Jarenlang te duur geproduceerd GROOT ALARM BIJ COCA COLA Rotterdam wordt half drooggelegd Gastouders gezocht r - entree even hoog Gevecht om Vette ritten' voor taxi's Poortactie bij -dochter FRITUUR- VETpMaardig Sport geDombaraeerd ceraam wera Illegaal kanaal in de duinen sis ms (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het GEB in Rotterdam heeft jarenlang te dure electriciteit geproduceerd. Dat blijkt, nu de elektriciteitsbedrijven in Nederland gezamenlijk afspraken hebben gemaakt over een basisprijs voor elektriciteit. Het GEB zit daar ruim boven. Een héél kilo in één pak Van ónze verslaggever BAS DE JONG RIDDERKERK "We zijn het meer dan zat. We weten wel, dat het kabinet niet op zijn grond vesten zal schudden, als één vestiging van West nederland 24 uur gaat staken, maar als niemand het voortouw neemt, kun je straks alle acties wel vergeten. Dit is voorlopig een schot voor de boeg". Vervolg Voorpagina ROTTERDAM In de Doelen wordt drastisch bespaard op verwarming, luchtverversing en ver lichting. Dankzij een aantal isolatiemaatregelen, computergestuurde klimaatbehandeling en ver vanging van alle verlichtingsornamenten door zuiniger types kan jaarlijks 200.000 gulden worden uitgespaard. Geen verdeeldheid over actiemaar wel over de keus tussen een staking of een werkonderbreking. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Verontwaardigde taxichauf feurs hebben gisteravond op het punt gestaan de Rotterdamse taxicentrale (TTC) te bezetten. Die actie werd op het nippertje voorkomen. In plaats daarvan richtten bijna 240 taxivergunninghouders wel een eigen vereniging op, „om de macht van de taxicentrale te breken". Meerderheid 7> DINSDAG 18 OKTOBER 1983 jnf a S-! /an !S. ®n GEB moet personeel van centrales kwijlt: Het Rotterdamse energiebe drijf maakt nu plannen om de ze hoge productiekosten te drukken. Dat kan de komende jaren leiden tot het afvloeien van 200 werknemers in de cen trales. Directeurs W. Zandbergen van het GEB hoopt echter dat door omscholing en door het, zelf ter hand nemen van uitbe steed onderhoudswerk het ver lies van arbeidsplaatsen be perkt blijft. Voorzitter Siep Do renbos' van de Abva-Kabo in Rotterdam zegt, dat de bond het GEB en de gemeente Rot terdam voorlopig de kans geeft de zaak "netjes" op te lossen. Hem Js inmiddels ver zekerd, dat het verlies van ar beidsplaatsen door natuurlijk verloop wordt opgevangen. „We zijn niet bereid om op dit moment voor deze zaak actie te voeren," aldus Dorenbos. De samenwerkende eiectriciteits- producenten, verenigd in de SEP, hebben de prijsafspraak gemaakt onder druk van de economische situatie en van minister van Aardenne van Economische Zaken. De minister wil echter ver der. Hij wil één nationaal elek triciteitsbedrijf. Gemeenten raken dan hun zeggenschap over hun centrales kwijt. In dat geval moeten in Nederland vermoedelijk 8000'werknemers op de centrales afvloeien. Maar zover is het nog niet. De dure elektrjciteitsproduc- itie in Rotterdam is een gevolg, van de overcapaciteit. Twee ketels in de Waaihavencentra- le zijn onlangs stilgelegd. Gro- SCHIEDAM De Schie- damse brandweer heeft van nacht haar Vlaardingse colle ga's te hulp moeten roepen omdat op. twee plaatsen tege lijk brand uitbrak. Een miljoen gulden schade bleef er over na een felle uitslaande brand in het bedrijfspand van Bottello bv. aan de 's Gravenlandse- weg. De brandweer gaf groot alarm. Met vier bluswagens en een ladderwagen ging de Schie- damse brandweer het vuur te lijf. We waren snei ter plaats en konden daardoor erger voorkomen," aldus een woord voerder. De brand werd ontdekt door een bënzinepomphouder, vlak bij het pand. Een smeulende sigarettepeuk, is waarschijn lijk de oorzaak van de brand bij de Coca-Colafabriek. Twee medewerkers van een schoon maakbedrijf.' die bij de blus werkzaamheden assisteerden, werden met ademhalingsmoei lijkheden opgenomen in het Schieland-ziekenhuis. In de Stationsstraat brandden on dertussen twee slooppanden uit. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotter dam denkt aan een vermin dering van het schenken van alcohol. Gedeeltelijke drooglegging wordt voorge steld voor scholen en de ge- jrneentelijke instellingen. In sportkantines en in buurt huizen mag alcohol alleen als er weinig jeugdigen aan wezig zijn. Een speciaal in het leven geroepen werkgroep Alcoho lisme van de gemeente Rot terdam komt met deze voor stellen. De maatregelen kunnen voorkomen, dat 'mensen blootstaan aan de verleiding van alcohol. Op scholen en binnen de gemeente mag alcohol vol gens de voorstellen alleen nog maar op bijzondere ge legenheden worden geschon ken, zoals op schoolfeesten en recepties. Maar zelfs dan moet het' assortiment alco holische dranken worden verkleind. Frisdranken moe ten de hoofdmoot vormen. Gemeentelijke recepties, die vóór 's middags vier uur eindigen moeten alcoholvrij blijven. Dat om te voorko men dat de ambtenaren met een slokje op weer aan het werk gaan. Een algehele drooglegging acht de werkgroep voor sportkantines en buurthui zen onmogelijk. De moge lijkheid bestaat dat het be zoek daardoor afneemt. De baromzet zou dalen en dat zou financiële moeilijkheden kunnen opleveren. Daarom geldt de droog legging in deze gelegenhe den alleen als er veel jonge ren aanwezig zijn. Volgens de werkgroep moet de gemeente op alle fronten zijn invloed gebruiken om de alcohol terug te dringen. Daarin past ook een verbod om op reclamezuilen van de gemeente, zoals metrosta tions, alcoholische dranken aan te prijzen, zelfs al ver mindert dat de inkomsten. Volgens de werkgroep moet Rotterdam er bij het rijk op aandringen eveneens een "ontmoedigingsbeleid" te voeren tegen de alcohol. Rotterdam telt minstens 30.000 probleemdrinkers. Landelijk gezien is het ge bruik van alcohol de laatste tien Jaar verdubbeld. te afnemers gaan zelf electrici teit opwekken 'en de afname van electriciteit daalt al enke le jaren. Directeur W. Zandbergen van het GEB: „De bezuinigin gen zijn noodzakelijk. Ook een overheidsbedrijf moet zich af vragen of het goed zit. Effi ciency in de elektriciteitspro ductie is een maatschappelijke taak." (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De ge meente Rotterdam moet zo vindt de Rotterdamse projectgroep Emancipatie een netwerk van gastou dergezinnen opzetten. Zo'n netwerk voor kinderopvang bevordert de emancipatie van de vrouw en is goedkoop voor de stad. Het voorstel sluit aan bij een maatschap pelijke ontwikkeling. Steeds meer mensen (oma's of werkloze verpleegsters en kleuterleidsters) bieden vla advertenties aan op kinde ren te passen. Kinderopvang is slechts cén van de punten waarop de gemeente Rotterdam vol gens de projectgroep Eman cipatie een voortrekkersrol kan vervullen. Zo zouden vrouwelijke sollicitanten voorrang moeten krijgen voor gemeentelijke functie»». Meisjes zouden via de ar- beldslecrplaatsen voor jon ge werklozen de kans moe ten krijgen zich in techni sche beroepen te bekwamen. Het GEB, de RET, het Ha venbedrijf, Gemeentwerken en de -DWL zijn geschikte bedrijven om vrouwen tech nisch meer aan bod te laten komen. De projectgroep Emanci patie pleit ook voor een ouderschapsverlof. Ambte naren, moeders én vaders, zouden verlof moeten kun nen opnemen tegen evenre dige Inlevering van inko men. Mogelijke arbeidstijdver korting in de toekomst moet volgens de projectgroep niet verplicht worden voor men sen bij de gemeente met een deeltijdbaan. Mensen die part-time werken hebben al ingeleverd en moeten niet gedwongen worden tot nog korter werken. De gemeente Rotterdam zou ook een rol kunnen spe len in de bestrijding van (scxueel) geweld tegen vrouwen. De projectgroep pleit voor een registratiesys teem, waarin gegevens over gezinsgeweld worden bijge houden. Ook zou de aan dacht van de politie voor dit geweld kunnen worden ge vraagd. Deze gèluiden klonken van nacht in Ridderkerk op een drukbezochte vergadering van chauffeurs van Westnederland, leden van de FNV-Vervoers- bond waarbij 103 van de 113 chauffeurs van de vestiging Ridderkerk zijn aangesloten. Van die 103 leden waren er 76 aanwezig. Andere vestigin gen en ook de RET hadden de legaties gestuurd. Er was op de vergadering wei degelijk actiebereidheid, maar nu ande re. belangrijke vestigingen van Westnederland het stakings wapen nog niet wensten te hanteren en ook de RET niet direct tot acties zal overgaan, zag ook de meerderheid van de vergadering, die wèl tot werk onderbreking bereid was, het betrekkelijke van de actie wel in. Dat bleek ook uit de stem ming, die uiteindelijk, na een pittige discussie, het stakings- 'Maar", zei directeur Huub van Dael gisteren bij de'ople- vering van het werk, "de enér- gietoeslag van zestig cent per betalende bezoeker moeten we handhaven," Om tot de besparing van twee ton per jaar te komen is voor 800.000 gulden geïnves teerd. De werkzaamheden heb ben een half jaar gevergd en zijn uitgevoerd zonder dat be zoekers en gebruikers van het gebouw het merkten. De Doe len-technici legden 6',-i kilome ter nieuwe kabel voor alle meet- en regelfuncties. Voor de luchtverversing is er nu een geheel nieuw sys teem. De verse lucht van bui ten, die moet worden ver warmd of afgekoeld naar ge lang het seizoen, wordt thans meermalen gebruikt. De hoe veelheid lucht die circuleert kan worden afgestemd pp de bezetting van de zaal. Bij de verlichting is een groot aantal spots vervangen door zuiniger lichtbronnen, zonder dat dit onvriendelijker aandoet. In de drie zalen moet dit nog gebeuren. De buiten verlichting verbruikt thans nog maar '16 percent stroom in vergelijking met vroeger bij eenzelfde lichtopbrengst. Het oorsponkelijke plan voor energiebesparing voorzag ook in volledig dubbel glas. Met nog tal van snufjes zou het in vesteringsbedrag zijn geko men op drie miljoen gulden, bij een jaarlijkse besparing van 400.000 gulden. In dat plan is fors geschrapt door B. en W., tot de Doelen kwam met het nu uitgevoerde plan. dat zich in vier jaar terugverdient. besluit benadrukte. 37 vóór sta king, 18 ..tegen en één onthou ding. De overige aanwezigen namen in het geheel niet deel aan de stemming, maar zou den zich niet onttrekken aan het posten voor de garage in Ridderkerk, dat vanmorgen om vijf uur is begonnen. Districtsbestuurder Johan Elsinga van de Vervoersbond FNV, die in alle openheid de vóórs en tegens van de actie uiteenzette, moest de vergade ring mededelen, dat de colle ga's van Westnederland in ves tigingen ais Sliedrecht en Schoonhoven twijfelden aan het nut en effect van een sta king bij één vervoerbedrijf. Het ontbreken van de een heid in één en hetzelfde bedrijf legde overduidelijk een scha duw over het stakingsbesluit van de mannen in Ridderkerk. Verwachtingsvol keek men uit naar de delegatie van de RET. Maar de twee bestuurders van ABVA-KABO konden niet meer vertellen, dan dat deze bond zich nog zou beraden en dat vóór 2 november, de dag van het "laatste overleg" met minister Rietkerk, in Rotter dam geen acties waren te ver wachten. Geestdrift was er trouwens over de toezegging dat de RET vandaag geen "besmet" werk zou doen. De RET verleent geen passagiersfaciliteiten in de stakingsgebieden. De dreigende bezetting van de TTC aan de Westzcedijk kwam aan de orde op een ver gadering in zalencentrum At rium, waar in totaal 250 taxi chauffeurs kwamen opdagen. De bijeenkomst was een reac tie op een eerder gehouden "of ficiële" vergadering, belegd door de TTC. Daarvoor zouden alleen negentig "geselecteer de" bedrijfsvergunninghou- ders zijn uitgenodigd. Volgens de gespreksleider van de nietgeselecteerde en daardoor verontruste taxi chauffeurs. Jan Nottroth, was de TTC-bijcenkomst bedoeld om te komen tot "de oprich ting van een groep chauffeurs die het taxiwerk ten behoeve van het Rotterdamse bedrijfs leven gaat verzorgen." De ge zamenlijke taxichauffeurs in Atrium vonden dit dreigende verlies van "vette ritten" abso luut onaanvaardbaar. Om tegengas te geven werd daarom besloten tot het op richten van een vereniging van bedrijfsvergunninghou- ders. Die zou de "macht van directie en commissarissen (de gemeente Rotterdam on der meer) breken". Rotterdam telt in totaal 478 taxivergunninghouders. Ge spreksleider Nottroth ver wacht dat een meerderheid van 300 van hen zich bij de nieuwe vereniging zal aanslui ten. In Atrium werd verder be sloten om B en W van Rotter dam te vragen de kredietga rantie van ruim vier miljoen gulden voor de computerise ring van de taxicentrale on middellijk weer in te trekken. Dit met het argument dat dit geld straks toch moet worden opgebracht door de taxichauf feurs zelf., Ook namen de bedrijfsver- gunninghouders een motie aan om de Rotterdamse taxiveror dening van 1976 buiten wer king te stellen. De taxihouders willen een verordening zoals die in de meeste andere ge meenten van ons land geldt. De oproep om' nog dezelfde avond het roer bij de TTC over te nemen vond uiteindelijk niet voldoende gehoor. ROTTERDAM De West- landse Drinkwatcrmaatchap- pij (WDM) in Monster is ille gaal een 350 meter lang water kanaal aan het graven. De pro vincie heeft nu een verbod uit gevaardigd. bvOif Bij de Chemische Industrie Rijnmond heeft de Industrie bond FNV vanmor gen een pamfletten- actie gehouden. Dit als schot voor de boeg voor hardere acties die bij het chemisch bedrijf dreigen omdat de CAO-onderhande- lingen in een im passe zijn geraakt. Volgens de Indus triebond FNV 'wil CIR, een dochterbe drijf van het che misch staatscon- cern DSM, een CAO afsluiten die aan merkelijk slechter uitpakt. De poort van CIR in de Bot lek werd vanmor gen door kaderle den van de vakbond geblokkeerd. Auto's werden, voorzien van een protest pamflet, een voor een toegelaten.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1