sd filed aim 10 Steppende poes op het I achp lein Raadsleden volgen cursus in clubhuis Minder geid voor stadsvernieuwing Energiebedrijven in verzet tegen EZH m SSifiÉlïÉISsKilÉ Sch door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM - Elk spitsuur weer schieten honderden fietsers met gevaar voor lijf en leden het koolmonoxide brakend autoverkeer door. Toch kent Schiedam een net van fietspaden, waarmee elke wijk bereikt kan wor den. Dat zijn de parade- paadjes van Chris Zijde veld. Sinds hij in dienst kwam, heeft deze milieu vriendelijke PvdA-wet- houder zijn best gedaan om de plaatselijke fietsers zoveel mogelijk ter wille te zijn. Zo langzamerhand nadert het net alternatie ve rijwielroutes zijn vol tooiing en dat is reden ge noeg om eens met Chris Zijdeveld aan de wandel te gaan. Een ander Schie dam ontrolt zich aan ons oog: niet de stad van opge broken wegen, nieuwbouw en kaalslag, van voetgan gerslichten eindeloos op rood en luchtvervuilende bedrijven. Maar een park achtige omgeving, waarin alleen de toppen van flat gebouwen en een plotse ling opduikende rijksweg erop wijzen, dat wij ons in een van de dichtst bevolk te gebieden ter wereld be vinden. Asfalt Gematst '■4t*é0 sm Wethouder Chris Zijdeveld met fiets bij het beginpunt Kruispunt Nieuwe Damlaan-Rijksweg-Hargalaan was zo gevaarlijk voor fietsers van de tocht; het stadskantoor. dat het fietspad is weggehaald. Op de restanten woekert mi het onkruid. I Het geasfalteerde pad tussen Rijksweg en Beatrixpark met het viaduct, waar Schie dam goedkoop aan is gekomen. Reinigingsfabriek Vogelkastjes jLieda Bot-Don: „Wij vrouwen dair. Wij steunen elkaar niet." djn eigenlijk zelden soli- Blikopener HET VRUE VOLK ZATERDAG 1 Over fietspaden kun je haast over 1 in die stad kom* e a Zijdeveld zet er stevig de pas in. Hij schept een zeker ge noegen in wandeltochten bij noodweer cn wij prijzen de he mel, dat natte herfstdepressies op een afstand blijven. „Toen ik pas begon, wist ik het wel," vertelt Zijdeveld. „Fietspaden moeten zo effen mogelijk zijn cn dat betekent asfalteren. Op het Stadskan toor hebben ze me gauw uit de droom geholpen. In Nederland lopen de leidingen altijd onder dc fietspaden door en daar kun je geen asfalt boven hebben. Dat is vee! te moeilijk om weg te halen." Toch heeft Zijdeveld zijn droomwens op één plek waar kunnen maken. Tussen Bijdorp en het industrieterrein 's-Gra- veland Soopt een keurige, voor het fietsverkeer gereserveerde asfaltweg. Een stukje voorbij de laatste velden van sportpark Thurlede duikt hij onder de rijksweg door om op de Fokkerstraat te eindigen. ..Je weet," legt Zijde veld uit. „dét er maar een autoverbinding tussen Groe- noord en het industrieterrein bestaat: via de overweg bij sta tion Nieuwland en dan langs de Van Haarenlaan. Dit is hét alternatief voor wielrijders. Er is een afslag naar de Parkweg en die wordt bij de reconstruc tie straks ook van een fietspad voorzien, zodat je helemaal tot in het centrum kunt komen, bijna zonder auto's op je weg te vinden." Dat fietspaden aanleggen in de stad is trouwens een inge wikkelde zaak: je hebt er mini maal vier meter voor nodig, willen dc voetgangers en de automobilisten toch ook weggebruikers met hun eigen rechten voldoende ruimte overhouden. Op veel plekken in de stad gaat dat niet. Maar Zijdeveld verwacht van zijn ambtenaren wel voldoende vindingrijkheid om in randge vallen met een gunstige oplos sing te komen. De Parkweg is zo'n randgeval. Op het eerste gezicht is daar geen ruimte voor een fietspad, maar met een beetje handigheid valt er toch wel een mouw aan de pro blemen te passen. Dat gaat binnenkort gebeuren. Wij wandelen vanaf de stad langs het asfaltpad naar Bij dorp. „Dat viaduct hebben we goedkoop gekregen," vertelt Zijdeveld trots. De landelijke overheid, die druk bezig was met de rijksweg, had wat grond van de gemeente nodig. Ze is toen door Schiedam ge matst in ruil voor dat tunnel tje. „Een eindje verderop zijn we ook goedkoop uit geweest." gaat Zijdeveld verder. „Daar hebben we een oude duiker ge bruikt om een spoorwegonder doorgang te maken. Dat is Siste;- ■W..';M 'f -ik,:. ^"3 achter de Scholengemeen schap Schravenlant," Het fietspad wordt begrensd door het steeds meer bos wor dende Prinses Beatrixpark. Aan de andere kant raast het verkeer over de rijksweg voor bij en dat bederft veel van het effect. Maar ook daar wordt wat aan gedaan. Als de stad weer eens de beschikking krijgt over een behoorlijke hoeveelheid puin, komt er een geluidswal. Dc natuur is sterk genoeg om deze anti-lawaai- dijk binnen korte tijd met een laag groen te overdekken. Langs het pad verrijzen ho ge bomen, die daar vanuit an dere stadsdelen heen zijn over geplant. Waarom geen jonge bomen? Zijdeveld: „Jc hebt het gezegde: boompje groot, plan- tertje dood. Het duurt heel lang, voor een boom volwassen is cn jc mag er niet lichtvaar dig zomaar een omhakken. Daarom planten we ze over. Dat is ook gunstig voor het mi lieu. Wc zijn met zijn allen met onze lijven, met onze auto's en met onze machines bezig zuurstof te binden en kool dioxide te maken. Een boom heeft die kooldioxide nodig. Die maakt de lucht schoon. Dat is één grote reinigingsfa briek en hij kan per dag meer lucht aan dan een mens weet te verontreinigen." Vanaf Bijdorp kan de fletser vla de Sporthalstraat cn de drukke oversteek van de Nieu we Damlaan het net rijwielpa den bereiken in het sportpark Harga, door de volkstuinen heen en langs de Poldervaart. Zo kom jc veilig via groen ter rein op de Slachthuislaan. Langs dc Kargalaan treft de passant veel met gras begroei de parkeerplaatsen aan. Dat is geen slordigheid of bezuini gingsdrift. Dat is opzet. De ge meente laat parkeerterreinen die maar een keer per week worden gebruikt, zoals bij SW op Bad Groenoord expres een beetje ongelijk bestraten. Dan groeit het gras vanzelf tussen de stenen. En dat ziet er aardi ger uit dan zo'n klinkervlakte midden In een park. „Zie je die vogelkastjes?" vraagt Zijdeveld op het oer oude pad langs de Polder vaart. Inderdaad blijkt onge veer om de twee bomen zo'n kastje te hangen. Dat is het werk van de plaatselijke vo gelbescherming. De ingangen zijn op de milimeter nauwkeu rig uitgezaagd om te voorko men dat verkeerde soorten de behuizing kraken. „Misschien hebben die huisjes ook wel wat te maken met de grote vogel rijkdom van Schiedam," ver onderstelt Zijdeveld. Om die steiling te bewijzen klapwiekt een reiger statig weg. Verdwijnen er nu wel eens rijwielpaden uit Schiedam? Tot zijn leedwezen zag wethou der Zijdeveld zich wel eens uit gemaakt voor "fietsvijandig". Dat gebeurde bijvoorbeeld, toen hij het fietspad tussen de Laan van Bol'Es en het krui spunt met de rijksweg liet ver wijderen. „Dat was bescherming," ver dedigt Zijdeveld zich. „Je moet op dat drukke kruispunt raar oversteken en je raakt gemak kelijk in paniek. Er zouden daar zeker doden zijn geval len. En de fietsers hebben pri ma alternatieven via het Har- gapark en dat pad langs de rijksweg." Stced3 meer Groenoorders beginnen dat asfaltpad inder daad te ontdekken. In dc och tend- en de avondsplts Is het er al echt druk. En je kunt er vei lig doorfietsen, want autover keer valt nergens te vrezen. Behalve bij rampen: het pad is speciaal verhard om brand weerwagens, ambulances en ziekenauto's door te laten, als die geen gebruik kunnen ma ken van de overweg bij Station Nieuwland. Zo wordt het leven van de Groenoorders ook in dit opzicht een stukje veiliger. Heeft de wethouder nog tips voor fieters? Hij wijst op het pad tussen de 's-Gravelandse- weg cn de Hogebanweg over het station heen. „Dat gebrui ken weinig mensen. Zo kun je van oost naar Nieuwland en het Westen komen bijna zon der óp de rijweg te hoeven," adviseert hij. Vrouwen leveren vriiwillijin (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Zonder het tc weten hebben vrouwen da gelijks met politiek te maken. Op die politiek kunnen vrou wen invloed uitoefenen. Vanuit die uitgangspunten probeert Lieda Bot-Don al zeven jaar lang de vrouwelijke belang stelling voor politiek aan te wakkeren. Haar directe be trokkenheid bij de cursus Poli tieke Vorming in Schiedam en Vlaardingen is afgesloten. In Maassluis geeft ze nog een cursus in het Vrouwenhuis aan de Noordvliet. Straks hoopt ze ook hier de "fakkel te kunnen doorgeven' aan de ex-cursis ten, die dan zelf cursussen gaan geven. In de ruim veertig jaar dat Lieda Bot-Don nu in het vrou wenwerk zit heeft ze al veel in itiatieven zien opbloeien en weer wegkwijnen. Haar gTote zorg nu is dat de vormingscur sussen voor vrouwen minder deelnemers trekken: „Vrouwen leveren vrijwillig *6n stuk van zichzelf in- Ze ge ven het geld uit de emancipa-' tiepot ongebruikt weer terug door geen belangstelling te to nen voor vormingscursussen. Dat ia in wezen ontzettend dom Straks stompen de vrou wen weer af. Ze kunnen niet kiezen tussen de jas voor Jant je of eert cursus voor zichzelf. Ik zeg: doe het één en laat het ander niet". Laeaa Bot-uon zegt het uit de grond van haar hart. Als oud-lerares zou ze de vrouwen die de keus niet kun nen maken graag Jeren hoe ze voor minder geld een jas voor Jantje kunnen maken „M'n vingers kriebelen, als ik dat argument hoor gebruiken", lacht ze. Maar aan de cursus Politie ke vorming en de daarmee sa menhangende activiteiten heeft ze haar handen vol. Ze geeft regelmatig spreekbeur ten cn schrijft stukjes voor vrouwenbladen. Door al dit vrouwenwerk lijdt het voor haar geen twijfel: vrouwen verkeren in een achterstand si tuatie ten opzichte van man nen. Daarom geeft ze de vrou wen cursussen, hoewel ze grif erkent dat mannen er ook veel zouden kunnen opsteken. Haar eigen emancipatie is ook niet vanzelf gegaan: „Ik moest ervoor vechten om een vakopleiding te mogen volgen na mijn MULO. Sindsdien ben ik altijd strijdvaardig geble ven. Met m'n man heb ik al voor ons huwelijk afspraken gemaakt, om ruimte voor me zelf te blijven houden. Dat is aardig gelukt, maar het was niet altijd makkelijk," zegt Lieda Bot-Don. Het stoort Lieda Bot erg, dat vrouwen vaak alleen maar praten over solidariteit: „Wij vrouwen zijn eigenlijk zelden solidair. We steunen el kaar niet. Nee, als er in de po litiek bijvoorbeeld een vrouw haar nek uitsteekt zijn wij de eerste die haar een klap geven. Vrouwen moeten kundig zijn, jazeker, maar zijn al die man nen eigenlijk we! zo kundig? Vrouwen moeten alles twee honderd procent goed doen." Er zijn ook omstandigheden waarin Lieda Bot-Don meer ziet in samenwerking tussen man en vrouw, dan in apart van elkaar doorgaan. Ze aegt: ,,Ik vraag me weieens al of het geen tijd wordt weer meer samen te gaan doen. Mannen en vrouwen groeien uit elkaar, straks is de kloof niet meer te overbruggen. In de politiek en kerk zie ik dat heel goed. Vrou wen zijn daar voor de doe-din- gen en mannen voor de denk- dingen. Kijk maar naar het ka binet: vrouwen krijgen de "zachte' sector. Toch praten sommigen wel over de verwor venheden van vrouwen. Ik heb daar last van: er zijn nu hnaar 28 vrouwelijke kamerleden en eerst 30! Voor de cursus Politieke Vorming heeft Lieda Bot een mooie karakteristiek gevon den: 'Het is voor veel vrouwen een blikopener. Moeilijk, maar boeiend. Ik probeer de vrou wen de samenhang te laten zien tussen bijvoorbeeld schoe nen kopen cn politiek. Daar hebben ze vaak geen weet van.' Op haar uitnodiging een keer een cursus-ochtend bijwo nend, wordt het duidelijk: de cursisten Ieren veel en niet al leen over politiek. Kenmer kend is Lieda Bot's aansporing aan de vrouwen om zich in de politiek te blijven verdiepen: 'Doe die stap naar een politie ke partij. Het is brood-, brood- en broodnodig. Weet wel wat je doet, het vergt veel van je. Stem bij de volgende verkie zingen op een vrouw, breng een voorkeurstem uit, haal jc man over dat ook te doen.' 'Is er alleen de weg via de politiek', sputtert een van de cursisten nog tegen. Het ant woord van mevrouw Bot laat aan duidelijkheid niets te wen sen over: 'Nee, je kan ook in actiegroe pen gaan werken, maar dan heb je geen invloed in het be leid. Wéét dat je dan geen in vloed hebt op de mensen die aan de touwtjes trekken.' Of de cursisten Politieke Vorming al of niet de politiek ingaan, in een gat vallen ais de kinderen het huis uit gaan, wat 'veel vrouwen schijnt te gebeu ren. hoeft niet. Ze hebben zo veel informatie vergaart over zaken buitenshuis, dat ze er niet meer omheen kunnen. 'Je kunt na deze cursus an dere cursussen gaan doen, of cursussen begeleiden. Of het makkelijk is? Nee. Maar de weg ligt open. Je hoeft er geen goede opleiding voor te heb ben. met interesse kom je al heel ver", besluit Lieda Bot- Don. SCHIEDAM/RID DERKERK On danks het feit dat minister Brinkman van WVC het ver zoek om een ga rantiesubsidie af wees omdat "het circus niet tot de prioriteiten van de regering behoort" is Circus Holiday met nieuwe voor stellingen het land ingetrokken. Zo werden deze week door het enige nog bestaande grote Nederlandse circus de gemeenten Rid derkerk ert Zwijn- drecht aangedaan. Dit weekend zullen in Schiedam voor stellingen worden gegeven, waar de grote tent wordt opgeslagen op het terrein aan het Bachplein. Dat het Nederland se circus er best mag wezen, bewijst de twee en een half uur durende voor stelling die het hooggeëerd pu bliek krijgt voorge schoteld. Door te werken met verras sende theaterele menten en vooral door het accent te leggen op sfeer en aankleding, grijpt Holiday terug naar het klassieke circus zoals dat ruim een eeuw geleden is ontstaan. Gezellig heid troef dus in een aantrekkelijk programma Als één van de hoogtepunten geldt het optreden van Yasmine Smart, kleindochter van de beroemde Engelse Willy, met een fraaie vrijheids dressuur met acht Arabische vol- bloedhengsten rijdt zij een klassieke hogeschool. Niet nieuw, (op het steppende poesje na?) maar wel erg vermakelijk zijn de kleindierenrevue en het olifantennum mer met natuurlijk een scheer-act. Verder biedt het circus, dat door overwegend Neder landse artiesten - wordt gebracht. voiop acrobatische hoogstandjes. Voor de nodige humor tussendoor zorgen de pisteknecht Paulo en niet te vergeten de mime- clown Arbo terwijl aan het eind van de show de clowns- groep de Saltarini's met en een heel eenvoudig maar o zo komisch num mer vooral de kin deren op het puntje van hun stoel krij gen. Vanavond is er nog een voor stelling in Zwijn- drecht aan de Bur gemeester Slobbe laan en zaterdag en zondag geeft circus Holiday middag- en avondvoorstellin gen in Schiedam aan het Bachplein. Daarna zal de tent worden opgetrok ken in IJsselstein, Leerdam en Culem- borg. SCHIEDAM Clubhuis Zuid gaat een ROK-cursus organiseren voor raadsleden die zich bezighouden met het club- en buurt huiswerk. Op don derdagavond zes oktober kunnen de raadsleden van de commissie CSJ voor het stan daardbedrag (één gulden voor een avond) meedoen aan de verschillen de activiteiten die het clubhuis voor de buurtbewoners organiseert. ROK staat voor Raadsle den Oriënteren zich op het Klub- ert buurthuiswerk. De cursus is een varia tie op de bekende VOS-cursussen. ,,We willen de raadsleden laten zien hoe een klub- huis werkt, zodat ze enig idee heb ben hoe hard de bezuinigingen aan komen", vertelt An- drè Woutersen, een van de medewer kers van Klubhuis Zuid. „Vorig jaar is ons klubhuis door de bezuinigingen al 14.000 gulden kwijtgeraakt. Als er nieuwe bezuinigin gen komen, dan moeten er mensen ontslagen worden. Het gevolg is dat de mensen die overblijven en de vrijwilligers overbe last dreigen te ra ken." Andrè Woutersen is bang dat er dan een aantal aktivitei- ten te duur worden of afgeschaft moe ten worden. „En dat terwijl de ge meente zegt dat een klubhuis een "laagdrempelige" instelling moe! zijn. Als de prijzen van de aktiviteiten om hoog gaan, dan komt er niemand meer. Het is voor veel mensen dan niet te betalen." Ondanks alle bezui nigingen gaat Klub huis Zuid waar schijnlijk toch ver bouwen. De toe stemming van B en W is er at, het wachten is nu nog op de beslissing van de gemeente raad. „He! klubhuis wordt dan behoor lijk wat groter," al dus André Wouter sen. „Het zou triest zijn als er geen mensen meer zijn om het draaiende te houden." SCHIEDAM De nieuwe wet op de stadsvernieuwing zorgt ervoor dat Schiedam vee! min der geld krijgt voor de stadsvernieu wing. Samen met negen andere mid delgrote gemeen ten heeft Schiedam daarover haar ver ontrusting laten blijken bij de spe ciale Tweede Ka mer-commissie. De aangekondigde de centralisatie in het meerjaren-plan voor de stadsver nieuwing zorgt er voor dat de tien ge meenten, naast méér zeggenschap, vee! minder geld krijgen te beste den. Volgens de ver deelsleutel in de nieuwe wet wordt het beschikbare geld, dat niet zal worden vermeer derd, verdeeld wor den onder veel meer gemeenten, waaronder de "grote vier", Rot terdam, Amster dam, Den Haag en Utrecht. Ook vele kleine gemeenten kunnen een beroep doen op het fonds stadsvernieuwing. De tien middelgrote gemeenten vrezen tussen wal en schip terecht te komen. Tot nu toe kregen de tien gemiddeld zo'n 117 miijoen gulden per jaar uit het fonds. De ver minderde omvang daarvan leidt ertoe dat zij vanaf 1985 jaarlijks nog maar 91,4 miljoen zullen krijgen. Een achter;, uitgang van 22 pro cent. In het verle den zijn de tien ge meenten aangewe zen als "lSR-ge- meenten". Dat be tekent dat zij in af wachting van de nieuwe wet op de stadsvernieuwing geid van het Rijk krijgen bij eventue le tekorten, de inte- rim-saldo-regeling. rt De gemeenten za-.t gen hierin een er kenning van de speciale problema tiek waarmee zij të maken hebben. Volgens de ge meenten wordt met de problematiek in de nieuwe wet to taal geen rekening gehouden. SCHIEDAM De gemeentelijke ener giebedrijven van Schiedam en Naaldwijk zijn niet bereid zich neer te leggen bij de be slissing van EZR (Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland) die de bedrijven ver plicht hun wind energie met verlies te verkopen aan EZH. De plaatselij ke distributiebedrij ven willen via wet telijke mogelijkhe den de EZH-beslis- sing ongedaan ma ken. Begin volgen de week zal hier over gesproken worden met het mi nisterie van econo mische zaken. „We zuilen zeer snel gaan praten- over verdere stap pen die we hierin kunnen onderne men", zegt ad junct-directeur van de ONS, C. van Mechelen. „Onze gemeente is niet de enige waarin het EZH nieuwe initia tieven met alterna tieve energie om zeep helpt. Met an dere Zuidhollandse gemeenten zullen we een nieuwe strategie gaan be palen". De maatregel van EZH betekent dat de energie die de gemeente opwekt met windmolens niet rechtstreeks aan klanten mag worden geleverd, maar aan het EZH moet worder, ver kocht voor tien tot twaalf cent per ki lowattuur. De ge meente kan de energie voor acht tien tot twintig cent per kilowattuur van EZH terugkopen. Wethouder R. Scheeres vindt de ze maatregel heil loos en kortzichtig. ,,De ontwikkeling" van de alternatieve energie moet wor den doorgezet, maar op deze ma nier draai! EZH de windenergie juist de nek om. Boven dien is de beslis sing in strijd met het energiebeleid van economische zaken. Over een aantal jaren moe^ ten windmolens tien percent van ,'de energievoorziening voor hun rekening nemen. Er moet dus geëxperimen teerd worden met windenergie. De ontwikkeling wordt door het EZH afger kapt." Het Ge meentelijk Energie Bedrijf in Naaldwijk leverde al op goed kope wijze winde nergie aan haar klanten. Dhr. E. Schieke van het GEB: „Per mega- watt hebben we een investering van 1,4 miljoen gulden. Als we van het EZH geen enkele finan ciële comp>ensatie. krijgen dan stop pen we met de op wekking van wind energie. We heb ben de molen wel iswaar niet in eigen beheer maar we gaan er toch van alles aandoen orn onder de financiële iast van de wind molen ui! te ko men.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2