moderne versie van het gezinsvervangend te huis waaraan in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam geen tekort is. Zowel het Openbaar Li chaam Rijnmond als het pro vinciebestuur van Zuid-Hol land hebben In het verleden bij het rijk herhaald aangedron gen op de vestiging van een gemeenschap voor zwakzinni gen. Behalve in Vlaardingen zouden in het Rijnmondgebied nog meer kleinschalige ge meenschappen moeten komen. Vlaardingen heeft zich als eerste gemeente aangemeld bij de Rooms Katholieke Ver eniging voor Ziekenverpleging in Schiedam. Deze vereniging heeft de voorbereiding van de eerste woongemeenschap op zich genomen. Samen met in stellingen in Rotterdam zal zij voor 1 oktober bij het ministe rie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur haar concrete plannen moeten indienen. De nieuwe Inrichting moet zoveel mogelijk op de omge ving zijn gericht. Er wordt ge dacht aan het plaatsen van lo geerbedden bij gezinnen waar zwakzinnigen op bezoek gaan. De regering heeft onlangs een bouwstop op psychiatri sche Inrichtingen en ziekenhui zen afgekondigd. De provincie en Rijnmond zullen de rege ring cr van proberen te over tuigen dat de woongemeen schap niet onder de bouwstop mag vallen. SCHIEDAM Ratelende de railleurs én een ratelende speaker. Dat kregen enkele duizenden Schiedammers gis teravond voorgeschoteld tij dens de wielerronde van Schie dam. Een jaarlijks sportspek- takel dat dit jaar aanzienlijk minder toeschouwers trok dan in voorgaande jaren. Dit Wi. s wellicht te wijten aan de 'verhuizing' naar de Lange Nieuwstraat/Tuinlaan, de twee straten die het par cours vormden. De werkzaam heden aan de nieuwe tramlijn maken het de snelheidsduivels op de smalle bandjes natuur lijk onmogelijk een criterium af te werken hoewel het weg dek van de Lange Nleuwstraat toch ook hier en daar te wen sen over liet. De tachtig ama teurs die het hoofdprogramma 'volreden' zorgden echter niet voor grote ongelukken. Op eer: kleine valpartij in een van de (scherpe) bochten na verliep de strijd vlekkeloos. Niet alleen de renners maar ook de speaker, Mels de Kivlet, trok de nodige aandacht. Deze man bleek ln staat vrijwel elke seconde dat de renners uit zicht war en, val te praten. Re clames, bijzonderheden over de renners enzovoort Mels verwerkte het in een smeuïg praatje. „Kijk nou joh, wat een rare flets", riep een jongeman uit even voordat de race over vijl ronden van een tiental winke liers van start ging. Ook dit stukje Schiedam liet zich van haar sportieve kan zien. Onder andere een tandem met twee medewerkers van een bedden zaak aan de Hoogstraat streed mee om de eerste plaats. Het spreekt voor zich dat het ludie ke vervoermiddel het af moest leggen tegen de wat snellere fietsen van de andere winke liers. Geen L'Alpe'Huez en ook geen Are de Triomph aan dè finish maar toch een aantrek kelijk stukje sport. Zoals ge zegd, er waren minder toe schouwers maar die bleken zich af en toe toch flink te kun nen roeren. Toen de arme wiel renner Wiegert na vele ronden met een medevluchter het pe loton ver achter zich had gela ten en jammergenoeg een lek ke band kreeg, kwamen de handen op elkaar. De jonge coureur werd, na het wisselen van fiets, met man en macht aangemoedigd om uit de greep van de grote massa te blijven. Het lukte hem niet Ronald Pothuizen bleek aan het einde van de rit de sterkste en kon de hoogste plek op het erepo dium in beslag nemen. Hier en daar gingen stem men op om In het vervolg éch- te vedetten als Joop Zoetemelk en Jan Raas voor een wed strijd in Schiedam te etrikken. Een grote toeloop van publiek zal dat zeker tot gevolg heb ben. Het criterium met profes sionals lijkt echter financieel niet haalbaar. Schiedam zal het met de amateurs moeten blijven doen al zijn de wielren ners toch ook altijd nog ln staat om de tachtig kilometer binnen één uur en veertig mi nuten af te leggen. Zie voor sportverslag elders ln deze krant. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Welke rol mag de woonomge ving spelen ln de hoogte van de huur? Zaken als groenvoorziening, de aan wezigheid van scholen en winkels ln de buurt en de drukte van het verkeer hebben een belangrijke Invloed op het woongenot. De vraag is alleen hoe ze op een eerlijke manier ln de huurprijs van een wo ning worden uitgedrukt. Na de zomer gaan Schie- damse huurders en ver huurders proberen met elkaar tot een uniforme regeling te komen. „Hoe je de woonomge ving Inschat, dat is nogal individueel. Ik kan me voorstellen dat de één zich ergert dat de bus voor de deur stopt, terwijl de ander dat juist gemak kelijk vindt," zegt direc teur J. van Schijndel van het Gemeentelijk Woning- beheer. Net voor de vakantie maanden is een overleg groep opgericht, waarin vertegenwoordigers van bewonersverenigingen, de Schiedamse Woningbouw corporaties (SSSW) en het Gemeentelijk Woning- beheer zitten. Tot dusver zijn alleen werkafspraken gemaakt. Alle partijen zouden de zomertijd be nutten om voor zichzelf uit te maken welke rege ling ze willen. Het overleg kwam tot stand op aangeven van de Huurcommissle. Dat is een instantie die uit spraak doet in geschillen tussen huurders en ver huurders. Bij de Huur commissle spelen jaar lijks tientallen zaken, waarbij van een verschil van mening omtrent de woonomgeving sprake is. Van Schijndel (Ge meentelijk Wonlngbe- heer): „De Huurcommis sle hanteert vaste nor men, maar wij ook. In en kele gevallen komen wij zelf3 op een lagere huur uit dan de Huurcommis sle berekent." Ook bij andere gemeen ten ln het Rijnmondge- bied heeft de Huurcom missle aangedrongen op een uniforme regeling. De Huurcommissle, die zwaar overbelast is (zie HW van gisteren), wil zo het aantal geschillen be perken. Alleen de ge meente Maassluis han teert dezelfde normen als de Huurcommissle. SCHIEDAM Bouw- en Wo ningtoezicht Is tot dusver te vreden over de reacties op een brandbrief over verpaupering aan de Lange Haven. „De zaak slaat aan", aldus het hoofd van deze instantie, J.W.P.H. van Alphen. De dienst Gemeente werken schreef onlangs brie ven aan vijftig eigenaren van panden aan de Lange Haven, waarin zij hen opriep tot een flinke opknapbeurt van hun be zit. „Kennelijk zijn veel eigena ren het met ons eens", zegt Van Alphen. „Sommige bleken al plannen te hebben voor ver fraaiing van hun pand. Ze had den alleen een laatste zetje no dig. Daar was de brief goed voor." De brief van Gemeentewer ken was gebaseerd op een on derzoek van Bouw- en Woning toezicht Van Alphen: „De ver paupering is ernstig, maar er valt nog veel te verbeteren. Maar als we lang wachten met ingrijpen wordt het proces op den duur niet meer omkeer baar. Dan moeten er echt dras tische maatregelen worden ge nomen." Daarom zal Bouw- en Wo ningtoezicht, ondanks een aan-' tal positieve reacties, „achter de zaak heen blijven zitten." Van Alphen: „Wij zijn bereid om door te gaan. We zullen proberen leder initiatief tot op knappen maximaal te steu nen." Financiële bijdragen van de gemeente aan eigenaren vallen echter niet te verwach ten. Soms verlangen eigenaren van de gemeente een weder dienst, zo blijkt bijvoorbeeld uit de reactie van distilleerde rij De Locomotief aan de Lan ge Haven. Dit bedrijf vraagt de gemeente om een garantie „dat een geverfde gevel niet weer wordt beklad door onver laten". A. Schipper, administrateur van De Locomotief: „Drie we ken geleden zijn met spuitbus sen kreten op onze deuren ge zet. Dat zie je ook elders langs de Lange Haven. Wij vragen ons dan af: als je de Lange Ha-' ven een beter aanzien vsiit ge ven, kun je dat dan voorko men?" Overigens verzekert hij dat het bedrijf zich om deze reden niet van een opknap beurt laat weerhouden. ■oioncrtspeoakst Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010-154540. Alhambra 1, tel. 330293: De lift (16)2 7.15 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: So phie's choice (16), 8.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.) 2 7 9.30 uur. Calypso 2, tel. 131855: Merry Christmas mr. Lawrence (16). 1.45 6.45 9.15 uur. Calypso 3, tel. 131855: Night- shift (a.l.), 2 7 9.30 uur. Centraal, tel. 138210: 'n Schot in de roos (18). 12.15 2 3.45 5.30 7.15 9 uur. Cineac AD (Beurs), tel. 138082 Octopussy (12) 2 6.45 9.30 uur. Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Porky's 2, de volgen de ochtend (16), 2 7 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Blue thunder (12), 1.45 6.45 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: Star wars en The empire strikes back (a.l.), 1.15 en 7 uur. Cinerama 3, tel. 115300: De kanonnen van Navarone (12), 2 en 8 uur. Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.), 6.45 9.30 uur. Cinerama 5, tel. 115300: Toot- sier (a.l.), 2 6.45 S.15 uur. Corso, tel. 121110: Wie met pech omgaat (al), 2 7 9.30 uur. Kriterion, tel. 123615: Gandhi (a.l.), 8 uur. Lumiere 1, tel. 117755: Porkyjs 2, de volgende ochtend (16), Z 4.30 7 9.30 uur, Lumiere 2, tel. 117755: Breath less (16), 4.30 7 9.30 uur. j Lumiere 3, tel. 117755: Bad boys (16), 1.45 6.45 9.15 uur. Lumiere 4, tel. 117755: Hot Bubblegum in het leger (16), 1 1.45 6.45 9.15 uur. Luxor, tel. 138326: Even en oneven (a.l.) 2 7 9.30 uur. a Metro 1, tel. 844393: Stripes (a.l.), 2 uur. vr 2 7.00 9.30 uur* Metro 2, tel. 844393: Raiders of the lost ark (12), 8 uur, vr 7j 9.30 uur. Hex, tei. 772793: Blue Orgie (18), doorlopend van '0.00-22.00 uur. Thalia, tel. 111555: Octopussy (12), 2 6.45 9.30 uur. Tivoli, Hellevoetsluis, tel. 01883-12608: Evil dead (16), - do. vr. 7 uur, Tootsie (a.l.), do,* vr. 9.30 uur. j Kindervoorstellingen Alhambra: Festival tekenfilm^ (a.l.), 2 uur. Cinerama 4: E.T. (a.l.). 1.45 uur. Lumiere 2: Heidi (a.l.), 2 uur. Metro 2: Frank Frey (a.l.), 2' uur. Passage: Cartooncarrousel Walt Disney (a.l.) 2 uur. 1 Tivoli: Als je begrijpt wat ik b.doel (a.l.), 3 uur. Ahoy', tel. 812122: Jeugdland, dagelijks van 9.30-16.30 uur. Zuiderpark/Eemhal: Sport- soos, dagelijks van 9.30-16.30 uur. Hoek van Holland: 3e dag VVV avond vierdaagse, do. 18.30 uur. Stellendam: Visalslag Delta Flora, do, tot 22.00 uur, vr. van 10.00-22.00 uur. Schouwburgplein: Tsjechoslo- waaks muziek- en dans-en- i semble, vr. 13.00 uur. Boymans-van Beuningen, tel. 360500: Performance van Bra ce Nauman, do. 20.15 uur. if Parkzich Ska, tel. 362374. têt. 362374: Richard Strange, Rock and roll, do. 23.00 uur. wegwijzer ESSUNGEH In het Stedelijk Mu seum aan de Hoog straat Is tot 15 augustus de ten toonstelling van te keningen en grafiek uit de V'estduitse stad Esslingen te zien. Het piaatsje Is een partnerstad van Schiedam. In het trappenhuis van het museum hangen enkele stadsgezichten. In de voorzaal liggen een aantal grafi sche bladen van Duitse expressio nisten. Ook hangen er werken van Duit se kunstenaars die korte of lange tijd in ons land hebben gewerkt zoals Max Beckmann, Hein- rlch Campendonk, en Max Lieber- mann. De boven zaal is gevuld met werken van Inter nationaal bekende kunstenaars als Chagall, Kokoschka en Matisse. De ten toonstelling Is een dwarsdoorsnede van het bezit van grafische werken van de stad Esslin gen. Er is een cata logus van de ten toonstelling ver krijgbaar tegen be taling van één gul den. BRIDGE In de bovenzaal van sporthal Mar griet wordt maan dagavond de tien de ronde van de jaarlijkse zomer- bridge-instuifafge- werkt. De wedstrij den beginnen om kwart voor acht. Het Inschrijfgeld bedraagt 2,50 per jar per avond. BOUWSPEEL PLAATS De jeugd In Zuid kan zich tot eind augustus vermaken op de bouwspeel plaats op het Hoofd plein. De bouwspeelplaats Is op maandag, woensdag en vrij dag geopend van één tot vier uur 's middags. Op dinsdag en donder dag van half elf 's ochtends tot vier uur 's middags. SJOP De stichting Sjop heeft een nieuw te lefoonnummer: 73.63.22. De ope ningstijden van het Buro Alternatieve Hulpverlening zijn veranderd. Het kantoor is in het vervolg van maan dag t/m vrijdag ge opend van elf uur Hoogstraat 104-100 Schiedam Tstefoon (010)266720 's ochtends tot vijf uur 's middags. Ook het punk-win keltje Bellenea heeft haar ope- ningstijden veranf, derd. Bezoekers r, kunnen terecht van dinsdag t/m vrijdag van elf uur 's och£ tends tot vijf uur 's middags en op-! zaterdag van elf uur 's ochtends tot vier uur 's middags. NIVON h; Het Nederlands In stituut voor Volks-„ ontwikkel..ig en Natuurvrienden-' werk(NIVON) afde ling Schiedam heeft zondag 14 auguèiJ tus een wandeling1 op het programma staan. De route loopt door het Mid den Delftland ge-11 bied. De wandeling Is alleen geschikt',; voor ervaren wan-i delaars. Er word},,; om tien uur begon nen vanaf het eind punt van lijn 58 ln Kethel. Wie dit weekeinde! een dokter nodig' heeft kan bellen met de boodschap- pendlensttel. 20.66.11. Voor spoedrecepten bel len met nummer V' 26.14.80. Als u last krijgt van uw tan den en kiezen kimt u dit weekeinde te recht bij tandarts Ko, Koggeschipi72t tel. 70.65.35. U moet wel een af spraak maken tifc; dens het spreek uur, op zaterdag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur. EHBO-DIENST De lokatie Burgen' meester Knappert-- laan van het Schie- land ziekenhuis .c heeft dit weekeinde EHBO-dienst. Het telefoonnummer is 733.733. Voor een ambulance kunt u bellen met ',~r 33.33.00. WIJKPOST 7— De wijkpost Oost van de Raad voor het Bejaardenwerk ia tot 26 augustus gesloten wegens vakanties. Voor dringende zaken kunnen bejaarden bellen mét Diéns tencentrum De 4 Molens, tel. 70.55.00. Op maan dag 29 augustus: gast de wijkpost weer open. Op - dinsdag 30 augus tus ia er zoals van ouds weer hst-,,, spreekuur van ne gen tot tien juijr; 'a ochtends.,,. 5»^-

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2