10 tl m U Jeugdland grandioos Aangehouden iilfi m W0iÊÊ mm vandaag en morgen Sch Zij bereikten de Hoog straat, waar de winkels voor het grijpen waren Daar waren de kleding zaken die in die tijd jo denzaken genoemd wer den. 'mmi De chauffeur legde de kaartjes licht schouder ophalend en met een verontwaardigde blik in haar hand. Toen de bussen van de EVAG een vaste dienst op Rotterdam begonnen, was de reis een fluitje van een cent. Je stapte in op de Hof laan en op de Coolsingel stapte je er weer uit De moeder was gekleed als vissersvrouw en had zich op z'n zondags uitgedost. Op een mooie dag in het voorjaar ging ze met haar twee oudste zonen in Rotter dam kleding kopen. Geen concurrentie Aap Geuren Hooggeboren ROTTERDAM EN OMGEVING. lifipl HET VRIJE VOLK Schiedam ZATERDAG AUGUSTUS 1983 Kledingmisère 7,rmWr40mt''M Vele jaren geleden was het kopen van een pak een nogal riskante en moeizame onder neming. Niet zozeer voor het hoofd van het gezin. Die deed jaren met zijn pak dat over wegend sober van tint en zo goed als onverslijtbaar was. Nee. de moeders van ieder gezin waren beklagenswaar dig. Zij bemoeiden zich met de kledij van hun snel op groeiende kroost. Met de komst van de eerste kinderen liep dat nog niet zo in het oog, zij kregen aanvan kelijk alles toegestopt wat zij nodig hadden. Maar met de uitbreiding van het kindertal, werd de spoeling steeds dun ner, Voornamelijk voor de jongsten in het gezin die oude kléding kregen toegeschoven waar hun broertjes of zusjes al waren uitgegroeid. Zij werden met allerhande kar weitjes opgescheept waar moeder geen tijd voor had. Dan moest moeder ook met de centen passen en meten en het werd als een zegen be schouwd wanneer de oudsten met hun twaalf jaar konden gaan werken en wat geld in brachten voor het gezin. Deze gebeurtenissen von den plaats in een tijd toen kinderen nog een zegen wa ren, al was de kinderbijslag nog niet uitgevonden. Van daag de dag klaagt men steen en been over allerlei dingen waar men het niet mee eens is, zoals de bevrie zing van de lonen en de onbe taalbare benzine. Maar vroe ger waren de mensen ook niet zo gelukkig als de ge schiedenisboekjes ons willen laten geloven. De aanschaf van een jas. pak of mantel, de „grote stukken" zoals dat werd ge noemd, was toen het voor naamste probleem. Daar moest maanden voor worden gspaard voordat men de gro te stap waagde. De mensen gingen niet over één nacht ijs maar wel, uiteindelijk, naar Rotterdam. Niet dat hier in Vlaardin- gen geen kledingzaken be stonden. Het waren er echter weinig, er bestond geen con currentie, de sortering stelde niet veel voor en de prijzen waren hoger dan die in een grote stad. Kortom: Rotter dam lokte. Ook het avontuur lokte: de reis er naar toe, een mens wil er wel eens uit wezen, het pingelen in de jodenzaken, het loven en bieden van ver kopers alsof het kostbare stukken betrof en de triomf als men dacht de verkoper te slim af tc zijn en het artikel tegen inkoopsprijs in handen tc krijgen. met de trein was het een hele onderneming. Maar toen de bussen van de EVAG een maal een vaste lijn op Rot terdam onderhielden, was het reisje zo gemaakt. Jc stapte in op de Hoflaan in Vlaardingen en stapte weer uit in hartje Rotterdam: de Coolsingel. Recht tegenover de Passage en voor twee kwartjes retour. Op een mooie dag in het voorjaar een week voor Pasen was het dan zo ver. Na een tijdje in de rij te heb ben gestaan, stapte de moe der in de bus. vergezeld van haar twee oudste zoons, 's Zaterdagmiddags wilden vee! mensen naar de stad. Dan zette de EVAG extra bussen in, hetwelk de Neder landse Spoorwegen, zoals dat zo treffend werd gezegd, een doorn in het oog was. Aan de in uniform gestoken chauffeur (in die dagen een in de belangstelling staand figuur, de meisjes zwermden er als wespen omheen) over handigde zij cén gulden vijf tig. zijnde de prijs voor drie volwassen personen. Hij leg de de kaartjes schouderopha lend en met verontwaardigde blik in de handen van de moeder. De chauffeur werd vaak iets meer toegestoken dan het verschuldigde be drag, wat hij met een vrien- o: 'ijk knikje ontving. Maar de moeder ging er niet toe over het bedrag zelfs maar met een stuiver te verhogen. Zij begreep heel goed waar hij op uit was, dat was niet moeilijk te raden. Zij dacht echter aan haar man die op de visserij zijn brood moest verdienen en na een hele lan ge tijd van hard werken en ontberingen maar moest af wachten wat hij daarvoor in handen kreeg. Terwijl zo'n aangeklede aap in zijn bus toch al een goed weekloon verdiende en dan ook nog eens zijn hand durfde op te houden voor geld waar hij geen recht op had. Zij wend de zich licht snuivend van hem af. De jongens zaten al en hadden een piaats voor haar bezet gehouden. Een volle bus reed uit de Hof- laan... Gedurende de reis en nog te midden van haar eigen be volking trok de moeder niet zo de aandacht, ofschoon zij was gekleed als vissers vrouw en zich voor de reis op z'n zondags had uitgedost met alle kostbaarheden die zij zich in de loop der jaren had verworven. Een tot op de grond afhan gende zwarte mantel, over- dekt met borduursel en aller lei tierelantijnen, het hoofd gekneld in het zilveren hoofdijzer met gouden krul len waar de gouden bellen rusteloos aan slingerden, ter wijl het ijzer, gesloten in een '.anten muts of kapje, werd bekroond door een hoofddek sel van zwarte struisvogelve ren. Dit geheel werd op zijn wankele plaats in evenwicht gehouden door twee zwarte zijden linten die onder de keel waren gestrikt. Daar naast is het van belang er op te wijzen dat haar hals schuilging achter een vier dubbele bloedkoralen ketting welke bijeen werd gehouden door een gouden slot. Bij het verlaten van de bus staarde de plaatselijke bevol king haar aan alsof zij met een vliegtuig op de Coolsin gel was geland. Onder hen waren ook mensen van lager allooi en lang niet geschoren types die likkebaardend bere kenden wat dat allemaal zou opleveren. Koppie eraf en weg met de handel.' Heer, be scherm Uw trouwe dienst maagd.' Maar de vrouw in kwestie schonk er geen aandacht aan. Zij richtte zich strijdvaardig op en verbrak de omsinge ling met haar zilveren beu geltas als een schild voor zich uitstekend. De jongens liepen op enige afstand ach ter haar aan. Door de Passa ge waar allerlei schreeuwend dure dingen achter de blin kende etalageramen te pron ken hingen. De noeder keek er niet naar om cn repte zich voor- Zich af er toe omwen dend en gebarer. makend om de jongens tot spoed aan te zetten. Of er met het reisje goud te verdienen was. Buiten de Passage, links afslaand, bereikten zij via een stukje Korte Hoogstraat dc Hoogstraat. Op de hoek daarvan begon het al. Daar was café „Het Vierkantje" en tien stappen verder de eerste zaak van D. Reese, die ver lokkende geuren uitzonden en waar tientallen bezoekers grote glazen bier zaten te verzwelgen. Een aanblik die de dorst, reeds in de bus ont staan, tot een kwelling deed aangroeien. Ais de moeder er nu niet was bijgeweest. Zij was er echter wel. stopte, draaide zich om naar de jon gens, stampvoette en stak dreigend een vuist op. De winkels lagen al voor het grijpen. Nauwelijks tien stappen verder. Daar waren de kledingzaken die in die tijd jodenzaken werden ge noemd. Aan de ene kant „De Adelaar" en recht daar te genover „De Stad Parijs". Zaken die eikaars bloed wel konden drinken en een voort durende strijd voerden om eikaars klanten af te pikken. Om dit doel te bereiken hadden zij zich elk een aan spreker of aanwerver aange schaft. Zij klampten de voor bijgangers aan en trachtten hen er met zacht geweld toe te brengen bij hun zaak hun inkopen te doen. Bomen van kerels met handen als kolen schoppen. Die van "De Adelaar" ge huld in een oude jas en het hoofd gedekt door een pet waarvan de klak hem tot op de wenkbrauwen hing. Met hoge zwarte schoenen waar van de neuzen als hemelwij zers omhoog waren gekruld. Meer een uitsmijter dan een insmijter. Zijn collega of te genstander ging meer als een heer gekleed. Met hoed en stropdas onder het gerafelde boord, zwarte jas en lage bruine schoenen. Die van "De Adelaar" zag de vrouw het eerst. Gekleed zoals zij was met twee jon gens achter zich aan, kon dat niet missen. Een klant en wat een goeie. Dus hij er op af. Dit wekte de aandacht van "De Stad Parijs", die ter zelfe tijd een sprintje trok. Beiden bereikten bijna op het zelfde moment de niets vermoeden de vrouw. Zij bevond zich op dit mo ment op het midden van de Hoogstraat, een omstandig heid die haar bijna noodlottig werd. Juist op de denkbeeldi ge streep die de Hoogstraat in tweeën verdeelde en die beide heren hadden getrok ken om de grens van hun do- Bijgaand verhaal is geschreven door Mari- nus van der Schee (74). Hij publiceerde eerder in De Stem van de Ar beid (maandblad van het NVV), De Metaal koerier en De Haven loods. Als lid van de werkgroep arbeidsliter- atuur van de Rotter damse Kunststichting schreef hij verschillende artikelen in het blad WAR. Als afzonderlijke publicaties verschenen „De appel en Eva" en „Feest". mein aan tc geven. Beiden hadden dus volgens hun idee het recht om de vrouw en vermoedelijk klant op hun helft van de weg te sleuren om haar daarna in triomf mee te voeren. Tijdens deze worsteling zou de niets bevroedende en hevig geschrokken vrouw waarschijnlijk in tweeën zijn getrokken ware het niet dat deze een keel begon op te zet ten en daarmee de aandacht van de voorbijgangers trok. Ze dromden tezamen en vormden een kring om het drietal waaruit dreigende kreten begonnen op te stijgen die beide aansprekers tot matiging dwong. Dat kon gewoon niet, dat zou hen klanten kosten. Nie mand immers stond te pope len om met geweld een win kel te worden ingedreven. Dus staakten zij hun poging tot klantenwinning en begon nen elkaar te beschuldigen van klantenroof, dat de een haar van het gebied van de ander had geroofd. Wat noch te bewijzen noch te ontken nen was. De kring van teleurgestel de toeschouwers loste zich op en de aansprekers begonnen uit een ander vaatje te tap pen. Welke van beide heren zij de klandizie zou willen gunnen? Om van die toestand af te wezen en het geschil te beëindigen, besliste zij voor "De Adelaar". Tenslotte was hij het eerst bij haar. En ter wijl "De Stad Parijs" hoofd schuddend weg liep, werd zij door de kolos van "De Ade laar" in triomf en onder tal van plichtplegingen de win kel binnen geleid. De jongens werden er, of schoon het om hun uitmons tering was begonnen, achte loos achteraan gekeild. Ver volgens sloeg hij met een ge baar van "binnen is binnen" zijn handen af en begon haar nieuwe klanten te zoeken. Binnen werden zij plechtig begroet door enige donker gekuifde en tot de grond nei gende personen. De baas van de zaak met wijd geopende registers: „Dag juffrouw, me vrouw. Hoe lange tijd hebben wij u niet gezien? Een pak zegt u? Zeker mevrouw, even passen voor de maat. Nee nee, niet boos worden, niet letten op de kwaliteit, deze kostuums zijn bestemd voor lieden uit verre gewesten en loslopend volk. niet bewaakt door vrouwelijk oog. Als u iets goeds wil, dan naar bo ven, exclusieve afdeling." Weer buigingen en het flit sen van in goud gevatte en secuur gepoetste tanden. „Gaat u zitten mevrouw. Kijk dit, neusje van de zalm. Jas jes goed, even de broek pas sen: als gegoten. Veertig gul den!" „Veertig gulden?" De moe der vloog ais een champag- nekurk omhoog en stelde met bliksemende ogen de vraag of zij in het gekkenhuis te recht was gekomen. Daarbij vestigde zij de aandacht op de andere nog in lompen ge klede jongeling die ook in het nieuw gestoken diende te worden. Eerst hem aankle den en dan praten over de to taalprijs. „O juist, ook deze. Vijfen dertig dan?" De moeder ontpopte zich als een groot diplomaat. Zij zat daar midden in die kle dingzaak als een koningin die haar volk begroet. De baas van de zaak, die als een ge kooide tijger heen en weer vloog, hief de armen ten he mel. Hij trok de geklede jon geling het jasje van zijn lijf. Schuimbekkend bracht hij kwaliteit en afwerking onder haar ogen om vervolgens als een verliefde jongeling haar steeds lagere getallen in het oor te fluisteren. De moeder reageerde niet. Zwijgend als een Boeddhabeeld staarde zij met porceleinen ogen recht voor zich uit. Eindelijk ging de man, schor geschreeuwd en met het schuim op de lip pen, door de knieën. „Zesenvijftig, die twee dan, maar God zal u straffen!" Waarop de moeder nuchter antwoordde dat de God van Israël hem zal straffen en niet zo'n beetje. Hij mag niet op Sabbath verkopen en dan nog arme mensen het vel over de oren halen. De man zuchtte slechts en mompelde dat hij de zaak wel kon slui ten als hij nog meer van der gelijke klanten kreeg. Glimlachend liet het drie tal de ontstelde, gedepri meerde en bijna geruïneerde eigenaar achter. Daarna volgde het défilé lar.gs de kledingzaken van naam waar de pakken geprijsd in dc eta lage hingen. Mooie pakken van twintig tot dertig gulden. Minder van kwaliteit, dacht de moeder die er toch nog aan twijfelde door de jood te zijn beetgenomen. Bij de terugkeer deden ze de Hema nog even aan. Daar werden voor elk van de jon gens twee overhemden ge kocht a 1,- met vier losse boorden a 0,10. Het hele jaar door meneer voor ƒ2,40. Je kon ze krijgen in elke ge wenste kleur mits het wit was. Met het vallen der blade ren werd een zelfde tocht ge maakt naar Rotterdam voor een winterjas. Met het wisse len der seizoenen steeds weer de tocht naar de grote stad.' Kinderen groeien als on kruid. SS Harbour Jazzclub, tel. 114958: Seventy Five Seven, za. 21.30 uur. Parkzicht Ska, tel. 362374: Rock 'n roll Super Disco, za. 23.00 uur. Feit, zo. 23.00 uur. Café Smit, tel. 771649: Henk Arts Trio, zo. 21.30 uur. Maassluis, Grote Kerk: Beiaardconcert door Jan v.d. Zwart en Gerard de Waardt, za. 20.15 uur. Alhambra 1, tel. 330293: De lift (16) 2. 7.15, 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7.15, 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: So phie's choice (16), 8.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.), 2. 7, 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7. 9.30 uur. Calypso 2, tel. 131855: Merry Christmas mr. Lawrence (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur, zo. 1.15, 3.45, 6.45, 9.15 uur. Calypso 3, tel. 131855: Night- shift (a.l.), 2, 7, 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7, 9.30 uur. Centraal, tel. 138210: 'n Schot in de roos (18), 12.15, 2, 3.45, 5.30, 7.15, 9 uur, zo. vanaf 2 uur. Cineac AD (Beurs), tel. 138082: Octopussy (12) 2, 6.45, 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45, 9.30 uur. Cineac NRC (Bijenkort), tel. 121139: Porky's 2, de volgen de ochtend (16), 2, 7, 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7, 9.30 uur, ma. 2 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Blue thunder (12), 1.45, 6.45, 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45, 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: Star wars en The empire strikes back (a.l.). 1.15 en 7 uur. Cinerama 3, tel. 115300: De kanonnen van Navarone (12), 2 en 8 uur. Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.), 6.45, 9.30 uur. Cinerama 5, tel. 115300: Toot- sie (a.l.). 2, 6.45, 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45, 9.15 uur. Corso, tel. 121110: Wie met pech omgaat (a.l.) 2, 7, 9.30 uur. zo. 2, 4.30, 7, 9.30 uur. Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.), 8 uur, zo. 2 en 8 uur. Lumióre 1, tel. 117755: Por ky's 2, de volgende ochtend (16), 2, 4,30, 7, 9.30 uur. Lumióre 2, tel. 117755: Breathless (16), 4.30, 7, 9.30 uur. Lumière 3, tel. 117755: Bad mm® boys (16), 1.45. 6.45, 9.15 uur. zo. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 uur. Lumióre 4, tel. 117755: Hot Bubblegum in het leger (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 uur. Luxor, tel. 138326: Even en oneven (a.l.), 2,. 7, 9.30 uur. Metro 1, tel. 844393: Stripes (a.l.). 2 uur, za. zo. 2, 7.00, 9.30 uur. Metro 2, tel. 844393: Raiders of the lost ark (12), 8 uur, za. zo. 7. 9.30 uur. Rex, tel. 111555: Octopussy (12), 2. 6.45, 9.30 uur, zo. 1.15. 4, 6.45, 9.30 uur. Spijkenisse Euro, tel. 01880 - 24144: Octopussy (12); Blue Thunder (12); Wie met pech omgaat (a.l.). 1.30, 6.30. 9.15 uur, to. 1.30, 4, 6.30, 9.15 uur; Hot Bubblegum in het leger (16), 1.30, 6.45, 9.15 uur, za. 6.45, 9.15 uur, zo. 4 uur. Hellevoetsluis Tivoli, tel. 01883 - 12608: Evil dead (16), za. ma. 9.30 uur, zo. 7 uur; Tootsie (a.l.), zo. 9.30 uur, za. ma. 7 uur. Kindervoorstellingen Alhambra: Festival tekenfilms (a.l.). 2 uur Cinerama 4: E.T. (a.l.), 1.45 uur Lumière 2: Heidi (a.l.). 2 uur Metro 2: Frank Frey (a.l.), 2 uur Passage: Cartooncarrousel Walt Disney (a.l.) 2 uur Tivoli: Als je begrijpt wat ik bedoel (a.l.), 3 uur Nachtvoorstellingen Calypso 1: Flashdance (16), vr. 00.15 uur Calypso 2: The border (16), vr. 00.15 uur Calypso 3: Things are tough allover (16), vr. 00.15 uur Lumière 1: Porky's 2, de vol gende ochtend (16), vr. 24.00 uur Lumière 2: Breathless (16), vr. 24.00 uur Lumière 3: Bad Boys (16), vr. 24.00 uur y< - - Feyenoord Stadion: Feyen- oord-AD-toernooi, vr. 19.00 uur Binnenwegplein: poppenkast, za. 13.00-16.00 uur Schouwburgplein: Straatthea ter K.l.P. za. 12.00 uur Hoek van Holland: 4e dag avondvierdaagse, vr, 18.30 uur Stellendam, Visafslag: Delta Flora, vr. tot 22.00 uur, za. 10.00-21.30 uur Ridderkerk, Oosterpark: Re creatiedag Rijnmond, za. 10.0G-17.00 uur SCHIEDAM "Grandioos" noemt Joop van Broekho ven het verloop van de afgelopen drie weken Jeugdland. Gisteren vond in het Beatrixpark de uitbundige viering plaats van de slot dag. Een dag die geheel in het teken stond van de cow boys en de india nen, kortom een dag in western-stijl. "Tante Alie uit Zuid heeft voor ons maar liefst vijftien honderd vogelve ren verzameld," zegt een glunde rende Van Broek hoven terwijl hij wijst op een van de stands. Daar konden de kinderen de diverse attributen krijgen om een indianen tooi in elkaar te zetten. Gewapend met deze uitmons tering konden zij vervolgens een keuze doen uit de veelheid aan activi teiten verspreid over het grasveld in het park. Vooral de mechani sche stier stond bij veie kinderen in de belangstelling. Met deze machine werd een rodeo nage bootst. Het was de bedoeling dat de deelnemers zo lang mogelijk in "het za del" van een na maak stier met "nukken" bleven zitten. Zo als te verwachten viei bleek het "dier" in alle gevallen te sterk. "Ik heb dit jaar echt een ontzet tend goede ploeg vrijwilligers gehad," zegt Joop van Broekhoven die de afgelopen weken aanzienlijk minder nachtrust heeft ge had dan normaal. Zo waren de Jeugdland-vrijwilli gers tot donder dagnacht twee uur bezig met het ver volmaken van het spelcircuit. Ook hiervoor stonden de kinderen in de rij. "We hebben na tuurlijk ontzettend veel mazzel gehad SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft de 30-jarige Rotterdammer W. M. L. en zijn even- oude stadgenoot M. G. v. E. aange houden nadat zij in een restaurant ver nielingen hadden aangericht. Toen de politie de twee mannen verzocht mee naar het bu reau te komen be gon er één te vech ten. De andere Rot terdammer, die zag met het weer," gaat Joop verder. "En die paar buien die er gevallen zijn hadden voor ons niets te betekenen. Ik schat dat er dit jaar zo'n zesdui zend kinderen een bezoek aan Jeugd land hebben ge bracht. En dat ter wijl het aantal in woners van Schie dam terugloopt. Als je het nu vergelijkt met Jeugdland in Rotterdam komen er hier relatief meer kinderen." De grote op komst van het jeugdige publiek is grotendeels de ver dienste van de wijkgerichte opzet van Jeugdland Schiedam. "Je ziet dat veel kinderen hun woonwijk vrij wel niet uit komen. Dan moet je ze op zoeken," zegt Van Broekhoven. Als hoogtepunten van dit jaar noemt hij het fietscrossen aan de Vlaardin- gerdijk en de voor stellingen van thea ter Kip. dat zijn maat niet opkon tegen de agenten, wierp zich even later ook in de strijd. De politie bleek uiteindelijk het sterkst en ar resteerde het twee tal.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2