e m &WI8ÉÊP mm - -ï Penning meesters aan banden S€ w viert feest m '■m têtiiBr 'tI Twee nieuwe raadsvrouwen m m bloseopen Bouw een kasteel op de Rotterdamsedijk Vacatureslop voor beroepskrachten Spaland Ruiters vallen in de prijzen m plllllll '-'?K vandaag en morgen mmsgSMStmsm Sch Ventilatie ffe;- v mt:* Controleurs nu ook officieel bevoegd De gemeente is bezig met het aanleggen van een klein park aan weerszijden van de Ha nreweg Een subsidie-aan vraag bij hel mi nisterie van Landbouw en Vis serij is onlangs goedgekeurd. Het park wordt an derhalve kilome ter lang en vijftig tot honderd meter breed. Er zullen fietspaden, wan del- en weidepa- den worden aan gelegd, de beplan ting wordt verbe terd en er zullen een aantal kleine bruggetjes ko men. Door de aanleg van het park komt er een betere aansluiting op het gebied Midden Delfland. Een deel van het park is al gereed. Jenny en Hillie de Jonge hebben een groots feest opgezet om de „verjaardag' van Quibus te vieren. OTTERDAM EN OMGEVING Aanrijding Diefstallen t I HET VRUEVÖLK Schiedam 14 WOENSDAG 31-AUGUSTUS 1983 Schuttersveld krijgt 92 'unieke' woningen) De maquette van de wonin gen die op het Schuttersveld worden gebouwd. Het blokje rechts op de voorgrond stelt het garagebedrijf Koster op de Burg. Honnerlage Gre te- laan voor. SCHIEDAM Op het Schuttersveld komen 92 'unieke' woningen. In de nieuwbouw worden vier maatregelen tegelijk toe gepast die het energiever bruik moeten beperken. Een warmtepomp, een serre- aanbouw. een ventilatiesys teem voor warmteterugwin- ning en een optimale isolatie moeten er voor zorgen dat het gemiddelde gasverbruik voor verwarming per woning niet boven de zeshonderd kubieke meter per jaar komt. Het lan delijk gemiddelde van het gas verbruik in een eensgezins wo ning bedraagt ongeveer 2000 kubieke meter. Omdat tn ons land de vier maatregelen nog niet eerder in één woning zijn verwerkt, heeft de gemeente bij het mi nisterie vsLn Volkshuisvesting een aanvraag ingediend voor een PREGO subsidie. De af korting PREGO staat voor Proefproject Rationeel Ener giegebruik in de Gebouwde Omgeving. De maximale sub sidie bedraagt twee ton. De gemeenteraad en het mi nisterie moeten het plan nog goedkeuren. De gemeente hoopt dat voor het eind van dit jaar de eerste paal de grond In kan. Met een gemiddeld verbruik van zeshonderd kubieke meter gas voor de verwarming zit de gemeente onder het streefgetal van duizend kubieke meter wat aangehouden wordt bij het maken van plannen voor nieuwbouw. Een van de 'snuf jes' die daar toe bijdraagt i3 de warmtepomp. Dit systeem pompt het grondwater op dat onder alle weersomstandigheden een temperatuur van ongeveer tien graden Celslus heeft. Het lei dingwater kan in de winter een temperatuur van net boven het vriespunt hebben waardoor het meer energie kost om dit op te warmen tot bijvoorbeeld vijfentwintig graden. De serre-aanbouw is te ver gelijken met de kassen van de tuinders. De lucht in de glazen aanbouw wordt door de zon verwarmd. Deze warmte dringt ook in de woning door. Het ventilatiesysteem zuigt de lucht uit de kamers op, ver warmt deze en blaast de lucht weer terug in de woning. De lucht in de kamers is al 'voor verwarmd', en het kost dus niet veel energie om het op een behaaglijke temperatuur te krijgen. De isolatie, zoals dubbele ra men en isolatielagen in de mu- SCHIEDAM Het bestuur van de Partij van de Arbeid overweegt een 'handboek voor de penningmeester' te maken. Misverstanden over vermeen de frauduleuze handelingen van penningmeesters zouden hiermee in de kiem kunnen worden gesmoord. Het handboek voorkomt dat elke nieuwe penningmeester opnieuw begint met een eigen administratief systeem. Het voordeel ervan is ook, dat be grotingen en verantwoordin gen op steeds dezelfde en dus vergelijking mogelijk maken de wijze aan de leden worden gepresenteerd. i In het verleden werden twee ex-penningmeesters door het PvdA-bestuur beticht van fi nancieel wanbeheer. Een door het Gewest ingestelde onder zoekscommissie onder voorzit terschap van oud-burgemees ter Arle Lems wees uit dat bei de penningmeesters zorgvul dig waren omgesprongen met de kasgelden. Het zou allemaal zijn ontstaan omdat vrijwilli gers op verschillende manie ren de kas bijhouden. Het handboek is één van de aanbevelingen die de commis sie Lcms heeft gedaan. Het be stuur neemt ook andere aanbe velingen over. Zo zullen voort aan ook de kandidatenlijsten voor gemeenteraadsverkiezin gen worden samengesteld door een onafhankelijke commissie. SCHIEDAM Het Instituut Sociaal Raadslieden krijgt in oktober hoogstwaarschijnlijk weer twee nieuwe raadsvrou wen. De sollicitatiecommissie heeft mevrouw M. C. Kwak- kelsteln-Doombos en mevrouw J. Dekkers voorgedragen. De belde raadsvrouwen zullen elk twintig uur voor hun rekening nemen. Zij krijgen een arbeidscon tract van een half jaar omdat in die tussentijd wordt beke ken welke taken het Sociaal Raadslieden instituut in Schie dam het best kan vervullen. ren, moet er tenslotte voor zor gen dat de warmte ook inder daad in de woning blijft. Tussen de tien en vijftien mensen uit het woonwagen kamp Hof van Sirene hebben zich al voor de nieuwbouw aangemeld. De bewoners van het kamp hadden de eerste keus. Ook bewoners van Nieuwland komen voor de wo ningen in aanmerking. Na voorbesprekingen met de mogelijke toekomstige bewo ners, la besloten om, voor het eerst in Schiedam, drie-kamer woningen op de begane grond te bouwen. Meestal worden de grotere woningen op de begane grond gesitueerd. In totaal komen er 30 vijfka merwoningen, 6 vierkamerwo- nlngen, 15 driekamerwoningen, 40 tweekamerwoningen en 1 In validewoning. Met het project is een bedrag van bijna twaalf miljoen gulden gemoeid. SCHIEDAM Zwartrijders in de tram kunnen in de toe komst ook in Schiedam door RET-controleurs op de bon ge slingerd worden. Tot nu tot was een dergelijke bepaling nog niet In de Algemene Poli tieverordening (APV) opgeno men, De controleurs hadden officieel geen bevoegdheid op het Schledamse deel van het lijn l-traject, de Rotterdamse dijk, De RET heeft de gemeente verzocht, nu de lengte van het traject aanzienlijk vergroot wordt richting Woudhoek, de APV wat betreft het zwartrij den te veranderen. i %>S. ?M. Ek T w k* *v.H'. SCHIEDAM Café Qui bus aan de Lange Haven be staat zondag precies negen jaar. Reden voor de mede werkers van het café om weer eens een groot feest te bouwen. Vanaf 's middags twee uur zijn er tal van acti viteiten, zoals poppenkast, een optreden van een clown en een fakkeloptocht Ook worden er, een primeur voor Schiedam, waterfietswed- strijden gehouden in de Lan ge Haven. Twee mensen die vanaf het begin bij café Quibus wa ren betrokken, zijn Jenny en Hillie de Jonge. Zij hebben in de loop der jaren de veran deringen binnen Quibus van dichtbij meegemaakt "De idealen waarmee wij Quibus begonnen, zijn niet meer te rug te halen", aldus Jenny. "Onze bedoeling was het op zetten van een theatercafé met veel ruimte voor sponta ne invallen. Als iemand uit het publiek zin had om iets te doen of te laten zien dan waren ze daar vrij in. Maar op een gegeven moment werd het duidelijk dat het al tijd dezelfde mensen zijn die 'spontaan' iets doen. Dat be gon vervelend te worden." Daarom wordt er de laat ste tijd van te voren bekeken wat een groep of artiest te bieden heeft. "We proberen zoveel mogelijk variatie aan te brengen In ons program ma. Er treden hier jazzgroe- pen op, volksmuzikanten, theatergroepen en popgroe pen. Geen punk of new-wave- groepen overigens, want we proberen de geluidsoverlast zoveel mogelijk te beper ken," vertelt Hillie. Ook zondag zijn er ver schillende soorten muziek en theater te zien en te horen. Kees Ouwejans en Peer van den Burgh zingen en spelen kroeg- en zeemansliederen op de Groene Vrede, het schip van Guus Klepke dat ter gelegenheid van het feest voor Quibus ligt afgemeerd. Aan boord van het schip is een mobiele biertap opge steld. Elke feestvierder kan zich op deze middag laten beschilderen door het 'Qui bus Grimage Team'. In het café zeil Is er poppenkast en zal clown Bobo optreden. Op de boot staat een kraampje waar warme en koude hap jes uit Turkije te krijgen zijn. Ondertussen vinden op het water van de Lange Haven waterfiets-wedstrijden plaats. "Ik opperde het idee bij Ruud Piilard van de VVV. Toen werd ik van al lerlei kanten overspoeld met enthousiaste reacties. Dat betekende dus dat Ik er aan vast zat", zegt Jenny. De wa terfietsen blijven na het feest nog veertien dagen lig gen omdat de winkeliersver eniging ze wil gebruiken tij dens het Lange Havenfeest. "Als het een groot succes wordt, dan huren we ze vol gend jaar weer. Dan blijven ze hier de hele zomer." Het feest van het negen jaar jonge café Quibus wordt besloten met een fakkelop tocht (voor ledereen zijn fak kels beschikbaar) en een op treden van de uit Guinee af komstige percussiegroep Fa- tala, die op het ogenblik een tournee door Nederland maakt. De groep bestaat uit acht muzikanten en dansers. Er wordt op originele Afri kaanse instrumenten ge speeld. Alhambra 1, tel. 330293: The Hunger (16), 7 en 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: Por ky's 2. De volgende ochtend (16) 6.45 uur. Sophie's Choice (16) 9 uur Calypso 1, tel. 131855: Blue Thunder (12) 7 en 9.30 uur Calypso 2, tel. 131855: Local Hero (a.l.) 6.45 en 9.15 uur Calypso 3, tel. 131855: Merry Christmas Mr. Lawrence (16) 7 en 9.30 uur Centraal, tel. 138210: Die MSdchen von St. Tropez (18) 6.15, 7.45 en 9.15 uur: Sound of love (18) Cineac AD (Beurs), tel. 138082 Octopussy (12) 2 6.45 en 9.30 uur Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Ator, the fighting eag le (16) 7 en 9.30 uur Cinerama 1, tel. 115300: Psy cho II (16) 7 en 9.30 uur Cinerama 2, tel. 115300: Flashdance (a.l.) 6.45 en 9.15 uur Cinerama 3, tel. 115300: Even en oneven (a.l.) 6.45 en 9.15 uur Cinerama 4, tel. 115300: Star- wars en The empire strikes back (a.l.) 7 uur S Cinerama 5, tel. 115300: "n Schot in de roos (18) 7 en 9,30' uur s Corso, tel. 121110: High road k to China (a.l.) 7 en 9.30 uur Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.) 8 uur Lumiere 1, tel. 117755: PorkyV 2. De volgende ochtend (16) 7 en 9.30 uur Lumiere 2, tel. 117755: the meaning of life (16) 7 en 9.30 uur Lumiere 3, tel. 117755: Breath less (16) 6,45 en 9.15 uur Lumiere 4, tel. 117755: "Ho! Bubbiegum" in het leger (16), 6.45 en 9.15 uur Metro 2, tel. 844393: Vrouwtjes om bij aan te leggen (18) 5 uur--- Re*, tel. 772793: Satijnzachte f lusten (18) 10-22 uur Jailhouse" u se* (18) Thalia, tel. 111555: Octopussy (12)6.45 en 9.30 uur Tivoli. Hellevoetsluis, tel. 01883 - 12608: 48 hours (16) 19 uur, Raiders of the lost ark (12) 21,30 uur. di. 21.30 uur. UFClPiHMVi Diversen Ahoy', tel. 812122: Orgelshow. do. 10.00 - 18.00 uur. Sportpaleis Ahoy', tel. 812122. Russisch Staatscircus, wo. 20.00 uur. SCHIEDAM De zandbak die de winkeliers aan de Rotterdamsedijk voor de deur heb ben, is zaterdó het toneel van ten "zandkasteel-hap pening". Henk van Vessem van café de Pub heeft sa men met zijn colle ga-ondernemers het idee voor dit feest uitgewerkt. "We hebben alle- maal hinder van de wegopbrekingen vanwege de aanleg van de nieuwe trambaan. In plaats van te klagen, hou den wé een groot feest." Komende zaterdag mag ledereen naar hartelust spelen met het zand dat ligt op de noordelij ke rijbaan van de Rotterdamsedijk. Er wordt een wed strijd zandkastelen maken gehouden.' "Het moeten kaste len worden met een humoristische noot erin, desnoods een scheve toren, als we er maar om kunnen lachen". De andere vaste op dracht die de zand kasteelbouwers meekrijgen is dat er een boom bij moet worden ge maakt. Dit omdat er tijdens de wed strijd gratis bier wordt geschonken. Om die reden moe ten de deelnemers ook achttien jaar of ouder zijn. De zandkasteel happening moet de Rotterdamsedijk- ondernemers meer bekendheid geven. Het blijkt dat de zaken slecht lopen. "Nu de Rotterdam sedijk aan één kant is afgesloten, wordt het hélèméé! peni bel," aldus Van Vessem. "Het pu bliek wil voor haar boodschappen geen zandhobbels en andere obsta kels trotseren." De werkzaamheden aan de trambaan brengen zoveel overlast met zich mee, dat de men sen liever elders gaan winkelen. "Ik ken collega's die 35% in inkomen er- op achteruit zijn gegaan. Mijn zaak heeft een omzet verlies van dertig percent." Dat moet verande ren, vinden de win- keiiers. "We willen van de nood een deugd maken. Nu we toch met die zandbak voor de deür zitten, kunnen-' we er even goed een nuttig geb: aik van maken." De wedstrijd "wie al bouwt het mooiste 'i zandkasteei" be- gint om één uur. Van twaalf tot één kunnen deelnemers zich inschrijven bij i café de Pub. Het rs kost niets. Alle zes--> tien winkeliers heb ben voor vijfantwln-i tig gulden aan waardebonnen be schikbaar gesteld. Voor de winnaar is er een speciale prijs. <1 De 15-jarige J. d. S. is maandag aan een diepe vlees wond aan haar been behandeld in het Schleland zie kenhuis. Het meisje was op het Heren pad aangereden door een personen auto die werd be stuurd door de 38-jarige Schie dammer A. S. Het ongeval gebeurde doordat het meisje tegen het verkeer in de eenrichtings- weg inreed. Uit een winkel in het Hof van Spa- land zijn 143 slof fen sigaretten ge stolen. De daders hadden een deur geforceerd. Onbe kenden hebben uit de kantine van voetbalvereniging SFC voor 750 gul den aan consump- tie-artikeien ont vreemd. Zij waren vla het raam de ruimte ingeklom- ,men. Op dezelfde manier wisten on bekenden een wo ning aan het Grieg- plein binnen te ko men. Zij verlieten de woning met 35.000 gulden aan schilderijen en tin nen maatbekers. SCHIEDAM Het college van Burge meester en Wet houders heeft een vacaturestop afge kondigd voor de gesubsidieerde in stellingen in Schie dam. Een dergelij ke stop was al van kracht voor de ambtelijke dien sten. Als er bij een gesubsidieerde In stelling een be roepskracht ver trekt, moet bij het gemeentebestuur om vervuiling van de vacature ge vraagd worden. "Het was de ge woonte dat de va cature alleen ge meld werd," zegt de heer G. W. P. Mulder van de af deling CSJ. "Daar na konden de In stellingen automa tisch iemand an ders aantrekken. Zij moeten nu vra gen of er iemand aangetrokken mag worden. Er moet verteld worden wat de consequenties zijn als de yacafure niet vervuld wordt." De maatregel van het college kan zonder toestem ming van de raad worden Ingevoerd dankzij de Algeme ne Subsidieveror dening der Ge meente Schiedam. De regeling houdt een bezuiniging In. Als het gemeente bestuur vindt dat een vacature niet behoeft .te worden opgevuld, hoeven ook de personeels kosten niet meer betaald te worden. SCHIEDAM Spaland Ruiter Hanneke SpuiJ- broek heeft tijdens de kampioenschap pen pony-dressuur voor de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant de kamploensprijs 1983 in de klasse L.2. in de wacht ge sleept. De 14-jarige Schiedamse won met haar pony Si- rius, waarop zij al I enkele jaren les - i krijgt bij de ruiter- j en ponyvereniging De Spaland Rui- j ters.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1