m was onze rotste week H Vandaag met 700 jaar maar géén feest Mierenplaag Brandstichting S»iiiiiliil r*mm I m S "ST 1 tel- i". 80- Voor steeds meer buurtbewoners is Het bestaan in de Beverwaard min der ideaal dan het gemeentebestuur iooit hoopte en beoogde. In toene mende mate kloppen ze bij dg So ciale Dienst aan. (rechts) Pen deel van het GSD-kantoor in de beverwaard. Hoe mistig het er zo i$ok lijkt, de spanning is er dikwijls e snijden, (onder) chtendspits in de Beverwaard mrtbewoners wachten op de bus. mdat in Rotterdam bijna een op )ier mensen geen baan heeft is de %ans dat een van deze wachtenden ijcerkloQS is tamelijk groot, (geheel Rechts) wee m- I be ur ent- ex- Steeds meer hoze ambtenaren van Socia le Diensten kruipen achter de schrijfmachi ne. Het ene rapport na het andere verschijnt ever de groeiende machteloosheid die zij, maar ook hun cliënten, de uitkeringstrekkers, ÜJèrvaren. Zo vroeg een werk groep van de Goudse So ciale Dienst onlangs aandacht: "Wij zitten -muurvast; onze eiiëm- 'hen «aken in de knel/' Een afdeling van de Dienst in Rotterdam &f.chreef een verslag over "hulpeloosheid: "Onze cliënten zakken weg in de armoe. Steeds vaker dringt zich de vraag op of we nog wel moeten -doorgaan met het uit- poeren van wetten en ^nieuwe maatregelen/' f*- Agressie steekt de kop op,soms in angstaanja gende vormen. X>e schulden hij cliënten nemen toe en zijn nau welijks weg te werken. Bi jstand-maaf schappe lijk werkers (BMW'ers) die de directe contacten met de minimum-lij ders onderhouden, ko men klem te zitten ius- lèn hun rechtvaardig* dteidsgevoel en het be leid dat ze moeten uit voeren. Hun dagelijks werk ordt gevormd door de hrijnende gevallen waarvoor nu en waar schijnlijk ook in de toe komst nauwelijks iets kan worden gedaan. Ook bedrog en fraude vallen onder-de BMW'ers. En er wordt vaker gerommeld dan officieel wordt toegege ven. Wie niet rijk is moet immers slim zijn... Verbeteringen lijken voorlopig niet op komst. In Ben Haag is bezuini gen troef. Be ambtena ren van de Sociale Diensten hebben het ge- veel dat hun verslagen en noodkreten daar on gelezen in bureauladen worden geschoven. Want nieuwe kortin gen staan voor de deur, het "afschaften" van' WAO'ers is al begonnen, er wordt weer gesnoeid in de huursubsidies. Bat betekent nog meer werk en nog meer spannin gen voor de Sociale Diensten. Wie houdt dat vol? Verslaggeefster WIL- MA VAN METEREN volgde een week lang de belevenissen van unit 23 {Beverwaard/I Jssel» monde) van de Rotter damse Sociale Dienst. "De rotste week die we tot nu toe hebben mee gemaakt," zeiden de medewerkers van deze unit achtera! daar mee overigens niet doe lend op de aanwezig heid van onze redactri ce. ROTTERDAM Op het kantoor van de So ciale Dienst in IJssel- monde/Beverwaard "unit 23" voor ingewij den circuleert een kopie van een krante artikel. Een collega in Amsterdam is door een woedende cliënt neerge stoken. Zelfs voor een buitenstaander is de spanning voelbaar. Tweestrijd Toename «igiSilï! i -te - - mm. m V- Wï m i%m mmmm ■-■■irn-. - ;"W.;C H SSMi3 Tijd Sparen "9i ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1983 Dem ,za 7 ia® 0 -! s I 3l).i :o Hri-5 30.* 5 V lie-; jim- 3 Z0-' ilis-: ies; ng's t5-'3| vr: vaak' Vfï vol' >4.00 ren, 30.15 30C-. dy iet uur 0: entar vr ;(en' elke i. In 14.30 eak' iza-, 0 tot xa- ilaan acht nd 1. tMu- er UX« itwifr de et ten vóórj igof Straks komt de directie op bezoek. Om te praten over een gewelddadige cliënt, die twee medewerkers van de unit heeft bedreigd. Hij heeft wraakac ties aangekondigd en het is be kend dat hij het vaak niet bij woorden laat. Vermoedelijk bezit hij zelfs een wapen. De zenuwslopende kwestie speelt al enkele weken, maar vandaag of morgen moet wor den beslist of zijn aanvraag voor een uitkering wordt geho noreerd of niet. Adri, het hoofd van de afdeling, pendelt heen en weer bespreekt de zaak met de directie en de recherche, licht de betrokken wethouder in. De woesteling heeft geen recht op een uitkering, maar hij wil koste wat het kost geld hebben. Er valt niet met hem te praten. "Het is geen mens." verklaart een medewerker. In de hoek van de bijstand maatschappelijk werkers (BMW'ers) ontstaan discus sies over beveiliging van het gebouw en het aanstellen van een portier. Een paar hebben er besloten zich aan te melden voor vechtsporttraining. "Je weet nooit waar het goed voor is. Je maakt die agressie steeds vaker mee. Hier, maar ook op straat. Om niets slaan ze je in elkaar." Op hun eigen manier probe ren ze de spanning te breken. Met wrange humor soms. zoals een van de bedreigden: "Jongens even een mop. Ik kom bij de hemelpoort en meld me' bij Petrus..." Maar toch. iedereen zit met knikkende knieën en ziet het tafercel van enkele weken geleden weer voor zich: de doodsbleke colle ga, cliënten in de wachtkamer die zaten te hullen van schrik. Op politiebescherming hoe ven ze niet te rekenen. "Daar stappen ze niet in, weten we uit ervaringen in het verleden." Volgens de wijkagent is er zelfs niets aan de hand. Het alarmnummer ligt niettemin klaar en sommigen hebben het in hun hoofd geprent. Want als er iet3 is gebeurd kan de poli tie wel optreden. Geld of je leven, voor de twee bedreigde medewerkers is deze keuze heel reëel. Ieder ander zou het wet weten, maar zij staan in tweestrijd. "Waar is het eind als je geweld be loont? Terwijl we eerlijke mensen, die het nodig hebben, geen geld mogen geven op grond van de wet?" Zij zien wat velen niet zien: de stille armoe van uitkerings trekkers. En dan zouden ze zich door een vent die in een Mercedes komt voorrijden moeten laten dwingen hem een uitkering te geven? Het is deze strijd die in hen woedt en die een van hen al heeft geveld: hij is ziek van gewetensnood. In het topoverleg wordt uit eindelijk besloten het risico en de zware druk voor de mede werkers van de unit af te wen den. De vent in de Mercedes krijgt z'n uitkering. Iedereen is opgelucht, maar het gevoel dat er iets onrechtvaardigs ge beurt blijft hangen. "Voor geld doen sommige mensen alles," constateert BMW'er Daan. "Ais je maar grof bent, dan krijg je de cen ten wel, denken sommigen," vult collega Ruud aan. "En meestal is dat nog zo ook, la ten we eerlijk zijn." De meeste heethoofden laten het bij schreeuwen en scheld-, kanonnades. Soms, erkennen de BMW'ers, hebben ze er wel eens behoefte aan om zelf ook te gaan schreeuwen. "Uit kwaadheid, omdat je de pispaal van de crisis bent. Vuilnismannen zijn we, die de rotzooi mogen opruimen die anderen maken. De rotzooi van de regering, die steeds weer kort op de minima, de rotzooi van cliënten die niet meer rond komen met hun uitkering. De rotzooi ook van andere in stellingen, want de Sociale Dienst sluit de rij van moge lijkheden voor de mensen in nood, financiële nood. En dat zijn er steeds meer." Als de ontwikkelingen in het huidige tempo doorgaan is een kwart van de Rotterdamse be volking straks op de Sociale Dienst aangewezen. De groots te toename is te zien in de Be verwaard. Het bestand van unit 23 is in nog geen jaar met 600 gestegen tot 2800 cliënten. Adri over het verschil met de oude stadswijken: "De pro blemen in die oude wijken zijn van een andere orde. Er is he- nm "t'V-t'vi JL. L" .1 m xmsmMmm roïne- en prostitutie-overlast, de huizen zijn rot. De Bever waard is nieuw, maar sommi ge straten verpauperen in hoog tempo. Het zou een ideale wijk worden, maar omdat de huizen niet vol kwamen heb ben de verhuurders alle eisen laten vallen: iedereen kon erin kruipen. Het gevolg: een wassende stroom cliënten, voor wie de woonlasten te hoog zijn, vaak met torenhoge schulden bij huisbaas, GEB en postorderbe drijven. "Je bent als je niet op past bijna alleen nog een bank van lening. De Gemeentelijke Kredietbank houdt zijn stoepje schoon, die accepteert geen uitkeringstrekkers met schul den," verzucht BMW'er Peter. Hoe moeten mensen die al nauwelijks geld hebben om van te leven trouwens een le ning aflossen? Kwijtschelden dan? Tot nu toe kan dat alleen in heel bijzondere gevallen. Dc Sociale Dienst heeft voorge steld bij de Gemeentelijke Kre dietbank een pot te stichten waaruit onoplosbare schulden kunnen worden betaald. Nu leent de Sociale Dienst wat geld om de meest urgente betalingen te kunnen doen. Of ze moet mensen laten zakken omdat ze onverantwoordelijk met hun uitkering zijn omge gaan. Tijd om de mensen te le ren hoe je dan wél moet rond komen van zo'n uitkering ont breekt. In dergelijke gevallen volgt uithuiszetting. Dan staat een gezin op straat, en wie vangt zulke mensen op? De Sociale Dienst, inderdaad. Die mag de hotelrekening voldoen. "Dus regel je soms een leenbijstand tegen beter weten in, om een uithuiszetting te voorkomen. Want daarmee schiet niemand iets pp en het kost de gemeen schap handen vol geld." Schuldgevallen kosten de medewerkers van de Sociale Dienst tijd, veel tijd, en die is er eigenlijk niet. Er is al een vrij strak schema, waarbij voor iedere cliënt een kwartier wordt uitgetrokken. Zo kan worden voorkomen dat uitke ringen soms tien weken te laat de deur uitgaan, zoals in Gou da voorkomt. Nog minder aandacht aan cliënten geven is volgens de BMW'ers onmogelijk. Voor veel mensen is de toestand ai uitzichtloos; ze moeten toch eens hun gemoed kunnen luch ten? Elly heeft op haar spreekuur aan een voormalig hoofduit voerder moeten zeggen dat hij met zijn gezin van de WWV in de bijstand duikelt: 800 gulden minder inkomen per maand. Hij komt in aanmerking voor een overbruggingstoeslag, maar h'J gaat niettemin ver slagen naar huis. Elly kan hem ook niet verteilen hoe hij van 1400 gulden kan rondko men. Zo staan de bijstand-maat- schappeiijk-werkers vaker met een mond vol tanden. Wat moet je zeggen tegen die bij standmoeder met een inwonen de, verdienende zcon? Haar huursubsidie dreigt te verval len, want het inkomen van haar zoon telt mee. Haar maandelijkse vaste lasten worden zo hoger dan haar uit kering. Haar zoon zou haar volledig moeten voeden en kle den. De oplossing: zoon ver huist, moeder blijft alleen ach ter. Anderen hebben soortgelijke uitwegen gevonden. Zij laten hun verdienende kinderen bij een familielid inschrijven. Weer een maatregel die wordt ontdoken, die veel ellende en ergernis oplevert. Inmiddels gaat de regering door met het bedenken van nieuwe regeltjes en verfijnin gen. Zelfs de medewerkers van de Sociale Dienst kunnen nau welijks wijs uit de ingewikkel de sociale wetgeving, laat staan de cliënten. Vandaar het felle pleidooi van een groeien de groep ambtenaren van So ciale Diensten om een basisin komen in te voeren. Dat kost misschien wat banen, maar het is stukken overzichtelijker. En de cliënten zijn niet meer afhankelijk van een toevallige ambtenaar. "Want iedere BMW'er doet wat hem het bes te lijkt, en dat verschilt heus wel eens." De medewerkers van unit 23 zien dc troonrede met angst en beven tegemoet. De uitkerings- trekkers zuilen waarschijnlijk opnieuw moeten inleveren," Waar is het einde?" vraagt El- iy zich af. Intussen moet ze wel tegen haar cliënten blijven zeggen dat zij toch vooral geld moeten reserveren van hun minimale uitkering, om onver wachte uitgaven te kunnen be talen. De BMW'ers verbazen zich in stilte als het iemand lukt om met een uitkering te spa ren. Dat zijn de handigen, met veel creativiteit en een neus voor koopjes. Maar steeds meer mensen redden het niet; die raken in de schulden. En in meer gevallen dan de autori teiten willen toegeven gaan mensen frauderen. De BMW'ers, die ook nog haive rechercheurs zijn omdat zij misbruik van uitkeringen het eerst kunnen constateren, stellen vast dat misbruik of het handig gebruik van dc ma zen in de wet toeneemt naar mate de mensen krapper bij kas komen te zitten. Controle is er nauwelijks, daarvoor ont breken de tijd en de politieke wil. Adri, het hoofd van unit 23, schat het misbruik van sociale voorzieningen in de Bever waard op 25 procent. Maar zo lang dit niet keihard bewezen is steekt vrijwel iedereen de kop in het zand. Uit terechte angst dat de toch al zwakke groep uitkeringstrekkers col lectief het stempel "oplichter" krijgt, terwijl veruit de mees ten hun uitkering wei degelijk rechtmatig ontvangen. G. Oude Engberink, van de sociaal-wetenschappelijke af deling van de Sociate Dienst: "De gemeente Rotterdam heeft geen behoefte om tanden borstels te tellen. Als er geen economische noodzaak is zou den mensen toch ook niet hoe ven te sjoemelen?" Het misbruik treedt vooral op als mensen hun vaste lasten niet meer kunnen betalen, is de ervaring van unit 23. Oude schulden, opgebouwd in de tijd dat het geld niet op kon, spelen- meestal ook een rol. En na tuurlijk. het opbouwen van de stand en de gewenning aan lu xe. Er moet heel wat gebeuren voordat de auto of de stereo-in stallatie de deur uitgaat. Peter meent dat ook de alge mene vervaging van normen en waarden in de samenleving meespeelt. "Als prins Bern- hard ongestraft steekpennin gen kan aannemen, waarom heb ik dan geen recht op iets extra's, redeneren de mensen. Die paar duizend gulden, wat maakt dat nou uit. Ze vergeten dat het zo, bij het huidige aan tal uitkeringstrekkers, al snel in de miljoenen kan lopen," al dus Peter. Het zit hem, erkent hij. "behoorlijk dwars." Pas als er keiharde bewijzen tegen een fraudeur zijn gaan de medewerkers van de Socia le Dienst erop af. Met z'n twee- en, want kan de fraude niet overeenkomstig dc wet worden aangetoond. Of ze schakelen de controledienst in. Ruud heeft er deze week nog één "gevangen". Trots stapt hij binnen: "Ik heb hem bij zijn staart, die baas. Een taxi chauffeur, die ten onrechte steeds 500 gulden per week van ons opstreek. Maar niet even bellen hoor. Meneer leefde er ruim van. Krijg ik z'n zoontje aan de lijn. Nee, papa was niet thuis, die zat op de taxi. Ter wijl die kerel op zijn verdien- stenkaart nog durft in te vul len dat-ie geen werk heeft. Wie weet hoe lang hij al op die taxi zit. Maar er 13 nu getekend voor 36.000 gulden. Dat hebben we van hem tegoed en dat zal hij terugbetalen. Tot het laat ste dubbeltje."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1