erin Vuurzee in Slavenburg eist schadevergoeding Promotie Prijs voor Stichting Marathon Op dievenpad voor vrouw Heroïnevangst $jjj$&ligöpalil Nieuwe methode tegen leukemie lijkt gunstig Biesboseh Een uitslaande brand heeft gistermiddag voor ton nen schade gezorgd, aan twee woningen in Hillcgers- berg. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak in het rieten dak van de woning van Ivo Blom, chef van het kabinet van de Rotterdamse burgemeester, aan de Jan van Gestellaan. Deze woning liep voor zeker 250.000 gulden schade op. Het dak werd volledig door de vlammenzee verwoest en ook de bovenverdieping liep zware brand- cn rookschade op. De andere woning in de Aleide van Spangensingel liep voor twee ton schade op. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Wel moest de brandweer twee poezen uit een van de panden redden. Vanuit de woning van "buurman" en oud-minister van Sociale Zaken Albeda, bekijkt Ivo Blom van een afstand hoe het vuur zijn huis in as legde. Blom werd enkele weken geleden nog onderscheiden met de Rot terdamse Kctelbinkieprijs voor zijn promotiewerk voor de havenstad. Tijdens de brand raakte een brand weerwagen defect. Dc wagen moest weggeduwd wor den om plaats te maken voor een andere. Volgens een u'oordvoerder van de brandweer had het defect geen invloed op de bestrijding. Blom is tijdelijk ingetrokken bij de familie Albeda. Goede kans Streekvervoer ROTTERDAM Ketelbinkie valt goofl in do smaak. Wel bezoekers van de beurs Femi- nil laten zich lovend uit over dit lekkernijbrood, dat door de Zuidhollandse bakkers is ontwikkeld. Op Femina kan men het "pannetjésbrood" keuren en ook zien hoe het product wordt gemaakt. Daartoe is op de beurs een heuse bakkerij ingerieht die wordt bemand door leerlingen van de Vakschool voor Bakke rij- en Horeeapersoneel. "Ze staan je constant op je h: nden te kijken. Dat moet -jht wennen." zegt de 16-jari ge Mattie Strijker (derde van links op foto) wat schuchter. "Maar het is erg leuk hier te mogen werken, het is weer eens wat anders dan op schooi." Grootste belangstelling op de beurs geniet het videofestival. Soms is het bijna niet moge lijk door te dringen tot de eer ste rijen. Een rustpunt biedt het "mode plein". Een aantal malen per dag wordt deze kleding door mannequins geshowd. Zaterdagavond vindt op het plein de finale plaats van het "Klctsfestival". Dan zal blij ken wie Rotterdams grootste kletsmajoor is en met de hoofdprijs van duizend gulden gaat strijken. Een en ander speelt zich al voor een jury die bestaat uit tV im van Hanegem, Joop Franken (voorzitter deelge meente Charlois), Hans Ba rend VVV-Rotterdam) en Femina-direeteur John van Straten. De bekende sportver slaggever Theo Koomen praat de zaak aan elkaar en de zanger Henk Numeijer zorgt voor muzikale intermez zo's. ©ver eventuele stakingsparool van de leden zal overnemen. Vervoersbond FNV zijn die een staking zal uitroepen. Dat maakte Johan Elsinga van de bond op de bijeenkomst in Rid derkerk bekend. Wel zal een "wilde" actie door de FNV worden gesteund wat betekent dat de stakers aanspraak kun nen maken op de bondskas. Elsinga wil nog niet zeggen of zijn bond volgende week een oktober een definitief besluit over de staking. In de tussen liggende periode zal het bonds- bcstuur van de FNV door de leden op de hoogte worden ge bracht. Gisteravond is in ieder geval wel duidelijk geworden dat de bereidheid tot staken onder het personeel van het streekvervoer bijzonder groot is. Voorlopig zal het niet de RIDDERKERK Er dreigt een massale staking door het personeel van het streekvervoer uit onrust over dc salaris- korting van 3,5 percent. Bij de chauffeurs van het busbedrijf West-Nederland in Ridderkerk bleek gisteravond een grote actiebereidheid te bestaan. Een onmiddellijke wilde staking werd nog wel afgestemd. Strijdpunt is of Ridderkerk den IJssel en Sliedrecht be- bij een staking als koploper sloot gisteravond de actie nog moet fungeren. Ook het perso- even uit te stellen, neel van de West-Nederland De leden van de Vervoers- vestigingen in Krimpen aan bond FNV nemen maandag 17 Veel Ridderkerkse leden er geren zich aan het feit dat de kleinere streekvervoersmaat- schappij altijd achter de RET aanlopen bij stakingsacties. De rollen moeten wat dat betreft maar eens omgedraaid wor den brachten enkele chauf feurs in het midden. ROTTERDAM Het Rot terdamse narcoticateam heeft in een woning aan de Gerrit van de Lindestraat 2,5 kilo he roïne gevonden. De 27-jarige bewoner i3 aangehouden. De heroïne heeft een waarde van 750.000 gulden. ■f S Later op de dag werden drie personen aangehouden in een heroïnepand aan de Groen van Prinsterenstraat. Verder liet de politie twee heroïnepanden in de Raap horststraat dichttimmeren. FteinwaterAkzo loost maar raak' ROTTERDAM Twee artsen van de Daniel den Hoedkliniek in Rotter dam hebben een nieuwe methode ontwikkeld voor behandeling van mensen met acute leuke mie (bioedkanker). De resultaten tot nu toe wij zen op een gunstige ont wikkeling. Van vier pati ënten die op deze manier zijn behandeld, verke rende drie in goede con ditie. Dr. B. Lowcnberg en dr. A. Hagenbeek van de kliniek zijn enkele jaren geleden begonnen het beenmerg van deze pati ënten na zuivering van leukemieceUen terug te planten. Akzo heeft zich volgens de Stichting Reinwater de afgelo pen jaren niet gehouden aan de wettelijke lozingsvoor schriften. Bovendien heeft het bedrijf maatregelen vertraagd om verontreinigingen terug te brengen. Gechloreerde koolwa terstoffen. bestrijdingsmidde len en zware metalen zijn in ruime ladingen de Chemieha- ven ingegaan. De stichting verlangt een volledige schoon maak van de haven op kosten van het bedrijf en het binnen vijf jaar geheel terugbrengen van .de verontreiniging van het afvalwater. Reinwater heeft de afgelo pen jaren met bootjes in dc meest verdachte havens van Rotterdam monsters genomen van water en slib. Analyses er van hebben verontrustende re sultaten opgeleverd, waarvan Het Vrije Volk er al in juli een aantai meidrie- De met hét Duitse parle mentslid Sr: Liesel Harten- stein (SPD) uitgebreide jury van het Internationale Water tribunaal in Rotterdam heeft gisteren uitspraken gedaan over cadmiumvervuiling door kunstmestfabrieken met een nat proces, over de Ries- boschstort van Troost en over PCB's. Ze luisterde naar nieu we aanklachten over veront reiniging van het water met radio-activiteit cn door gechlo reerde koolwaterstoffen. In de PCB-zaak maakte de inmiddels ook door het be- wel wetenschappelijk nog geen sluitend bewijs geleverd is voor alles wat we aan PCB's wijten. Daarop kunnen we ech ter niet meer wachten." - V. V '■''Sföjjpfó 4'/%: 'i/r: drijfsleven inleger genoemde jury een duidelijk onderscheid tussen aangeklaagde bedrij ven. BASF Antwerpen, Akzo Chemie in Herkenbosch en Weert, Dynamit Nobel Zwit serland. Rhone Pouienc Cha- lampé, PWA Mannheim cn Dow Chemical Stade werden onomwonden schuldig bevon den aan het toevoegen aan het miiieu van PCB's. De jury vindt dat onaccepta bel. Ze pleit daarom voor maatregelen van overheid en bedrijfsleven die nieuwe belas ting van het milieu met PCB's tegengaan. Tien van de 21 aangeklaagde bedrijven, waaronder Shell, worden door dc jury wel ver dacht van PCB-lozing maar het bewijs hiervoor werd vol gens haar niet voldoende gele verd. Helemaal geen aanwij zingen voor schuld aan PCB- vervuiling was er voor Wilton Fijenoord, Ciba Gcigy, Akzo Delfzijl en Bayer Brunsbuttel. De jury benadrukte dat elke uitbreiding van PCB's in het milieu voorkomen moet wor den. Prof. dr. J. H. Koeman zei: "Volgens Japanse onderzoe kers zit er nu al 250.000 kubie ke meter in het milieu. Daar rnoet nog bïjgeteid worden de grote hoeveelheid die nu nog in allerlei apparatuur verwerkt is. De jury verklaart zich te gen elk gebruik van PCB, hoe- Onmiddellijke maatregelen moeten volgens de internatio nale jury genomen worden in de Biesboseh, waar een stort plaats van Troost Pernis zo lek als een mandje is. Het water in de Stederlijkpolder en het na tuurgebied Biesboseh wordt hierdoor met giftige stoffen verontreinigd. De voor die stortplaats geldende situatie vindt dc jury volstrekt onaan vaardbaar. derende samenwerking met Credit Lyonnais. De landsadvocaat, mr. J. Bouma, heeft gisteren ook al van de president van de Rot terdamse rechtbank te horen gekregen, dat hij onzorgvuldig is geweest met de arrestatie van ex-topman G, Hintzen. Volgens de president heeft de officier van Justitie misbruik gemaakt van zijn bevoegdheid. Zijn vermoedens dat Hintzen leiding zou hebben gegeven aan de zwart geld transacties van Slavenburgs bank kon Bouma niet hard maken, aldus de president, dus mocht hij Hintzen ook niet laten arreste ren. De ex-topman is inmid dels op vrije voeten gesteld. BOTTERDAM - Piet Sla venburg, voormalig voorzitter van de Raad van bestuur van Slavenburgs bank, overweegt een schadeclaim in te dienen bij de staat. Hij vindt dat hij ten onrechte wordt vastgehou den. Alleen de verdenking dat hij feitelijk leiding zou hebben gegeven in valsheid van ge schrifte rechtvaardigt zijn aanhouding niet, laat de bank man hij monde van zijn advo caat mr. J. Mentink weten. Volgens Mentink heeft zijn client tijdens zijn voorzitter schap zich nooit bemoeid met interne zaken. Hij zou zijn han den vol hebben gehad aan dc* onderhandelingen over de na- verhoging bij krijgt. Voor de middengroepen en hoger be taalde ambtenaren gaat een jaar 15 tot 20 maanden duren. Het compromis van de bon den, dat voor zowel nieuwe ais zittende ambtenaren voor vier jaar moet gaan gcldcr., maakt een goede kans. De onderhan- delngspartners hebben giste ren na de schorsing geza menlijk verklaard bereid te zijn om tot overeenstemming te raken. Ze verwijzen in hun verklaring naar dc komende ingreep van minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) in de salarissen van ambtenaren. Het overleg gisteren is overi gens minder soepel verlopen dan werd verwacht. Het com promis van de vakbeweging, waarmee wordt afgerekend met het oorspronkelijke voor stel om de "dienstjaren" af te schaffen, kwam pas na een langdurige schorsing van het overleg voor intern beraad. Wethouder Ries Jansen en de «ambtenarenbonden stonden dit voorjaar nog lijnrecht te genover elkaar. Jansen wilde de zogenoemde "diensttijduitloop" afschaffen ten tijde van de grote demon stratie van ambtenaren op de Coolsingel. De bonden kwamen daarna mc-t het voorstel om nieuwe ambtenaren deze diensttijduitloop te ontnemen. Jansen verzette zich tegen dit plan, omdat hij geen verschil wenste te maken tussen de 28.700 mensen die nu bij de gc- meerte Rotterdam werken en nieuwkomers. van een ogfT verslaggeef.'. ROTTERDAM - ''-ver gemeente Rotterdam - de ambtenarenbonden zijn het nog niet eens over de arbeids voorwaarden. Het overleg is gisteren geschorst. Wethouder Ries Jansen (Algemene Perso neels- en Organisatiezaken) heeft tot dinsdagavond de tijd om na te denken over een com promisvoorstel van de bonden. Het compromisvoorstel, ge daan in het kader van de be zuinigingen op salarissen van ambtenaren, komt neer op het oprekken van het begrip "jaar". Voor laagstbetaalden blijft een jaar twaalf maanden, de periode waarna de ambte naar er een jaarlijkse ioons- De ambtenarenbonden en Jansen zijn hel nu ook vrijwel eens over het verlies van ar beidsplaatsen (als gevolg van cic tweede bezuinigingsopera tie van de gemeente Rotter dam) via natuurlijk verloop. Hoeveel arbeidsplaatsen er precies op het spel staan, is nog niet bekend. Dc schattin gen varieren van 000 tot 1000. Gedwongen ontslagen zijn vol gens beide partijen uit den bo ze. Zou er in incidentele geval len toch sprake zijn van ont slag, dan worden de bonden zeer vroegtijdig ingelicht. bekendheid gegeven. De Rotterdam Promotie Prijs wordt voor de twaalfde keer uitgereikt door de zogenaamde "Club 25", een groep Rot terdammers die zich be zighoudt met het entame ren van activiteiten om bekendheid te geven aan de stad. De prijs ging vo rig jaar naar Andre van der Louw. (Van een onzer verslag ig geefsters) U ROTTERDAM De Rotterdam Promotie M Prijs gaat dit jaar naar de jS stichting Rotterdam Ma- rathon voor de organisa- gg tie van de Stad Rotterdam L-, Marathon. De winnaars iijj van de prijs hebben 'jif met de lange afstandsloop 5^ Rotterdam wereldwijde te tikken. Die koop ging op het laatste moment niet door en tot overmaat van ramp werd vervolgens ook nog de brom fiets van V. gestolen. De twee naaimachines kon V. stelen na het ingooien van een winkelruit. Een van de machines was een zogenaam de computer naaimachine ter waarde van 2300 gulden. DORDRECHT De Dordtse politie heeft vannacht de 30-ja- rige A. V. aangehouden, V. liep op straat met twee naaimachi nes onder zijn arm. V. verklaarde de naaimaehi- nea voor zijn vrouw, die een naaicursus volgt, te hebben ontvreemd. Gisteren had V. nog geprobeerd een tweede hands naaimachine op de kop

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1