naar 72 voet :m®am sr" Rotterdam is nu bereikbaar voor,.S-\.. v mammoet schepen In 1973 gleed de wereld de eerste energiecrisis in, ge volgd door de Arabische olie boycot gericht tegen Neder land. Bij alles wat nooit meer zou worden zoals het geweest was behoorde ook de haven van Rotterdam. Het Westeuropese aanvoer- en verdeelcentrum van ruwe olie kreeg een zware dreun. Tien jaar later is diezelfde haven van Rotterdam toe gankelijk gemaakt voor tan kers zoals er in 1973 nog maar weinig waren. De ver dieping van de Geul moet het mogelijk maken het terrein te heroveren dat na (en niet alleen dóór) de oliecrisis ver loren is gegaan. Op 2 augustus liep de eer ste tot 70 voet (21,35 meter) afgeladen tanker Europoort binnen. En aanstaande woensdag zal het eerste diepstekende ertsschip afme ren bij Ertsoverslagbedrijf Europoort C.V., aan de nieu we kademuur die alvast is berekend op 75 voet. Dat wordt gevierd in aanwezig heid van de minister van Verkeer en Waterstaat, die overigens geen cent heeft bij gedragen aan de 130 hiiljoen kostende verdieping var de Geul. Met het bereiken van de 70 voet (schepen van 300 a 320.000 ton) is de verbetering van de toegankelijkheid van de Rotterdamse haven overi gens nog maar halverwege gevorderd. Op 1 januari 1985 moeten schepen tot 72 voet (350.000 tonnershier terecht kunnen. Maar het ingrijpendste werk is al gebeurd. Rotter dam kwam daarmee vér bui ten het havengebied en het Nederlandse deel van de Noordzee. Tol in het Engelse Kanaal moesten maatrege len worden getroffen om een veilige vaart niet de 70- en 72-voets reuzentankers mo gelijk te maken. door ANTON HEUFF In het Engelse Ka naal begint de Rotter damse haven. Ter hoogte van Cher bourg zal de kapitein van een diepstekend schip contact moeten opnemen met Rotter dam of hij zijn reis kan voortzetten. Vaste route Foto boven: De tanker Al- Rekkah uit Koeweit was op 2 augustus het eerste diepstekende schip dat van de 70-voets Geul gebruik maakte. Links: Het meetstation dat bij het be gin van de Geul is neer gezet geeft in formatie over water en wind. Rechts: Zui- garm van de Kritiek punt Deining Wrakken Zie verder pagina 12: "75 voet is beter! - -i -V, .'r'-lV'*1'' .-V'-V r~'*, F>irlind Sche»<m«jtrn Hoek Holland K» km V Munten „Het advies doorvaren of niet moet je wél geven voordat het schip de route induikt. Hal verwege de Straat van Dover keren kan niet meer," zegt de heer J. W, Oosterbaan. hoofd Veiligheid en Nautische On dersteuning van het Gemeen telijk Havenbedrijf. In de pro jectorganisatie die de Geulver dieping uitvoert is hij voorzit ter van de coördinatiegroep. De sprong van 68 voet diep gang (20,75 meter) naar 72 voet (21,95 meter) is op zich niet groot, maar anders dan bij .eerdere Geul verdiepingen blijkt zij nogal wat uit te ma ken, met name voor de vaart in het zuidelijke dee! van de Noordzee. De 120 centimeter extra diepgang vergroot de kans op ongewenst contact met de zee bodem of obstakels zoals scheepswrakken. Met andere woorden: Rotterdam kon niet meer zoals voorheen volstaan met het dieper baggeren van de Geu! voor Hoek van Hol land. ook de Noordzeebodem moest worden aangepakt. „En dan blijkt ook da je als Rotterdam eer. dergelijk pro ject niet meer op eigen houtje kunt doen. Je begint immers al ten zuiden van Engeland en hebt de medewerking nodig van de betreffende: kunststa- ten," zegt chef Havenontwikke ling en Exploitatie van het Ge meentelijk Havenbedrijf ir. N. P. van den Berg, die voorzitter van de stuurgroep is. Het Rotterdamse streven de diepstekers een veilige, vaste route te geven kwam op geluk kige wijze overeen met de in spanningen van de Internatio nale Maritieme Organisatie (vroeger IMCO) om de scheep vaart in het drukke Nauw van Calais en op de Noordzee in goede banen te leiden. In mei zijn de nieuwe IMO- bepaiingen van kracht gewor den: vaste routes met eenrich tingsverkeer, een aantal ver keersregels en aanwijzingen voor "in- en uitvoegen" bij de aanlooproutes van een naar Antwerpen en Rotterdam, de zogenaamde verkeersschei- dingsstelsels. De route naar Rotterdam is bepaald na een studie van het ■Nederlands Maritiem Instituut in opdracht van de gemeente Rotterdam. De vereisten zijn (in open zee): minimale diepte van de zeebodem 2VA meter onder nagenoeg alle omstan digheden, een breedte van 3000 tot 2200 meter en zoveel moge lijk langs de lineaai getrokken. Aan het voldoen aan die laat ste eis (die tot gevolg heeft dat de aandacht op het schip niet voortdurend wordt opgeëist door koersveranderingen) was Rotterdam zeer veel gelegen. Het betekende wé! dat een aan tal obstakels "onder de li neaai" moest worden opge ruimd. En dat heeft geld ge kost! En nu op naar de 72 voet. "Het is ons idee ge weest om een tussenstap bij 70 voet te maken." zegt ir. Van den Berg. "De gemeenteraad heeft besloten de haven toegan kelijk te maken voor schepen tot 72 voet en heeft daarvoor 130 mil joen gulden beschikbaar gesteld. De vraag is al leen of het nodig is de Geul zelf vier voet dieper te maken om de toegan kelijkheid vier voet te vergroten." Wat is er aan de hand? Het Havenbedrijf heeft de indruk dat de veiligheid smarges in de praktijk wel erg ruim zijn. Bij el ke diepgaifè hoort een be paalde afstand tussen de kiel en de zeebodem, no dig in verband met de be wegingen van het schip en de golven en vanwege de manoeuvreerbaarheid. Kiclspcling noemt men die afstand. "Kort na de raadsbe- slissing hoorde ik dat een ingenieur van het Water loopkundig Laboratorium De Voorst provocerende opmerkingen had ge maakt over de bepaling vah de kielspeling. Ik heb hem gevraagd eens langs te komen en informeerde of dat voor ons kon wor den onderzocht," zegt de heer Van den Berg. moment ook net ccn schip on derweg is, is uitermate ge ring," zegt de heer Oosterbaan. Overigens had Rotterdam ook graag een meetstation gehad in dc zuidelijke Noordzee, maar daarvan is voorlopig af gezien. Met dal al is het baggerwerk in de eigenlijke Geul bijna een bijzaak (ook financieel) ge worden. De 41 kilometer lange Geul was in 1978 nog van 65 op 68 voet gebracht. Verdere ver dieping gaf geen bijzondere problemen. De grotere diepte betekende wel dat de Geul nu verder de Noordzee in steekt. Er kwam zestien kilometer Geul bij. in een gebied waar de zeebodem bestaat uit enorme zandrichels. Het moet er uit zien ais een wasbord. De drie grote sleephopper zuigers die hier bezig zijn ge weest moesten nauwkeurig de toppen van de "megaribbels" opzoeken en ze onthoofden. In het aanloopgebied vóór de Geul is ook nog wat gebag gerd. Er zijn verder nieuwe ankerplaatsen bij de Geulin gang gemaakt plus een keer plaats en twee keerplaatsen in de Geul zelf (dc Geulloodsen hebben in de schcepssimulator in Wageningcn een speciale bijscholing gehad om een keer- manocuvre te kunnen maken). Bij drie bedrijven in dc ha ven kunnen de diepstekers te recht. Bij de steigers van dc Maasvlakte Olie Terminal is de Achtste Petroleumhaven op dc vereiste diepte gebracht. Bij Ertsoverslagbedrijf Euro poort C.V. is de nieuwe kade muur juist klaar gekomen en bij EMO Maasvlakte wordt nog hard gewerkt aan een nieuwe ertskade. In totaal is al zestien mil joen kubieke meter zand gezo gen en ten noorden van het tracé weer in zee gestort. De heer Van den Berg stelt vast dat het hele project tot nog toe redelijk binnen de be groting is gebleven. De wrak opruiming was een fikse tegen valler. Daar stond de meeval ler tegenover dat geen bijzon dere maatregelen nodig zijn om de ycrzilting terug te drin gen. Proeven in het Waterloop kundig Laboratorium hebben aangetoond dat het zoute wa ter niet verder de rivier bin nendringt dan thans het geval is (de grens ligt bij de Maas bruggen. verder oprukken landinwaarts wordt onaan vaardbaar geacht). Ook dc heer Oosterbaan heeft geen problemen. Dank zij contacten met dc tankvaartwe- reld (enkele rederijen zijn ook geraadpleegd tijdens de voor afgaande studies) is dc scheepvaart volledig op de hoogte van de nieuwe situatie. Er is een speciaal handboek uitgegeven waarin stap voor stap de route vanaf Cherbourg wordt gevolgd en is aangege ven welke voorbereidingen en maatregelen op dc brug nood zakelijk zijn. "En de tanker die zich op 1 augustus als eerste meldde had het aan boord. De gezag voerder had het geheel doorge nomen," stelt de heer Ooster baan tevreden vast. "We geven in het handboek trouwens de aanbeveling bij Cherbourg ccn Noordzeeloods aan boord te ne men. Dat is vrijwillig, maar vooral Engeland en Frankrijk stellen er veel prijs op." Is daarmee de veiligheid verzekerd? De heer Ooster baan relativeert even dc vraag: "Er wordt nu al een aantai jaren gevaren met 68-voeters. Is een 70-voeter nu een totaal ander schip? Nee, het steekt alleen wat dieper en waar het om gaat is: kan zo'n schip op dezelfde veilige wijze naar Rotterdam komen als voorheen de 68-voeters." En hij besluit: "Het olie transport vindt voornamelijk plaats op langlopende contrac ten. Daardoor kennen wij de verladers cn de ontvangers en de schepen. Daar hebben we contacten mee. Tweemaal heb ben we voorlichtingsbijeen komsten gehad voor de poten tiële gebruikers. Ik denk dat we daarmee toch wel een sys teem hebben opgebouwd dat veilig is." "Gelukkig hebben we vrij snek de nodige mil joenen (het is een duur onderzoek) ter beschik king gekregen. Het gaat om een modelonderzoek waarbij het vaargedrag van enkele scheepstypen én in de Geul én in de zui delijke Noordzee wordt bestudeerd. Eind dit jaar moet het klaar zijn. Ik ben ertiiet pessimistisch over." sprake van een zeer specifieke begeleiding van de schepen en is een exacte plaatsbepaling met het Decca-systeem moge lijk. De routes in open zee zijn wel breder, maar het was toch nodig maatregelen te treffen om de navigatie te verbeteren, met name een grotere nauw keurigheid van de plaatsbepa ling te bereiken." Een van de kritieke punten op de route is meteen al de vernauwing van het Kanaal onder de Franse kust. Hier is een aantal grote boeien gelegd, dat een zeer nauwkeurige na- viatie mogelijk maakt. Dit zee gebied tot aan de Sandettie- bank wordt overigens vanuit Engeland en Frankrijk met ra dar bewaakt. De beide kuststa- tions geven voortdurend infor matie aan de scheepvaart en kunnen bij voorbeeld waar schuwen als er een 70-voeter aan komt. Om de navigatie op de zuide- In de Noordzee hoeft overigens niets meer te worden gedaan om dc 72-voeters te kunnen toe laten. De werkzaamheden daar waren meteen op 72 voet afgestemd. Het gaat nu nog slechts om de ver^ dere verdieping van de bodem van de Geul zelf. "Ons streven is dus een toegankelijkheid van 72 voet, maar de beslissing moet nog vallen of hier voor wéér twee voet moet worden weggebaggerd óf dat we met minder kun nen volstaan," aldus de heer Van den Berg. En 75 voet? "Dat vergt natuurlijk geheei nieuwe besluitvorming, waarbij ook de nabuurlanden moeten worden betrok ken. We hebben al wel de afspraak gemaakt (lat de acht werkgroepen die bij het huidige project zijn betrokken alvast gaan na denken wat het vereist om 75-voeters toe te la ten," aldus de heer Vkn den Berg. cn Informatie Centrum (de verkeersleiding) in Hoek van Holland. Het fungeert boven dien als tussenstation voor het VHF-radioverkeer tussen schip en verkeersleiding zodat de loodsen nu ook over deze grote afstand hun o zo handige walkie-talkie kunnen gebrui ken. De water- en windinformatie van het meetstation stelt de verkeersleiding in staat te be slissen over het toelaten van de diepstekers. Enkele keren per jaar. voornamelijk in pe rioden met noordwester storm, staat er een gevaarlijke dei ning op de Noordzee die het wenselijk maakt een 70-voeter te adviseren een wachtplaats op te zoeken in het Kanaal (bij een dergelijke deining zou het schip de Noordzeebodem kun nen rdken). "Enkele malen per jaar kan zo'n situatie zich voordoen. Maar de kans dat er op dat lijke Noordzee te verbeteren heeft Rotterdam diep in de buide! moeten tasten. Op haar kosten is aan de Engelse kust ter hoogte van Schevcningen een Deccazendmast geplaatst. Het bestaande Decca-plaatsbe- palingssysteem bestreek al leen het Geulgebied en dat vond men in de nieuwe situatie onvoldoende. „De hele scheep vaart kan profiteren van de derde Decca-lijn. Dat is een bijkomend voordeel," aldus de heer Oosterbaan. Over naar de vaste wal, waar men ook behoefte heeft aan zo exact mogelijke infor matie. Daartoe is vorige zo mer op 57 kilometer uit de kust een enorme stalen paal met helicopterplatform neer gezet. Deze "kopspijker", in dertig meter diep water, staat bij het begin van de Geul, Onbemand, volautomatisch, stuurt dit meetstation gege vens over golfhoogte, water stand, zeestroming, wind kracht enz. naar het Controle niet opging. Er was een kost bare bergingsoperatie voor no dig. Smit-Tak deponeerde het oude roest op een veilige plek op de Belgische zeebodem. Twee kleinere wrakken ter hoogte van de Noordhinder- bank boden minder problemen. Wat te ver naar boven stak is weggesloopt, zodat de restan ten van de wrakken geen ge vaar meer opleveren. Tenslotte is in het Noordhin- dergebied hier en daar nog wat gebaggerd om het "pad" door de Noordzee geheel op diepte te krijgen. In het Kanaal en het Nauw van Calais (Straat Dover voor de zeeman) waren niet altijd mogelijkheden de "paden" 3000 meter breed te maken. Plaat selijk zijn ze slechts 2200 me ter. Alles nog tamelijk ruim bemeten in vergelijking met de eigenlijke Geul voor Hoek van Holland, die 600 meter breed is. Maar die vergelijking gaat niet helemaal op, vindt de heer Oosterbaan. „In de Geul is Bij de Sandettiebank lag een groot scheepswrak op een zo harde ondergrond dat de truc van zand er onderweg zuigen om het dieper te laten zinken

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1