14 m m In september beslissing over jongerenwerk Oost Buitensluis gestremd voor scheepvaart Nieuw gebouw Eurosaté Figuren van brood in het Zonnehuis Gezondheid buitenlander baart gemeente veel zorgen Nog even wachten op Steendijk-rappcrt vandaag en morgen Sch SCHIEDAM De afdeling plantsoenen heeft in de tien dagen dat augustus oud is ruim zeventig dode een den opgehaald die zijn gestorven aan botulisme. "Ze vallen nu bij bosjes", constateert werkmeester Van der Veen die het verloop van de gevreesde watervogelziek te in de gaten houdt. Ook meerkoeten en meeuwen zijn gevoelig voor de botulisme bacterie die zich door het warm weer kan ontwikkelen. Door het water in de sin gels koel te houden probeert de gemeente de ziekte enigszins in te dammen. In de hele maand juli vonden zeventig eenden de dood. In Vlaardin- gen eist botu lisme nog meer slacht offers dan in Schiedam. Er zijn nu al 455 dode eenden gevonden. Op de foto stopt Gerard Thijs- sen van de plantsoenen dienst er een in een vuilnis zak. üisi - "Ik wil het nog wel 'een keertje proberen," zegt jongerenwerker in Oost Nico Curfs. (Van een onzer verslagge vers) VLAARDINGEN Mi granten in Vlaardingen komen maar zelden bij de kruisvereniging of de tandarts. Hun gezond heidstoestand laat meer en meer te wensen over. Vooral Engelse ziekte, TBC, buikklachten en psy chische problemen komen er vaker voor dan bij Ne derlanders. Er komt een hoop rommel op de markt," vindt Peter van den Berg. Zijn satés zijn volgens hem in ieder geval voor honderd procent te vertrouwen. ROTTERDAM EN OMGEVING Wx Petra Pedroz (links) en Judith Mokoginta bij el kaar, met het werk van Mokoginta op de achter grond. i33ft&r""' ^ÊT VRIJE VOLK schiedam Eenden sneuvelen bij bosjes door botulisme "De ziekte steekt nu heel erg de kop op. Dat is te wijten aan het weer, de hoge temperatu ren", zegt Van der Veen, werk meester waterlopen en braak liggende terreinen. Tot nu toe zijn er gevallen van botulisme gevonden in de singels bij de Burgemeester van Haaren- laan, de Sweelincksingel, de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en in de Zoomsingel bij de nog aan te leggen rijks weg 19. Het aantal meldingen dat de plantsoenendienst binnenkrijgt stijgt, zo'n zes k zeven keer per dag melden omwonenden een dode eend. De plantsoenen dienst ruimt de dieren op. Zij worden naar de afvalverwer king Rijnmond gebracht en daar verbrand. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie die zich in de bovenlaag van de singelbodem nestelt. De bacterie gedijt het best bij een temperatuur van 20 tot 25 graden. "De eenden worden besmet als zij voedsel zoeken in de bodem. Als ze met hun snavel de grond omwoe len. Samen met het voedsel krijgen de vogels de bacterie binnen", legt Van der Veen uit. Als de eenden besmet zijn geraakt vertonen zij diverse symptomen. De vetlaag die er voor zorgt dat de vogels blij ven drijven wordt aangetast waardoor de eenden dieper in het water komen te liggen. Het zenuwstelsel wortft aangetast waardoor de vogels met hun nek 'knikken'. "Als zij eenmaal de symptomen vertonen zijn ze binnen een halve dag dood", zegt Van der Veen, De plantsoenendienst pro beert in samenwerking met de afdeling riolen de ziekte te be dwingen. Dag en nacht wordt het water in de singels en slo ten zoveel mogelijk doorge spoeld, het zogenaamde spuien. "Dat doen we om de temperatuur van het water zo laag mogelijk te houden", legt Van der Veen uit. Hoewel in deze periode veel vogels het leven laten is de bo- tulisme-epidemie niet erger dan vorig jaar. In '82 werden driehonderd dode vogels ge teld. Mensen die in hun omgeving eendelijken zien liggen kunnen bellen naar 154605. SCHIEDAM Het jongeren werk in Schiedam Oost bevindt zich nog steeds in een vrij moeilijke positie. Enkele maanden geleden dacht jonge renwerker Nico Curfs voor de tweede maal in successie met een programma voor de jonge ren te beginnen. Meteen al op de eerste dag ontstond er on enigheid tussen de jongeren en mensen van de bejaardensoos die ook gebruik maken van clubhuis Oost aan de Galileï- straat. Sindsdien is er niets meer gedaan voor de jongeren. In september zal de centrum- raad van hel clubhuls moeten beslissen of er in het gebouw nog wel plaats is voor de jon geren. Voorlopig bivakkeren de jon geren in de St. Joris Doele. "En daar zeggen ze nu dat er ■wel meer jongeren komen maar dat er niet meer geld binnen komt aan subsidies," zegt Nico. Als de centrumraad beslist dat de jongeren weer terug mogen naar clubhuis Oost zal hij weer voor hen klaar staan. "Ik zal dan geen grootschalige activiteiten zoals een disco organiseren. De geschiedenis heeft bewezen dat zoiets uit de hand loopt. Het laatste waar we voordat het mis ging mee bezig waren, was een soort sportcafé. De jongeren mogen gebruik ma ken van een sportruimte. Als het doorgaat begin ik weer met zoiets". "De grote moeilijkheid in clubhuis Oost is dat de jonge ren een ruimte claimen, niets met de andere groepen te ma ken willen hebben maar zich ook niet aan de andere groepen willen aanpassen," zegt Nico. "Er hoeft maar iets te gebeu ren of er is helbeL Dat zij nu geen ruimte hebben, hebben ze aan zichzelf te wijten." Nico, die zich nu bezighoudt met tienerwerk voor Jongeren onder de zestien en met een meidengroep, vindt wel dat Jongerenwerk in Oost nodig is. "Het gevaar bestaat nu dat de groep waar ik mee werkte uit elkaar valt. Ik hoor nu steeds minder jongeren zeggen dat er een ruimte in Oost moet zijn. Ze hebben het volgens mij een beetje opgegeven. Het i3 jam mer dat je ziet dat er behoefte is aan Jongerenwerk en dat het niet mogelijk is." De subsidie die Nico ont vangt zou wel eens op de tocht kunnen komen nu er niets aan jongerenwerk gedaan wordt. "Dadelijk wordt Ik een bezuini gingspost. Ik kan de gemeente geen programma voorleggen." "Ik wil het nog wel een keertje proberen," gaat Nico verder. Of het lukt of niet, dat hebben de jongeren zelf in de hand. Ik moet er alleen op let ten dat ze niet geprovoceerd worden. Voor de rest loopt het allemaal weL" SCHIEDAM De Buiten- sluis in de Voorhaven Is van 22 t/m 24 augustus voor al het scheepvaartver keer gestremd. In die tijd worden de sluisdeuren uit hun voegen getild en door nieuwe deuren vervangen. De Oude Buitensluis werd in 1769 gebouwd er. in de loop der jaren enige malen verhoogd. Tijdens de water snoodramp in 1953 liep de sluis bijna over. Naar aan leiding hiervan werd beslo ten een nieuwe sluis te bou wen waarvoor in 1975 de eerste paal werd geslagen. De deuren worden er nu uit gehaald voor het periodieke onderhoud. Binnenschip- pers kunnen alleen via de Buitensluis Schiedam bin nenvaren. Om hierin verbetering te brengen wil de gemeente een project van drie jaar beginnen om de gezondheidsvoorlich ting aan migranten vooral Turken en Marokkanen te verbeteren. Met het opzetten van het project, dat wordt onderge bracht bij de afdeling Gezond heidsvoorlichting en -opvoe ding van de GGD is een be drag van 270.000 gulden ge moeid. Het Rijk zal gevraagd worden een dee! daarvan voor zijn rekening te nemen. Het geld is bestemd voor de aan stelling van een coördinator, een administratieve kracht, voorlichtingsmateriaal en ka dercursussen voor buitenland se vrouwen. De plannen van de gemeente worden ontvouwd in een ont- werp-projectplan gezondheids voorlichting. Na Inspraak van betrokkenen wordt het defini tieve plan vastgesteld. Aanlei ding voor het opzetten van het project Is het toenemen van zorgelijke geluiden over de ge zondheidstoestand van een ge deelte van de migranten. Bij migranten worden (lan delijk) verhoudingsgewijs va ker de volgende problemen vastgesteld: gebreksziekten, zoals rachitis (Engelse ziekte), aandoeningen van de luchtwe gen, TBC, tandbederf, buik klachten en psychische klach ten. De relatie gezondheids zorg/migranten wordt bemoei lijkt door de taalbarrière, cul turele verschillen, gebrek aan kennis en een verschillend ver wachtingspatroon. Uit gesprekken met mensen uit de gezondheidszorg en het maatschappelijk werk is ge bleken dat de Vlaardlngse si tuatie niet veel verschilt van de landelijke. Er zijn forse communicatieproblemen. Ver der blijkt dat migranten in Vlaardingen weinig gebruik maken van bepaalde voorzie ningen van het kruiswerk en zelden naar de tandarts gaan. Het project zal zich richten op werkers in de gezondheids zorg, migranten en Nederlan ders. Gedacht wordt aan ver spreiden van voorlichtingsma teriaal, studiemiddagen, ge sprekken, huisbezoeken, kader cursus voor vrouwen en in schakeling van het onderwijs en vormingswerk. SCHIEDAM "Als McDo nalds op de televisie komt dam verkoop ik meer," zegt Peter van den Berg, de 39-jartge di recteur van Euro-saté. Het be drijf heeft drie weken geleden haar nieuwe bedrijfspand aan de Algeraweg In de 's Graven- landsepolder betrokken. Maan dag zal het nieuwe onderko men In de vorm van een grote receptie officieel worden ge opend. "De tijd van de sate is voor bij. Tien jaar geleden was het hoogtepunt," zegt Van den Berg, terwijl hij zijn opvallen de snor met twee grote krullen In vorm brengt. Toch groeit het afzetgebied van Eurosaté nog steeds en heeft het bedrijf uit ruimtegebrek haar toe vlucht In Schiedam moeten zoeken. In het bedrijf wordt vrijwel alles met de hand gedaan. Een vijftal vrouwen krijgt per dag maar liefst drieduizend saté stokjes per persoon vol. Daar naast worden per dag vijfdui zend sjasliks gemaakt en zorgt de 'hamburgerlijn' voor nog eens 30.000 hamburgers per weck de 'euroburger' wel te verstaan. 'We hadden vier filialen maar dat werd op het laatst te onoverzichtelijk," zegt Anlta Wadman (26) een van de me dewerksters van Eurosaté. Het bedrijf levert aan driehonderd bedrijven in Rotterdam en verder een aantal grossiers el ders in het land. Dit alles is goed voor een omzet van zo'n zeven miljoen guden per jaar. Van den Berg gaat er prat op dat er in zijn bedrijf geen 'rommel' in de waar wordt ge stopt. "Er komt tegenwoordig een hoop rotzooi op de markt. Je kan nooit een luchtdicht verpakte saté verkopen voor nog geen gulden als er echt vlees in zit." De directeur' ziet het 'vloei tje' dat om de hamburgers heen zit als de kracht van dft produkt. "De mensen kopen al- tijd Iets als het er goed uitziet. De twee vloeitjes zorgen er voor dat het vlees niet uit droogt. Al smaakt hij nog zo lekker, een hamburger die er slecht uitziet wordt niet ver kocht." Het bedrijf, waar achttien mensen werk vinden, is niet erg groot. Een deel van de be- nedcnvloer is gereserveerd voor het maken van de etens waar, een ander deel voor de twee grote koelcellen. Verder beschikt het bedrijf over een magazijn voor de verpak kingsmiddelen, een 'machine kamer' en kantoorruimten. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1883 Alhambra 1, lel. 330293: De lift (16). 7.15, 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: So phie's choice (16), 8.15 uur Calypso 1,131855: Flashdan- ce (a.l.), 7, 9.30 uur Calypso 2, tel. 131S55: Merry Christmas mr. Lawrence (16), 6.45, 9.15 uur Calypso 3, tel. 131855: Night- shift (a.l.), 7, 9.30 uur Centraal, tel. 138210: 'n Schot in de roos (18), 7.15, 9 uur Cineac AD (Beurs), tel. 138082: Octopussy (12), 6.45, 9.30 uur Cinerama 1, tel. 115300: Blue thunder (12), 6.45, 9.30 uur Cinerama 2, tel. 115300: Star wars en The empire strikes back (a.l.), 7 uur Cinerama 3, tel. 115300: De kanonnen van Navarone (12), 8 uur Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.), 6.45, 9.30 uur Cinerama 5, tel. 115300: Toot- sie (a.l.), 6.45, 9.15 uur Corso, tel. 121110: Wie met pech omgaat (a.i.), 7, 9.30 uur Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.), 8 uur Lumière 1, tel. 117755: Porky's 2, de volgende ochtend (16) 7 9.30 uur Lumière 2, tel. 117755: Breath less (16), 7, 9.30 uur Lumière 3, tel. 117755: Bad boys (16), 6.45, 9.15 uur Lumière 4, tel. 117755: Hot Bubblegum in het leger (16), 6.45, 9.15 uur Luxor, tel. 138326: Even en oneven (a.l.), 7,9.30 uut Metro 2, tel. 844393: Raiders of the lost ark (12), 8 uur Rex, tel. 772793: Blue orgie (18), doorlopend van 10.00-22.00 uur Thalia, tel. 111555: Octopussy' (12), 6.45, 9.30 uur SPIJKENISSE Euro, tel. 01880-24144, Octopussy (12); Blue Thunder (12); Wie met pech omgaat (a.l.); Hot Bubble- gum in het leger (16), 6.45, 9.15 uur Hellevoetsluis, Tivoli, tel. 01883-12608: Evil dead (16), - Tootsie (a.l.), 7 uur Ahoy', lei. 812122: Jeugdland, dagelijks van 9.30-16.30 uur Zuiderpark, Eemhal: sport- soos, dagelijks van 9.30-16.30 uur Parkeerterrein Ahoy': Midzo merfestival, wo. tot 23.00 uur, do. vanaf 13.00 uur Hoek van Holland, Hoekstee: Bassie en Adriaan, do. 16.00 uur VLAARDINGEN Voor het eerst in haar leven gaat poppenmaakster Petra Pedroz de boer op met haar produkten. Samen met Judith Moko ginta (zij maakt aquarellen en teke ningen) exposeert mevrouw Pedroz tot en met 10 sep tember in het Vlaardingse Zonne huis, Dillenburgsin gel 5. Pedroz Is van Ar meense afkomst en woont 18 jaar in Nederland. Ze sprak goed Engels toen ze hier kwam, haar Nederlands heeft dan ook een Engels kleurtje. Ze maakt figuren van brood. Eerst boetseert zij het deeg in een vorm, waarna het de oven in gaat. Ten slotte beschildert zij de fi guren. In de vitrine van de ontmoe tingszaal in het Zonnehuis staan hoofdzakelijk vrou welijke figuren die allemaal een koos naampje hebben gekregen. De Maassluis Judit Mokoginta heeft er naast exposities in het Maassluise Ge meentemuseum ook tentoonstellin gen in wat minder artistieke gebou wen opzitten, zoals laatst een tentoon stelling in de Ro- zenburgse sport zaal. Naast de tekenin gen van haar buur vrouw en vier kin deren hangt een aantal aquarellen. De afbeeldingen spreken duidelijk taal: zij houdt van nevel, luchten, ver weg gelegen land schappen en mooie kleurschakeringen. Het is een oude kinderdroom van haar om dit alles eens op papier te zetten. Ze is er eigenlijk nooit zo toe gekomen tij dens haar lange kunstcarrière. Ze draagt de ach ternaam van haar man, die uit Indo nesië komt. Ze is er wel eens geweest maar heett zich niet door het land laten inspireren, de schitterende luch ten die men daar aantreft ten spijt. "Ach, tijdens je reis doe je wel bepaal de indrukken op. Maar die heb ik niet in mijn kunst werken laten over heersen. De echte inspiratie vind ik in mijn jeugd toen ik voor het eerst on der de indruk raak te van mooie luch ten," zegt ze. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van tien tot acht. MAASSLUIS Nog steeds heeft het gemeentebe stuur van Maassluis een Haags rapport over de baggerspe cie van de Steen- dijkpolder niet ge kregen. Twee maanden geleden ontdekte PPR- raadslid Jaap van de Griend het rap port, dat in 1979 in opdracht van het toenmalige ministe rie van Milieuhygi ëne is gemaakt, in de archiefkast van het provinciehuis. Kort daarna heeft het stadsbestuur het rapport, met de lange naam "Defi nitief Milieu Effect Rapport Berging Baggerspecie", bij het ministerie op gevraagd. Dit is twee maanden ge leden. Wé! heeft Maas sluis inmiddels een rapport over de baggerspecie in de Steendijkpolder van de Dienst Ge meentewerken van Rotterdam ontvan gen. Ook hier heeft Maassluis twee maariden op'moe- ten wachten. Deze rapportage uit het begin van de jaren zeventig is door gemeentese cretaris H. Huiskes overigens gelijk doorgestuurd naar Rijnmond. "Rotterdam heeft twaalf jaar geleden monsters genomen in de Steendijkpol der," aldus Huis kes. "De cijfertjes zijn dus oud. Onder invloed van regen hebben wellicht veranderingen plaats gehad in de bodem. Bovendien is de techniek van monsters nemen vernieuwd. Wij kun nen geen zinnige conclusie uit het rapport trekken. Dat moet Rijnmond maar doen."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2