9 'Wij zijn niet voor druk gezwicht' m ter meulen 3 Hagenaars bij botsing in DDR gedood Drie zwemmers Domburg verdronken Veere verslikt zich in restauratie toren Failliete veehouder verdient halve ton 'De minister mag dit orkest niet opheffen' Nederlandse gepakt voor goudsmokkel ANWB: minder geluid DEN HAAG/HEERLEN „Ofwel de hele onroerend- goedhandel béstaat uit halve maffiosi; óf die handelaar Willem Meijer is zo groot dat het ABP nauwelijks pan den kon kopen zonder hem tegen het lijf te lopen." Th. Sonneveld, lid van de Eaad van Toezicht van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en Abva/Kabo-be- stuurder, heeft zijn „het-valt-vvel-mee"-stemming van enkele weken geleden zien omslaan na kennismaking met het uitgelekte rapport-Gruyters, dit weekeinde. HET vrue volk nvloed Een prachtig dessin... Deze strikt eerste keus nostal gische kanten vensterval is ongezoomd en daarom nu met maar liefst 5 gulden voor deel! In ivoorkieur. 60 cm hoog. 11,98 1 üfftó jejöss «G>. v Chantage Th. Sonne veld ...'Maffiosi'... Blind Sfeer Vluchtig Mr. dis. A. J. M. Masson ...gechanteerd?... Pressie Drs. J. P. A. Gruyters ...'ongeoorloofde betrek kingen'... Consequenties Minister Rietkerk .'vertrouwelijk' is veel te grc o t Van onze verslaggever HENK DRENT btrmiei lad 3 Of maffia, óf Meijers macht Zijn uitval over „halve maf fiosi" cn de „grootheid" van Meijer baseert hij niet ten on rechte op één van de vele op merkelijke passages in het rapport. Op een vraag van onderzoe ker Gruyters aan ABP-direc- teur Van der Dussen of deze ook niet vindt dat bescherming van de integriteit van de ABP- leiding belangrijker is dan een bepaalde transactie, antwoord de Van der Dussen dat „indien zulks zou betekenen dat con tacten met personen ais Meijer zouden worden afgebroken, het opereren van het ABP op de markt voor onroerend goed na genoeg onmogelijk zou wor den". Het is maar één van de voor beelden die Sonneveld nu sterk doen betwijfelen of de hele ABP-affaire wel zo zuiver is als de ABP-directie vrijdag middag nog in een speciale verklaring deed voorkomen. Sonneveld erkent desge vraagd dat het uitgelekte rap port hem afstand doet nemen tl,. W '.»r Srfc BERLIJN/DEN HAAG B'j een verkersongeval op de Autoweg Helmstedt-Berlijn ter hoogte van het Oostduitse Bar kben, zijn dit weekeinde drie 'uwoners van Den Haag om het leven gekomen: de 72-jari- S®iC. M. Herben, zijn 61-jarige vrouw en hun 11-jarige klem toon. De ouders van de jongen. MfJen Hagenaars, zijn zwaar gewond opgenomen in een zie kenhuis in Maagdenburg. De personenauto waarin zij j«en botste frontaal op een te genligger die door onbekende f^rzaak van de eigen weghelft haakte. 'ir Volgens ooggetuigen ging de auto van de Westberlijn.se plot seling slingeren, raakte op de Mdere weghelft en kwam na 'e frontale botsing boven op de Nederlandse wagen terecht. van enkele uitspraken die hij 29 juni deed in een interview met het Vrije Volk. Op de vraag destijds of de geruchten over het ABP geen extra aansporing voor de vak bonden zijn om hun invloed op het beleggingsbeleid van het grootste pensioenfonds van Nederland uit te breiden, zei Sonneveld toen: „Nee. Ik waag de twijfels uit te spreken dat het bij het ABP anders zou lo pen als wij meer invloed-had den. Je kunt je niet onttrekken aan de gedragsregels in de we reld van het onroerend goed. Anders moet je besluiten om geen onroerend goed meer te kopen en alleen zelf projecten te ontwikkelen. Daarmee loop je het risico van leegstand." Nu tien weken later het rap port-Gruyters een kijkje in de ABP-kcuken geeft, stelt Sonne veld vast dat het hard nodig is voor uitbreiding van invloed van de ambtenarencentrales te pleiten. De zes bankmensen die samen met ex-minister Gruy ters (nu burgemeester van Le lystad) de Beleggingsraad vormen, zouden volgens hem beter kunnen plaatsmaken ?is§ voor onroerend-goeddeskundi- gen zonder persoonlijke belan gen in die sector. De voorzitter van de Raad van Toezicht, W. Wieringa, meent desgevraagd: „Mis schien zouden we ook kunnen bekijken of een aantal be voegdheden van de Beleg gingsraad kan worden overge heveld naar de Raad van Toe zicht." Zowel voor Sonneveld als voor zijn bondsvoorzitter J. van de Scheur (Abva/kabo en ACOP-centrale) versterkt het uitgelekte rapport-Gruyters de' indruk dat er chantage in het spel was. Tegelijkertijd stellen zij vast dat overtuigende be wijzen voor chantage of steek penningen vooralsnog ontbre ken. Aangetoond wordt echter wel dat Masson en Van der Dussen onverantwoordelijk hebben gehandeld. Gruyters laat in zijn belang rijkste passages duidelijk mer ken de kans uiterst gering te achten dat er geen „ongeoor loofde betrekkingen" in het ge ding zijn. Gruyters, in zijn rapport aan minister Rietkerk (geda teerd op 7 juli 1983): „Onder ongeoorloofde betrekkingen versta ik dan het inschakelen van Meijer bij transacties met onroerend goed, waardoor hem inkomsten worden toege speeld als tegemoetkoming voor andere prestaties dan normale bemiddeling in trans acties met onroerend goed." De overige tekst uit Gruy ters' belangrijkste conclusies luidt: „Zowel het verloop van de contacten met Meijer als de wijze waarop Meijer betrokken is bij enkele transacties met de Westland-Utrecht Hypo theekbank (WUH), kunnen slechts onder bepaalde vooron derstellingen verklaard wor den. zonder het bestaan van ongeoorloofde betrekkingen met Meijer aan te nemen. „Men moet dan willen aan nemen" aldus Gruyters „dat Van der Dussen en Masson blind waren voor de wijze waarop door deze gehele gang van zaken, zowel buiten maar zeker binnen het ABP, twijfels over hun integriteit konden worden gewekt. Bovendien moet men aannemen dat Meijer, althans voor het ABP. geheel toevallig in de transac ties met de projecten te Spijke- nisse en Oegstgeest verschijnt en dat correspondentie met (op deze plaats staat een door minister Rietkerk doorgekras- te naam) een figuur die reeds een rol speelde in de kwestie Poot althans voor het ABP. geheei toevallig in de dossiers van het ABP terecht komt." „Gaat men eenmaal met dc2e vooronderstellingen mee. dan past het optreden van de lei ding van het ABP wel in een beeid dat niet alleen door de hier gereleveerde (opgesomde. Red.) feiten, maar ook door andere mededelingen die mij werden gedaan, wordt opge roepen. „Dat wil zeggen een sfeer van zaken doen met miljoe nen-projecten zonder dat spra ke is van strakke procedures van voorbereiding, onderling overleg en controle; een sfeer bovendien waarin het contact tussen de leden van de direc tie onderling en tussen hen en hun medewekers vaak uiterst summier blijkt te zijn en al lerminst in overeenstemming met de omvang van de belan gen waarover men gezamen lijk te waken heeft. „In dat verband" zo vervolgt Gruyters „mag gewezen wor den op het feit dat nog onlangs bij de aankoop van het Weena- gebouw te Rotterdam de Am- ro-bank cn Niels Hemmes Vastgoed BV in staat werden gesteld grote sommen geld te verdienen aan een gebouw af komstig van het Philips Pen sioenfonds." „In dczelfe richting wijzen de verklaringen van Wouters (mr. J. C. J. Wouters, advocaat te Amsterdam cn raadsman van de ABP-top, - red.) met be trekking tot de wijze waarop de overname van het Babyion- complex in Den Haag door het ABP zou worden geregeld, (ge sprek 20 juni)." (Van onze sociaal-economi sche redactie) DEN HAAG/HEERLEN De directie van het ABP blijft volhouden dat zij welis waar door onroerend-goed- handelaar W. Meijer onder druk is gezet om bepaalde transacties te verrichten, maar niet is bezweken. "Er is geen enkele transac tie als gevolg van die druk tot stand gekomen" zo laat het ABP weten in een voorlo pige reactie op het uitgelekte rapport-Gruyters. Zij blijft daarmee bij de verklaring die vrijdagmid dag vanuit Heerlen op de te lex werd gezet. Daarin gaf de ABP-directie toe dat zij de Beieggingsraad, die alle transacties moet goedkeuren, niet altijd volledig heeft geïn formeerd. Maar het gerech telijk onderzoek wordt met een gerust hart tegemoet ge zien, aldus de directie in die verklaring. De ABP-directie kende de inhoud van het uitgelekte rapport-Gruyters afgelopen weekeinde overigens nog niet, zo liet een woordvoerder weten. De directie stelt open baarmaking overigens wel op prijs volgens hem. Bij het rapport dat onder meer aan Het Vrije Volk werd toegespeeld zit als bij lage ook de belangrijke noti tie van de Amsterdamse ad vocaat van het ABP, mr. J.C.J. Wouters. Juist die noti tie was aanleiding voor mi nister Rietkerk om Gruyters het onderzoek te laten instel len. De op 13 mei 1983 gedateer de notitie van Wouters omvat 15 velletjes waarop in chro nologische volgorde alle ge beurtenissen in de affaire tussen 27 november 1982 en 13 mei 1983 in het kort wor den opgesomd. Gruyters' rapport blijkt dan ook gro tendeels op de bevindingen van Wouters te steunen. Het verwijt dat Gruyters zich nogai vluchtig door zijn onderzoek-opdracht heeft heen gewerkt (onder meer door Wieringa geuit) wordt overigens door Gruyters ,bij voorbaat ontzenuwd, zo blijk nu. Hij meent dat hij aan zijn opdracht heeft voldaan, om dat hij heeft aangetoond dat er gegronde redenen zijn om dieper in de handel en wan del van de ABP-directie te duiken. Het duiken laat hij, volgens hem terecht, aan jus- ■V SJs titie en een vervolgcommis- sie over. (Zoals bekend is dat inmiddels het geval. Justitie is aan het werk en de com missie Polak is in oprich ting). Gruyters licht nog toe dat hij maar met een beperkt aantal mensen heeft gespro ken. Behalve Wouterse, die in feite driekwart van de toe dracht aandroeg, sprak Gruyters met: de leiding van het ABP en via deze leiding tot de directie van de West- land/Utrecht Hypotheekbank (WUH) en verder alleen nog met enkele medewerkers van het ABP. De „wederwaardigheden" van het ABP met onroerend- goedhandelaar Willem Meijer iekten de afgelopen weken al grotendeels uit. Uit het rapport blijkt nog eens extra duidelijk dat de ABP- directeuren Masson en Van der Dussen ondanks de voort durende pressie van Meijer zaken met hem wilden blij ven doen. Behalve deze druk valt Meijer ook op door de ongelo felijke winstmarges die hij ongegeneerd voor zichzelf er uit probeert te slepen. Zo biedt hij vier panden in Am sterdam aan voor in totaal 109,5 miljoen gulden, terwijl ze volgens ABP-taxateurs (De Boer, Den Hartog, Hooft BV in Amsterdam) slechts 79,5 min gulden waard zijn. Een verschil van 30,5 miljoen gulden. De vier panden zijn het Carlton Hotel in Amster dam, de herenhuizen De Gou den Bocht en De Geelvinck in Amsterdam en een kantoor gebouw in Amstelveen. 97 Meteen al bij de eerste contacten van Meijer met het ABP voelt het pensioenfonds zich gechanteerd. Dat is wan neer Masson op 27 november 1982 een brief van Meijer ont vangt op zijn huisadres. In deze brief wordt, aldus het rapport Gruijters, een com promis gesuggereerd „inzake de kwestie Poot", waardoor „vermeden kan worden dat er in de pers zeer diepgra vende artikelen met de daar aan onvermijdelijk verbon den consequenties" zullen verschijnen. In een persoonlijke ontmoe ting op 13 december 1982 licht Meijer dat toe. Hij deelt ABP-advocaat Wouters mee dat Masson van de heer A. F. Poot, directeur-aandeelhou der van het Sport en Spclcon- cern (tennishallen) steekpen ningen heeft aangenomen in ruil voor een door het ABP verstrekte financiering. Die financiering werd echter door het ABP stopgezet toen Poot medio 1980 zou hebben geweigerd nog langer steek- penningen aan Masson te be talen, aldus het verslag van Wouters. Poot meende daar om een schadeclaim van elf miljoen op het ABP te heb ben en die blijkt nu overgeno men door derden, die Meijer vertegenwoordigt. Masson blijkt vanaf het be gin van de contacten met Meijer voor hem te zijn ge waarschuwd door zowel de eerste juridisch medewerker van het ABP, mr. L. L. Put* zeist als door mr. Wouters. Van tijd tot tijd geeft Mas son ook te kennen dat hij best die contacten wil beëindigen, maar in de praktijk komt hij daar toch telkens weer op te rug. In het begin omdat vol gens hem Van der Dussen hem had weerhouden van stopzetting met de woorden: „Niet jij, maar het ABP wordt gechanteerd". Later zou Van der Dussen volgens hem gezegd hebben dat het toch beter is om „als een riet mee te buigen" om het risico van publiciteit te vermijden (Meijers dreige ment). Masson geeft Wou ters ook te kennen de contac ten met Meijer dan maar te laten „doodbloeden". Maar ook daar blijkt in dc praktijk niets van. Integen deel: zowel Masson ais Van der Dussen geven later weer te kennen dat het ABP bereid is tot alle transacties „die op zichzelf goed zijn". Meijer kan alle objecten aanbieden, als overeenstemming bestaat over de prijzen, zo wordt ge constateerd. Meijer duikt opnieuw „uit het niets" op als het ABP be gin dit jaar van de WUH pro jecten koopt in Spijkenisse en Oegstgeest. Deze aankopen maken deel uit van een reeks aankopen in het kader van een financiële regeling tus sen het ABP en de WUH. Die regeling moet leiden tot een aanmerkelijke verlaging van de verplichting die de WUH heeft aan het ABP. De projecten in Spijkenisse en Oegstgeest werden decem ber 1982 aangeboden door La ke Holding BV aan de WUH. samen met een project in Vlissingcn. De WUH biedt de ze vervolgens aan het ABP aan. Het blijkt te gaan om A-B-C-D-transactles waarbij de projecten op één dag van de oorspronkelijke koper (A) via een vennootschap waar Meijer directeur van blijkt (B) en de WUH (C) naar het ABP (D) overgaan. Meijers vennootschap maakt daaruit een half miljoen winst. Gruijters laat ruimte voor twijfel of Masson hier doet alsof hij niets wist van Meijers betrokkenheid. Het rapport-Gruyters: „Volgens Putzcist wijst Mas son hem op 25 januari op het feit dat Meijer met deze transacties te maken heeft. Masson daarentegen ver klaart dat Putzeist hem op de betrokkenheid van Meijer heeft gewezen." Gruyters oppert de moge lijkheid dat Masson op die manier Meijer onopvallend een bedrag heeft willen toe spelen. Hij stelt ook vast dat een aanbiedingsbrief over de ze transacties aan het ABP later uit een dossier van het ABP blijkt „gelicht". Hoewel het rapport-Gruy ters hier niet duidelijk ingaat op de duistere connectie tus sen Meijer en Lake Holding, wordt een onderzoek naar re latie bepleit. Insiders weten inmiddels te melden dat de onbevoegde „makelaar" Kee- mïnk uit Waaire daarachter zit. Dezelfde die ook voor de taxatie van het Weena-ge- bouw zorgde, waarbij de Rot terdamse handeiaar Niels Hemmes fiks wat winst op streek. Niet voor niets wil Gruyters daarom weten wat de mogelijke relaties zijn tussen Meijer en Hemmes, die beide behendig blijken in eerder genoemde A-B-C- D-transacties. MAANDAG AUGUSTUS 19*3 DOMBURG Ze ker vijf mensen zijn het afgelopen weekeinde door verdrinkng om hef leven gekomen. Voor de kust van Domburg op Wal cheren verdronken zaterdag drie men sen in zee: de 21-jarige Petra Hermann uit Vaals en twee Duitse badgasten, de 36-jarige H. otten en de 57-jarige me vrouw I.E. Weiss. De heer Otten kon niet wegkomen uit de sterke stroming die rond de paal- hoofden stond en verdronk voor de ogen van zijn twee kinderen die zich met een luchtbed in veiligheid wisten te stellen. Tegen drie uur zaterdag middag raakte een groep van vijftien Duitse badgasten tegelijkertijd in moeilijkheden. Op mevrouw Weiss na konden allen echter worden gered. Petra Hermann was 's middags gaan zwemmen, maar pas om 8 uur 's avonds gaven reis genoten haar ais vermist op. Ze werd een uur later langs de vloedlijn op het strand van Domburg gevon den. De verdrinkingsae- -vallen bij Domburg deden zich alle voor bij opkomend water. De zwem mers zijn vermoe delijk verrast door de sterke stromin gen die rond de in zee stekende paal hoofden staan. De twee Duitse bad gasten verdronken op een onbewaakt stuk strand, Petra Hermann had wel een bewaakt ge deelte gekozen. In een vaart bij Marknesse in de Noordoostpolder is zaterdag de 72-jari- ge P. Langewisch uit Heerenveen ver dronken. Hij had zijn vrouw gered die overboord van hun plezierjacht was geslagen, vlak voordat het echt paar de sluis in de Zwolsevaart zou binnenvaren. De sluiswachter en een visser, die getuigen waren, slaagden er niet meer in de man te redden. In het water langs de Hooftsade in Den Haag is zater dagavond de tien jarige Sabiha Dah- douhi tijdens het spelen over een be tonnen rand ge struikeld en in het water gevallen. Voorbijgangers de den nog pogingen haar te redden maar tevergeefs. VEERE De ge meente Veere op Walcheren heeft zich lelijk verkeken op de restauratie kosten van de stadhuistoren. Voor dat karwei was aanvankelijk een kleine ƒ200.000 begroot, maar dat bedrag moet nu meer dan verdub beld worden Sot ƒ422.000. Inspectie van de to ren door Monu mentenzorg heeft aangetoond dat het uit de vijftiende eeuw stammende bouwwerk door ouderdom en weersinvloeden een veel rigoureuzere restauratie moet ondergaan dan eind vorig jaar was voorzien. WISCH De 38-jarige veehan delaar A.W. uit het Gelderse Wisch die al in 1980 failliet was verklaard, blijkt in anderhalf jaar tijd meer dan een miljoen gulden te hebben omgezet (waarbij hij ten- minsten 50.000 winst maakte), zon der dat zijn curator en schuldeisers daar ook maar iets van wisten. De man was er bovendien in geslaagd voor 35.000 aan lenin gen te sluiten bij banken. De rijkspolitie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de veehouder. Zijn ad ministratie, waar volgens een politie woordvoerder wei nig van bleek te kloppen, is in be slag genomen. W. zal worden ver volgd wegens vals heid in geschrifte, het onttrekken van gelden aan schuld eisers en bedrieglij ke bankbreuk. AMSTERDAM, DEN HAAG -- Het laten opgaan van het Amsterdams Philharmonisch Or kest (APhO) in een groter orkest is een maatregel, waartoe de minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur „feiteljk niet eens het recht heeft." Het rijk heeft zich immers gedurende tweederde deel van het bestaan van dit orkest afzijdig ge houden, ruim twin tig jaar heeft de ge meente Amsterdam alle kosten van het als Amsterdams Kunstmaand Or kest begonnen APhO gedragen. Oit schrijft de op richter en oud-di recteur van het or kest Jan Huckriede in een open brief aan minister E. Brinkman van WVC, die enkele maanden geleden het plan lanceerde hef APhO, het Ne derlands Kameror kest en het Utrechts Sympho- nie Orkest (USO), samen te voegen tot een groot or kest dat over enke le jaren de Amster damse (St)opera als thuisbasis zal krijgen. Huckriede, die het orkest in 1953 als uitvloeisel van de Amsterdamse Kunstmaand op richtte, herinnert er in zijn brief aan dat „de opeenvolgende ministers belast met de zorg voor cultuur de ontwik keling van het APhO volledig heb ben overgelaten aan de financiële zorgen van het hoofdstedelijk ge meentebestuur." Vanat 1955 werd het orkest door Amsterdam gesub sidieerd. pas na twintig jaar kwam het rijk over de brug. Huckriede stelt dat er geen argumen ten zijn die het de minister toestaan van regeringswege een einde te maken aan wat de Amster damse bevolking en haar bestuur in de loop der jaren tot stand hebben gebracht. Hij voegt eraan toe dat het APhO is uitge groeid tot een or kest voor alle men sen, van hoog tot laag en dat geen enkel orkest zo hecht in samenle ving is verankerd. „Dat u," aldus Huckriede tegen minister Brinkman, „ais vertegenwoor diger van de cen trale overheid, al deze muzieklief hebbers van hun concerten dreigt te beroven, getuigt van een grote mis kenning van de muzische behoef ten van een aan zienlijk deel van de bevolking." KATMANDOE in Katmandoe, Nepal, is een Nederlandse vrouw gearresteerd die ervan wordt verdacht vijf kilo goud ter waarde van 330.000 van Thailand naar Ne pal te hebben wil len smokkelen. De vrouw, die Edna Urhold zou heten, kwam donderdag uit Bangkok in Kat mandoe aan. Met het goud in h^ar kolfer verborgen passeerde zij de douane, maar toen ze haar bagage in een voor het luchthavengebouw geparkeerde auto wilde laden, werd ze aangehouden. DEN HAAG De ANWB en de Orga nisatie van Recrea tieondernemers Recron willen dat minister Winsemius van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening een voor lopige grenswaarde gaat vaststellen voor de geluidshin der bij recreatieter reinen, veroorzaakt door vliegverkeer.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1