vóór Keil ftfjnïiiöia(ï^ VECHTEN OM KOOPJE: WIE KRIJGT AUTO? WEEK INFOMOBIEL Dood door schok f Castro had geen tijd Zakelijk geknoei kost staat zeker 3 miljoen euren sp naar gif vierentwintigers nog met; erug nor g met: v ana a ttecnt wWÊ w m Ook claim Wijnstekers Gepakt voor Hitlergroet mmmm wt 'ter 81i®fffS|* Zaterdag 20-8 Oud-Beyeriand "Braderie Beyershof" open 9.00-17.00 uur Maandag 15-8 Rotterdam "Vissen in de Stad" Vroesenpark 19.00-21.00 uur. l.v.m. onderhoud is ons rijdende servicekantoor van 15 augustus tot en met 19 augustus niet op route. Vervolg voorpagina (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rot terdam krijgt een golf- slagbad. Compleet met een reuzeglijbaan en een kiezelstrandje wil de Dienst voor Sport en Re creatie van het zwembad West een grote publieks trekker maken. mêmÊÊMm Lachen gebla zen in de Jeugdland- boksring waar de kleinste uk- kies het ge lukkig niet al te serieus op nemen tegen geroutineerde boksers. Top zwaar door de enorme hand schoenen val len ze lachend tegen Rinus Krijger aan die met een juist gevoel ■voor verhou dingen door de knieën is gegaan. Tegen elkaar vech ten mogen de Jeugdlandbe- zoekertjes niet om dikke oren en blau we ogen te voorkomen. (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM Voor minstens drie miljoen gul den zijn de Nederlandse en de Belgische staat het slachtoffer geworden van de (fiscale) capriolen, die de ondernemers Jan de J. (40) uit Maassluis en Henk de J. (24) uit Helle- voetssluis met hun zaken in elektrotechnische appa ratuur uithaalden. Exportpremie mm *-V>T Ufc££SÉH WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 Rotterdams g«odj [b ad krijgtreuzeglij baar ROTTERDAM Tussen de jagers op een uitver koopstunt van bloemist Pe perzak aan de Schiedamse- weg in Rotterdam is grote bonje ontstaan. De politie moest vannacht tussenbei de komen toen een vecht partij om een kratje bier was ontstaan. De koopjes jagers zitten veertien da gen op de stoep om een oude Chevrolet voor vijftig cent in de wacht te slepen. Gevolg van de ruzie is dat degene die de meeste uren heeft zitten wachten er door zijn „vrienden" uitge knikkerd is. Nico Ossewaarde had 132 uur stoepzitten achter de rug. Heel in het begin was het de bedoe ling van drie mannen om de Chevrolet samen te gaan gebruiken. „Maar al gauw kwam er ruzie", al dus Ossewaarde. „Er kwam nog een vierde vent en zijn vrouw bij. De ge sprekken gingen er plotse ling niet meer over hoe we de auto zouden gebruiken, maar over hoeveel geld we ervoor zouden kunnen ma ken. Dat geld moet ver deeld gaan worden en dus kregen we het erover met z'n hoevelcn we dat zouden gaan doen. „De sfeer werd uiteindelijk om te snijden en een al of niet achterover gedrukt kratje bier vormde de aanleiding voor een or dinaire knokpartij. iïr>® rTUssï mSropool AGENDA DEN HAAG De 1.3 mil joen gulden die is gemoeid met het afbreken van de met kan kerverwekkende 'drins' veront reinigde Zellingwijk in Goude rak zullen worden verhaald op Shell Nederland. Via een civie le procedure gaat de Staat pro beren de Shell tot betaling te dwingen. Ook het Rottcrdamd- se vuilverwerkingsbedrijf Wijnstekers kan rekenen op een dagvaarding wegens haar stortingen in Lekkerkerk. In totaal gaat de landsadvo caat in opdracht van mnistser Winsemius enkele tientallen Nederlandse bedrijven voor de rechter slepen, die volgens ge gevens verantwoordelijk zijn voor 1800 gifbelten in Neder land. Hij zal daarbij rekening houden met de verjaringster mijn van deze delicten. Daar toe zal h ij de 'oudste' vervui lers het eerst dagvaarden. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft gister avond proces-verbaal opge maakt tegen een 52-jarige Rot terdammer, die openlijk de Hitlergroet bracht en 'Sieg Heil* riep. Deze V. M. H. werd aangehouden op de Boezemsin gel, nadat toevallig passerende agenten dit incident hadden bemerkt. De man richtte zijn daad tegen een kleurling, die hij op straat ontmoette. Sport en Recreatie speelt al jaren met de gedachte om het bad een opkikker te geven. Nu is het eindelijk zo ver dat de plannen klaar zijn. Voor één gulden bovenop de normale toegangsprijs van ƒ3,15 wordt het mogelijk een duik in de golven te nemen en van de 40 meter lange glijbaan te roetsjen. Het golfslagbad komt op de plaats van het huidige speei- bad. Dat wordt uitgebreid met een ondiep peuterbadje. Om de golven binnen het bassin te houden worden de wanden ver hoogd. De kleedkamers en de dou ches worden weggebroken om plaats te maken voor twee ron de kiezelstrandjes met daar omheen de bekende strand stoelen. Tussen de strandjes komt een terras. Speciale ver lichting moet het geheel een zomerse sfeer geven. Parasol- vormlge pilaren maken het af. De kosten van de verbou wing worden geraamd op 2,1 miljoen gulden. Dat is ruim een miljoen duurder dan Sport en Recreatie een jaar geleden dacht. Toch heeft hoofd bureau zwembaden Marco Roomer goede hoop dat het doorgaat. Het plan past precies in het be leid van Rotterdam om de zwembaden aantrekkelijker te maken. Het bezoek is de afge lopen jaren teruggelopen, om dat men vrijwel niets anders kon doen dan baantjes trekken en elkaar in het water gooien. Roomer: „Wij hebben de in druk dat het golfslagbad een trekker wordt voor de mensen in het Rijnmondgebied en mis schien ook daarbuiten. Zelfs bij de meest pessimistische be cijferingen zal de investering zich terugverdienen. Als we optimistisch rekenen kunnen we het tekort op het gehele zwembad fors verminderen." Sport en Recreatie heeft on der de zwembadbezoekers een enquête gehouden over de wen selijkheid van een golfslagbad. "Daarbij bleek dat men gemid deld een gulden extra overhad voor een bezoek aan een golf slagbad. Dat sterkt ons in onze plannen," aldus Roomer. De hogere verbouwingskos- ten bleken bij een onderzoek van Gemeentewerken. Voor de golfinstailaties moeten, extra heipalen worden geslagen. Ook is een betere luchtverversing noodzakelijk, omdat de golven een hogere luchtvochtigheid veroorzaken. De chloorlucht wordt daardoor een stuk pene tranter. De verbouwing, als het ge meentebestuur de plannen goedkeurt, zal ruim een half jaar vergen. Het diepe 50-me- terbad blijft tijdens die ver bouwing echter zo lang moge lijk geopend. Mensen die geen zin hebben om gebruik te ma ken van het golfslagbad kun nen tijdens speciale blokuren voor de normale prijs van 3,25 in het zwembad terecht. (Van een onzer verslaggeef sters) ZWIJNDRECHT De 55-ja- r'ge F. M. van der Kolk uit Zwijndrecht is gisteren aan de gevolgen van een electrische schok overleden. De man was ln zijn tuin aan het knutselen aan een stekker waar nog stroom op stond. Hij kreeg een dusdanige ernstige schok dat hij moest worden overge bracht naar het Dordtse Refa- jaziekenhuis, war hij later overleed. *4 X.- .-i. h' '444. g.. Wi'.-Ï '-/j/'W/ZZWWA Supporters 'verrassen' Dordrecht (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De Dordtse politie is verrast door een in vasie van voetbalsupporters van het Engelse Everton. De 'fans' van de club uit Liver pool, die gisteravond in het Drecht Stedentoernooi Haar lem met 3—1 klopte en morgen in de finale tegenover gastheer DS'79 staat, hebben in de bin nenstad aardig huis gehouden. Drie Engelse supporters zijn ondertussen het land al uit ge zet. De drie werden aangehou den na de diefstal van een fles shampoo vanuit een parfume rie aan het Achterom. Ook in een kledingzaak aan het Achterom verstoorden de Everton-fans de Dordtse rust. Een groep van ongeveer dertig man drong de winkel binnen. Eigenaar Roodtfeld heeft aan gifte gedaan van de diefstal van één pul lover. Zo'n tien supporters van Everton bezochten een juwe lier aan het Achterom. Na het vertrek van de Engelsen ont brak een gouden ketting ter waarde van 1800 gulden. Drie gasten van hotel Kla- renbeek aan de Johan de Wittstraat hebben aangifte ge daan van diefstal uit hun ho telkamers. In het hotel logeert ook een flink aantal Everton- fans. Een Duitse hotelgast mist een geldbedrag van 400 Duitse Mark, een gast uit Delf zijl mist zijn scheerapparaat en iemand uit Wagenborgen deed aangifte van de diefstal van zijn portefeuille met daar in zijn paspoort, autopapieren, cheques en betaalpas. Tijdens de wedstrijden van het DS-tocrnooi hielden 15 poli- tieagenten de supporters in de ga ten. Ook in de binnenstad is veel politie op de been. De komst van zoveel suppor ters uit Liverpool kwam zowel voor politie als toernooi-orga- nisatie onverwacht. DS'79-se- cretaris Gerard Bouwer: "Eigenlijk hadden wij geen en kele supporter van Everton verwacht. Ik denk dat die jon gen uit Liverool er een leuk uitstapje van gemaakt hebben. Eerst afgelopen vrijdag en zondag naar Liverpool in het Feyenoord-toernooi en nu hier." "Als er fotogra fen in de buurt zijn, gedraag Je dan al£ een zorgzame huls- vader", leert el ke burgemees ter van zijn ad viseurs. Bram Peper verblijd de gisteren op Schiphol z'n zoontje met een set speelgoed autootjes. Ook mevrouw Peper neemt enthou siast deel aan de voertuig-in spectie. Typisch Cubaans kunnen de autootjes niet genoemd wor den. ROTTERDAM De Rot terdamse haven maakt goe de kans haar positie te ver sterken door een uitbreiding van haar functie als door- voer- en opslaghaven voor voor Cubaanse produkten. Dat is het voorlopige resul taat dat een Nederlandse delegatie van topambtena ren en zakenmensen onder leiding van burgemeester Bram Peper heeft geboekt tijdens een handelsreis naar de Cubaanse republiek. Dit najaar zal een delega tie uit Cuba een tegenbezoek brengen aan Nederland. Dan zal verder worden on derhandeld over het strak ker aanhalen van de han delsbetrekkingen met dit land. De Cubanen zal dan verder worden gewezen op de mogelijkheden die Rot terdam heeft als distribu tie-, overslag en handelscen trum. Dit is voor Cuba voor al belangrijk omdat 85 pro cent van de Cubaanse han del is gericht op de Sovjet Unie en andere Oost-europe- se landen. Ook het Midden- Oosten en Afrika vormen een belangrijk afzetgebied voor Cuba. De Rotterdamse delegatie heeft tijdens haar bezoek aan Cuba gesproken met topmensen uit dat land, maar een ontmoeting met president Fidel Castro zat er voor burgemeester Peper niet in. De Nederlandse af vaardiging heeft wel over legd met vice-president Car- sia, de minister van trans port. De Cuba-trip is voortge vloeid uit onderhandelingen met de Cubaanse autoritei ten, die in juni van dit jaar zijn gestart. Die zijn aange gaan met de bedoeling om een gemengde commissie in het leven te roepen, bestaan de uit Rotterdamse en Cu baanse zakenmensen en ambtenaren. Cuba zou voor al geïnteresseerd zijn in zo genaamde 'joint-ventrures' met Westeuropese bedrij ven. 'Daarvoor is eind vorig jaar ln Cuba een wettelijke regeling ingesteld, waar door bet aanknopen van handelsbetrekkingen met West-Europa eenvoudiger wordt.' aldus Peper gisteren bij zijn terugkeer op Schip hol. Volgens Peper heeft Cuba sterke behoefte zijn isole ment te doorbreken, waarbij de verslechterde economie van dat land een belangrijk motief vormt. Volgens Pe per zou er op Cuba, hoewel hij daar officieel niet over heeft gesproken, sprake zijn van werkloosheidscijfer van 3,4 procent. De handel met Cuba is de laatste maanden overigens al for3 toegenomen. Eind dit jaar vertrekt er opnieuw een Nederlandse afvaardi ging naar Cuba, ditmaal van het Nederlands Cen trum voor Handelsbevorde ring. In Nederland bestaat volgens burgemeester Pe per voldoende animo om de handelsbetrekkingen met deze Zuidamerikaanse repu bliek te verbeteren. „Voor deze heren telde uit sluitend de omzet. Die kon niet groot genoeg zijn. Aan hun schuldeisers en de fiscus lieten zij zich weinig of niets gelegen liggen," zei officier van Justi tie mevrouw mr. J. Mooijen er gisteren bij de rechtbank over. Wegens bedriegelijke bank breuk, valsheid in geschrifte en belastingfraude eiste zij te gen Jan de J. twee jaar gevan genisstraf en tegen Henk de J., die een geringer aandeel in de affaires had, tien maanden cel waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Terwijl er bij de rechtbank een faillissementsaanvrage liep. hadden de heren De J. (géén familie van elkaar) vier winkels van Soundshops Voor deelzaken plus een technische dienst overgedaan aan resp. Fiitchsound en Gal o b.v. „Via schijncontracten om deze be drijven aan de greep van de schuldeisers te onttrekken," zo stelde de officier. „Neen. Het was een dringend noodzakelij ke reorganisatie," aldus Henk de J„ die beweerde van vele zakelijke beslommeringen niet op de i. jgte te zijn geweest omdat hij zich nooit met de administratie bemoeide. De reorganisatie was onder meer doorgevoerd, zo ver klaarde Jan de J. met veel na druk, om de werkgelegenheid voor de circa 30 personeelsle den in stand te houden. „De cu rator heeft, op aandrang van de Amro-bank, de nietigheid van deze contracten ingeroe pen. En dat terwijl deze bank on3 in de steek gelaten heeft door toegezegde kredieten weer in te trekken. Daardoor is het allemaal mis gelopen," al dus Jan de J. op verongelijkte toon. Bijzonder lucratief was het spelletje met kleurentelevisies en video-apparaten, die regel matig met een vrachtwagen naar Brussel werden vervoerd en via een andere grensover gang weer terugkwamen. Daarbij werd gebruik gemaakt van verschillende sets (ver valste) facturen. Op de uitvoer van deze zg. uit België afkom stige apparatuur verleende de Belgische staat 'exportpre mies' in de vorm van speciale wisselkoersen. „Even een rondje rijden" noemde rechtbankpresident mr. L. F. D. ter Kuile deze truc, waar de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst (FIOD) geen greep op had kunnen krijgen. Dat was een Antwerpse onderzoeksrechter, nadat er klachten over binnen waren gekomen, wel gelukt. Het exacte nadeel voor de Bel gische staat, als gevolg van de ten onrechte verstrekte export- premies, kon echter niet meer worden vastgesteld. Jan de J. had zich voorts be zondigd aan belastingfraude door een aangifte voor de Om zetbelasting onjuist in te vul- ien en het aankopen van aller lei dure spullen van meubi lair tot een maatkostuum nadat hij zowel zakelijk als privé failliet was verklaard. Over de faillissementsaanvra gen zei hij nog: „Daar trok ik me niet zoveel van aan. Die be schouwde ik gewoon als een modern dwangmiddel tot beta len." Officier van Justitie mr. Mooijen noemde Jan de J, de inspirator van alle malversa ties. Zij verweet hem fiscale rookgordijnen te hebben ge legd, waardoor het totale scha debedrag ('beslist meer dan drie miljoen gulden') nooit zal kunnen worden vastgesteld. Mr. Mooijen zei bij het bepalen van de strafmaat er wel reke ning mee te houden, dat beiden niet echt rijk van hun praktij ken zijn geworden: „Ze hebben er wel comfortabel van ge leefd." Vonnis op 23 augustus. ROTTERDAM Met be hulp van infrarood-fotografie gaat de provincie Zuid-Holland opnieuw een aantal gebieden met illegale stortplaatsen op sporen. Vorig jaar werden op dezelfde manier ongeveer 700 openliggende, voornamelijk il- legale stortplaatsen ontdekb Het gebied dat toen werd on derzocht heeft een oppervlakte van 150 vierkante kilometer eri ligt tussen Hazeswoude, Woer- de. Alphen aan de Rijn en 13 Waddinxveen. De luchtopna men beginnen zodra de weers omstandigheden dit toelaten en zullen steeds overdag woe den uitgevoerd.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1