eens met Moskou-reis Brouwer I Wk Winkelcentrum brandt - Even lucht voor BSI Dijkman beslist deze week Videomarkt trekt gauw-geldverdieners aan ter meulen 180 ter meulen 'Grote Prils' Knokke voor 'An Bloem' Demonstraties pro en contra taptoe Der Spiegel onder de RVD-loep Protesttocht tegen racisme Politie vraagt hulp tandartsen Rembrandt schenkt dure tapijten asISUms- - i Fraude met tandenborstels Afteer kiachten si - I Eersteklas natuurzemen. Soepele, traangelooide na tuurzemen in een royale maat (ca. 54 x 40 cm) en van een zeer goede kwaliteit. Met opti male vochtopname._ 14&S Glorlx. Dikker en werkt beter. inh. 1 liter. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG/ROTTERDAM Gijs Schreuders (36) is met onmiddellijke ingang opgestapt als lid van de CPN Tweede Kamerfractie. Ook is hij uit het algemeen bestuur van zijn partij getreden. In een vanmorgen verzonden brief aan de CPN-top zegt hij zich onmogelijk te kunnen verenigen met de gang van zaken rond de reis naar Moskou die zijn fractieleider Ina Brouwer deze week maakt. Burgemeester Ed van Thijn van Amsterdam krabt eens achter zijn oor. Hij open de zaterdag het toernooi 'Dammen op de Dam' en werd door de 11-jarige pupillen- kampioen Marco Wiering met een paar zetten in de pan gehakt. weggeefprïjzen! Diverse prachtige plooirokken Voor een koopje. Van mooie kwaliteit struktuur polyester. Geheel gevoerd. Maten 38 t/m 46. In diverse kleuren. vanjsa^- voor CËHÉÉLÓevmO Elke stad maar ook elk provin cieplaatsje heeft tegen woordig vi deotheken. MHM Peter Oosthoek, regisseur van de bekroonde film "An Bloem", te midden van de acteurs (v.l.n.r.) Rijk de Gooyer, Kitty Courbois, Marina de Graaf en Ben Huls man. V MAANDAG 2? AUGUSTUS 198? HET VRUE VOLK binnenland 3 '04»KM: Kamerlid Schreuders stapt uit CPN-fractie In een notitie over vrede en veiligheid die het bestuur voor dit bezoek aan de Sowjet Unie heeft opgesteld, staan volgens Schreuders zaken die strijdig zijn met het verkiezingspro gramma en de uitspraken van het laatste CPN-congres. Ook het moment van de reis vindt hij uiterst ongelukkig gekozen: „De Horizontalen, de meer be houdende vleugel binnen de communistische partij, tam boereren nu enorm op interna tionale samenwerking. Hier door krijgt het bezoek van Ina Brouwer een duidelijk politie ke betekenis", meent hij. Schreuders zegt duidelijke verschuivingen te ontdekken in de opvattingen binnen het AMSTERDAM Drie man nen zijn vanochtend door de Amsterdamse rechtbank tot gevangenisstraffen van acht tot twee maanden veroordeeld wegens fraude met namaak Jordan-tandenborstels. Eén van hen had vorig jaar in Ko rea 1,5 miljoen tandenborstels besteld die eruit zagen als die van de Noorse firma Jordan. Bij het onderzoek van de zaak kwam de politie erachter dat de fiscus en de sociale verzeke ringen waren opgelicht Dat was weer aanleiding tot een grootscheeps onderzoek naar zwartwerken in de Amster damse haven. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Een enorme brand, ontstaan in een koffie shop, heeft dit weekeinde lich te paniek veroorzaakt in een blok woningen boven een over dekt winkelcentrum in Heer len. Het vuur brak 's nachts uit en somminge bewoners waren bangdat de vlammen naar hun flats zouden overslaan. De brandweer die veertig man met groot materieel inzette, kon het vuur echter beperkt houden tot drie winkels. Deze brandden totaal uit, twaalf an dere liepen rook- en water schade op. Het winkelcentrum en het blok woningen zijn eigendom van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, ABP. Politie en brandweer sluiten niet uit dat de brand is aangestoken. De totale schade wordt geraamd op 7,5 miljoen gulden. In het Noordhollandse 't Veld nabij Schagen is zater dagmiddag een 300 jaar oude monumentale stolpboerderij volledig verwoest. De bewo ners waren niet thuis. Een boot en een caravan die in de boer derij stonden, gingen ook ver loren. De schade bedraagt ruim 400.000 gulden. Zeven koeien kwamen zater dag om bij een brand in een boerderij in Viisteren bij Om men. Het vuur ontstond tijdens het werken met een slijpma chine. bestuur, ten gunste van deze Horizontalen. Mogelijkheden voor "een nieuwe communisti sche partij" acht hij langza merhand niet meer aanwezig. In een vergadering van het algemeen bestuur is Gijs Schreuders gisteren verweten zijn positie als Kamerlid "te misbruiken om meer gewicht te géven aan zijn opvattingen over de bestaande menings verschillen." Door deze opmer king was voor hem de maat vol: „Mijn opvattingen zijn me meer waard dan mijn positie in de Tweede Kamer", ver klaarde Schreuders vlak voor zijn opstappen. Partijvoorzitter Elly Ize- boud zei de beslissing van het prominente CPN-Iid te kunnen respecteren, maar voegde er direct aan toe dat het vertrek haar "veel verdriet" doet. Ina Brouwer is in Moskou ook op de hoogte gesteld. Zij zal mor gen reeds terugkeren naar Ne derland om de zaken met het hoofdbestuur te kunnen be spreken. Het Horizontaal Overleg van Communisten (OC) heeft in het afgelopen weekeinde ge weigerd enige verantwoorde lijkheid te aanvaarden voor het plotselinge aftreden van Waarheldhoofdredacteur Bart Schmidt. In een bijdrage aan de CPN-ledenkrant had het lid P. Schaper ongezouten kritiek geuit op diens functioneren. Eén der Amsterdamse partij afdelingen had bovendien in een eigen brochure om een in grijpen door het bestuur ge vraagd. „Beide discussiestukken wa ren reeds lang van tevoren bij het bestuur bekend", aldus de Horizontalen. „Ze zijn in eerste instantie zelfs als heel positie ve bijdragen beoordeeld." DEN BOSCH De Bossche schrijfmachinefabriek BSI kan bij de voormalige eigenaar Re mington Rand in de Verenigde Staten voor een miljoen gulden machines slijten. Het bedrijf krijgt daardoor even speel ruimte om door te blijven pra ten met datzelfde Remington Rand, waarmee het al bijna twee jaar in conflict is. Dat vertelde gisteravond di recteur A, Maurits na terug komst uit de VS, waar hij de afgelopen dagen is geweest sa men met bewindvoerder mr. J. Banning en commissaris prof. dr. C. Rijnvos. BSI kreeg onlangs uitstel van betaling, nadat het in fi nanciële moeilijkheden was gekomen door stagnerende verkoop en een ai twee jaar lo pend proces van Remington Rand tegen de nieuwe eige naars van de Bossche fabriek, een Arabische beleggersgroep. De Amerikanen menen dat ten onrechte gebruik wordt ge maakt van kennis die door Re mington in het bedrijf i3 ge stopt. De Amerikanen zijn er vol gens directeur Maurits niet op uit het Bossche bedrijf failliet te laten gaan. Er wordt nu on derhandeld over levering van schrijfmachines uit Den Bosch aan Remington. Een eerder aanbod op dat terrein werd door de vorige BSI-direetcur R. Schumann afgewezen, om dat de Amerikanen alleen elek- tromechanisehe machines wil den hebben en niet de inmid dels ontwikkelde elektroni sche. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG CDA-Kamer- Iid Stef Dijkman beslist mor gen of woensdag definitief of hij lid blijft van de CDA-frac- tie. Verwacht wordt dat Dijk man blijft zitten. Zelf wilde hij daar vandaag nog geen uit sluitsel over geven. Dijkman kwam in mei in het nieuws door zijn scherpe kri tiek op het functioneren van zijn eigen fractie. Een fractie meerderheid viel vervolgens over hem heen. Dijkman kon digde daarna aan zich in de vakantie te bezinnen op de vraag of hij nog langer deel kon uitmaken van het CDA. Uit het Europees Parlement verdwijnt volgend jaar Cees Berkhouwer (WD). Hij en zijn partijgenoot mr. A. Geurt- sen hebben hun partijbestuur dit weekeinde laten weten zich niet kandidaat te stellen voor de Euro-verkiezingen in juni '84. De WD-top had Berkhou wer eerder dit jaar al meege deeld dat zij hem niet meer wilde in het Europees Parle ment. De "Bourgondische le vensstijl' van Berkhouwer, zoals WD-voorzitter Kam- mlnga het noemde, ziet de WD niet meer zo zitten. Rond Berkhouwer ontstond eerder dit jaar een indieent. omdat hij op een receptie aan de haal -zou zijn gegaan met flessen wijn en andere lekkernijen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De markt voor video-apparatuur en film cassettes groeit explosief. f Naar verwacht beschikt bin- nen een paar jaar tijd de helft van de Nederlandse huishou dens over een privé-bioscoop. Nu al kijken meer dan 600.000 1 mensen wekelijks naar ge- I huurde of aangekochte'.speel- l films op hun televisiescherm. Video blijkt, volgens marke- ting onderzoek, het populairst in de lagere inkomensgroepen. „Een verzadiging van de 1 enorme vraag naar video is voorlopig absoluut niet te ver- f wachten", zegt mr. Tj. Veen stra, Hij is de organisator van de video-software-vakbeurs die Jot en met dinsdag in de RAI Jn Amsterdam wordt gehou- den. „Zestig procent van de be- «tters van een video-recorders h,uurt of koopt regelmatig öims. De overige 40 vormen dus nog potentiële klanten. I Evenals de mensen die hun ap paratuur nog moeten aan schaffen. De mogelijkheden voor de handel zijn onnoeme lijk groot." Het bedrijfsleven en de mid denstand werpen zich dan ook met de grootst mogelijk» gre- Jjgheid op de behoefte aan thuisbioscoop. In elk provincie plaatsje is sinds kort wel een t videotheek gevestigd. Ons land telt er Inmiddels al 3.000 en menig tabakswinkelier zal een omschakeling naar de ze branche overwegen. „De markt is nog altijd exclusief genoeg om er snel even in te stappen", aldus Veenstra. „Hij trekt daarom veel gauw-geld- verdieners aan. Nu zijn het vi deofilms, over twee maanden doen we wellicht weer in trim- schoenen." Het aantal distributeurs van speelfilracassettes is in één jaar verdubbeld tot veertig. Op de stands in de RAI presente ren ze een aanbod, dat varieert van „Het SS-Vrouwenkamp" tot een Doe Maar-specia! of een educatieve kinderfilm. De collecties zijn zo groot, dat je een mensenleven lang Iedere dag naar een andere film kunt kijken. De meest bekeken pro- duktie in Nederland is tot nu toe „The Deerhunter", die met een behaalde omzet van f500.000 goed was voor een platina onderscheiding. Seksfiima worden vooral ge waardeerd. Naast het „mens onterende geweld" zoals de aanprijzing in de catalogus luidt van de sadistische na zi's, is iedere andere pornolief hebberij in het cassettepakket vertegenwoordigd. Veertig percent van de thuiskijkers draait regelmatig zo'n film. Een stabiele groep, die de „he te poesjes" en de „wellustige verpleegsters" van het witte doek nog jaren achtereen werk garandeert. Een heel andere categorie van films vormen die van de vorstenhuizen. Er zijn al vi deocassettes van het huwelijk van Lady Dl en prins Charles beschikbaar en de kans be staat, dat ook het Oranjehuls binnenkort in de huisbioscopen een avondvullend programma verzorgt. Op dit moment zijn er besprekingen tussen de Rijksvoorlichtingsdienst en de Centrale Afdeling van Biblio theken in ons land, die op be scheiden schaal al videoban den uitlenen. De videomarkt is met name geïnteresseerd In familiefilms van Oranjes, die nu nog In archieven liggen. Volgens distributeur Corne lia VErwey wordt uit een Zweeds onderzoek duidelijk, dat het dikwijls jonge echtpa ren met kinderen zijn die thuis films kijken. Die groep behoort niet tot het gemiddelde bio scooppubliek, dat Jeugdiger is en in veel gevallen alleen staand. De thuisbioscoop is zijns in ziens dan ook geen bedreiging voor de echte cinema. De videotheken willen hun pakket wel vaker en beter af stemmen op de kassuccessen van de bioscopen. „We reage ren steeds alerter", zegt beurs- organisator Veenstra. „Een film als „De lift" is nu ai in de handel. We hebben de Ollie B. Bommel-film op de band en binnenkort presenteren we „De vierde man" aan de kijkers." Dankzij de betere samen werking tussen de Bioscoop bond en de videodistributeurs gelooft Veenstra dat het met de piraterij in illegale kopieën snel afgelopen zal zijn. „Het Openbaar Ministerie pakt dat probleem godzijdank eindelijk streng aan. Daarbij is in ja nuari de stichting Video-Veilig opgericht, die in overleg met Justitie en de videotheekhou ders de strijd tegen de pirate rij gaat aanbinden. Het duurt niet lang meer of we zijn van die ellende verlost", verzucht Veenstra. «i* KNOKKE De •nieuwe Nederland se speelfilm "An Bloem", die don derdag in de Ne derlandse biosco pen in première gaat, is gisteren onderscheiden met de "Grote Prijs" van het filmfestival van Knokke-Heist. "An Bloem", het speelfilmdebuut van toneelregisseur Peter Oosthoek, is gebaseerd op het toneelstuk "Schei- den" van Ton Vor- stenbosch die ook het scenario voor de film maakte. "An Bloem" is het verhaal van een vrouw die na twin tig jaar ogenschijn lijk gelukkig huwe lijksleven vertrekt om elders een nieuw leven te be ginnen. De belangrijkste rollen in de be kroonde film wor den gespeeld door Kitty Courbois, Re- nee Soutendijk, Mmarina de Graaf, Rijk de Gooyer en Ben Hulsman. BREDA Een groep van onge veer vijftig mensen heeft zaterdag avond voor het KMA-gebouw in Breöagedemon- streerd tegen de Nationale Taptoe. Deze wordt ook de ze week nog in Bre da gehouden. De demonstranten keerden zich tegen de deelneming van militairen aan de hoofdzakelijk civie le taptoe en wilden ook dat de kazer nes uit Breda ver dwijnen. Een groepje tegen-de monstranten voer- de een spandoek mee met de tekst "Linkse leuzen ma ken geen vrede". De drie eerste Tap toe-voorstellingen waren vorige week met 9000 toe schouwers uitver kocht. DEN HAAG Juri dische deskundi gen gaan in op dracht van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) het laatste nummer van het Westduitse weekbiad Der Spie gel doorvlooien waarin een artikel staat over de hu welijksproblemen van koningin Bea trix en prins Claus. Tot deze stap is besloten omdat Der Spiegel in tegenstelling tot de Westduitse boule vardbladen die ook over de affaire pu bliceerden wordt aangemerkt als een serieus blad. Der Spiegel z' u oorspronkelijk vori ge week al met het verhaal zijn geko men maar vond het verstandiger het eerst voor te leg gen aan haar juris ten. In het artikel wordt nu verwezen naar uitspraken, gedaan door enke le Nederlandse free-lance journa listen. AMSTERDAM Ongeveer 5000 f mensen hebben za terdag in Amster dam deelgenomen aan een demon stratie tegen racis me naar aanleiding van de moord op de 15-jarige Antil liaanse jongen Ker- win Duinmeijer. Hij werd vorig week eind doodgestoken door een 16-jarige jongen die tegen over de politie ver klaarde "een hekei aan zwarten' te hebben. De demonstranten voerden spandoe ken mee met leu zen als "Wie nu, Glimmerveen" en "Janmaat uit de kamer". In de Vij zelstraat dreigde het tot een botsing te komen tussen de demonstranten en sympathisanten van de Centrum partij, maar orde diensten wisten een handgemeen te voorkomen. Wet houder Etty ver klaarde dat de ge meente de oorlog heeft verklaard te gen het racisme. Hij werd verschil lende malen onder broken door men sen die de gemeen te verweten het slechts bij woorden te laten. De Surinaamse be langenvereniging Loson is veront waardigd dat po gingen zijn gedaan Surinaamse de monstranten te fil men en fotografe ren. Dat zou ge daan zijn door de Liga van Surinaam se patriotten, die banden zou heb ben met de Suri- naamse ambassa de in Den Haag. ALMERE De po litie in Aimere heeft 7000 brieven ver stuurd naar alle be kende tandartsen en tandtechnicl in ons land. Aan de hand van een odentogram (be schrijving van het gebit) hoopt de po litie achter de iden titeit te komen van de 20-jarige vrouw. die woensdag dood in een sloot bij Ai mere in gevonden. Het is de eerste maal dat op die grootscheepse ma nier tandheelkundi ge medewerking wordt Ingeroepen. Van de 100 tips die na een opsporings bericht via de tele visie zijn binnenge komen is een groot aantal nagetrok ken, zonder resul taat. Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw is gewurgd. Het lijk werd in een plastic folie gewik keld en in de sloot geworpen. Alle mo gelijke leveranciers van dit soort plastic worden gezocht. APELDOORN Het rijksmuseum Paleis 't Loo heeft van de vereniging Rembrandt twee kostbare wandta pijten gekregen. Het cadeau, aange boden vanwege het 100-jarige bestaan van de vereniging, krijgt een plaats in de zalen van ko ning-stadhouder Willem III van het musuem dat mo menteel grondig wordt gerestau reerd en in de loop van "84 voor het publiek zal worden opengesteld. De ta pijten worden in ontvangst genomen door prinses Mar griet. DEN HAAG Het aantal zaken waar in beroep tegen be slissingen van me dische tuchtcolle ges wordt inge steld, is vorig jaar met ruim 30 pro cent gestegen. De achterstand in de behandeling van zaken groeide daardoor. In totaal werd vorig jaar te gen 137 zaken be roep ingesteld.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1