m Tien dagen naar Duitsland 'Het is 'n beetje uit de hand gelopen' Vrouw, Ouderen praten over goede voeding 28 mensen op straal door 'voorrangsplan' Wethouder: markt op zondag herhalen Gemeentekas verkast Kortaf 1 Ambtenaren nemen poolshoogte bij feestzaal Marijke Clubbladen steken de koppen bij elkaar mmê, M Spilt M mtm m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedamse jongeren gaan letterlijk een steentje bijdragen in de bouw van een internatio naal ontmoetingscentrum in West-Duitsland. Het gaat om een groep van ongeveer 10 bezoekers van het jonge rencentrum St. Joris Doele. Zaterdag vertrekken zij in alle vroegte naar de stad Dreisendorf aan de noordelij ke rand van het Beierse woud. Met als eerste doel: het bouwen van douches „en misschien een sauna". Subsidie f riw a hMMLm 'V Jongerenwer ker Johan Jan-s.sen van St. Joris Doe le bekijkt met Hart Post één van de jongeren die mee gaat op reis, waar zij straks precies terecht ko men. ik 91 pp*'#!; tm Wmm "MMm MMM Veel dans en zang in het stuk 'Assepoester' dat het Toonkunst Kinderkoor op liet Open Podium zal brengen. SCHIEDAM Het Open Podium dat het Pas- sagetheater op 12 novem ber houdt, blijkt in trek bij de Schiedamse ama teurkunstenaars. „Er druppelen nog steeds aan vragen binnen," zegt Pas sage-directeur Connie Eg- gink. „Misschien moet er zelfs een selectie plaats vinden." De repetities voor het Open Podium, dat in het kader van het vijftigjarig bestaan van het theater plaatsvindt, z,jn inmiddels al in volle 'gang. 'Voor de gein' Het thema „voeding" trok ruim tachtig ouderen naar dienstencentrum De Vier Molens. h'4 Hid Kd"J Bingo s chiedam SSS! 16 St Joris Doele9 pioniert voor Schiedamse j etigd gekozen omdat die Instelling veel werkloze Jongeren onder zijn bezoekers heeft. „St Joris Doele had mij al vaak ge vraagd: wat kunnen we nu meer doen dan hier binnen zit ten?" Jongerenwerker Johan Jans oen: „De bedoeling Is om nog tijdens de reis zelf van die fa ciliteiten gebruik te gaan ma ken. Binnen vijf dagen liggen we in het bad." De reis, die tien dagen gaat duren, bestaat uit twee delen: het meewerken aan de bouw en een „avont urentocht" door het Beierse woud. Het idee voor de reis is af komstig van Leo Herwig van de Federatie van Schiedamse Instellingen. Oorspronkelijk zou het gaan om een uitwisse ling van Nederlandse en Duit se jongeren. Om en om zouden ze bij eikaars jongerencen trum komen kijken. Een bezoekje, dat Herwig en Janssen enkele maanden gele den aan Dreisendorf brachten, leerde dat zich daar een cen trum in aanbouw bevond. Janssen: „Het leuke was dat daar jongeren uit verschillen de landen aan het bouwen wa ren. Het idee was om er een internationaal ontmoetings centrum voor Jongeren te ma ken. Nou. dan gaan wij ze toch een handje helpen." Herwig: „De jongeren die nu gaan zijn de wegbereiders voor andere Schiedamse jon geren. Als het centrum In Duitsland Is afgebouwd gaan wc er met grote groepen heen, waarschijnlijk al in het begin van het volgend Jaar." Herwig, die zelf meegaat, zegt voor het plan St Joris Doele te hebben (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM Amb tenaren van de gemeen te Schiedam zijn deze week polshoogte gaan nemen bij feestzaal Ma rijke aan het Broersveld. Afhankelijk var. hun be vindingen zal de ge meente het beheer van de feestzaal maatrege len opleggen, om de ge luidshinder te beperken. Omwonenden van Marij ke hadden schriftelijk geklaagd van overlast bij het college van Bur gemeester en Wethou ders. Feestzaal Marijke, die in beheer is van de ver eniging Het Singelkwar- tter, kan in het uUerste 'geval de Hinderwetver gunning kwijtraken. JDat zou een verschrik king zijn", aldus beheer der H. d'. Goede van de verenigmg. A.P.M. Schram, chef bureau Algemene Zaken, denkt echter nog niet aan zo'n rigoreuze maat regel. ..Als het onderzoek voor de zaal negatief uit valt, zijn er een paar mogelijkheden. Wij kun nen adviseren dat men geluidswerende voorzie ningen treft, of bijvoor beeld levende muziek niet langer toestaan." De zaal wordt ver huurd voor bruiloften en partijen, die doorgaans alleen ln het weekeinde plaatsvinden. Met de op brengsten daarvan kan de vereniging Het Sin gelkwartier over het ge bouw blijven beschikken. Op werkdagen zijn er eigen activiteiten van de vereniging in zaal Ma rijke, zoals bingo's, kin derspelen en tafeltennis voor de Jeugd. De Goede: „Het zaaltje slaat er al 45 jaar, maar de klachten zijn pas van de laatste tijd. Het la jammer dat juist buurt bewoners de vereniging ln problemen brengen. -Hoe dan ook, wij wach ten de uitslag van het ondersoek af en zullen dan maatregelen nemen als dat nodig blijkt" De reis ls tevoren goed geor ganiseerd. Van de Nederlandse en Duitse overheid heeft Her wig subsidies weten los te peu teren, in het kader van het cul tureel akkoord tussen de belde landen. Nederland betaalt de reis, Duitsland de verblijfkos ten. De „overlevingstocht" door het Beierse woud, die ln het laatste deel van de iels op het programma staat, is eerder dit jaar vast „geoefend" in Dru- nen. De Jongeren moesten daar in bijna alle opzichten voer zichzelf zorgen, zoals het ma ker. var eten. Voor de reis is een volkswa genbusje gehuurd; Leo Herwig en Johan Janssen zullen om beurten achter het stuur krui pen. Van alle bezigheden in Duitsland maken de jongeren een videoregistratie, die na derhand in het centrum aan het Doeleplein te zien zal zijn. Het Vrije Volk zal dagelijks berichten hoe het de „pioniers van de Schiedamse jongeren" vergaat. V V- y?;Vf v>.. •*fi SCHIEDAM Tien redacties van vereni gingsbladen steken za terdag de koppen bij el kaar. Op die dag houdt de redactie van Nexus, het maandblad van de Rijnmondband. haar eerste 'Ontmoetingsdag voor verenigingsbladen'. "Een unieke gebeurtenis. Dit heeft, voor zover wij weten, nog nooit in Ne derland plaatsgevon den," zegt mede-organi sator en 'Nexuoloog' Ro bert Timmers. "Het idee is ontstaan toen wij ons als redactie afvroegen hoe wij nu verder moesten met Nexus. Wij zijn toen to rade gegaan bij andere verenigingsbladen. Deze maand brengen wij onze vijfenzeventigste Nexus uit. Een historische ge beurtenis die wij aan grijpen om de dag te or ganiseren." Vanuit onder meer Leeuwarden, Appinge-. dam, Sliedrecht, Amster dam en Vlaardingen ko men redactieleden naar Schiedam om daar het fenomeen 'verenigings blad' onder de loep te ne men. De ongeveer dertig mensen die Nexus ver wacht, worden voor de lunch in themagroepen verdeeld. Van elk blad worden de 'mannen van de advertenties', 'de mannen van de kopij' en zovoort, bij elkaar gezet om hun gedachten op papier te zetten. Na de lunch zal het hele gezel schap zich gezamelljk over de opgeschreven hersenspinsel bulgen en daarover discussiëren. Daarna moet tot een eindconclusie gekomen •worden. "Wij willen Nexus 76 aan de dag wijden, dat spreekt voor zich," zegt Robert. "Als deze dag slaagt, komt er zeker een vervolg. Een jaar lijks terugkerend gebeu ren in Schiedam." VLAARDINGEN Dieren en mensen, maar met een duidelijke voorkeur voor vrouwen, paarden en katten. De in Spanje geboren kuns tenaar Juan Galindo schil dert deze onderwerpen met olieverf en gemengde tech nieken. Een expositie hiervan ls dagelijks tot zes november te zien in het Ontmoetings punt van Het Eonnehuis- Vlaardingen aan de Dillen- burgsingel. De stijl van Galindo is niet onder één noemer te brengen. Hij schildert figuratief, h"r- kenbaar, en enigszins naïef en mysterieus. Zijn stijl is echter nooit abstract. Galindo heeft in Madrid de academie voor beeldende kunsten gevolgd. Sinds 1077 woont hij in Rotterdam en werkte in zijn vrije tijd sa men met een Rotterdamse kunstschilder. In Spanje schilderde hij voornamelijk in lichte kleuren. Sinds hij in werkt is hij onder invloed van zijn leraar en het sombere klimaat meer don kere kleuren gaan gebruiken. De expositie is de vijftigste tentoonstelling in het Ont moetingspunt. Dhr. A. Bos van het Zonnehuis: „We stre ven naar zoveel mogelijk verscheidenheid in ons aan bod. In deze ruimte willen we zoveel mogelijk stromingen in de beeldende kunst ten toonstellen. In die vijf Jaar dat we er mee bezig zijn heb ben we toch volledige erken ning gekregen, zowel van binnen als buiten het Zonne huis". De eerstvolgende expositie in het Ontmoetingspunt is een wandkledententoonstel- ling van de Amsterdamse In- grid Dingelmans. Gisteravond was het podium eventjes voor het Toonkunst K,T>derkoor dat onder leiding van de Vlaardingse Jo Mulder 'Assepoester* Instudeerde. Hier en daar onderbroken door kor te bezoekjes aan het toilet van enkele jongedames, verliepen deze repetities naar wens. „Het is een beetje uit de hand gelopen," vinden de twee Pouga's. Rob Poulus en Hans van Galen, van hun band-paro die die ook op de zaterdag avond te zien zal zijn. „Het is een beetje yoor de gein begon nen. we traden voor vrienden op," herinnert Rob z.'ch. „Van het een komt he. ..nder. Je wordt voor bruiloften en par tijen gevraagd." De twee parodisten, die het optreden voor een lege zaal, iets wat een repetitie eigen is, maar niets vonden, staan bin nenkort ook in het Zuidplein theater In Rotterdam op de planken. „Je weet maar nooit. Misschien zit er eens iemand In de zaal die ons "wel iets vindt'," zegt Rob, wellicht met in zijn achterhoofd André van Duin die ook ooit is begonnen als parodist. „Het stikt tegen woordig wel van de parodis ten," voegt hij er aan toe. Het avondprogramma voor 'het Open Podium is nagenoeg vol. Het middagprogramma, bedoeld voor (en door) kinde ren, kan nog wel enkele deelne mers gebruiken. De presenta tie van het hele gebeuren ls in handen van VARA's Joop Daalmeljer en KRO's Maartje van Weegen. Na het Open Podium wordt de avond vervolgd met een groot 'feest in de stijl van de Jaren vijftig'. Het is de bedoe ling dat zoveel mogelijk men sen ook daadwerkelijk kleding uit die tijd dragen. Dit is even wel niet verplicht. P SCHIEDAM In een reeks van the mabijeenkomsten voor ouderen werd gisteren in Diens tencentrum De Vier Molens de voeding besproken. Daarbij waren ruim 80 ouderen aanwezig. Zij kregen voorlich ting over twee „soorten" van voe ding, waarbij vooral de alternatieve voedingswijze veel vragen opriep. Als omlijsting kregen de bezoekers spe ciale koekjes en ve getarische gehakt balletjes voorge schoteld. Namens de provin ciale kruisvereni ging gaf de diëtiste Rineke Blauwgeers ec.n toelichting op de ..m-ïPijdschljf"; die geeft weer wel ke produkten een mens dagelijks no dig heeft om ge zond te blijven. De Stichting Raad voor het Bejaar- denwerk, die de themabijeenkom sten organiseert, had ook gezorgd voor een „alterna tief" standpunt. Werkgroep „De Kleine Aarde" uit Boxtel hanteert een geheel andere maaltijdschijf. Vlees hoeft maar één keer in de veertien dagen te worden gegeten, zo hoorden de oude ren gisteren van Gerda Muller van De Kleine Aarde. Een en ander bo den voldoende stof voor vragen en wat discussie, waarvoor later in de middag tijd was. Aan de deskundigen die al hadden gesproken werd de voorlichter J. Prins van de Keuringsdienst van Waren toegevoegd. Gedrieën vormden zij een forum, dat zich onder meer boog over de vraag of de zogeheten „ekologische" voe ding de voorkeur heeft., De Stichting Raad voor het Bejaar- denwerk organi seert nog drie the mabijeenkomsten in De Vier Molens. De onderwerpen „zelfstandig blijven wonen" (25 okto ber), „thuiszorg" (1 november) en „be wegen" (15 novem ber) staan nog op het programma. De aanvang is telkens 14 uur. De Vier Mo lens is gevestigd aan de Nieuwe Damlaan 766. VLAARDINGEN/ MAASSLUIS Achtentwintig kleu terleidsters en on derwijzers in het openbaar en bui tengewoon onder wijs in Vlaardingen komen op straat te staan als het "voorrangsplan" voor buitenlandse kinderen op school doorgaat. Ook in het bijzonder on derwijs zullen rake klappen vallen. In Maassluis en Schiedam gaat het ook om tientallen ontslagen wanneer het plan in '85 wordt uitgevoerd. De onderwijswet- ho" osthoorn e~ i-Vaes- s „adslid M<,. veld van de drie Waterwegste den zullen binnen kort staatssecreta ris Leijenhorst in Den Haag er op wijzen dat 2ijn voorrangsplan voor dit gebied eerder een achteruitgang is. De voorrang voor buitenlandse kinderen en hun leerkrachten blijkt alleen op te gaan in de vier grote ste den. Dit consta teert raadslid Maarleveld (sinds vorige week is hij geen wethouder meer). Hij maakte gisteren de nadeli ge uitwerking voor de drie steden be kend. „Er lopen in Vlaar dingen nogal wat kleuterleidsters en onderwijzers rond die zijn aangesteld om buitenlandse kindértjes les te geven," aldus Maarleveld. „Den Haag wil ai die les gelden die over het hele land daarvoor zijn vrij gemaakt herverdelen. Je mag verwachten dat het rijk ons in dustriegebied langs de Waterweg, waar dus vee! buiten landse kinderen wonen, voorrang geeft. Merkwaardig genoeg komen wij in het hele plan niel voor. En dat is zeer, ongunstig voor het onderwijs aan mi granten. Onze pro blemen zijn in we zen net zo groot als die in de grote ste den. Ook Vlaardin gen heeft oude wij ken waar veel bui tenlanders wonen." Uit een eenvoudig rekensommetje blijkt dat kleuter scholen in Vlaar dingen 68 school- delen (één ochtend' of middagles) per jaar moeten inleve ren. De lagere scholen gaan er per jaar 97 school- delen op achteruit en buitenlandse kindertjes op bui ten gewone scholen moeien hun "spe ciale" onderwijzer 23 ochtenden of middagen missen. Het voorrangsplan betekent voor Vlaardingen dat 20 volledige arbeids plaatsen worden geschrapt. I.-v S<85 SCHIEDAM „Wat mij betreft Is de zondagsmarkt voor herhaling vat- .baar," vindt wet houder R. Schee- res. Hij zei deze week dat zo'n eve nement wellicht "één, twee keer per jaar rondom bepaalde festivitei ten" op een ver gunning zou kun nen rekenen. Vol gens een wet over deze zaak kan het gemeentebestuur maximaal vier keer per jaar toestem ming voor een zon dagsmarkt geven. „Maar het moet wel incidenteel blij ven," aldus wet houder Scheeres. Het WD-raadslid P. C. Prins waar schuwde ervoor dal "uiteindelijk de winkels niet weer zeven dagen per week open gaan." Wel zijn volgens zijn informatie de reacties op de eer ste zondagsmarkt positief, zowel van' de klanten als de winkeliers. SCHIEDAM - In woners van Schie dam die hun reke ningen van de ge meente contant wil len betalen moeten daartoe voortaan naar de Bonds spaarbank. Per 1 januari 1984 wordt de geldkas van de gemeente in het stadskantoor opge heven, zo luidt een voorstel van het college van Burge meester en Wet houders. „Sluiting van de gemeentelijke geld kas zal geen be zwaren met zich meebrengen," schrijft het college In zijn voorste!. De meeste mensen be talen tegenwoordig hun rekènlngen per giro. Bij wijze van service wil het col lege de mogelijk heid van het con tant betalen toch openhouden: van daar de overeen komst met de Bondsspaarbank. J. de Pater, ad- junct-hoofd van de afdeling Financiën: r' fimk heeft ..gingen in Vanavond wordt in de grote zaal van "De Belangen" aan de Lange Haven 73 een bingo gehou- de stad. dus wordt het contant betalen zelfs gemakkelijk- Betalingen aan het stadskantoor kost ten ambtenaren veel extra tijd, daar wilden we vanaf." Overigens is het aantal mensen daf contant komt betal ten op sommige 1 dagen op twee handen te tellën, - aldus De Pater. den door de Invalt-; den-sportvereni ging de Ooievaars.: De aanvang is 20 uur, de zaal is reeds om 19 uur open.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2