feinsiet lei d 'Weg net generaal Pinochet Kolkende zee werpt zich op aantal strandpaviljoens u 3 li hobbv Marine klaagt over politici Truck met 24 krakers aangehouden ter meuten Tweelingen kennen geen eenzaamheid Tape lag bij politie Plof kwam te vroeg 'Medianota negeert CDA-standpunten' mËËiammk llÉnl Portier open meisje dood ^ss. harde mëm Man doodgestoken SJIeke japonnen... Prachtige japonnen in twee modellen met groot voordeel. Met aparte sluiting, biesver- werking en bovendien geheel gevoerd. Van 100% polyester crêpe. Maten 38 t/m 46 in ecru of bordeaux Normaal 135,- en 139,- nu slechts ■/mm. MX«is ■m/M f wmm>. Vêïï/M Nadat Scheveningse strandpaviljoens vanmor gen vroeg waren over spoeld door de woeste zee begonnen sommige exploi tanten meteen aan de ver dere afbraak. V'k Ruit-, streep- of unl... Erg mooie winterstoffen om jasjes, rokken. Dakjes enz. van te maken. Alles dubbelbreed en Drachtige kwaliteiten, o.a. wol/polyester, polyester/acryl. 150 cm breed, per meter van 19,50 voor voeringstofferï: Enorm grote selektie van kleuren. Kies uit tricot- of Dongévoermg. 140 cm breed Tricotvoering per meter slechts ongévoenng voor 6,- raa HCTVRUEVOUC 1 Woningbouw stagi>oert: do er affaire rond ABP (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM De verbe tering van 30.000 naoorlogse huurwoningen alsmede de uit voering van talloze nieuw- bouwplannen lopen gevaar door de ABP-aftaire. Het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds moet die activiteiten fi nancieren. maar door de pro blemen waarin het verkeert, stagneert de besluitvorming. Staatssecretaris mr. G.Ph. Brokx (Volkshuisvesting) heeft zijn verontrusting hier over ai uitgesproken. De be windsman vreest dat er een gat in de woningbouwproduk- tie valt. Ook drs. B.G.A. Kempen, di recteur van de Nationale Wo ningraad. constateert dat de besluitvorming bij het ABP stil ligt. „En iedereen wacht op wat deze grote broer doet", al dus Kempen. De Nationale Woningraad was met het ABP bezig een fi nanciële regeling te ontwerpen om 30.000 naoorlogse huurwo ningen toch te kunnen opknap pen. Die regeling was nodig omdat het ministerie van Fi nanciën voor dat werk geen garanties meer wilde afgeven. Kempen: „We praten dan over plannen die minimaal 450 miljoen gulden betreffen. Het merendeel van dat geld moet van het ABP komen. Maar om dat die momenteel geen beslui ten neemt, reageren de andere betrokkenen ook afwachtend." Be Woningraad krijgt bij het ABP te horen dat de nieuwe mensen daar zich eerst in de problematiek moeten verdie pen. "Bovendien," aldus de heer Kempen," hebben die mensen nu andere dingen aan hun hoofd." Staatssecretaris Brokx heeft gezegd zich grote zorgen te maken over de vertraging bij de woningbouw. Hij vreest voor de continuïteit in de wo ningbouw. Als gevolg van deze ontwik kelingen en de vertraging bij de woningverbetering wordt voor de werkgelegenheid van duizenden bouwvakkers ge vreesd. Die situatie wordt, on der meer door de heer Kem pen, alarmerend genoemd. In Rotterdam worden de vertragingen nog niet gevoeld Het ABP is daar bij de bouw van tegen de 2.000 geplande woningen betrokken. Het zoge noemde "Ponskaartgebouw' aan het Weena ondervindt wel vertraging maar die wordt voornamelijk veroorzaakt door nieuwe hypothecaire voorwaarden. ''a/; //■WW- omii, fPP' WpP SS'V;v Aandacht voor spreker Wim Kok AMSTERDAM In de stro mende regen hebben zondag middag duizenden mensen in Amsterdam gedemonstreerd tegen het regime van generaal Pinochet in Chili. Precies tien jaar geleden kwam dit regime aan de macht na een bloedige staatsgreep tegen de wettig- gekozen regering-AUende. Met leuzen als 'Stop fascisti sche terreur in Chili' trokken de demonstranten door de stad. FNV-voorzltter Wim Kok zei namens de Chili-beweging: „De Nederlandse regering moet haar ambassadeur in de Chileense hoofdstad Santiago opdracht geven bij Pinochet duidelijk te maken dat de ter reur tegen de demonstranten niet kan." Kok somde de balans op van tien jaar Pinochet: „Duizenden doden, massale terreur van po litie, leger en geheime dienst, folteringen die steeds verfijn der worden, honderden ver misten en massagraven." Het grootste aantal betogers kwam In de Spaanse hoofdstad Madrid op de been, naar schat ting 200.000 mensen. Voorts waren er demonstraties In Londen, Parijs, Bonn, Oslo en in enkele Italiaanse steden. SCHEVENINGEN/HAR- DERWIJK/GOES Na een alarmtelefoontje van de politie hebben de Scheveningse strandtenthouders vannacht in allerijl hun paviljoens leegge haald en de inboedel groten deels op de boulevard opgesla gen. Aanleiding: vanochtend om streeks half acht zou het Noordzeewater, opgezweept door een noordwesterstorm met windkracht 9, ruim één meter hoger zijn dan normaal. Volgens de Haagse politie werd die extra hoge water stand niet bereikt omdat de storm niet draaide naar het noordwesten, maar uit de zuid westhoek bleef waaien. De gol ven rolden daardoor niet recht op het strand af. Slechts enkele terrassen vie len vanochtend ten prooi aan de golven. De meeste pavil joens werden wel omspoeld, maar bleven overeind. Sommi ge exploitanten klaagden van ochtend dat er dit jaar zeker een halve meter te weinig zand op het strand ligt. "De verzekeringsmaatschappijen willen ens niet meer hebben." zo zuchtte een strandtenthou der. Een woordvoerder van de exploitanten voegde daaraan toe: "Een betonnen weg op het strand (kosten: 20 miljoen) zou alle gevaar voor overstroming uitsluiten. Maar de gemeente werkt voor Scheveningen sa men met een projectontwikke laar en ziet de strandtenten liever gaan dan komen." Volgens onze weerman blijft Nederland ook de komende da gen in de greep van het storm weer. Via de Atlantische Oceaan is op het ogenblik, met grote snelheid, een restant van de tropische cycloon Chantal op weg naar West-Europa. De strandtentexploitanten langs UTRECHT Een 15-jarig meisje is gisteren in Utrecht aan haar verwondingen over leden nadat zij op een fietspad in die stad tegen een open zwaaiende deur van een auto was opgereden. De auto stond half op het fietspad gepar keerd. de hele Noordzeekust willen deze week hun paviljoens al af breken. Normaal loopt het sei zoen pas eind deze maand af. Het zeer slechte weer zorgde zaterdagmiddag voor een snel en dramatisch einde aan de zeilwedstrijd op het Veluwe- meer, vlakbij Harderwijk. Door de hevige windstoten sloegen 30 zeilboten om en be landden zo'n 60 opvarenden in het water. Redders, geassis teerd door een helikopter van de marine, kwamen onmiddel lijk in actie en pikten vele drenkelingen op. Sommigen van hen hadden drie uur in het water gelegen en werden met onderkoelingsverschijnselen naar het ziekenhuis gebracht. Alle zeilers konden in de loop van de avond terug naar huis. Volgens de organiserende watersportvereniging Flevo in Harderwijk is de materiële schade enorm. Een groot aan tal omgeslagen boten (vrijwel alle van het type Spanker kostprijs per schip 17.000 gul den) werd onherstelbaar ver nield. Alle zijn de jachthaven van Harderwijk binnenge sleept. Een woordvoerder van Fle vo zei: "Een aantal van de 60 drenkelingen heeft zelf de kant kunnen bereiken. Bij ons in het clubhuis zijn die weer op tem peratuur gebracht." Het redden van de beman ning van een Westduits jacht dat op het IJsseimeer in moei lijkheden was geraakt, heeft tot een rel geleid tussen de be manning van de reddingboot Jansje Baart uit Lemmer en een sleepbootbedrijf uit Urk. De reddingboot was als eer ste bij het Duitse jacht en nam de bemanning over én even la ter werd ook het schip op sleeptouw genomen. Toen de Urker sleepboot gewaar schuwd door Scheveningen Radio, arriveerde en een sleep lijn wilde overgooien op het jacht, werd deze lijn door de reddingboot-bemanning van boord gegooid. Eenzelfde geval deed zich dit weekeinde nog een keer voor. Volgens het sleepbootbedrijf Scheffer te Urk kost dit soort^ "grappen" het bedrijf vele dui-" zenden guldens. "De redding boten zijn er voor het redden van mensen, wij zijn er om te verslepen." Een woordvoerder van de reddingmaatschappij zegt: "Wij verdienen niets aan het slepen. Maar een bergings bedrijf ligt niet aitijd standby, omdat een sleepboot vaak ook ander werk moet doen." Het slechte weer verraste zaterdagavond een 18-jarige surfer die bij het Zeeuwse Co- lijn3plaat het water was opge gaan. De rijkspolitie-te-water, een reddingboot, een particu lier jacht en surveillance-wa gens van de politie (langs de oevers) zochten urenlang. Om één uur 's nachts werd de sur fer Chrlstiaan Prince uit Goes verkleumd aangetroffen op het werkeiland Neeltje Jans. Een kleine vloedgolf die za terdagavond de camping "Val-' le Romantica" in Italië over spoelde, heeft het leven gekost aan twee Nederlanders: de 69-jarlge mevrouw J. Meijnlk- mann uit Helloo en de 71-jari- ge Th. Hoff uit Boxmeer. De vrouw en de man hadden af zonderlijk in hun wagens voor het water trachten te vluchten. De vrouw werd dood in haar wagen gevonden. De auto van de man werd 300 meter ver derop, half weggezakt in de modder, ontdekt. Het stoffelijk overschot van de man is nog niet gevonden. te UXiêuQ MAANDAG 12 SEPTEMBER 1*3 (Van onze parlementsredactie) DEN HELDER Politieke beslissingen over defensieza ken zijn vaak gebaseerd op on juiste informaties. De politici luisteren niet of nauwelijks naar militairen, die deskundi ge adviezen kunnen geven. Er wordt gegoocheld met cijfers over de krijgsmacht, met de bedoeling „onmogelijke" ver anderingen op defensiegebied politiek haalbaar te maken. Deze kritiek spuide zaterdag voorzitter G. Brand van de vereniging van marine-officie ren (VMÓ). In zijn toespraak ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan var) deze bond veegde hij de vloer aan met politici, die hij een grote mate van ondeskundigheid verweet. WD-defensiespeciaiist Evenhuis heeft de kritiek van de marine-officieren intussen al van de hand gewezen. Vol gens Evenhuis hebben de de fensiespecialisten in de Twee de Kamer wel degelijk oor voor de adviezen van beroeps militairen. Volgens Brand ontstaan er in de krijgsmacht ook steeds meer problemen door de bezui nigingen op de salarissen e.d. Steeds meer beroepsmilitairen nemen ontslag en zoeken een andere baan, aldus Brand. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een leger truck met 24 krakers is giste ren in Amsterdam aangehou den. Twee van hen kregen een proces-verbaal omdat zij in het bezit waren van wapen stokken. In de laadbak van de truck vond de politie verder helmen, stokken en keuken- De truck reed in de Rivie renbuurt, waar afgelopen don derdag een gekraakt pand was ontruimd. De 24 krakers ston den achterin de laadbak. Voor alle zekerheid werden negen politlebusjes met manschap pen in de Rivierenbuurt gepos teerd. In de loop van de dag zijn de ruiten van de woning van wethouder Wolffensperger van herhuisvesting ingegooid en werd er verf tegen de gevel gesmeten. BEST Bij een steekpartij in het Brabantse Best is gister avond de 22-jarige J. Berkhout om het leven gekomen. Een 21-jarige inwoner van Best is in verband daarmee aangehou den. Het slachtoffer en de ver dachte maakten deel uit van twee groepen Jongeren, die om een meisje vochten. De verdachte, die nog gewa pend bleek te zijn met een mes. werd door de politie ter plaatse aangehouden. Het slachtoffer dat levensgevaar lijk gewond in de Hoofdstraat werd aangetroffen, overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De zt.sjes Platerink ...reuze interessant voor de we tenschap... ZEIST „Ik heb er geen bezwaar tegen een tweeling te zijn. Ik weet eigenlijk niet -~ kan ik ook met we ten - hoe een eenling zich voelt." Aldus mevrouw J. Platerink. de helft van een tweeling zaterdag in het centrum Woud- schoten in Zeist. Samen met haar zuster en dertig an dere tweelingen waren ze daar dit weekeinde bijeen voor het jaarlijkse congres van de Ne derlandse Vereni ging van Tweelin gen. Doel van het con gres was weer eens bij te praten en via twee lezingen ken nis te nemen van vordering in de we tenschap op het gebied van tweelin gen. „Want wij zijn reuze interessant voor de weten schap," aldus me vrouw Platerink, die tevens secreta ris van de vereni ging is. „Onze vereniging heeft dan ook als ondertitel: Ten dienste van weten schap en volksge zondheid. Dat bete kent dat het pri maire doe! der ver eniging is mee te werken aan aller hande onderzoeken die onder tweelin gen worden ver richt. Het is uiter aard niet verplicht om aan die onder zoeken mee te doen." Overigens is de vereniging groter dan de rond zestig mensen die dit weekeinde aan het congres meededen. In totaal zijn zo'n tweehonderd twee lingen lid, in leeftijd variërend van acht tien tot diep in de tachtig. Ook zijn er niet actieve leden, onder de achttien, die worden verte genwoordigd door de ouders. "Het is," aldus mevrouw Platerink, "vooral de medi sche wetenschap, die zich voor twee lingen interesseert. Met name wat be treft erfelijkheid en zwangerschap, maar ook de ge dragswetenschap zoals psychologen tonen veel belang stelling. Zo is bij voorbeeld onlangs uit een Amerikaans onderzoek geble ken dat èéneiïge tweelingen na ja renlange scheiding van elkaar er toch een zeer op elkaar gelijkend gedrags patroon op na hiel den." De tweelingen die dit weekeinde bij elkaar waren, hadden zich in de meeste gevallen hetzelfde gekleed. "Ook een beetje vanwege het con gres," aldus me vrouw Platerink. "Maar in het dage lijks leven is dat veel minder het ge val. Het verschilt per tweeling en dat geldt ook voor de verbondenheid on derling die voelt de ene tweeling veel erger dan de andere. Toch ge loof ik dat er altijd een grotere band zal zijn dan met een andere broer of zus. Je voelt din gen toch sneller van elkaar aan. Het heeft ook nadelen, bijvoorbeeld het al tijd de een met de ander verwarren. Zelf heb ik daar niet zoveel last mee, voel me re delijk zelfstandig. En het grootste voordeel vind ik dat je nooit die totale eenzaamheid kent, die onder eenlingen wel kan voorko men." HILVERSUM Een band waarop gesprekken zijn te horen met leden van de anti- racis- me-groepen die verleden week maandag een ra dio-uitzending van de Centrumpartij in het honderd lieten lopen, is enige tijd in bezit geweest van de Hilversumse politie. Na allerlei verwikkelingen ligt hij nu in een kluis van de NOS. Van daag wordt uitge maakt of de poiitie er alsnog de be schikking over krijgt. De interviews met de CP-bestrijders waren gemaakt door Joop Heintz voor het program ma "Meer over minder". De NOS- studiodlenst gaf de band aan de poli tie, Dat bleek toen de maker van het NOS-radio-pro- gramma "Zorg en hoop" gisteren een deel van de ge sprekken opnieuw wilde uitzenden en in de fonotheek niets meer kon vin den. De politie was be reid de band voor "Zorg en hoop" tij delijk terug te ge ven maar eiste wel dat zij hem in onge schonden staat re tour zou krijgen. Zo ver is het niet gekomen, onder meer door protes ten van interviewer Joop Heintz: "Ik ben geen verleng stuk van het op sporingsapparaat," aldus Heintz gister middag. FRANEKER Niet in de lucht maar op de grond, vlakbij het publiek, ont plofte zaterdagmid dag in het Friese Franeker het vuur werk dat de ope ning van de Agrari sche Dagen had moeten opluiste ren. Rondspatten de brokstukken vernielden de rui ten van een bakke rij en het museum. HILVERSUM NCRV-voorzitter Thijmen Jansen vindt, dat premier Lubbers en minis ter Brinkman (WVC) in de Media nota CDA-stand punten volledig ne geren. „Ze lijken niet te beseffen, dat ze door abonnee-tele visie in handen te geven van de com mercie de publieke omroep ernstig zul len schaden," zei Jansen vanmorgen op een persconfe rentie van de NCRV. De NCRV-voorzitter vond het "in feite beschamend, dat de keuze bepaald lijkt te worden door een nu min of meer toevallig aanwezige regeringscoalitie en doof politiek ge touwtrek tussen de coalitiepartners van dit moment." Jansen citeerde uitgangspunten van CDA-studiecom- missies en het CDA-rapport "Mas sa- of kassacom municatie." Die standpunten "staan in schril contrast met de plannen in de Me dianota." Het kabinet-Lub- bers sluit volgens de NCRV-voorzitter de ogen voor de verwevenheid van abonnee-tv op de terreinen van pu blieke omroep en bedrijfsleven: Abonnee-tv komt niet met een geheel nieuwe categorie programma's. Alle genres, die abon nee-tv wil brengen, zijn er nu al op het open net. En die zullen blijven zo lang ze nog betaal baar zijn. Dit bete kent concurrentie strijd bij het kopen van kant en klare programma's en bij het contracteren van artiesten en andere uitvoeren den." Volgens de NCRV- voorzitter moet abonnee-tv. door het bedrijfsleven verzorgd, straks slechts tegemoet komen aan de indi viduele wensen van de kijker, die niet door de publieke omroep bevredigd worden: „Zo zou je je kun nen voorstellen, dat de publieke om roep alle catego rieën programma's blijft bieden, terwijl de echte filmfanaat, die aan een stuk of drie speelfilms in de week nog niet genoeg heeft, zich daarnaast kan abonneren op een filmkanaal. Voor de sportgek is er een sportkanaal enzo voorts. Maar zo wordt het niet als degenen, die zich al gemeld hebben voor het maken van winst met abonnee- tv, hun plannen waar mogen ma ken." Jansen pleitte voorts voor de in voering van een derde tv-net (kos ten 35 miljoen) om dat "wij nu, nood gedwongen, vele peperdure pro gramma's slechts eenmaal uitzen den."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1