Doet- t-gelf-school Minister gelooft niet geul Insluipers betrapt FRITUUR- RSV-commissie: tijd te kort TERD. 469. RDEE v S'&lpU 711.50 110.- Vandaag met: Parkzicht wordt Paradiso van Rotterdam -h- Stukgoed Sport Moulijn behouden mm *8Sl^ VETPlantaardig Verpleger neemt geld van bejaarden weg Sporthallen vooral voor werkenden MM AEG i Een héél kilo in één pak VENDOM ATIC Spuitleiding 'Nieuwe stortingen' i'È J Doe-boek «r- /-&- VROOM^DREESMANN DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Alleen zand storten kan duinen redden ROTTERDAM Doe- het-zelvers kunnen in sep tember ook naar schooi. De Volksuniversiteit en het Bouwcentrum starten dan in Rotterdam een "Doe- Zelf-School" naar Amster dams voorbeeld. Tegen een laag bedrag kan men er le ren omgaan met eenvoudi ge gereedschappen en vaardigheid opdoen. De onlangs opgerichte .stichting "Doe-Zelf-School" wil hiermee inhaken op de groeiende behoefte aan vrijetijds-bestedingen. De Gemeentelijke Sociale Dienst ondersteunt het in itiatief zodat ook Rotter dammers met een uitke ring tegen fors gered ucee- de prijzen cursussen op de school kunnen volgen. Burgemeester Peper zal op 27 september de school, die gevestigd is in het Bouwcentrum, openen. Ook wethouder W. van der Ha ve van Sociale Zaken zal daar waarschijnlijk aan wezig zijn. Overigens zal de school dan al in bedrijf zijn. De eerste- cursussen HOEK VAN HOLLAND Regelmatige opspuiting van het strand is nodig om afkalving van de duinen bij Hoek van Holland te voorkomen. De verlenging van de Noorderpier en uitbreiding van het havengebied van Rotterdam op de zuidoever hebben de zeestroming zo danig beïnvloed, dat golven het zand hij de Noorder pier in zee blijven slepen. Dit blijkt uit een geheim rapport van Rijkswaterstaat, dat begin dit jaar is opge steld. "Indien men de duinenrij wil beschermen, zal öp korte ter mijn een strandsuppletie moe ten worden uitgevoerd om met een breed strand de golfaan- vallen op de duinen tot een mi nimum te beperken," aldus de ambtenaren .van rijkwater- staat Regelmatige opspuiting van het strand kost veel geld. Noch Rotterdam noch Rijks waterstaat wil dat betalen. In het rapport staat ook te lezen dat de uitbreiding van het Hoekse strand In 1971 en 1972, over een lengte van drie ënhalve kilomter met een strook van ongeveer 200 meter, bescherming van de kustlijn beoogde. Rijkswaterstaat heeft altijd willen doen geloven dat het om goedkope uitbreiding van de recreatiemogelijkheden ging. "De uitbouw van de nieuwe havenmond bij Hoek van Hol land tot ver in zee, waarbij on der meer het bestaande noor- derhoofd met bijna drie kilo meter werd velengd, kon in vloed hebben op de aangren zende kust," aldu3 het rapport. Direct ten noorden van de verlengde pier is toen 19 mil joen kubieke meter zand ge- ROTTERDAM Het i Moulijn-muurtje blijft gehouden, Ondanks de sloop van de Rotterdam se Bloklandstraat, één gedeelte is al weg, is er geen sprake van dat het voetbalmonument ver dwijnt. De omliggende woningen gaan tegen de vlakte, maar de plaats waar kleine Coen zijn voetbalkunsten aanleer de, wordt onderdeel van réén groenplan. Het idee om de muur weg te halen om de doodlopende straat door te trekken naar het Zwaanshals Is definitief van de baan. Tot grote opluchting overigens van de wijkbewoners die zich met hand en tand verzetten tegen een op handen zijnde sloop. .■Het zou de hele buurt aan het hart gaan als Coen's muurtje weg zou moeten", reageert Ton Huiskens (bewonersor ganisatie Oude Noorden) stort, dat vrijkwam bij de werkzaamheden aan de zuid zijde van de Nieuwe Waterweg waar de aanleg van de defini tieve toegang naar Europoort in volle gang was. Met ondiep- watersleephopperzuigers en vla een onder de Nieuwe Wa terweg door gelegde spuitlei ding werd het zand aange voerd. Eerder was dergelijk zand afgevoerd naar stort plaatsen in zee. "Een versnelde vorming van een nieuwe kustboog door kunstmatige accumulatie is uitgevoerd om een mogelijke erosie of teruggang van de kust noordwaarts van Hoek van Holland te voorkomen en een mogelijke economische achteruitgang van de strand- exploitatie tegen te gaan," schrijven de waterstaatsmen sen nu. Rijkswaterstaat vreesde toen al een flinke afslag van het bestaande Hoekse strand. Eerder was bij Schevenlngen en IJTmuiden gebleken dat bij dergelijke waterwerken op de windkant veel zand verdwijnt. In 1976 bleek al dat er veel zand was verdwenen. De NAP- lijn kwam vrij dicht bij de dui nen te liggen en besloten werd toen opnieuw bij havenaanleg vrijkomend zand via de ge handhaafde leiding onder de Nieuwe Waterweg op het strand té spulten. Binnen een jaar wasbijna tien procent van het voor de kust gestorte zand verdwenen en op het strand was het verlies zelfs dertig procent Vijf jaar later was die correctie al weer geheel teniet gedaan. Uit een interne rapportage van Rijkswaterstaat van om streeks 1981 citeren wij: "Op dit moment, vijf jaar later, is door erosie de NAP-Iijn op na genoeg dezelfde plaats te vin den als voor de suppletie. Voor de tweede keer in een tussen liggende periode van ongeveer vijf jaar heeft eenzelfde bo demverandering plaatsgevon den." Een definitieve conclusie dat om de vijf jaar zandstorting moet plaatsvinden, durven de ambtenaren niet te trekken. "Maar er kan toch in die rich ting gedacht worden," staat in hun rapport. "Er zou eventueel gebruik gemaakt kunnen wor den van zand dat vrijkomt bij de verdieping van de Euro- geul," stellen zij voor. Na de stormen rond de jaar wisseling, toen strandpavil joens moesten wijken voor de oprukkende zee, hebben de Hoekse deelgemeenteraad en paviljoenhouders op nieuwe stortingen aangedrongen. Rijkswaterstaat hield de boot af, hoewel nu uit een geheim rapport blijkt dat opspuiting niet erg veel langer uitgesteld kan worden. s*. V-V ff itMi - beginnen op maandag 26 september. De school wordt opgezet met hulp van de Doe-Zelf- School in Amsterdam, die inmiddels acht jaar erva ring heeft Een overzicht van de cursussen is te vin den in het magazine van de Volksuniversiteit en in een aparte bijlage van het "Doe-boek", het informatie boekje van Rotterdammers met een uitkering. ROTTERDAM Drie in sluipers hebben gisteren oog In oog gestaan met hun slachtof fers. Slechts een van de dieven kon worden aangehouden. Dat gebeurde in Hillegersberg, waar achtervolgende buurtbe woners de dader aan de politie overleverden. De 22-jarige Rotterdammer was in de Jeroen Boschlaan door een openstaande deur naar binnen gelopen. Op het moment dat hij een handtas van tafel wilde meenemen be trapte de bewoonster hem. Op haar geroep „Houd de dier' kwamen buren in actie en werd de insluiper aangehou den. Aan de Zoutzlederstraat zag een bewoner bij thuiskomst een onbekende man uit zijn woning komen. Hij verloor de vechtpartij die volgde en bleek 24 girokaarten en twee bank cheques armer te zijn gewor den. In het Zuiderparkhotel trok een inbreker zich niets aan van het geroep van de politie van een op bed liggende hotel gast, die zag dat de man bin nen kwam door het raamhor stuk te snijden met een mes. De dader verdween met een portemonnee met Inhoud. Met het "symbolisch door knippen van een onzichtbaar lint" heeft minister Smit Kroes (verkeer en Water staat) gisteren de 70voets Geul naar Europoort offi cieel opengesteld. De gering heid van deze handeling sproot niet voort uit de bezui nigingswoede van de minis ter, maar laat zich verklaren door het simpele feit dat het werk aan de Geulverdieping zich geheel onder water heeft afgespeeld. Een van de sleephopperzuigers die het karwei heeft uitgevoerd maakte intussen aanschou welijk door het optrekken van een meetlint dat 70 voet diepgang overeenkomt met 21,35 meter (foto). De diepte van de Geul zelf is nog enke le meters meer. Alleen bij hoog water kunnen de tot 70 voet afgeladen schepen (tan kers en ertsschepen) binnen lopen. Gisteren was de erts carrier Rhine Ore van het Krupp-concem het feest- schip. Bij twee voet meer diepgang dan voorheen, le verde de reis met 265.000 ton erts van Brazilië naar Erts overslagbedrijf Europoort CV een transportkostenvoor deel op van 130 150.000 gul den. Met de aankomst van de ROTTERDAM Een Rid- derkerkse verpleger ls giste ren in een Rotterdams bejaar denhuis aangehouden. De man had vijf bewoners van het te huis bestolen. Met sleutels, waarover hij tijdens de dienst in het bejaardenhuls kon be schikken, verschafte hij zich toegang tot de kamers op mo menten dat de bewoners afwe zig waren. In totaal nam hij 5.300 gulden weg. De 23-jarige verpleger ls door de Rotterdamse politie aangehouden en heeft de dief stallen bekend. Rhine Ore wijdde Europoort CV tevens haar nieuwe kade muur in, die al is berekend op diepgangen tot 75 voet. De gemeente Rotterdam is nog niet zo ver in haar denken, maar gaat wel door de be reikbaarheid te vergroten tot 72 voet. Minister Smit-Kroes (op de foto met president commissaris' prof. Rösener van het ertsbedrijf (links) en loco-burgemeester Van der Have liet blijken niet over tuigd te zijn van verdere Geulverdiepingen. Tot 72 voet zal zij Rotterdam echter zijn gang laten gaan. ROTTERDAM De Rotter damse sporthallen worden nauwelijks gebruikt door niet- werkenden. Ook het aantal huisvrouwen In de sporthal ls gering. Het zijn vooral werken de mannen en scholleren, men sen uit meer welvarende mi lieus, die de kostbare accom modaties benutten. Sporthallen zo blijkt uit een onderzoek van de Rotter damse dienst voor Sport en Recreatie worden vooral door jongere mensen gebruikt. Een kwart van de gebruikers komt van buiten de stad. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De RSV-en- quêtecommissie maakt zulke vorderingen bij haar onder zoek naar de teloorgang van het scheepsbouwconcern dat binnenkort al gesprekken plaatsvinden met "kopstuk ken" uit de periode tussen 1965 en 1971, onder wie de oud-mi nisters van Economische Za ken en hun directeuren-gene raal. Volgens commissie-voorzit ter Van Dijk(CDA) zullen de echte verhoren van betrokken hoofdrolspelers op z'n vroegst rond de jaarwisseling kunnen plaatsvinden. Tot nu toe heeft de commissie van die bevoegd heid geen gebruik hoeven ma ken. „Van niemand is ons be kend dat hij weigert om infor matie te geven of stukken af te staan," aldus vice-commissie- voorzitter Van Dam. Naar aanleiding van de krantenad vertenties die de enquêtecom missie na haar installatie zette zijn inmiddels verscheidene gesprekken gevoerd met onder andere ex-werknemers. Voor het trekken van conclu sies, of het stellen van de schuldvraag, is het volgens voorzitter Van Dijk nog veel te vroeg. „We zijn overstelpt met informatie," aldus Van Dijk. De verwerking van het mate riaal ls zo tijdrovend dat Van Na wekenlang individueel en in subgroep jes gewerkt te hebben kwam de enquête commissie gisteren voor het eerst 'vol tallig' bijeen. Achter de ta fel (v.l.n.r.) de vicevoor- zitter Van Dam, voorzit ter Van Dijk en griffier Kerkhofs. Dijk zich afvraagt of de com missie de klus wel in een jaar klaart. Bij de installatie eind maart van dit jaar kreeg de enquêtecommissie de opdracht na een jaar verslag uit te bren gen. Een probleem voor de com missie is dat ze zich moet ver plaatsen in de manier van den ken zo'n tien tot vijftien jaar geleden, aldus voorzitter Van Dijk. Iedereen ging uit van een blijvende grote economische groei, en verwachtte het mees te heil van fusies en concentra ties. Om de daden van de toen-' malige betrokkenen te beoor delen moet de commissie zich inleven zin de denktrant van destijds, aldus Van Dijk. Wasdroger Kapaciteit 4 kg. Met tijdklok en iuchtafvoer via slang. Kan op wasautomaat worden geplaatst en is verrijdbaar. H85xB59,5xD60 cm. S49T- Portable kleuren-tv Perfekte beeld-en geluidkwaliteit. Beeldbuis 37 cm. Digitale aanduiding voor 8 voorkeur zenders. H33xB45xD32 cm. 299:- Gulle kwarkschr Uit eigen banketbak kerij. Keus uit perzik- maracuja. mandarijn en aardbei. Lekker! Ca. 450 f- A Voorgetekende kerstloper Voor nu een gezellig borduurwerkje en stréks een sfeervolle kerstdis. 100 x 40 cm. .-vV- *-V Praktische hang/legkast met schuifdeuren 5 Legplanken en 1 roede. In wit of grenenstruktuur. Hl77xB100xD60cm. 225:- Bijp. opzetkast/ winterberging H50xB100x060 cm. 135:- Slagboormachine SBE401RL 400 Watt electronic. Met 10 mm boor- houder. Traploos ioerentai van 0-2700 t.p.m. Links - en rechtsdraaiend. Incl. koffer. Adviesprijs 2857- Nü ook geldig op de plaatselijke koopavond

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1