Vlucht van twee maanden m Moord opgelost 'Wij gooien geen miljoen in de zee' Eerste resultaten onderzoek volgende week verwachp W W-werkers kunnen rustig aan de slag Linthorst neemt Schouwburg - gok w^êêSSê Vandaag mets Frisolboekhouder voelt zich Barbertje UIT Agenda Sport Diploma voor Deetman mm l mm i Indonesië mikt op Rotterdam fü 1 m m w Oppas weg: brand ROTTERDAM r— De bouw van het nieuwe Brand wondencentrum bij het Zuiderziekenhuis gaat voorlo pig niet door. Tegen alle verwachtingen in heeft staats secretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) gisferen laten weten het plan opnieuw te willen bekijken. SjÜ fe/Wf» m vj«iw. mi....' \.'ikfr±.j Iwmbm&a wmm Wethouder Henk van der Pols (Bedrij ven) was al op de hoogte van het justi tieel onder zoek toen hij gisteren de nieuwe Roteb- post aan de Keilehaven opende en er, waarschijn lijk per onge luk, een uitge stoken hand negeerde. WW E voorpagina A 1- if. itólfest Ssèil ïifi A, k ÜSS !9JC ■iïr/V AAi ROTTERDAM Minister drs. W. Deetman (Onderwijs en Wetenschap) heeft vanmorgen aan de Erasmusuniversi- tcit in Rotterdam het eerste exemplaar van een nieuw acade misch diploma in ontvangst genomen: Het Brevet van On vermogen. Een speciale exa mencommissie, sa mengesteld uit verte genwoordigers van vakbonden van stu denten en personeel, heeft de minister het nieuwe getuigschrift met de aantekening "cum laude" (met lof) overhandigd. Deetman heeft vol gens deze commissie het diploma verdiend "voor zijn grote in spanningen ten be hoeve van de af braak van het weten schappelijk onder wijs". Deetman "behaal de" zijn brevet in Rotterdam tijdens een bezoek aan de Erasmusuniversitcit, waar hij een lezing hield over het bezui nigingsbeleid in het wetenschappelijk on derwijs. Het getuig schrift is speciaal voor de minister ge maakt. Van een onzer verslaggevers huis kan niet worden voldaan aan de zeer hoge eisen die wor den gesteld bij de behandeling van slachtoffers van branden en explosies. Met name de be scherming tegen infecties bleek onvoldoende. De grootste bedreiging voor een patiënt met brandwonden bestaat zoais bekend uit infectiege vaar. De algemeen directeur van het Zuiderziekenhuis mr. M. H. G. Mulder spreekt van ge schonden afspraken. In februa ri is met de belangrijkste advi seurs op het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur afgesproken welke procedure zou worden gevolgd. Doel was de zaak zo soepel te laten verlopen dat eind dit jaar met de bouw kan worden begonnen. De stichting van een nieuw, geheel afgescheiden brand wondencentrum is zeer urgent. Daarover waren alle partijen het eens. In de huidige huis vesting in het Zuiderzieken- De 'bouwkosten worden ge raamd op vijftien miljoen gul den en komen geheel voor re kening van het rijk. De ge meente Rotterdam heeft als architecten en installateurs dezelfde experts ingeschakeld die enkele jaren geleden het brandwondencentrum in het RK-Ziekenhuis in Groningen hebben gebouwd. Er zijn slechts drie zieken huizen in Nederland met een gespecialiseerde afdeling voor brandwondenzorg. De nieuw bouw van het brandwonden centrum in Rotterdam wordt om die reden los gezien van de plannen tot een vermindering van het aantal ziekenhuisbed den. Alle adviseerde instanties, waaronder de Districtcommis sie Groot-Rijnmond en de pro vincie Zuid-Holland gingen dan ook akkoord. Onbegrijpelijk is het dan ook dat staatssecretaris Van der Reijden thans het nieuwe prio- riteitenonderzoek van de pro vincie Zuid-Holland wil af wachten. aldus een Rotterdam se reactie. Cvj.C;; IWg I2ÏL-' -U; '■'/('/it mm ,:i '"-'MM i ?:M; - m B— Geen Britse Har- rier-straaljager dit keer streek neer op een onschuldige vrachtvaarder, maar een dodelijk vermoeide postduif uit het Zuidholland se De Lier. Dc eige naar van de duifde heer Van den Beu kei rechtsbekeek gisteren in Rotter dam, de snavel van het dier, dat hij ont ving uit handen van de 'oorse zeekapi- teir J. Johnsen. De postduif was na een start op 27 augustus vanuit Orleans op 29 augustus boven de Atlantische Oceaan ter hoogte van Portugal be land. Z'n enige mo gelijke redding vormde het daar net langsvarende Noorse schip On stad Trader. Via postduivenringnum- mer en Schevenin- gen Radio werd daarna eigenaar Van den Beukei op gespoord. Omdat de Onstad Trader op weg was naar Zuid- Afrika duurde het bijna twee maan den voordat het diertje kon worden overhandigd. ROCKANJE De 23-jarige B. de G. uit Hellevoetsluis heeft bekend dat hij woensdag avond in Eockanje de 68-jarige P. Briggeman, zijn pleegvader, heeft doodgeschoten. De jon gen werd in overspannen toe stand aangehouden toen hij zich vlak na de moord bij de rijkspolitie wilde melden. Uit zijn bekentenis blijkt dat hij in het huis van het slacht offer ruzie had gekregen over een geldlening. Tijdens de worsteling die daarop volgde schoot de G. de man dood. Briggeman werd van dichtbij door een lading hagel in de buik getroffen. Het jachtge weer dat hierbij werd gebruikt was eigendom van het slacht offer. De G. had acht jaar bij Brig geman gewoond. Kort geleden had hij het huis verlaten. (Van een onzer verslaggevers) I ROTTERDAM "Het heeft rgeen zin om één miljoen gul leden letterlijk in het water te Witgooien. Ophoging van het pri strand bij Hoek van Holland is '5 tveel te riskant. Voor hetzelfde _.geld is het zand volgend jaar tó ,-weer weggespoeld." Met die ft. woorden blijft Rotterdams ^wethouder Ries Jansen zich ^verzetten tegen de eisen van fb-7, de Hoekse strandexploitanten. Rotterdam wil wel drie ton ter beschikking stellen om een nieuwe weg aan te leggen om de strandtenten daar naar toe te verplaatsen. Maar daarvan [Sï willen de exploitanten niets pv weten, omdat slechts enkele tenten kunnen worden ver lat huisd. Wethouder Jansen wees gis- 1'. ,y, teren in de commissie voor Pir; Sport en Recreatie de verant- - woordelijkheid van Rotterdam 1 voor de kustafslag van de hand. De bewaking van de kuststrook is een zaak van ^Rijkswaterstaat, lïi) De exploitanten stellen Rot- !;.terdam verantwoordelijk en hebben zelfs overwogen om de gemeente voor de rechter te >t' dagen. Deelraadsbestuurder Van der Wel van Hoek van Holland noemt de opstelling van Rot terdam "nalatigheid". Volgens hem heeft de stad tot taak zijn strand te beveiligen. Jansen: "Kustafslag is geen gemeentelijke zaak. Rijkswa terstaat is verantwoordelijk. Wel voelen wij ons als Rotter dams gemeentebestuur aan gesproken om maatregelen te nemen. Daarom komen wij met het plan om de strandten ten te verplaatsen." Jansen heeft zware kritiek op Rijkswaterstaat. Deze zou in 1977 hebben verzekerd dat het strand boven de noorder- pier alleen maar zou aan groeien. "Nu blijkt het tegen deel waar te zijn. En Rijkswa terstaat trekt zijn handen van de zaak af. Sinds mei van dit jaar hebben we niets meer van Rijkswaterstaat gehoord," al dus de wethouder. Hij voegt eraan toe, dat geen enkele strandexploitant garan tie kan krijgen op veilig over winteren. "Dat is nog nooit zo geweest," zegt hij en hij acht het het risico van het vak. Jan sen zal binnenkort met Rijks waterstaat het overleg openen om te onderzoeken of de afslag in de toekomst kan worden te gengegaan. Dat onderzoek zal 3 tot 8 ton kosten. Het hangt van de uitkomst van dat on derzoek af, of de versterking van Hoek van Holland als bad plaats doorgaat. ROTEB: sprake van corruptie (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het onder zoek vai de Rotterdamse poli- tied naar de milieupraktijken van de gemeentelijke reini gingsdienst Roteb Is in volle gang. „Er valt nog niets zin nigs te zeggen. Het onderzoek is net begonnen," aldus een woordvoerder van de Rotter damse politie. „Stukken wor den bekeken en er worden ge sprekken gevoerd." De eerste resultaten van het onderzoek, die volgende week worden verwacht, zullen on dermeer moeten uitwijzen of de Roteb de milieuwetgeving aan zijn laars heeft gelapt en of er bij de overtreding van de wet sprake is geweest van cor ruptie. „Ik zie het resultaat van het onderzoek met gerustheid te gemoet. De zaak is bekend en nooit onder stoelen of banken gestoken. Tankercleaning Schiedam heeft vorig jaar nog gesmeekt om weer zaken te mogen doen met de Roteb. Het inmiddels faillictte' bedrijf vond de Afvalverwerking Rijn mond te duur. De gemeente Rotterdam heeft het verzoek ROTTERDAM Doordat de oppas er plotseling vandoor ging zijn twee kinderen van de familie B. van de Schollevaartsedreef bij na omgekomen bij een uitslaande brand. Toen ze gisteravond het rijk alleen hadden wist éen van de kinderen, het vijfjarige zoontje, de lu cifers te bemachtigen. Bij de eerste vlammen vluchtte het ventje in paniek de straat op en waarschuwde voorbij gangers. Twee stevige mannen aarzelden niet en forceerden meteen de voordeur. Binnen troffen zij het 9-jarige dochter tje Brenda aan. De 28-ja- rige moeder kon later op de avond haar onge deerd gebleven kinderen ophalen bij het Sopia- kinderziekenhuis. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De gemeente Rotterdam hoeft niet bang te zijn voor financiële strafmaat regelen van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken). Rot terdam kan rustig zonder toetsingscommissie opereren als het langdurig werklozen met behoud van hun uitkering niet-produktieve arbeid laat verrichten. De bewindsman gaf gisteren toe dat hij gemeenten niet kan verplichten tot het instellen van een dergelijke toetsings commissie. Hij zei dat in het overleg met de vaste Kamer commissie van Sociale Zaken. De Graaf gaf ook toe dat hij met zijn nieuwe richtlijnen heeft willen voorkomen dat er een "wildgroei" aan initiatie ven zou komen. In die richtlij nen wordt over een toetsings commissie gesproken. Rotter dam vreest dat een dergelijke instelling remmend werkt bij het laten verrichten van nuttig werk door langdurig werklo zen met een RWW- of WWV- uitkering. Met de weigering van Rot terdam een dergelijke com missie in te stellen was de vrees ontstaan dat het Rijk een "strafkorting" zou opleg gen op de declaratie van Rot terdam voor verleende RWW- en WWV-uitkeringen. PvdA-Kamerlid Spieker en zijn collega's Beckers-de Bruijn (PPR), Van Es (PSP) en Brouwer (CPN) drongen er gisteren tevergeefs op aan om voorlopig af te zien van de in stelling van toetsingscommis sies. Werklozen, zo liet De Graaf nog weten, zullen op geen en kele wijze onder druk worden gezet om werk met behoud van uitkering te aanvaarden. Spie ker zei bewijzen te hebben dat arbeidsbureau's dat al doen. van de hand gewezen," aldus de Rotterdamse wethouder Henk van der Pols. De Rotterdamse wethouder acht het onmogelijk dat er bij de vuilverbrandingsinstallatie aan de Britlselaan na 1982, het moment waarop de gemeente Rotterdam ingreep, nog een goedje van huisvuil met gif via de schoorsteen is geloosd. Over mogelijke corruptie van ambtenaren zegt hij: „Ik distantieer me van dergelijke verhalen." De medezeggenschapscom missie (MC) van de Roteb was tot vanmorgen niet op de hoog te van het justitieel onderzoek naar de praktijken bij de Ro teb. „Het is een interessant verhaal, maar het lijkt mij on mogelijk dat we hier gif ver werken. De mensen zouden het- opmerken," aldus secretaris Jaap Klippel van de MC. De vuilverbranding is vol gens Klippel het vuilste en on aangenaamste werk bij de Ro teb en dat v ïrklaart volgens hem het hoge ziekteverzuim bij het bedrijf. „Het verzuim schommelt in het hele bedrijf rond de 20 percent. Van ziek ten die te maken kunnen heb ben met het verwerkend van gif, is ons nog nooit iets geble ken," aldus Klippel. ROTTERDAM Wethouder Kunstzaken en Financiën Joop Linthorst is optimistisch over de kans op nieuwbouw van de Rotterdamse Schouwburg. Het verzoek om rijkssteun is in Den Haag gunstig ontvangen, omdat de bouw van het nieuwe complex op het Schouwburg plein een goede impuls voor de werkgelegenheid zou beteke nen. Probleem is alleen dat Den Haag nog geen enkele zeker heid geeft of de rijkssubsidie (8 a 9 miljoen gulden) ook werkelijk komt. „En Als het geld vrijvalt, dan is het tegen woordig gebruikelijk dat daar bij de eis wordt gesteld dat het relatief 3ncl moet worden be steed, in dit geval in 1985," al dus Linthorst. Dat betekent dat Rotterdam voort moet met de voorberei dingen en 360.000 gulden moet uittrekken om architect W. G. Quist aan het werk te zetten. Mocht Den Haag alsnog een bijdrage weigeren, dan zijn de voorbereidingskosten wegge gooid geld. „We zouden de gok maar moeten wagen," moedig de Linthorst zijn raadscom missie Kunstzaken gisteren aan. De nieuwe schouwburg maakt deel uit van een groot complex met winkelruimten, kantoren en woningen dat de zuidkant van het Schouwburg plein afsluit. De exploitatie van dit complex moet mede de financiering van het theater rond maken. „Het Grondbedrijf is aan het onderhandelen met een beleg ger, die bovendien geïnteres seerd is in de bouw van het blok langs de oostkant van het plein, gedeeltelijk boven de parkeergitrage. Het ziet er heel gunstig uit," aldus Lin thorst. ROTTERDAM/JAKARTA De republiek Indonesië gaat een ruilhandelsbureau vesti gen in Rotterdam. Het wordt een bemiddelingskantoor dat hulp biedt aan Europese be drijven die goederen leveren aan Indonesië en daarvoor als betaling (gedeeltelijk) Indone sische produkten moeten aam- vaarden. Dit is in Jakarta bekendge maakt tijdens het bezoek van een Rotterdamse havendelega- Minister Schoo heeft bekend gemaakt dat de Zuidoostaziati sche economische gemeen schap ASEAN een handelskan toor in Rotterdam gaat vesti gen.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1