Brand verjaagt 9 gezinnen Ambtenaren botterdam: nu 't rijk nog Schmitz gooit hoge ogen voor burgemeesterschap Schiedam Reuze-order voor de RDM Popdump 'Schandpaal retour afzender' Metrorails verzakt 'Water-alarmsysteem nodig' f mi CONSUMENTEN BEURS R'83 Marianne Koning mm HOEK VAN HOLLAND/ROTTERDAM Het strand Jiij Hoek van Holland en de duinenrij erlangs zullen et de herfst- en winterstormen in zee verdwijnen nu en W van Rotterdam hebben besloten geen extra ptand op te spuiten. mm. Aardig Verrassing metropool Open jeugdkampioenschap vissen Rotterdam Hengelen in je herfstvakantie 5 'Geen havenslib in Gelderland' exposeert: beeldend kunstenaar van 12 oktober tot en met 10 november '83 met PORTRETTEN in pasteltechnieken. Opdrachten voor portretten worden graag aangenomen. Een afspraak wordt voor u ge regeld aan de receptie van Het Vrije Volk. Galerie Het Vrije Volk, Witte de Withstraat 25 Rotterdam. Geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur. Zaterdag en zondag gesloten. De Hoek isj Ie ia.ii op genueser il telb<estftulur gy;Tapgi De beslissing van Rotterdam inm géén een miljoen gulden te fgpenderen aan behoud van het istrand is in Hoek van Holland jals een zware klap aangeko- |men. Uit een geheim rapport van Rijkswaterstaat (waaruit Het Vrije Volk citeerde op 25 augu- tus dit jaar) is overduidelijk gebleken dat opspuiten dit na jaar hoge noodzaak is. „Indien men de duinenrij wil bescher men, zal op korte termijn een strandsuppletie moeten wor den uitgevoerd om met een breed strand de golfaanvalien op de duinen tot een minimum te beperken," aldus de deskun digen van Rijkswaterstaat. B en W van Rotterdam moti veren hun (met de kleinst mo gelijke meerderheid genomen) beslissing met de woorden: „Er zal eerst een studie nodig zijn over de vraag wat de ge volgen zijn van het opspuiten op lange termijn." Rotterdam, dat de strandon- derhoudtaak heeft overgeno men van Rijkswaterstaat, is kennelijk bang dan Hoek van Holland elk jaar miljoenen aan zandtransport gaat kosten. Voor Hoek van Holland leek de strandverbetcring dit najaar een kwestie van formaliteit. In de betrokken raadscomissie 13 'I (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Brand weermannen proberen nog te redden wat er te redden valt van de protestants-christelijke basisschool Juliana van Stol berg aan de Aalscholverstraat in Rotterdam-Charlois. maar konden toch niet voorkomen dat de helft van het houten schoolgebouw vanochtend vroeg werd verwoest door een felle uitslaande brand. De hitte van de immense vlammenzee was zo groot dat 'de brandweer eerst de huizen tegenover de school in de Aal scholverstraat brandveilig stelde. Enkele ruiten waren door de hitte gesprongen en negen gezinnen moesten met spoed worden geëvacueerd. Op het hoogtepunt van de brand vatten ook drie personenauto's vlam, die volledig uitbrand den. Een groot aantal andere wagens, evenals de brandweer auto's liepen fikse lakschade pp. w De vlammen verwoestten onder andere het lokaal van de .zesde klas, evenals de leraren- kamer, het overblijf- en han- idenarbeidlokaal. Een klein fideel van de i-uministratie ging éveneens in vlammen op. Ook het onderkomen en de gehele inventaris van de Vereniging Wan Spaanse Gezinnen in de "School werd verwoest. Schoolhoofd mevrouw C. C. Huhcher-Slot stuurde vanoch tend alle kinderen weer naar huis, omdat het houten gebouw voorlopig niet met bruikbaar is. Tot vermoedelijk na de herfstvakantie hoeven de leer- onlangs nog gesteld dat de'op- spuiting voor 99 procent rond was. De deelgemeenteraad van Hoek van Holland is niet van plan zich bij de Rotterdamse afwijzing neer te leggen. „Het is niet te accepteren dat Rot terdam eerst bepaalde ver wachtingen wekt en die nu weer intrekt," zegt P. van der Wel van de deelraad. „Waar blijft nu de uitvoering van het plan om de badplaats Hoek van Holland verder te ontwik kelen?" De deelraad heeft al een onderhoud aangevraagd met burgemeester Peper. PvdA-woord voerder Ton Mulder in de Hoek noemt het besluit van B en W eveneens onaanvaardbaar. Daarbij ko men dan nog de Hoekse strandtenthouders, die van de gemeente te horen hebben ge kregen dat zij niet op een ver goeding hoeven te rekenen ROTTERDAM 'SCHANDPAAL, RETOUR AFZENDER', luidt de kreet op de omstreden totempaal aan de Wolfshoek .sinds vandaag 12 okto ber, de dag dat Columbus Amerika, ontdekte. Sympathisanten van de Werkgroep inheem.se Volken hebben deze dag uitgezocht om opnicutv hun ongenoegen kenbaar te maken over het kit.schge.sehvnk van de Ameri kaanse stad Seattle aan Rotterdam, ter gelegenheid van de 200-jarige di plomatieke betrekkingen. 'Totempalen Europa uit, om te be ginnen uit Rotterdam' kraait de werkgroep, met een knipoog naar ac tievoerders tegen de kruisraketten. „Een Indiaanse totempaal van een Italiaans ontwerper, aangeboden door de natie die al 1,00 jaar dc oor spronkelijke. Amerikaanse bevolking systematisch onderdrukt, en uitge moord heeft," benadrukken de WIB- leden. 'Wij treuren mee op deze In diaanse rouwdag en pakken daarom de ncp-totcmpaal alvast in, zodat hij snel kan worden verscheept. Moge hij gebruikt worden voor kampvuur hout optdc Eeuwige Jachtvelden.' De brandweer kon vanochtend vroeg niet voorkomen dat de helft van de Juliana van Stolberg-school door vlammen werd verwoest. lingen geen lessen meer tc vol gen. Na die tijd hoopt me vrouw Huischer-Slot de lessen te laten hervatten in enkele leegstaande lokalen van de naastgelegen mavo. Over de oorzaak van de brand en de omvang van de schade is nog niets bekend. De geëvacueerde gezinnen zijn in de loop van de ochtend weer naar hun woningen aan de Aal scholverstraat teruggekeerd. Brandweerlieden zijn tot laat in de ochtend bezig geweest met nablussen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Werkgever gemeente Rotterdam en de ambtenarenbonden hebben gisteravond een principe-accoord bereikt over de arbeidsvoorwaarden. De Rotterdamse amb tenaren leveren de komende vier jaar in het kader van de tweede bezuinigingsoperatie van de gemeente Rotterdam 19 miljoen gulden in. Het bezuinigingsbedrag was oorspron kelijk 20 miljoen gulden. De Rotterdamse ambtenaren (28.700 mensen) worden de ko mende jaren onder meer ge kort op hun periodieke salaris verhoging. De jaarlijkse ver hoging blijft gelijk maar wordt al naar gelang het inko men var. dc ambtenaar één tot zes maanden later uitgekeerd. De Rotterdamse ambtena- ROTTERDAM Een deel van het nieuwe 'neltramspoo door de Rotterdamse wijk Om moord is nu al (na de in gebruikstelling in mei) verzakt. Het gaat om het niet-onderheide gedeelte tussen de metrostations Romeynshof en Binnen- hof. De sporen op het baan- gedeelte moeten v orden gelicht, de kuilen eruit gehaald en de bedding ververst. Volgens een woordvoerder van de RET had men daar wel verwacht dat de snel tramrails ter plekke 2eer snel zouden verzak- *èn, „Indertijd is uit pverwegingen van geld besparing besloten het laatste deel van het snel- 'ramspoor niet te onder- heien. Daar plukken we nu de wrange vruchten van. De ondergrond is er veel te zacht. Het onder- boud (dat op 17 oktober 1,-p-ginl en twee weken uuurt) zal zo om de paar "laar terugkeren. Door de werkzaamhe- en zal de frequentie Vkn de sneltram bijna wee weken lang worden gehalveerd tussen de "altes Alexander en Bin nenhof. os ®8èi Èftiï fyi-i t^yV. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Mr. Elizabeth Schmitz, voormalig wethouder in Rotterdam, is voorgedragen voor het burgemeesterschap van Schiedam. De v '-trou wenscommissie heeft eommi- saris van de Koningin in Zuid- Holland, M. Vrolijk, meege deeld dat Schmitz (PvdA) bo- V" tan haar verlanglijstje s.„ Het is nu de beurt aan Vrolijk om een voordracht aan de minister van Binnenlandse Zaken, Rietkerk, te doen. Mr. Schmitz wist gisteren nog niet dat zij bij de "sollicita tiegesprekken' in Schiedam, als beste naar voren was geko men. „Ik heb inderdaad gesol liciteerd maar ik heb nog niets gehoord. Ik ben ook niet zo be kend met de procedure." Wat de burgemeesterschap pen betreft heeft mevrouw Schmitz twee ijzers in ht vuur: Ook de vertrouwenscommissie in Voorburg, heeft een sollici tatiebrief van haar ontvangen. „Ik ken Schiedam redelijk," zegt mevrouw Schmitz. „Ik vind het in principe een aardi ge gemeente. Het heeft onge veer dezelfde problemen als Rotterdam." Met het voordragen van Schmitz valt wethouder Rei- nier Scheeres (PvdA), die eerst als de meest voor de hand liggende kandidaat werd genoemd, buiten de boot. „We hebben alle kandidaten gewo gen en naar eer en geweten de beste uitgekozen," was alles wat Aad van Lingen (CDA), voorzitter van de vertrouwens- comissie, wilde vertellen. Mevrouw Schmitz is 45 jaar en van huis uit Rooms-Katho- liek. In 1972 werd zij lid van dc Rotterdamse gemeenteraad, aanvankelijk voor D'66. In 1973 sloot zij zich aan bij de PvdA. In 1974 werd Schmitz geko zen als wethouder voor sociale zaken en volksgezondheid. In maart 1982 verraste zij haar partijgenoten door zich.- niet meer herkiesbaar te stellen. Zij vond dat er binnen hel so cialistische kamp teveel kliek- jespolitiek werd bedreven. Commissaris Vrolijk zal bin nenkort een voordracht doen bij minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken. Dit departe ment had gisteren nog geen voordracht gekregen. De mi nister zal het uiteindelijke be sluit over de opvolging van John Te Loo nemen. Mr. Elizabeth Schmitz, ex- wethouder in Rotterdam; ook gesollici teerd in or- burg. ROTTERDAM Binnen drie maanden zou een alarm systeem in werking kunnen treden zodat bij zware vervui ling van de Rijn zeer snel dui delijk wordt wie daarvoor ver antwoordelijk is. Langs de Rijn zouden tien meetpunten moeten komen. Met behulp van moderne analyse-appara- tuur kan binnen twee dagen worden vastgesteld waar de vervuiling zich voordoet. De organisatie van het Internatio naal Watertribunaal dat vori ge week in Rotterdam i3 ge houden heeft het ptan voor zo'n alarmsysteem klaar. Ze zoekt nu geld. Bij diverse instanties lopen aanvragen om financiële hulp. ren. die het principe-accoord binnenkort in een serie vak bondsvergaderingen kunnen beoordelen, gaan ook inleveren op een aantal secundaire ar beidsvoorwaarden. Het gaat met name om dc aanpassing van de gemeentelijk- voor waarden aan rijksregelingen. Het draait onder meer om aan passing van studiemogelijkhe den en besparing op medezeg- genschapsfaciliteiten. Het Rotterdamse college van B. en W. is aarzelend accoord gegaan met het principe-ac coord. een compromisvoorstel dai. vorige week viak voor schorsing van onderhandelin gen door de ambtenarenbon den is gedaan. De ambtenarenbonden, die bereid zijn het compromis te genover hun achterban ie ver dedigen, zijn net ais het colle ge van B. en W. tevreden over het feit dat er op lokaa! niveau overeenstemming is bereikt. De kans bestond dat de Rot terdamse ambtenaren op twee fronten (plaatselijk en lande lijk) in verzet zouden komen tegen de aantasting van hun arbeidsvoorwaarden. 20-21-22 oktober in Sportcentrum de Fakkel Ridderkerk voor meisjes en jongens van 7 t/m 10 en 11 t/m 14 jaar 17-20 oktober. jfj 5§ Lees de advertenties binnenkort in deze krant. ROTTERDAM/ARNHEM „Storting van Rotterdams ha venslib in zandputtcn in het Gelderse rivierengebied leidt tot een regelrechte milieu ramp." Dat stelt de Stichting Milieu in Tweestromenland in haar nota over de berging van verontreinigd havenslib in acht oude zaï.jputten. Rotterdam zit te springen om stortpiaaten voor de ha- venbagger. Pas in 1987 is de slufterdam gereed, die de nood tot het jaar 2000 kan lenigen. De provincie Gelderland acht het gebruik van de oude zand puttcn als noodoplossing aan vaardbaar. De milieustichting ziet ech ter een nieuw milieuschandaal opdoemen. Volgens haar nota vormt het slib een bedreiging voor het wonen en werken in het Gelderse rivierengebied. Uit informatie van deskundi gen leidt de stichting af, dat de zware metalen en andere gifti ge stoffen zich via het grond water verspreiden. „Bij hoge rivierwaterstanden en over stroming van de uiterwaarden kan het gif alle kanten op," al dus de Gelderse miüeustich- ling. Van onze sociaal- economische redactie ROTTERDAM De RDM (Rotterdamse Droogdok Maat schappij) heeft een reuzen- contract gesloten met grootste producent van land bouwmachines ter wereld, het Amerikaanse bedrijf John Deere uit Illinois, voor dc Seve ring van grondverzetmachi- nes. De RDM-machincs zullen door John Deere vanaf begin komend jaar in Europa, Afrika en het Midden-Oosten op de markt worden gebracht onder de naam van de Amerikaanse fabrikant. Over de totale om vang van de produktie zijn nog geen vaste afspraken gemaakt. Er wordt wel van uit gegaan dat volgend jaar honderd van deze machines zullen worden verkocht. John Deere behoort tot dc 100 grootste Amerikaan se ondernemingen. Het con cern heeft een jaaromzet van ruim 5 miljard dollar (ruim 14.5 mid gulden). Er werken 80.000 mensen. ROTTERDAM Poppodia in Zuid-Holland kunnen in de maanden december en januari tegen sterk gereduceerde prij zen groepen laten optreden. De Zuidhollandse Popunie geeft voor ongeveer zestig concerten een éénmalige subsidie van ƒ150,-, waarmee zij ook finan cieel minder draagkrachtige jongerencentra de mogelijk heid biedt een optreden te or ganiseren. De opzet van de tour is om groepen buiten hun eigen grondgebied" te laten spelen. De bands zullen worden uit gekozen aan de hand van cas settebandjes die zij bij de Pod- unie (tel. oio - 77.86.26.) kunnen inleveren. Podia die zijn geïn teresseerd moeten zich voor november aan»» -iden.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1