1 Mariastraat verder gesloopt 'Beter naar de camping dan thuis en in de kroeg' tweed® honk Bureau Rechtshulp helpt WWV'ers aloscopsm door Rein Wolters c#ks§ mm mm vandaag en mórgen .0? wm wFim liwStlcn.v<v'< SCHIEDAM Zoals werd verwacht is de jaar lijkse kermis op het Em- maplein dit keer geen suc ces geworden. Het bezoe kersaantal bleef onder de maat waardoor de exploi tanten minder verdien den. "Een dieptepunt" noemt de heer UIvo Jan vier van het het organisa tiebureau Kermisgids de laatste editie van de ker mis. "We zullen moeten zoeken naar een andere datum, alhoewel dat ook niet gemakkelijk is." "--y De kermis in Schiedam 1983. „Vroeger kon je over de koppen lopen," herinnert zich exploitant Jan Wanningen. Dit jaar zou hij zich een flinke buil gevallen hebben. Sch Vol Vader en zoon, Gradus (rechts) en Gerard van Zeelst, reinigen na het maaien gezamenlijk de maai- machine. „Die messen moet je goed schoonhouden anders gaat de zaak rotten," aldus jr. Havenknokker Chocoladefabriek Wy0j>, ;V - -;'iv ,J3olle" Jan van den Akker: „Ik vermaak me hier beter dan thuis in Schiedam." mWm Gré en Joop Statz genieten van het fraaie weer en eten er hun boterham. De buurpoes heeft de weg naar de stukjes worst ook gevonden. Jongste Moordcamping HET VRIJE VOLK Schiedam Kermis op dieptepunt Volgens Jan Wanningen, ex ploitant van een tent met vi deospelletjes, kan het gemeen tebestuur de kermis uit het slop halen. "B. en W. moeten voor een goede publiciteits stunt zorgen", vindt Wannin gen. "De kermis in Schiedam is niet meer wat het is ge weest. Vroeger kon je over de koppen lopen, 20 druk was het. Ik denk best dat dat terug kan komen als er maar veel publi citeit aan de kermis gegeven wordt. Schiedam is nog steeds 'kermis-minded'. Kermis is nog steeds het grootste onge subsidieerde vermaak in Ne derland." Jan Wanningen heeft nog meer attracties die het land doorreizen en hij is dus niet af hankelijk van de kermis in Schiedam. "De mensen die dat wel zijn hebben het moeilijk, denk ik", aldus Wanningen. De vakanties, de economi sche recessie en de veelheid aan vormen van gratis recrea tie, zoals surfen, worden door Janvier gezien als de oorzaken voor het slechte draaien van de kermis. "Vergelijk Schie dam met bijvoorbeeld Tilburg. Dat is een echte traditieker- mis. Daar blijven de mensen voor thuis en maken er een groot feest van. In Schiedam vinden ze het wel jammer als ze, terwijl de kermis er staat. - -:y •.-^4-.; mmm 4 SCHIEDAM Het Bu reau voor Rechtshulp Schiedam wil mensen gaan helpen die denken dat hen ten onrechte een WWV-uitkering is gewei gerd. De wet op deze uit kering is per 1 juli ge wijzigd. Volgens het bu reau is intussen geble ken dat de regeling in de praktijk voor de nodige moeilijkheden zorgt. Als belangrijkste voor waarde voor een WWV- uitkering is nu gesteld dat de aanvrager in de drie jaar voorafgaande aan de eerste werkeloos heidsdag, minstens 130 weken een dienstbetrek king gehad moet hebben. Dit moet een dienstbe trekking voor meer dan één dag per week zijn. Als werkeloze jonge ren onder de 23 jaar daaraan voldoen kunnen zij een WWV-uitkering aanvragen. Mensen die niet voor de WWV-uitke ring in aanmerking ko men kunnen zich tot de Sociale Dienst wenden voor een RWW-uitke- ring. Het Bureau voor Rechtshulp Schiedam 13 gevestigd aan de Hoog straat 198. De spreek uren zijn op maandag en dinsdag van twee tot vier 's middags en don derdagavond van vijf tot zeven uur. Het telefoon nummer is 73.74.33. op vakantie zijn, maar ze zul len niet thuis blijven." "Kermissen die in toeristi sche gebieden staan, hebben geen last van de vakanties", gaat Janvier verder. "Schie dam heeft vrijwel geen toeris me. De mensen gaan op vakan tie, maar er komen geen ande re mensen op bezoek. Op een kermis als in Beverwijk heb ben de exploitanten daar geen tegenslag van. Die kermis staat vlak aan zee en trekt de toeristen." Het was iedereen al opgeval len dat de Schiedamse kermis dit jaar een stuk kleiner was dan in voorgaande jaren. "De exploitanten worden selectie ver. Zij kunnen, vooral in deze maanden, kiezen uit veel ker missen. Schiedam is dan min der aantrekkelijk", zegt Jan vier. Volgens hem moet de kermis in Schiedam worden verplaatst naar een periode bulten het 'kermisseizoen'. Er was eerst sprake van een verplaatsing naar september, maar daar voelt Janvier wei nig voor. "Dat is ook nog een kermismaand", zegt hij. In die maand staan de kermisexploi tanten dus ook niet te springen om naar Schiedam te komen. SCHIEDAM De sloop werkzaamheden in de Maria straat en omgeving krijgen op vijftien augustus, direct na de bouwvakvakantie, een vervolg. Op die dag wordt een begin ge maakt met de sloop van Ma riastraat 54 t/m 74 en 90 t/m 104 en de Kortlandstraat 7 t/m 19 en 21 t/m 27. De sloop van de woningen zal ongeveer zes weken in beslag nemen. Waar dat nodig is zullen de zijgevels van de panden, die blijven staan worden afge werkt. Als er tijdens de sloop schade ontstaat moet men zich in eerste instantie tot de aan nemer wenden. Als daarbij problemen ontstaan is de heer Klootwijk van de dienst ge meentewerken de aangewezen persoon om deze op te lossen. De bewoners van het Fabri- plein en omgeving kunnen een onderzoek van de funderingen tegemoet zien. Dit om de on derzoekers een betere kijk op' de kwaliteit van de woningen te geven. Het funderingsonder- zoek zal van begin tot eind sep tember plaatsvinden. Op een bewor.ersvergadering in okto ber zullen de uitslagen worden bekeken. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1883 ROTTERDAMENOMGEVING Laurenskerk: orgelconcert door André Knevel, ma. 20.15 uur Alhambra 1, tel. 330293: De lift (16) 2, 7.15. 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: So phie's choice (16), 8.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.), 2. 7, 9.30 uur. Calypso 2, tel. 131855: Merry Christmas mr. Lawrence (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur. Calypso 3, tel. 131855: Night- shift (a.l.), 2, 7. 9.30 uur. Centraal, tel. 138210: 'n Schot in de roos (18). 12.15, 2, 3.45, 5.30, 7.15, 9 uur. Cineac AD (Beurs), tel. 138082 Octopussy (12) 2, 6.45, 9.30 uur. Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Porky's 2, de volgen de ochtend (16), 2, 7, 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Blue thunder (12), 1.45, 6.45, 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 1153C0: Star wars en The empire strikes back (a.l.), 1.15 en 7 uur. Cinerama 3, tel. 115300: De kanonnen van Navarone (12), 2 en 8 uur. Cinerama 4, tei. 115300: An officer and a gentleman (a.l.), 6.45, 9.30 uur. Cinerama 5, tel. 115300: Toot- sle (a.l.), 2,6.45,9.15 uur. Corao, tel. 121110: Wle met pech omgaat (a.l.) 2,7, 9.30 uur. Krlterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.), 8 uur. Lumlóre 1, tel. 117755: Por ky's 2, de volgende ochtend (16), 2, 4.30, 7, 9.30 uur. Lumiëre 2, tel. 117755: Breathless (16), 4.30, 7,9.30 uur. Lumiëre 3, tel. 117755: Bad Boys (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur. Lumiëre 4, tel. 117755: Hot Bubblegum in het leger (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur. Luxor, tel. 138326: Even en oneven (a.l.), 2, 7, 9.30 uur. Metro 1, tel. 844393: Stripes (a.l.), 2 uur. Metro 2, tel. 844393: Raiders of the lost ark (12). 8 uur. Rex, tel. 772793: Blue orgie (18), doorlopend van 10.00-22.00 uur. Thalia, tel. 111555: Octopussy (12). 2, 6.45, 9.30 uur. SPIJKENiSSE Euro, tel. 01880-24144, Octopussy (12); Blue Thunder (12); Wie met pech omgaat (a.l.), Hot Bubble- gum in het leger (16), 1.30, 6.45, 9.15 uur. Hellevoetsluis, Tivoli, tei. 01883-12608: Evil dead (16). 9,30 uur. Tootsie (a.l.), ma. di. 7 uur. Wulps truit (18), di. 9.30 uur. Kindervoorstellingen Alham bra: Festival tekenfilms (a.l.), 2 uur. Cinerama 4: E.T. (a.l.), 1.45 uur. Lumiëre 2: Heidi (a.l.), 2 uur. Metro 2: Frank Frey (a.l.), 2 uur. Passage: Cartooncarrousel Walt Disney (a.l.) 2 uur, beh. di Tivoli: Als Je begrijpt wat Ik bedoel (a.l.), 3 uur. Ahoy', tel. 812122: Jeugdland, dagelijks 9.30 tot 16.30 uur. Zulderpark/Eemhal: Sport- soos, dagelijks 9.30-16.30 uur Hoekstee, Hoek yan Holland: Bassle en AdHaan, dl. 15.30 uur. „Welkom, ga zitten," zegt Jan van den Akker terwijl hij zijn Edward Multon detecti veboekje op de tuintafel legt. Hij hijst zijn omvangrijke li chaam recht en haait voor fo tograaf Ed Oudenaarden ook een zetel. Weer gezeten zegt de 35-jarige Schiedammer: „M'n laatste week vakantie. Man, wat heb ik genoten. Steeds schitterend weer ge had. Het einde toch, hé. Na een jaar hard werken hadden we dat wel verdiend." We treffen bolle Jan hij wordt zo door iedereen ge noemd op camping De Meysberg in het Brabantse Chaam. Terwijl hij een zware van de weduwe draait zegt hij joviaal: „Het is hier een moordcamplng. Ik sta hier al zo'n jaar of vijftien. Ja, in m'n eentje want ik ben vrijgezel. "Vroeger heb ik gezworven over de zeven zeeën, maar dat ging op een gegeven mo ment vervelen. Nu werk ik al weer jaren als kettingmaker bij Vlaardingen-Oost. Met veel plezier, trouwens. Maar iedere week kijk ik toch uit naar het moment dat ik weer naar de camping kan. Tof joh, allemaal fijne mensen met wie het goed klaverjassen is. Verder lees ik veel, doe aan fietsen of maak in de kantine een dansje. Zeg nou zelf: dat i3 toch al lemaal gezelliger dan in dat grauwe Schiedam te blijven? Beter naar de camping dan thuis in de kroeg te belanden. Door die camping heb je ook een gericht doel. Rond de ca ravan is altijd wel wat te doen. Ik heb bijvoorbeeld net het gras gemaaid," zegt hij wijzend naar de geschoren sprieten. Camping De Meysberg her bergt voor zo'n negentig pro cent recreanten uit het Rijn mondgebied. Het goed inge richte, zes hectare grote ter rein biedt plaats aan 220 cara vans. Eigenaar is Kees van Gestel. „We drijven deze camping nu een jaar of zestien en ik geloof zelf dat we dat^ tot jeders tevredenheid doen." „We hebben weinig proble men met de teruglopende eco nomie. De camping is steeds tot de laatste plaats bezet. Néé, een wachtlijst hanteer ik niet Als er een plaats vrij komt, dan geldt „wie het eerst komt het eerst maalt". Ik vind dat we fijne kampeer ders hebben. Problemen doen «fe# zich nagenoeg nooit voor. Waarom zou dat eigenlijk ook moeten? Men komt hier voor de rust in deze veel vertier biedende omgeving." Van Gestel doelt op de bos rijke omgeving, het ruime viswater, de mogelijkheden tot wandelen en uitstapjes in de richting van België. De camping zelf biedt met grote regelmaat activiteiten als bingo, kaarten, dansen en bar becue. De jeugd wordt door de activiteitencommissie eveneens ruim bedeeld. De caravans op De Meys berg zijn allen aangesloten op de waterleiding en riolering. Elektriciteit ontbreekt. Van Gestel daarover: „Ten eerste is de aanleg van een net onbe taalbaar en ten tweede vind ik dat er ondanks alle moder ne gemakken toch nog een klein beetje van het idee „kamperen" moet blijven voortleven." De Meysberg heeft twee soorten standplaatsen: eigen stekjes van zo'n honderd vier kante meter en velden waar op de caravans dichter bij el kaar staan en daardoor de be schikking hebben over een grotere gezamenlijke midden ruimte. De prijs voor een jaar plaats bedraagt ƒ842,- waar bij afhankelijk van het aantal slaapplaatsen in de caravan nog een bedrag aan recreatie belasting bijkomt. Gemiddeld is dat zo'n zestig gulden per seizoen. In zijn caravan schilt Gra dus van Zeelst (81) onder toe zicht van zijn 47-jarige zoon aardappelen. „Ik moet voor dat jochie zorgen en dus ook koken," grapt Zeelst sr, die verder opmerkt 40 jaar te hebben gewerkt als „haven knokker". „Wij moesten in dertijd flink aanpoten in de haven, vandaar die uitdruk king." Hij vervolgt: „Ik vertoef graag op de camping. Het is mijn lust en leven. Op vrij dagmorgen rijd ik altijd met iemand mee en mijn zoon komt dan 's avonds met de trein. Zijn potje staat dan ge kookt. Spanje of zoiets trekt mij niet. Geef mij de rust van de bossen maar. Gelukkig ben ik nog behoorlijk gezond en kan daardoor regelmatig wandelingen in de omgeving maken. Ik ben met dit leven best tevreden." Zoon Gerard knikt instem mend. Hij zegt nog altijd bij zijn eerste baas te werken: de chocoladefabriek van De Heer. „Ik ben daar machine bewerker. Op m'n veertiende jaar ben ik daarmee begon nen. Leuk werk, dat ik nog steeds met plezier doe." Als ze niet op de camping vertoe ven, wonen van Zeelst sr. en jr. in de Wandeloordstraat in Rotter d am-Croos wi j k. "S,r/sS.s. f '4s v,' u r-'U-Wm 's 'f's f'/s yxx/zy/z,. i i 's J V/J •X Uit Rotterdam-Hordijker- veld komen Joop en Gré Statz. Gré (48) zegt met ple zier al 16 jaar naar De Meys berg te trekken. „Ons gezin wordt nu wel- wat klein. Van onze vijf kin deren hebben we alleen nog onze jongste dochter van 20 thuis. En die gaat veel haar eigen gang, dus zijn we hier maar met z'n tweeën. Eigen lijk is de gang naar de cam ping een soort gewoonte ge worden," legt ze uit, onderwijl de Siamese poes van buur- kampeerder Smits met een plakje worst lokkend. Haar man Joop (50) vult aan: „De Meysberg is een schone camping en bovendien betaalbaar. Eerst stonden we hier met een oud busje en nu sinds jaren met een stacara van. Ik werk als schilder voor de firma Kooy in de bouw." Jacqueline Ponsen is met haar twintig lentes waar schijnlijk de jongste zelfstan dige kampeerder op De Meys berg. „Vier weken terug heb ik deze caravan gekocht," lacht ze wat verlegen. „Néé, ik ben niet getrouwd maar wel verloofd. Mijn ge ringe kampeerervaring heb ik opgedaan bij mijn aan staande schoonmoeder. Die staat ook op deze camping. Ach, de zee hoeft voor mij niet zo nodig. Als ik bruin wil worden kan dat ook hier. Néé, ik ga dit jaar nergens anders op vakantie. Dat kan bruin niet trekken na de aan schaf van deze caravan. Ik heb bovendien geen werk, dus dan weet je het wel, hé." Jacqueline en haar schoon moeder komen van het Rot terdamse Noordereiland. De schoonmoeder (afwezig tijdens ons bezoek) wil dat kennelijk ook best weten. Aan haar tuinhek hangt een straatnaambordje, dat waar schijnlijk jaren lang een ge vel in de Van der Takstraat heeft opgesierd. Verderop werkt een vrouw zich met een lange bezem cn emmers water in het zweet Ze geeft de caravan een sopje en dat blijkt een zwaarder en intensiever karwei dan de we kelijkse wasbeurt van de auto. „Dit is mijn caravan niet, hoor," legt ze puffend uit, „maar van mijn schoonmoe der. Ik breng hier mijn va kantie door en ik moet zeggen dat het me prima bevalt Mijn zoon en dochter zijn zwemmen, dus voor mij een goede gelegenheid om de ca ravan een wasbeurt te geven. Ik woon in Schiedam en mijn naam is Gerda Schagerman1 zen en ik ben 34 jaar," ant woordt ze desgevraagd. Van een foto wil ze echter niets weten. „Ik hou 't niet zo op 'n plaatje," Vijst ze gedecideerd af. Verderop wil een man wel praten maar zijn naam niet kwijt. „Ik sta hier vijf jaar. Néé, ik heb met kamperen geen enkele andere ervaring dan hier. Voor mijn vrouw en mij is het een moordcamping. Hee! wat beter dan de rotzooi in Rotterdam-West, waar wq wonen. Ik ben hier verzeild geraakt via vrienden. Ik ben iedere keer erg blij als hef weer vrijdag is. Dan kunnen mijn vrouw en ik de Rotter damse gribus weer verlaten," aldus de gebruinde Rotter dammer die zegt van beroep pijpfitter te zijn. Zijn vrouw serveert ons een glas fris en benadrukt dat ze het in de thuisomgeving ook een Janboel vindt. Tijdens onze wandeling heeft De Meysberg een uitste; kende indruk op ons gemaakt. De camping is schoon en heeft kortgeschoren tussenpa- den van gras. Voor de kinde; ren is er een minizwerobad en een minispeeltuin. Auto's mo gen niet bij de caravans wori den geparkeerd; er zijn spel ciale parkeerterreinen aange legd. 1 Huisdieren zijn op de cam: ping geaccepteerd, maar die van bezoekers worden niet toegelaten. Dat is het enige minpuntje dat we hebben kun nen ontdekken. De Meysberg beschikt niet over een kampwinkel. Eige-J naar Kees van Gestel daar over: „De exploitatie is niet op te brengen. De prijzen zou den veel te hoog komen te lig^ gen. In de omgeving zijn veel goedkopere winkels." i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2