p Van der Louw vijftig u r 1 r Haal dat touwtje weg! W m m Weer protest tegen koppelbazen Everton - fans gooien glazen Rijnmond akkoord met ziekenhuisplan FRITUUR- BADHANDD0E SHaran^fè I Vandaag met: Van Nelle wil niet op monumentenlijst ZUA K msmm su Galjoen weekje te kijk in de haven mm Lm Overval op pompstation A Vrouwen vechten r. r* r ROTTERDAM - AKZO Zout Chemie in het Rijn mondgebied blijkt één van de grootste verontreinigers van de Nieuwe Waterweg te zijn. Gedurende de afgelo pen twintig jaar zijn enorme hoeveelheden kwik (50 tot 100 ton) en gechloreerde koolwaterstoffen (verscheide ne duizenden tonnen) geloosd. Dit zegt de Stichting Reinwater in een aanklacht bij het internationaal Wa ter Tribunaal dat van 3 tot 8 oktober in Rotterdam wordt gehouden. .w w .«fee! W' 3* si i'iü II S3 pi If IS I m VETptantaardig Een héél kilo in één pak Dat kunt u zelf ondervinden, want u krijgt nu de kans om vier weken Het Vrije Volk-Metropool te lezen voor de helft van de prijs (is 9,40). Noteer mij voor deze kennismakingsaanbieding NAAM: STRAAT:NR. POSTCODE:PLAATS: Voor een evt. controle op correcte bezorging zouden we graag uw telefoonnummer willen weten. Tel.: 0-Hartelijk dank. Het Vrije Volk, afd. Abt.Service Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam %o/ dedubbéucrant DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 AKZO laat kwik in haver, lopen de Rijn en de Maas. Daartoe worden watermonsters geno men met een eigen actieschip. Die worden dan geanalyseerd in wetenschappelijke laborato ria aan de wal. Totnogtoe heeft men in de lozingen van AKZO aangetroffen: kwik (giftig, niet afbreekbaar): chloroform (kankerverwekkend): 2-chloor- cthanoi (giftig): 1,2-dichloore- thaan (kankerverwekkend): tc- AKZO Zout Chemie en AKZO Chemie zuilen niet op de be schuldigingen ingaan. Zij wei geren om voor het tribunaal te verschijnen. „Wij houden ons aan de regels die in deze de mocratische samenleving be treffende het milieu tot stand zijn gekomen. Als we tot ver antwoording moeten worden geroepen zijn daarvoor autori teiten aangewezen," aldus AK ZO, dat het tribunaal niet als zodanig beschouwt. Wel ver klaart AKZO zich bereid om deel te nemen aan discussies die ten doei hebben het water milieu tc verbeteren. De Stichting Reinwater zegt dat bij monsternemingen in 1981 en 1982 omvangrijke lo zingen zijn aangetoond. Tenge volge daarvan is het havenslib van de Chemichaven ernstig verontreinigd met kwik en ge chloreerde koolwaterstoffen. Aanzienlijke hoeveelheden van deze door AKZO Zout Chemie geloosde vergiften zullen zich verspreid hebben over de Nieu we Waterweg, de kustzone van de Noordzee en de Waddenzee. Aangetoond kan worden dat het bedrijf regelmatig de voor waarden van de Wet Veront reiniging Oppervlaktewater heeft overtreden, zegt Reinwa ter. Daarbij gelooft men dat AKZO opzettelijk de uiterste datum voor indiening van sa neringsplannen voor g:(lozin gen heeft genegeerd. Hierdoor zal de uitvoering van de sane ring zeker met enkele jaren vertraagd worden, en kunnen lozingen voortduren. trachloorkoolstof (kankerver wekkend); hexachloorbenzeen (kankerverwekkend, niet af breekbaar); trichlooretheen (kankerstimulerend); virtcyl- chloride (kankerverwekkend); chloorcresol (giftig, niet af breekbaar): 2,4-DP/2,4-D (bei de giftig, slecht afbreekbaar) en MCPA (giftig). Ook Rijkswaterstaat heeft de overtreding van de vergun ning dc">r AKZO vastgesteld. De bestrijdlngsmiddeienfa- briek loosde bijvoorbeeld 5,4 ton van een bepaald gif, terwijl 1 ton was toegestaan. Datzelf de geldt voor lozingen van de Vincylchloridefabriek en de Chloor Alkalifabriek. Het vervuilde slib in de Che michaven (een zijtak van de Botlckhaven) vormt een on aanvaardbare bedreiding voor de in het Waterweggebied rondzwemmende vissen en an dere waterorganismen, stelt Reinwater. Een bedreiging vormt dit slib ook voor de be roepsvisserij. Tenslotte is er gevaar van vergiftiging van levende waterorganismen in de kuststrook van de Noordzee en in de hele Waddenzee. Reinwater wil dat het slib op land wordt gelegd totdat er technieken zijn gevonden om het onschadelijk te maken. De meerkosten van zo'n sane ringsoperatie boven de gewone baggerwerkzaamheden mogen niet ten laste komen van de ge meenschap, maar moeten door de veroorzaker AKZO worden betaaïd. Aldus de aan klacht op het Watertribunaal. Reinwater is een stichting ;die zich bezighoudt met het be- '•'strijdc-n van de watervervui- $Kliiig in het stroomgebied van ROTTERDAM Steeds vaker maken in brekers op klaarlichte dag brutaal gebruik van uitnodigende touwtjes die uit brievenbussen hangen. De Rotterdamse politie heeft de afgelo pen weken zeker vijftig mensen aan het bureau gehad die bij elkaar voor duizenden gulden zijn bestolen. De dieven schromen volgens de po litie niet om met kleu rentelevisies, videorec orders of stereo-installa ties de straat op te lopen en te verdwijnen. De dieven komen ook binnen door deuren die mensen gewoon open la ten staan. Meestal ge beurt dat voor de kinde ren die schoolvakantie hebben en buiten spelen terwijl vader en moeder boodschappen doen. "Zo'n inbraak is in een- paar seconden ge schied." aldus de politie. .Overigens betrapte de politie gisteren een in breker op heterdaad toen hij inbrak bij een kapsalon aan de Wester singel. De 46-jarige Rot terdammer J. T, M. K. was de kapsalon binnen gekomen na het verbre ken van een ruit. De man had in een jutezak tientallen pruiken ge stopt die hij uit de kap salon had gehaald. Deze romanti sche, maar ook natuurgetrouwe nabootsing van een Galjoen uit 1680 bezoekt van af aanstaande donderdag vijf dagen de Rotter damse haven. Dit bijzondere schip de "Everi" dat met haar sil houet en haar tuigage de V.O.C.-tijd op roept, is onder weg van haar thuishaven Wil helmshaf en tiaar de Caraibische Zee. Drie initia tiefnemers uit Duitsland heb ben met een gro te ploeg mede werkers ruim vier jaar ge werkt om de Everi haar hui dige gedaante te geven. Het gal joen is inmiddels al door de A VRO gebruikt voor op names van de tv- serie "Willem van Oranje". De Everi ligt vanaf 11 augus tus tot 16 augus tus afmeerd aan de Parkkade. Te gen betaling van een rijksdaalder is het galjoen voor geïnteres seerden te be zichtigen. ifM-: (Van onze sociaal-economi sche redactie) ROTTERDAM De Ver- voersbond FNV heeft de SVZ, de vereniging van havenwerk- gevers, gisteren met klem ver zocht wat te doen aan de "kop- pclbaaspraktijken" op de boeien in de Waalhaven. Per brief is daar gisteren om ver zocht. Op de boeien worden ladin gen maïs behandeld in op dracht van het bedrijf Rotter dam Terminals. De Necoma BV voert dat werk uit. Ongeveer twee weken gele den werden al zo'n twintig werknemers van Necoma bij Rotterdam Terminals van het terrein verwijderd op verden king van koppeibazerij. Dat gebeurde in opdracht van de SVZ. „Nu is dat werk naar de boeien verplaatst om controle moeilijker te maken," aldus vakbondsbestuurder F. Kloos terman van de Vervoersbond FNV. Volgens zijn inlichtingen zou Necoma BV het werk op de boeien weer hebben uitbesteed aan het bedrijf Hees, dat naar veriuidt in Antwerpen geves tigd zou zijn. „Maar het zijn dan twintig Belgen met een wel erg Rotterdams accent," aldus Kloosterman. De SVZ is verzocht opnieuw in te grijpen. André van der Louw is vandaag 50 jaar geworden. Hij vierde zijn verjaardag vanmorgen in kleine kring op zijn werkkamer bij het Openbaar Lichaam Rijn mond. Van zijn zijn medewer kers kreeg hij geen "Abra ham", maar een "grocn- correctie" voor zijn werk kamer, die hij sinds zijn installatie als voorzitter van Rijnmond nog steeds saai vond. "Verschrikkelijk" zegt Van der Louw van het be reiken van zijn vijftigjari ge leeftijd. "Toen ik dertig en veertig werd voelde ik mij ook ai verre van ver heugd. Vannacht om twaalf uur zat ik maar wat voor mij uit te staren, ter wijl mensen om mij heen vroegen of ik Abraham al gezien had," aldus Van der Louw. Secretaris mr. W. J. Nootcboom van Rijnmond troostte hem met de ge dachte dat men boven de vijftig de medemens weer recht en fier in de ogenkan kijken en men weinig meer te vrezen heeft. IV?S <7. fcs*3 Van een onzer verslaggevers DORDRECHT— Sup porters van de Engelse voetbalvereniging Ever- ton, die vanavond deel neemt aan het Drechts- tedentoernooihebben vannacht in de Dordtse binnenstad voor enige opschudding gezorgd. Op de Visbrug werden rond kwart over twee voorbijgangers met bierglazen bekogeld. Hierbijraakten twee honden gewond. De ene moest voor enkele sneet jes en schram metjesbe- handeld worden, de tweede hond moest naar een dierenarts met een ernstig bloedende wond aan de rechter voorpoot. De groep van onge veer dertig supporters is niet meer achterhaald. ROTTERDAM De voorstellen van de provincie om het aanta! ziekenhuisbedden te verminderen vallen in goede aar de bij het openbaar lichaam Rijnmond. Het Rijnmondbestuur waarschuwt wel dat tegelijkertijd de gezondheidszorg buiten de ziekenhuizen meer mogelijkheden moet krijgen (basisgezondheidszorg, poliklinieken). Anders zou inkrimping van de ziekenhuiszorg leiden tot verschra ling. Rijnmond is het, zoals te verwachten, geheel eens met de totstandkoming van nieuwe ziekenhuizen in Spijkenisse (300 bedden) en Rotterdam- Oost/Capeile aan den IJssel (eerste fase 250 bedden). Deze nieuwbouw zal gelijkop gaan met sluiting van verouderde ziekenhuizen in Rotterdam (Rechter Maasoever). Rijn mond stelt zich dit proces enigszins anders voor dan de provincie. Het ziekenhuis in Spijkenisse zou worden gesticht door het Rotterdamse ziekenhuis Van Dam-Bethcsda, dat haar huidi ge gebouw dan sluit. Op dezelf de wijze moet het ziekenhuis in Capelle voortkomen uit een fusie van Eudokia en Berg wegziekenhuis in Rotterdam (met sluiting van Eudokia en inkrimping van Bergweg). ROTTERDAM Twee vrouwen zijn gisteren in een café aan de Rotterdamse Oranjeboomstraat met elkaar op de vuist gegaan, nadat één van hen de hond van de ander met een slipper had geslagen. Alle ruiten van het café wer den tijdens de vechtpartij ver nield. De politie moest de wa penstok gebruiken om mee vechtende cafébezoekers en omstanders op een afstand te houden. Eén vrouw raakte ge wond. VLAARDINGEN Een gewapende overvaller heeft gisteravond bij een Vlaardings benzinestation 1200 buitgemaakt. Met een zwart masker voor zijn gezicht en een geweer met afgezaagde loop in zijn hand, liep hij het Fina-station aan Rijksweg 20 binnen. Tegen de 58-jarige pompbediende H. Louter schreeuwde hij: "Geld. geld. Ik schiet je dood." Louter gaf de man de geldlade. De overvaller reed met een vermoedelijk blauwe lelijke eend weg, richting Rotterdam. De politie in de regio werd onmiddellijk gewaarschuwd. Volgens Rijnmond is het be ter een fusie tot stand te bren gen tussen Van Dam-Bcthesda, Bergweg en Eudokia, en geza menlijk eerst Spijkenisse op te richten en vervolgens Capeile. In het provinciale pian is ove rigens ook deze constructie als mogelijke variant opgenomen. Wat Capelle betreft bepleit Rijnmond de oprichting van een "buitenpolikliniek" als voorloper van het later te bou wen ziekenhuis. Overheveling van de bedden van het Oogziekenhuis naar Dijkzigt vindt Rijnmond on verstandig. Voor deze honderd bedden zou bij Dijkzigt een in vestering van veertien miljoen gulden nodig zijn. Hetzelfde geldt voor dc over plaatsing van de afdeling rheuma van de Daniël den Hoedkliniek naar (buurman) Zuiderziekenhuis. Het gebouw van het Van Dam-zickenhuis is volgens Rijnmond goed geschikt om er de Academie voor Gezond heidszorg Rotterdam in onder te brengen. Rijnmond heeft berekend dat het aantal arbeidsplaatsen in de ziekenhuizen de komende jaren za! afnemen met onge veer dertienhonderd. aSeSs* Vul in, knip uit. en stuur op in een gesloten envelop naar: De postzegel betalen wij.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1