12 p^te:Koiupisi-OTerapiaimeia m 'Verenigingsleven buitenlanders in kinderschoenen' Meer leven in de brouwerij9 'Triathlon voor harde jongens' li Weekenddiensten m mm $ÊÊÊÊmÈÊÊËÊk- Nieuwe Schiebrug Leslokaal erbij Vaatwasser: 5500 wmm Bezorger HVV had aanrijding: krant te laat vandaag en morgen Video-films huren? SStS1" Sch SCHIEDAM In de Schiedamse kunstwereld is on rust ontstaan over plannen van de gemeente om de huren van de ateliers te verhogen. Volgens kunste naars zit er een huurverhoging van 300 tot 350% in. Op dit moment ligt de huur van een atelier rond de 120 gulden. Tijdens een overleg tussen beeldende kunste naars en wethouder Posthoorn kwam deze met voor stellen om de huren kostendekkend te maken. Nu be taalt de gemeente nog het grootste deel van de huur van de 8 tot 13 ateliers die bij kunstenaars in gebruik zijn. 1 3 «1 össm ¥*mk Ismail Kayalik: „Ik wil meer buitenlanders be trekken bij het verenigingsleven." Kinderschoenen O; Kunstenaar Daan Padmos met één van zijn objecten: "Als die huurverhoging doorgaat, dan schei ik ermee uit". mttm Henk van Vessem houdt de gallon met stuivers beet. Zijn dochter Astrid kwam op het idee het geld. aan Greenpeace te schenken. Ongeluk ROTTERDAM EN OMGEVING at Super 8 speei/sexfilms, 6 voor 27,50 voor een hele week. BALY, DAM 5a, SCHIEDAM.Tel. 010:207216. Schiedam VRUDAG19 AUGUSTUS198» t&fëj^'fri'^ïS w^-'" I1, kunstenaars wijzen huurverhoging af Wethouder Posthoorn: "We zitten nu in een voorfase. We zijn op zoek naar punten waar op bezuinigd kan worden. Dat kan betekenen dat de huren kostendekkend worden ge- P 5£ SCHIEDAM/MAASSLUIS Ismail H. Kayalik (22) gaat een jaar lang in Schie dam en Maassluis het ver enigingsleven onder de bui tenlandse inwoners stimule ren. De door de provincie aangestelde vormingswer ker heeft de taak meer lei dinggevende mensen in het verenigingsleven te werven. Hij richt zich vooral op de Turkse en Marokkaaanse inwoners. "Er is een groot gebrek aan kader," zegt hij. "Op papier telt een willekeurige Turkse of Marokkaanse vereniging negen bestuurs leden waarvan er in feite maar twee actief zijn en al les regelen. Wanneer zo'n actief bestuurslid vertrekt, valt de hele groep uit el kaar. Dat wil ik verande ren." Ismail die in Turkije in een klein dorpje is geboren, wil vooral de plattelanders activeren mee te doen aan cursussen en ontspannings- activiteiten. Zijn werkweek omvat twintig uur in Schie dam en twintig uur in Maassluis. In Schiedam zal hij zich vooral richten op de buiten landers die wonen in de wijk Nieuwland. Hier zijn de afgelopen jaren vanuit de oude wijken veel Turkse en Marokkaanse families naar toe verhuisd. Hij schat dat er ongeveer 1200 buiten landers in Nieuwland wo nen. Deze week heeft hij in beide steden kennis ge maakt met de ambtenaren en wethouders. De vormingswerker gaat werken vanuit Jeugdhaven Nieuwland. "Op dit moment zijn veel buitenlanders nog met vakantie, dus mijn eigenlijke werk begint pas als zij terugkomen. Ik ver wacht dat het veel moeite zal kosten om het vertrou- 'wen van de mensen te win nen." Hij wil vla koffiehuizen en cafés de eerste contacten leggen. "Je kunt niet langs de deuren gaan en vragen of zij zin hebben deel te ne men aan het verenigingsle ven. Negentig percent zegt dan toch Nee! Mijn erva ring Is dat brieven schrij ven ook zinloos is. Pas als je na een paar spelletjes kaart voorzichtig begint over brieven waar niet op is gereageerd, krijg je cont act." In Maassluis verwacht Ismail dat de contacten soe peler zullen verlopen. Hij is gestationeerd bij het Inter nationaal Centrum Maas sluis van waaruit ai cursus sen voor buitenlanders wor den georganiseerd. "De organisatie onder de Turkse en Marokkaanse mensen staat in de kinder schoenen. Het sociaal leven staat nog teveel in de gods dienst-sfeer. Er is veel be geleiding nodig. Het lukt mij nooit om in één jaar een goeddraalende organi satie voor sociaal-culturele activiteiten op te zetten. Ook als Ik vertrokken ben, moet er hulp zijn-" De vormingswerker is maar voor één jaar aange steld omdat het een experi ment van de provincie Zuid-Holland betreft- Hij rouleert samen met nog een collega over twaaif ge meentes die in drie Jaar tijd afgewerkt moeten worden. Uiteindelijke doel is om de contacten tussen Neder landse en buitenlandse ver enigingen te verbeteren. "Het is hard nodig dat buitenlanders en Nederlan ders meer met elkaar in contact komen. Ais je er niets aan doet, wordt de af stand tussen de groeperin gen steeds groter en krijgt het racisme een vruchtbare bodem," is de stellige over tuiging van Ismail. maakt, en ook dat er panden worden afgestoten. Die kunnen dan door de kunstenaars ge kocht worden. Het is een kwes tie van onderzoek naar de mo gelijkheden. Als er een huur verhoging komt dan zal die worden opgevangen door mid del van een huursubsidie voor de kunstenaars. Daar is een potje voor gereserveerd door het college van 70.000 gulden." Volgens de wethouder beta len de kunstenaars nu bijvoor beeld 10.000 gulden voor een pand, terwijl het de gemeente 35.000 gulden kost. "Die ontbre- SCHIEDAM Veel abonnees hebben giste ren Het Vrije Volk wat later dan gewoonlijk in de bus gehad. Door een verkeersongeluk was de 15-jarlge bezorger Ron Jansen niet in staat de krant op tijd af te leve ren. Hij kwam met zijn bromfiets in botsing met een auto toen hij op weg was naar zijn kranten wijk. Na een behande ling in het Nolet-zieken- huis aan een grote schaafwond op zijn arm, mocht hij naar huis. kende 25.000 gulden zal toch ergens vandaan moeten ko men", &ldu3 de wethouder. Voor beeldend kunstenaar Daan Padmos, die twee loka len van de voormalige school aan de Westmolenstraat als atelier in gebruik heeft, is een huurverhoging onaanvaard baar. "Dat zou betekenen dat ik voor twee schoollokalen zon der verwarming 600 gulden per maand moet gaan betalen. Daar denk is dus niet aan". Daan Padmos maakt ge bruik van de BKR-regeling voor kunstenaars die niet kun nen leven van de verkoop van hun werk op de vrije markt. "Daar wordt nu al op bezui nigd en als de plannen van de minister doorgaan, die een hoop mensen uit de BKR wil stoten, dan wordt het alleen nog maar een kwestie van overleven. Voor creatieve ideeen Is dan geen ruimte meer. Het is dus-zo dat we van twee kanten worden gepakt Enerzijds door de gemeente die de huren wil verhogen en anderzijds door het Rijk, dat de BKR grotendeels wii af schaffen". In de eventuele huursubsidie van de gemeente heeft Daan Padmos weinig vertrouwen. "Ik heb al tegen Posthoorn ge zegd, als dit doorgaat dan schei ik er mee uit. Het over leg tussen de wethouder en ons is er niet om op creatieve ideeen te komen, maar om uit te vinden hoe je het best ge pakt kunt worden". -*•)il SCHIEDAM „Er moet meer leven in de brouwerij ko men. Schiedam is een dooie stad." Henk van Vessem, eige naar van de Pub aan de Rot- terdamsedijk, maakt er geen geheim van dat wat hem be treft Schiedam eens goed op stelten gezet moet worden. „De Schiedamse horeca moet zich verenigen en allerlei activitei ten gaan organiseren. Jammer genoeg gaan veel Schiedam mers uit in Rotterdam. Dat moeten we zien te verande ren." Een eerste stap in de rich ting van een bruisend uitgaan sleven in Schiedam lijkt de in zameling voor de milieu-orga nisatie Greenpeace die onder de klanten van de Pub is ge daan. Zaterdagavond zal het bedrag aan stuivers dat is ver zameld in een Engelse gallon (Een fles met een Inhoud van viereneenhalve liter) aan de organisatie worden overhan digd. De klanten hebben het af gelopen jaar kunnen raden hoeveel er uiteindelijk aan stuivers In de gallon Is ver dwenen. Om mee te kunnen doen moesten zij zelf ook minstens een stuiver doneren. „Het Idee kreeg ik van een Engelsman die een keer in m'n zaak was," zegt Van Vessem. „Hij zei dat op die manier in zijn land vaak geld wordt inge zameld. Dit soort dingen leeft onder de klanten- Als we ach ter de bar staan en we zetten een gekke pet op, kijken de mensen nog raar. Als we bij wijze van spreken even later met een mondharmonica door de zaak lopen, wordt het een bruiloft." Plezier moet er komen, vindt Van Vessem, en In een verga dering van de Schiedamse kas teleins heeft hij al eens een ideetje van de hand gedaan. „Stel je voor dat een delegatie van de kasteleins naar Rotter dam gaat en daar een paar straatmuzikanten aan hun Jas je trekt. Die kunnen bijvoor beeld In Schiedam rouleren. Een uurtje hier, een uurtje daar. Dat trekt mensen." Het Idee is echter nooit uitgevoerd. „We moeten ervoor zorgen dat de mensen zeggen "kom we gaan naar Schiedam, daar Is altijd wel wat te doen". Er zijn wel plekken waar regel matig levende muziek is. De Goudsbloem, de Quibus. De rest van de horecamensen laat niet weten dat er iets is. Er zullen heus nog wel meer cafés zijn die activiteiten hebben. De mensen komen niet meer al leen voor een pilsje," aldus Van Vessem die 27 augustus het tweejarig bestaan van zijn pub hoopt te vieren. Tot eind december heeft Van Vessem al een programma in elkaar gezet Elke zaterdag avond valt er In de pub wel te genieten van iets "speciaals". Zo worden er "gekke-bekken- wedstrljden" gehouden, een play-back wedstrijd en is er voor de liefhebbers een mos selavond. Elke middag tussen vijf en zes is er in de pub "hap py hour". Een uit Engeland overgewaaide gewoonte om in dat uur voor elk drankje de halve prijs te rekenen. ww;> wtmt SCHIEDAM „Na een dag Triathlon loop je op je wenkbrauwen, dat kan Ik je wel verzekeren." Hans Ruy- tenberg doet morgen voor het eerste mee aan de open Nederlands Triathlon kam pioenschappen In Almere. „De sport bestaat uit drie on derdelen. 's Ochtends begin je met 3800 meter zwemmen, daarna 180 kilometer fietsen en het laatste deel van de dag is er een marahtonloop van 42 kilometer. Winnaar is degene die de snelste tijd maakt." Hans, werknemer bij een Schiedamse drukkerij, is zes maanden geleden begonnen met trainen. „Om kwart voor zes 's ochtends lig ik al in het zwembad om een uur of twee te zwemmen. Daarna op de flets naar mijn werk en 's avonds nog twee uur hardlopen." Naast zijn werk is Hans trainer van de voetbalver eniging Martinit Nu het sei zoen Is afgelopen, besteedt hij ook de weekeinden aan de training voor de Triath lon. „Dan zit ik echt op mijn top, zo'n zeven acht uur trainen per dag." „Twee weken geleden leek het erop dat alle training voor niets was geweest. Ik kwam op weg naar mijn Triathlon- deelnemer Hans Ruyten- berg: "Na zes maanden trainen ga ik naar die kam pioenschap pen, met of zonder sleu telbeen uit de kom,." werk in botsing met een auto". „Er was Iets mis met mijn schouder. In het Havenzie kenhuis zeiden ze dat mijn' sleutelbeen gebroken was. Ik moest tien dagen in het zie kenhuis blijven, maar daar had ik geen zin in". „Ik heb de foto's gepakt en ben het ziekenhuis uitgelo pen. In Amsterdam, waar ik gekeurd ben, verwezen ze me naar een ortho-pedagoog. Die zei dat mijn sleutelbeen uit de kom lag en dat ik mis schien toch nog mee kon doen met de kampioenschap pen. Nu valt het allemaal wel mee. Gisteren heb ik drie kilometer gezwommen en toen schoot mijn sleutel been maar twee keer uit de kom". Hams verwacht dat hij het geheel in ongeveer elf en een half uur zal volbrengen. „Dat is niet snel genoeg om bij de besten te eindigen, maar tegen de professionals valt niet op te trainen". Ook zonder te winnen dwingt Hans Ruytenberg grote be wondering af. Hofpleintheater, tel. 662044: Adele Bloemendaal, vr. 20.15 uur 1 Tm Harbour Jazzclub, tel. 114958: Peruna Jazzband, vr. 21.30 uur Parkzicht SKA, tel. 362374: J.P. Private Life, vr. 23.00 uur Laurenstoren: beiaardconcert door D. Vanhoecke, vr. 20.00 uur Grote Kerk, Maassluis: beiaardconcert, door Gerard de Waardt, vr. 19.30 uur Hellevoetsluis: Wallenpop, za. vanaf 12.30 uur Arena, tel. 363431: Jo Lemai- re, pop uit België, vr. 21.30 uu/ i" 1 Alhambra 1, tel. 330293: The Hunger (16), 2, 7.15, 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: So phie's choice (16), 8.15 uur Calypso 1, tel. 131855: Blue Thunder (12), 2, 7. 9.30 uur Calypso 2, tel. 131855: Local Hero (al), 1.45, 6.45, 9.15 uur Calypso 3, tel. 131855: Merry Christmas Mr. Lawrence (16), 2, 7, 9.30 uur Centraal, tel. 138210: Mo ments of love (18), 12.15, 1.45, 3.15, 4.45, 6.15, 7.45, 9.15 Princess Seka (18), dezelfde tijden.' Cineac AD (Beurs), tel. 138082: Octopussy (12). 2, 6.45, 9.30 uur Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139 Porky's 2. Oe Volgen de ochtend (16), 2, 7, 9.30 uur Cinerama 1, tel. 115300: Psy cho II (16). 1.45, 7, 9.30 uur Cinerama 5», tel. 115300: Flashdance (al), 1.45, 6.45, 9.15 uur Cinerama 3, tel. 115300: Even en oneven (al), 1.45, 6.45,9.15 uur Cinerama 4, tel. 115300: Star wars en The Empire Strikes Back (al), 1.15, 7 uur Cinerama 5, tel. 115300: 'n Schot in de roos (18), 2, 7, 9.30 uur Corso, tel. 121110: High Road to China (al), 2, 7, 9.30 uur Kriterion, tel. 128615: Gandhi (al), 8 uur Lumière 1, tel. 117755: Porky's 2. De volgende ochtend (16), 1.15,4, 7, 9.30 uur Lumière 2, tel. 117755: Monty Python's „The Meaning of live" (16) 1.15, 4, 7, 9.30 uur Lumiere 3, tel. 117755: Breath less (16), 4 6.45 9.15 uur. Lumiere 4, tel. 117755: "Hot 1 Bubblegum" in het leger (16) 1 1.45 6.45 9.15 uur. Luxor, tel. 138326: The Blues - Brothers (a!), 2 7 9.30 uur. Rex, tel. 772793: Heerlijk ge- trommel (18), door), van 10—22 uur; Vanessa heet als vuur (18), doorl. van 10—22 uur. Thalia, tel. 111555: Octopussy (12), 2 6.45 9.30 uur. Spijkenisse Euro, tel. 01B80 24144, zaal 1: Octopussy (12), 1.30 6.30 9.15 uur; za8l 2: 48 Hours (16). 1.30 6.45 9.15 uur; zaal 3: Blue Thunder (1.30 6.45 9.15 uur; zaal 4: Hot Bubble- gum in het leger (16), 6.45 9.15 uur. Heilevoetafuis Tivoli, tel. 01883 - 12608: Tootsie (al). vr. za. 7; Raiders of the Lost Ark (12), vr. za. 9.30 uur. Kindervoorstellingen: Alham bra: Festival van bekroonde tekenfilms (al), 2 uur. Lumiere 3: Heidi (al), 1.15 uur. Passage: Herbie is de pisang (al). 2 uur. Spijkenisse Euro, Frank en Frey (al), za 1.30 uur. Tivoli Hellevoetsluis: Als je be grijp wat ik bedoel (al) 3 uur. Nachtvooratellingen: Calypso 1: 7 Moordspecialist8n (16), vrij 0.15 uur. Calypso 2: Car Crash (16), vrij. 0.15 uur. Calypso 3: Everything you al ways wanted to know about sex (16), vrij. 0.15 uur. Lumiere 1: Bad Boys (16) vrij. 12 uur. Lumiere 2: llsa, harembewaak- ster van de oliesheiks (16). Lumiere 3: Breathless (16), vr. 12 uur. Manege Kralingen: Concours Hippique, za. vanaf 9 uur. Oe Ooelen, tel. 132490: kunst en antiekbeurs, za. vanaf 12.00 uur. Belle PSS, tel. 137501: In de kijkdoos van Kiko, za. 14.30 uur. Binnenwegplein: poppenkast, za. 13.00 - 16.00 uur. Hellevoetsluis: Vestingdagen. za. gehele dag. Schouwburgplein: Cyctobal- toernooi kunstrijwieldemon- stratle, za. vanaf 13.00 uur. DOKTER TAND ARTS/APOTHEEK Wie dit weekeinde een dokter nodig heeft, kan bellen met de boodschap pendienst, tel 20 66 11. Voor spoedre- cepten bellen naar nummer 26 14 80. Gaan dit weekein- de uw tanden of kiezen opspelen dan staat tandarts G. M. Schuurman, Warande 156, tele foon 26 52 71 ge reed op te helpen. U moet tevoren bellen voor het spreekuur op zater dag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur. EHBO DIENST Het Schielandzie- kenhuis, locatie i Burgemeester Knappertlaan heeft dit weekeinde EH- BO-dienst. Dit geldt voor vrijdagavond^; tot maandagoch- i tend acht uur. Het telefoonnummer iff 73 37 33. Voor eefl ambulance bellen naar 33 33 00. 'f SCHIEDAM Er ligt een aanmerke lijke verbetering In het verschiet van de verbinding tus sen de Industriege bieden 's Graven land en Spaanse Polder (Rotterdam). Wethouder Chris Zijdeveld zal vol gende week woens dag de eerste paal slaan voor een nieuwe brug over de Schie in het ver lengde van de De Brauwweg. Het ver keer gebruikt nu een kleine rolbrug. Door de aanleg van de brug, die onge veer viereneenhalf miljoen gulden kost, zal er minder verkeer door Oost rijden. Ook een be tere ontsluiting van de parkeerterrei nen van het NS- statlon Rotterdam/ Schiedam West wordt door de brug mogelijk gemaakt. De oude rolbrug za! alleen gebruikt mo gen worden door fietsers en voet gangers. De Overschieseweg zal 35 meter opgéP schoven worden om een goede aan sluiting te krijgen'.^ SCHIEDAM De Dr. Ph. Kohn- stammschool aan de Fahrenheitstraat wordt uitgebreid. De school krijgt er een leslokaal bij. Burgemeesters en wethouders willen dit in september aan de gemeente raadsleden voor leggen. Het college wil afzien van een De brug wordt 45-* meter lang. De rij-1 baan heeft een - - breedte van zes - i meter dertig. Aan.; j belde zijden komt - t een fietspad en een voetpad. De door- vaarthoogte bij eèh gesloten brug be-" draagt één meter!'-' Wethouder Zijde-*4* veld zal de paai om half vier 's middags-j- slaan. 'M- verbouwing van de" Theo Thijssen- schoolaanhet Edisonplein. Dit schoolgebouw uj} 1919 zal te zijne^^* tijd worden opge heven. 011 T' SCHIEDAM De vaat groeit de me dewerkers van het Stedelijk Museum boven het hoofd. Om de vuile borden en kopjes, die na bijvoorbeeld een ontvangst, achter blijven op een zo snel mogelijke ma nier te reinigen, heeft het museum besloten een vaat- wasmachine aan te schaffen. Geen ge- w <-»' sS wone huis-tulnd?p.r,,v keuken vaatwasser echter. Voor dè' n aankoop van liet apparaat Is rulbV'v vijfeneenhalfdüi- - zend gulden uitg£s~ trokken. Geopend van 10-18 uur. Donderdagvond koopavond. Geen borg - Legitimatie vereist S

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2