mmmêm Bejaarden ongerust n tweede honk over renovatie Ontmoeting redacties verenigingsbladen door Rein Woliers Bingo Lentefeest Willern en Sjoukje de Waard: "Ons~stekkie zouden wij voor geen goud willen missen." Vliegeren "Wij bren gen hier een heerlijke va kantie door," aldus het Rotterdam se echtpaar Gerrit en Fenny van der Meulen. Fraai Misverstanden SCHIEDAM -— De eerste sleutels van de super geïso leerde nieuwbouwwoningen in Woudhoek Noord zijn eind vorige week aan de eerste bewoners overhandigd. Het gaat om acht eengezinswoningen aan het Hoepel- makersdreef. Deze week zullen de eerste sleutels voor een aantal portiekwoningen worden uitgegeven. Voor lopig zal nog geen officiële aandacht aan 'de eerste sleutels' worden gegeven. Het ligt in de bedoeling in een later stadium een officieel tientje aan de bewoning te geven. Angstig gevoel Geen verwarming Schiedammer John Middelkoop was zaterdag al druk bezig zijn zonnewoning aan het Hoepelmakersdreef in te richten. "Ik hoop dat het lukt," zegt John over de energiebesparing die door allerhande maatregelen verkregen moet worden. aC r..*. HET VRIJE VOLK :-T- '!.■■■- MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 ROTTERDAM EN OMGEVING ons plekkie is „Deze caravan heb ik zes jaar geleden gekocht voor ƒ9.500,-. Maar wat is geld? Voor ons is dit stekkie onbe taalbaar als je het vertaalt in het plezier dat wij er aan be leven." "trots toont Sjoukje de Waard (63) haar fraai ver bouwde tweede honk op het vakantie- en recreatiecen trum De Hertenwei in het Brabantse Lage-Mierde. Hou ten wanden, vaste vloerbedek king, een fraaie slaapkamer en een zo mogelijk nog mooie re natte ruimte. „Allemaal zelf gedaan," glundert Willem de Waard (68) vanuit zijn luie stoel en beschut door een (ook al zelf gemaakte) markies tegen de felle zon. „Wij vertoeven méér op de camping dan thuis in Rotter- dam-Lombardfjen. Ach, hier heb je van alles bij de hand. Je kan met de auto alle kan ten uit en de omgeving is schitterend. Ik fiets graag en daarnaast is er genoeg onder houdswerk aan en rond de ca ravan om je niet te vervelen. Als we geen zin hebben, zoals nu, genieten we van de rust. Alleen die wespen, hé. Zo veel van die krengen hebben we nog niet één jaar gezien. Lastig hoor, je kan bulten nauwelijks iets zoets consu meren." Sjoukje de Waard haalt de was van de lijn en zegt ver ontschuldigend: „Ook op de camping gaat voor een vrouw het gewone huishoudelijke werk door. Ik hoop dat wij hier nog vele jaren kunnen kamperen. Op onze oude dag hebben wij dat best verdiend. Niet dan?" 'De drukkende hitte weer houdt Frans Kiesewetter (62) er niet van het dak van zijn caravan aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, „Onderhoud is noodzakelijk voor het voortbestaan var. Je wagen," legt hij puffend uil. JEk zou niet graag hebben dat het dak er bij een felle storm wordt afgeblazen. Bij een, kennis is dat onlangs ge beurd en dat kwam omdat de klinknagels van de afwate- ringsgootjes waren doorgerot. Mijn daknagels zijn ook een flink eind op streek en daar om vernieuw ik ze." Frans daalt van zijn hoge werkstek af, droogt de stoeien („het heeft hier gisteravond flink gestortregend") en voor ziet deze van kleurige dekjes. Als we zitten completeert Franclen Kiesewetter (62) de kring. Ze heeft een hesje aan getrokken. „Ik vind het wat gênant jul lie in mijn bh te ontvangen," zegt ze wat verlegen. „Maar- het is ook weer zo warm hé. En bovendien ia het onze werkdag." „We 3taan op deze camping nu 22 jaar," zegt hij. „Voor ons het einde, dit recreatie centrum. 0e beheerders doen er ontstellend veel moeite voor het alle kampeerders naar hun zin te maken. Voor kinderen zijn er nagenoeg da gelijks activiteiten en ook de ouderen komen aan him trek ken." Franclen en Frans wonen in Rotterdam-Spangen. Hij: „Alleen jammer dat ik al twee jaar werkloos ben. Vanaf de -jchooibanken heb ik gewerkt U een garage in de Batavie renstraat. Twee Jaar terug werd ik overbodig verklaard. Ik heb't daarmee knap moei lijk gehad. Van de ene op de andere dag heb je geen doel meer. Nu ben ik daar geluk kig een beetje oveheen en kan het me niet zo erg veel meer scheien." Verderop geniet Fenny van der Meuien (26) in haar zwar te bikini van de goudgele stralen. Haar man Gerrit (27) ligt in dé schaduw aan zijn pijp en leest een boekje. Hond Boris („een ROTEB-terriër," grapt Fenny) vindt het maar niks dat we de rust verstoren en maakt dat fel blaffend dui delijk. Het dier blijkt keurig opgevoed. Na een „koest" ver trekt hij, met de staart tussen de poten, de caravan in. „Deze caravan is van mijn ouders," vertelt Fenny. „Mijn man en ik mogen hem gebrul- ken tijdens onze vakantie. De ze week blijven wij hier en volgende week gaan wij naar Luxemburg. De laatste week brengen we weer hier door, maar laten we daar niet over praten. Uiteindelijk is dit on-, ze eerste vakantiedag. Mijn ouders staan hier nu 14 jaar. *n Heerlijke camping. We zitten midden in de bos sen en wat is er nou rustge vender dan dat?" Fenny vertelt te werken als „kaasmeisje" bij de firma Berkhout in Rotterdam en voegt er nog aan toe dat ze drie jaar met Gerrit is ge trouwd en dat ze nog geen kinderen hebben. Hij: „Ik vermaak me hier prima. We houden ook wel van 't strand, maar dan niet langer dan één dag. Ik werk in Rotterdam voor een adres- seerbureau. ja, óók voor Het Vrije Volk mogen wij af en toe adresseerwerk doen. Best leuk werk," zegt hij nog. Op de dag van ons bezoek blijkt de vliegbasis Gilze- Rijen weer ijverig te moeten oefenen met F-16 straalja gers. De machines gieren als lastige muggen boven de camping, alleen is hun aantal decibellen duizenden malen groter en dat verstoort de rust in hevige mate, „Het zijn krengen, die vlieg tuigen," mompelt Art van •Sliedrecht (30) boos. „We heb ben niets dan last van die la waaimakers. Ze moesten een •vliegverbod krijgen. Als ge bruikers van de camping mo gen we niet eens vliegeren. Ais kinderen toch een vlie gertje oplaten, komt er prompt een telefoontje van de vliegbasis of we die weer wil len inhalen. Moeten ze ge woon wat hoger vliegen en niet de boomtoppen afsche ren. Ja, ze vliegen af en toe zo laag over dat het beangsti gend Is." Thea van Sliedrecht (29) schuift stoelen bij en schenkt cola. Dochter Wendy (2) Iaat kraaiend weten dat ze ons be zoek op prijs stelt en dartelt vrolijk om ons heen. Zoon Pa trick (5) zegt vanaf het cara vantoilet dat ook hij aanwe zig is. „Deze caravan is van mijn schoonouders," vertelt Frans. „We mogen hem gebruiken om de vakantie in door te brengen. Onze laatste week, jammer eigenlijk. Het is weer veel te snel gegaan." Zij: „We zijn graag op deze camping. Het is hier altijd rustig en er wordt veel geor ganiseerd voor de kinderen. Je komt hier weer helemaal tot rust. We wonen in de Hein- lantstraat in Rotterdam- Bloemhof. Da's best een rusti ge en leuke woonbuurt, maar toch weer niet te vergelijken met hier. Ach, de zee hoeft voor ons niet. Met kleine kin deren is het strand niets." Art wil nog kwijt dat hij met plezier als electriciën werkt voor het bedrijf G.T.I. Het vakantie- en recreatie centrum De Hertenwei (Wel- lenseind 7, Lage-Mierde, Art van Slie drecht met zijn vrouw Thea en kin deren Wen dy (midden) en. Patrick: "Heerlijke camping, al leen jammer van die overgieren- de vliegtui gen. Die ver-, zieken veel van de rust." tel.04259 - 1295) ligt in een bosrijke omgeving, naast Landgoed De Utrecht, dat 3000 hectare bos, heide en vennen biedt en vrij toegan-' kelijk is. Het centrum zelf is 20 hectare groot en is bijzon der ruim ingedeeld. i'; De Hertenwei biedt plaats aan 275 stacaravans, heeft, plaats voor 175 tijdelijke, kampeerders en telt honderd; bugalows. Alle plekken zijn? voorzien van water en elektri-J citeit en zijn aangesloten op de riolering. Voorts biedt het centrum alle denkbare en ondenkbare faciliteiten. De voorzieningen, (zwembad, tennisbanen, bin nenbad, sauna, restaurant, kampwinkel enz.) zijn ultra modern en voldoen aan de nieuwste eisen. De jaarplaats kost ongeveer 1.800,-. De Hertenwei is een fami-, liebedrijf dat wordt gerund door de gebroeders Harm (41) en Jules (42) Maillé. In totaal staan tien vaste perso neelsleden het hele jaar pa raat voor de gasten in hun „recratiedorp". „Ons centrum wordt al 31» jaar door de ANWB erkend.), Het is indertijd opgezet door. onze ouders. Dat kwam om;; dat wij als niet-katholieken ii deze streek een beetje uit déf toon vielen. Als er kampeer, ders waren die bij katholié| ken niet zo gewild waren,: werden zij naar ons gestuurd.» Zo is't eigenlijk al net na dé- Tweede Wereldoorlog begon nen," legt Harm lachend uit .ij Hij is de man die de techni; sche scepter over de camping; zwaait en zijn broer Jt doet dat over de admlnistrai tie. De gemeente Lage-Mierde,.. vaart wei bij het gebeuren op. De Hertenwei: jaarlijks bren gen de gebruikers van het re creatiecentrum zo'n halve toé' aan toeristenbelasting in het- gemeentelijke laatje. Dat zffl- ook de reden zijn de De Her tenwei mag uitbreiden met 21 plaatsen. ft' 'f Plezier van SCHIEDAM Veel bewo ners van het Emma- en het Nleuwlandflat, welke op dit moment worden gerenoveerd, hebben bij de indicatiecom missie een aanvraag voor een plaats in een verzorgingste huis gedaan. Zij deden dit uit onrust en spanning ontstaan door de renovatie. Dit staat te lezen in het jaar verslag over 1982 van de indi catiecommissie. De commissie bepaalt of een bejaarde in een tehuis kan worden opgenomen. Na de aanvraag brengt zij ad vies uit In de vorm van urgen ties. Het signaleren van knelpun ten In de bejaardenzorg noemt de commissie een van haar ta ken. „Het gevaar van hospitall- satie is groot, als een soepele uitplaatsing van ziekenhuis of verpleegtehuis niet mogelijk is," zo geeft de commissie een van de knelpunten aan. Als er geen doorstroming is, kan een bejaarde niet terugkeren naar een minder- intensieve vorm van verpleging. De commissie dringt aan op de bouw van een verpleegte huis in Maassluis. Dit moet het tekort aan bedden in verpleeg tehuizen opvangen. Er wordt volgens de commissie teveel beroep gedaan op gezins- en bejaarden verzorgers. De commissie heeft in 1982 264 maal een advies gegeven. Honderdvijfennegentig maal was dat positief. Volgens de commissie bestaan er misver standen over hoe een urgentie- verklaring gezien moet wor den. Vaak worden de urgen ties, die van één tot zeven lo pen, aan de hand van het cijfer beoordeeld. „Een urgentie geeft de categorie aan waarin de problemen van de betrokke ne liggen," zegt de commissie. De urgentie zeven is wel de hoogste in getal, maar niet het meest urgent. In de indicatiecommissie hebben onder anderen een arts .en twee maatschappelijk werksters zitting. Luxor theater, tel. 138326: I Ahoy, tel. 812122: Orgelshow, „My Fair Lady", ma..20.15 uur j dl. 13-18 uur Eerste zonnewoningen Woudhoek Noord klaar Alhambra 1, tel. 330293: Thé Hunger (16) 2, 7 en 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: Por- ky's 2 de volgende ochtend (16) 2 en 6.45 uur. Sophie's Choice (16) 9 uur Calypso 1, tel. 131855: Blue Thunder (12) 2. 7 en 9.30 uur Calypso 2, tel. 131855: Local Hero (a.l.) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Calypso 3, tel. 131855: Merry Christmas Mr. Lawrence (16) 2, 7 en 9.30 uur Centraal, tel. 138210: Die Mftdchen von St. Tropez (18) 12.45, 1.45. 3.15, 4.45, 6.15, 7.45 en 9.15 uur. Di. en wo.: Sound of love (18) Cineac AD (Beurs), tel. 138082 Octopussy (12) 2, 6.45 en 9.30 uur Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Ator, the fighting eag le (16) 2 Cinerama 1, tel. 115300: Psy cho II (16) 1.45, 7 en 9.30 uur Cinerama 2, tel. 115300: Flashdance (a.l.) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Cinerama 3, tel. 115300: Even en oneven (a.l.) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Cinerama 4, tel. 115300: Star- wars en The empire strikes back (a.l.) 1.15 en 7 uur Cinerama 5, tel. 115300: 'n Schot in de roos (18) 2, 7 en 9.30 uur Corso, tel. 121110: High road to China (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.) 8 uur, zo. 2 en 8 uur Lumière 1, tel. 117755: Porky's 2 de volgende ochtend (16) 2, 7 en 9.30 uur Lumière 2, tel. 117755: The meaning of life (16) 2, 7 en 9.30 uur Lumière 3, tel. 117755: Breath less (16) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Lumière 4, tel. 117755: „Hot Bubblegum" in het leger (16) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Metro 1, tel. 844393: In de' klauwen van het duister (16) dag. 2 uur Metro 2, tel. 844393: vrouwtjes om bij aan te leggen (18) 5 uur. Kuifje en de zonnetempel (a.l.) 2 uur Rex, tel. 772793: Satljnzachte lusten (18) 10-22 uur Jaiihouse sex (18) Thalia, tel. 111555: Octopussy. (12)2, 6.45 en 9.30 uur Hellevoetsluls, Tlvoli, lel, 01883 - 12608: 48 hours (16) 21.30 uur. Raiders of the lost ark (12) 19 uur. SCHIEDAM Ook deze week barst op donderdagavond weer een bingo los in het gebouw van de stichting Lente feest aan de Broersvest 101. Om acht uur pre cies zal het eerste nummer worden omgeroepen. Om zeven uur gaat de zaal open. De op brengst van het spel komt geheel ten goede aan het werk dat de stich ting verricht voor bejaarden, gehan dicapten en men sen die slecht ter been zijn. Op vrij dag wordt er van tien uur 's ochtends tot drie uur 's mid- Vijf gegadigden voor de eer ste acht opgeleverde woningen hebben al definitief 'ja' gezegd. Een aantal mensen was net te rug van vakantie en kon nog geen uitsluitsel geven. De Schiedammer John Mid delkoop (28) was zaterdag al druk doende zijn zonnewoning in te richten. Hij hoorde op één augustus dat hij met zijn vrouw Ineke (26) en dochtertje Laura -(Hó) voor het huis aan de Hoepelmakersdreef num mer één in aanmerking kwam. "Het is te hopen dat het goed uitpakt anders moet ik een breicursu3 gaan volgen," merkt hij lachend op. "Sinds ik de brochure heb, heb ik toch een beetje angstig gevoel. Daar staat namelijk in dat als het eventueel te koud zou worden, je altijd nog een straalkacheltje kunt aanschaf fen, ha, ha." .John zegt zelf dat hij zich nog nooit druk heeft beziggehouden met energiebe sparing maar dat hij het nu leuk vindt cm een supergeïso- leerde woning te betekken. "Het lijkt me wel een kick om energie te besparen. Dit soort woningen wordt echter pas in teressant als ze op grote schaal gebouwd zouden wor den," vindt John die sociaal- cultureel werker van beroep Is. Middelkoop betaalt 630 gul den per maand aan kale huur voor zijn hoekwoning. Voor dat geld heeft hij een vier kamer woning die op het zuiden ge bouwd is. Alle ramen hebben aan de buitenkant luiken die, als het donker wordt, gesloten moeten worden om een zo groot mogelijke besparing te krijgen. De ramen zijn van zelfsprekend voorzien van dub bel glas. Ook de muren zijn tot in de puntjes van Isolerend materiaal voorzien. Bezoekers zullen in de ka mers geen centrale verwar ming aantreffen. De warmte van de zon en de geiser In de keuken moeten voor de ver warming gaan zorgen. In de muren lopen luchtbuizen. Door midel van een ventilatiesys teem wordt de warme lucht van de gijser door het huls ge blazen. Dit alles moet ervoor zorgen dat er niet meer dan 200 kubie ke meter gas per jaar wordt verbruikt. In een gemiddelde eengezinswoning ligt het ver- bruik rond de 2500 kubieke me-' ter per jaar. Óp de eerste verdieping valt een hard roze buis op die bij het ventilatiesysteem hoort. "Ik denk dat veel bewoners die wel zullen verven," zegt John. In de keuken is de buis opval lend blauw. "Ik vind dat wel geinig staan." In de toekomst zal John een aantal keren be zoek krijgen van onderzoekers die na zullen gaan In hoeverre het zonnewonlngenproject slaagt. SCHIEDAM Er komt een ontmoetingsdag In Schiedam voor de redacties van vereni gingsbladen In ons land. De re dactie van Nexus, het maand blad van de Rijnmondband, wil op vijftien oktober de re dacties bij elkaar krijgen. "Het is de bedoeling dat we dan In formatie uitwisselen over het werk," geeft Robert Timmers van de Rijnmondband de re den voor een dergelijke ont moetingsdag weer. dags een rommel-' markt voor de deur van het gebouw ge houden.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2