Jeugd- en zedenpolitie: 7. Noodstop van 130 gulden: 'Dat betaal ik nóóit. Spervuur van prenten Pyromaan actief M FRITUUR- VETpkntaardig Getuige pakt tasjesrover m V "Wfmm i SfiÉË gfc i! pp El Ingetrokken 'Acceptabel' Een héél kilo in één pak Vijf jaar voor doodslag Mishanideling iia ;ezin kc >ml vaak nie t aan 'ft licht (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Vrouwen en kinderen krijgen vaker een pak slag dan tot nu toe werd aangenomen. Binnen het gezin wordt meer geweld gebruikt dan uit officiële statistieken blijkt. Het aantal meldingen blijft ver beneden het werkelijk aantal mishandelingen omdat de groepen die er zicht op heb ben „geweld binnen het gezin" niet als categorie registreren. Hierdoor blijft het probleem van mishandeling door gezins leden grotendeels onzichtbaar en worden slachtoffers slecht opgevangen. Professionele hulpverlening komt vaak jaren te laat. Dit is de stellige indruk van de Rotterdamse zeden- en jeugdpolitie. Politiemannen en huisart sen, in de regel de eerste hulp verleners tot wie het slachtof fer van gezinsgeweld zich richt, draaien vaak om de hete brij heen. Omdat er op mishandeling binnen het gezin nog altijd een taboe rust en zowel slachtoffer als dader zich schuldig voelen geven zij wel „signalen" aan Bewoners'van de Rotterdamse Brielselaan en de Ciaesbeek- straat reageerden gistermid dag verschrikt bij het zien van een vies vloeibaar goedje dat uit een vat op de rijweg stroomde. Zojuist was een vrachtwagen bij het door de bocht gaan twee flinke vaten verloren, waarvan er één "leksloeg" te gen de uitlaat van een gepar keerde auto. Gedurende enige tijd was er sprake van een lichte paniek die zich van de omstanders meester maakte, want het stond niet vast of de vloeistof wel of niet schadelijk kon zijn. Toen de gealarmeer de brandweer bovendien met twee auto's verscheen en de brandweermannen zeer om zichtig met de vaten aan het werk sloegen, gingen al gauw de geruchten dat het om een "Levensgevaarlijk goedje" ging. Waarom anders droegen die brandweermannen van die geheimzinnige pakken met tuchtmaskers? En waarom zette de politie een gedeelte van de straat af? Totdat de chemisch adviseur van de Dienst Centraal Mi lieubeheer er eindelijk aan te pas kwam. Hij constateerde dat het een volstrekt onschul dig reinigingsmiddel betrof. f/i? aVv* II- e (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/ UTRECHT Verbaasd en woedend over zoveel "bru taliteit" van de Nederland se Spoorwegen, keek de Rotterdammer A. Schef- fers gisteren naar een be keuring van 130 die per post was binnengekomen. "Wegens ongeoorloofd trek ken aan de noodrem", was de omschrijving van de overtreding. "Nou breekt mijn klomp." dacht mijn heer Scheffers die zich het voorval nog als de dag van gisteren kan herinneren. In juni bracht hij met zijn vrouw een Canadees kennisje naar het station in Utrecht. Het meisje ver trok naar Duitsland met een expressetrein. Mijn heer en mevrouw Scheffers hielpen het meisje met haar zware koffers en stap- 'en zelf ook even in de trein. Nog voor het vertrek signaal klonk, had het echt paar in de coupé afscheid genomen van het logeetje en wilde de trein verlaten. Nadat mijnheer Scheffers op het perron was gestapt kwam plotseling de con ducteur naar binnen. Hij belette mevrouw Scheffers uit te stappen en zei dat de trein ging vertrekken. "Hoewel de deuren nog open stonden en de trein nog lang niet reed, mocht mijn vrouw er niet meer uit", aldus mijnheer Schef fers. "Mijn vrouw protes teerde hevig en kreeg bij val van de treinpassagiers. De conducteur was echter niet te vermurwen cn even later zette de trein zich in beweging." "Mijn vrouw was bang dat ze er tot München niet meer uit zou kunnen en be dacht zich geen moment: ze trok aan de noodrem' Daarna stapte ze uit de trein en we zijn wegge gaan. Bij de informatie-ba lie van de NS wilden we een klacht indienen, maar het vriendelijke meisje weerhield ons daarvan met haar gedrag. Later hoor den we dat de treinconduc teur onze namen had be machtigd via ons logeetje. En dan krijgen we nu dus een bekeuring. Nou. echt waar, al moet ik honderd advocaten inschakelen, die betaal ik nooit. Ik denk dat ik een klacht in ga dienen omdat mijn vrouw tijdelijk door de conducteur van haar vrijheid is beroofd", besluit de heer Scheffers kwaad. Een NS-woord voerder ontkent dat de conducteur mevrouw Scheffers zonder reden zou hebben tegenge houden. "De trein was al in beweging toen ze uit wilde stappen". de huisarts, maar spreken vaak niet openlijk over het huiselijk geweld. Veel huisart sen pikken deze signalen niet op en beperken zich tot de strikte behandeling van de klachten. Uit een onderzoek van de Haarlemse huisarts G. Tho massen is onlangs gebleken dat in één op de acht consulten sprake is van huiselijk geweld. In één op de drie van die ge vallen is het geweld al langdu rig aan de gang. Huisartsen accepteren zel den een bemiddelende functie tussen leden van een gezin waarin sprake is van mishan deling. Ook verwijzen ze prak tisch niet door naar Büjf-van- mijn-lijf-huizen of maken zij melding van mishandeling bij de vertrouwensarts, die hier speciaal voor is aangesteld. De politic, gewaarschuwd door buren of gezinsleden, be perkt zich meestal tot het her stellen van „orde cn rust". Noch de surveillerende agen ten, die het heetst van de strijd moeten sussen, noch de wijk agenten hebben geweld binnen het gezin als categorie op hun werkstaat. Alleen wanneer het slachtoffer aangifte wil doen van mishandeling, wordt het feit geregistreerd en doorgege ven aan justitie. Uit angst blij ven de aangiften achterwege cn blijft het merendeel van de gevallen onbekend, aldus een woordvoerder van de jeugd- en zedenpolitie. "Terjen het verkeer inge reden.' Sorrie jr/niicns. waarschvwen doen wc niet meerMeteen betalen alsje blieft". ROTTERDAM De Rot terdamse politie slingert per dag vele tientallen jon geren op de bon. Op tiental len plaatsen door heel Rot terdam houden dagelijks zestig agenten jeugdige ver keersdeelnemers scherp in de gaten. Extra aandacht hierbij gaat uit naar de spit suren en de zogeheten school-routes. De actie is gisteren begonnen cn gaat zes weken door. "De eerste dag van de ac tie is voor ons geslaagd", zegt politiebrigadier A. v.d. Heijde, "hoewel het eigen lijk pas een echt succes is wanneer we geen enkele be keuring hoeven uit te schrij ven". De hoogte van de prenten varieert van 10,- (voor jongeren onder de zes tien die bijvoorbeeld zonder achterlicht rijden i tot ƒ40,- voor jongeren boven de zes tien. "Tijdens de ochtendspits gisteren op de Dorpsweg hebben we zo'n honderd jon geren bekeurd. Verreweg de meeste overtredingen waren het rijden door rood licht, fietsen over trottoirs en het rijden in verboden richting. Vooral dat laatste is daar levensgevaarlijk. De kinde ren willen op weg naar school een stuk afsnijden en rijden dan gerust tegen do verkeersstroom in." Op de Dorpsweg werd gisteren door vijftien agenten op vier verschillende punten ge controleerd. In totaal heeft de politie gisteren 230 be keuringen uitgedeeld. Van de Heijde: "We hou den geen heksenjacht, maar het wordt tijd dat de jeugd in de gaten krijgt dat er on der hen teveel zijn betrok ken tiij verkeersongelukken, al dan niet met letsel. We moeten die getallen terug brengen tot de normale ver houdingen". De overtreders maakten bij het bekeuren geen moei lijkheden. Vrijwel allemaal waren ze op de hoogte van de ruimschoots vroegtijdig aangekondigde actie. Hoe wel de controles speciaal ge richt zijn op jongeren, moe ten toch ook de oudere fiet sers en bromfietsers blijven uitkijken. "Het zou niet eerlijk zijn Slwdigheden justitie Ire Ken Jfohan Cruijff (Van en onzer verslaggevers) DEN HAAG Feyenoord- voetballer Johan Cruijff zal op 5 oktober gewoon vrijwillig verschijnen bij het Haagse Ge rechtshof om te getuigen in de zaak van de verdwenen Frisol- miljoenen. Cruijff heeft niet geweigerd gisteren te getuigen in de zaak tegen Frisol's hoofdboekhouder John U.: hij was door justitie "afgezegd". Het parket van de procu reur-generaal bij het Hof in Den Haag heeft inmiddels toe gegeven bij het oproepen van getuigen enkele "foutjes" ge maakt te hebben. Hierdoor ont stond gisteren op de tweede zittingsdag in de zaak U. de in druk dal Johan Cruijff niet wilde getuigen: Hij was offi cieel wel opgeroepen, maar was niet verschenen. U.'s verdediger, rar. P. H. Doedens buitte dit niet-ver- schijnen van de top-voetbailer dadelijk uit: Hij protesteerde tegen de afwezigheid van de getuige, drong er bij de recht bank op aan dat deze alsnog gedwongen zou worden te ver schijnen en vroeg om het ho ren van de overige getuigen uit te stellen. Om redenen van verdedigingstactiek wilde mr. Doedens. zo liet hij weten, éérst Johan Cruijff laten getui gen, alvorens de andere getui gen verklaringen aflegden over de spons- ractiviteiten van Frisol. John U. cor.< mreert zijn verdediging op de sportactivi teiten van het Dordtse oliecon cern. Niet door zijn specula ties, maar door die sponsorac tiviteiten zou Frisol in moei lijkheden zijn geraakt. Met in stemming van de overleden Frisol-direeteur Nico de Vries zou John U. geprobeerd heb ben met speculaties op de dol- larmarkt deze moeilijkheden voor het bedrijf te boven te ko men. Daarom moeten John U. en zijn verdediging nu bewij zen dat er inderdaad vóél Fri- solgcld (buiten de boeken om) naar sportmensen is gegaan. En Johan Cruijff. tcsamen met onder andere wielercoach Piet Liebregts en evenementenor ganisator Wim Brauns, zou hier verklaringen over kunnen afleggen. Het Hof in Den Haag beval gistermorgen in eerste instan tie aan de parketpolitie om Cruijff daarom desnoods met dwang van huis op te halen voor de volgende zitting. Even later bleek dat niet Cruijff on willig was (hij stond nietsver moedend tc trainen met de ge dachte dat hij niet hoefdei, maar dat hij bericht had ge kregen dat hij niet gisteren maar op 5 oktober zou moeten verschijnen. Het Hof trok het mede-brengingsbevel ijlings in. John U.'s verdediger mr. P. H. Doedens uit Utrecht voerde gisteren tegenover de batterij zware deskundigen van justitie twee andere deskundigen op ais getuigen die het bewijsma teriaal tegen U. van de hand wezen of betwijfelden. Het gaat erom of John U. zódanig Hppff t'rthr pri. sol om verliezen weg te wer ken, dat hij daarmee strafbaar is. Volgens de rijksaccountants dienst is dat zeker het geval: John U. heeft voorlopige aan giftes gedaan voor BTW, waar van hij wist dat die te laag wa ren. Hij zegt dat dit op zich nem niet aangewreven kan worden, omdat hij later defini tieve aangiftes wilde doen die wol correct waren. Volgons de rijksaccountantsdienst waren die voorlopige aangiftes dan tóch vals. Een getuige voor de verdedi ging echter, een register-ac countant, noemde gisteren de ze methode om speculatiever- liezen voorlopig weg te werken "boekhoudkundig acceptabel". John U. bad de verliezen die met de dollarspeculatie wer den geleden itientallen miljoe nen) voorlopig "geparkeerd" op een tussen rekening. Vol gens de getuigende accountant D. Dijkstra, oen methode die op zich wel kan Ken andere aanval opende advocaat Doedens op verkla ringen van de rijks.iccountant dat John U. welbewust de ver liezen richting Frisol geseho ven moet hebben bij het .specu leren. John U. gebruikte een bepaalde methode voor het be palen van zijn persoonlijke winst en verlies bij het specu leren, die volgens de rijksac countants een grote mate van zekerheid inhield dat de wins ten bij U. terecht zouden ko men en de verliezen bij zijn be drijf. Mr. Doedens voerde een eco nometrist voor het getuigen- bankje bij het Haagse Ge rechtshof die daar zijn visie op gaf de rijksacc-ountants gin gen uit van kansberekening en dat is geen deugdelijk middel in een rechtzaak om alleen de jeugd te bekeu ren en niet op anderen te letten", zegt van de Heijde. "Volwassenen krijgen vol gens de normale procedure gewoon een bekeuring wan neer ze betrapt worden. Voor de jonge overtreders hebben we in die zes weken een vereenvoudigde proce dure, het mini-proces-ver- baal. De boetes zijn vastge steld per leeftijdsgroep op tien, twintig en veertig gul den. ongeacht de overtre ding. Na de gerichte actie van zes weken komen we weer met gewone bekeurin gen. Maar we blijven, ook na die periode, scherp con troleren. Acties in andere steden laten zien dat het aantal ongevallen inder daad afneemt". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Drie oude re vrouwen zijn gisteren onaf hankelijk van elkaar in Rotter dam beroofd van hun handtas sen Ken 77-jarige vrouw werd in do Mr. Arend v.d. Woudens la.-in door een groep jongelui omsingeld en van haar tas be stolen. Een van de jongens kon duur een getuige in zijn kraag worden gegrepen met de tas. De anderen ontkwamen. In het metrostation aan het Eendruehtsplein is gisteren een 57-jarige vrouw eerst mis handeld en vervolgens beroofd. De vrouw liep een bloedneus en een gebroken tand op. Haar tas met twintig gulden, sleu tels en een bril is ruet meer te ruggevonden. Een overvaller in metrosta tion Gcrdesiaweg kon gisteren worden aangehouden in een woning waar hij naartoe was gevlucht bij een achtervolging. Hij had een 50-jarige vrouw in het metrostation haar tas uit handen gerukt en zette het op een lopen. Ken getuige zag de man een woning binnengaan en waarschuwde de politic. De verdachte werd aangehouden, maar de tas met 500 gulden werd niet aangetroffen. PAPENDRECHT - In de Papendrechlse Schüdcrsbuurt is gisteravond een pyromaan actief geweest. Er werd brand gesticht in zes niet afgesloten schuurtjes op diverse plaatsen in de wijk. Drie schuurtjes zijn geheel afgebrand. Drie andere liepen schade op. De brand weer is tot diep in de nacht be zig geweest met nablussen. De dader van de brandstich tingen is nog onbekend. De po litie stelt een uitgebreid onder zoek in. ROTTERDAM - De Rotter damse rechtbank heeft van morgen de 30-jarige H, B. uit Krimpen aan de IJsse! wegens doodslag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De man schoot in juni de 37-jarige F. M F"* »jit j —•*•->» j zv met een jachtgeweer. Uit een psychiatrisch onder zoek is gebleken dat B. in ver minderde mate toerekenings vatbaar is. De officier, die zes jaar eiste, uitte de vrees voor nieuwe wraakacties. Het slachtoffer was vijftien jaar geleden betrokken bij de ge welddadige dood van een broer van B.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1